-'r ,-^fe i BELASTINGVOORSTELLEN ONDERVINDEN VERZET HEI AFVAL IS DIENSTBAAR ALS MESTSTOF OP ONZE LANDERIJEN Jaarlijks drie miljoen Haagse dameskousen op de Drentse hei HET POND IN GEVAAR De rekening voor Suez PROF. OUD zeventig jaar Buitenlandse politiek 1 Waarom prefereert de minister belastingverhoging boven leningen? HARTSTOCHT VOOR DE IN HOUD VAN MILJOENEN VUILNISVATEN Arrestatie van studenten in Oost-Duitsland Een onverzettelijk blok graniet WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 PAGINA 7 - Voorlopig verslag begroting Financiën J Is het waar is dat elke Nederlandse vrouw zeven /-1 paar nylons per jaar gebruikt en er op de to tale bevolking van 600.000 Hagenaars onge veer 200.000 dames zijn die dergelijke kousen dragen, dan zou men kunnen zeggen dat in Den Haag elk jaar alleen al 200.000 maal veertien nylonkousen, dat is 2.8 miljoen kousen, in de vuilnisvaten verdwijnen. AI deze kousen moeten een voor een uit het Haagse stadsvuil gevist worden in het plaatsje \\7ijster in Drenthe. Van waar deze liefhebberij en waarom juist daar? Al het stadsvuil van Den Haag wordt tegelijk friet dat van Groningen, /fandvoort en Beilen (teza men 775.000 inwoners) vervoerd naar het bij dit dorpje gevestigde bedrijf van de IV.V. Vuilafvoer Maatschap pij V.AM waar van de honderdduizenden tonnen stadsvuil in het grootste compostbedrijf ter wereld compost, men zou kunnen zeggen een organische mest- stof, wordt vervaardigd. Vier tot zes maal per week rijdt er van Den Haag een trein vol stadsvuil naar Drenthe. Elke trein bestaat uit zestien wagons van 100 m3 inhoud en van een gewicht van 33 ton. Uit deze enorme hoeveelheden stadsvuil moeten alle stof fen en voorwerpen welke men niet tot compost kan verwerken worden verwijderd, glas, fietsbanden, oude schoenen en ook nylon, dat maar heel moeilijk ver gaat. Amerikaanse oliehulp moet nog minstens zes maanden duren Charles Eyck verlaat Jan van Eyck-academie Nehroe: Ook Engeland en Frankrijk schuldig aan Hongaarse kwestie Sovjet-Unie en Hongarije beantwoor den Joegoslavische nota Tweede Kamer A - De aankomst van een trein met stadsvuil op het compostbe drijf te Wijster. Het lossen geschiedt door middel van de automatisch openklappende wanden van de wagons en duurt slechts een halve minuut. (Van onze Haagse redactie) Minister Hofstra kan op flinke tegen stand van de Tweede Kamer rekenen, wanneer hij daar zijn voorstellen tot wijziging van een aantal belastingen moet verdedigen. Slechts de definitie ve afschaffing van de omzetbelasting op textiel wordt in het voorlopig verslag van de Kamer gunstig onthaald. De verhogingen van de accijns op benzine en gedistilleerd en de herinvoering van de omzetbelasting op suiker worden echter alleen door de P.v.d.A. gesteund, Vele leden (die kennelijk de K.V.P. fractie vertegenwoordigen) hadden zich gestoten aan de uitdrukking „on bevredigend", waarmee minister Hof stra het begrotingsbeeld 1957 had ge tekend. Men kwam naar aanleiding hiervan terug op wat reeds bij de al gemene financiële beschouwingen van K.V.P.-zijde was gesteld: de ontwerp begroting van gewone dienst, buiten- Dat men het wijde Drenthse land voor de verwer king van de afval heeft uitgekozen ligt voor de hand. Op de droge zandgronden vooral kan men de compost, die van zeer veel belang is voor de vruchtbaarheid van de grond, goed gebruiken. In het westen kan men bij de belangrijke veeteelt redelijk goed uitkomen met de stalmest. VVijster produceert jaarlijks 100.000 ton compost. In Mierlo, op de grens van de gemeente Nuenen in Brabant, ook droge zandgrond is eveneens een compostbedrijf. Hier wordt het vuil van Eindhoven, Geldrop, Best en Nuenen en spoedig ook van Amersfoort verwerkt. De produktie bedraagt hier nog slechts 15.000 ton 's /aars, doch dit bedrijf Zal binnen niet al te lange tijd aanzienlijk worden oilgebreid tot 50.000 ton. Men denkt reeds aan de Richting van een groot, nieuw bedrijf op de Veluwe, dat te zijner tijd ook een produktie van 100.000 ton ~al moeten bereiken. Naast deze bedrijven van de V.A.M. er is er ook nog een in Schiedam is er plaatselijk een tiental, dat eveneens stadsvuil tot compost verwerkt. Bovendien wordt er in een vijftigtal gemeenten (meest plattelandsgemeenten of kleine ste den) nog op een ouderwetse, meer primitieve manier compost bereid. Vanwaar deze hartstocht, de inhoud van miljoenen vuilnisvaten om te zeilen in organische stof. oftewel mest? Kan er niet voldoende kunstmest ingevoerd wor den of is er een andere reden? Wy moeten even teruggaan in de ge schiedenis. Vroeger beschikte men voor bemesting van het land alleen over 0rganische mest, en wel voornamelijk Over stalmest en de afvalstoffen van oe menselijke samenleving. Eeuwen lang heeft men hiermede de vrucht baarheid van de cultuurgrond op peil kunnen houden. Met zekerheid is be kend, dat er in het begin van de ze ventiende eeuw in ons land reeds stads- bompost werd gebruikt. Men sprong Zuinig om met de organische afvalstof- Jon van stad en land, zodat zelfs in "fct begin van de negentiende eeuw een uitvoerverbod voor „straatvuil en se- oreetmest" naar België werd uitge vaardigd. Vooral door de „mineraal- "ieorie" van Liebig (1840) kwam men Jot de overtuiging dat de bodemvrucht baarheid in stand kon worden gehou den door regelmatige toediening van unemicaliën. Zo ontstond een geheel nieuwe industrie van geweldige om- yang, de kunstmestindustrie. Omstreeks 1900 was het pleit beslecht ten gunste :an de kunstmest. De stadscompost ïjerd praktisch onverkoopbaar en de kleden gingen er toe over zich op an- j re wijze van hun vuilnis te ontdoen ^storten op een belt, dempen van plas- en meren, ophogen van terreinen, l°rten in zee of verbranden). Oogsten stijgen aanzienlijk rt Na 1900 zag men de oogsten over gehele linie met 25 tot 50 pet. stij- *eU, hetgeen een indirect gevolg was >a" het verhoogde kunstmestgebruik. «cr moeilijk te exploiteren woeste kbondeii werden ontgonnen. Vooral in Yj_z® zandprovincies nam de opper- »akte cultuurgrond belangrijk toe. V<ïU)Cflter* kunstmest alleen bleek niet Ori .nde' Men kan niet ongestraft de panische stofvoorziening verwaarlo- h 'J- De structuur van de grond ging jj.pid achteruit. Daardoor was een hom 8r°ter gebruik van kunstmest ge|u§. In ons land is het kunstmest- vouri^'k de laatste dertig jaar verdrie- Ujbcligd, wij gebruiken per ha. veel t6r kunstmest dan enig ander land d .wereld. De ha.-opbrengsten zijn in rjjg. aatste veertig-vijftig jaar dan wel ge 1 25. tot 50 pet. gestegen, maar toch veer ins 'n verhouding met het onge- bruJ, acht maai hogere kunstmestge- b0tA z«n n°8 rneer nadelen ver- o.a aan het gebruik van kunstmest, dG be moeilijke bewerkbaarheid van VegVjbnd (in de IJpolder ploegde men vbOr 'n "'aar Seleden met drie paarden F P'oeg: tegenwoordig zou men keiyF? moeten gebruiken, doch in wer- ïïiaar ?Kl ëebru'kt men geen paarden en A ""actoren), de grote verstuiving hein v"al .de verminderde oogstzeker- het L. r zÖn aanwijzingen, dat men met hiest - meer toepassen van de kunst- bereii,,vriljvel de uiterste grens heeft Verd J Daarnaast is het bewijs gele- Pfodi.w?' rnet organische bemesting de bPgevol F, op vele gronden aanzienlijk v«erd kan worden. de Ia'llia?r de grote belangstelling in ""iiinntt Jaren voor de bereiding van st uit de stedelijke afvalstoffen, De grasopbrengst van twee even grote perceeltjes grasland. Links: alleen bemest met kunstmest. Rechts: dezelfde hoeveelheid kunstmest als links met bovendien een extra toevoeging van twintig ton stadsvuilcompost per ha. gewone dienst I en landbouwegalisa- tiefonds tezamen heeft in de laatste vijf jaren nog nimmer zo'n gunstig bééld vertoond. Vergeleken met 1956 is er een verbetering van 465 miljoen en ook in '55 (toen minister v. d. Kieft in een belastingverlaging toestemde) was het begrotingsbeeld veel ongun stiger. Men voorzag al, dat de minis ter in zijn verdediging nogmaals zou wijzen op de z.i. onvoldoende moge lijkheden om de voor kapitaalsuitga ven die uit leningen kunnen wor den gefinancierd benodigde be dragen op de kapitaalmarkt te ver krijgen. Daarom vroeg men van de bewindsman een gemotiveerd oordeel over zijn voorkeur voor belastingver hoging boven het sluiten van een le ning op marktvoorwaarden, het uit schrijven van een gedwongen lening of de uitgifte van zgn. „belastingcer tificaten." Van de zijde der P.v.d.A. werd ech ter de mening van minister Hofstra, dat de rijksmiddelen dringend verster king behoeven, geheel onderschreven. Een algemeen gevoeld bezwaar was nog, dat de regering met haar voorstel len niet heeft gewacht op het kamer debat over het SER-advies t.a.v. de beperking der bestedingen. Bij de bespreking van het voorstel tot herinvoering van de omzetbelas ting op suiker werd de schatting van de bewindsman over de geringe invloed (0,1 pet.) op het gezinsinkomen van verschillende zijden betwijfeld. Ook vroeg men of niet eenvoudiger de prijs- subsidie met een overeenkomstig be drag zou kunnen worden verminderd in plaats van de omzetbelasting weer in te voeren. De verhoging van de benzineaccijns voelde men vrijwel algemeen als strij dig met de regeringspolitiek van de prijsstabilisatie. Verschillende leden ver wachtten een gemiddelde kostenstijging van 4 pet. De P.v.d.A. voert als een in de huidige situatie gunstig gevolg van de verhoging aan, dat het benzine verbruik zal verminderen. De accijnsverhoging op gedistilleerd bleek te worden beschouwd als een der gemakkelijkst te aanvaarden lasten. Niettemin wilde men wijzen op het ge vaar van clandestien stoken. Opmerke lijk is, aldus vele leden, dat toen de toenmalige minister van financiën in 1951 een accijnsverhoging verdedigde en daarbij geruststellend sprak over het fraudegevaar, het toenmalige lid der f Kamer Hofstra opmerkte dat ook in J het verleden dergelijke uiteenzettingen waren gehoord, die achteraf niet geheel juist bleken. Deze leden meenden dan ook bij de verklaring van (thans) minister Hof stra op hun beurt een vraagteken te moeten zetten. In Amerikaanse oliekringen is men van mening, dat het nog ongeveer zes maanden zal duren voor de scheep vaart door het Suezkanaal kan Worden hervat en dat er evenveel tijd nodig zal zijn voor het herstel van de be schadigde oliebuisleidingen, wanneer de maatschappijen de noodzakelijke werkzaamheden zullen mogen uitvoe ren. Men zal dus voor een periode van minstens zes maanden het vraag stuk van de voorziening van Europa met olieprodukten moeten oplossen, zowel voor wat betreft grotere pro duktie in de Verenigde Staten en Midden- en Zuid-Amerika als wat het vervoer aangaat. - .<w Ruim tweeduizend bewoners van dorpen in het dal van de Italiaanse rivier de Po zijn dakloos geworden door overstromingen, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van deze rivier. Op de bovenste foto ziet men de overstroomde hoofdstraat in het getroffen dorpje Fila, waardoor bewoners met hun hebben en houden in platboomde vaartuigjes zich een weg zoeken. Op' de onderste foto ziet men bewoners van het dorpje Ca' Zuliana hun bezittingen in een bootje laden, om het overstroomde gebied te verlaten. de stichting van het bedrijf te Wijster in 19:12, gevolgd door de diverse andere in later jaren. Men kan niet zeggen, dat het do moeite niet loont. Honderd ton vuil levert zeventig ton compost. Het verlies is dus 30 pet., 20 pet. door 0e onverwerkbare stoffen, als onze nylon, en 10 procent door het vergistingsproces Ongeveer 25 pet van het stadsvuil van Nederland gaat thans terug naar het land, hoofzakelijk in de vorm van com post of broeimest, d.i. in totaal enige hon derdduizenden tonnen. Daarnaast kan men de dierlijke meststoffen niet ontbe ren. Er wordt ongeveer tien miljoen ton stalmest pe jaar op ons land gebracht. De hoeveelheid kunstmest is jaarlijks 400.000 ton, waarvan de helft stikstof. Nog altijd is stalmest de meest ge- eigende meststof. Waar een tekort is springt de compost bij, vooral in -de bedrijven met weinig vee op de hoger liggende landbouwgronden in oost en zuid. Terwijl stalmest één jaar effect heeft is de uitwerking van compost over een aantal jaren merkbaar. Van groot belang is de verbetering van de struc tuur van de grond, die bij toepassing van compost niet uitblijft. Alle z.g. „sporenelementen", die voor het plan tenleven onmisbaar zjjn, komen, zij het in zeer geringe hoeveelheden, in com post voor. Voor de boeren betekent het gebruik van compost een stabiel ele ment, waarbij risico wordt vermeden. De belangrijkheid van compost houdt echter niet in, dat de kunstmest ver waarloosd kan worden. Het gebruik van kunstmest blijft dus noodzakelijk; het neemt nog steeds toe. De compost vormt een welkome aanvulling. Men kan globaal zeggen dat de compost de grond vruchtbaar maakt, terwijl de kunstmest de planten voeding geeft. Compost (of in het algemeen gesproken organische mest) en kunstmest vullen elkaar dus aan en ondersteunen eikaars werking. Stadsvuil-probleem opgelost De belangstelling voor compost neemt meer en meer toe. In Enschede, Arnhem, Baarn en Soest zijn plaatselij ke compostbedrijven in aanbouw. Men ziet in, dat de aanwending van deze organische stof nodig is voor de cul tuurgrond. Tegelijk vormt de afvoer en verwerking van het stadsvuil de oplos sing van wat voor vele gemeenten een probleem gaat worden. Ongeveer 50 pet van het vuil gaat in ons land naar de vuilnisbelt. Men heeft er altijd hin der van. Of hij ligt te dicht bij de be bouwing of bij het recreatieterrein of stadspark. Men heeft voorts steeds te maken met een verre van hygiënische situatie. Bij uitbreiding van de stad moet de belt verplaatst worden. Dan besluit men veelal tot stichting van of aansluiting bij een compostbedrijf of tot een vuilverbrandingsinstallatie. Vuil verbranding geeft echter geen totale oplossing, daar 30 pet van het vuil moei lijk verbrandbaar is. De omstandigheden zijn bij de steeds uitbreidende steden in het dichtbevolkte westen dus gunstig voor de verwerking der stedelijke afval stoffen tot compost. Immers, de land bouw heeft meer organische mest no dig en veie stadsbesturen weten, daar het moeilijk is daarvoor nog geschik te terreinen te vinden, niet hoe ze hun vuil moeten kwijt raken. Ons land staat in de wereld voor wat betreft de opbrengst per ha en het ge bruik van meststoffen aan de spits. Ook op het gebied van de compost is ons land toonaangevend. De eis, alles uit ons geringe oppervlak aan cultuur grond te halen stelt ons voor de nood zaak, zo veel mogelijk aan het stads vuil een landbouwkundige bestemming te geven. GERARD GROOT Volgens de Berlijnse „Nacht-Depesche" zouden in het laatste etmaal vele stu denten in Oost-Berlijn en in Freiberg, Saksen, door de staatsveiligheidsdienst gearresteerd zijn. Zij zouden beschul digd zijn van samenzweringen tegen de Duitse democratische republiek. In de afgelopen vier weken zouden verder duizenden functionarissen van de „socialistische eenheidspartij" in de plaatselijke en regionale afdelingen zijn afgetreden. (D.P.A.) De Jan van Eyck Academie te Maastricht heeft besloten, prof. Charles Eyok, op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen uit zijn functie als hoogleraar aan deze Academie. Het 'ontslag gaat in met terugwerkende kracht vanaf 1 november. Nationalistisch China, Rusland. Cuba en Indonesië zijn toegelaten tot de interna tionale hockey-federatie, (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen, Eergisteren deed de Britse minister van Buitenlandse Zaken een laatste poging om de afloop van het Suez- avontuur voor te stellen als een succes. Gisteren presenteerde de Britse kanse lier van de schatkist de rekening voor dit vermeend succes. De kanselier had zeer slecht nieuws. Hij deelde aan het Lagerhuis mede dat de goud- en dollarreserves van Groot Brittannië de vorige maand met hon derd miljoen Pord Sterling, d.w.z. een miljard gulden, gedaald zijn. Dit houdt in dat Engeland in dertig dagen tijds 12,5 procent van zijn kostbare reserves verloren heeft. Het bete kent eveneens dat de pogingen van de laatste zes jaren om de sterling- basis te sauveren in vier weken te niet zijn gedaan. Engeland zal nu, naar de kanselier mededeelde, op aanzienlijke schaal dol lars moeten opnemen van haar aan deel in het Internationaal Monetair Fonds, waarin de Britse deelname 1,3 miljard dollar beloopt. De Britse rege ring heef reeds voor meer dan ruim honderd miljoen gulden aan dollar effecten moeten verkopen, en is bereid meer dollareffecten te verkopen om het Pond Sterling te redden. De Britse regering, die moet vertrou wen op de steun van een politieke fractie waarvan een kleine helft een anti-Amerikaanse motie heeft voorge legd aan het Lagerhuis, is met de pet in de hand gaan aankloppen bij Amerika en Canada om te vragen of zij bereid zijn Engeland vrij te stellen van het betalen van de rente op de Engelse dollarschuld aan Amerika en Canada, welke verviel aan het eind van het jaar. Canada heeft reeds medegedeeld dat het bereid is de rente, waarmee een bedrag van 80 miljoen gulden ge moeid is, kwijt te schelden. De regering van Amerika is bereid aan het congres, dat niet vóór januari bijeenkomt, voor te leggen het Canadese voorbeeld te volgen en Engeland de verschuldigde rente, ten bedrage van 300 miljoen gulden kwijt te schelden. In de Europese Betalings Unie heeft Engeland in november een tekort ge had van 24 miljoen pond sterling tegen een tekort van 13 miljoen pond sterling in oktober. De koers van het Pond Sterling zal echter op de huidige pariteit van 2,80 dollar gehandhaafd blijven, aldus de kanselier. De kanselier deelde tevens aan het Lagerhuis mede dat met ingang van heden de benzineprijs zal worden ver hoogd met 1/5 d per „gallon" tot 6/Vi d, d.w.z. tot ƒ3,30 per vier en een halve liter. Van het bedrag waarmede de prijs verhoogd is is een shilling bestemd voor verhoogde invoerrechten, en de vijf stuivers worden verdeeld tussen de oliemaatschappijen en de kleinhandel, Tenslotte gaf de kanselier van de schat kist te verstaan dat hij overweegt de inkomstenbelasting het volgend voorjaar te verhogen. De Labouroppositie hervond gister in haar waardigheid en aanhoorde de Brit se kanselier van de schatkist in stilte, in plaats van tumult te maken zoals de laatste tijd de gewoonte is geweest. Harold Wilson, financieel expert van de oppositie, verklaarde blij te zijn dat de Kanselier van de Schatkist niet het voorbeeld van zijn collega van buiten landse zaken had gevolgd en zijn slecht nu.uws had gepresenteerd als een nieuw succes van de regering. De gevaarlijke daling van de goud- en dollarreserves is niet het gevolg van een slechte draai in de uitwendige betalingsbalans maar van een toenemend gebrek aan buiten lands vertrouwen in de sterlingvaluta. E heeft op grote schaal kapitaalvlucht plaats gevonden uit de sterling in an dere valuta's. De maatregelen van de kanselier van de schatkist zijn in de eerste plaats gericht op het herwinnen var dit buitenlands vertrouwen in het Engelse betaalmiddel, zulks om te voor. komen dat opnieuw moet worden over gegaan tot devaluatie. Engeland zal zich, naar de kanselier gisteren duidelijk maakte, offers moeten getroosten om ziji financiële positie te sauveren. „Aan passen" is vanaf heden de boodschap voor Engeland. Volgens de Indische minister-presi dent, Nehroe, hebben Engeland en Frankrijk ook schuld aan de Russische slachting in Hongarije. Deze zienswijze ontvouwde de premier in het Indische Hogerhuis, zeer tot ongenoegen van eni ge afgevaardigden, die Nehroe scherp aanvielen. De afgevaardigde Kunzru (onafh.) vroeg, hoe een opstand, die acht dagen eerder begon dan de En gelse actie in Egypte, beïnvloed kon worden door de gebeurtenissen aan het Suezkanaal. Daarop herstelde Nehroe zijn uitspraak en verklaarde, dat de tweede Russische interventie beïnvloed was, niet de eerste. Men zal zich her inneren, dat president Tito van Joego slavië juist de eerste interventie ge brandmerkt heeft, de tweede „noodza kelijk" noemde. (UP) (Van onze parlementaire redacteur) De oud-notaris, oud-minister en oud-burgemeester van Rotterdam prof. mr. P. J. Oud, die als Kamer lid en als leider van de door hem in 1948 opgerichte VVD nog verre van oud is, viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Evenals Churchill prof. Oud naast het zeer vele dat hij in zijn leven als bestuurder, als we tenschappelijk werker en als schrij ver met groot succes heeft onderno men, toch op de eerste plaats parle mentariër en politicus. Nergens anders komen zijn briljante gaven zo tot hun recht als in 's lands vergaderzaal, waar hij steeds het gehoor heeft van alle politieke vrienden en tegenstan ders om de wijze waarop hij de meest uiteenlopende onderwerpen beheerst en waarop hij slagvaardig en scherp reageert. Zijn figuur is als zijn sterke geest: een onverzettelijk blok graniet De manier waarop hij met scherpe en hoge stem aanvalt is keihard en vaak onverbiddelijk. Maar de Kamer komt altijd onder de indruk van de grote veelzijdigheid waarmede deze kampioen van het liberalisme en lei der van „his majesty's most royal opposition" het woord voert. Hij verdiept zich in de meest ab stracte en ingewikkelde problemen van staatsrechtelijk of civielrechtelijk ka rakter met evenveel gemak als in alle mogelijke andere kwesties die toevallig aan de orde zijn en waarbij hij zich onverwacht in de discussie mengt. In de vele jaren waarin prof. Oud Ka merlid is geweest, hij werd al in 1917 gekozen toen het districtenstelsel nog heerste heeft hij steeds deel uit gemaakt van kleinere groeperingen. Dit heeft hem een benijdenswaardige alge mene ervaring op politiek gebied be zorgd. Vaak wordt prof. Oud het verwijt gemaakt dat hij zich politiek weinig standvastig heeft betoond. De huidige leider van de VVD heeft nog onder mr. Marchant gediend als lid van de Vrij zinnig Democratische Bond. Na de oor log ging deze partij op in de PvdA, maar daarin voelde de heer Oud zich allerminst thuis. Hij had ook eigenlijk met meer gewild dan een federatieve samenwerking. De fusie is buiten hem om geschied. Reeds in 1948 wist hij zich met een groep volgelingen los te maken en een eigen partij, de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, op te richten, waarin sindsdien de vrijheid als beginsel voorop staat. Prof. Oud is ook de schrijver van de parlementaire jaren van 1918 tot 1940, die onder de titel „het jongste verleden" een voortreffelijk document vormen van die jaren in onze politieke geschiedenis. Hij is een groot verdedi ger van onze democratische vrijheden en rechten. Als de hoogtepunten van on ze parlementaire geschiedenis be schouwt hij de overeenkomst die in het parlement bereikt werd over de grote controversiële punten als de hervorming van de kieswet, de pacificatie van het onderwas en de dit jaar nog bereikte Volgens diplomatieke kringen te Bel grado hebben de Sovjet-Unie en Hon garije geantwoord op de Joegoslavische nota s, waarin wordt geprotesteerd tegen de schending der Joegoslavisch- Hongaarse overeenkomst, welke voor zag in een vrijgeleide voor oud-premier Nagy en een groep vluchtelingen, die asyl hadden gevonden in de Joegosla vische ambassade te Boedapest. In het Hongaarse antwoord zou zijn gezegd dat Nagy c.s. „uit vrije wil naar Roemenië zyn vertrokken, zodat de overeenkomst met Is geschonden". Jn de Russische antwoordnota zou in feite zijn verklaard dat hetgeen met Nagy c.s. gebeurde die door leden van de Russische veiligheidspolitie wer den ontvoerd, toen zij het gebouw van de Joegoslavische ambassade verlieten uitsluitend de Hongaarse regering aangaat en dat deze zaak buiten de bevoegdheid van de autoriteiten te Bel grado valt. (AFP) 1 pacificatie van de ouderdomsvoorzie ning, die eerst na lange strijd tot een oplossing zijn gebracht. In 1952, toen hij als burgemeester van Rotterdam aftrad, werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rotterdamse economische hogeschool in het staats- en administratief recht. Oud is in 1909 nog vóór zijn studie aan dé universiteit van Amsterdam begon nen als surnumerair der registratiën en domeinen. Vervolg van pagina 1) is gebleken, zoals mr. Blaisse opmerk te. Ook hierbij klonk weer de ernstige teleurstelling omtrent de Verenigde Na ties door. „Het lijkt wel alsof de VN bij resoluties tegen een grote mogend heid de moed verliezen, terwijl zij plot seling strijdvaardig worden als het klei ne landen betreft", aldus mr. Blaisse. Hi) vroeg aan de regering precies mede te deien, welk criterium zij aanlegt bij het vaststellen van het aantal vluchte- 'ingen dat Nederland toelaat en hij wil de weten l}oe het mogelijk is dat men tot het ongelukkige alternatief is ge komen bij de moeilijkheden die zich Riet Ue Hongaren hebben voorgedaan in het kamp in Zeeland. Een merkwaardig geluid was dat van prof. Gerbrandy (A.R.), die meende dat interventie in Hongarije tegen de agressie door Rusland in principe zeker zou dienen te worden uitgevoerd. Het is de vraag, of het praktisch de oplossing zou brengen. Over die vraag wilde prof. Gerbran dy het oordeel overlaten aan meer bevoegden. Maar waar moet ik die zoeken?, zo vroeg hij. Natuurlijk in de top van de NATO, maar die aan wijzing is nog te vaag. Het eerste dat hü minister Luns vroeg was met spoed te trachten de vaagheden in de top van de NATO op te ruimen, zo dat de met het hoogste gezag beklede instanties eindelijk eens duidelijker zichtbaar worden. Hierna zou men deze zaak aan de orde kunnen stellen. Ook de heer Calmeijer zag in de NATO elementaire fouten, die een ge meenschappelijk optreden ingeval van agressie onmogelijk zouden maken. Hij vroeg om een „nieuwe politieke basis van de NATO, waarop een hernieuwd militair apparaat zou kunnen worden opgetrokken". Een samenhang met wat in het Westen geschiedt zag mr. de Graaf (K.V.P.) duidelijk in de gebeurtenissen in Indo nesië, waar het communisme achter een bamboegordtjn van toenemend wan trouwen tegenover het Westen zijn gang kon gaan. Hij vroeg om een uiterste poging tot oplossing van de controver se die tussen Europa en de jonge Azia tische landen is ontstaan. Tot dat doel zou een nieuw algemeen gesprek moe ten worden georganiseerd. Het beleid van minister Luns kon hij in dit opzicht niet voldoende positief noemen. Mej. de Vink (K.V.P.) vroeg om een hoger bedrag voor de Internatio nale vluchtelingenorganisatie en een versterking van het team voor deze organisatie, die het thans zwaarder heeft dan ooit. Zij pleitte ook voor een verhoging van de bijdrage voor het technisch hulpprogram der V.N. en voor het uitzenden van meer deskun digen naar landen buiten het konink rijk. Met een communistische motie om op ontruiming van de Suezkanaalzone aan te sturen, besloot het communistisch Kamerlid Bakker zjjn eerste parlemen tair optreden voor lege banken. Drs. Northals (V.V.D.) bracht hem onmid dellijk aan het verstand dat de aarze ling van Engeland en Frankrijk om de kanaalzone te ontruimen maar al te goed te begrijpen is „nu een handjevol politietroepen, onmachtig iets te doen, daar achter blijft". Ds. Zandt maakte van de internatio nale politieke chaos gebruik om een amendement in te dienen op de begro ting tot wijziging van de post waaruit ons gezantschap bij het Vaticaan ge financierd wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7