Prof. Pen wenst inkomensnivellering door ontplooiing van talenten Italiaanse communisten in congres bijeen Eeuwfeest Sociëteit voor Afrikaanse Missiën Theo Lefevre herkozen ah voorzitter der C.V.P. Kritiek op wijze waarop S.E.R welvaart verdeelt Onderwijs is centraal der I Togliatti en mevrouw Foertseva zijn het hartgrondig eens Provinciaal H. Monde officier in Orde van Oranje Nassau Rode-Kruisteam naar Judenau Senator Struye gispt eigenmachtig optreden van Engeland en Frankrijk Parochieraad in Voorburg PRE ADVIES OVER WELVAARTSVERDELING Haringvisserij beleeft magere jaren ERIC DE NOORMAN Vormt „Hongarije" twistappel ilïilil Si PAGINAj, „Rock en roll" relletjes in Amsterdam Vissersvloot veroudert De onderscheiding voor Eduard van Beinum Voorbom en blus die znnrbrand op de maag. Met Bennies. Ver. Staten nemen deel aan Poolse jaarbeurs naar de lij!' 533ste STAATSLOTERIJ 4e kias i3e Winnaars van de schrijfwedstrijd Met adviserende taak Voor de Vereniging voor de Staat huishoudkunde hebben prof. Dr. J. Pen, Drs. D. Roemers en Ir. J. W. R. Thomson pre adviezen uitgebracht over de vraag welke bestemming moet wor den gegeven aan een groeiend natio naal inkomen in de komende jaren. Hieronder volgt de visie van prof. Pen. Als verdelingsperiode kiest hij de ja ren 19561960, voor welke periode hij een inkomensaanwas aanneemt van 4 pet per jaar. Daarmee wordt een na tionaal inkomen bereikt, dat 4 miljard gulden hoger ligt dan nu. Van dit be drag gaat 1 miljard via de fiscus naar de overheid, die daarvan 500 miljoen voor verdeling zou kunnen overhouden. Als het aan prof. Pen ligt zal dat eoh- ter niet gebeuren omdat hij het ten behoeve van de deviezenaanwas raad zaam acht om de helft buiten de beste dingssfeer te houden. Voor verdeling resteert dus 250 miljoen. Daarvan zou den 100 miljoen besteed moeten worden voor specifieke loonsverhogingen voor ambtenaren (o.a. onderwijzers, „bottle necks" en middengroepen) terwijl 100 miljoen bestemd zou moeten worden' voor de uitbouw van het onderwijs en uitbreiding van het aantal studiebeur zen. 50 Miljoen zoi als extra-hulp naar de onderontwikkelde gebieden moeten. Mogelijk blijft er nog wat over voor de premieëring van jeugdspaarregelin- gen en voor een fiscale aftrekregeling van de ziektepremies voor zelfstandi gen, maar daarmee is de ruimte dan ook verdwenen. Belastingverhoging en uitgavenverlaging gullen de overheid geen van beide makkelijk vallen, zodat men op het stuk der collectieve beste dingen niet verder meer kan gaan. Wat gebeurt er met de overgebleven aanwas van 3 miljard? 400 Miljoen gulden zouden volgens prof. Pen moeten worden gebruikt voor evenwichtsherstellende maatregelen. Over de aard daarvan is hij niet erg duidelijk, maar als het gebeurt be draagt de te verdelen aanwas in ieder geval nog maar 2.6 miljard. Als men daarvan een rechtvaardig aandeel geeft aan de gestegen beroepsbevolking blijft er nog 2 miljard over. Daarvan gaat 300 miljoen naar hogere beloningen door werkclassificatie en prestatiebe loning (boven de huidige trend), de ver kleining van het verschil in de ge meenteclassificatie en in de beloning van mannen en vrouwen en naar een verhoogde beloning van de midTdengroe- pen. Verder zouden nogmaals 300 mil joen gulden gemoeid zijn met de pre mies voor de weduwen- en wezenvoor ziening en herziene invaliditeitsverzeke ring. terwijl de ouderdomsvoorziening de gemeenschap 400 miljoen zal kos ten. Trekt men daarna nog de huren op tot 185 punten en verbetert men nog wat aan bedrtifs- en ouderdomspensioe nen, dan is daarmee reeds twee derde deel (1.3 miljard) van de aanwas ver deeld. Met de verdeling van de rest hoeft prof. Pen zich niet meer in te laten omdat "deze zichzelf reeds via het marktmechanisme automatisch ver deeld heeft. Hfl neemt in ieder geval aan, dat dit zo zal zijn, al noemt hij het zijn meest speculatieve speculatie. Als bovengenoemde maatregelen door loonstijgingen gecompenseerd worden, blijft er voor de komende vier jaar voor verdere nominale loonstijgingen in totaal slechts 2 pet. over. Hoewel prof. Pen er van overtuigd is, dat grote groepen nog een te laag inkomen hebben kiest h\j toch niet voor het onmiddellijk opvullen van die tekorten. Een geforceerde herverde ling wijst hij af. Op langere termijn zal een zekere nivellering tot stand moeten komen, maar daartoe kiest hij de langere en gezondere weg van het afzien van onmiddellijke con sumptie ten bate van de ontplooiing van menselijke talenten die momen teel voor een groot deel onbenut ble ven. Uit de onderstaande samenvatting zou dit standpunt duidelijker moeten worden. Voc.op staat bjj prof. Pen het ver- De Amsterdamse politie heeft zater dagnacht op het Leidsepleln ongeveer 500 meisjes en jongens, „rock and roll" types, moeten wegjagen, die schreeu wend en joelend op het plein bijeen waren. Van herhaalde verzoeken om door te lopen, trokken ze zich niets aan, zodat vier politieagenten genoodzaakt waren toen de jongelui begonnen op te dringen met de gummistok de rust" te herstellen, hetgeen vrjj spoedig gelukte. Ook op het Rembrandtplein is e.- gevochten. Twee agenten wilden de vechtersbazen van elkaar halen, maar dat zinde een hunner niet en hij keerde zich tegen de politie. Hil begon te schel den met het gevolg, dat de agenten hem beetpakten en hem mee wilden nemen naar het politie-posthuis. Toen kreeg de man hulp van een omstander, die trachtte hem te beyrijden. Er ont- I stond een niebwe vechtpartij, waarvan de arrestant gebruik maakte om te vluchten. De agenten hebben toen maar de man, die het laatst meedeed, in gerekend. De sterke achteruitgang van de ha ringvangst, die zich in 1955 voordeed, heeft blijkens het jaarverslag van de Reeders-vereniging voor de Nederland- sche haringvisscherü grote ongerustheid veroorzaakt in de kringen van reders en vissers. De gemiddelde vangst per vaartuig bedroeg in 1955 slechts 445.000 kg teg n 575.000 kg in 1954. In de afge lopen tien jaar was de vangst alleen lager in 1949, toen zij 337.000 kg per vaartuig bedroeg. De vraag is, of men hier te maken heeft met een exceptio neel lage vangst, zoals die in vroeger jaren ook wel eens voorkwam, dan wel rekening moet worden gehouden met overbevissing van de haringstand in de Noordzee. Het hoofdbestuur acht het daarom noodzakelijk, dat door biologen in in ternationaal verband een onderzoek in gesteld wordt naar het feit of ook voor de haringstand beschermende maatre gelen zullen moeten worden getroffen. Het zwakke punt in de Nederlandse visserij is volgens de vereniging de ver ouderde vissersvloot. Reeds vele jaren wordt nieuwbouw een dringende eis ge acht voor het voortbestaan van de Ne derlandse visserij, maar ieder jaar langen om de inkomensverschillen, die hij te groot acht, te matigen en te ra tiona' seren. De inkomensongelijkheid correspondeert met een ongelijkheid van talenten. Door onderwijs, vorming en een betere loonstructuur zal daarin op langere termijn wijziging gebracht kunnen worden. Hij pleit dan ook voor verdergaande werkclassificatie.- pres tatiebeloning, studiebeurzen en fisca le aftrek voor de kosten van studerende kinderen, terwijl hij aan het sociaal- culturele aspect van de consumptie gro te aandacht besteedt. Zo bepleit hij verruiming van inko men voor de middengroepen van vijf duizend tot tienduizend gulden, omdat daar naar verhouding de grootste cul turele potenties liggen. Hij verwerpt een brede denivellering omdat hij van mening is, dat er in grote groepen van ons volk nog steeds onderconsumptie heerst, terwijl hij de indruk heeft, dat deze groepen tot grotere ontplooiing gebracht kunnen worden. Bezitsvor ming acht hij van wezenlijke betekenis. Hij meent, dat het tempo daarvan niet moet worden geforceerd door inkomens nivellering, omdat een snelle inkomens toebedeling aan lagere inkomenstrek kers primair tot consumptie en pas in een later stadium tot besparing zou lei den. Het doel var» het pre-advies, het ver minderen van de inkomensongelijkheid, zou men, aldus prof. Pen, „links" kun nen noemen. Maar volledig „links" is het toch niet, omdat daarvoor het ac cent te weinig ligt op een verder gaan de herverdeling van -welvaart dan nu reeds vla de openbare financiën en de sociale verzekeringen plaats vindt. Bo vendien meent hfl, dat de instrumenten, die hij voor de oplossing van de inko mensongelijkheid aan dt hand doet, eigenlijk „rechts" genoemd kunnen wor den. Hij pleit immers slechts voor ge zonde mededinging en voor het door geven van lagere produktiekosten in de prijzen, waardoor te hoge winsten en rente vermeden worden. De fundamen tele verbetering zoekt hij bij onderwijs en vorming, terwijl hjj een verbetering van de vermogensvorming overlaat aan de bezitsvorming. Onmiddellijke con sumptie van de inkomensaanwas wijst hij bewust van de hand en hij kiest in plaats daarvan de investering in het materiële produktie-apparaat (investe ringsaftrek) en in menselijke talenten als vakbekwaamheid, organiserend ver mogen, ondernemerscapaciteit, inventi viteit en creativiteit. Als men op die manier op de duur tot inkomensnivel lering komt, hoeft dat geen schrikbeeld te z;jn. Het is een positief perspectief. Het meest typerend voor zijn advies lijkt hem zelf de zuinigheid te zijn waar mee hij door rekenachtige methoden als werkklassificatie en normatief bud get de inkomenstoeneming aan de ver schillende groepen toemeet. Deze opzet, zo zegt hjj, mist brede allure, maar daar staat tegenover, dat de inkomens verdeling zoals zij op het ogenblik wordt toegepast wel allure heeft, maar verspillend werkt. Hij oefent dan ook scherpe kritiek op de wijze waarop in "de S.E.R. de welvaart verdeeld wordt. Op de eerste plaats acht hij de stel ling, dat het aandeel van de loon trekkers in de welvaart ten opzichte van de overige groepen niet achter uit mag ,gaan of zelfs moet toenemen, niet ethisch gefundeerd. Men weet namelijk niet te wiens laste men dit aandeel doet toenemen. De kapitalis ten vormen immers geen homogene groep. Men treft er richards onder aan, maar ook bejaarde en zorglijke tobbers, die gelaten trachten uit te komen van een bescheiden rente-in komen. De grondbezitters en de on dernemers vormen evenmin groepen waarmee de ethiek raad weet. Er is dus alle aanleiding tot behoed zaamheid. Op de tweede plaats dreigt bij het steeds weer inhalen van de achterstand een groot gevaar. Een ho gere loonvoet blijkt steeds weer naar hogere winsten te tenderen. Bij som mige discussies in de S.E.R. staat de dreiging op de achtergrond, dat men wel spreekt over welvaartsverschuiving, maar dat men in stilte doelt op een af wenteling van de hogere loonkosten op de prilzen. Daarmee blijven arbeidsaan- deel en winstaandeel steeds op peil, maar dat gaat ten kosten van de overi ge groepen. In de periode van 1954- 1956 bedroeg -de loonstijging zestien procent, waar van tachtig procent in de prijzen werd doorberekend. Dat lijkt, zo zegt prof. Pen. mee te vallen, maar hij voet er aan toe, dat de ervaring met deze wel vaartsdelingen nog maar klein zijn en dat het proces van de doorberekening (vertraagd door de politiek van prijs- stabilisatie) nog niet afgelopen hoeft te zijn. Hij vreest dat hiermee op de duur het arbeidsaandeel geforceerd wordt ten kosten van de overige groe pen en ten nadele van export en werk gelegenheid. Hij pleit daarom voor een grotere mate van prijsflexibiliteit bij de ondernemingen, d.w.z, het doorgeven in de prijzen van produktiviteitsstijgin- gen en invoerprijsdalingen. Daarmee zou het arbeidsaandeel in het nationaal inkomen zonder nadelige gevolgen voor achteruitgang worden behoed. Dat acht hp beter dan het najagen van een fic tie, die slechts symbolische betekenis heeft. In Nederland is de prijsflexibili teit echter nog niet groot genoeg. De prijzen volgen de kosten onvoldoende, zodat het aandeel van de ondernemers steeds op het aandeel van andere groe pen blijkt vooruit te lopen. Ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum als dirigent van het Concertge bouworkest heeft H. M. de Koningin Eduard van Beinum de gouden ere medaille vooi kunst en wetenschap, verbonden aan de Huisorde van Oranje, verleend. Deze eremedaille wordt in de statuten van de huisorde in rang ge lijk gesteld met die van de groot-offi cieren in deze orde. 1 44. Intussen heeft Svein in de grafheuvel niet stil gezeten. Hij is gewend geraakt aan de schemerige duisternis en op onderzoek gegaan in de hoop ergens een opening te vinden. Het baat hem echter niet. Er is geen enkele mogelijkheid zonder hulp van buitenaf er weer uit te komen. Hij weet, dat de Noorman niets onbeproefd zal laten, hem te redden, maar de vraag is, of Eric en zijn mannen zelf niet in moeilijkheden verkeren. Zo zit Svein daar, alleen, met z'n allesbehalve opgewekte gedachte, als hij eensklaps geruis boven zich hoort en er een kluit aarde op hem valt. Vol verwachting springt de lange Sakser op. „Ha", mompelt hij, „er komt redding". Voor alle zekerheid geeft hij nog geen teken van leven. Het kon wel eens weze?' overlegt hij, dat het de Noorman en zijn makkers niet zijn. Hij trekt z%c. in een verre hoek terug en ziet verbaast, hoe een groot, donker voorwet? aan een touw naar beneden komt zakken. Dan is alles weer stil. Si'el7 verroert geen vin.... tot ineens het geluid van snikken tot hem doo'' klinkt. Langzaam nadert hijde plaats waar het donkere voorwerp is neeT, gekomen en verbijstert ontwaart hij, bij het flauwe schijnsel, dat uit grot komt, de gestalte van een meisje. Advertentie Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein groter grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. bleek opnieuw, dat er slechts enkele I houden. De V. S. gaan niet schepen werden gebouwd. I Russische jaarbeurs 1957. In Rome is zaterdagochtend het jaar lijkse congres van de Italiaanse com munistische partij begonnen. Duizend „afgevaardigden" uit het gehele land, die tevoren door het centrale comité zorgvuldig zijn uitgezocht, zullen een week bijeen blijven Het is het eerste congres van een grote communistische partij sinds het uitbreken van de Hon gaarse opstand en sinds de bloedige in terventie van de Russische troepen. De legaties-uit zestien andere landen wo nen het congres als waarnemers bij. Interessant is, dat hier in één verga derruimte delegaties bijeen zijn van de Russische communistische partij (bij ontstentenis van vice-premier Soeslov, die van de Italiaanse regering geen in reisvisum heeft gekregen, thans onder leiding van mevrouw Ekaterina Foert seva, de enige vrouw in het Russische partijpresidium eu echtgenote van de Russische ambassadeur in Belgrado) en van de nauw met haar verbonden partijen in Frankrijk en Tsjechoslowa- kjje, maar ook van de Joegoslavische communistische partij en de haar zeer na staande Poolse communistische par tij. De houding van al deze communis ten ten aanzien van de gebeurtenissen in Hongarije loopt sterk uiteen en het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat het Italiaanse partijcongres een voort schrijdende onenigheid in het commu nistische kamp te zien zal geven. Palmiro Togliatti, de Italiaanse par tijleider, heeft al bij de aanvang van het congres duidelijk gemaakt, dat hij geheel aan de kant van de Hongaarse premier, Janos Kadar, staat.. De Hon gaarse opstand is volgens hem niets anders dan het te hoop lopen van fas cisten en Horthyisten. Togliatti gaf toe, dat de Hongaarse leiders, die vóór de opstand aan het bewind waren, fouten hadden gemaakt, maar Kadar was druk bezig die fouten te herstellen en de Russen hielpen hem daarbij. Mevrouw Foertseva sprak ongeveer in diezelfde zin. Als de „contra-revolu tionairen" in Hongarije hadden gewon nen, zo zei zij, dan was dat land een broeinest van oorlog geworden. Des te opmerkelijker was het, dat sommige Italiaanse afgevaardigden een ander geluid lieten horen. Hun opmer king, dat de Hongaarse opstand toch wel wat meer was dan een fascistisch complot, werd door de vergadering met gemompel ontvangen. De Ver. Staten zullen voor het eerst deelnemen aan een jaarbeurs achter het IJzeren Gordijn. Het ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat de V. S. vertegenwoordigd zullen zijn op de jaarbeurs van Poznan (Polen), die van 9 to^ 23 juni 1957 zal worden ge- (Van onze Limburgse redactie) Twee gezangen, 'n machtig „Te Deum" en 'n fier „Wilhelmus", ver tolkten beter dan alle toespraken sa men, de gevoelens van dankbaar heid, welke de leden van de Neder landse provincie van de sociëteit voor Afrikaanse Missiën bezielden, toen zjj zaterdag te Cadier en Keer het hon derdjarig bestaan van hun congregatie herdachten. Het „Te Deum" vormde het sluitstuk van een luisterrijke pon tificale heilige Mis tot dankzegging en het „Wilhelmus" de spontane reac tie op de onverwachte benoeming van pater H. P. Mondé tot officier in de orde van Oranje Nassau. Mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coad jutor van Roermond zette het „Te Deum" in, dat aanstonds werd over genomen door de leden van de jubile rende sociëteit en vele tientallen be langstellenden. In hun aanwezigheid droeg mgr. Hanssen om tien uur in de kapel van het missiehuis een pontificale heilige mis op, daarbij geassisteerd door de pro vinciaal pater H. P. Mondé als presby- ter-assistens, alsmede door de theologan ten P. van der Heiden, als diaken en J. van de Berg als subdiaken. Als troondiakens fungeerden pater P. Wou ters, rector van het missiecollege te Cadier en Keer, en pater dr. A. van der Weijden, leraar aan het priesterse minarie te Amisano. Op het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. H. Paülissen, oud-bis schop van Kumari. en dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Lim burg. De ereplaatsen vlak voor hét priesterkoor waren bezet door burge meester L. H. H. Hujjben van Cadier en Keer, diverse burgemeesters van de om liggende gemeenten Maastricht, Grons- veld, Heer en Ambij, dekens van Grons- veld, Meerssen en Heerlen, militaire en politionele autoriteiten, pater A. J. J. Schoonen, vertegenwoordiger van de generaal van de congregatie en mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maas tricht, die tijdens de heilige mis de feestpredikatie hield. Het koor van het college voerde op voortreffelijke wijze onder de bekwame leiding van de zeer- eewaarde heer L. Witsenburg de Missa in honorem Sancti Antonii van E. Ko ning uit, alsmede de door de organist pater A. Bouchier voor deze feestdag speciaal gecomponeerde cantaten: „Ec- ce Sacerdos" en „Laudate Dominum." Ook de op de kerkelijke plechtighe den volgende huldiging werd door het collegekoor muzikaal opgeluisterd. De huldiging van het provinciaal be stuur van de paters voor Afrikaanse Mis sies in Nederland, heeft alle leden van Op de bovenste foto ziet men Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse communistische partij, tijdens de openingsrede aan het begin van het achtste nationale congres van de Italiaanse communistische partij. Op de foto beneden ziet men twee Russische afgevaardigden op dit congres: Ekaterina Foertseva, de gunstelinge van Khroesjtsjev, en Ivan Segalin. Bij de Russische delegatie bevond zich ook een van de huidige groten uit het Kremlin, Mikhail Soeslov, wie echter door de Italiaanse autoriteiten de toegang tot Italië werd ontzegd, omdat men bevreesd was, dat zijn komst in Rome aanleiding tot ongeregeld' heden zou geven. de jubilerende congregatie er stellig van doordrongen, dat het werk van deze priestersociëteit in heel ons land door geestelijke en wereldlijke autoriteiten hogelijk wordt gewaardeerd. Zei mgr. dr. A. Hanssen in zijn huldigingstoe spraak immers niet, dat de sociëteit voor Afrikaanse Missies, gezien haar missiewerk in een belangrijk gebied als Afrika, in de volle actualiteit van deze tijd staat? Daarnaast getuigde dr. F, Houben, commissaris van de koningin, dat de jubilerende congregatie aan de wereld de weg naar een beter leven wijst. De erkenning van het werk van de paters van Cadier en Keer zoals de sociëteit vaak wórdt genoemd door de wereldlijke overheid sprak even wel liet sterkst uit de koninklijke onder scheiding: het officierschap in de orde van Oranje Nassau, dat dr. Houben na mens H. M. de Koningin aan de hoog eerwaarde pater provinciaal H. P. Mon dé uitreikte. De burgemeester van Ca dier en Keer, de heer L. H. H. Huy- ben, speldde de gedecoreerde het rid derkruis op. Tevens bracht de burge meester de gelukwensen van de minis ter van justitie en van het gemeente bestuur over. Als cadeau van het ge meentebestuur schonk burgemeester Huyben aan de feestvierende paters een gebeeldhouwde kruisweg voor de ka pel, vervaardigd door de Maastrichtse beeldhouwer Dries Engelen. De oud-studenten boden ook een ge schenk voor de kapel aan namelijk een altaarkruis met zes kandelaars ver vaardigd door de kunstenaars Kees van der Vosse en Frans Timmermans. Het huldigingscomité, gevormd uit vertegenwoordigers van de omliggende gemeenten, schonk bij monde van voorzitter Jef Peeters uit Maastricht een geldsbedrag bedoëld voor verdere verfraaiingen van de kapel. Ook de le den van de sociëteit: paters, broeders, seminaristen en studenten huldigden met speeches en geschenken hun pro vinciaal bestuur. Daarna kwamen niet te tellen vrienden van de paters van Cadier en Keer het -bestuur gelukwen sen. Buiten de reeds genoemde autori teiten merkten we ter receptie nog op Dom Hieronimus Beiering, abt van de Cisterciënserabdij Lilbosch—Echt, die na de -brand van het oude college van Cadier en Keer de gedupeerde bewo ners in zijn klooster tijdelijk onderdak verleende, prof. dr. Zeegers, directeur van het K.A.S.K.I., de pastoor van Ca dier en Keer E. Frjssen, vele provin ciaals van andere congregaties en or den, kloosteroversten en anderen. Het feest van de jubilerende congre gatie zou geen Limburgs feest zijn ge weest, wanneer daar niet de nodige serenades aan te pas kwamen. Schutte rden en muziekgezelschappen uit de om geving zorgden voor dit niet gaarne te missen programma-onderdeel. Het feest wérd besloten met een to neeluitvoering van het door de zeereer- waarde heer L. Witsenburg geschreven toneelspel „Niet deze handen." Het Rode-Kruisteam, dat de zorg voor het door het Nederlandsche Roo- de Kruis geadopteerde vluchtelingen kamp Judenau in Oostenrijk op zich zal nemen, is vandaag per K.L.M. naar Wenen vertrokken. Met de leiding van dit team is, zoals bekend, belast mejuffrouw C. J. Veeger uit Nij megen. Aan het team, dat uit 9 per sonen bestaatis als medicustoegevoegd de heer P. J. M. Baudöin, arts te Assen, chef staf bij het gewestelijk commando van het Rode-Kruiskorps in Drenthe. Het vluchtelingenkamp Judenau is gevestigd in een groot, oud schoolge bouw, dat tijdens en na de oorlog als onderdak voor troepen heeft gediend. Een jaar geleden werd het door de Russen ontruimd. De Oostenrijkers hebben het gebouw grondig gereinigd en aan voorzieningen als waterleiding en sanitair wordt nog druk gewerkt; ook aan de keukeninrichting zal nog het een en ander moeten worden ge- n» want op het ogenblik worden de 660 Hongaren, die er onderdak hebben gevonden, geravitailleerd van de cen trale keukens van het Rode Kruis in Wenen uit. Aangezien Judenau op geruime af stand van Wenen ligt, zal aan deze wijze van voedselvoorziening een einde worden gemaakt, zodra het team klaar is om de arbeid ter plaatse te beginnen. Een lid van het team zal dan verantwoordelijk zijn voor de maaltijden. De ingrediënten daarvoor zullen echter in hoofdzaak woTden aangevoerd uit de centrale opslag plaats voor het internationale Rode Kruis. Het is namelijk niet de bedoe- nationale Rode Kruisver- enigingen zelf de bevoorrading van het onder hun verantwoording staande vluchtelingenkamp op zich nemen; ze blijven echter wel bijdragen aan het internationale Rode Kruis. Zodra het team aan het werk gaat, zal het Nederlandsche Robde Kruis in totaal 44 medewerkers in Wenen aan de arbeid hebben, terwij 1 zich aldaar 14 ambulances en vrachtwagens van deze organisatie bevinden. HOGE PRIJZEN 1500 20402 f 1000 2604 5325 5405 9021 17881 20014 ƒ400 2560 7959 9820 10314 ljjSg 13092 18U52 18401 19284 19993 21315 f200 1305 1778 1926 2774 3810 4680 5431 'ia 6291 6767 <520 7763 8148 9276 9693 9879 10403 11578 11596 11943 13837 13893 l4* 15176 15704 16120 16394 16848 17636 18240 19331 19557 PRIJZEN VAN ƒ80 13026 045 059 099 137 176 250 440 462 691 735 770 879 903 904 966 j()J 1019'055 133 198 277 381 805 823 2480 483 526 747 748 754 761 962 3025 054 092 175 199 231 "81 803 854 909 928 4040 077 110 170 265 299 333 492 575 609 759 <62 807 8162 231 293 357 364 397 404 426 537 640 953 60U6 211 245 427 648 742 743 812 981 2064 172 222 242 349 360 649 671 689 726 8000 8002 089 183 297 384 397 420 536 555 608 617 692 712 786 787 807 835 8044 102 261 273 297 302 322 384 416 499 5 71 647 660 753 760 761 904 946 10010 033 200 259 383 517 622 715 854 992 11308 36U 363 474 620 632 785 898 12128 211 265 474 500 540 590 705 756 783 810 887 NIETEN ,6 487 499 597 643 672 680 690 723 729 1 763 776 779 794 798 824 840 913 937 g? 12017 029 043 069 117 140 175 247 263 -gj 14058 065 098 174 183 335 413 422 468 962 «85 15061 108 285 337 345 527 571 690 814 8 16000 tfil 16144 251 366 385 430 446 507 527 540 0 652 665 tg} 17092 110 138 146 216 417 511 527 544 8 648 656 789 896 944 „tl 18235 258 291 325 366 545 717 759 809 8 827 952 954 964 sjJ 19044 142 228 391 499 680 723 748 768 8 898 960 |986 988 fffi 20008 128 138 165 227 285 323 325 409 603 666 705 766 822 885 931 21002 142 295 312 434 443 710 715 730 869 961 1001 056 062 081 111 149 160 185 237 278 286 304 311 312 366 395 439 453 467 498 505 642 547 558 562 598 694 698 721 745 746 863 891 898 903 916 917 956 2043 060 079 106 121 184 912 228 229 235 247 258 259 281 456 464 472 489 491 506 523 538 605 606 613 631 673 704 709 736 751 758 "60 786 792 828 835 857 864 867 908 947 954 970 984 3042 045 048 088 172 248 269 275 286 300 327,331 428 483 554 555 556 596 703 721 723 786 846 907 911 117 995 4010 047 200 220 245 258 276 280 298 300 325 361 371 435 482 483 536 540 584 654 681 725 732 753 767 802 817 840 856 904 913 939 999 6018 044 122 221 273 308 312 332 342 373 466 473 530 577 6U6 666 685 722 735 745 746 760 779 788 820 824 866 907 911 914 924 935 938 942 943 986 6016 043 086 139 173 181 182 191 203 224 250 300 332 361 392 403 426 446 472 486 508 512 521 534 545 550 591 608 633 638 653 669 715 818 822 842 856 882 944 999 7000 7016 068 102 132 156 187 217 246 271 390 403 480 505 529 570 973 582 720 750 752 797 809 815 819 826 834 848 852 858 876 887 897 940 8005 043 047 072 111 138 140 156 167 191 205 228 231 298 317 340 341 345 350,371 405 412 483 503 524 572 607 621 625 629 639 647 674 702 736 755 801 828 917 919 920 980 983 9054 062 077 094 110 128 132, 150 180 183 192 196 244 254 270 294 311 319 363 410 438 458 481 520 534 555 597 624 657 662 677 701' 706 778 836 840 855 S99 919 972 987 994 10015 056 058 077 100 139 31:1 344 351 372 408 415 439- 444 445 454 465 467 496 559 609 646 657 613 699 707 732 738 746 141 792 805 8)2 846 898 936 963 11070 109 131 137 384 199 224 269 271 274 302 327 378 391 420 439 447 448 470 482 315 320 347 360 366 389 392 405 406 470 484 496 511 513 531 570 643 670 ri-j 674 715 724 737 759 762 799 818 980 960 975 986 991 «44 13036 042 U7S 114 169 204 230 240 277 rig 360 386 446 452 465 475 493 504 574 j> t 667 673 696 700 744 780 792 804 818 8 913 921 930 tgO 14036 080 090 092 094 104 137 170 176 208 224 227 267 271 295 307 342 389 4}1 425 501 550 576 675 681 706 726 732 788 811 834 840 851 904 990 15007 014 026 076 179 192 326 334 358 430 453 489 568 602 617 642 663 669 °6 70I 727 74 843 854 911 931 943 982 «98 -af 16001 010 014 040 098 102 108 143 156 240 316 327 349 363 388 410 432 4,78 490 515 521 531 593 618 693 701 717 755 780 849 874 890 903 910 920 9* 978 982 995 Mi 17048 058 108 148 167 188 190 197 209 231 277 313 321 383 413 424 444 482 591 602 607 610 631 647 613 703 765 813 827 864 874 878 895 907 920 922 18010 061 080 084 150 180 198 211 279 8i7 391 488 489 528 549 564 579 584 »86 593 604 605 615 620 813 814 889 895 968 984 994 „6f 19022 023 038 058 072 106 118 138 232 Sgj 268 290 316 353 392 419 431 445 456 563 573 604 618 621 661 726 734 751 794 803 808 813 841 855 861 896 911 M 940 947 999 201)39 100 130 133 176 188 193 212 217 -jp 776 782 784 797 80U 818 845 864 954 pp 278 281 316' 330 349 381 464 467 508 ïSi 598 605 610 636 640 642 662 671 707 Jgj 21026 046 050 077 088 122 127 134 135 Jri 180 185 187 211 266 306 319 359 361 366 379 392 397 479 528 557 625 676 8i' 827 829 873 876 985 999 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Zaterdag is de heer Theo Lefevre op de tweede en laatste zitdag van het congres der C.V.P. te Namen met grote meerderheid herkozen tot nationaal voorzitter. Vai. de 666 stemmen werden er 605 op de heer Lefevre uitgebracht. Er waren 61 onthoudingen en blanco stemmen. "De voorzitter bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen en somde nogmaals de grieven op, die de partij tegen de huidige linkse rege ring koestert. Tevens schetste hij het constructief program van de G.V.P. zo als dit in een groot aantal resoluties door het congres werd goedgekeurd. Tot de meest markante punten van dit program behoren o.m. een krachtige politi a ten gunste van de kroostrijke Ï;ezinnen, die vooral in het Vlaamse andsgedeelte talrijk zijn, een effectie ve behartiging van de middenstands- belangen en een doeltreffende bescher ming van de landbouw door de bestrij ding van de buitenlandse dumping en door het verstrekken van kredieten ten belope van eèn miljard Belgische francs. De C.V.P. wil een einde maken aan het tewerkstellen van arbeiders bene den de achttien jaar in de Belgische steenkolenmijnen en zij eist een scher pere overheidscontrole op het veilig heidsstelsel in de mijnen. De twee be langrijkste referaten werden op deze tweede congresdag gehouden door de fractieleiders van da partij in Kamer en Senaat Eyskens en Struye, die beiden het voornaamste deel van hun betoog besteedden aan do internationale situ atie. Eyskens wees op de grote kwets baarheid van de Belgische economie, die veertig procent van haar produktie De landelijke prijswinnaars van de nat. schrijfwedstrijd 1956, die door het Amsterdamse schriftmuseum in samen werking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd ge organiseerd ter aankondiging van de internationale tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven", zijn: Groep 1 (10 tot 13 jaar): Marcellus J. L. Dirkx, 11 jaar, leerling van de Don Boscoschool te Roermond. Groep 2 (14 tot 16 jaar): Gijteke Espeet, 14 jaar, leerlinge van de Open bare school voor uitgebreid lager on derwijs te Soest. Groep 3 (17 jaar en ouder): Freddy Aponno, 17 jaar, leerling van de mr. Th. Heemskerkschool te Den Haag. De bekroonde inzendingen zullen met de bekroonde provinciale inzendingen vanaf woensdag 12 december a.s. in het tropenmuseum te zien zijn op de bo vengenoemde tentoonstelling, die dins dag a.s. door minister-president dr. W. Drees zal worden geopend. moet exporteren en die dus buiteng®' woon conjunctuurgevoelig is. Hij wees ook op een berekening de O.E.E.S.-experts, volgens welke v°" de zeventien betrokken landen een to nemend energieverbruik mag word® verwacht van 2.5 procent per jaar ov® de periode 1955-1975. De Westeurope®, steenkoolreserves zijn totaal onvoldo®" de om dit stijgend verbruik op te gen. Er dienen dus andere energ'®, bronnen te worden aangeboord en a,e ze taak kan alleen tot een goed eiri° worden gebracht door het organiser®, van een rationele Europese samenW®' king. Een groot deel van de rede v'®t de heer Struye was gewijd aan 0 vraagstuk van de UNO en van de ste" aan de onderontwikkelde gebieden, V fractieleider van de C.V.P. in de naat gispte het eigenmachtig optred®{ van Fransen en Britten in Egypte, de Westerse solidariteit op beslissen", wijze had verzwakt en dat de RusSy, de kans gunde binnen te dringen een gebied dat tot dusver voor hun 1 vloed gesloten bleef. Als eerste fh het bisdom Rotterd8!^ en voor zover ons bekend het hele land is in de nieuwe Pg rochie De Goede Herder te Voofbu een parochieraad in het leven gereji pen, die tot taak heeft pastoor kerkbestuur van advies te dienen aangelegenheden betreffende het tri, rochieleven. Bouwpastoor J. M. VJL. selbloem heeft op de statuten we^, waar nog geen bisschoppelijke g° keuring verkregen, doch mgr. Jansen heeft het initiatief wel instemming begroet. De parochieraad, waarvan de voor twee jaar gekozen worden, "e?uten uit een aantal echtparen. De sta- voorzien echter ook in de mogelU1" pa enige ongehuwden op te nemen- r<jt voorzitter is niet de pastoor, doch uit de raad gekozen. Pastoor en lade* bestuur hebben het recht de ve7,„ e ringen van de raad bij te won® pc hebban een adviserende stem. sluiten van de raad hebben het 8 ter van adviezen aan pastoor 01 bestuur. Tot de eerste taken van de dez®1 0,éi gen geïnstalleerde raad behoor ^5- het voorbereiden van een kers' feest. De raad zal voorts rne, „ToP1'!- aan de oprichting van een ouder „r voor de nog te stichten school oUd®ft ganiseert een enquête onder de jjgê8, om te achterhalen of hun wens naar een gemengde school dan w e afzonderlijke scholen voor j°n» meisjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2