Lagerhuis beleid van keurt Britse regering goed Eden keert volgende week vrijdag terug van Jamaica Minister Hofstra houdt voet bij stuk ITALIAANSE TRIOMF IN DE WIELERWEDSTRIJD Uitslagen van Melbourne Arbeidsverbod voor gehuwde ambtenares Goud voor zeventienjarige Examen derde leerkring Belastingverhoging op suiker, benzine en gedistilleerd Olympische Spelen Spanje-Nederland op 23 januari SAN O STOL Drie leiders na de eerste dag Weinig verzet van Suez-rebellen Bevordering van de bezitsvorming Sneeuwruimen en gladheidsbestrijding NU GOUD VOOR LORRAINE CRAPP Bulgarije derde in voetbaltoernooi VERDELING VAN DE MEDAILLES Zwemmen Wielrennen Gymnastiek Eerste klas 47-2 VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 PAGINA 1 Wetsontwerp tot opheffing in voorbereiding Wetsontwerp voltooid Petroleumdetallisten vragen distributie Huidige rantsoenering te willekeurig ^aardendresseur Adolfi van Oss overleden Onderwijzersopleiding Voor de Hongaren Olympische Spelen Nieuw lid Tweede Kamer Schermen Mr. Kolfschoten voor zitter Ver. van Ned. gemeenten Aftfn SepCetttiet 6*6 Afec Ook deze maand - elke dag D O O R C. BAUER Nog zes clubs bij de stichting voetbalpool (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het tweedaags debat over het op deden van de Britse regering inzake «et Suezkanaal eindigde gisteravond om tien uur met een tweevoudige stemming. He regering had instemming gevraagd hiet haar beleid in een motie, waarvan Ce afwezige premier de eerste onder tekenaar was, en de oppositie had een «lotje van wantrouwen op tafel gelegd. He motie van Labour kwam het eerst in stemming, en zij werd verworpen •net 327-260 stemmen. De gehele conser vatieve fractie stemde tegen, en dit was te verwachten. Want, wat ook sommige conservatieven mogen denken over hun (Van onze Haagse redactie) De voorbereiding van een wetsont werp tot opheffing van het arbeidsver bod voor de gehuwde ambtenares is ter hand genomen. Dit zegt de minister van binnenlandse zaken in zijn memorie Van antwoord aan de Tweede Kamer haar aanleiding van de vraag of in de- Ze kwestie, waarin tijdens de kabinets formatie een principieel standpunt is bepaald, spoedig maatregelen te ver- Wachten zijn. (Van onze Haagse redactie) Minister Struycken onthoudt zich in Zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer van het doen van mede delingen in de kwestie der bezitsvor ming. ,,De kruitdamp van een heftige discussie in de afgelopen maanden is hog maar nauwelijks opgetrokken", al dus' de bewindsman. In het algemeen stelt de minister zich echter voor de, bezitsvorming te bevorderen op de eerste plaats door speciale regelingen, op de tweede plaats door een sociaal-economische en finan ciële (regerings-) politiek, die erop is gericht het juiste klimaat voor de bur gers om te sparen te bevorderen en te behouden. Een gepremieerde spaarregeling, waarover reeds eerder overeenstem ming was bereikt, is in voorbereiding doch men stuit hier o.m. op zeer in gewikkelde organisatorische problemen. (Van onze Haagse redactie) Op het ministerie van verkeer en wa terstaat is een wetsontwerp tot rege ling van het sneeuwruimen en de glad heidsbestrijding voltooid. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer meegedeeld. De indiening van het wetsontwerp zal Samenvallen met die van een ander ontwerp op de uitkeringen voor de we gen. Tijdens een openbare vergadering van petroleumdetaillisten te Amster dam, is naar aanleiding van de maat regelen, die de maatschappijen, t.w. Shell, Caltex, Esso en B.P., t.a.v. de ®flevering van petroleum hebben ge komen, een motie aangenomen, waar- m wordt uitgesproken, dat de rant- menering, zoals deze door de maat- mhappijen wordt doorgevoerd, een Zeer drastische vermindering van het in komen van de detaillisten betekent en '°t grote moeilijkheden leidt. Elke maatschappij rantsoeneert op O'gen wijze en de rantsoenen worden Zeer willekeurig toegewezen, waarbij Seen rekening wordt gehouden me; de grote toename van olieverbruikers door de ontwikkeling van de oliestook. In de motie wordt vastgesteld, dat de detaillisten voor het ontstaan van de moeilijkheden geen enkele verant woordelijkheid dragen, daar deze niet ze wijten zijn aan gehamster of het mrrnen van grote voorraden door ven» e,'s en verbruikers. j.De detaillisten achten het noodzake- tlk, dat, indien de voorraden inder- ?.a®d zo gering zijn, dat zulke dras- sche maatregelen, als de maatschap- jb'en hebben genomen, nodig zijn, de ®8ering overgaat tot distribuering of li i?ere officiële maatregelen ter eer- inri6 verdeling van deze voorraden en >dien de regering een dergelijk in- (JPen niet nodig acht, zij toch maat heien neemt, die aan de tegenwoor- jS®, chaos een einde maken. In de list worc*t verlangd, dat de detail- trAen- voor wie de verkoop van pe del een bestaanskwestie is, scha den5 worclen gesteld voor de gele- en nog te lijden schade. Hj ,ez® motie is gezonden aan de mi- n0if.r"president, de minister van eco- n0p s.che zaken, de directies der ge- Seho0 en andere betrokken maat- pP'.ien en de leden der Staten- veneraal. eigen regering en partijleiding, zij zijn alen diep verontwaardigd over het op treden van de oppositie en vooral van Gaitskell, haar leider. De tweede stem ming was de meest interessante, want deze gaf aan de militante Suezgroep, die meent dat de Britse regering veel te slap is opgetreden tegen Egypte, een gelegenheid om openlijk te tonen hoe weinig zij zelf lijden aan slapte. En het was een weinig indrukwekende ver toning. De regering won deze stemming met 312260 stemmen. Slechts 15 van de fiere imperialistische conservatieve krijgers bleken na al hun heldhaftige taal de moed te hebben om zich van stemming te onthouden. Er werd giste ren bekend gemaakt dat Eden volgende week vrijdag terug zal keren uit Jamai ca, een oord waarheen zich volgens de luidruchtige aanmaningen van de oppo sitie nu de gehele conservatieve partij behoort te begeven. Het debat in het Lagerhuis was we derom bitter en luidruchtig. En de man, die gisteren wellicht de grootste woede wekte bij de conservatieven, was de voormalige socialistische minister Phi lip Noel-Baker, de man, die meer dan enige ander Engels socialist en wellicht meer dan enig ander Brits politicus met grote passie zijn hele leven lang geloofd heeft eerst in de Volkenbond en die met even grote passie en oprechtheid nu zijn hoop gevestigd heeft op de Verenigde Naties. Hij beschuldigde er gisteren de Britse regering herhaaldelijk van, dat zij meer geïnteresseerd was geweest in het ten val brengen van Nasser dan in de vrijheid van Hongarije. Hij zei even eens, dat de handen van de regering dropen van Egyptisch bloed en hij be schreef het ultimatum dat de Britse regering aan Nasser zond als „laag en immoreel". De kanselier van de schatkist Mac- millan concentreerde zich op de eco nomische gevolgen van het Suez-avon- tuur en sprak hieromtrent sussende woorden. De leider van de oppositie Gaitskell, die zich de haat van alle con servatieven op de hals heeft gehaald, kreeg gisteren van een conservatief La gerhuislid te horen, dat hij zijn eigen egoïstische politieke belangen had ge plaatst boven het landsbelang. De heer Gaitskell sprak zelf namens de opposi tie, maar kon na zovele debaten weinig nieuws meer zeggen. De heer Butler, waarnemend kabinetsvoorzitter, was woedend en besloot voor de regering met een hevige aanval op Gaitskell. Tijdens zijn rede was er enorm tumult van de kant van de oppositie. Eén punt verdient speciale vermel ding, geen van de conservatieve minis ters, ook Butler en Macmillan niet, maakte van deze gelegenheid gebruik om nu eens en voor altijd te ontkennen, dat Engeland en Frankrijk onder een hoedje hebben gespeeld met Israël in hun aanval op Egypte, zulks ondanks de herhaalde eisen van de oppositie dat zij een definitief antwoord zouden ge ven op de herhaaldelijk gestelde vraag. De zeventienjargie Engelse zwemster Judy Grinham heeft op de Olympische Spelen in Melbourne een record verbeterd door op de honderd meter rugslag 1 minuut, 12.9 seconde voor zich te laten noteren. Samen met haar rivalen nam zij de hulde in ontvangst. V. I. n. r.: Carin Cone uit Amerika, die de zilveren medaille won, Judy Grinham, die het goud bemachtigde en haar landgenote Margaret Edwards, voor wie de bronzen medaille bestemd was. In staatsblad 571 is gepubliceerd het K.B. tot regeling van het kweekschool examen van de derde leerking (Kweek schoolexamenbesluit derde leerkring). In de toelichting op dit K.B. wordt o.a. gezegd dat, aangezien voor de stu die voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer slechts één jaar staat, het niet wenselijk werd geacht reeds in of omstreeks juli de examens te doen afnemen. De vorming van de leerlingen van de derde leer kring in de scholen voor lager onder wijs eist zo veel tijd, dat het redelijk is hun de gelegenheid te geven zich niet, zoals gebruikelijk is, voor de zo mervakantie doch eerst na deze vakan tie, jaarlijks fin of omstreeks septem ber, aan het examen te onderwerpen. Zij hebben dan na het einde van het leerjaar nog ruimschoots de mogelijk heid de theorie voor de examenvakken te repeteren. Het examen, dat voor iedere kandi daat niet langer duurt dan een dag, wordt alleen mondeling afgenomen en omvat de volgende vier onderdelen: op voedkunde en haar hulpwetenschappen, Nederlandse taal en letterkunde, kennis van het Nederlandse culturele en maat schappelijke leven en didactiek en be spreking van de beknopte beschrijving van de door de kandidaat gevolgde werkmethode. ovpi-i ¥versum is op 76-jarige leeftijd Wa* de hoor Adolfi van Oss. Hij het „"V- ?nen" en buitenland bekend op ■*va* van Paarden dressuur. Hij los odewerker van het circus Kaval- 0 en het circus Krone In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer blijft minister J. H. Hof stra het standpunt handhaven: verhoging van belasting op suiker, benzine en ge distilleerd. Nu een beperking van de bestedingen geboden is, is de bewinds man voorts van mening, dat een prijs verhoging van suiker in haar effect op het huishoudbudget niet al te bezwaar lijk is. De suggestie om de subsidie op suiker te verminderen met een bedrag, dat overeenkomt met de te heffen omzet belasting is reeds hierom niet aanvaard baar. omdat de regering overweegt die subsidie geheel af te schaffen. De minister merkt op, dat het geens zins onverschillig is of het deficit op de begroting gedekt wordt door het ontbre kende te lenen, dan wel door het deficit oneedaan te maken door bezuiniging en belastingheffing. Onder de bestaande fi- nancieel-economische omstandigheden zal naar zijn oordeel in ieder geval een zeker deel door belastingheffing moeten worden gevonden. Van dit deel behoort in ieder geval deel uit te maken een verhoging van enkele specifieke belas tingen waarvan de verhoging voor een belangrijk deel niet meer uitmaakt dan een aanpassing van de tarieven aan het gestegen prijsniveau. Het uitschrijven van een staatslening ter dekking van het tekort tegen zo danige voorwaarden, dat de inschrijving van een groot bedrag verzekerd is te achten, zou onder de huidige omstandig heden medebrengen, dat de financiering van de woningbouw nog veel grotere moeilijkheden zou gaan ondervinden dan nu reeds het geval is, terwijl ook de ka pitaalsvoorziening van het bedrijfsleven op abrupte wijze zou worden beïnvloed. Over het advies van de Sociaal-Econo mische Raad inzake de beperking van de bestedingen, is de regering momenteel nog in beraad. De minister hoopt even wel op korte termijn in staat te zijn aan de Kamer voorstellen over te leggen, welke tot een beperking van de rijks uitgaven zullen leiden. De regering over weegt o.a. de subsidie op suiker geheel af te schaffen. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. Door een eventuele afschaffing van de subsidie zal de prijs van de suiker met enige centen per kilo stijgen. Ten aanzien van de verhoging van de belasting op benzinestelt de minister Hofstra, dat tegen deze belastingverho ging niet als specifiek bezwaar kan wor den aangevoerd, dat er een prijsverho gende werking van uitgaat. De maat regelen, die de nationale bestedingen beperken, zijn van primair belang en daarom moet een zekere mate van prijs stijging als onvermijdelijk worden aan vaard. Gelet op de omstandigheid, dat de voorgestelde accijnsverhoging op gedis tilleerd nauwelijks boven de aanpassing aan het waardeverloop van de gulden uitgaat, en de uit die verhoging voort vloeiende prijsstijging zulks evenmin doet, mag naar mening van de bewinds man worden aangenomen, dat aan het gevaar voor fraude bij de aanhangige accijnsverhoging geen bijzonder gewicht kan worden toegekend. Van een toene ming van de fraude na de accijnsverho ging in 1951 kon ook niet worden gespro ken. Ook maken de ontwikkeling van de omzetten van gedistilleerd en van de daarmede samenhangende opbrengst van de gedistilleerdaccijns sinds 1950, in het licht beschouwd van de accijnsverhoging van 1951, het weinig aannemelijk, dat de thans voorgestelde verhoging, welke vrijwel geheel een aanpassing aan het algemene prijsniveau is, een dermate grote omzetverlaging met zich zou brengen. Het bestuur van de KNVB heeft tele grafisch van de Spaanse voetbalbond bericht ontvangen, dat de liefdadigheids wedstrijd tussen de voetbalploegen van Spanje en Nederland op woensdag 23 januari te Madrid kan worden vastge steld. De KNVB heeft telegrafisch ge antwoord met dit voorstel akkoord te gaan. Naar wij vernemen zal het Nederlands elftal met officials per chartervliegtuig op 22 januari vertrekken en een dag na de wedstrijd naar Nederland terugkeren. Teneinde de recette, bestemd voor het comité „Hulp aan Hongaarse vluchte lingen" zo hoog mogelijk te doen zijn zullen de reiskosten door de voetbal bond zelf worden betaald. Twee zwemfinales, de laatste van het Olympische programma, zijn vandaag in de Melbournse avonduren afgewerkt. Ze leverden telkens een Australische over winning op, hetgeen wat de 1500 meter betreft een grote verrassing is. Op dit nummer zegevierde Rose, die zo zijn der de gouden medaille veroverde. De grote favoriet voor de titel, de Amerikaan Breen, werd slechts derde. Hij moest ook nog zijn meerdere erkennen in de Japan ner Yamanaka. Op de 400 m. vrije slag was er een stuivertje wisselen wat be treft de medaille-verdeling voor Dawn Fraser en Lorraine Crapp. Laatstgenoem de, tweede op de 100 meter, kreeg nu de gouden medaille, terwijl Dawn Fraser tweede werd. De derde plaats was voor de Amerikaanse Sylvia Ruuska. De heer B. Brandsen te Amster dam, die benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Haken, heeft zijn benoeming niet aangenomen. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer C. Borst (C.P.N.) te Amsterdam. Het belangrijkste deel van het Olympische programma op de voor laatste dag was, voor wat betreft de morgen- en middaguren de wegwed strijd voor de wielrenners. Italië oogstte opnieuw succes. Badini ging het eerst over de eindstreep en ver overde zo voor zijn land de derde gouden wielermedaille. De Fransman .Geyre werd tweede, de Brit Jackson derde, terwijl Frankrijk de teamprijs behaalde. In dat ploegenklassement moest Italië zich tevreden stellen met de vierde plaats. Het zilver en brons ging naar resp. Groot-Brittannië en Duitsland. Voorts was er de strijd om de bronzen medailles in het voetbaltoer nooi. Bulgarije was hierbij duidelijk sterker dan Indië en zegevierde met 3—0. In het waterpolo-toernooi tenslot- ten nog twee uitslagen. Joegoslavië versloeg Italië met 21 en is nu ze ker van één der medailles en Rusland zegevierde met 64 tegen Duitsland. Bulgarije heeft in het Olympisch sta dion, voor 10.000 toeschouwers, weinig moeite gehad Indië uit te schakelen voor de bronzen medaille in het voet baltoernooi. Toch is de verwachting, dat de Bulgaren met een hoge score zouden winnen, niet in vervulling ge gaan, Het duurde enige tijd voordat ze op dreef kwamen tegen het stugge verde digen van de op de man spelende kant- halves en backs van Indië. Toen de Bulgaarse linksbuiten Diev echter na 38 minuten zijn ploeg de lei ding had gegeven werd ook de gering ste twijfel aan de uitslag van de match, indien die al bestaan mocht hebben, op geheven. Stoyanov bracht de stand nog voor de rust op 20, en in een nogal saaie tweede helft, waarin de Bulgaren op halve kracht speelden, zorgde Diev voor het derde doelpunt. Wielerwedstrijd De start van de wegwedstrijd werd een klein kwartier vertraagd door toe doen van drie Ierse renners, Fitz gerald, Flanagan en Gerrard, leden van een bond die aanspraak maakt op de vertegenwoordiging van geheel Ier land, dus niet alleen Eire maar ook het noorden, maar die niet bij de in ternationale federatie (de U.C.I.) is aangesloten. Zij waren gewaarschuwd dat zfj niet zouden mogen starten. Toch verschenen zij vrijdagmorgen bij de startlijn, in witte truien met in groene letters het woord „Ireland". Aangezien zij zich niet wensten terug te trekken, toen de officials hierop aan drongen, protesterend tegen het feit dat zij een vergeefse reis van 12.000 km hadden gemaakt, zijn zij door de politie verwijderd. Na de zesde ronde van de wedstrijd had de Italiaan Pambianco 1 min. 9 sec. voorsprong op een groepje dat werd aangevoerd door de Brit Holmes, de Italiaan Baldini en de Rus Koloumbet. Het peloton was in tal van moten uit eengevallen, en verscheidene deelne mers hadden de strijd gestaakt. Kort na deze ronde kwamen de Columbiaan Ballen en de Australiër Trickey met elkaar in botsing doordat de Australiër een spons in zijn wiel liet vallen waar door hij de controle over zijn stuur verloor. Beide renners werden uitge schakeld. Bij een andere aanryding wa ren drie renners betrokken, de Brit Hol mes, de Luxemburger Dumont en de Zweed Goransson. Holmes en Gorans- son konden de rit op nieuw materiaal voortzetten, maar voor Dumont, die wonden aan armen en benen opliep, was de race geëindigd. Na de zevende ronde lag Pambian co al niet meer aan de kop. Hy bevond zich ook niej meer in het leidende groep je van vier, bestaande uit de Frans man Vermeulin, de Duitser Horst Tul- Ier, de Italiaan Baldini en de Colum biaan Vellejo. Het duurde echter niet lang of een hergroepering vond plaats. Een groepje, bestaande uit de Ethiopiër Garamu, de Italiaan Pambianco en de Britten Holmes en Jackson, kwam het eerst langs de tribune. Daarna volgde een peloton van ongeveer 30 renners. Toen echter viel de beslissing. De Ita liaan Baldini ging er alleen tussenuit. Na de negende ronde leidde hy met 200 meter voorsprong op een grote groep die werd aangevoerd door de Fransman Vermeulin, de Italiaan Pam bianco en de Zweed Anderson. Aan het einde van de tiende ronde had Baldini zijn voorsprong op zyn naaste concur renten vergroot tot 2,5 minuut. Zyn zege leek zeker. Hij werd gevolgd door een klein groepje, aangevoerd door Horst Tulier, en waartoe ook Jackson en Pam bianco behoorden. Daarna ging Baldi ni onbedreigd op de overwinning af. De uitslag van de wegwedstrijd (187,731 km) luidt: 1 .en Olympisch kampioen Baldini (It.) 5 uur 21 min. 17 sec.; 2. Geyre (Fr.) 5.23.16; 3. Jack son (G.B.) 5.23.16; 4. Tuller (Did.) 5.23.16; 5. Schur (Did.) 5.23.16; 6. Arthur (G.B.) 5.23.40; 7. Pambianco (It.) 5.23.40; 8. Moucteraud (Fr.) 5.23.40; 9. Medina (Mexico) 5.23.40; 10. Nordwall (Zweden) 5.23.40; 11. Nyman (Finl.) 5.23.40; 12. Vermeulin Fr.) 5.23.40; 13. Vallejo (Co lumbia) 5.23.40; 14. Homes (G.B.) 5.23.50; 15. Tcherepovitch (Rusl.) 5.23.50. Het ploegenklassement luidt: 1. Frank rijk 22 punten; 2. Gr. Brittanië 23 pnt.; 3. Duitsland 27 pnt.; 4. Italië 36 pnt.; 5. Zweden 47 pnt.; 6. Rusland 63 pnt.; 7 België 89 pnt.; 8. Columbia 92 pnt.; 9. Ethiopië 145 pnt; 10. Australië 169 pnt. De medaille-verdeling zag er donder- dagavond met inbegrip van de Olympi sche ruiterwedstrijden te Stockholm als volgt uit: goud zilver brons Rusland 35 29 30 V. Staten 31 24 14 Australië 11 7 14 Zweden 8 4 6 Hongarye 7 9 7 Italië 7 8 9 Duitsland 6 13 6 Gr. Brittannië 6 6 10 Roemenië 5 3 4 Japan 4 9 5 Frankrijk 3 3 6 Turkye 3 3 2 Finland 3 1 11 Iran 2 2 1 Canada 2 1 3 Nieuw Zeeland 2 0 0 Polen 1 4 3 Tsj. Slowakye 1 4 1 Bulgarije 1 3 0 Denemarken 1 2 1 Noorwegen 1 0 2 Mexico 1 0 1 Indië 1 0 0 Brazilië 1 0 0 Chili 0 2 2 België 0 2 0 Argentinië 0 1 1 Korea 0 1 1 Pakistan 0 1 0 IJsland 0 1 0 Joegoslavië 0 1 0 Zuid-Afrika 0 0 4 Oostenrijk 0 0 2 Zwitserland 0 0 1 Uruguay 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Bahama 0 0 1 4 x 100 meter vrije slag dames: 1. Australië (Dawn Fraser, Faith Leech, Sandra Morgan, Lorraine Crapp) 4.17.1 (nieuw wereld- en 01. record); 2. Ver. Staten (Silvya Ruuska, Shelley Mann, Nancy Simons, Joan Rosazza) 4.19.2; 3. Zuid-Afrika (Natalie Myburgh, Su san Roberts, Jeannete Myburgh, Moira Aber- nethy) 4.25.7; 4. Duitsland 4.26.7; 5. Canada 4.28.3; 6. Zweden 4.30.0; 7. Hongarije 4.31,1; 8. Groot-Brittannië 4.35.8. Het oude Olym pisch record stond met 4.24.4 op naam van Hongarije. 200 meter schoolslag heren: 1. Furukawa (Japan) 2 min. 34.7 sec. (nieuw Ol. record); 2. Yoshimura (Japan) 2.36.7; 3. Iounitchev (Rusl.) 2.36.8; 4. Gathercole (Austr.) 2.38,7; 5. Zasseda (Rusl.) 2.39.0; 6. Gleie (Den.) 2.40.0; 7. Sanguily (Cuba) 2.42.0. Oud Olym pisch record Furukawa 2.36.1. 100 meter rugslag: 1. en Ol. kampioen Theile (Austr.) 1.02.2 (nieuw Ol. record); 2. Monckton (Austr.) 1.03.2; 3. McKinney (V.S.) 1.04.5; 4. Christophe (Fr.) 1.04.9; 5 Hayres (Austr.) 1.05.0; 6. Sykes (G.B.) .1.05.6; 7. Wiggins (V.S.) 1.05.8; 8. Oyakawa (V.S.) 1.06.9. Het oude Olympisch record stond op naam van Monckton met 1 min. 3.4 sec. Torenspringen: 1. en Ol. kampioen Joa quin Capilla (Mexico) 152.44 pnt.; 2. Tobian (V.S.) 152.41; 3. Conner (V.S.) 149.79; 4. Gar- lach (Hong.) 149.25; 5. Brener (Rusl.) 142.95; 6. Farrel (V.S.) 139.12. Sabeltoernooi (individueel): 1. en Ol. kam pioen Karpati (Hong.) 6 gew. part.; 2. Paw- lowski (Polen) 5 gew. part.; 3. na barrage Kouznetsov (Rusl.) 4 gew. part.; 4. Lefèvre (Fr.) 4 gew. part.; 5. Gerevich (Hong.) 3 gew. part.; 6. Zablocki (Polen) 2 gew. part Individuele tijdrit: 1. en Ol. kampioen Leandro Faggin (It.) 1 min. 9.8 sec.; 2. Foucek (Tsj.sl.) 1.11.4; 3. Swift (Z.-Afr.) 1.11.6; 4. Scharfe (Austr.) 1.12.1; 5. 6. 7. Serra (Uruguay), Danson (G.B.) en Savostinc (Rusl.) allen 1.12.3. De tijd van Faggin is een nieuw Olympisch record. Het oude stond op naam van de Australiër Mockridge met 1 min. 11.1 see. (1952). 2000 m tandem: 1. Australië (Brown en Marchant); 2. Tsjechoslowakije (Foucek en Machek); 3. Italië (Ogna en Finarello); 4. Groot-Brittannië (Brotherton en Thompson). Sprint 1000 meter: 1. Röusseau (Frank rijk); 2. Pesenti (Italië): 3. Ploog (Austra lië); 4. Johnston (Nw.-Zeeland). Eindklassement over alle onderdelen: 1. Tchoukarine (Rusl.) 114.25 pnt.; 2. Takashi Ono (Japan) 114.20; 3. Titov (Rusl.) 113.80; 4. Takemoto (Japan) 113.55; 5. Mouratov (Rusl.) 113.30; 6. Bantz (Did.) 112.90. Het bestuur van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester der ge meente Eindhoven, benoemd tot voorzit ter der vereniging. Burgemeester Kolfschoten volgt mr. Arn. J. d'Ailly op, die wegens zijn aftre den als burgemeester van Amsterdam zijn voorzittersfunctie ter beschikking had gesteld. Mr. Kolfschoten vervulde in het be stuur van de vereniging van Neder landse gemeenten reeds de functie van onder-voorzitter, In Amsterdam is donderdagmiddag de strijd om het kampioenschap van A ederland groot biljart 47/2 19561957 begonnen. Voor de aanva/ng van de strijd v. L. n. r.: Beekman, Vink, Ligthart, Broerse, Mol, Van N ij nat ten, Van Loon en Eichelsheim. Advertentie Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlever* 34 Ze slikte een paar maal nerveus. „Tenzij men van de ene partij overloopt naar de andere." Hij keek haar verbaasd aan. „Ziet u," ging ze snel verder, „Allison heeft mij natuurlijk niet alles wat ik u heb verteld met dezelfde woorden gezegd. Hij heeft me alleen opgedragen zoveel mogeiyk gegevens over uw verleden en uw privé leven te verzamelen. Ik mocht daarvoor kosten noch moeite sparen. Dat is alles. Maar een kind kan begrijpen wat hy met die gege vens gaat doen." „Zo, zo!" zei Brennan ironisch, „daarom wilde u me spreken. Nu wilt u waarschijnlijk een paar pikan te byzonderheden uit mijn leven weten. verwacht van me dat ik zelf het touw help knopen waaraan ik straks zal worden opgehangen!" „Nee!" Haar stem was donker en trilde van een met moeite ingehouden, plotselinge woede. „Dacht u dat ik in dat geval zo stóm zou zijn u van te voren alles te vertellen?" Brennan begreep dat hü haar op de een of andere wijze gekwetst moest hebben, al begreep hij niet goed hoe. „U moet me niet kwabjk nemen," zei hij koel, „maar het is me allemaal nogal duister." Ze duwde met een driftig gebaar een paar weer barstige krullen naar achteren. „Luister dan," zei ze ongeduldig, alsof ze sprak tegen een kind dat niet wil leren. „Toen ik die opdracht van Allison kreeg, begreep ik natuurlek meteen wat hy van plan was. En aangezien het me nou eenmaal niet ligt zo diep in een andermans leven te gaan wroeten en zeker niet als dat gebeurt met de bedoeling hem, om het zo maar eens te zeggen, naar de bliksem te helpen daarom heb ik tegen Allison gezegd dat hij naar de maan kon lopen! En omdat ik toen toch bezig was met verwensen heb ik hem in dezelfde moeite door verteld dat de hele Morning Post wat mij be treft in de lucht kon vliegen. Dat laatste heb ik in meer officiële termen nog eens tegenover de hoofd redacteur herhaald met als gevolg dat ik sinds van ochtend werkloos ben." „Wel allemachtiggaapte Brennan, maar ze viel hem in de rede: „Ik ben nog niet helemaal uitgesproken. Ik wou nog even duidelijk zeggen dat ik dit niet heb gedaan omdat het hier om inspecteur Brennan ging; ik zou het ook geweigerd hebben als Allison's slachtoffer me volkomen onbekend was geweest. Het is voor my een zuiver principiële kwes tie, begrijpt u. En ik heb u te spreken gevraagd, omdat ik mij van te voren wil schoon praten, als Allison binnenkort toch met zijn aanval op u be gint, want mijn ontslag zal in zyn plannen geen verandering brengen. U weet dan dat ik er niets mee te maken heb gehad. Mijn eigen gemoedsrust Is daarmee verzekerd, en wat er verder gebeurt kan me niet schelen. Ik zei u toch ai dat ik egoïstische motieven had toen ik u om een kort onderhoud vroeg?" Brennan voelde zich kwaad worden. Dat Ze hem waarschuwde was alles goed en wel, maar daarvoor hoefde ze hem toch niet op een dergelijke hooghartige manier af te snauwen. Wat verbeeldde ze zich wel?! Hij voelde de kilheid die plotseling tussen hen stond. „Mooi," zei hy üzig, „indien u dit voor mu persoonlek had gedaan, zou ik u daar voor moeten danken, maar aangezien het hier een zuiver principiële kwestie betreft, zonder aanziens des persoons, zal ik u in plaats van men dank myn bewondering aanbieden voor uw moedige en standvastige houding!" Met een ruk schoof zy haar stoel achteruit. „Dan geloof ik dat we verder niets meer te bespreken hebben, inspecteur. Ik dank u voor uw bereidwil ligheid om me even aan te horen!" Achteloos-hoog- hartig keek ze hem aan. Hy antwoordde niet. maar inwendig raasde hy van woede toen hy haar in haar mantel hielp. Het afscheid was kil en vormeiyk. Zy had zich reeds omgedraaid toen hy plotseling nog eenmaal haar naam noemde. „Juffrouw Vandervel- de!" Ze wendde zich met een vragend gezicht naar hem om, zonder iets te zeggen. ,,U zei, dat u Allison's opdracht ook geweigerd zou hebben als het gegaan was om iemand die u helemaal niet kende?" „Ja, enZe begreep niet waar hy naar toe wilde. „Als het een zuiver principiële kwestie is, zou u dan die wildvreemde ook te spreken hebben ge vraagd om u by voorbaat te excuseren?" Hy vroeg het op een vlakke toon, alsof het antwoord hem eigen lijk niet interesseerde. Voor het eerst scheen zy niet direct te weten wat zy moest zeggen. Ze aar zelde en kreeg een lichte kleur. Zonder op haar ant woord te wachten, draaide Brennan zich om en liep weg. Zijn woede had gedeeltelijk plaats ge maakt voor een zekere voldoening. Brennan floot zelfs al weer toen hy een half uur later met zyn wagen de opi-yiaan voor het was senbeelden-museum van professor Jarrod opreed. Hoe het kwam, kon hy zelf niet helemaal onder woorden brengen, maar hij zag de toekomst op alle gebieden opeens niet zo somber meer in. En hij had de vaste overtuiging dat zyn bezoek aan Jarrod niet voor niets zou zijn. Hy liet zich by Jarrod aan dienen als een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur, maar toen hy eenmaal met de professor alleen was, maakte hy zyn werkelijke functie bekend. „Het leek mij beter om het maar op deze manier te doen," zei Brennan verontschuldigend, „het woord politie heeft voor de meeste mensen direct zo'n verontrustende klank." Jarrod glimlachte. „Heel verstandig van u, inspecteur. En nu we hier dan onder vier ogen zyn: is de reden van uw komst inder daad verontrustend?" Hij hield Brennan een doosje sigaretten voor. „Tjazei Brennan bedachtzaam en trok naden kend aan zyn sigaret, „misschien wel, misschien ook niet..." (Wordt vervolgd1 Onder leiding van de Amstel Biljart Club is donderdagmiddag in Amsterdam het kampioenschap van Nederland eer ste klasse groot biljart 47/2 begonnen. Kruythof, die zich uit de voorwedstrij den in de finales had geplaatst, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Zijn plaats is ingenomen door de Utrechter Vink. De uitslagen van de eerste dag lui- den: Beekman 300 18 56 16.66 Eichelsheim 76 18 16 4.22 Mol 300 31 87 9.67 Lighthal-t 201 31 38 6.48 Van Nijnatten 300 16 101 18.75 Van Loon 239 16 93 14.93 Vink 300 34 68 8.82 Broerse 206 34 37 6.05 Van Loon 300 13 53 23.07 Vink 169 13 58 13.00 Mol 300 11 110 27.27 Broerse 128 11 90 11.63 Van Nijnatten 300 8 159 37.50 Eichelsheim 62 8 55 7.75 Beekman 300 13 62 23.07 Lichthart 162 13 39 12.46 De stand na de eerste dag is: 1. Van Nijnatten 4 25.00 2. Beekman 4 19.35 3. Mol 4 14.28 4. Van Loon 2 18.58 5. Vink 2 10.04 6. Lighthart 0 8.25 7. Broerse 0 7.44 8. Eichelsheim 0 5.30 In een donderdagavond te Amster dam gehouden vergadering heeft een zestal voetbalclubs besloten toe te tre den tot de stichting Nederlandse voet balpool. Het zyn de verenigingen Ajax, Blauw Wit, Heerenveen, NAC, Sparta en VW,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7