Sigarettenautomaat pas 9 januari in de raad B. en W. streven naar compromis Verbetering Haringbaven IJmuiden SINT NICOLAAS 1956 Sint-Nicolaas verraste 200 Haarlemse kinderen Koudenhorn-kazerne Landbouwschap maakt bezwaren Expansie van Haarlem moet beperkt worden TAXI 18000 in Streekplan Zuid-Kennemerland Kolonel Lubis gearresteerd Actie voor af treden van Eden GROTE ACTIE IN HEEMSTEDE TOT HULP AAN HONGAREN Inzameling zou f30.000.- moeten opbrengen Amerikaanse Ford Surinamer tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld NAAIMACHINES WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Bouw van loopsteiger begonnen „Antje" nu als „Madrid" in de vaart Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van New York Instuifleden één HET RENDEZ-VOUS TE UTRECHT „DE STILLE GLANS DER GOUDEN EEUW'' B«h °ïïda c°PPer „BILDERDIJK EN ZIJN KRING" AFFICHE KEUKENHOF RECEPTIE WETEN EN WERKEN TEISTER BANT b HEEMSTEDE AANRIJDING OP ZANDVOORTSELAAN Bedenkt met uw gaven niet alleen de uwen die nog een veilig thuis bezitten, doch ook de Hongaren die dit en méér verloren. Bij de bejaarden Bij „De Zonnebloem" In Concertgebouw LAATSTE NIEUWS Propaganda is de beste tijd om een' te kopen I Vraagt Uw Ford-dealer alle Inlichtingen Collecte i iti Het ig thans vrijwel zeker, dat de kvvestie van de sigarettenautomaten op 8 januari in de Haarlemse gemeen teraad komt. Het aanvankelijke voorne men van B. en W. om nog dit jaar een desbetreffend voorstel aan de raad voor te leggen, kon niet ten uitvoer wordn gelegd omdat men de voorbereiding, het inwinnen van adviezen en het raadple gen der raadscommissies, meer tijd ge bloeid bleek dan men verwacht had. In hun voorstel zouden B. en W. vol gens onze informaties de suggestie doen net betreffende artikel uit de Algemene Politieverordening te schrappen en een nieuw artikel in te voegen, waarbij het nan personen onder de zestien jaar ver- noden wordt tabaksartikelen te kopen fia automaten. In februari van dit jaar diende de neer de Leeuw (P. v.d. A.) tijdens de begroting 1956 in de Haarlemse raad een motie in, waarbij B. en W. werden Uitgenodigd zo spoedig mogelijk pre-ad- vies uit te brengen inzake het handha ven van het artikel in de Algemene Po litieverordening, die het benutten van tabaksautomaten verbiedt. Uit de dis cussies werd toen wel duidelijk, dat een meerderheid in de raad van oor deel was, dat het handhaven van het betreffende artikel ter bescherming van de Volksgezondheid, een vreemde figuur was. Het artikel staat namelijk onder het hoofdstuk Volksgezondheid en zou ten doel hebben te voorkomen, dat kin deren onder de zestien jaar zich in het bezit kunnen stellen van tabakswaren. Uit de reacties van vele tabakshan delaren is het immers duidelijk gewor den. dat deze de sigarettenautomaten zien als een te kostbare investering, die niet opweegt tegen de betrekkelijk ge ringe omzetvergroting, die men ervan verwacht. Om te voorkomen, dat han delaren, die er anders over denken, wel een automaat aanschaffen, wil men van deze zijde de verbodsbepaling in de Advertentie De verbetering van de Haringhaven te IJmuiden, waar reeds lang naar uit gezien is in verband met de op drukke «lagen beslist onvoldoende ruimte in de Vissershaven, is thans in uitvoering. Vf. "ktober werd een begin gemaakt met het slopen van de houten loopstei ger aan de kant van de vismeelfabriek. De achterste helft van deze steiger is inmiddels verdwenen en de rest blijft nog even staan. Men bouwt nu namelijk eerst de helft van de nieuwe steiger, sloopt dan het restant van de oude en maakt daarna de nieuwe steiger af. Op die manier blijft tijdens het werk toch de helft van de meer-gelegenheid ln deze haven be- taan. De nieuwe steiger komt niet op de plaats van de oude, maar in het ver lengde daarvan, meer naar de haven mond toe, dus parallel aan de haven oever bij de grote vuurtoren. De loop- steiger ter lengte van 126 m. krijgt 4 toegangssteigers. Hiervoor zullen in to taal 128 palen in de havenbodem ge heid moeten worden. Dit gebeurt met «en hei-installatie op een drijvende bok. Het aannemersbedrijf v.d. Vlies uit Slie- drecht, die dit werk uitvoert, hoopt er medio maart 1957 mee gereed te zijn. Zoals reeds uit de begroting voor het staatsvissershavenbedrijf voor 1957 bleek, bestaan er plannen om aan de Haringhaven ook een kademuur van 200 meter te bouwen. Deze zal op de plaats komen van de oude loopsteiger, die nu Wordt gesloopt. De plannen hiervoor moeten nog nader uitgewerkt worden, maar verwacht mag worden, dat hier over binnenkort meer bekend zal wor- den. De motortreiler Antje Ho. 15, die enige tijd geleden aangekocht werd door de rederij Slot in Den Helder, is dinsdag vanuit zijn nieuwe thuishaven ^eer ter visserij uitgevaren, nu onder de naam „Machiel" HD 108. Het schip staat onder commando van de 19-jari- 8e schipper Chiel Slot en de beman- hing is overgenomen van de motorkot- Ier Pietertje HD 79. Laatstgenoemd Schip is tijdelijk uit de vaart genomen Voor het inbouwen van een nieuwe mo tor. GEBOREN: J. Fonville-Rosenhart, z, E. van Doorn-Victor, z, M. M. Mulder- Dams, z, M. M. Vinke-Zonneveld, z, E. Hoekstra-Faber, z, F. Altman- grinkmanz; A. J. Meijer-Mantz, d, D. H- van Cappelle-Jochems, d, K. E. van porden-Kuipers, d, H. van der stokman, d, A. Lammens-Koster, «i. Burghout-van Toombergen, d. ONDERTROUWD: A. Docter en W. P- Kuiper, B. J. Coster en E. Kaper, Piooyer en W. D. Oosterbroek, D. "•en Broek en J. A. van der Veek, P. van der Vijgh en D. C. Kuijpers, R. tchornagel en A. M. Weijmer, A. M. pak en C. M. Suiker, G. Brands en rmi-Eï'"5, S" J" de JonS en p- Mons. ERLEDEN: P. van der Pot, 79 j, 'eter Kiesstraat; B. Rouwkema, 73 j., 7 anenlaan; a. C. Goedhart-Verhogen, TjJ' Hooimarkt; J. van der Wateren- vn„gf!,at' 83 J. Eendrachtstr.M. W. an Buschbach, 72 Meij- d, L. Kamperlaan. A.P.V. gehandhaafd zien. In het begin van dit jaar hebben de bonden van ta bakshandelaren een enquête onder hun leden gehouden, waaruit bleek, dat van de ongeveer 50 pet die een antwoord inzond, een grote meerderheid tegen het mogelijk maken van sigarettenautoma ten was. De uitslag van de enquête heeft men B. en W. als advies toege zonden. B. en W. hebben voorts van ver schillende gemeentelijke instanties, zo als van de politie, de G.G.D. en Haar lems Bloei advies ingewonnen, maar deze adviezen zouden nogal tegenstrij dig geweest zijn. De lange duur van de voorbereiding van het raadsvoorstel zou vooral te wijten zijn aan de tegen strijdigheid van deze adviezen. Van de aalmoezenier van de Instuif- noord, pastoor A. Trouwborst, ontvin gen wij de volgende oproep onder de titel „Jongeren Appèl in Utrecht": „Zondag 9 december een getuigenis van onze eenheid; een bewijs van on ze naastenliefde; een demonstratie van de rechten van de mens. Zondag 9 december valt er niets te halen, maar te brengen: onze eigen persoon lijkheid met de christelijke blijdschap en echte hartelijkheid. Wie zal op zondag 9 december achter willen blijven? Jong Katholiek Nederland schrijft op die dag geschiedenis van geestelijke kracht en komt op voor de erfenis der vaderen. In de stad van Sint Willibrord moeten wij ons zulk een man waardig tonen. Instuivers: Voor de rechten van God en Kerk, Volk en Land gaan wij naar Utrecht en kan men bij u terecht." In het museum „Huis van Looy" wordt van vrijdag 7 december tot en met zondag 6 januari een tentoonstel ling gehouden onder de naam „De stille glans der gouden eeuw." Deze expositie zal bestaan uit Nederlandse stillevens uit de 17de eeuw en een aantal voor werpen, zoals die op deze schilderijen voorkomen. Deze tentoonstelling in gang Kamperlaan is dagelijks ge opend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, des zondags van 1417 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Het voormali ge woonhuis van Jacobus van Looy is geopend op donderdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Ch j? ®hem steel e» r Corp. GenÜra! Electrio al Motors ®4omoCOtt CoPPer gomery Ward Rei Corp. gepubUc stee] Shan Dutct> SoMfi ünlon 011 South PaCiflC r?<Wetn RMlway Ir 2 ater U s' Steel St«nuning: onregelmatig. 3/12 74 179% 70% 60% 44% 123% 39% 35% 57 96% 86% 45% 44 38% 70% 4/12 73% 179% 69% 60% 44% 124 40% 35% 56% 96% 86% 45% 44% 38 70% i Van vrijdag 14 decembeer tot en met zondag 6 januari 1957 wordt in het mu seum „Huis van Looy" aan de Kleine Houtweg ingang Kamperlaan, een ten toonstelling worden ingericht van ma nuscripten, boeken, prenten en curio sa, betrekking hebbend op Bilderdijk en zijn kring. Deze tentoonstelling is samengesteld door het Nationaal Comi té Bilderdijkherdenking 1956, en werd reeds gehouden in Amsterdam, Den Haag en Leiden. Vandaag zijn de nieuwe affiches en folders verschenen, die de liefhebbers moeten opwekken een bezoek te bren gen aan de Keukenhof. De affiche werd. gemaakt naar een schilderij van de Zwitser Victor Ruzo. De heer Ruzo heeft in het voorjaar van 1956 de Keu kenhof bezocht in verband met een aan hem gegeven opdracht voor de ver vaardiging van een nieuwe affiche voor het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem. De receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging „Weten en Werken" zal gehouden wor den zaterdag 8 december in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann, Grote Markt van 3-4.30 uur. Prof. dr. N. R. A. Vroom uit Wasse naar, directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten spreekt op woensdagavond 19 december in de Haar lemse sociëteit Teisterbant over „Con formisme en Nonconformisme in de mo derne kunst" De Instuif-noord deelt ons mee, dat er tot besluit van het eerste gedeelte van het seizoen een dansavond is op zondag 9 december in de aula van het Mendelcollege. Gisteren om 8.50 uur reden op de Zandvoortselaan te Heemstede in de richting Herenweg achter elkaar een personenauto, een N.Z.H.-bus en een motor. De bestuurder van de auto, de 48-jarige uitgever K. V. uit Bloemen- daal, wilde links afgaan de Laan van Bloemenhove in en zou daartoe - ook richting hebben aangegeven. Intussen haalden de motorrijder, de 23-jarige J. H. uit Haarlem, de bus in en wilde ook de juist naar links uit wijkende auto passeren. De motorrijder trachtte een botsing te voorkomen door met de auto mee te draaien, maar zijn snelheid was te groot. Hij kwam tegen de auto terecht en liep schaafwonden aan zijn been op. De motor werd zwaar beschadigd. De auto werd aan de voor zijde licht gedeukt. Dit zakje gevuld met uw gift wordt donder dagochtend 6 december bij U afgehaald. Plak de zakjes dicht, dan rolt er niets uit t HAARLEMS VLUCHTELINGENCOMITÉ minimi 11 minim 11 minimin 11111 min in milium mi 11111 hui 1111111 min m 111111 m m 11 Minimi 111 itiiiiiHiiimiimiiiiiiiiiiiiiiii Gisteravond zijn in de 47600 gezinnen van Haarlem de „Hongarenzakjes", kleine zandkleurige envelopjes, afgegeven, die vanavond voor de „pakjes avond" een aanvang neemt bij de gezinsleden van hand tot hand dienen te gaan. De bedoeling is, dat men in gedachten in werkelijkheid is dit nog niet goed mogelijk een Hongaar in het gezin uitnodigt, en van de lege envelop een „met inhoud" maakt. Deze sympathieke actie is georganiseerd door het Haarlemse Vluchtelingencomité, dat de gelden, die door de Haarlemse burgerij bijeengebracht worden, zal gebruiken voor de Hongaarse vluchtelin gen, die thans in Huize Bethesda Sarepta zijn ondergebracht, en voor de inrichting van de vijf woningen voor vluchtelingen, die door het gemeentebestuur beschikbaar zijn gesteld. Morgenochtend tussen negen uur en half elf zullen Haarlemse scholieren de gevulde zakjes huis aan huis komen ophalen. De gevers ontvangen voor ieder zakje een bon, waarop het Haarlemse Vluchte lingencomité zijn dank aan de gevers uitspreekt. Trompetgeschal klonk vanmorgen in de mistige lucht bij het Spaarne, waar aan de Koudenhorn Sint Nicola as op zijn verjaardag aan wal stapte. Hij was per boot, niet vanwege «1e min of meer gladde wegen, maar alleen omdat hij wist, dat men het op prijs telde, dat hij op de 5e december nog eens Haar lem zou binnenstomen, staande op de voorplecht van een schoon-gelijnd schip. De begroeting was grandioos. 200 kin deren, op de armen van moeder, of op de eigen tenen juichten de Sint met zijn twee gezellen toe en zongen uit volle borst het lied, dat hij zo graag hoort. De kinderen kregen vanmorgen in de Koudenhorn-kazerne een groots feest aangeboden, waarbij de Sint uiteraard het middelpunt vormde. In de onder- officierscantine, die gezellig was ver sierd met slingers, bereidde het gezel schap, incluis de militairen en help sters, de Sint een muzikale verjaars- hulde, waarna een der Pieten zich ver diepte in het beruchte rode boek. Hij stelde de jaarlijks terugkerende vraag of er nog stoute kinderen aanwezig wa ren, maar niemand was thans present, zodat dat punt gelukkig buiten beschou wing kon blijven. Anders was de reactie op het verzoek om een paar liedjes. De Sint luisterde met een glimlach om de lippen naar het gevarieerde repertoi re en beloonde de hele zaal met een stevige banketstaaf. Omdat Sint Nicolaas tenslotte ook wel eens even rustig wilde zitten, brachten enige militairen een poppenkast op het toneel, die natuurlijk Jan Klaassen en Katrijn achter het gordijn verborg. Suc ces was daarmee verzekerd en Sint Ni colaas moest zelfs constateren, dat de belangstelling voor zijn persoon zien derogen slonk. Hij vond dat niet erg. Want even later was er alleen nog maar Sint Nicolaas toen hij geschenken zou gaan uitdelen. In vertrouwen deel de hjj ons mee, dat de militairen van de Koudenhornkazerne het geld hebben afgestaan voor de cadeaux en dat hij hiervoor bijzonder dankbaar was. Het waren prachtige geschenken, die de uitgelaten kinderen uit de gehandschoen- de hand van de grijze man in ontvangst mochten nemen. Dat omstreeks twaalf uur de cantine dreunde van het zange rige „Dag Sinterklaasje" bewees wel dat men de jarige ook in militaire krin gen een goed hart toedraagt. Overigens was de Spaanse bisschop s middags weer in de kazerne terug gekeerd om de kinderen van officieren en manschappen te plezieren. Gister avond heeft hij de militairen zelf aan genaam bezig gehouden in gebouw „Cultura". Er zijn enige vermaningen gehoord, maar ook had de Sint goede Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Gewestelijke Raad voor Noord- Holland van het Landbouwschap heeft in een uitvoerig bezwaarschrift, gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holand, verschillende bezwaren van het agrarische bedrijfsleven kenbaar ge maakt tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland. Deze bezwaren richten zich tegen het tracé van de superprovinciale snelverkeersweg be oosten Haarlem en de zandwinning, ge koppeld aan potentiële recreatie bij de uit te breiden Mooie Nel het ge meentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft reeds eerder dezelf de bezwaren naar voren gebracht bij G.S. de industrievestiging bij Haar lem en «1e structuur van het streek- plangebied en de bebouwingsdichtheid van het stedelijke gebied. De Gewestelijke Raad is van me ning, dat het tracé van de in het streek plan opgenomen noord-zuid lopende hoofdverkeersweg ten oosten van Haar lem schadelijke doorsnijdingen oplevert voor agrarische gronden. De Raad geeft de voorkeur aan een tracé door de Waarderpolder, en ten zuiden van de Amsterdamsevaart langs de gemeente grens van Haarlem tot Vijfhuizen. In de Haarlemmermeer zou de weg ver volgens de Geniedijk moeten volgen. Van groot belang acht de Raad, dat in het streekplan aan de gemeente Haar lem het maken van een beëindigings plan wordt voorgeschreven. De toekom stige groei van de stad zou moeten worden gehouden bewesten van het door de Raad voorgestelde wegtracé, dat tot Vijfhuizen dan ook grotendeels binnen de tegenwoordige gemeente grens geprojecteerd is. Schadelijke doorsnijdingen van landbouwgronden zou het in het ontwerp-streekplan voor- komende wegtracé opleveren in de Vel- serbroekpolder, de Zuid-Spaarndam- merpolder, de Houtrakpolder, de Ver enigde Binnenpolders, de Rottepolder en de Haarlemmermeer. Het door de Gewestelijke Raad voorgestelde tracé beperkt deze schade tot een mininum. De afstand van de Velsertunnel tot d grote centra in Zuid-Holland zou door dit voorgestelde tracé weinig invloed on dervinden. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap wijst er voorts op, dat bij de in het ontwerp-streekplan ver vatte prognose over de toekomstige bevolking en het scheppen van de in dustriële ontwikkelingsmogelijkheden het eigen karakter van het streek- plangebied dit in tegenspraak met de in het ontwerp gestelde gedach te in het gedrang komt. De econo mische structuur zal door het aantrek ken van meer stuwende bedrijven ze ker geen verbetering ondergaan, naar het oordeel van de Raad. In Zuid- Kennemerland woont een forensenbe volking aldus het bezwaarschrift die naar verhouding welvarend en weinig conjunctuurgevoelig is. Boven dien meent de Gewestelijke Raad, dat in deze zaken het streekplangebied niet als een afzonderlijk geheel mag worden beschouwd, doch onder meer moet worden bezien in samenhang met het gebied van de noordelijke IJmond, dat een snelle ontwikkeling doormaakt. De snelle groei van de industrie doet daar een bevolkingsagglomeratie ontstaan met een relatief groot aantal fabrieksarbeiders. Hier is dus een „on evenwichtigheid" aan het groeien. Het bezwaarschrift meent derhalve, dat Zuid-Kennemerland in het ontwerp- streekplan wel zeer rijkelijk met indus trieterreinen is bedacht. Met name geldt dit voor de gemeente Haarlem, omdat daar niet de bijzonder gunsti ge vestigingsfactoren gelden, die een verdere industrialisatie van Velsen-Zuid mogelijk van nationaal belang kunnen doen zijn. Een beëindigingsplan voor Haarlem zou naar de Raad voorts opmerkt in belangrijke mate er toe bijdragen, dat een algemeen gewenste onbebouw de zone tussen Haarlem en Amsterdam blijft bestaan. Ook wordt opgemerkt, dat de woningen, die nodig zullen zijn in verband met de Haarlemse industrie vestigingen in de Waarderpolder zullen moeten worden gebouwd in Zuid-Schalk wijk, een gebied, dat voor het agrarisch bedrijf van grote betekenis is, en zelfs potentieel voor tuinbouw geëigend is. Met betrekking tot de in het ontwerp- streekplan voorkomende zandwinning uit de uit te breiden Mooie Nel merkt de Gewestelijke Raad op, dat uit een onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst gebleken is, dat het goede zand aldaar alleen op betrekkelijk grote diep te aanwezig is. Het lijkt de Raad der halve niet uitgesloten, dat het diepzui- gen de waarde van de plassen als re creatiegebied grotendeels illusoir zou maken. In het streekplan werd de zand winning gekoppeld aan de later als gevolg hiervan ontstane waterrecre atie. De Gewestelijke Raad suggereert, dat de zandbehoefte van de gemeente Haar lem bijvoorbeeld kan worden bevredigd door zandwinning in de havenmond van IJmuiden en op bepaalde plaatsen in het duingebied. Ook tegen de groenstroken langs de Mooie Nel maakt «le Raad bezwaar. Een teveel aan bosbeplanting zou het karakteristieke Noordhollandse polder landschap onnodig ontsieren. woorden voor gunstige zaken, zodat de balans nog voordelig werd afgesloten. Vanmiddag tenslotte heeft St.-Nicolaas tijd gevonden om een bezoek te brengen aan de Ripperda-kazerne, waar een paar honderd kinderen hem duidelijk maak ten dat zijn leven waard is om geleefd te worden. St. Nicolaas bracht maandagmiddag een kort bezoek aan de leden van de Katholieke bond van Bejaarden en Ge pensioneerden te Haarlem. De grote zaal van het Gebouw St. Bavo was ge heel bezet toen de Sint met Piet zijn entree maakte. Voorzitter C. J. Schorst verwelkomde beiden. Nadat de bejaar den door de Sint waren toegesproken en enige dames waren geprezen voor hun activiteit inzake hun werkzaamhe den op sociaal-charitatief terrein, nam de Sint afscheid met een tot weerziens in het volgend jaar. Na de pauze was het woord aan de bejaardenclub „Wij zijn niet bang" met een blijspel in 2 bedrijven. („Aan zee in de zomer in een dorpshotel") Men mag tevreden zijn dat de club tot zulk een prestatie, in staat is; zij wist daardoor de stemming tot een prettige te maken. Ondanks alle drukte die met de voor bereiding van pakjesavond gepaard gaat, heeft St.-Nicolaas vanmorgen nog tijd gevonden om het verpleeghuis voor bejaarden „De Zonnebloem" te bezoe ken. Omstreeks elf uur arriveerde de Sint met zijn knecht in het Westerhout- park, waar hij ontvangen werd door de twaalf verpleegsters met aan het hoofd de directrice, mevr. H. Brouwer en ad ministrateur J. van der Have. In koor zongen de bejaarde patiënten de Goed heiligman een welkom toe, waarna de Sint in een toespraakje duidelijk maak te dat oud zijn een zegen kan wezen wanneer men geeft wat men heeft: lief de en genegenheid voor zijn omgeving. Ook als men pijn heeft of verdriet. Voor ieder der patiënten was er een geschenk en zelfs een oude dame, die juist door de mannen van de G.G.D. werd binnengebracht, werd niet verge ten. Ook de verschillende verpleegsters kregen ieder naar wens een cadeautje aangeboden door de onstuimige Pieter man. Voor de administrateur en de direc trice waren er woorden van grote waar dering en mooie geschenken. Een glim lach vloog over de gezichten van de patiënten toen Sint hen met „kleuters" aansprak en de oh's en ah's waren niet van de lucht toen met zenuwachtige vingers de papieren van de pakjes wer den getrokken. Het jaarlijkse bezoek van de Goedheiligman vormde nog lang het onderwerp van gesprek bij de be jaarden die hier verzorging genieten. Dezer dagen zijn ruim 1200 kinderen van de St. Nicolaasvereniging „Onder ling Genoegen" in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem met hun ouders vergast op epn prachtig St. Nicolaas- feest. Het bezoek van de Goedheiligman werd omlijst door een bont variétépro gramma, waarbij vooral het optreden van de clowns Rik, Rak en Rok de kin deren aan het lachen maakte. Maar ook de andere optredenden van het variétégezelschap „Het Masker" wer den met oprechte bewondering ge volgd. Uit volle borst zongen de kinderen hun welkomstlied voor de Sint, toen de* ze met zijn zwarte knecht de zaal be trad. Voor alle kinderen had hij een snoepzakje bij zich en het enthousiasme steeg ten top toen de Goedheiligman de zevenjarige Peter van der Klauw bij zich liet komen, die onlangs een poesje uit de Westergracht had gered. De klei ne dierenvriend werd aan alle kinderen ten voorbeeld gesteld en kreeg van de Sint een extra cadeautje. Volgens berichten in Djakarta zon kolonel Zulkifli Lubis, voormalig waar nemend chef-staf van het Indonesische leger, die beschuldigd wordt een com plot te hebben gesmeed om de regering omver te werpen, zijn gearresteerd. Lu bis verliet zijn woning ongeveer een maand geleden. Hij was door de chef staf, generaal-majoor Nasution ter ver antwoording geroepen wegens politieke activiteiten, maar Lubis verscheen niet. Zijn verblijfplaats was onbekend, maar in een open brief, gepubliceerd in de Djakartaanse kranten, verwierp hij alle beschuldigingen, die tegen hem zijn in gebracht. Een woordvoerder van het leger wei gerde heden het bericht, dat Lubis ge arresteerd is, te bevestigen, noch te ont kennen. Hij verklaarde, dat hij niet ge machtigd was een verklaring over deze kwestie af te leggen. (A.N.P.) Leden van de rechtervleugel van de Britse conservatieve partij zijn vandaag een rustige campagne begonnen „voor de verwijdering van Eden". Vanmiddag begint in het Lagerhuis een tweedaags debat over het Midden-Oosten, waarbij het vertrouwen in de regering op het spei staat. Men verwacht, dat de groep conservatieven zal weigeren de Suez- politiek van premier Eden te steunen. De groep ziet ondertussen uit naar een nieuwe conservatieve premier. In het openbaar zijn reeds enkele namen ge noemd. Een groot comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle groeperin gen en richtingen in de gemeente Heemstede kwam gisteravond in de Heemsteedse raadzaal bijeen om in ex- tenso de plannen te besprekenwelke opgezet zijn voor de grootscheepse ac tie welke in deze maand ten behoeve van de hulp aan de Hongaarse vluchte lingen in Heemstede zal worden ont plooid. Ondermeer maken van dit co mité deel uit en waren ook aanwezig de pastoors van de beide parochies, de dominees van de verschillende protes tantse kerken, representanten van so ciale en politieke organisaties, terwijl tenslotte ook enkele inwoners van Heemstede als individuele leden in het comité zijn opgenomen. Hen allen heette burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard bijzonder harte lijk welkom, zijn vreugde uitend over de intense belangstelling bij de gehele bevolking en het bewijs daarvan, de op komst van alle leden van het comité. Sinds de eerste bijeenkomst van het co mité in oprichting is de situatie ingrij pend veranderd. Voelde men zich toen nog gesteld tegenover het probleem van 17.000 uit hun land gevluchte Hon garen, nu~ worstelt Oostenrijk en met haar de gehele vrije wereld met het vraagstuk van 100.000 mensen die de terreu' van achter het IJzeren Gordijn Advertentie ontvlucht zijn. Tegenover zulk een groot leed kunnen wij niet anders dan een maximum aan hulp aanbieden. Daar om zullen wij er ook naar streven, al dus de burgemeester, om hier een actie te voeren welke zal moeten leiden tot een record-opbrengst voor de Hongaar se vluchtelingen. Het streefgetal zal niet minder dan 30.000 gulden zijn, dat zal dus neerkomen op 1,25 per inwo ner van Heemstede. Om dit grote doel te hereiken is een aantal initiatieven ontwikkeld en reeds ten dele verwezenlijkt. In de eerste plaats zal Heemstede overstroomd wor den met affiches. Ontwerp, cliché, en drukkosten vormen gratis bijdragen van Heemsteedse en Haarlemse perso nen en bedrijven. Voorts zal huis aan huis tweemaal e.en brochure worden bezorgd, waarin een persoonlijke aan sporing geschreven door de burgemees ter, zal worden opgenomen. De politierechter heeft een 30-jarige gedetineerde Surinamer veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens het op 5 no vember j.l. in bezit hebben van 80 gram Indische hennep. Van dit verdovende materiaal worden sigaretten gedraaid, die hekend staan als marihuana-sigaret- ten. De officier van justitie had 4 maan den gevangenisstraf geëist. De verdediger, mr. W. Huygens, ging in zijn pleidooi in op wat hij noemde de „bijzonder moeilijke uitzonderingspositie van de kleurling in een westerse maat schappij". „Eeuwenlang zijn de negers door de blanken onderdrukt en mis handeld", aldus de verdediger. „Onbe wust komt de kleurling nu in opstand tegen de wetten van het westen, die eens hebben mogelijk gemaakt dat al die el lende over hen werd uitgestort". „Het is nu de gelegenheid", zo vervolgde mr. Huygens, „om te tonen dat de Neder landse rechter deze verschoppelingen met consideratie behandelt". „Ik heb nooit iets anders gedaan" was hierop het antwoord van de politierechter. Over de politieman, van we de verdediger had gezegd dat hij zich bij de arrestatie van de Surinamer had laten leiden door de overweging dat de arrestant een kleur ling was, en wel meer van de in zijn nabijheid gevonden hennep zou weten dan zijn blanke gezelschap, zei de poli tierechter; „Als hij dat had gedaan, zou hij een ellendige rassendiscriminateur zijn". Tussen de verdediger en de officier van Justitie bestond meningsverschil over de vraag of de vrijsprekende von nissen van de rechtbank en het gerechts hof te Amsterdam van enige maanden geleden het „aanwenden" (roken) van hennepsigaretten betroffen. De verdedi ger meende van wel, doch de Officier van justitie betoogde dat in laatste in stantie het gerechtshof alle verdachten had vrijgesproken omdat niet was vast komen te staan dat de „aangewende" sigaretten toen inderdaad Marihuanasiga- retten waren. Het hof heeft zich daarbij, aldus de officier, dus niet uitgelaten over de vraag of het roken van hennepsiga retten strafbaar is. Op 14 december zullen op drie plaat sen tegelijk grote propaganda-avonden worden gehouden, waarvan de toegang geheel gratis is en waarop ook niet ge collecteerd zal worden. Deze avonden zullen worden gehouden in het Miner- va-Theater, in het r.-k. verenigingsge bouw aan de Herenweg en in de Gere formeerde Kerk aan de Koediefslaan. Op deze bijeenkomsten zullen ooggetui gen van de gebeurtenissen in Hongarije het woord voeren terwijl tevens drie le den van het comité zullen spreken. In een streven naar een zo groot mogelij ke integratie en samenwerking tussen de gehele bevolking ligt het in de be doeling dat deze avonden ook het ka rakter dragen van eenheid tussen alle richtingen en overtuigingen. Een ieder is dus even welkom in elk van de drie plaatsen van bijeenkomst. In het Miner va-Theater zullen pastoor Drost, de heer Eerdmans en mej. Elisabeth Swarts, de beide laatsten als ooggetui gen, het woord voeren. In het r.-k. ver enigingsgebouw spreken diezelfde avond dominee J. Bronsgeest, de heer Hofland en mej. Swarts en tenslotte in de Gereformeerde kerk de heer Bak ker en mej. Swarts. De toegang tot de ze avond is dus geheel vrij, kaarten hiervoor zullen aan nog nader bekend te maken adressen verkrijgbaar zijn. Het is de bedoeling dat een leeftijds grens van 17 jaar minimaal zal wor den gehandhaafd. Alle moderne reclame- en publici- teitsmiddelen zullen worden ingescha keld, zoals geluids en reclame-wagen, verkiezingsborden en reclame-plaatjes in het bioscoopprogramma. Op 17 de cember zal men in het Minerva-Theater van 1 tot 5 uur 's middags ook geheel gratis een journaalprogramma van een half uur kunnen gaan zien dat doorlo pend zal worden vertoond. In een pro gramma van ongeveer een half uur zal men hierin een filmisch overzicht krij gen van de dramatische ontwikkelingen in Hongarije. Ook tijdens deze filmvoor stellingen zal niet worden gecollecteerd. Van 17 tot 21 december zal er dan een grote huis-aan-huis-collecte worden gehouden waarbij men op lijsten kan in tekenen en tenslotte zal dan op zater dag 22 december een straatcollecte worden gehouden. Als sluitstuk van de gehele actie wordt op 21 en 22 decem ber in het gebouw van de protestan tenbond in de Postlaan een kerstspel opgevoerd, gratis toegankelijk, waarop echter wel zal worden gecollecteerd. Dan hoopt men ook het streefgetal van 30 duizend gulden te hebben bereikt of overschreden. Om een ieder duidelijk een beeld te geven van de gehele actie en het ver loop hiervan zullen op verschillende plaatsen in Heemstede thermometers worden aangebracht, die dagelijks de hoogte van het tot dan toe binnengeko men bedrag zullen aangeven. De schaalverdeling loopt van duizend tot ook weer dertigduizend gulden. Het motto, aangebracht onder de thermo meter zal luiden „Om de top te halen, zult u moeten dalen tot de bodem van uw beurs." Verder kwam ter sprake hetgeen do gemeente Heemstede zal doen en heeft gedaan voor de opname van twee Hon gaarse gezinnen, waarvoor inmiddels een huis is aangekocht in de Lucas van Lejj- denlaan. Voor de inrichting van dit huis zal na verloop van tijd nogmaals een beroep worden gedaan op de inwoners van Heemstede om al die noodzakelijke voorwerpen in elk huis uit eigen bezit te willen afstaan, waarmee deze gezin nen dn kunnen worden geïnstalleerd. Een Heemsteedse verhuizer heeft reeds aangeboden alles gratis af te ha len en ter bestemder plaatse te bezor gen. Na nogmaals een zeer dringend be roep te hebben gedaan op alle Heem stedenaren om nu eens werkelijk een gevoelig offer te brengen ter leniging van de onbeschrijflijke nood in Hon garije, Oostenrijk en in de vluchtelin gengezinnen in eigen land, besloot bur gemeester van Rappard deze vergade ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3