i Heeft schipper uit Heemstede schuld aan verdrinkingsdood OMEGA - MIDO de Grote Hanro mode c/e ZWITSALINE gelee meubel: Houdt het nooit op? Aanvaring op Ringvaart met nood lottig gevolg NCRV gaat orgel debat uitzenden SINT-NICOLAAS BEZORGDE DE HAARLEMSE WINKELIERS EXTRA BESLOMMERINGEN Meningen over koopavond nog steeds verdeeld Surprise voor Haarlemse raad December wordt belangrijk voor de Haarlemse schouwburgbezoeker Vijf jaar voor poging tot moord Voorwalt-foto HAARLEMSE RECHTBANK t Siker-Stoepke WIJNHANDEL ,.DE ZYLPÖORT" NAAIMACHINES jjnodelkame toufeaUei? DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 PAGINA 3 NHC FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Burgerlijke Stand Haarlem SINT-NIGOLAAS IN HUISHOUDSCHOOL Surprise in brand AVONDWAKE PAX CHRISTI Een collectie vindt U bij Grote Houtstraat 49 Reportage uit Haar lemse raadzaal Merkwaardige vondst BEAUJOLAIS 1953 f 3.25 per fles bij Geheel nieuwe collectie jersey-japonnen en deux pièces ontvangen (ook in grote maten) Grote Houtstraat 98 - Haarlem Telefoon 16772 ZANDVOORT Tante Jans" 101 jaar Voorstelling door ,,'t Voetlicht" uitgesteld HEEMSTEDE STILLE ARMEN Burgerlijke Stand „Anne Frank", „Jeanne en de rechters" en Knecht van twee meesters" Haarlemse rechtbank Zes maanden wegens dienstweigering Biljarten Gewestelijk kampioen schap in Haarlem HONGAREN NAAR VOLENDAM Hoe spelen cle r.k. cluhs HET SPAREN IN NOVEMBER Bankwerker wreekte zich in liefdesdrama woningtextiel een ongekend grote sortering Beurs van Amsterdam Beurs van New York te en vT» Sedert ongeveer een maand wordt er financiële hulp ge vraagd voor Hongarije. Zojuist is er een ook door onze courant ge propageerde St.-Nicolaas-inzameling gehouden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen, die een eerste tehuis in Haarlem hebben gevonden. Eind no vember hebben wij de gebruikelijke Kerst-inzameling voor de stille armen aangekondigd. Houdt het dan nooit op? Neen, het houdt nooit op. En het is tnaar goed, dat het nooit op houdt, Want geven aan anderen is een voor treffelijke manier om te voldoen aan onze eerste en belangrijkste plicht je gens de evenmens die plicht die met een eeuwig actueel woord „naas tenliefde" wordt genoemd. Welbewust willen wij daags na Sint Nicolaas-avond aandacht vragen voor de stille armen. Er is van U een be slommering afgevallen, die bestond in het gedefiken van Uw kinderen en dierbaren met geschenken. Maar wat belangrijker is: U hebt zojuist, gister avond nog, ondervonden hoe heerlijk het is te kunnen geven en hoe heerlijk het is fe mogen ontvangen. Dat lijkt ons het meest geschikte ogenblik om te doorvoelen hoe pijnlijk het moet zijn, wanneer men niets ontvangt, om dat men tot de vergetenen behoort, en niets geven kan, omdat men arm is. Zijn er nog wel „armen" en in het bijzonder „stille armen" in ons mid den? Ja, zij leven dichter bij ons dan wij vaak menen. Hun armoede be dekken zij met de krampachtig op gehouden schijn van enige welstand, omdat zij zich ervoor schamen voor wie dan ook hun hand op te houden, omdat het strijdig is met hun af komst en familietraditie om uit te komen voor de* bittere armoe, die schuil gaat achter de schijn, of omdat zij eenvoudigweg niemand lastig wil len vallen uit elementaire schroom. Men vindt hen onder alle lagen van de bevolking, maar uiteraard het meest onder hen die om de een of andere reden (ouderdom, geestelijke of lichamelijke onvolwaardigheid) in het geheel niet of slechts gebrekkig deelnemen aan het maatschappelijk proces van produktie en dienstverle ning. Wij zullen in de komende dagen de gelegenheid vinden, daarop in ons blad te wijzen, puttend uit gegevens van hen die het beroepshalve weten kunnen. Voor vandaag willen wij volstaan met de dringende .aansporing: helpt Uw medeburgers in nood. Weerstaat aan de verleiding, hen dit jaar niet te gedenken, omdat U zojuist aan an deren gegeven hebt. En meent niet, dat het met de armoe zo'n vaart niet zal lopen bij de heersende algemene welstand en de uitgebreide sociale zorg. Het gaat juist om degenen die aantoonbaar niet mee genieten van die welvaart en even aantoonbaar door geen enkele sociale zorg worden bestreken. Zij moeten worden .ge holpen door het jaarlijkse spontane gebaar van hun medeburgers. En zou die spontaneïteit nu werkelijk niet voldoende gevoed worden door het uitzicht op het grote feest van warm te en liefde, dat in het verschiet komt, en waarnaar de inzamelingsactie ge noemd is: Kerstmis? Er zijn inzamelingen gaande in Haarlem, Heemstede en Zandvoort. Voor wat de Haarlemse inzameling betreft levert ons blad der traditie getrouw zijn aandeel door actieve deelneming en verantwoording van de ingekomen giften. Laat ons lezers corps zich van zijn beste zijde laten zien in de komende dagen. De graad meter daarvan zullen wij zoveel mo gelijk dagelijks in de verantwoordin gen verschaffen. Brengt Uw bijdrage op ons redactiebureau in de Smede- straat of stort haar pp ons gironum mer 143480 met de bijvoeging „voor de stille armen". Doet het onmiddel lijk. Op één na het ergste wat men een goede daad kan aandoen is haar uit te stellen. Het ergste is haar in het geheel niet te volbren gen. Advertentie V PROJECTIESCHERMEN FILMS: REMBRANDT: De man, die te veel wist, 18 J„ 2, 4.15. 7, 9.15. FRANS HALS: Het kasteel ln de scha duw, 14 j„ 2.30 en 8 u. CINEMA PALACE: Charlie'» tante, volw., 2, 4.15, 7. 9.15. LIDO: Serenade, 14 j„ 2, 4.15, 7. 9.15. LUXORThe naked Street. 18 j„ 2, 7, 9.15. ROXYRazzia, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Botsende Jeugd, 18 J., 2.15, 7. 9.15. MINERVA. 8.15Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw. Donderdag 8 december Schouwburg: Toneelver. „Herman Heyer- tnans" met „Toen wij trouwden", 8 uur, (Haegspel). Burgerlijke stand. GEBOREN: J. C. van Steijnvan Heel, z.M. M. DuijkerslootAdmi raal, z.; P. H. MoisonPreenen, z.; H. van ScherpenzeelElfrink, d.; H. van den BosKlinkhamer, d.; A. P. Beumerde Graaf, d.; J. G. Burger Out, d. ONDERTROUWD: Th. E. M. van den Boogaard en D. M. M. de Jong; W. Kunst en M. B. P. Regeer; D. Zwem- Vier en W. H. P. Schaap; Th. Th. Olijerhoek en J. M. Visser; W. J. Chr. Lierop en C. J. Jonk; J. Bliek en fj. Chr. Schellekens; J. C. van der Klugt en G. P. van Herwaarde; G. W. Van Egdom en T. Druif; J. *H. J. Melen- Sprst en A. M. Kok; H. N. Leijs en G. T. Gerlofs; S. P. Keeman en G. Raves; J. G. Slag en J. van gempen; W. J. M. Toet en J. Smit; Groeneweg en A. de-Louw; B. G. Van Wooning en H. de Vos; A. P. Bin- "er en A. Biesbrouck. GETROUWD: Th. J. L. Crooijmans E. W. M. Kunkeler; N. J. Schouten A. J. Hurkmans; J. J. Buurman en Kuilder; P. van der Werf en H. J. tl^j h: W. Hillebrand en M. van Rot- Th V1' Scholderinck en A. Brugman. „OVERLEDEN: H. M. Bes—Dissel- P' 46 j., Kloosterstr.G. Jonkman, i v Hazepaterslaan; R. Breeuwer, 5 Schoterweg; J. Doesburg, 79 j„ A. Iio. ooePinckstraat' J- A- H. van der S t' o Jr Maerten van Heemskerkstr.; stra.t ippers—de Keber, 61 j., Timor- Heeft een 31-jarige schipper uit Heemstede schuld aan de verdrinkings dood van een Amsterdamse jongen, die op een vrije woensdagmiddag met zijn twee vriendjes in de Ringvaart van de Haarlemmermeer ging roeien? On der Halfweg bij de suikerfabriek werd het roeibootje, dat voor dertig cent per uur gehuurd was, in het midden aan gevaren door de met zand beladen 83 tonner van de niets vermoedende sëBip- per. Tenminste, hij verklaarde het bootje niet gezien te hebben. Maar na het ongeval zag hij hoe de jongens voor hun leven moesten vechten. De roei boot liep vol met water en in paniek sprongen de drie jongens, alle Amster dammers, over boord. Een van hen be reikte de kant en redde zijn vriendje, dat niet kon zwemmen. De derde, Guus- je Oudcwortel, verdween in het kolken de water en kwam niet meer boven. De Haarlemse rechtbank reconstru eerde vanmorgen met behulp van de schaarse getuigen deze tragische ge beurtenis en zal over veertien dagen uitspreken of de schipper, die na de aanvaring doorvoer en geen hand uit stak om te helpen, schuldig is. De of ficier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Op de fatale woensdagmiddag, de 27- ste juni van dit jaar, spraken de drie Amsterdamse knapen, Guusje, Corry en Michel, af te gaan roeien op de Ring vaart. Een van hen wist een werf te vinden, waar je voor weinig geld te recht kon, en met onervaren slag dre ven de jongens uren lang over het stil le water. Bij de suikerfabriek sloegen zij af naar de kant om even te kijken naar een schip, maar al spoedig ging dat vervelen en zette het roeibootje koers in de richting Halfweg, Ongeveer vijf, zes meter van de wal moet toen de aanvaring hebben plaats gevonden. Er waren haast geen getuigen, slechts een timmerman had gezien van het dak, waarop hij iets repareerde, dat er brok ken moesten komen. De Heemsteedse schipper, die alleen aan boord was vrouw en kinderen vertoefden in Am sterdam voelde aan stuurboord een. schokje. Hij stond zelf aan bakboord aan het roer en keek wat er aan de hand was. „Ik dacht een stuk hout of zo, want het was maar een heel licht tikkie." Achter zich merkte hij toen een paar kinderen op, die eerst nog in het bootje bleven, maar later overboord sprongen. Waren zij in de boot geble ven, dan was er waarschijnlijk niets gebeurd. Nu zwom Corry naar de kant, na eerst Michel van zich te hebben af geschud. Hij zwom daarna weer terug om zijn derde vriendje op te halen, maar die was reeds onder water ver dwenen. Zij hadden alle drie om hulp De katholieke Huishoudschool aan de Gedempte Voldersgracht heeft Sint Ni- colaas gisteren een bijzondere service geboden. Hij behoefde geen lange weg over straat te gaan, maar kon rustig op het schip te blijven en de school bin nenstomen. Zo liet de Sint de loopplank uitleggen in een groot leslokaal, waar de jongste leerlingen des morgens en hun oudere collega's 's middags met ongeduld zijn komst bereidden. Ook de leraressen waren aanwezig en zij moes ten allen op het matje komen om door de Spaanse bisschop die zeer helder van stem was, te worden toegesproken. Dat daarbij allerlei „geheimen" aan het licht kwamen, was uieraard ten pleziere van hun aandachtig toehoren de pupillen. Er waren niet minder dan tien zwarte pieten, die het schip met een levendigheid, zuiderlingen eigen, be manden en zo nodig de „slachtoffers" assisteerden bij hun wandeling over de wankele loopplank. Hoewel de Sint eni ge malen vermanende woorden moest laten horen, was hij in tevreden stem ming, wat wel bleek uit de geschen ken. die hij met gulle hand uitdeelde. Nadat het schip zich had teruggetrok ken vierden de meisjes het feest van de jarige in de klassen na, waar surpri ses werden uitgewisseld. In de Hannie Schaftstraat in Haarlem oost heeft de Sint zich gistermiddag eveneens laten zien. Hij was uitgeno digd door de winkelgalerij Schiphol en bezocht alle dertien winkels in deze straat. De Kindervriend was een groot deel van de middag met deze prettige taak kwijt en vond ook nog even tijd om enige zieke kinderen te verrassen. Gisteravond is een klein brandje ont staan in een jol, die was opgelegd in een tuin achter een huis aan de Kleine Houtweg. De eigenaar van de jol, een 19-jarige jongen, had in de jol een Sinterklaassurprise verborgen en er een looplamp bij gehangen. Lamp en surprise omwikkelde hjj met een plastic-jas en men neemt aan, dat de ze daardoor vlam hebben gevat. De brandweey was spoedig ter plaatse, maar de jongeman had het brandje zelf al geblust met een tuinslang. De jol was van binnen helemaal zwart gebla kerd en de plastic-jas en de surprise zijn verbrand. De schade bedraagt on geveer 350. Van de zijde van de Pax Christi Be weging in Haarlem ontvingen wij het volgende schrijven: „Gehoor gevend aan de oproep van de aartsbisschop van Utrecht, voorzitter van de landelij ke Pax Christi, om de geest van gebed en offer niet te laten verslappen, heeft het bestuur van de Beweging overal in het land avondwaken voorbereid. Deze zullen gehouden worden vrijdag 7 de cember, 's avonds van tien tot elf uur. De algemene intentie van dit gebeds uur is: Aanvaard Heer het lijden van het Hongaarse volk voor de bekering van Rusland en voor het herstel van gerechtigheid, liefde en vrede in de we reld. Sterk de gelovigen van de ver volgde Kerk en geef hun de moed tot aanvaarding en volharding. In Haarlem zal de avondwake gehou den worden in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat. De deelnemers worden verzocht vooraan in de kerk plaats te nemen." Advertentie geschreeuwd, maar niemand had hen gehoord. Een paar honderd meter verder meerde de schipper de schuit, maar hulp was toen al te laat. „Waarom deed u niets?", vroeg de president van de rechtbank, ,,U kon toch zwemmen". „Ik weet het niet meer, edelachtbare", was het antwoord, „ik was helemaal de kluts kwijt". ,,U zult toch een beetje meer bij uw positieven moeten blijven, als u met een schip vaart", merkte de president op. Een getuige-schipper gaf als zijn mening, dat het ongeluk voor komen had kunnen worden, als de roer ganger beter had uitgekeken. „Hij moet hebben staan suffen, anders had hij allicht dat bootje in de gaten gehad." Volgens de getuige was de grote schuit de roeiboot van achteren genaderd, maar andere verklaringen waren hier mee in strijd. Het stond wel vast, dat de roeiboot aan de zijkant door de zandschuit werd gegrepen. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir, dat hij de schuld aan de aan varing buiten beschouwing wilde laten, ofschoon hjj ervan overtuigd was, dat die de schipper moest worden verweten. De hoofdzaak is echter de gedragingen van de man na de aanvaring, waardoor hij de dood van het kind op zijn geweten heeft. De officier vond het een ernstige misdraging, die duidde op een volko men gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel of een toestand van radeloosheid waardoor de verdachte niet tot hande len in staat was. In het laatste geval meende de officier, dient er een psy chiatrisch rapport te worden ingewon nen. „Wanneer de rechtbank dat niet wenst, requireer ik zes maanden ge vangenisstraf". De verdediger, mr. D. Schut uit Am sterdam, verzocht zijn cliënt vrij te spreken of een rapport in te winnen, op dat men zich een beeld kan vormen van de gesstestoestand van de verdach te. De raadsman achtte de schuld aan de aanvaring niet bewezen, maar stel de vast dat de schipper na het gebeur de steeds de feiten eerlijk heeft toege geven en overigens nog nooit veroor deeld is. Een keer heeft hij een kind uit het water gehaald, dat in levens gevaar verkeerde. De rechtbank zal op donderdag 20 december uitspraak doen. In de rubriek „Radiokrant van Ne derland" zal de N.C.R.V. volgende week woensdagavond van acht uur tot tien voor half negen een gedeelte uit zenden van het debat in de Haarlemse gemeenteraad over de restauratie van het Christiaan Müllerorgel in de Grote Sint Baaf. De N.C.R.V., die ieder jaar tijdens het internationaal orgelconcours uitzendingen van concerten in de Sint Baaf verzorgt, is begrijpelijkerwijze bij zonder geïnteresseerd in de restauratie kwestie die hier en daar in den lande nogal wat stof heeft doen opwaaien. De uitzending uit Haarlem zal alles bijeen ongeveer vijf of zes minuten duren. De N.C.R.V. zal voor deze reportage een drietal microfoons in de raadzaal opstellen. De daartoe benodigde toe stemming is enige tijd geleden door B. en W. verleend. .Op het Prinsenhof zal een reportagewagen komen te staan, waar het gehele debat op de plaat wordt vastgelegd. Wanneer de bespre kingen in de raad beëindigd zijn, zal de reportage in de wagen zelf gemon teerd worden, waarna 's avonds vanuit het. telefoonkantoor te Haarlem het ra dioverslag zal worden uitgezonden naar Hilversum. Op 4 december heeft een 17-jarige jongeman uit de Schotersingel een pak opgevist, dat een hoeveelheid stukge scheurd en stukgesneden damesonder goed bleek te bevatten. De jongeman heeft het pak bij de politie gedeponeerd en de recherche zou nu graag weten wie het pak vermist. Zij verzoekt degene die het kwijt geraakt is, zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie WAV V.V.-.-.V.".W Fa. P. BEAtTFORT Kinderhuisvest 47-51 Telefoon 10717 Haarlem Advertentie WAW B. en W. van Haarlem, de gemeentesecretaris en de leden van de gemeenteraad hebben gisteravond van Sinterklaas een pakje thuis bezorgd gekregen, dat een rood-wit vaantje van „Haarlems Bloei" bleek te bevatten. De goedheiligman had uit dankbaarheid voor de gulheid die het gemeentebestuur steeds tegenover de stichting be toont, het volgende vers bijgesloten Aan de leden van de raad zij dit vaantje aangeboden. Altijd toch staan zij paraat om te helpen in de noden, die de stichting „Haarlems Bloei" wel moet kennen in haar streven. Zit zij geld'lijk in de knoei, dan doet u de hoop weer leven. Vrienden uit het buitenland knielen voor dit rood-wit vaan, hangen het aan verre wand, laten het de ronde gaan. Veertig vaantjes om het even voor het budget, de ping-ping. Daarom wil de Sint dit geven Als dankbare herinnering. Sint Nicolaas heeft in Haarlem spe ciaal in de winkelbedrijven weer voor de nodige drukte gezorgd. De algemene indruk is, dat het winkelend publiek hoe langer hoe meer gaat reageren op de koopavonden, die ditmaal reeds vorige week dinsdagavond begonnen, en die, althans voor het publiek, tot voordeel hebben, dat de drukte enigszins ver deeld wordt. Voor sommige winkeliers woog dit voordeel niet op tegen de re sultaten van de„extra-avonden'\ Op merkelijk is, dat, in tegenstelling tot de verwachtingen, de zaterdagavond bij na nergens de grootste drukte heeft gebracht. De „topdag" viel meestal op maandag. Opvallend is, dat in verschillende win kels Amsterdammers of forensen gekocht hebben, die vertelden, dat zij het zo bij zonder apprecieerden,, dat de zaken in Haarlem een uur langer open waren dan in Amsterdam, waar de avondopenstel ling slechts tot negen uur duurde. Eenstemmigheid over de koopavon den heerst er niet bij de winkeliers. Ove- het algemeen zijn de bedrijven, die met veel personeel moeten werken, van oor deel, dat er te veel avonden zijn ge weest. waardoor het personeel onnodig belast werd. In zaken met minder per soneel was men evenwel zeer tevreden. Ditzelfde geldt ook voor de warenhui zen, die vooral tijdens de avonden ware mensenzeeën te verwerken kregen Over het algemeen zijn de winkeliers in het centrum echter zeer tevreden met de behaalde resultaten. Een ander geluid hoort men in de buitenwijken, waar men over het algemeen weinig aan de koopavonden heeft gehad. De hamsterwoede van het publiek in het begin van de vorige maand schijnt nau welijks invloed op de koopkracht gehad te hebben. Slechts in de „duurdere" vakken kon men hier iets van merken. Bijvoorbeeld in de banketzaken vond men al spoedig iets te duur. Deze duur te wordt evenwel veroorzaakt door de 'vrij grote arbeidsintensiviteit in deze 55 Zondag 9 december zal de oudste in woonster van Zandvoort, de weduwe Bluys-van der Meij, haar 101e verjaar dag vieren. Ter gelegenheid van haar honderdste geboortedag ging zij nog naar de kerk en werd haar een harte lijke huldiging bereid op het raadhuis. In het afgelopen jaar is zij door een ziekte getroffen, maar het krasse oud je (in Zandvoort beter bekend als tan te Jans) heeft zich daarvan weer her steld, al moet zij de dagen nu in vol komen rust doorbrengen. Tengevolge van een defect aan de centrale verwarming van het patro naatsgebouw te Zandvoort kon de eer ste voorstelling van de r.-k. toneelver eniging ,,'t Voetlicht" niet doorgaan. Deze is thans vastgesteld op zaterdag 8 december 's avonds om 8 uur. Op gevoerd zal dan worden de cabaret-re vue „Een greep uit vrjf jaar voetlicht". Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vo rige week de volgende bijdragen ontvangen: G. M. L.-M. f 2.50; T. M. S. f 5.—; W. B R f 5.—; H. J. S. f 5.—; F. W. S. f 10.— w'. G. W.-T. f 25.—; A. v. L. S.-L. f 20.—; G. H. f 10.—, Ir. S. K. f 25.—; Mr. M. v. d. N. f 25.—; A. L. S.-v. B. f 2.50; N. S.-v. d. W. f 2.50; mej. d. V. 1 2.50; A. B. f 10.—- Ir A. M. C. f 10.—; W. G. f 5.— G. J. P. f 10. R. H. B. f 15.—; T. B.-R. f 5.—; J. H. E. O f 5.—; C. A. v. M. f 10.—; Th. G. M. 20.—; J. M. C. A. f 5.—; C. B.-W. 5.—; G. A. B. 25.S. A. d. G. t 5.Handwerkfonds f 5—; Drs. B. B. v. d. H. 1 10.—; W. L. 10.—; H. A. v. O. 50.—; H. C. W. f 2.50; X. Y. Z. f 50.—; W. G. E. W. f 2.50; dames B. f5.—; G. H.-A. £2.50; H. L. J. B.-S. f2.50- H. L. J. B. f 2.50; S. d. C. f 25.—; H. v. d. B. f 5.—; J. H. H. V. B. f 10.—; C. D. F. f 20.—; F. C. d. H. f 10.—; J. R. d. J. f 25 J. M. A. K.-B. £5.—; C. v. L. 25.—E. M. R.-W. f 10.—; J. R. 5.—; D. S. f 10.—; M. M. v. V. f 10.—; G. B. H. d. W.-B. f 2.50; Club v. H. S. M. N. f 10.—; A. B. 1.— N.N. 12.50; Balashi 10.—. Totaal f 613.50, zodat nu is ontvangen 1187.77. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12. als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308- Teletypeband Sm. VB Stad Heemstede GEBOREN: Hidde Peter, z. v. W. F. Kuijpers en R- Bruinenberg; Gonnie, d. v. J. van den Akker en L. A. Akker man; Richard Johannes, z. v. J. van Deursen en M. J. F. de Jong. ONDERTROUWD: H. V. G. van der Donk en W. M. Th. Dobbe; N. P .Kuij pers en G. Meeuwenoord; H. Telkamp en A. Lammerts. GETROUWD: H. K. Kleijn en M. Kerpel; C. A. van Trigt en G. C. M. Kuiper; C. M. C. van Haren en J. M. Rademakers; A. J. J. van Wieringen en A. C. Leuven. OVERLEDEN: I. Klerekoper, 67 jr.; W. J. .A. Möring-Deppe, 88 jr.; C. J. Smit, 73 jr.; C. G. van Poelgeest, 58 jr.; A. J. Jansen, jr. Advertentie 59- zeten, wordt ontroerend mooi gespeeld door Tine Crefcoeur, een leerlinge van de Maastrichtse Toneelschool. De voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" staat onder regie van Karl Guttmann, de voormalige dra maturg van de Haagse Comedie, die ook de voorstellingen in Frankfort en Wenen van „Het dagboek van Anne branche, die bovendien voor de te ver wachten drukte evenals andere be drijven extra personeel moet aan trekken, hetgeen weer extra-lasten met zich meebrengt. Ook in winkels voor luxe- en kunst- nijverheidsartikelen was het merkbaar, dat er minder „dure stukken" verkocht werden. Bij de verkoop van textielwaren speelde wellicht ook een rol de ver wachting van vele kopers, dat deze ar tikelen duurder zullen worden. Het zijn dan ook in deze branche vooral de meer practische artikelen, die het vlotst van de hand gingen. Speelgoed is een arti kel, dat bijzonder goed verkocht is. „De mensen liepen mijn zaak in, zo als een bioscoop uitloopt", hoorden wij in een winkel in de Grote Houtstraat. De drukte tijdens de laatste dagen voor Sint Nicolaas is meestal waar schijnlijk als gevolg van de meerdere koopavonden meegevallen in ver gelijking tot vorige jaren. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Heutstr. 181, Tel. 14444 De Haarlemse rechtbank heeft een 20-jarige monteur en „Getuige van Je hova" terzake van dienstweigering ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorar rest en een verblijf voor de tijd van een jaar in een Rijkswerkinrichting. De monteur had, nadat zijn gemoedsbezwa ren tegen de militaire dienstplicht door de minister waren erkend, zich verzet tegen de „civiele dienstplicht", die in zulke gevallen gebruikelijk is. De offi cier van justitie had een jaar gevan genisstraf en een jaar Rijkswerkinrich ting geëist. De raadsman had ontslag van rechtsvervolging gevraagd, omdat de verdachte zich in opleiding achtte tot een geestelijk ambt. Een 41-jarige autotechnicus uit Haar lem, die uit zijn vroegere pension te Heemstede in totaal 1.400 had ont vreemd, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. De officier van justitie had tegen hem een jaar gevangenisstrag ge ëist waarvan vier maanden voorwaar delijk. Een 28-jarige kantoorbediende uit Haarlem werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met drie jaar proeftijd. De eis was acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De man had ten nadele van een aannemersbedrijf 1.400 ver duisterd. Een 38-jarige vertegenwoordiger werd wegens flessentrekkerij veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijk met af trek en vier maanden voorwaardelijk Frank^ zal^regisseren.. Het toneelstuk met drie jaar proeftijd, conform de eis van de officier. De man had er een ge woonte van gemaakt in café's gemaak te verteringen niet te betalen. Tine Crefcoeur, die in „Het dagboek van Anne Frank" de titelrol speelt. De maand december is voor de Haarlemse schouwburgbezoeker een belangrijke maand. Op 1 decem ber speelde de Arnhemse toneelgroep Theater reeds kort na de première Friedrich Dürrenmatt's „„Het bezoek van de oude dame", een ongemeen be langrijke voorstelling, die door het pu bliek zeer enthousiast is ontvangen. Zaterdag en zondagavond om 8 uur speelt hetzelfde gezelschap het ontroe rende „Dagboek van Anne Frank". Het Amsterdamse publiek en de landelijke pers hebben met veel lof over deze voorstelling geoordeeld. De rol van het 13-jarige joodse meisje Anne Frank dat in een achterhuis aan de Amster damse Prinsengracht samen niet haar ouders en een andere joodse familie ruim twee jaar ondergedoken beeft ge- is een toneelbewerking van Anne Frank's dagboek, dat na de oorlog in het achterhuis is teruggevonden. Men zal zich herinneren, dat het joodse meis je in maart 1945 in Bergen Belsen is vergast samen met haar familie en de andere onderduikers van het achterhuis. Alleen haar vader, Otto Frank, heeft de oorlog overleefd. De voorstellingen van „Het dagboek van Anne Frank" in Amerika, in Berlijn en D-üsseldorf en laatstelijk in Londen hebben het pu bliek diep ontroerd. Zonder het ge bruikelijke applaus en zwijgend verlie ten de bezoekers de schouwburg. In Amsterdam, waar enkele voorstellingen gegeven zijn In het Nieuwe de la Mar- theater, reageerde het publiek op de zelfde wijze. Op 14 december komt het Zuidelijk Toneel naar Haarlem met „Jeanne en de rechters", een toneelstuk van de Franse auteur-journalist Thierry Maulnier. over het proces tegen Jeanne d'Arc. Het is ,de eerste maal, dat het Zuidelijk Toneel dat dit sei zoen voor het eerst optreedt, zich in Haarlem komt voorstellen. De hoofd rol Jeanne wordt gespeeld door de jonge Belgische actrice Martha Ge vers en de voorstelling wordt gere gisseerd door Lo van Hensbergen, die samen met Louis Saalborn direc teur van het gezelschap is. Meege speeld wordt o.m. door de Haarlem se Peter Aryans. Door het onderwerp en door de wijze waarop het stuk op het toneel wordt gebracht, belooft ook deze voorstelling een bijzondere avond te worden voor de Haarlemse schouwburgbezoekers. Op 22 december tenslotte komt de to neelgroep „Puck" in de Haarlemse stadsschouwburg de première geven van „Knecht van twee meesters", het- kleurige, vrolijke spel van Carlo Gol- doni. Men zal zich herinneren, dat bij de opening van het Nationaal Landju weel op 30 juni een Antwerps dilettan tengezelschap een boeiende, vlotte voor stelling van dit stuk heeft gegeven in de stijl van de Commedia deÜ'Arte, In café-restaurant „Het Hof van Hol land" aan de Grote Markt te Haarlem wordt op 7, 8 en 9 december het bil jartkampioenschap van het ge west „Noord Westen" vierde klasse, libre gehouden. De wedstrijden begin nen vrijdag 7 en zaterdag 8 december om twee uur en zondag 9 december om half twee. De deelnemers zijn: A. Ber kenpas, Alkmaar, S. Deueling, Hilver sum, P. Gieske, Vijfhuizen, C. Molenaar Schagen, W. J. Smit, Amsterdam, F. van Stein, Breezand, A. Vergaay, Wor- merveer, A. van Zolingen, Hoorn en F. Lambo, Utrecht. De lengte der par tijen is 75 caramboles. De drieënvijftig Hongaarse vluchte lingen, die thans tijdelijk verblijven in het Haarlemse ontvangstcentrum „Be- thesda Sarepta" aan de Hazepaters laan, maken vandaag kennis met Vo- lendam. Pater S. Duynstee O.F.M. is vanmiddag met de Hongaren vertrok ken naar het vissersdorpje. Dit is voor de vluchtelingen de eerste maal, dat zij nader kennis maken met ons land. Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse genealogische vereniging zal dr. P. J. -Meertens op woensdag 12 december het woord voeren over het onderwerp „Zeeuwse familiena men". De bijeenkomst wordt gehouden in Brinkmann aan de Grots Markt en begint om acht hue. (Zondag 9> december) 1. West Frisia—H.B.C. 2. V.V.B.—D.E.M. 3. H.S.V.—A.D.O. 4. VelsenZilvermeeuwen 5. Wijk aan ZeeTerrasvogel' 6. LisseHillegom 7. T.Y.B.B.H.P.S.V. 8. Geel Wit—Swift 9. Onze GezellenV.V.H. 9. Warmun'" ngen De inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag op ons bureau zijn. De gebruikelijke opvragingen van spaargelden in de maand november zijn dit jaar nog versterkt door de nei ging tot voorraad-vorming in het begin van de maand november, terwijl waar schijnlijk ook nog andere omstandighe den hun invloed hebben doen gelden op het verloop van de spaarcijfers. Het gevolg hiervan is geweest dat de te rugbetalingen bij de Nutsspaarbank in de afgelopen maand voor het eerst in dit jaar de inleggingen hebben over troffen. De inleggingen bedroegen 1.786.008 en de terugbetalingen 2.222.850, zodal een bedrag van 436.842 meer werd te rugbetaald dan ingelegd Het inleggeld bij de Nutsspaarbank kwam hierdoor op een totaal van 45.820.427. In de afgelopen maand werden 511 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt, waardoor het totaal aantal inleggers steeg tot 81.136. Per ultimo november waren 11.831 spaarbusjes in omloop. De Amsterdamse rechtbank heeft een 33-jarige bankwerker uit Amsterdam wegens poging tot moord op een 36- jarige hulpmonteur veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zes'jaar was geëist. De bankwerker had zaterdagmiddag 7 juli j.l. op een vrij stille, beboste plek tussen Bussum en Hilversum zjjn slachtoffer met een zware massief ijze ren staaf een reeks van slagen op diens hoofd en linkerarm toegebracht. Dank zij een blijkbaar bijzonder dikke schedel bracht de monteur er het leven af, al moest hij elf dagen ln het ziekenhuis verblijven, waar zes diepe wonden op zijn hoofd geconstateerd werden. Zijn linkerarm, waarmee hij de slagen had pogen af te weren, was volkomen ver brijzeld. De aanleiding tot het gebeurde was een liefdesaffaire. De verdachte was het vorig jaar bij de monteur en diens vrouw als kostganger op kamers komen wonen. Hét echtpaar had grote moei lijkheden. Er ontwikkelde zich een ver houding tussen de kostganger en de vrouw. Om haar rust te geven, zo had verdachte aanvankelijk verklaard, had hij een plan beraamd om de monteur uit de weg te ruimen. In het bos aan gekomen, waarheen hij de monteur voor een rustige bespreking had uitge nodigd, had hij, op het moment dat de monteur foto's van zijn vrouw uit een portefeuille haalde, in blinde woede toe geslagen. Advertentie Li WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend:8-i».3oem4-iauur.Dinsd. tohsu (Niet officiële Koersen 1 33,i Ned. 1953 3i/2 Ned. 1953 3 y2 Ned. 1956 3»/« Ned. 1948 3)4 pCt. Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 31/4 Ned. 1955 1 3-3»,4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert AJC.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Dell My. Cert. A'dam 2% .56 1 A'dam '56 II A'dam '56 HI Stemming: flauw. Vorig Opening slot 6/12 91% 90% 90 A 861/, 86$ 87 8634 893,4 _90tt 16614 220 Va 1771,4 296 207 3OOV4 3461,4 290 2511/4 149.20 74 1931,4 1721,4 1711,4 93 100 901,4 1001,4 100% 90A 89& j90H 223)4 333)4 254)4 154.30 74)4 193 173 172)4 100 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Btemming: vast. 4/12 7314 179% 69?4 603,4 443,4 124 401,4 35(4 56% 96% 86% 45% 44% 88 70% 5/12 74% 182% 70)4 61)4 45 127 39 35% 57 10U4 87% 45% 44 38% 71%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3