Dubbele moord in hoger beroep Thans twintig jaar geëist 2000 Hongaren via ons land naar Canada WARENHUIS MOET ECHTE GIRAFFE LEVEREN Consequenties van advertentie Geen overeenkomst met zieken fonds voor wijkverpleging Principieel en praktisch gevaarlijk 1 .li '•?- Toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw K ru iswoordraadsel Nieuwe aartsbisschop van WestminsterMgr. GODFREY Belangrijke kerst toespraak van de Paus verwacht Amsterdams meisje geschaakt Abdulgani wordt opnieuw verhoord eter Regering acht oprichting van een instituut noodzakelijk Koningin Juliana Brits onderdaan Mutatie aan het hof Ruim 40 Hongaren gaan niet terug Amerikaanse vloot heiemmerde Brits-Franse actie niet Opvolger van wijlen kardinaal Grif fin Voor Hongarij6 ERIC DE NOORMAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 pagina Thans in Glasgow? Honden doden schapen in Diemen Bij zijn terugkeer van de V.N. in Indonesië Examens Mr. J. de Vreeze van W.-Gele Kruis Zondagsrijverbod Zeer ernstig voor de Horecabedrijven Canada blijft gewone immigratie bevorderen Volledige Hongaarse faculteit naar Vancouver Dame du palais meest eervol ontslagen O.a. waterpolo-team KAMP JUDENAU Mej. Veeger leidster Rode-Kruisteam Admiraal Brown: if. 1 Oplossing kruiswoordraads6 van donderdag 2 K Het gerechtshof te Arnhem heeft don derdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen een Haagse archivaris, die de rechtbank te Arnhem tot levens lange gevangenisstraf heeft veroordeeld wegens doodslag op zijn oom, de 73- jarige G. B. en diens 66-jarige huis houdster H. R. R. op 19 en 20 januari 1955 te Doetinchem. De procureur-gene raal mr. M. C. van Oosten eiste twintig jaar gevangenisstraf met aftrek, reke ning houdend met de ziekelijke stoornis van verdachtes geestvermogens, zome de ter beschikking stelling van de re gering. De zitting in hoger beroep was 29 maart geschorst voor een nader psy chiatrisch onderzoek van verdachte. Prof. dr. mr. P. A. H. Baan en prof. A. P. M. Boland gaven thans uitvoeri ge uiteenzettingen over de structurele psychische status van verdachte. Enige opwinding veroorzaakte een jongeman uit Boxtel, die tegelijk met verdachte was ondergebracht voor on derzoek in de psychiatrische observa tiekliniek te Utrecht. Deze zei, met ver dachte en andere verpleegden ontsnap pingspogingen te hebben beraamd. Het plan kon niet worden uitgevoerd door dat verdachte juist op de dag van de voorgenomen ontsnappingspoging naar Arnhem werd teruggevoerd. Verdachte zou aan deze celgenoot hebben ver klaard schuldig te zijn aan de doodslag op zijn oom en diens huishoudster, het geen deze ter zitting hartstochtelijk ont kende. Er ontstond een begin van ruzie tussen beide gewezen celgenoten, toen de jongeman uit Boxtel de verdachte voor de aanwezigheid van een wapen stok in de cel verantwoordelijk stelde. Verdachte zei, dat deze wapenstok was achtergelaten door een andere verpleeg de en dat het de bedoeling was geweest er een ruit mee in te slaan en niet om er geweld mee te plegen. In Vaticaanse kringen wordt verwacht, dat in verband met de ernst van de In ternationale toestand de Kerstboodschap 1956 van de H. Vader van bijzondere be tekenis zal zijn. Het is nog niet bekend, waar de H. Vader de Nachtmis op zal dragen. De verwachting is, dat de Kerst viering dit jaar zal geschieden in de kapel genoemd naar Gravin Mathilde Van Toscane in het Vaticaans paleis en dat zij zal worden bijgewoond door hel corps diplomatique. Paus Pius XII heeft de eerste drie jaren van Zijn pontificaat de H. Mis in de Kerstnacht in zijn particuliere kapel opgedragen. Het was voor het eerst in 1942, dat Hij dit deed in de Mathilde- kapel voor het corps diplomatique mei het doel de diplomaten onder wie zich vertegenwoordigers van landen be vonden, die met elkander in oorlog waren, geestelijk tot elkander te brengen. Ook in 1943 droeg de H. Vader het H. Misoffer der Kerstnacht op voor 't bij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique; aangezien Rome in dat jaar echter door de Duitsers bezet was en de avondklok op vijf uur in de namiddag was gesteld; werd de plechtig heid vóór dat uur vastgesteld. Geheel anders was de toestand op Kerstmis 1944; Rome was toen bevrijd en de H. Vader droeg de middernachtelijke H. Mis op in de Sint Pieter die gevuld was met een enorme menigte van milir tairen van de geallieerde strijdkrachten. Ook in de Kerstnacht van 1949 en van 1950, bij de opening en de sluiting van het Heilig Jaar dus, celebreerde de Paus de Middernachtsmis in de Vati caanse basiliek. In de tussenliggende jaren had Hij haar weer opgedragen in de Mathilde-kapel, met uitzondering van het jaar 1947, toen Hij door ziekte aan Zijn bed gekluisterd was. Na 1950 ech ter droeg de H. Vader de H. Mis in de Kerstnacht steeds op in Zijn particuliere kapel en in intieme kring, uitgezonderd in 1954, toen Hij opnieuw door zware ziekte verhinderd was Zijn bed te ver laten. (KNP) Bij een andere gelegenheid was in zijn schoen een scherp geslepen mes aangetroffen. De afdruk in de zool wees er op, dat hij het mes reeds geruime tijd in de schoen moet hebben mee gedragen. Verdachte ontkende geweld dadige bedoelingen te hebben gehad, ook met het mes. De bekentenis van de celgenoot noemde hij „waanzin". De procureur-generaal achtte het wettig bewijs geleverd en noemde als over tuigend bewijs een aantal details in de aanvankelijke bekentenis van verdach te, welke details niet bekend konden zijn, als hij niet in het huis van zijn oom was geweest. Uitspraak 20 decem ber. Een 18-jarig Amsterdams meisje, Thea Maria Z., is sinds maandag j.l. spoorloos. Haar vader heeft reden om aan te nemen, dat zij zich in gezelschap van de 29-jarige Duitser Roland Bliers- bach in Schotland bevindt. De Am sterdamse kinderpolitie is gewaar schuwd, en deze heeft de assistentie ingeroepen van Scotland Yard. Reeds enige tijd maakte de Duitser, die in de Nederlandse hoofdstad is ge boren, het meisje het hof. Haar ouders hielden haar streng onder con trole. Het afgelopen weekeinde ging zij logeren in Arnhem. Zij is niet meer teruggekeerd. Haar ouders kre gen een boodschap, dat zij enige we ken met vakantie ging. De vader, een Amsterdams zakenman, heeft tegen de Duitser een aanklacht ingediend we gens schaking van zijn dochter. De politie acht het waarschijnlijk, dat het tweetal op het ogenblik in Glasgow verblijf houdt. Een tweetal loslopende honden heeft in het weiland van de veehouder H. V. aan de Oudekerkerlaan te Diemen een drietal schapen verscheurd. Een dier was direct dood, terwijl de twee an dere beesten zodanig waren verwond dat ze moesten worden afgemaakt. De Rijkspolitie te Diemen stelde een on derzoek in en wist de eigenaren van de honden op te sporen, de veehouders G. v. G. en W. v. S., eveneens wonende e Diemen. Zij zullen hün collega-vee- houder schadeloos moeten stellen. De Indonesische procureur-generaal, Suprapto, heeft meegedeeld, dat de mi nister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, na zijn terugkeer naar Indo nesië van de Verenigde Naties, zal wor den gehoord in ve-band met de tegen hem ingebrachte beschuldiging, dat hj) betrokken is bij een corruptiezaak. De minister is in augustus j.l. door een speciale ministeriële commissie daarvan vrijgesproken. Enige dagen geleden overhandigde de hoofdredacteur van het onafhankelijke, in Djakarta verschijnen de dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis, die terecht staat wegens smaad van de regering, aan de rechter foto kopieën en andere documenten, welke naar hij beweerde, de in zijn blad geuite beschuldiging, dat de minister werkelijk bij corruptie betrokken was, steunden Nederland en Canada zijn in beginsel overeengekomen, dat de tweeduizend Hongaarse vluchtelingen, die tijdelijk in Nederland zullen worden gehuisvest, volgend voorjaar naar Canada zullen worden overgebracht. Zoals is gemeld heeft de Nederlandse regering besloten, behalve de drieduizend Hongaren, die zich definitief in ons land zullen vesti gen, nog twee duizend Hongaarse vluch telingen tijdelijk op te nemen. Over de emigratie van deze tweeduizend men sen naar Canada hebben, naar de Ca nadese ambassade meedeelde, minister Suurhoff en de Canadese minister van immigratie Pickersgill iri principe overeenstemming bereikt. De komende weken zullen de bijzonderheden van dit akkoord nader worden uitgewerkt. LEIDEN, 6 dec. Kand. geschiedenis mej. M. Slis, Leiden. Vrij doet. rechts- gel. R. Soerjatin, Den Haag. Kand. wis- en natuurkunde L; mej. M. Hoeke, Leiden; D: J. M. Noothoven v. Goor, Leiden. Doet. natuurk. A. M. Koppius, Leiden. Doet. scheik. L. Kok en K. G. v. Senden, beiden Leiden. UTRECHT, 6 dec. M. O. Aardrijks kunde, K IX J. H. Janssen, Venlo, P. Piket, Gorinchem. 's-GRAVENHAGE, 5 dec. Wiskunde M. O. akte K V: M. Jochemsen, Naald wijk en M. Th. Sprangers, Breda. AMSTERDAM, 6 dec. Bevorderd tot arts mej. E. E. J. Marler, J. Bliller, C. L. Rae- makers, J. W. A. Hubert, R. J. Holthuis, Amsterdam en J. J. Hendriks, Naarden. Arts examen le ged.: mej A. I. Ie Mair, mej. J. Besijn, mej. C. M. v. d. Weerdt, H. van Hoeve, J. M. Schoo, Go Kian Gwan en G. Feuerstein, Amsterdam. (Van een verslaggever Als gevolg van een capricieuze ad vertentie zal een groot warenhuis in Amsterdam een levensechte giraffe moeten leveren aan de dierentuin in Wassenaar. Het Amsterdamse warenhuis heeft onmiddellijk de consequenties ge nomen van zijn advertentie en heeft bij Hagenbeek in Hamburg een giraffe besteld volgens de wensen van het dierenpark. De advertentie was oor spronkelijk opgezet om „speelgoed-gi raffes" aan te prijzen. Een opname van een giraffe trok de blikken van de lezers naar de advertentie. In de bijgaande tekst was o.a. geschreven: „zo zullen wij alleen oma's en ouders van dierentuinem ployees raden een echte giraffe te ko- In het novembernummer van Ka tholieke Gezondheidszorg neemt de secretaris-generaal van de nationale federatie van het Wit-Gele Kruis, mr. J. de Vreeze krachtig stelling te gen een, de wijkverpleging betreffen de, regeling tussen een plaatselijke kruisvereniging en ziekenfondsen. Zijn voornaamste bezwaar richt zich hier tegen, dat het recht op wijkverpleging door deze regeling losgemaakt werd van het lidmaatschap. Zowel de prin cipiële opzet als de praktische uitvoe ring acht hij gevaarlijk voor de po sitie der kruisverenigingen. De betrokken regeling bepaalt, dat ■wijkverpleging ook tot niel-leden wordt uitgestrekt. Daartegenover staat lagere contributie aan de kruisvereni ging, die dan betaling ontvangt van het ziekenfonds. Zijn bezwaren uitwerkend schrijft mr. de Vreeze o.m.: „Een verzekeringsinstituut, dat zijn mensen premie vraagt voor een heel belangrijk doel, maar dan toch voor een doel, dat anders ligt dan dat van de kruisverenigingen, gaat en passant ook de wijkverpleging financieren. Het recht op die wijkverpleging wordt een verstrekking van de verzekering, zoals er zovele zijn. Daar heeft men recht op. Dat is voor de hele collectiviteit vastgelegd en men behoeft daar zelf niets meer voor te doen. Dat verandert de positie op een manier, die op de hierboven ontwikkelde gronden door ons slechts kan worden afgewezen. En dat de ziekenfondsleden dan zullen worden bewerkt om bij wijze van donatie toch ook nog de kruisverenigingen te blij ven steunen, verandert o.i. aan de zaak in wezen niets. Een ander bezwaar richt zich tegen de afhankelijkheid van de kruisverenigingen ten opzichte van de ziekenfondsen, wanneer de laatste een aanzienlijk deel der particuliere in komsten van de kruisverenigingen gaan fourneren. Een dergelijke afhankelijkheid van het ene sociale instituut ten opzichte van het andere kunnen wij niet gezond noemen. Het ziekenfonds mag al een verzekeringsinstituut van een heel bij- zondere soort zijn, maar het verzekert dan toch bepaalde risico's en wel op het gebied van de curatieve geneeskundige zorg. Daaraan zitten, hoe zou het anders kunnen, vast een hele historie, een be paalde sfeer, allerlei zienswijzen en be langen. Dat alles ligt bi) de kruisver enigingen, die geen verzekeringsinstitu ten zijn, maar instellingen voor de uit voering van het sociaal-hygiënisch werk, in veel opzichten heel anders. „Als de zienswijzen ten aanzien van de wijkverpleging nu al gelijk zijn, zul len ze dat ook blijven? Bestaat niet het gevaar," aldus mr. de Vreeze, „dat de ziekenfondsen de wijkverpleging vooral zullen gaan beschouwen in haar bete kenis voor de curatieve risico's die de ziekenfondsen te dragen hebben, ter wijl de kruisverenigingen vooral zullen denken aan de mogelijkheden van de wijkverpleging voor het preventief-hy- giënische en opvoedende werk? Zeker, de ziekenfondsen zullen zich niet men gen in het beleid van de kruisvereni gingen, doch zullen ze altijd maar een zo groot bedrag blijven betalen, als ze tot de conclusie zouden komen, dat het van hun standpunt gezien, met die wijkverpleging toch eigenlijk anders zou moeten? En als de kruisverenigingen van mening zijn, dat de bijdragen van de leden moeten worden verhoogd, bij voorbeeld omdat aan de geestelijke ge zondheidszorg meer moet worden ge daan of ómdat voor bepaalde provin ciale diensten aan bondsafdracht meer nodig is, zullen de ziekenfondsen dat dan ook zo zien? Maar als ze dat niet doen, dan loopt de zaak vast, als men er de mensen eenmaal aan gewend heeft dat het grootste deel van de middelen uit de ziekenfondskassen komt. Wat zal er ge beuren als er eens een tijd komt, waar in de aanvullingsfondsen hun uitgaven moeten gaan beperken? Zal dan niet blijken, dat de kruisverenigingen, als ze in de goede jaren grotendeels in een anders kracht hun heil zochten, de eigen schepen achter zich hebben ver brand?" pen. De prijs van 7.500.- is niet eens hoog en wij kunnen dit artikel binnen enkele weken franco huis leveren. Maar wie heeft genoeg haver en iepentakken en lucerneklaver en gemalen voeder bieten en peen om het cadeau goed in stand te houden! En wij twijfelen ook of de vergunning die u volgens de Wederopbouwwet van 1950 nodig hebt om een onderkomen voor hem te bou wen, zonder meer te krijgen zal zijn." De tekst vervolgt met de aanprijzing van de speelgoedgiraffes. Het Wassenaarse dierenpark kon ech ter gemakkelijk over de bezwaren die het warenhuis noemde heenstappen. Het vond de vermelde prijs van ƒ7.500 zelfs verrassend laag. Een dag nadat de ad vertentie verschenen was, ontving het warenhuis een order voor een giraffe van het Wassenaarse dierenpark. Als bijzonderheid gaf de directie op dat het een netgiraffe moest zijn van het vrouwelijke geslacht. Volgens de wettelijke voorschriften diende het warenhuis de consequenties van zijn „slippertje" te aanvaarden, het geen het ook met gevoel voor de hu moristische situatie en met nog veel fijner gevoel voor „publicity" gedaan heeft. Na enig geïnformeer kwam het wa renhuis in contact met Hagen beek in Hamburg, die in staat was de order te bevestigen. Alleen niet voor de prijs, die het warenhuis zich ge dacht had. Vrouwelijke netgiraffen val len, zo had men in het dierenpark al lang begrepen, in de duurdere prijs klassen. Het warenhuis zal het verschil gaarne op eigen rekening boeken. In het vol gend voorjaar zal de giraffe geleverd worden. Een transport in de winter maanden zou het dier geen goed doen. We krijgen de indruk dat het waren huis niet hoopt op een volgende bestel ling van een ander dierenpark. Giraffes behoren tot een nogal aparte branche. In de zelfde advertentieserie worden ook nog „Constellations" aangeprezen. Wie?? Het bedrijfschap Horeca heeft in aan sluiting op het onderzoek naar de ge volgen voor de Horecabedrijven op de eerste zondag (25 november), waarop het zondagsrijverbod gold, een enquete ingesteld omtrent de resultaten van de tweede autoloze zondag (2 december). Een groter aantal bedrijven dan de eer ste maal mogelijk was en waaronder ditmaal ook kleinere ondernemingen werd in deze enquête betrokken. Bedroeg de teruggang in stadsbedrij- ven op de eerste zondag gemiddeld 56 pet. van de gemiddelde omzet behaald op de vier voorafgaande zondagen en voor buitenbedrijven gemiddeld 86 pet., op de tweede zondeg waren deze per centages resp. 46 en 83, welke liche verbetering uitsluitend moet worden toe geschreven aan de gunstiger weersom standigheden. Ten aanzien van de kleinere onder nemingen, waarvan verwacht werd dat zij niet of nauwelijks bij het autover keer betrokken zijn, bleek niettemin op de tweede zondag-met-rijverbod een op vallende teruggang, welke voor de stads- bedrijven 32 pet. en voor de buitenbe- drijven 36 pnt. bedroeg. Een en ander Is gememoreerd in het, adres van het bedrijfschap Horeca aan de minister van Economische Zaken. 42. In de duistere diepte van de grafheuvel dwaalt Svein tastend rond. Alleen vanuit het gat, waardoor hij gevallen is, komt een beetje licht. Zijn helm is afgevallen t.. dat is nog de grootste ramp. Mopperend en brom mend zoekt hij zijn dierbaar hoofddeksel, terwijl hij steeds in aanraking komt met de zich overal bevindende skeletten. Eindelijk heeft hij zijn helm bemachtigd, die hij ogenblikkelijk op zijn hoofd plant. Hoewel hij zich daardoor aanmerkelijk beter voelt, begrijpt hij toch, dat het er niet zo gunstig voor hem uit ziet. Zonder hulp zal hij niet uit de grafheuvel kun nen komen en hij hoort niets meer van Eric of zijn makkers. De Noorman heeft zich. intussen weer bij zijn mannen gevoegd en hoort daar van Cendrach, dat ze opgeschrikt werden door eentonig gezang uit de veT 1 dat langzaam nader kwam. Hoewel er op het ogenblik niets meer te hort is, besluit Eric op onderzoek uit te gaan. Voorzichtig sluipt hij door bos. Opeens duikt hij snel weg. In de verte ziet hij een vreemde stoet 1 doodse stilte voorbij lopen. Het zijn in witte gewaden gehulde gestalte met een kap over het gezicht getrokken. In hun midden bevindt zich ee donkerharig meisje, ook in het wit gekleed, doch zonder kap. Het h°°'„ diep gebogen, met moeizaam slepende tred, loopt zij tussen de anderen voort. De regering acht het volstrekt nood zakelijk, dat ons land een instituut krijgt voor de toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw, omdat deze stoffen niet meer als hulpmiddel bij de beoefening van de moderne land bouwwetenschap kunnen worden ge mist. Zij meent, dat het instituut te Wageningen zal moeten worden geves tigd, daar het geïntegreerd met andere instituten zal moeten samenwerken. „Indien aan het aspect van de toe passing van radio-actieve stoffen in de landbouw thans onvoldoende aandacht zou worden besteed, moet worden ver wacht dat ons land binnen enkele tien tallen jaren op het gebied van het land bouwkundig onderzoek ver zou achter- raken", aldus schrijft minister Mans- holt de Tweede Kamer in een nota, waarbij hij wijzigingen brengt in de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor volgend jaar. Deze wijzigingen houden in, dat op de begroting in totaal 299.000 meer wordt gevraagd ten bate van het op te richten instituut. De minister vervolgt: met enige in spanning zal het mogelijk blijken, tot de leidende landen op landbouwweten- schappelijk gebied te blijven behoren, mits het landbouwwetenschappelijk cen trum Wageningen wordt uitgerust met een instituut, dat de nu bestaande la cune in het onderzoek opvult. Aange zien door het kort geleden tot stand gekomen verdrag met de Verenigde Sta ten de aankoop van materiaal en de uitwisseling van gegevens wordt moge lijk gemaakt, zal het Nederlands insti tuut de Europese tegenhanger kunnen worden van het Amerikaanse instituut te Beltsville, waardoor de plaats die de Nederlandse landbouwwetenschap thans in de wereld inneemt kan worden behouden. De Nederlandse positie bij de vele internationale vormen van samen werking op atoomgebied kan mede hier door versterkt worden. Minister Mansholt schrijft, dat het op te richten instituut zich kan ontplooien op bijvoorbeeld het terrein van de ge netica, de conservering van agrarische produkten, de bestrijding van ziekten, Ptins Ernest August van Hanover, kleinzoon van de laatste Duitse keizer en broer van koningin Frederika van Grie kenland, is volgens een uitspraak van het hoogste Engelse rechtscollege in fei te een Engelsman. Deze uitspraak be tekent tevens dat ongeveer 400 Europese vorsten en vorstinnen en adellijke per sonen in Nederland, Duitsland, Dene marken, Noorwegen, Griekenland, Joe goslavië en Rusland Britse onderdanen zijn, zeer waarschijnlijk ook koningin Juliana, aldus meldt United Press. Met deze uitspraak is een hoger be roep van de Britse kroon teniet gedaan tegen een eerder genomen beslissing van een rechtscollege, waarin eveneens ver klaard werd dat de Prins een Engelsman was. De aanspraken van de prins zijn ge baseerd op een wet uit 1705 waarbij de Britse nationaliteit van Prinses Sophia, keurvorstin van Hannover en moeder van de Engelse koning George I werd vastgesteld. Ernest August is afstamme ling in rechte lijn en erfgenaam van prinses Sophia. Bij zijn eerste verzoek, dat een jaar geleden werd gedaan, deel de hij mede liever bekend te willen staan als kleinzoon van de laatste hertog van Cumberland dan als kleinzoon van Kai ser Wilhelm II. Zijn grootvader, de laat ste hertog van Cumberland, werd door George V van de lijst van „Peers" afge voerd in 1919. Alleen de Privy Council kan de uit spraak nu nog teniet doen. De Canadese minister van immigratie, Pickersgill, die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft op een persconfe rentie in Den Haag verklaard, dat Ca nada nog voor het eind van dit jaar 6.000 Hongaarse vluchtelingen zal op nemen. De Canadese economie breidt zich volgens minister Pickersgill zo snel uit, dat Canada niet alleen zoveel Hon garen zal opnemen, als waarvoor men transport kan vinden, maar dat het bo vendien de gewone immigratie zal blij ven aanmoedigen. Minister Pickersgill, die een bezoek heeft gebracht aan de vluchtelingen kampen in Oostenrijk, trof in Sankt Wolfgang alle studenten en professoren van de bosbouwkundige faculteit van de universiteit van Sopron aan. Hij bood aan de gehele faculteit over te brengen naar Canada, een aanbod, dat gretig werd aanvaard. Alle hoogleraren en hun gezinnen en alle studenten in totaal ongeveer 500 man gaan nu binnenkort naar Brits Columbia, waar zij worden ondergebracht in een groot complex van houtbedrijven, die in verbinding staan met de universiteit in Vancouver. alsmede in het gebruik van radio-ac tieve stoffen bij studies op het gebied van de fysiologie van plant en dier en van de bodemkunde. Dit soort onder zoekingen heeft in de Verenigde Staten een grote vlucht genomen, terwijl bui ten dat land vooralsnog weinig onder zoek van betekenis wordt verricht. Het secretariaat van H.M. de Koningin meldt: H.M. de Koningin heeft met in gang van 1 januari 1957 op haar ver zoek mevrouw H. P. J. baronesse van Til, geboren Tutein Nolthenius op de meest eervolle wijze en onder dankzeg ging voor de vele diensten haar bewe zen ontheven uit haar functie van dame du palais. H.M. de Koningin heeft mevrouw H. P. J, baronesse van Till geboren Tutein Nolthenius benoemd tot dame du pa lais honoraire en tot eredame in de huis orde van Oranje. Hongaarse atleten hebben onthuld dat ruim veërtig leden van de Hongaarse Olympische ploeg vanochtend formeel de ploegleider en minister van sport Guyla Hegyi verwittigd hebben dat zij van plan zijn niet naar Hongarije terug te keren. Tot hen behoren de wereld recordhouder op de mijl, Istvan Rosza- volgyi, de andere bekende middenaf- standloper Laszlo Tabori, de zwemkam- pioen Georgyi Tumpek, de gehele wa- terpoloploeg en andere bekende atleten. Onder hen die besloten hebben toch nnar huis terug te keren, bevinden zich maar heel weinig communisten. De meesten die teruggaan doen dat alleen terwille van hun familie, zo werd ver teld. Aan de samenstelling van het Rode Kruisteam, dat de verzorging ter hand zal nemen van de Hongaarse vluchte lingen in het kamp Judenau, wordt thans druk gewerkt. Het team zal zo spoedig mogelijk naar Oostenrijk vertrekken. De leiding is opgedragen aan mej. G. J. Veeger, die zich bij het Rode Kruis reeds in verschillende functies heeft onder scheiden. Mej. Veeger is Inspectrice ge weest van de mobiele Rode-Kruisteams, zij heeft drie jaar in Nieuw-Guinea ver toefd voor de opbouw van het Rode Kruis aldaar, werkte vervolgens in op dracht van de liga van Rode-Kruisver enigingen in Perzië en is verbonden aan het wellfarewerk. Met mej. Veeger worden uitgezonden een arts, een verpleegster, een voedings specialist, een huishoudkundige, een magazijnbediende, een administratieve kracht, iemand die zich met recreatie aangelegenheden zal bezig houden en waarschijnlijk enige helpsters. Het werk in het kamp Judenau zal enige maan den duren. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft op verzoek van het interna tionale Rode Kruis het patronaat over dit kamp op zich genomen. De bevelhebber van de Amerikaanse Zesde Vloot, admiraal Charles R. Brown, heeft categorisch ontkend, dat zijn sche pen de Brits-Franse invasievloot, die vorige maand op weg was naar Egypte, in haar optreden hebben belemmerd. Vo rige week meldde de Londense corres pondent van de American Broadcasting Company, Yale Newman, dat hij had vernomen, dat president Eisenhower Frankrijk en Engeland had gedreigd de Zesde Vloot tegen hen te gebruiken, als zij niet onmiddellijk het vuren in Egypte zouden staken. Het Parijse blad „France Dimanche" meldde toen, dat de Ameri kaanse Zesde Vloot de Brits-Franse in vasie-strijdkrachten had gedwongen hun aanval twee tot drie dagen uit te stellen. Admiraal Brown deelt nu mee, dat hij opdracht had Amerikaanse staatsburgers te evacueren uit de gebieden, waar de strijd woedde. De schepen en vliegtuigen, die hij daartoe gebruikte, moesten wor den beveiligd tegen aanvallen en onge lukken. Zodoende is het inderdaad ge beurd, dat beide vloten elkaar in volle zee zijn gepasseerd. „Zowel de Britse bevelhebber admiraal Sir Guy Grantham als ik zelf", aldus admiraal Brown, „beseften, dat er een kans bestond, dat beide vloten elkaar in verlegenheid zouden brengen. Om dit te voorkomen zijn enkele beleefde signalen gewisseld. Admiraal Grantham kan na tuurlijk zelf het beste beoordelen, of hij door het passeren van de Zesde Vloot in verlegenheid is gebracht, maar ik geloof dat het niet het geval is geweest". (UP) De Apostolisch delegaat in Engeland, mgr. O'Hara, heeft gisteren aan mgr. William Godfrey, aartsbisschop van Liverpool medegedeeld, dat de Heilige Stoel hem heeft benoemd tot aartsbis schop van Westminster, als opvolger van kardinaal Griffin, die in augustus van d jaar overleden is. De nieuwe ordinarius van het belang rijkste bisdom van Engeland is 67 jaar oud. Hjj was sedert 1951 aartsbisschop van Liverpool. Mgr. William Godfrey is op 25 septem ber 1889 te Liverpool geboren, en pries ter gewijd op 28 oktober 1916.. Hij ont ving de bisschopswijding op 21 decem ber 1938. Mgr. Godfrey begon zijn priesterlijke loopbaan als kapelaan in zijn geboorte stad. In de twintiger jaren was hij leraar aan het seminarie van Ushaw in Noord- Engeland. In 1930 werd hij benoemd tot rector van het Engelse college te Rome als opvolger van de latere kardinaal Hinsley. In 1938 werd hij door Kardinaal Rossl ge consacreerd tot aartsbisschop van Cius en in hetzelfde jaar werd hij benoemd tot apostolisch delegaat in Londen. In 1953 werd hij benoemd tot aartsbisschop van zijn ge boortestad Liverpool. (K.N.P.). Aartsbisschop Godfrey is de man, al dus tekent onze Londense correspon dent bü dit bericht aan, van wie geheel katholiek Engeland hoopte, dat hy Kar dinaal Griffin zou opvolgen en van wie geheel katholiek Engeland vreesde dat hij vanwege zyn 67-jarige leeftijd niet meer in aanmerking zou komen. Hy staat bekend als een vroom, geleerd en zeer vriendelijk man. Hy heeft talrijke persoonlijke vrienden buiten de katho lieke kring en is een uitmuntend diplo maat. Hy wordt beschouwd als meer conservatief dan zijn voorganger Grif fin. Horizontaal: 1. deel v.e. bril; 7. VL' 13. op de wijze van; 14. delfstof; ij, loot; 17. titel <afk.); 18. bijwoord; J, naamloze vennootschap (Duits); 22. s< lenium (afk.); 23 muziekdrama; v vogelprodukt; 28. vuilmaken; 31. rugZ® 34. voegwoord; 35. ontspanning; 37. droogde halmen; 38 sportterm (afK-'j 39. drinkgerei; 40. Europeaan; 42. sob. onderwijs (afk.); 44. jongensnaam; uitstalkast; 48. titel (afk.); 50. inweiw orgaan; 52. rijstbrandewijn; 54. meisje j naam; 57. muziekstuk; 59. godsdieO, (afk.); 61. familielid; 62. familielid; soort onderwijs (afk.); 65. vervoer"? drijf (afk.); 66. vruchtvliesje; 67. leng1 maat (afk.); 68. Bevesiging; 69. vo10' zetsel; 70. ons inziens (afk.); 71. dal (afk.); 72. wandversiering; 74. meisj^ naam; 76. voorzetsel; 77. doorgang;. A vrucht; 82. deel v.d. dag; 85. plotselih^j, inval; 87. bywoord; 88. vrucht muskaatboom; 92. meisjesnaam; 94. 4® v. Amerika (Eng. afk.); 96. houdPU 97. meisjesnaam; 100. voorzetsel; klimwerktuig; 104. omroepverenig11^', 106. zangnoot; 107. lederen halsjuk; schelpdier; 112. dubbelklank; 113. wijs van achting; 116. naamloze ve j, nootschap (Fr.); 118. pers. vnw.; 120- K in Gelderland; 121. water in Frieslaflj. 123. vaasje; 125. glazen knikker; spaanse titel; 130. vr. munt; 131. hindef® Verticaal1. familielid; 2. boom; voorzetsel; 4. deel v.d. dag 5. stad dg, oudheid; 6. groot ongeluk; 7. insect; uitroep; 9. mil. opleidingsschool (m jj, 10. water in Friesland; 11. nauw; \<j. rang in het leger (afk.); 15. luizenei! V Ind. dorp; 20. het genieten; 21. vlLj; 22. de oudere (afk.); 23. Eng. telwo°U, 24. deel der wet (afk.); 26. bestaat; A achterbuurt; 29. Fr. onbep. vnw. Jj moesplant; 32. behoeftige; 33. maanst8 (afk); 36. bijb. naam; 37. bevel; 39- jfi, gel; 41 groente; 43. titel; 44. vogel! j; spandraad; 47. mooie zwarte delfs 49. rondhout; 50. jachtwapen; 51. 111 52. voetbalvereniging; 53. groot geb0,v,); 55. communicatiemiddel: 56. anno (aI.fte 57. en anderen (afk.); 58. gewape^ej; ruiter; 60. steen; 63. kern; 65. visgm^j, 71. spaanse titel; 72. Fr. voegwoord; j de oudere, (afk.); 75. zelfkant; 77-ies' in Z.-Amerika; 78. hond; 80 melSJ naam; 81. fijngemalen tufsteen; 83. d j; belklank; 84. sportartikel; 86. voorzet 88. bericht; 89. vruchtennat; 90. vogel! -t; breekbare; 93. lekkernij; 95. smalle stf' 98. rulle; 99. ongewerveld dier; ld- ,0(j. milielid; 103. Eng. bier; 105. lor; lidwoord; 108. het Romeinse RU^ ,„ei' afk.); 109. Mohammedaans rechtsgei t. de; 111. zoals de akten getuigen -K» afk.); 114. aroma; 115. hennepbrar; 117. vadsig; 119. Europeaan; 121- f^.)i 122. afgemat; 123. muziekterm (a bjj- 124. bergruimte; 126. voorzetsel; l27' ge' woord; 128. titel (afk.); 129. de 0 kende (afk.) Horizontaal: 1. kwark - schim, -jgter' cifer; 3. altaar - halt; 4. spin - J. q, 5. etalage; 6. elf - ramenas; 1ó.e.S' kat; 8. egge - ekster; 9. Niagara 10. tellen - stelt; 11. salpeter. „.yip Verticaal: 1. klassement; 2. ^ege logies; 3. actief - gala; 4. riant - 5. K.F.A. - ara - A.N.P.; 6. erflater, - lam - kast; 8. hagels - te 9. r9tS' - teer; 10 le - abeel; 11. matras het iaii De stand van giro 777 van a«*-j derlandsche Roode Kruis voor nu lst£"!U Hongarije is 3.290.789.84, de cod11!)" van giro 999 van het Nationaal v-o hulpverlening 2.874.558.66. Hongaarse

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2