Vrees voor onderzoek naar para normale begaafdheid Tot dusver geen Vaticaanse erkenning Oder-Neisse-grens h kruiswoordraadsel Vier maal veertien dagen hechtenis geëist tegen paragnost 19 weggelopen Hongaren naar jeugdherberg Axel Bisschop van Dantzig vrijgelaten eter HPit+e Interview met Nasser in Time Voor Hongarije Vrouw te Zeist doodgeschoten Twee en een half jaar voor de dader Demonstratie in Boedapest 533ste STAATSLOTERIJ - Verdediger voor Amsterdamse rechtbank ERIC DE NOORMAN I Indonesië verspreidt onjuiste berichten C. BAUER Zaak tegen driftige ambtenaar aan gehouden n» W - «II WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 pagina - Zaak-Biggekerke Terugzending slechts in uiterste geval SCHIP DRIE MAAL GESTRAND Onverstandig en koppig gedrag van kapitein - veroordeeld Markeren van voet gangersoversteek plaatsen in Amsterdam „Volkomen verrast door Brits-Franse aanval" Zeven executies door N ederlanders op Nieuw-Guinea Verkeerde injecties Elf kinderen omgekomen D O O R Doden herdacht 30.000 vrouwen dringen op tegen Russisch cordon Anderhalf jaar voor dronken achter het stuur Oplossing kruiswoordraads6' van dinsdag Hongarije-relletjes ver (Van een verslaggever) ,,In de Vereniging tegen de Kwakzal verij is een groep die een objectief we tenschappelijk onderzoek vreest dat, buiten de genezers om, zou worden in gesteld naar de paranormale begaafd heid. Bij een dergelijk onderzoek zou onherroepelijk blijken dat in de para normale geneespraktijken elementen zitten die van waarde zijn voor de volks gezondheid. Zo sprak voor de Amster damse rechtbank mr. G. E. Kruseman In een uitvoerig pleidooi voor een terecht staande paragnost uit Amsterdam. „Dit wetenschappelijk onderzoek n.l. zou in het bijzonder tot definitieve conclusies kunnen leiden voor wat betreft de diag nose van de betrouwbare helderziende," aldus de raadsman. Na reeds drie keer veroordeeld en bovendien kort geleden door de Amster damse kantonrechter gevonnist te zijn tot vier maal veertien dagen hechtenis, stond maandagmiddag in hoger beroep de 47-jarige H. terecht wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde, het verlenen van geneeskundige advie zen en het voorschrijven van kruiden- tinctui en Tot het vonnis van de kantonrechter waren H slechts geldboeten opgelegd. De deskundige van de Amsterdam se politie had bevonden dat de drank jes die door H. als kruidentinctuur waren voorgeschreven slechts water en alcohol bevatten. „Vier gulden voor een flesje is dan duur betaald," merkte de president van de rechtbank op. „Een aardige geldwinning." De verdai hte bracht hiertegen in, het geen later door zijn raadsman uitvoe rig van bewijsstukken werd voorzien, dat zijn geneeskundige praktijken hem thans aanzienlijk minder oplever den dan zijn vroegere papiergroot handel, die hij aan de kant had ge daan om zich aan de geneeskunde te wjiden. Het hoofd van een Keuls labo ratorium was tot een geheel andere conclusie gekomen dan de Amster damse r.-olitiedeskuncnge en had in de drankjes wel de vermelde plantkun dige stoLlen aangetroffen. „Vele men sen hebben er baat bii gevonden," aldus ae beklaagde, hetgeen de pre sident de opmerking ontlokte: „ik zou de mensen wel willen zien die door uw toeöoen verknoeid zijn." De offi cier van justitie kon zicb met de straf van de kantonrechter verenigen en stelde de eis van vier maal vier we ken hechtenis, juist daar de beklaag de niet uit noodzaak had gehandeld. De vetdediger memoreerde het geval van een rechter die zich onder behan deling van een paragnost had laten stel ten en haalde een ergens geplaatste op merking aan n.l. dat deze rechter straks misschien zijn genezen zal moeten ver oordelen. „Insinuaties' interpelleerde de president. Ook andere staaltjes wer den door de verdediger naar voren ge bracht om aan te tonen dat het wets artikel van 1865, waarbij de onbevoegde uitoefening der geneeskunde als straf baar leit werd gebrandmerkt, door de burgers niet meer als een overtreding werd gevoeld. Verder meende de raads man dat de vervolgingen tegen zijn cliënt „achtervolgingen" moeten wor den genoemd, waarin vooral een com missaris van politie te Amsterdam de har.d zou hebben. „Terwijl andere voor aanstaande genezers met een grote prak tijk met rust worden gelaten, is tegen H nu alweer de vijfde dagvaarding uit gebracht. Waar deze commissaris van politie de kans ziet, beschuldigt hij H. van oplichterij e.d.", aldus de pleiter. (Jok een inspecteur van de Volksgezond heid zou grote invloed uitoefenen in de acties tegen de beklaagde, dezelfde in specteur die indertijd met alle moge lijke middelen getracht heeft te verhin deren dat aan de Kijksuniversiteit van Utrecht de leerstoel in de para-psycho- logie bezet zou worden. De overleden minister Donker heeft het in het belang van het onderzoek naar de paranormale begaafdheid niet gewenst geacht dat er stappen onder nomen 2ouden worden tegen (betrouw bare) genezers. In die tijd vielen er slechts straffen in de vorm van geld boetes." zo beweerde nir. Kruseman. Eerder had hij getracht aan te tonen dat zjjn cliënt tot de betrouwbare ge nezers behoorde, ieniana die vele resul taten beieikt had en streefde naar een wetenschappelijke fundering voor de uitoefening van zijn werkzaamheden. De pleiter ging in op de diepere ver schijnsel» n in de moderne artsenprak tijk en de geestelijke tegenstellingen tussen de arts en de paragnost. Hij concludeerde dat de betrouwbare paragnost waardevol kon zijn voor de volksgezondheid. Hij vroeg de rechtbank ofwel een formele boete op te leggen, ofwel gelasten een onderzoek in te stel len naar de yraag ot de praktijk van H. inderdaad het gevaar meebrengt dat patiënten van de arts worden wegge trokken. gelijk de kantonrechter a pri ori zou hebben aangenomen. Uitspraak 18 december. De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deelt ons mede, dat de negentien Hon gaarse vluchtelingen, die thans in Vlis- singen vertoeven, in opdracht van de Nederlandse regering en in volledige overeenstemming met het provinciaal comité en de commissaris, naar de jeugdherberg te Axel zullen worden overgebracht, aangezien het niet moge lijk is gebleken hen naar het kamp te Biggerkerke terug te brengen. De Hongaren, zo deelt de commissaris verder mee, hebben getoond begrip te hebben voor de problemen en wensen van de regering, zodat zij op de ge stelde verlangens zijn ingegaan en zelf popelen aan het werk te kunnen gaan, waartoe inmiddels de nodige voorbe reidende maatregelen worden genomen. Hierdoor is het niet meer nodig te overwegen de weggelopen Hongaren naar Oostenrijk terug te zenden. Hier toe zou overigens toch slechts in het uiterste geval zijn overgegaan. Het Poolse communistische blad „Zy- cie Warszawy" heeft zijn voldoening uit gesproken over het bericht, dat er vijf Poolse vicarissen-generaal zouden zijn benoemd in voormalige Duitse gebieden. Het blad noemt dit „een belangrijke stap ter bevestiging van de onschend baarheid van de Oder-Neisse-grens". Het Katholiek Nederlands Persbureau verneemt echter in Warschau, dat het bericht van deze benoemingen op zijn minst voorbarig is. Bovendien houdt de aanwijzing van Poolse vicarissen-gene raal nog geen erkenning van de grens wijzigingen door het Vaticaan in. Dat zou pas het geval zijn, indien voor de betrokken gebieden Poolse bisschoppen tot residerende bisschoppen zouden worden benoemd. In katholieke kringen te Warschau wordt het wel waarschijnlijk geacht, dat kardinaal Wyszynski de Heilige Stoel enkele voorzieningen heeft voorgesteld, maar deze voorzieningen beogen niets anders dan een herstel van de toestand, zoals die was vóór de communistische regering van Polen op 27 januari 1951 de door kardinaal Hlond voorgedragen apostolische administrators verving door vicarissen capitulares. Men verwacht de volgende benoemin gen: mgr. Basiak, de vroegere^ aartsbis schop van Lemberg, neemt binnenkort zijn zetel te Krakau weer in bezit, mgr. Boleslav Kominek gaat naar Breslau en mgr. Bensch naar Landsberg/Warthe. De vroegere administrator van Lands berg, mgr. dr. Nowicki, wordt genoemd als co-adjutor sedi datus voor Dantzig, en de vroeger reeds gewijde bisschop pen mgr. Wilczynski en mgr. Jop res pectievelijk voor Alienstein en Oppeln. Mgr. Kominek, mgr. Bensch c mgr. Nowicki zijn onlangs door kardinaal Wyszynski tot bisschop gewijd. Dit feit en de omstandigheid, dat niet alle func tionarissen naar hun oude zetels terug keren, maakt bekrachtiging door de Hei lige Stoel nodig. De in augustus 1945 gevangen geno men bisschop van Dantzig, mgr. Carl Maria Splett, is, naar het K.N.P. voorts te Warschau verneemt, uit de gevange nis ontslagen. De thans 58-jarige bis schop is in 1946 door de communisten tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Met toestemming van de Poolse regering zal hij Polen verlaten en zich naar Duitsland begeven. Samen met mgr. Splett hebben de Poolse commu nisten ook duizend kloosterzusters vrij gelaten, die tot dusver in een concentra tiekamp in Midden-Polen werden vast gehouden. De kloosters, waarin deze zusters vroeger verbleven en die In be slag waren genomen, zullen aan de orden worden teruggegeven. 40. Voorzichtig klauteren zij naar hoven, maar er is niets bijzonders te zien. Alles is overgroeid met doornige struiken en terwijl Eric ijverig rond- speurt naar een of ander teken, hoort hij eensklaps achter zich een ge smoorde kreet. Als hij zich omdraait, ziet hij nog net de twee armen van Svein in de bodem verdwijnen. Hij snelt er heen, maar het is al te laat. Er is seen spoor meer van Svein te bekennen.... Een donker rechthoekig gat wijst de plaats aan waar Svein in de diepte is gezakt. Eric hoort een verwijderd gestommel en schreeuwt: „Svein, hoor je me?" Hij luistert S spannen en krijgt wel antwoord, maar dat is niet bepaald geschikt hem gerust te stellen. Van heel ver naar het schijnt dringt de stem va de lange Sakser vreemd dof tot hem door. Door deze onverwachte gebe*L tenis heeft de Noorman niet gemerkt, dat de krijgers en Cendrach onae aan de heuvel hevig verontrust staan te fluiten en wanhopige po gin' aanwenden zijn aandacht te trekken. Er dreigt gevaar Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam moet de stranding van het Amerikaanse stoom schip „Transunion" in het Oostgat bij De Nolle op 29 december van het vorig jaar worden geweten aan „het onvoor zichtig, onjuist, eigenwijs en koppig ge drag van de kapitein". „Dit onverstandige en koppige gedrag" van de gezagvoerder geeft de Raad het vermoeden, dat de door de zeeloods verkregen indruk, als zou de kapitein onder invloed van alcohol verkeren, wel juist kan zijn. Dit zou de schuld van de kapitein nog verzwaren. De Bel gische loods kan geen enkel verwijt worden gemaakt, aldus de Raad. Het Amerikaanse 7225 brt metend stoomvrachtschip „Transunion" is eerst dicht bij het Nollelicht bij Vlissingen gestrand en daarna in het Oostgat op weg naar zee nog tweemaal aan de grond gelopen. Het was* ruw weer en de kapitein zou de zich aan boord bevindende Bel gische zeeloods J. H. G. Cornelissen moeten meenemen tot Dover, omdat in middels de loodsafhaaldienst was ge staakt. De gezagvoerder weigerde even wel de loods mee te nemen toen hij hoorde dat zulks ruim f65 zou kosten. Hij verzocht de loods de loodsboot te rug te roepen en het schip te verlaten. Hij zou zelf zijn schip door de Wielin gen naar buiten brengen. Hoewel hij ernstig was gewaarschuwd zulks niet te doen, heeft hij getracht het schip naar zee te brengen, waarbij het driemaal is vastgelopen. Aan de Amsterdamse Raad wordt 80.000 gevraagd om 40 kruispunten (160 voetgangersoversteekpunten, uit te rusten met knipperlichten, waarvoor 160 lichten nodig zijn. J? De Egyptische president, luitenant- kolonel Nasser heeft een interview toegestaan aan een redacteur van het Amerikaanse tijdschrift „Time", waar in hij zijn visie op de tien dagen van de „Suez-crisis" geeft. Nasser ver klaarde verrast te zjjn geweest door de Brits-Franse aanval, „die mij nood zaakte mijn taktiek te veranderen." Hij vervolgde: „Wij hadden op het schiereiland Sinaï met succes tegen stand geboden aan de Israëlische troe pen en wij bereidden zelfs een tegenof fensief voor, toen het Brits-Franse mi litaire ingrijpen kwam. Ik had nooit ge dacht, dat de leider van een Britse regering een dergelijk besluit zou ne men. Ik zou het evenmin mogelijk heb ben geacht dat een man als Eden de vitale belangen van zijn land, niet in Egypte, maar in het gehele Midden- Oosten, op het spel zou hebben gezet. Doch met dat al bevonden wij ons in een zeer ernstige toestand. Wij besloten onze gehele strijdmacht in Sinaï terug te trekken en te concentreren op de verdediging van de Suez-kanaalzone en de Nijldelta," aldus de Egyptische pre sident. Nasser voegde hieraan toe dat de Israëlische troepen in de woestijn van Sinaï „geen werkelijke overwinning heb ben behaald" en dat zij „ondanks hun numerieke meerderheid Aboe Aweigla drie dagen vergeefs hebben belegerd en het eerst konden bezetten, toen de Egyptische bezetting was weggetrok ken." Volgens Nasser wisten alle Egyp tische bommenwerpers op één na die bij het opstijgen omlaag was gestort naar andere Arabische landen uit te wijken. (A.F.P.) De beide Indonesischepersbureaus PIA tn Antara, hebben berichten gepubliceerd, volgens welke „Nederlandse troepen" in west-Nieuw Guinea „onlangs zeven perso nen hebben geëxecuteerd". Volgens PIA was het bericht afkomstig van het parle mentslid Papare, die in de Indonesische volksvertegenwoordiging is benoemd als vertegenwoordiger van de „provincie West- Irian". In de berichten worden de namen genoemd van zeven personen, afkomstig o.a. van Ambon, Ceram en de Kei-eilan den. Antara weet voorts te melden, dat „de bevolking van West-Irian jaarlijks met tien procent vermindert als gevolg van oorlo gen tussen de verschillende stammen, die daartoe door de Nederlanders worden aan gezet". Als bron van de berichten noemt Antara „West-Irianers, die o.a. op Halma- heira wonen en die mededelingen hebben gedaan aan de plaatselijke autoriteiten". Van officiële zijde in Den Haag zijn deze berichten categorisch tegengespro ken. Men wees er op, dat ook in het ver leden herhaaldelijk van Indonesische zij de berichten zijn gelanceerd van gelijke strekking, die niet op de waarheid ble ken te berusten. Wat de „vermindering van de bevolking met 10 procent per jaar" als gevolg van oorlogen tussen de stammen betreft meent men in Den Haag dat „oorlogen" een wel heel zwaar woord is voor de onderlinge strijd tussen de stammen, die al eeuwen lang wordt gevoerd en gestadig afneemt, naarmate de gebieden onder geregeld be stuur worden gebracht. Waarschijnlijk hou den de berichten verband met het feit, dat binnenkort de kwestie Nieuw Guinea in de V. N. behandeld zal worden. De stand van giro 777 van het Neder- landsche Roode Kruis voor hulp aan Hongarije is thans 3.111.006,33 en de stand van giro 999 van het Nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk 2.705.298,83. Bij het r.-k. Huisvestingscomité te Den Bosch (giro 34348) is tot nu toe binnengekomen 712.955,68. Wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, heeft het gerechts hof te Amsterdam een 23-jarige tim merman uit Zeist veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering. Deze timmerman heeft op 24 november van het vorige jaar mevrouw KosterVis ser te Zeist gedood met een op korte afstand afgevuurd pistoolschot. De eis was vijf jaar. Uit het rapport van een speciale me dische commissie van onderzoek blijkt dat in de afgelopen dagen in het kinder ziekenhuis te Skoplje in Joegoslavië elf kinderen zijn omgekomen door tubercu leuze meningitis, veroorzaakt door ver keerd toegediende penicilline-injecties. 21 andere kinderen verkeren in ernstig gevaar en slechts drie van de 35 menin- gitis-patiëntjes zijn aan de infectie ont snapt. De commissie samengesteld uit tien specialisten en professoren wijt deze tra gedie aan de nonchalante manier waarop de verpleegsters de injecties hadden toe gediend. f, ï;::t :G. .-.v-V ipl ÉlÉlÉÉilÉ- M si .-Cuk i.iMW.Vww:' O X S»Xï<£ 'ji I In de omgeving van Grindelwald in Zwitserland werden vier arbeiders bedolven onder een lawine, die van de Gibel- steinhorn kwam. Eén man kon gered wórden, de drie anderen werden na lang zoeken door een reddingsploeg dood aangetroffen. Hier ziet men de leden van het reddingsteam aan het werk op de sneeuwheuvel, die door de lawine werd gevormd. 32 „Ik vond het allemaal wel nette jongens," zei Shane nadenkend, „een beetje vreemd misschien, maar daar zijn het dan ook kunstenaars voor. Mis schien dat die Averill wat meer geslepen is dan de rest. Maar dat zegt natuurlijk niets. Er is alleen iets andersHij maakte zijn zin niet af en keek hoofd schuddend naar Brennan alsof hem iets dwars zat. „Nou7" zei Brennan. „Ja," aarzelde Shane, „dat is het hem juist. Wist ik maar wat! Het is net of ik daar een paar dingen gezien heb, die niet goed tot rne zijn door gedrongen. Begrijp je wat ik bedoel?" „Nee," zei Brennan. „Kijk," legde Shane uit, „ik ben er bijna zeker van dat van alles »vat ik gezien heb er een paar dingen zijn, die door middel van m'n geheugen ergens contact zouden moeten maken met m'n her inneringen. Het is precies als wanneer je op straat iemand tegenkomt, die je voorbij loopt als elke mdere onbekende. Pas een paar honderd meter verder realiseer je je pas, dat je die man of vrouw al eens eerder hebt gezien. Op dat ogenblik maakt het beeld dat je van buiten af opneemt contact met je diep weggestopte voorraad herinneringen. En in dit geval weet Ik niet eens of het. wel een persoon is. Het kan ook een ding zijn. En misschien heeft het ook niets met herinneringen te makenBegrijp je het nou?" „Nóg niet," zei Brennan. Shane's moeilpkheden schenen bijzonder weinig indruk op hem te maken. Shane wilde weer wat zeggen, maar op dat mo ment ging de telefoon. Brennan luisterde even. Met een nadenkend gezicht legde hij de hoorn weer neer. „Ik geloof dat we nou toch een iets steviger houvast hebben dan die rare contacten van jou, die er niet zijn." Shane keek hem vragend aan. „Die stukjes was," zei Brennan, „die jij bij Jarrod gegapt hebt, zijn volgens het lab van precies dezelfde samenstelling als de spoortjes was die op de stoei bij Burke werden gevonden." Waar kunnen we nou de zaak het best aanpak ken?" piekerde Brennan hardop. „In 'n groen-groen-groen-groen-knolle-knolleland... zong Shane. „Goed," zei Brennan, „dat lijkt me precies een klussie voor jou." Bij uitzondering scheen hij zich eens niet te ergeren aan Shane's vocale prestaties. daar zaten twee haasjeszong Shane verder, „hééél parmantvolgens mij kunnen we nou het best op zoek gaan naar de vent wiens vingerafdrukken we gevonden hebben op de whisky- fles bij Burke en de sigarettenkoker bij Cathy. Ik laat me hangen als we dat heer niet in het etalage- poppenmagazijn van Jarrod kunnen vinden." „Had ik ook al gedacht," zei Brennan tevreden. „Als we es begonnen met Jarrod en zijn medewer kers. Levert dat niks op, dan kunnen we altijd nog kijken wat er verder voor lui rondlopen. Het lijkt me alleen beter de zaak niet meteen te alarmeren. De meeste mensen zien zichzelf al op de elektrische stoel zitten als er alleen maar vingerafdrukken van hen worden genomen. Bovendien is het misschien verstandiger niet direct aan de grote klok te hangen dat we die vingerafdrukken bij Burke en Cathy ge vonden hebben. Enfin, ik zal wel zien wat ik daarop vind. Met het oog op jouw eerste bezoek aan Jar rod kan ik nu beter alleen gaan. We hebben de zaak nog lang niet rond en het kan nodig zijn dat je nóg es voor verslaggever gaat spelen." „Je doet maar!" geeuwde Shane lui, „...en de een die speelde fluite-fluite-fluite..." „Bovéndien zal ik Jarrod vragen waar hij zijn was koopt; er bestaat natuurlijk een kleine kans dat deze zelfde soort was ook nog aan andere bedrijven hier in de stad of de omgeving wordt geleverd." „...en de ander sloeg de trommel..." Shane werkte zich steunend in zijn meest geliefde houding; zijn Gisteren, precies een maand nadat de Russen hun tweede aanval op Boedapest inzetten, zijn meer dan dertigduizend vrouwen en meisjes naar het graf van de Onbekende Soldaat in de Hongaarse hoofdstad getrokken. De Russische stadscommandant, die blijkbaar be vreesd was voor nieuwe incidenten, had het „Heldenplein", waar de vrouwen uiting wilden geven aan hun droefheid over de dood van zoveel Hongaren, la ten afzetten door pantserwagens en tanks van het Rode Leger. De veelal in het zwart geklede vrouwen drongen op tegen het Russische cordon en een ogenblik scheen het. alsof er inderdaad nieuwe moeilijkheden zouden ontstaan. Maar Ferenc Münnich, die in de ma rionettenregering van Janos Kadar de portefeuille van binnenlandse zaken beheert, spoedde zich naar het „Hel denplein", waar hij terstond begon te confereren met twee Russische gene raals. Het resultaat van zijn ingrijpen was, dat de Russen zich langzaam te rugtrokken. En meisje van nog geen zestien jaar spuwde een Russische officier in zijn gezicht. De man greep haar beet en wilde haar in een overvalwagen sleu ren, maar een dozijn vrouwen vloog hem aan en bevrijdde het meisje. Korte tijd later stortten andere vrou wen zich op een der generaals, die slechts met moeite door zijn soldaten kon worden ontzet. De Russen losten enkele „waarschu wingsschoten". Toch werd een van de vrouwen in haar been getroffen. Daar na keerde de rust terug. De vrouwen legden hun bloemen neer bij het monu ment. De hele demonstratie werd bijge woond door de Indische ambassadeur te Moskou, K.P.S. Menon, die als per soonlijk vertegenwoordiger van premier Nehroe een onderzoek instelt naar de Hongaarse revolutie. De vrouwen juich ten, toen Menons auto met de vlag van Indië langzaam langs hen reed. (U.P.) De rechtbank te Arnhem heeft een 50-jarige aannemer uit St. Anthonis veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van vijf jaar. De aannemer heeft volgens de tenlaste legging op 12 augustus j.l., in beschon ken toestand achter het stuur van zijn vrachtauto zittend, op de Maasbandijk bij Appeltern een fietsend echtpaar aangereden. Het vierjarig zoontje van het echt paar kwam daarbij om het leven. De officier had de maximum straf van drie jaar gevangenisstraf plus vijf jaar in trekking van rijbewijs gerequireerd. Horizontaal: 1. vaartuig (afk.); 3. p j, dergroet; 5. gast; 7. zachte veertjes; op de wijze van; 10. dunne; 12. jonge'j(, naam; 14. betrokken; 16. kleur; pers. vnw.; 18. als eerder (afk.); 19- troffen; 23. nobel; 27. wiel; 28. hoofd0 - sel; 30. beetje; 31. deel v. e. bloem; gg. deel v. h. hoofd; 35. namelijk (afk.): familielid. Verticaal: 1. schrede; 2. selenium (a* 6» 3. zangnoot; 4. tegen; 5. bijb. naam: reeks; 7. lidwoord; 8. zangnoot; 9. wal jj, hoogte (afk.); 11. maanstand (afk.): jjj. familielid; 15. baardje; 16. watering: onder het nodige voorbehoud (lat. 20. vaartuig; 21. pi. a. d. Rode Zee; zangnoot; 24. meisjesnaam; 25. gelofte: v< rang in het leger (afk.); 28. eenn* kracht (afk.); 29. tot en met (afk.): laatst leden (afk.); 34. voorzetsel. oer Horizontaal: 1. krakeling: 2. lava: amoebe; 3. agenda: gros; 4. 8®n°0jj; zaafn; 5. stola; 6. roesten; mei; 7. r El ten; 8. timide; oer; 9. woenso ds.; 10. Ee; eb; wei; 11. gesta» r.-k. ge'i Verticaal: 1. klager; twijg; 2. r»V Ohio; 3. avenue; mees; 4. kano. j; spinet; 5. destijds; 6. laagte; 7. i.m.; zone; abt; 8. nogal; >eS; 9. geraamte; 10. bom; eerder; 11. 11 Tin; sik. De Haagse rechtbank heeft beslo'ejt de zaak tegen een ambtenaar bij Eji ministerie van oorlog aan te houden een psychiatrisch rapport over hem laten uitbrengen. Deze ambtenaar, teg wie de officier van justitie zes we k- gevangenisstraf had geëist, was betro ken geweest bij de relletjes op vijf b g vember j.l. voor het gebouw van Waarheid" aan de Prinsegracht in Vs Haag. Hij was die maandagavond, vijf 'ijj vember, op weg naar het ministerie. het gebouw van „De Waarheid", V® de rel in alle hevigheid gaande sommeerde de politie hem zich te wijderen. Hij raakte hierop in een woed gevecht met twee agenten keld. Hij werd overmeesterd en per Je naar het politiebureau gebracht. De voorzitter van het centraal ste^}) bureau heeft in de vacature ontstöte door het overlijden van de heer H. E, Balfoort, wonende te Wenum, geme® te Apeldoorn, de heer B. J. Verhoev (K.V.P.), wonende te Arnhem, benoe". tot lid van de provinciale staten Gelderland. benen over de leuning van de stoel en zijn armen onder zijn hoofd. „Wil je nou wel geloven dat die was en die vin gerafdrukken van jou me eigenlijk geen steek inte resseren! Ik ben er van overtuigd dat we ineens veel harder zouden opschieten als ik maar wist wat ik in die tent van Jarrod over het hoofd heb ge zien, of liever..." „Ja, ja," wuifde Brennan, „spaar me je uitleggin gen, ik weet er nou alles van; nog steeds geen con tact zeker?" ,,'t Rambam!" zei Shane nijdig, „als 't me te bin nen schiet, vertel ik 't je lekker niet!" „Fijn," deed Brennan verheugd, „ik hoop dat ik daarvan opaan kan!" De telefoon rinkelde. „Bent u daar inspecteur?" Brennan zou die stem uit dui zenden herkend hebben, maar hij wierp een snelle blik op Shane en zei vlak: „Ja, spreekt u mee." „Met Marjorie Vandervelde." „O juist, ja." Brennan constateerde met enige verbazing dat hij zijn hart licht in zijn keel voelde kloppen. „Ik zou u graag nog een ogenblik willen spreken, inspecteur." Ze zweeg even. „Maar liever niet op het bureau." „Nou," zei hij voorzichtig, „noemt u maar een plaats en een tijd." „Tja," aarzelde ze, „kunt u dat niet beter bepa len. Ik ben niet zo druk bezet als u." Brennan be studeerde nauwkeurig Shane's onbewogen profiel toen hij zo luchtig en zakelijk mogelijk probeerde te zeggen: „Misschien zouden we vanmiddag kunnen gaan lunchen in dat kleine restaurant naast de Luxor bioscoop?" Shane's mondhoek ging een halve centimeter omhoog. „Afgesproken," zei het meisje, „om één uur?" „Ik zal er zijn," zei Brennan afgemeten. „Goede middag," Hij belde af. En toen kwam 'r opeens een jagers-jagers man.... Weet je wat ik zo onhartelijk van je vind, Tom?" Shane keek hem aan met een verwijtende uitdrukking in zijn ogen. „Ik ben er gek op om in zo'n knus, intiem dingetje te gaan eten, maar je zult mij nooit es uitnodigen..." (Wordt vervolgd) HOGE PRIJZEN 5376 11118 11150 11968 ƒ400 3584 470O 6331 8185 8505 IjSjl 200 3122 3361 3651 4916 5267 5306 7467 8115 8484 8768 „gkS 12792 12946 13153 13192 13690 13802 14644 14971 15154 i9" 1500 21356 1000 3547 12151 14326 15217 10032 11701 11719 11767 12792 12946 13153 13192 13690 13802 14644 14971 15154 15634 16121 17037 19153 19238 19477 20494 21456 21624 PRIJZEN VAN 80 1027 101 113 136 182 233 246 404 561 650 761 905 915 945 2148 169 327 361 487 591 967 973 981 3151 239 241 251 433 451 459 520 535 597 648 888 4009 037 180 221 250 305 452 603 821 859 953 5003 007 010 050 133 411 436 457 634 682 686 792 814 840 6004 225 388 442 515 593 600 621 675 707 956 976 986 994 7020 072 103 250 458 462 475 635 769 814 865 996 8080 131 239 437 528 641 808 922 968 989 9245 280 285 287 355 359 524 552 581 623 689 854 962 10002 055 249 323 511 592 724 765 799 836 863 896 903 904 905 11158 174 198 229 355 471 574 635 12001 049 082 102 139 299 305 417 453 532 577 633 694 747 857 942 oj) 13069 273 339 429 580 612 638 706 71» 914 14107 214 330 331 441 464 707 762 cfil 15035 OS2 160 230 294 383 421 440 59» 721 762 763 785 860 901 16114 132 190 221 253 258 379 389 390 >5 427 433 454 467 539 558 588 694 69» 728 746 748 759 897 949 997 998 g4* 11207 264 269 292 343 345 423 494 788 921 959 tff 18065 092 110 222 250 269 277 296 471 19132 447 448 536 632 703 740 827 01° 9 974 979 991 20000 6)1 20094 109 238 322 415 442 549 591 606 634 841 939 31010 082 116 425 568 693 703 844 9?» NIETEN 1049 078 085 140 179 197 199 219 234 263 315 316 323 324 335 338 347 352 456 466 497 521 526 560 573 594 618 653 677 702 725 754 765 786 813 816 848 862 877 951 2001 016 047 067 076 086 088 090 155 177 178 181 198 213 224 261 274 291 376 403 427 520 566 627 688 718 727 729 759 776 804 817 818 837 852 868 872 898 976 980 3032 051 102 105 121 189 202 203 206 215 227 247 252 258 277 293 309 353 363 369 399 435 442 462 545 567 592 612 632 691 732 805 824 828 849 852 861 864 886 898 916 923 931 935 945 952 970 4004 031 048 058 093 116 163 166 169 178 229 240 246 282 285 360 434 449 475 514 550 595 637 641 653 659 669 673 707 755 758 799 819 852 871 878 881 983 994 8043 086 149 159 226 242 290 313 330 399 406 418 490 513 520 528 562 580 596 665 698 707 748 774 828 835 836 838 897 917 926 966 6013 027 047 054 069 205 216 255 338 356 375 376 383 422 448 505 510 518 539 553 Ü07 609 639 642 651 667 691 723 784 810 S38 845 859 870 881 890 893 954 1017 031 033 088 099 160 161 200 269 292 299 307 315 320 328 339 386 406 479 490 499 508 512 537 542 553 571 641 751 864 874 883 941 942 8056 077 113 121 122 149 151 196 202 234 244 281 299 307 348 357 366 376 399 472 476 496 505 526 543 573 589 611 630 663 680 681 690 701 753 758 802 815 938 947 9000 8006 032 033 050 087 093 105 113 188 211 364 406 407 442 470 500 506 515 544 575 578 580 638 651 672 697 790 799 813 827 853 8S9 926 986 10024 041 059 069 078 160 209 221 232 236 279 335 361 406 432 507 516 518 520 530 553 565 577 608 611 655 659 666 678 803 804 830 831 859 927 945 954 986 11036 075 108 165 180 211 230 261 283 285 370 394 399 407 450 460 485 525 546 572 q(j3 580 618 676 700 716 718 791 915 9»? 3gj, 12028 032 055 122 143 209 213 264 351 g5» 437 451 458 460 473 501 529 535 548 571 579 649 661 669 709 738 781 81» 831 833 878 921 941 948 973 $1 13012 014 019 058 077 119 151 189 60? 258 288 414 466 477 514 523 541 544 gSt 717 722 724 746 767 785 809 877 89» 998 a 3' 14003 031 116 127 149 206 235 305 324 395 398 424 430 479 523 526 575 5 655 660 664 685 749 805 813 816 »45 - 936 955 986 451 15054 143 181 209 332 382 395 411 513 542 570 572 584 638 726 731 g9> 817 827 839 850 861 871 900 949 W "5 165 ill 16007 019 053 071 084 087 097 161 V£. 3»» 187 202 248 249 266 329 338 361 3" 396 *63 sll 461 495 506 529 533 538 541 553 56» g9» 584 585 595 650 692 696 782 821 8"" 938 969 17000 J9' 17020 021 069 0S7 106 114 115 11? ?S« 4?» 252 280 289 335 362 397 429 433 69" 488 506 516 553 598 621 640 652 6'» 746 800 832 863 865 918 992 999 SJJ 18114 146 154 170 179 186 236 262 2» gj' 319 324 355 397 436 487 508 566 64 g&> 738 769 773 775 786 807 818 821 920 921 955 967 ,,7 V>", 19026 027 051 074 075 119 122 1<3 m 169 208 272 309 318 330 332 352 g3" 413 483 543 555 566 582 607 620 <*>4 -fir 640 641 677 6S6 713 741 780 781 '2* 820 821 882 S90 897 949 961 969 9» 44. 20020 022 097 148 204 306 324 371 7JZ 446 460 523 584 587 593 645 668 '"9 P' 726 746 792 821 824 859 872 88° „„4 21UU7 047 053 056 070 079 115 lig Ïg5 §f 258 314 342 347 436 459 465 468 gJ 562 594 597 660 692 696 757 807 854 874 887 900 942 947 973 978

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2