Haarlemse melksanering VRIJE SLIJTER DAAGT „DE LANDBOUW VOOR HET GERECHT Is melkverwerhend bedrijf tot levering verplicht? Opdracht tot restauratie van Bavo-orgel aan Deense firma geven Nieuw adres van N.O.V. „Haarlemse" Hongaren vierden in Volendam vrolijk St.-Nicolaasfeest Aéenda Stille Armen Haarlem evini Torenflat in de Zuiderhout Kerstconcert in ridderzaal van stadhuis „TRESLONG"-HILLEGOM Protest tegen de restauratie van het Bavo-orgel Dolkstoot Water en poeder Geen kampioen ctl Men zij gewaarschuwd In 1959 Groep musici zendt telegram aan de minister O., K. en W. Haarlem gaat één miljoen lenen WIJ HEBBEN DE TIJD... Chauffeur liet zich zijn taxi niet ontnemen Nieuwe burgemeester van Beverwijk NAAIMACHINES VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 PAGINA 3 B. EN W. VAN HAARLEM STELLEN VOOR: Lopservi HAARLEM - TEL. 11470 Televisie specialisten Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz Elke zaterdag Diner- en Soirée-Dansani mei div. attracties Tot 4 uur GEOPEND DANCING by candle Burgerlijke Stand Haarlem Klankbeeld Adressen Ongevallen in Haarlem SPECIAALHUIS REGENKLEDING ZANDVOORT Pater Zegwaard benoemd tot kloosteroverste Stille Armen te Heemstede De heer J. Bruinsma benoemd Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zelden is er in Haarlem voor een kort geding zo'n grote belangstelling fieweest als gistermiddag, toen tiental- en melkhandelaren present waren bij •je behandeling van de kwestie tussen heer A. Hoogendijk, een vrije melk- nandelaar, en de N.V. Melkinrichting t>De Landbouw". Men kent de zaak. Ie heer Hoogendijk weigerde mee te doen aan de melksanering in Haar- 'em, die per 3 december inging. Hjj kreeg er verschillende klanten bij, mensen dus, die niet door een saneer der bediend wensten te worden. Het gevolg was, dat de heer Hoogendijk meer melk moest betrekken bij zijn le verancier, ,,De Landbouw", maar hjj kreeg van dit bedrjjf de mededeling, dat hjj niet meer melk zou ontvanger, dan tot 3 december gebruikeljjk. De gedupeerde handelaar nam dat niet, m de zekerheid ook, dat ,,De Land bouw" een onrechtmatige daad stelde. Hjj maakte een kort geding aanhangig met de eis, dat de president van de Haarlemse rechtbank „De Landbouw" °p strafte van een dwangsom zou ver- Plichten aan de heer Hoogendijk het •gewenste kwantum melk te leveren. Gistermiddag dan diende het kort ge ding voor de president, mr. A. M. Ba- ron van Tuyll van Serooskerken, waar- bjj mr. dr. A. F. H. Schreurs namens de heer Hoogendijk optrad, en mr. F. Van der Goot namens ,,De Landbouw". Mr. Schreurs memoreerde in eerste instantie, hoe het vredige Haarlem thans min of meer in een melkoorlog is gewikkeld. Een strijd, die geheel ligt op het sociale vlak. Vjjf jaar geleden reeds werd gepoogd de sanering in Haarlem door te voeren, maar die po ging mislukte, vooral door het scherpe verzet van de huisvrouwen. Nu de sa bering toch een feit was geworden, wil de mr. Schreurs als onbevooroordeeld Nederlander verklaren, dat, als een groot gedeelte van de melkhandelaren meent zjjn branche te moeten saneren, de mensen in kwestie dat zelf moeten Weten. De moeilijkheden begonnen echter, toen tien melkhandelaren de vrijheid boven dwang verkozen. Zjj hielden zich aan vrije distributie en aan een vrije concurrentie. Daardoor moest er een strijd ontbranden, maar aldus mr Schreurs de eerste berichten van het melkfront zijn gunstig. Op een Paar kleinzielige uitzonderingen na Wordt de strijd eerlijk en loyaal ge voerd. Men gedraagt zich aan beide kanten fatsoenlijk en men hoopt, dat het zo zal blijven. Helaas aldus vervolgde mr. Schreurs heeft De Landbouw zich in die strjjd gemengd. Als gevolg van het feit, dat de Haarlemse huisvrou wen in zeer grote meerderheid achter de vrije handelaren staan, heeft de heer Hoogendijk er meer klanten bjj- gekregen. De heer Hoogendjjk begon heel klein zjjn zaak in 1933 en nam „De Landbouw" als zijn leverancier. De ver houding tussen leverancier en afnemer Was steeds prima en de heer Hoogen djjk bouwde zjjn zaak uit van 30 tot 650 liter. Maar nu, bij de aanvang van de sa bering, weigert „De Landbouw" plot seling meer te leveren aan de heer Hoogendijk, ofschoon deze steeds meer melk kreeg, als zijn klantenwijk zich bitbreidde. Dit bedrijf geeft de heer Hoogendijk dus een dolkstoot in de rug en brengt de man in nood. Mr. Schreurs bestreed het recht van >,De Landbouw" in te grijpen in een sociale strijd, waar dit bedrijf feitelijk geheel buiten staat. Hij achtte het niet toelaatbaar, dat een overeenkomst van levering, welke reeds vier jaar door beide partijen ge waardeerd wordt, zonder meer wordt verbroken. Bovendien achtte hij het optreden van „De Landbouw" m strijd met de wettelijke regeling dien aangaande. Volgens de Zuivelveror- dening (artikel 2) heeft geen enkel melkverwerkend bedrijf het recht le vering te weigeren. Die regeling is juist gemaakt om te voorkomen, dat een dergelijk bedrijf kan ingrijpen bij saneringsmaatregelen door voor de ene of de andere partij in te springen. Qeliswaar, aldus mr. Schreurs, wordt In ae verordening gesproken over „weigering van de gebruikelijke le vering", maar onder dat „gebruike lijk" wordt niet verstaan het tot nu toe geleverde kwantum. Daarvoor is het bewuste artikel te algemeen gere digeerd. Mr. Schreurs verklaarde tenslotte biet aan de indruk te kunnen ontko men, dat „De Landbouw" de vrije han delaren, die klein in getal het grootste deel der Haarlemse huisvrou wen achter zich hebben, de nek om wil draaien. Hij verzocht de president ten slotte op grond van de naar voren ge brachte argumenten de eis aan zijn cliënt toe te wijzen. Mr. van der Goot, opkomend voor „De Landbouw" meende, dat het ver trouwen van een huisvrouw niet zo sta biel is. Als er een enorme winkel in de Grote Houtstraat zo zeide hij geopend wordt, dan worden vele huis vrouwen haar leveranciers ontrouw en zie je ze die winkel binnenstappen. Hij wees er op, dat in Nederland de melk op centrale punten verwerkt wordt en dat melk voor iedere consument hetzelf de is, door wie ze ook geleverd wordt. „Onder melk verstaat u toch water met poeder?" informeerde daarop de president. Mr. van der Goot meende op dergelijke kwaliteitskwesties niet verder te moeten ingaan, maar stelde daarop allereerst, dat de heer Hoogen dijk met een normale literwinst bij de sanering had verkregen, doch een verdubbeling van zijn aantal. Vol gens hem had deze slechts 200 a 300 liter, en per 3 december had hij er plotseling 550. Dat is niet normaal meer. aldus mr. van der Goot. Hij bracht verder naar voren, dat er nim mer een overeenkomst had bestaan tus sen de heer Hoogendijk en „De Land bouw" en dat de levering nimmer ge preciseerd was. De slijter kan rekenen op een normale bediening, waarbij bei de partijen gerechtigd zijn het contact te verbreken. Je kunt immers de melk ook uit andere plaatsen betrekken. Mr. van der Goot merkte vervolgens op, dat het bij „De Landbouw" geen kwestie is van pro of contra de sane ring. Het bedrijf wil slechts de harmo nie met de gesaneerde handelaren be waren en moet uit eigenbelang de vrije slijter niet de gelegenheid geven zich via de sanering te verrijken. Het is helemaal de bedoeling niet van „De Landbouw" de heer Hoogendijk te boy cotten noch hem melk te weigeren. Het moet allemaal echter binnen re delijke perken blijven. „De Landbouw" is van mening, dat door de wensen van één klant het eigen belang ge schaad wordt. Het gaat hier dus om een levensbelang. Bepaald misplaatst achtte mr. van der Goot het beroep op artikel 2 van de Zuivelverordening. Hij interpreteer de het woord „gebruikelijk" in de meer engere zin en wilde er de betekenis aan hechten van „zoals tot nu toe ge leverd is". De heer Hoogendijk kan dus zijn gewone kwantum ontvangen. Mr. van der Goot verzocht tenslotte de president de heer Hoogendijk niet ontvankelijk in zijn eis te verklaren De beide procureurs zetten daarna een juridisch steekspel op, dat interes sant werd, toen mr. Schreurs verklaar de, dat „De Landbouw" zich wilde op werpen als de kampioen van de be langen der saneerders. Hij moest do toekenning van dat kampioenschap in trekken, toen de president opmerkte, dat hjj uit de woorden van mr. van der Goot opgemaakt had, dat „Do Landbouw" haar standpunt uit vrees had ingenomen. Mr. van der Goot ontkende dat weer en stelde, dat „De Landbouw" handel de uit eigenbelang. „Maar dan een eigenbelang uit vrees," aldus de pre sident. „De Landbouw" zegt niet als een fiere Nederlander: De vrijheid is mij lief, en daar handel ik naar." De president bepaalde de uitspraak tenslotte op dinsdag XI december 's- morgens om 11 uur. Voor de leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, departement Haarlem, zal dr. J. de Groot, hoofd bedrijfsgeneeskundige dienst van de Hoogovens op dinsdag 18 december om 12 uur in Brinkmann aan de Grote Markt spreken over het onderwerp: „Bedrijfsgeneeskunde, Waarom en Hoe?" Voor het gedeelte van de Zuiderhout, gelegen tussen de Middenlaan, de Prins Mauritslaan en Anna van Bu- renlaan zal een uitbreidingsplan moe ten worden vastgesteld, aangezien voor dit gebied slechts de voorschriften gel den die de Heemsteedse raad in 1511 heeft vastgesteld, maar die niets mee delen omtrent de aard der bebouwing. B. en W. van Haarlem stellen nu voor om in dit gebied een torenflat van ne gen woonlagen te bouwen, waarvan de woningen wat wel stand en uitrusting betreft bij de welstandsklasse van de omgeving zullen moeten passen. Het onderhuis van de torenflat zal een aantal garages moeten bevatten ten dienste van de bewoners. Rondom de torenflat komt een platsoen waarin een openbaar speelplein is opgenomen. Het gebouw wordt zodanig geplaatst, dat de zonbestraling van de omliggende wo ningen zo weinig mogelijk belemmerd wordt. Ten westen van de Willem de Zwij gerlaan zijn eengezinswoningen gepro jecteerd, die tenmiste een inhoud van 500 m3 moeten hebben. De uitmonding van de Willem de Zwijgerlaan op de Middenlaan wordt in zuid-westelijke richting verschoven, terwijl het gedeel te van de Jacob van Lenneplaan tus sen de Middenlaan en de Prins Maurits laan wordt opgeheven. Verwacht mag worden dat door deze maatregelen de ver keersveiligheid wordt bevorderd en de ligging van het flatgebouw ten goede komt. Deze maatregelen zijn vervat in het uitbreidingsplan „Zuiderhout, ge deelte B", dat B. en W. van Haarlem thans aan de raad ter goedkeuring hebben voorgelegd. Bij wijze van uitzondering heeft het gemeentebestuur het Aerdenhouts Vrouwenkoor toegestaan in de ridder zaal van het stadhuis een Kerstconcert te geven. Deze toestemming werd ver leend omdat het concert, dat aanvanke lijk in de Vleeshal zou worden gege ven, aldaar niet kon doorgaan. Op 19 december 's avonds om 8.30 zal dit vrou wenkoor met de medewerking van de harpiste Saar Strumphler en het Trio Hesmerg een kerstprogramma uitvoe ren, waarin o.a. werken van Mendels sohn en Britten zijn opgenomen. De ridderzaal zal die avond met kaar sen verlicht zijn, zodat de sfeer de kerstgedachte zal vergroten. Het college van B. en W. van Haar lem heeft thans aan de gemeente raad een voorstel gezonden om de restauratie van het kostbare Chris tian Müllerorgel in de Grote Sint Baaf op te dragen aan de Deense orgelbou wer S. Zachariassen, eigenaar van de firma Marcussen Sn te Aabenraa in Denemarken. De eigenlijke restauratie kosten bedragen 152.000 terwijl gere kend moet worden op nog 8.000 bij komende kosten. Wegens drukke res tauratiewerkzaamheden elders, zal de heer Zachariassen pas in 1959 een begin kunnen maken met het herstel van het Chr. Müllerorgel. De restauratie zal dan ongeveer twee jaar in .beslag ne men. B. en W. stellen de raad boven dien voor de met betrekking tot dit voorstel aan de raadsleden toegezonden adressen van de Nederlandse Organis ten Vereniging en van de heer W. A. Erkelens uit Den Haag voor kennis geving aan te nemen. In de toelichting op het raadsvoorstel geven B. en W. een uitgebreide be schrijving van de wijze waarop zij zich door deskundigen hebben laten voor lichten. Uit deze toelichting blijkt, dat het grootste deel der adviseurs vóór het herstel door de Deense orgelbouwer is. Voorts blijkt, dat overleg gaande is met het ministerie van O. K. en W. om een deel der restauratiekosten door het rijk te laten dragen. Verwacht mag*worden, Advertentie Hanme Schaftstraat 39 Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties mei Het is niet geheel uitgesloten, dat in Haarlem de komende weken, naast de groep van 52, die in Bethesda-Sarepta is gehuisvest, nog een aantal Hongaren zullen aankomen, die dan eventueel in de Clarastichting terecht zouden kun nen. Zoals men weet wordt er in Ne derland een vierde transport vluchte lingen verwacht, die uiteraard weer over de verschillende centra moeten worden verdeeld. In huize Bathesda Sarepta aan de Hazepaterslaan wonen op het ogenblik 52 Hongaren, waarmee echter nog niet de volle capaciteit is benut. Zo nodig zou men nog een twin tigtal personen kunnen opnemen. Wan neer de Clarastichting wordt aangewe zen als opvangcentrum, dan komt men voor de moeilijkheid te staan, dat het Advertentie Voor de „Stille Armen" mochten wij <ie volgende giften ontvangen: P. U. J 2.50; N.V. Drukkerij De Spaarnestad 1000; per giro werd overgemaakt R. K. 5. Bij het comité kwam binnen: Mw. S. F. v. D. K. 10; mej. C. C. 10; ÏJevr. S. C.-V. ƒ1; W. F. H. B. ƒ100; de f 10; mevr. E. A. G. de M.-de K. 10; de H. 10; mevr. N. N. ƒ5; J. D. Ba- r°n S. de L. ƒ5; N.V. „N". ƒ75. GEBOREN: z. v. T. Stam-Kooren; z. G. H. J. de Nieuwe-Groeneveld; z. F. E. de Man-Boelhouwer; z. v. G. 1» Ya nGils-Wesseling; z. v. J. M. Bos- i'dd-van der Hoorn; d. v. J. A. M. He- ^hi-Witteman; d. v. N. Faber-de Koo- rnen. ONDERTROUWD: J. R. de Wit en ta„Chr- 0rth: G. Zoomers en W. J. M.X IwL Pas; G- J- M- Nüssen en A. M. Swan"' ^-/enSl£eel< en F. Th. de ft BETROUWD: P. M. C. Geukers en j>' Sleper; B. Friedmann en L. M. rna„?T', H- van E ijsden en G. D. Jonk- BnrÜ,' Zwart en C. Jansen; J. J. S?" en A. A. Gelaudie. stri fEDEN: w- Kok. 82 i: Ooster- P tj y47 j„ Hazepaterslaan; C' ''ontgraaf, 64 j„ Ben Viljoenstraat; stVaaVSSw' 74 j. Haarlemmerliede- aat; M. C. Trommei-Griekspoor, 79 72 f-atnperlaan; J. Th. Glaser-Aling. ïtoon _vtlksstraatweg; A. Zomer-van uun. 71 j.( Plataanstraat. FILMS: CINEMA PALACE: Charlie's tante (prol.) volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Minderjarig meisje ont voerd, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30 en 8 uur. LUXOR: De wereld der stilte, a. 1„ 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: De vrouw in het venster, 18 jaar. Vr. 8.15. Za. en zo. 7 en 9.15. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Boemelstuden ten, a. 1. REMBRANDT: De man, die teveel wist, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Vallei der wette loosheid, 14 jaar. Ma. tot en met do.: De ijzeren hand schoen, a. 1., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: tot en met ma.: Doctor at sea, alle leeft. Di. tot en met do.: Svengali 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. 7,0. 2. 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 8 december TONEEL Schouwburg: Het dagboek van Anne Fiank. Aangrijpende vertolking door de Arnhemse toneelgroep „Theater" van de toneelbewerking van het oorlogsdagboek van het Amsterdamse, joodse meisje Anne Frank. Regie: Karl Guttman. Titelrol: Tlne Crefcoeur, 8 uur. Zondag 9 december Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met Het dagboek van Anne Frank, 8 uur. Maandag 10 december Schouwburg: Lotte Goslar en haar en semble, 8 uur. Dinsdag 11 december Schouwburg: Haeghspel Kennemerland. Toneelvereniging Postaal Genoegen met „Zeemansvrouwen" (dil.) 8 uur. Minerva: Het Aerdenhouts Kindertoneel met „A Christmas Carol" 8 uur. Woensdag 12 december Schouwburg: Toneelver. Ludamus met „Er komt een vriend vanavond", (dil), 8 u. MUZIEK Maandag 10 december Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 11 december Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 4e concert, serie D, o. 1. v. Alexander Smal- lens. Solist: Edmund Kurz, 8.15 u. Donderdag 13 december Concertgebouw: Chr. Oratoriumver. Con cert o. 1. v. George Robert m. m. v. het N. Ph. O. Solisten: Plet Halsma, orgel Dora Lindeman, sopraan en Laurens Bagt- man, bas-bariton, 8 uur. DIVERSEN Maandag 10 december Hotel De Leeuwerik: Algemene Vergade ring van de L.T.B., 10.30 uur. Concertgebouw: Lustrumviering Ouderco mité Koorschool St. Bavo, 8 uur: 10 uur: Vergadering Bloembollencultuur. Gebouw Ged. Oude Gracht 29: St. Adel- bertvereniging, afdeling Haarlem. Inlei ding door dr. N. G. M. van Doornik M.S.C. over het onderwerp „Hoe moet men als katholiek staan tegenover gemengde ver kering en gemengd huwelijk". 8 uur. Brinkmann (Grote Markt): Bijeenkomst Kon. Ned. Natuurhistorische vereniging, afd. Haarlem e.o. Vertoning van kleuren dia's, waarbij toelichting, 8 uur. Donderdag 13 december Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Ma rionettentheater Bert Brugman met „De barbier van Sevilla" 8.15 uur. Leeuwerik: Algemene Vergadering van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, 2 uur. TENTOONSTELINGEN Tinholthuls: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9— 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten. kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 10—17 uur; zo. van 1316 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—15 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Galerie Espace: Internationale grafiek, tot 23 december. Geopend dag. van 1117 u. Huis van Looy: „De stille glans der Gou den Eeuw". Geopend dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur; zond. van 1417 u. t/m 6 januari 1957). materiaal van de stichting door Bethes da-Sarepta is overgenomen. Sinds de dag dat de 52 Hongaren, die voor het grootste deel uit Boedapest komen, in Haarlem zijn gearriveerd, is er veel tot stand gebracht. Al na een paar dagen kreeg men een werk- object aangeboden in de Kennemerdui- nen, waar een groot bosperceel moest worden gedund. De jonge mannen on der de gasten voelden er alles voor om zich op deze wijze verdienstelijk te maken en deze week hebben zij hun energie volop kunnen uitleven. Het werk verloopt vlot en zelfs is er geen tolk meer nodig. Het gewestelijk Arbeidsbureau is in tussen begonnen met het beroeosonder- zoek en daarmee woensdag klaar ge komen. Volgende week zullen de Hon gaarse mannen, die voor 95 arbeiders zijn, met hun werkgevers op de ver schillende bedrijven kennis maken en daarna op korte termijn aan de gang gaan. Een aanzienlijk deel van de groep Hon garen is katholiek. 40 van hen hebben zondag in de kapel aan de Konings- straat de H. Mis bijgewoond, die werd opgedragen door kapelaan W. J. F. de Lange van de kathedraal. De heer Os car Mendel, een schilder uit Aerden- hout, nam de lekepreek voor zijn reke ning. Een zestal anderen had een gods dienstig gesprek met dominee Brons geest. Het probleem van de vrijetijds besteding baart in haast alle vluchte- lingencentra zorgen. Wanneer er moei lijkheden ontstaan, is de aanleiding daartoe over het algemeen de geringe gelegenheid om spelletjes te doen of zich op een andere aangename wijze te vermaken, In Haarlem is er daarom voor gezorgd, dat de bezoekers zich niet vervelen. Veel aandacht wordt er be steed aan het musiceren, aangezien de Hongaren op dit terrein goed thuis zijn. Er heeft zich een strijkensemble ge vormd, bestaande uit een uitstekende eerste violist, een bassist en een alt violist, terwijl nog enige musici mee doen. Dit ensemble zal morgenavond optreden in het Groothandelsgebouw in Rotterdam, waar een Hongaarse avond wordt gehouden. Het St. Nicolaasfeest is door de vluch telingen goed gevierd. Woensdagavond was de staf in Bethesda-Sarepta vrij en bezocht men een filmvoorstelling, maar donderdag maakte het gezelschap een zeer geslaagde avond mee in Vo lendam. De comité's Haarlem en Aer- denhout voor de Vluchtelingenhulp had den leuke geschenken bij de Sint be zorgd, zodat deze zich van zijn beste zijde kon laten zien. Volgende week za terdag hoopt men in een lokaliteit in de stad een muziekuitvoering te geven, waarvoor allen, die hebben bijgedra gen tot de hulp aan en de organisatie van de komst en het verblijf der Hon garen zullen worden uitgenodigd. Ofschoon de Magyaren geen greintje gevoel hebben voor organisatie en re gelmaat vindt men hen prettige mensen, die zich zeer dankbaar tonen voor het geen voor hen wordt gedaan. De groeps leiders beginnen de zaken steeds beter te regelen, en de tolken kwijten zich voort, ffelijk van hun zware taak. Het is een gewillige groep, die niets liever wil dan ook iets presteren als compen satie voor alles wat de Haarlemse bur gerij, het Rode Kruis en zoveel anderen te hunnen gunste hebben gedaan. Het gebeurt de laatste tijd nogal eens, dat Haarlemse restauranthou ders worden opgebeld om maaltijden te reserveren. Dat is heel normaal, maar minder logisch en erg onpret tig is het, dat „bestellers" soms niet komen opdagen en het eten voor niets is bereid. Het overkwam gis teren weer de eigenaar van een res taurant in het centrum van de stad. Men besprak telefonisch een diner voor 25 personen, maar niemand meldde zich 's avonds. Men zij dus aangeraden bij dergelijke zaken de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. dat het rijk tussen de 30 en 40 pet. van de kosten zal bijdragen. Ook het provinciaal bestuur van Noord-Holland zal een bijdrage worden gevraagd. Op 29 juni van het vorige jaar be sloot de raad in principe akkoord te gaan met een restauratie van het orgel in de Grote Sint Baaf. B. en W. hebben daarop een coitimissie van deskundigen benoemd, bestaande uit de heren dr. H. L. Oussoren, expert op orgelbouwgebied en organist, W. Hülsmann, organist van de Sint Joris- kerk te Amersfoort en voordien or ganist van de Grote Kerk te Gouda, Adriaan Engelsz, organist van de Grote Kerk te 's-Gravenhage, hoofd leraar van het Koninklijk Conservato rium aldaar en lid van de voormalige Rijksorgelcommissie, en als secreta ris de heer George Robert, voormalig organist van het Christian Mülleror gel. Deze deskundige commissie zou B. en W. van advies moeten dienen. Na grondige bestudering van het werk der verschillende orgelbouwers is de commissie éénstemmig tot de over tuiging gekomen, dat de heer S. Zacha riassen het meest in aanmerking kwam voor een restauratieopdracht. Daarna hebben B. en W. nog eens de mening gevraagd van enkele buitenlandse des kundigen, die in juli van het vorige jaar Haarlem bezochten in verband met het Internationaal Orgelconcours. Dat waren de heren Friedrich Bihn uit Ham burg en Anton Heiller uit Wenen. De beschikbare tijd was te kort voor een diepgaand onderzoek en de beide des kundigen gaven in ernstige overweging na te gaan of de restauratieopdracht niet beter aan een bepaalde Nederland se orgelbouwer kon worden gegeven. Bedoeld werd de orgelbouwer die reeds door zijn restauraties van het or gel In de Sint Laurenskerk in Alkmaar „bewezen had op de goede weg te zijn." Beide organisten hadden zich toen nog niet voldoende op de hoogte kunnen stellen van het werk van de firma Mar cussen uit Denemarken. Eén dezer da gen is echter bericht ontvangen dat beiden ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van de Deense firma een bezoek aan Denemarken hebben ge bracht. De heer Heiller heeft verschil lende orgels van Marcussen bespeeld en is er nu van overtuigd, dat de heer Zachariassen ook belangrijk werk heeft geleverd voor wat betreft het behoud van een oud klankbeeld. De heer Heil ler bespeelde o.m. het in 1826 gebouwde orgel in de Christiansborg Slottkirche, dat door Zachariassen werd gerestau reerd. Hij is thans van oordeel, dat Zachariassen de juiste man zou zijn voor de restauratie va het Müller orgel in de Grote Sint Baaf. B. en W. delen in hun toelichting mee, dat iedereen het vrijwel eens is over de omvang van de restauratie. Het orgel dient vrijwel geheel in de oor spronkelijke dispostie van 1738 te wor den teruggebracht. De commissie heeft daaromtrent rapport uitgebracht in nauwe samenwerking met de orgelbou- er W. van Leeuwen Gzn te Leiderdorp. Volgens dit rapport vertoont het zeld zame orgel gebreken die dringend voor zieningen behoeven, en voorts vermeldt het, dat de restauratie van het orgel in 1866 door de orgelbouwer Witte, het orgel werd aangepast aan de voor die tijd geldende eisen. Daardoor werd het klankideaal van Christiaan Müller, maar ook het karakter van het hele orgel aangepast. De oospronkelijke toe stand moet dus hersteld worden. Het contact met de heer Zacharias sen heeft tot resultaat gehad, dat de Deense orgelbouwer bereid is om naar Haarlem te komen, ondanks het feit, dat hij met opdrachten overladen is en zelfs al opdrachten af heeft moeten wij zen. De restauratie, die in 1959 begin nen kan, kan in gedeelten worden uit gevoerd, zodat het orgel in de kerk diensten bespeeld kan blijven worden. De wekelijkse orgelconcerten zullen echter gedurende twee jaar niet op het Christiaan Müllerorgel gegeven kunnen worden. Alleen in 1960 zal het Impro visatieconcours geen doorgang kunnen vinden, althans niet op het orgel in de Grote Sint Baaf. Het restauratieplan van de adviescom missie loopt geheel parallel met dat van de heer Zachariassen, alleen wil de ze laatste bovendien nog een borstwerk doen aanbrengen. De adviescommissie zal hierover later nog advies uitbren gen. De restauratie komt op 278000 Deense Kronen, Hetgeen ongeveer 152000 is. De bijkomende kosten van 8000 hebben betrekking op het tim mer- en metselwerk, de elektrische in stallatie en het stroomverbruik, het af dekken met zeildoek en elektrische ver warming teneinde doorwerken tijdens de wintermaanden mogelijk te maken. Voorts het afbreken en opbouwen van de orgelkamer. B. en W. wijden vervolgens aan dacht aan de adressen, die de Ne derlandse Organisten Vereniging op 17 november, en de heer W. A. Er- kelens uit Den Haag op 29 november aan de raad hebben gericht en waar in, zoals wij reeds eerder gemeld heb ben, ernstig in overweging werd ge geven een Nederlandse orgelbouwer de opdracht tot restauratie te ver lenen. Ten aanzien van het adres van de N.O.V. wijzen B. en W. erop, dat het niet namens en niet met voorken nis van de leden dier Vereniging is verzonden, maar alleen de mening weergeeft van het hoofdbestuur, dat de orgels van Marcussen in Zweden en Denemarken nog nooit gehoord heeft. Letterlijk wordt dan opge merkt; „Het gehele adres draagt het kenmerk van oppervlakkigheid, wel ke er de waarde aan ontneemt." De mening van het hoofdbestuur van de N.O.V. als zou het grootste deel der Nederlandse organisten niet achter het advies van B. en W. staan, wordt volgens het College door niets bewezen. Vele deskundigen op het gebied van orgel bouw onderschrijven daarentegen juist 't stel van B. en W. De opvatting als zou de adviescommissie zelfs niet gespro ken hebben over de Nederlandse orgel restauraties in Zwolle en Alkmaar wordt met klem ontkend. De opmerking dat het gunnen van de restauratie aan een buitenlandse orgelbouwer „enorme kos ten" mee zou brengen wordt tegenge sproken. Voorgerekend wordt, dat men met de Deen zelfs nog goedkoper uit is. De mening als zou de restauratie door een buitenlandse deskundige niet zonder risico zijn gezien de gespannen internationale toestand, wordt van de hand gewezen omdat men over de ge volgen daarvan niet oordelen kan. B. en W. merken op, dat wanneer het or- Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Haarlem om de res tauratie van het uit 1738 daterende Mül lerorgel in de Bavo-kerk op te dragen aan de Deense firma Marcussen, heeft een groep Nederlandse organisten en musici Willem Andriessen, Jacob Bijster, dr. Anthon van der Horst, Simon C. Jansen, E. W. Muider, Jan Ode, Piet Post, Hennie Schouten en Louis Toebosch een telegram gezonden aan de minister van O., K. en W. In dit telegram spreken de musici hun verontrusting uit over het voorstel van B. en W. In enkele punten worden de argumenten samengevat, op grond waarvan de ondertekenaars van het te legram de minister verzoeken maatre gelen te nemen om de beslissing tot het verlenen van een opdracht aan de Deen se firma te doen uitstellen. Ten eerste is het, aldus de Neder landse organisten, een Nederlands cul tureel belang dat het orgel in de Bavo- kerk wordt gerestaureerd door een or gelbouwer, die volledig begrip heeft voor het 18e eeuwse klankkarakter van dit instrument en die bewezen heeft barokorgels van de omvang en de im portantie van het Bavo-orgel op in elk opzicht verantwoorde wijze te kunnen restaureren. Ten tweede stellen de organisten in hun telegram dat de firma Marcussen nog nooit een barokorgel heeft geres taureerd. Daarom zou naar het inzicht van de ondertekenaars het verlenen van een opdracht aan hem gelijk staan met het beschikbaar stellen van een van Nederlands kostbaarste cultuurgoederen voor een experiment. Ook al zou de firma Marcussen, zo betogen ten derde de Nederlandse or ganisten, tot een in technisch opzicht verantwoorde restauratie in staat blij ken te zijn, dan nog zou het Haarlemse orgel zeer waarschijnlijk zijn oorspron kelijke klankkarakter verliezen, omdat de Deense firma een geheel eigen klank ideaal nastreeft. In aansluiting aan dit telegram heeft de heer Hennie Schouten, leraar aan het Conservatorium te Amsterdam, de minister van O., K. en W. een aantal brieven toegezonden, geschreven door de organisten Helmut Walcha (Duits land), E. Power Biggs (Amerika) en Finn Viderö (Denemarken). Deze drie musici menen dat de opdracht tot res tauratie niet aan de Deense firma moet worden gegeven. Helmut Walcha schrijft dat hem er niets van bekend is dat Marcussen reeds een historisch orgel heeft geres taureerd. Hij herinnert aan de res tauraties van de instrumenten in de Laurenskerk te Alkmaar en de Micha- elskerk te Zwolle, beide door de Ne derlandse firma Flentrop uitgevoerd. De Amerikaanse organist Power Biggs spreekt er zijn verwondering over uit dat de keuze van B. en W. van Haar lem is gevallen op een buitenlandse orgelbouwer. Hij betoogt dat de orgel bouwer Flentrop in Amerika, als een der leidende figuren in de Europese orgelbouw wordt beschouwd. De Deense organist Viderö stelt evenals Helmut Walcha, dat de firma Marcussen nim mer een barokorgel heeft gerestau reerd.. Hij voegt daaraan toe dat de Deense firma de laatste jaren een nieuwe weg op het gebied van de orgel bouw Is Ingeslagen, die z.i. een ein deloos experimenteren betekent en nog niet tot overtuigende resultaten heeft geleid. lllllllllilllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllVIIIIIHIII gel van de Sint Laurens uit Rotterdam in de meidagen van 1940 naar Dene marken was overgebracht, het gespaard zou zijn gebleven. B. en W. stellen, dat sterk de indruk wordt gevestigd, dat de organisten kost wat kost een Nederlandse orgel bouwer met de restauratie van het Bavo- orgel belast willen zien. Intussen heeft de Nederlandse Or ganisten Vereniging zich met een tweede adres tot de Haarlemse raads leden gewend, waarin verzocht wordt geen beslissing te nemen over de res tauratieopdracht, vooraleer men zich op de breedst mogelijke wijze heeft laten voorlichten. Het hoofdbestuur van de N.O.V. acht het nuttig de re acties van vele organisten en orgel bouwkundigen ter kennis van B. en W. te brengen en adviseert nogmaals met klem de restauratie-opdracht aan een Nederlandse bouwer te verlenen. Aan de andere kant heeft de heer A. H. Edskens, orgelbouwredacteur van het maandblad der N.O.V. zich in een adres tot de raad gewend, waarin hij meedeelt, dat de leden van het hoofdbe stuur zich onvoldoende op de hoogte hebben gesteld van de resultaten van het werk van de Deense orgelbouwer. Hij stelt zich volkomen achter het pre advies van B. en W. om de opdracht aan de Deense orgelbouwer te geven. Donderdagnacht zijn door onbekende oorzaak drie rollen ijzerdraad van een vrachtauto afgevallen, die in de Gier straat reed. Een winkelruit en de deur van pand 66 werden door het draad beschadigd en de politie verzoekt thans getuigen, zo die er waren, zich bij haar te melden. Een driejarig jongetje was een paar uur eerder tegen het wegdek geslagen op de Gedempte Oudegracht, waar hij bij zijn moeder achter op de fiets zat. Hij liep vermoedelijk een hersenschud ding op en werd eveneens naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo overge bracht. Een 56-jarige bromfietser tenslotte sloeg gistermiddag om half vijf over de kop door een oorzaak die nog niet bekend is. Het gebeurde op de Kinder huissingel en de politie verzoekt getui gen hun medewerking te verlenen door zich bij het bureau te vervoegen. De bromfietser werd in het ziekenhuis op genomen met een hersenschudding en een rechterschouder-fractuur. De 75-jarige Haarlemmer H. L. werd gistermiddag onwel op de Pijlslaan en viel van zijn fiets. Ter observatie nam men hem in een ziekenhuis op. De gemeente Haarlem is thansin staat een lening van één miljoen gulden aan te gaan met een looptijd van 30 jaar en tegen een rente van 414 pet. B. en W. stellen de raad voor dit aan bod te accepteren. Voorts stellen B. en W. de raad voor met de Bank voor Nederlandse Ge meenten de bestaande regeling zodanig uit te breiden, dat het krediet in reke ning-courant voor het jaar 1957 ver hoogd wordt van 1.500.000 tot 3500000. In verband met de schaarste op de geldmarkt verzoeken B. en W. de raad toe te staan, dat het op te nemen be drag in 1957 wordt vastgesteld op het maximum toelaatbare van 25 pet. van het budget voor 1957, ofwel 17.000. Advertentie meegemaakt en verstaan van de staande boorden en de stro matelots. Welke verandering er zich op het gebied van dames- en herenmodes in de laatste zestig jaar ook vol trok, LIPPITS bleef „up to date". De met bijzondere zorg samen gestelde collecties ter gelegenheid van ons jubileum spreken weer voor zich zelf. JAAR DAMES- EN HERENMODES KRUISWKG 77 HAARLEM Donderdagavond half 8 parkeerde de zoon van de Zandvoortse taxi-onder nemer P. Kerkman zijn taxi voor de garage aan de Haltestraat. Toen hij en kele ogenblikken later terug kwam, zag hij, dat iemand bezig was de auto te starten. Hij bedacht zich geen ogenblik en sprong achter in de taxi. Hij dwong "e chauffeur naar het politiebureau te 'jden. Daar bleek men met een 34- rige betonstorter te doen te hebben, die kennelijk op joy-riding uit was. De man vertelde, dat hij dringend naar Rotterdam moest, maar geen geld had omde reis te betalen. Daarom had hij de taxi willen „lenen." Pater Ger. Zegwaard uit Zandvoort, die nog niet zolang geleden op vakantie ge weest is, na een verblijf van acht jaar in Nieuw-Guinea onder de stam van de As- matters, is door zijn overheid benoemd tot klooster-overste in de missie van Zuid Nieuw-Guinea. Deze benoeming gaat 15 december ln. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoor ding van vorige week de volgende bijdragen ontvangen G. M. L.—M. ƒ2.50; T. M. S. ƒ5; W. B. R. ƒ5; H. J. S. ƒ5; F. W. S. ƒ10; W. G. W.—T. ƒ25; A. v. L. S.—L. ƒ20; G. H. ƒ10; Ir. S. K. ƒ25; Mr. M. v. d. N. ƒ25; A. L. S.— v. B. ƒ2.50; N. S.—v. d. W. ƒ2.50; Mej. d. V. ƒ2.50; A. B. ƒ10; Ir. A. M. C. ƒ10; W. G. ƒ5; G. J. P. ƒ10; R. H. B. 15T. B.—R. 5J. H. E. O. ƒ5; C. A. v. M. ƒ10; Th. G. M. ƒ20; J. M. C. A. ƒ5; C. B.—W. ƒ5; G. A. B. 25; S. A. d. G. ƒ5; Hand werkfonds 5Drs. B. B. v. d. H. 10; W. L. 10; H. A. v. O. 50; H. C. W. ƒ2.50; X. Y. Z. ƒ50; W. G. E. W. ƒ2.50; Dames B. 5; G. H.—A. ƒ2.50; H. L. J. B.—S. 2.50; H. L. J. B. ƒ2.50; S. d. C. ƒ25; H. v. d. B. 5; J. H. H. v. B. 10; C. D. F. ƒ20; F. C. d. H. ƒ10; J. R. d. J. f25; J. M. A. K.—B. ƒ5; C. v. L. ƒ25; E. M. R.—W. 10; J. R. 5; D. S. 10; M. M. v. V. 10; G. B. H. d. W.—B. ƒ2.50; Club v. H. S. M. N. 10; A. B. ƒ1; N. N. ƒ12.50; Balashi ƒ10. Totaal 613.50, zodat nu is ontvan gen 1187.77. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zo wel te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12, als ten raadhuize. Zijn giro nummer is 153308. Bij K.B. is met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot burgemeester van Be verwijk de heer J. G. S. Bruinsma, thans burgemeester van Bolsward. Burgemees ter Bruinsma is sedert 1947 burgemees ter van laatstgenoemde gemeente. Hij is lid van de KVP en was de enige KVP- burgemeester in de provincie Friesland. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Niet Officieie Zl/L iojs 3% Ned. 1953 3(4 Ned. 1953 3Va Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA Deli Mij. Cert. A'dam 2(4 .56 I A "dam '56 II A'dam '56 III Koersen) Vorig Opening 91% - 90* 86(4 87 88(4 87 A 90% 167(4 223 296 209(4 252(4 2.98 253(4 154.5-70 74% 193 173(4 171 92(4 101(4 91(4 100(4 100% 90(4 89(4 224 352% 255(4 155 75 190(4 173 170(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrlo General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 5/12 74(4 182% 7014 61(4 45 127 39 tie 35% 57 101(4 87% 45(4 44 38% 71% Stemming I 6/13 74% 188(4 70 61% 45% 127% 39% 35% 58(4 99% 88(4 48 45% 37% 27(4 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3