cfer i42i++e Hfamen Amsterdam krijgt eindelijk goede tramwagens Driedubbele remmen en betere ventilatie Krui swo o rd raadse l Zomer 1957 op lijn 1 en 2 Bergers nog niet onmiddellijk naar Egypte Auto glijdt van crick Met Kerstmis weer thuis Voor Hongarije NIEUW ONDERZOEK OP KOMST TEGEN RUSLAN ABDULGANI? Speciale zitting van het Indonesische kabinet Zaak-De Braai uitgesteld Verrassing voor 20 scholen Per auto op roof naar Friesland ERIC DE NOORMAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 PAGINA Vertrouwde kleur verdwijnt (Van een verslaggever) Meer ruimte, betere verlichting en verwarming, feilloze remmen, ruime gelegenheid tot in- en uitstappen, duidelijke lijnaanduiding, goede ven tilatie en betere instructie van het publiek door middel van luidspreker installaties, dat zijn de voordelen van de nieuwe trams, die in de komende zomer in Amsterdam gaan rijden en waarvan de eerste wagens bij „Beij nes" in Beverwijk in aanbouw zijn. Een gezelschap Amsterdamse auto riteiten heeft op Sinterklaas een be zoek gebracht aan het moderne com plex in de Hoogovenstad om de ver wezenlijking van vele wensdromen nu in de praktijk te aanschouwen. Het aantal voordelen van de nieu we trams boven alle typen, die thans de stad doorkruisen, is legio. En on getwijfeld zou men nog verder kun nen gaan als niet de situatie in Am sterdam bepaalde beperkingen had gesteld. Om een voorbeeld te noe men de nieuwe tramwagens (feite lijk twee in elkaar overgaande wa gens gekoppeld door een draaischijf) zijn 18 meter lang en 2,25 meter breed, hoewel een iets grotere lengte en breedte de voorkeur genoot. V.N.'delegatie van Schiphol naar Athene vertrokken December-uitkering aan N.S.-personeel Semaun na 30 jaar terug in Indonesië Voor onbepaalde tijd Kinderpostzegels Produktschap zuivel een Belasting speelt voor Sinterklaas Koninklijke onder scheidingen Ontheffing ziekenfonds- couponbeschikking Vijfdaagse werkweek bij Unilever Drie Amsterdammers veroordeeld Tournee Nederlands Studenten-orkest „Vandaag"-prijs voor G. Buddingh Veteranenlegioen adresse^1"* Staten-Generaal Oplossing van woensdag Bij de rijtuigenfabriek van Beijnes in Beverwijk zijn thans nieuwe trams voor Amsterdam in de maak: IS meter lange gelede wagens, die in het voor jaar van 1957 op de lijnen 1 en 2 zullen gaan rijden. Wethouder mr. F. H. C. van Wijck en de directeur van het Amsterdamse Vervoerbedrijf, de heer W. Ybema, hebben de eerste wagen, die er al als een tram begint uit te zien, bezichtigd in gezelschap van de directeur van Beijnes, de heer G. J. O. van Ditzhuyzen. De passagemogelijkheden op de brug gen van de Leidsestraat lieten dit ech ter niet toe. Niettemin bieden de nieu we trams ruimte aan 146 passagiers (40 zitplaatsen en 106 staanplaatsen). Een stel wagens van het naoorlogse type biedt ruimte aan 170 passagiers in twee wagens dus. De winst voor het Gem. Vervoer Bedrijf is duidelijk als men bedenkt, dat de nieuwe tram bediend wordt door één conducteur. Dat spaart dus een conducteur uit. Dit is een van de vele punten van overweging geweest, toen het er om ging het nieuwe type te kiezen en de efficiency ter sprake kwam. De tram passagier is echter meer geïnteresseerd in de voordelen die hem wachten in ruil voor de aderlating, die hij zich b(j de tariefverhoging zal moeten laten wel gevallen. Ze zijn er gelukkig in ruime mate. Bij het uiterlijk van de nieuwe trams wordt men allereerst getroffen door de enorme cijfers van het lijnnummer boven op de bestuurderscabine. Het beu gelnummer een typisch Amsterdams stukje tramtraditie is verdwenen. De oude sleepbeugel trouwens ook, want de Woensdag, een dag later dan het plan was, is een delegatie van de Verenigde Naties onder leiding van generaal Whee ler, samen met vijf Deense en vijf Ne derlandse experts, die zich zullen bera den over de opruimingswerkzaamheden van de wrakken in het Suezkanaal, in een chartervliegtuig van de S.A.S. van Schiphol naar Athene vertrokken. Een vloot van bergingsvaartuigen is op weg naar Egypte. Dit mag men af leiden uit mededelingen, die de Ameri kaanse generaal Wheeler op Schiphol deed. De Verenigde Naties hebben zo juist met L. Smit en Co uit Rotterdam en met de Deense bergingsmaatschappij Svitzer uit Kopenhagen, een contract af gesloten voor de opruiming van de vele in het Suezkanaal tot zinken gebrachte schepen. De Nederlandse en Deense fir ma's zijn aangewezen als hoofdcontrac tanten, zij zullen bijgestaan worden door wat men onderaannemers zou kunnen noemen uit Italië, België, Duitsland en mischien ook Noorwegen. Volgens gene raal Wheeler is reeds enig bergingsma teriaal in Egypte aangekomen en is de rest op weg. Ook uit Italië, België, Duits land en eventueel Noorwegen is mate riaal met eigen bemanning op weg. „We gaan nog niet naar het kanaal toe, doch voorlopig naar Athene, waar we met elkaar overleg zullen plegen en plannen zullen maken", deelde gene raal Wheeler mede. Hij aarzelde met een direct antwoord op de vraag hoe lang hij 'in Athene verblijf zoq houden en wat er daarna zou .gebeuren. Eerst zei hij, dat er nog geen definitieve plan nen waren, later sprak hij erover dat het gezelschap de reis voort zou zetten naar Cairo. Dinsdagavond is de 43-jarige be drijfslefder H. J. G. P. uit 's-Graven- hage overleden, doordat zijn auto, die hij van achteren had opgecrickt, van de crick afgleed en op hem terecht kwam. P. lag onder de wagen om eni ge reparaties uit te voeren. Zijn borst kas werd door het gewicht van de auto ingedrukt. De politie van 's-Gravenhage deed deze ontdekking gistermorgen omstreeks vier uur, toen zij werd gewaarschuwd door de echtgenote van het slachtof fer, die ongerust weTd, daar hij nog niet thuis was gekomen. P. was 's avonds naar een machinefabriek aan de Fruitweg gegaan, om daar zijn auto te repareren. Het personeel der Nederlandse Spoor wegen zal dit jaar wederom de z.g. de cember-uitkering ontvangen, die sinds 1943 telken jare tegen Kerstmis is uit betaald. De gebruikelijke uitkering is normaal verhoogd, zij bedraagt nu voor fehuwden f 60 en voor ongehuwden 30. De oorzaak hiervan ligt, aldus de N.S., in een wijziging van financieel- technische aard. De van deze uitkering te heffen loonbelasting en premie so ciale verzekering werden tot nog toe door de N.S. gedragen; zij zullen nu yoor rekening van de werknemers ko- Amsterdamse tram is nu ook overgestapt op de schaarbeugel, die men op alle treinen en op de Haarlemse tram reeds lang kent. Het bekende verschijn sel van de conducteurs, die de beugel aan het omzeulen zijn aan een touw, raakt dus uit de tijd. Boven de bestuurderscabine verschijnt nu ook in film de bestemming van de trams, zoals men dat ook reeds in vele andere plaatsen kent.. Opvallend aan het uiterlijk is tenslotte de kleurwijziging: het vertrouwde en oer-Amsterdamse grijs en blauw maakt plaats voor licht en donker grijs, een idee van enige indus triële vormgevers. Onzichtbaar, maar voor de veiligheid zeer belangrijk, zijn nog twee verbete ringen: de versterkte tramneus en de vanger. De tram kan nu zware klappen bij aanrijdingen zonder risico incasse ren „alleen de tegenpartij gaat er aan", zei de directeur van Beijnes met trots en aangeredenen, die onder de tram dreigen te komen worden door middel van de neerklappende vanger voor de wielen weggeduwd. Het is echter de vraag of laatstgenoemd snufje effec tief zal blijken. Betreden wij de tram dan vinden wij de conducteur op zijn vaste plaats rechts in de stoel. De bekende vloer- latten waarin fijne hoge hakken pleeg den vast te klemmen, hebben plaats gemaakt voor rubber, de stoelen zijn ge stoffeerd met grijze schuimrubber kus sens en de lussen zijn verdwenen. Zij zijn vervangen door verticale steunstan- gen. Op het „dashboard" van de conduc teur vindt men een luidsprekerinstalla tie en verder een knopje, waarmede hy in een oogwenk de tram tot stilstand kan brengen. Dit laatste is een niet te onderschatten verbetering. Nu wü trouwens toch over remmen spreken: de nieuwe trams zullen men selijkerwijs gesproken nooit falen. Er is een elektrische rem, met, voor nood gevallen, een voetbediening voor do zes railremmen en de vier elektrische zandstrooiers en verder, bij weigering van alle andere remmen, een apparaat dat automatisch de stroom uitscha kelt, vier hydraulische schyfremmen en de railremmen en zandstrooiers in werking zet. Na gebruik van laatstge noemde rem moet men waarschynlijk de passagiers in de bestuurderscabine by elkaar vegen. Geen zorgen dus over de remmen. De verwarming en de ventilatie belo ven ook eindeiyk goed te worden. In de zijwanden bevinden zich negen elek trische kacheltjes van 700 watt elk. Bo vendien kan er by felle koude ver warmde lucht naar binnen worden ge blazen. Omgekeerd is er nu ook een goede ventilatie by te grote warmte. Het zoemertje voor het waarschuwen van de bestuurder door de passagiers maakt plaats voor lichtsignalen. Drie uitstapdeuren verdeeld over de wagen zullen hinderlijk gedrang bij de haltes voorkomen. De bestuurder ten slotte bedient de tram niet meer met een ronde schakelaar maar met een, naar voor en achteren beweegbare knup pel. De vering is verbeterd en motor lawaai is aanzienlijk minder. Er is dus wel reden om de komst van de nieuwe trams met vertrouwen tegemoet te zien. Opvallend zal vooral de koppeling in het midden van de tramwagens zijn. Deze draaischijf een zeer belangryke vondst in het mo derne tramwezen zal weinig last aan de passagiers veroorzaken, zo verzeker den ons de experts. Voor Amsterdam is deze constructie een uitkomst. De vinding is afkomstig van de heer Urbinata uit Rome, die het patent heeft verkocht aan een bedrijf in Padua, dat het op zijn beurt weer heeft overgedaan aan de trambouwers Schindler in Bazel welke de licentie heeft verstrekt aan Beijnes", Beverwijk. De Rotterdamse trams, welke weinig van de Amster damse verschillen, worden by Schindler gebouwd. De aflevering van de nieuwe trams begint in het voorjaar 1957. Met het opleiden van het bedieningspersoneel gaat enige tüd verloren, zodat men de trams in de vroege zomer op lyn 1 en 3 mag verwachten. Bey'nes bouwt voor lopig een serie van 35 tramwagens. 41. De Noorman aarzelt als hij het waarschuwende gefluit van zijn met gezellen beneden hoort. Hij voelt er niets voor die ongelukkige Svein hul peloos achter te laten, maar naar het opgewonden gewenk van Cendrach en de krijgers te oordelen dreigt er gevaar en is het dus niet verstandig langer boven op de heuvel te blijven. De Noorman buigt zich voorover naar het gat. „Svein, Svein, hoor je me? Houd je zo stil mogelijk en praat niet eerder voor je mijn stem weer hoort. Ik moet hier weg, maar we ko men terug om je hier uit te halen, houd je taai". „Houd je taai, bah", gromt De geallieerde troepen in de Suezkanaalzone begonnen precies twee uur na de befaamde verklaring van de Engelse minister van buitenlandse zaken, waarin hij mededeelde, dat de Frans-Engelse troepen zo snel mogelijk uit de Kanaalzone zullen worden .eruggetrokken, met vreugdebetoon over het feit, dat zij denkelijk Kerstmis weer in de huiselijke kringen zullen kunnen doorbrengen. De stand van giro 999 van het Na tionale Comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is gestegen tot ƒ2.794.786,99; de stand van giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag tot ƒ3.209.416,24. De vroegere Indonesische communis tische leider, de 60-jarige Semaun, is dinsdag naar zijn geboorteland terugge keerd, na 30 jaar ballingschap, die hy in Rusland heeft doorgebracht. Presi dent Soekarno heeft bij zön bezoek aan de Sovjet-Unie in oktober j.I. persoon lijk bemiddeling verleend, dat Semaun van de Russische nationaliteit die hij had aangenomen afstand kon doen en dat hij naar Indonesië zou kunnen te rugkeren. Semaun was door het voor malige Nederlands-Indische bestuur na de communistische opstand in 1926 uit het land gebannen. Semaun, die door duizenden op het vliegveld van Djakarta werd verwel komd, heeft zijn Russische vrouw, twee kinderen en twee kleinkinderen in Mos kou achtergelaten. Hij zei bij aankomst in Djakarta, dat hij zich voorlopig van politieke activiteiten zal onthouden. De Indonesische minister van justitie, Muljatno, heeft verklaard, dat wederom een onderzoek moet worden ingesteld, indien nieuw bewijsmateriaal wordt aangevoerd voor de beschuldiging te gen minister Rusland Abdulgani, dat hij betrokken zou zijn geweest bij een corruptiezaak. Een speciale commissie uit de ministerraad heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken enige tijd geleden niet schuldig bevon den aan corruptie. Beweringen van het tegendeel leidden destijds bijna tot zijn arrestatie door legerofficieren. Enige dagen geleden echter heeft de Indonesische journalist Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het onafhankelyke blad „Indonesia Raya", foto-copieën ge toond van politierapporten en andere documenten, die naar hy verklaarde de beschuldigingen in zijn krant steunden, dat het hooggeplaatste regeringsambte naren, onder wie Ruslan Abdulgani, betrokken zijn geweest in corruptieza ken. Lubis staat terecht op beschuldiging van smaad. Zaterdag j.I. overhandigde hij de foto-copieën aan rechter Maeng- kom. Inmiddels is Ruslan Abdulgani gis teren in Genève aangekomen voor het leiden van een conferentie van alle hoofden der Indonesische diplomatieke vertegenwoordigingen in Europa. In Indonesië is het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die wordt beschuldigd van ondergrondse activi teiten, wegens ziekte van de voor zitter van het landgerecht in Madja- lengka (West-Java) -oor onbepaalde tijd uitgesteld. De Braai is drie jaar geleden gearresteerd. Het proces tegen hem is de vorige maand begonnen. In Djakarta is bekendgemaakt, dat de rechter, Raden Dwirdjono Sastrodirdjo, aan asthma lijdt. (ANP) Meer dan 17.000 schoolklassen hebben ditmaal meegedaan aan de kinderpost zegelactie. Een leger van ruim 500.000 kinderen zijn op stap geweest. Ze kon den met al hun geloop en gebel niets verdienen: het ging er om zoveel moge lijk kinderpostzegels en prentbriefkaar ten aan de man te brengen. Maar zoals ieder jaar heeft St. Nicolaas, met medewerking van enkele grote bedry ven, voor 20 klassen een ver rassing. Zelfs de wijze grijsaard had moeilijk heden met de toewijzing van de ge schenken, vandaar dat de hulp van een notaris werd ingeroepen. Vanzelfspre kend speelden de grootte en de liggii.g van de scholen en de prestaties van de klassen daarbij helemaal geen rol. (A 11e kinderen hadden immers hun best gedaan): het lot moest de beslis sing brengen. De volgende klassen kwa men bij de trekking uit de bus: 1. Een vakantie van 14 dagen in Ne derland: klas 6 van de openbare lagere school, Godlinze (Gr.). 2. Een vakantie van 7 dagen in Nederland: klas 6 van de christelijke school, Halle (Gld.). 3. Een schoolreis van 2 dagen in Nederland: klas 6 van de openbare lagere school, Rijsoord. 4 t/m 14: een eendaagse school reis in Nederland: klas 7 van de M. de Ruyterschool, Amstelveen: klas 5 van de openbare lagere school 2, Wagenin- gen; klas 5 van de school met de bijbel, St.-Laurens; klas 5/6 van de Burg. Sik- kensschool, Gasselte; klas 6a van de St.- Paulusschool, Tilburg; klas 6 van de H. Hartschool, St. Geertruid; klas 5 van de hervormde school, Leiderdorp; klas 5 van de Agatha Snellenschool, Utrecht; klas 3a van de rijkskweekschool, Drach ten; klas 2c van de Gron. kook- en huis houdschool, Groningen; klas 4 van de Boekelerschool, Boekelo; 14 t/m 20: een radio voor schoolgebruik: klas 8 van de St. Aloysiusschool, Valkenswaard; klas 6 van de r.-k. jongensschool, Woerden; klas 5 van de Hugo de Grootschool, Hil versum; klas 5/6 van de o.l. school „Deldeneresch", Ambt Delden; klas lc van de Oranjeschool, Velp (G.); klas 5b van de Adolf van Nassauschool, Sant poort Het bestuur van het produktschap zuivel, waarin nog slechts werknemers vertegenwoordigers zitting hebben ge nomen, hield woensdag zyn eerste open bare vergadering. Deze vergadering werd gekenmerkt door de moeilijkheden welke rond de samenstelling van dit publiekrechteiyk orgaan zyn gerezen. Dit kwam vooral tot uiting bij de be handeling van de verordening over de bevoegdheden van de voorzitter. Zoals bekend vormen de figuur en de be voegdheden van de voorzitter belang ryke obstakels voor het toetreden van werkgeversleden. Er was in verband daarmee enige discussie rond de be treffende verordening, met name over de expiratiedatum (14 februari 1957) welke daarin is opgenomen. Door het opnemen van deze expiratiedatum wordt tot uiting gebracht dat over de be voegdheden van de voorzitter, wanneer het bestuur door werkgeversleden zal zijn aangevuld, opnieuw beraad nodig zal zijn. Het huidige bestuur wil dus kennelyk de deur voor de aarzelende werkgeversleden wyd open zetten. De voorzitter zelf, die een adviserende stem in het bestuur heeft, zei de expi ratieclausule logisch en practisch te vinden, al hoort ze formeel gezien niet in een dergeiyke verordening over de bevoegdheden van een voorzitter thuis. Het' schap aanvaardde de verordening benevens enige andere verordeningen en de begroting. De inspectie Amersfoort der belas tingen heeft dit jaar de restitutie van belastinggelden zo kunnen regelen, dat de gelukkigen op Sinterklaasavond wisten, wat zij terug ontvangen. By K.B. zijn benoemd: Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: prof. dr. J. H. Thiel, ondervoorzitter van de afdeling letter kunde van de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen te Utrecht, prof. dr. J. P. Wibaut, hoog leraar aan de gemeentelyke universi teit van Amsterdam, wonende aldaar, dr. F. Bender, te Amsterdam. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: mej. E. A. van Dalen, adjunct directrice van de eerste christelyke huishoudschool te 's-Gravenhage, J. F. Nijssen, secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging voor de volkszang te Apeldoorn, J. J. Buitendyk, assistent - hoofdkwartierscommissaris voor x-groepen van de Nederlandse pad vinders te 's-Gravenhage, C. de Boer., algemeen voorzitter van het centraai bestuur van het instituut voor arbeiders ontwikkeling te Amsterdam, J. A. Crol- la, directeur van de stedeiyke muziek school en het stedelijk muzieklyceum te Maastricht, D. J. van der Meulen, hoofd van de bijzondere neutrale school voor gewoon lager onderwys Oosseld te Doetinchem, P. J. Kemp, letterkun dige te Maastricht, A. van Donk te Katwijk aan Zee, administrateur, tevens plaatsvervangend directeur van de wa terleiding maatschappy Overijssel n.v., te Zwolle. Tot officier in de orde van Oranje- Nassaa: E. H. Bos, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofd inspectie te 's-Gravenhage. De ziekenfondsraad deelt mede, dat uitbreiding zal worden gegeven aan het systeem, dat onder bepaalde voorwaar den werkgevers op hun verzoek onthef fing kunnen krijgen van de verplich ting, aan verzekeringsplichtige werknè- mers ziekenfondscoupons te verstrekken. De resultaten van een proefneming met dat systeem geven tot de uitbreiding aanleiding. De ontheffing wordt in de regel slechts verleend aan werkgevers, die tenminste honderd verzekerings plichtige werknemers in hun dienst heb ben. Zij geldt slechts voor personeel in vaste dienst. Werkgevers aan wie ont heffing wordt verleend, zijn verplicht om, nu zij geen ziekenfondscouponboek jes meer zullen kopen, op een andere wijze een voorschot op de verschuldig de premie te betalen. Verder wordt voor ontheffing o.m. de voorwaarde gesteld, dat de werkgevers wekelyks aan de betrokken ziekenfond sen mededeling doen van de werkne mers, wier verzekeringsplicht is geëin digd. Als een werkgever deze voorwaarde onvoldoende nakomt, kan de voorzitter van de ziekenfondsraad de ontheffing in trekken. Op grond van de door de regering opgelegde beperkingen met 20 pet. op het gebruik van o.a. stookolie, heeft de directie van Unilever besloten met in gang van 15 december het kantoor Mu seumplein 1 Rotterdam des zaterdags te sluiten. Tot nu toe had het personeel een maal in de drie weken des zaterdags vryaf. Om de hierdoor verloren arbeidstijd in te halen zal het personeel op de overige dagen des morgen een kwartier vroeger beginnen en zal .de lunchtijd, die een uur bedroeg, verkort worden tot drie kwartier. De rechtbank te Leeuwarden heeft eefl 48-jarige textielhandelaar uit AmsteU dam veroordeeld tot twee jaar gevange' nisstraf, een 54-jarige Amsterdams® koopman tot een jaar en negen maa®] den en een andere, 29-jarige Amstef' dammer tot twaalf maanden gevang®] nisstraf, waarvan zes maanden voOf' waardelijk, allen met aftrek van vod" arrest. In de nacht van 17 op 18 septed' ber j.I. was dit drietal met een aüt0 naar Friesland gereisd met het doel Zwaagwesteinde zijn slag te slaan. Toe® het daar niet kon slagen reed het ua Twijzel, waar uit het postkantoor eef geldkistje werd ontvreemd, die echt®' slechts papieren bevatte welke alle®', voor de eigenaar van waarde bleken zijn. Dank zij de oplettendheid van e®" jongeman uit Twijzel, die het autoke"' teken noteerde, konden de mannen n®» diezelfde nacht op de Afsluitdijk wff' den gearresteerd. Het Nederlands Studenten-orkest 2®' in januari a.s. een tournee door Neder land maken. De baten zullen ten goed® komen aan het universitair asyl fond®' belast met de zorg voor de gevlucht® Hongaarse studenten in Nederland het Nederlands studenten sanatorium Laren. In de volgende steden zal worden g®" concerteerd; Bergen 14, Groningen 1®' Arnhem 16, Utrecht 17, Maastricht Eindhoven 21, Amsterdam 22, Haarlf"1 23, 's-Gravenhage 24 en Rotterdam 25 ja' nuari. Het ligt tevens in de bedoelfg een gast-uitvoering in Keulen te geve®' Het orkest, dat onder leiding staat va® dirigent Jan Brussen, heeft de volgen®® werken in zijn programma opgenome®' de suite voor twee hobo's en orkest, zgn. Tagelmusik van Telemann, he; tweede pianoconcert van Beethoven m® George van Renesse als solist, de li#1* Lethe symphony, in opdracht van NSO gecomponeerd door Hans Kox de derde symphonie van Schubert. Een referendum, dat gehouden is °n.' der de lezers van de periodiek verschij nende literaire pocket „Vandaag" he®1 de „Vandaag"-prijs, groot ƒ500, toege wezen aan de dichter en essayist Buddingh uit Dordrecht. In de lezerswaardering werd hij middellijk gevolgd door Harry Muh^L, en Lizzy Sara May. De hoogst geVa deerde Vlaming bleek Louis Paul B0// De uitslag van het referendum het sterktst beïnvloed door Nel Noot te Amsterdam, die op grond daarvan uitgeloofde prijs van 100 ontvangt- Het hoofdbestuur van het Vetera®®^, legioen Nederland heeft een adres ®jjj richt aan de Staten-Generaal, wa jo4 verzocht wordt het wetsontwerp. herziening van artikel 39 der BeV® y- regeling Nieuw-Guinea zodanig te jel-5 zigen, dat het ook voor Nederlab" mogelijk wordt op Nieuw-Guinea ejLer> domsrechten op de grond te verkr0»eji voor het beoefenen van landbouw veeteelt. Svein, die inmiddels vruchteloos probeert iets in de duisternis om hef1 heen te ontwaren. „Dat is makkelijk gezegd. Ik ben gewoon levend h®' graven en ik kan niet eens mijn helm meer vinden". Binnensmonds pelend scharrelt de reusachtige Sakser om zich heen, en nauwelijks zó* zijn ogen aan het donker gewend of hij slaakt een gesmoorde kreet e een rilling van afgrijzen loopt hem over de rug, als hij ontdekt, dat hv aan alle kanten omringd is door menselijke geraamten. 1. tussentyds i opmaken van de stand van een wedstrijd 2. soort van pluvier 3. werkzaam - nachtverblijf - staatsie- kleding 4. vrolijk - figuur van kegelspel 5. Kath. Film Actie - papegaai - persbureau 6. iemand die erfenis nalaat 7. de oudere - jong schaap - bergruimte 8. erg boos - voorzetsel 9. gapingen - niet ruw 10. Frans lid woord - zilverpopulier 11. ondeTbed - benauwdheid Horizontaal: 1. s.s., 3. da, 5. eter, 7. dons, 9. als, 10. ijle, 12. torn, 14. pips, 16. lila, 17. il, 18. a.e., 19. raak, 23. edel, 27. rad, 28. pet, 30. iet, 31. kelk, 33. mond, 35. 36. pa. Verticaal: 1. stap, 2. se, do, 4. anti, 5. 6. rij, 7. de, 8. so)' 9. a.p., 11. l.k., ma, 15. sik, J,»' lee, 19. r.r., aak, 21. aden, ft re, 24. dina, eed, 26. lt, 28. p>" 29. t.m., 32. 1J" 34. op. Horizontaal: 1. zure melk spijs - spook 2. vlamhoutje 3. offertafel - stop 4. achtpotig dier ro - blunder 5. uitstalkast 6. hoofdtelwoord n< - knolradijs 7. onderwijs- richting - huisdier 8. landbouw- werktuig - vogel 9. beroemde waterval - een en ander 10. kweken - stok om op te lopen O* 11. steenzout O Verticaal:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2