Nieuwe activiteiten van het R.K. Hu isves ti ngseo m i té Handleidin. het Hongaars Toer door Nederland in nieuwe gedaante zeer in de belangstelling Tunnel stort in op circustrein Vraas Antwoord Jeugdactie en kledinginzameling Bovag dient bezwaarschrift in Hoe ^aat het met Nederlandse geeft weekblad uit in Canada SWE ET AL TE VEEL AANMELDINGEN en VOOR MIJN HONGAARSE VRIEND Introductie certificaten Moeara Enim van f 50 Van der Heem werkt over voor Hongarije DINSDAG 11 DECEMBER 1956 PAGINA 7 KERSTMIS VOOR DE MILITAIREN Internationale treinen met Kerstmis en Nieuwjaar Jubileumactie Thuisfront een groot sucecs Agrarisch congres van de K.V.P. ZUINIG MET BENZINE ZONDAGSRIJVERBOD MARKTBERICHTEN Spaarbankboekje Betaling huur D O O R C. BAUER Reiskostenvergoeding Vakorganisaties Nalatenschap Onterven Pensioen Chrysanten Roet Kolen Aan de hand van bevindingen en er- Varingen, die de presidente der kinder uitzending van het Huisvestingscomité, Mevrouw van Iersel-de Vink uit Tilburg vorige week tijdens een vierdaagse reis door Oostenrijk heeft opgedaan, heeft «et r.-k. huisvestingscomité te Den Bosch besloten naast de reeds bestaan de activiteiten voor de Hongaarse Vluchtelingen enige nieuwe projecten ten uitvoer te leggen. „Voor mijn Hongaarse vriend" luidt de naam van een pakkettenactie speci fiek voor de jeugd. In deze eerste nieu- tve actie wordt de schoolgaande jeugd opgeroepen een pakket voor een Hon gaars leeftijdgenootje te maken, waar in hoofdzakelijk dingen, die d_ maker Van 't pakket op deze leeftijd ook graag zou ontvangen, of die erg nodig zijn. Het huisvestingscomité denkt bij het samenstellen van deze pakketten bij voorbeeld aan sokken of kousen, onder goed, vlees of groenten in blik, chocola en cacao. Voor een vereniging of een groep uit een bepaalde stad of een be paald dorp oppert het verder het idee de gaven van de jeugd in uniforme dozen te verpakken. Naast de reeds zo milddadig gegeven financiële steun, middels welke het huisvestingscomité in zo korte tijd zon der propaganda de miljoen bereikte, vraagt een volgende actie het oudere katholieke volksdeel dringend om zen dingen niet of weinig gebruikte kleding. Zoals ieder jaar zal Katholiek Thuis front het ook nu mogelijk maken dat die militairen, die geen Kerstverlof krijgen, toch op hun eigen wijze het Kerstfeest, lullen kunnen vieren. Schepen van de koninklijke marine, ka zernes, vliegbases, wacht- en grensposten, niets zal worden vergeten. Het Kerstfeest voor onze militairen overzee heeft Ka tholiek Thuisfront reeds lang verzorgd. Grote zendingen Kerstpakketten werden daartoe naar oost en west verzonden op dat deze tijdig zullen kunnen worden uit gereikt. In verband met de kerst- en nieuw- jaarsdrukte zullen de onlangs opgehe ven nachttreinen tussen Amsterdam en Parijs tijdelijk weer rijden. De nacht trein D 102 Amsterdam-Parijs rijdt weer van 19 december tot en met 3 januari, de nachttrein PD 147 Parijs-Amsterdam van 18 december tot en met 2 januari. Het rijtuig voor Ventimiglia in de trein D 126 en PD 117, dat was uitge vallen, zal ook tijdelijk in de dienst regeling worden opgenomen en wel van 19 december tot 3 januari. In de trein P .126 en van 20 december tot en met Januari in de trein PD 117. Tot op heden hebben zich reeds vijftien winnaars van een televisie-toestel gemeld T p!" ^ron^ jubileumactie ,,Vlag In De plaatsen waar een televisie-toestel viel waren: Den Haag, Tietjerksteradeel, Weesp, Gorkum, Rotterdam, Amsterdam. Leur, Hazerswoude, Ommen. Sassenheim, Delft. Muiden, Voorburg, Delft, Rotterdam. Alle prijswinnaars zijn reeds in het bezit gesteld van hun prijs. Bij ledereen die door de gaatjes van zijn lot ,.10 JAAR" ziet komt Thuisfront een toestel plaatsen. Het bestuur van de KVP heeft be sloten, gelet op de ernstige vraagstuk ken waarvoor het agrarisch bedrijfsle ven thans gesteld is, en tevens op de grote betekenis van het regeringsbe leid met betrekking tot die vraagstuk ken, een landelijk agrarisch congres te organiseren. Dit congres zal worden gehouden einde januari of begin fe bruari 1957. De algemene verladers- en eigen ver voerders organisatie (EVO) doet in ver band met de benzine-schaarste een drin gend beroep op alle ondernemingen en in het bijzonder op het publiek om bij aankoop of bestelling van goederen al leen inr uiterste noodzaak aan te dringen op aflevering aan huis of bedrijf. Zolang de benzine-schaarste aanhoudt zal grote zuinigheid geboden zijn en zullen de ondernemingen moeten zoeken naar een mogelijkheid bepaalde trans porten of ritten te combineren. Op deze wijze zal wellicht voorkomen kunnen worden dat de overheid nieuwe Ingrijpender maatregelen zal moeten treffen. De firma Kol en Co. bericht, dat zij vanaf maandag 17 december a.s. ter beurze van Amsterdam zal doen ver handelen certificaten aan toonder groot f 50 nom. van aandelen in de Petroleum- tnaatschappij „Moeara Enim". Op basis Van de beursnotering van 5 december j.l. Zou de notering uitkomen op 569,10 per certificaat van ƒ50. De certificaten zullen worden ver handeld in eensgevend geld. De hotering ter beurze is aangevraagd on der rubriek II. lil het prospectus is de aandacht geves- "gd op het grote disagio, dat momenteel aandelen Moeara Enim doen ten op zichte van de aandelen Koninklijke Olie, ™aarvan de Moeara Enim houdster-maat- 'chappjj is. Dit komt o.a. tot uitdrukking in de vol gende berekening: Op basis van de koersen van 7 december j.l. betaalt men voor een tuk van 5 a f 20.aandelen Koninklijke Y,1 f' f 778.—, voor 1 certificaat van f 50. "«jeara Enim f 593.—, verschil f 185.—. °P basis van de over 1955 betaalde divi denden ontving de houder van een stuk van aandelen f 20.Koninklijke Olie een earag van f 20.—, en zou de houder van j<jn certificaat van f 50.aandeel Moeara De zendingen kleding wollen onder goed, wollen heren en damestruien, pull lovers, herencostuums en luiers als mede de jeugdpakketten van de actie „Voor mijn Hongaarse vriend" wacht het huisvestingscomité gaarne in op zijn adres Hekellaan 6 te Den Bosch. Tenslotte heeft het huisvestingscomité honderdduizend gulden vrijgemaakt voor de aankoop van linnengoed, kle ding en niet aan bederf onderhevige levensmiddelen. De eerste miljoen Voor 'n indruk hoe reeds een gedeelte der gelden der Nederlandse katholieken zijn besteed, volgen hier enige specifi caties. Afgezien van de honderdduizend gulden van de derde nieuwe actie ont ving de internationale caritas te Wenen reeds enige weken terug 160.000 uit Den Bosch. Vandaag vertrok een twee de wagon met 500 pakketten voor de jeugd 25.000), 375 dekens (ad 25) 30 balen met goede kleding, veertig complete bedden, 200 paar nieuwe schoenen, en losse levensmiddelen naar Wenen. Een groot deel van de gelden wordt verder besteed aan de verzorging van de Hongaren in Nederland. Het gironummer van het r.-k. huis vestingscomité te Den Bosch is 34348. Naar aanleiding van het zondagsrjj- verbod heeft de bond van automobiel en garagebedrijven (Bovag) zich met een bezwaarschrift tot het ministerie van economische zaken gewend. De le den van de Bovag-sectie verhuur zonder chauffeur worden door dit verbod zwaar in de uitoefening van hun beroep ge troffen, aldus het adres. Velen van deze leden hebben namelijk uitsluitend een verhuurbedrijf en door de steeds groei ende vraag van het publiek naar huur auto's hebben zij zich, in vele gevallen met geleend geld, kostbare investerin gen getroost. Daar de verhuur zonder chauffeur zich gedurende de winter maanden voornamelijk op de weekein den en zondagen concentreert en deze inkomstenbron thans is komen te ver vallen, is het gevaar niet denkbeeldig dat de verhuurders hun financiële ver plichtingen niet meer kunnen nakomen. De taxibedrijven en ook de bedrijven, waar auto's met chauffeur worden ver huurd, zijn van het zondagsrijverbod vrijgesteld. De bond acht het dan ook alleszins billijk, aldus het adres, als de verhuur zonder chauffeur althans een gedeeltelijke ontheffing van dit verbod zou verkrijgen. Alle werknemers van Van der Heem N.V. en verbonden bedrijven zullen maandag een uur overwerken. Dit overwerk zal in het geheel niet worden vergoed, maar de directie zal het dub bele van de normaal voor een uur arbeid verschuldigde som aan lonen, salarissen en dergelijke afdragen ten bate van de hulpverlening aan het Hon gaarse volk. Bij het overwerk zijn zowel de be drijven te Den Haag als die te Utrecht betrokken. Het verzoek tot overwerken was unaniem van de drie ondernemings raden uitgegaan.. 1.60. rn hebben ontvangen f 21.60, verschil TcrWjjj de intrinsieke waarde van f 50. eert. f ïftö Van aand* Moeara Enim gelijk is aan ml nominaal Koninklijke Olie. betaalt 0,r voor f 100.nominaal Koninklijke h® f 185.— meer dan voor een certificaat Vp j 50.nominaal Moeara Enim. Bo- nchen ontvangt men op het certificaat on e*ara Enim nog f 1.60 meer dividend dan p f 100.nominaal Koninklijke Olie. Het verblijf van de Hongaarse vluch telingen in Nederland is voor het Na tionaal Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk aanleiding geweest met grote spoed twee beknopte handleidin gen uit te geven, één voor Nederlan ders, om in korte tijd Hongaars te leren lezen, schrijven en spreken, en één voor Hongaren om in korte tijd enz. De boekjes, in handig zakformaat, bevatten een korte uiteenzetting over de vreemde taal, een beknopte gram- maire en een aantal woorden en uit drukkingen, verdeeld over de klassieke hoofdstukjes: op straat, in het hotel, enz. Nederlanders, die reeds met de vluchtelingen in aanraking geweest zijn, zullen de behoefte aan zo'n boekje zeker onderkend hebben. De Hongaren, die reeds contact met het Nederlandse volk hebben gehad, ongetwijfeld even eens. Daarom hulde voor het initiatief en de spoedige verschijning. Er schijnt een Hongaars spreekwoord te bestaan: „Wie snel helpt, helpt dubbel". Het is met verwijzing naar dit spreekwoord, dat de uitgever zich in het voorwoord verontschuldigt voor te kortkomingen en fouten. Niet overbo dig, dunkt ons, want wat de Hongaren als Nederlands voorgeschoteld wordt, rammelt hier en daar wel een beetje. Wanneer de handleiding voor Neder landers ons voorhoudt, dat de Hon garen plegen te zeggen „Ik zal mijne ouders beminnen", willen wij dat graag aannemen. Ook dat het in Hongarije gebruikelijk schijnt te zijn om elkaar toe te voegen „Laat de komkommer een smaak hebben", willen wij des noods geloven. Zelfs de logica van het hoofdstukje „kennismaking" zijn wij bereid te slikken, al ontwikkelt zich hierin het volgende gesprek: „Bent u Duitser?" „Neen, juffrouw, ik ben Hollander" „Ja, dat dacht ik wel". Maar bepaald moeilijk wordt het ons gemaakt wanneer het andere boekje de Hongaren wil laten geloven, dat Nederlanders gewend zijn te zeggen „Koetsier, breng mij naar het hotel". Eenmaal in het hotel aangekomen, schijnen wij altijd te zeggen „Hier is het goed, het is hier warm en er is een rijkdom aan bomen". Wanneer wij op de hoteltrap een Engelsman ontmoeten, plegen wij volgens het boekje te zeggen „Hij staat daar met zijn mond vol tanden me aan te gapen", Vriende lijk volkje, die Nederlanders, zullen de Hongaren denken, wanneer zij lezen, dat wij op straat gewend zijn te zeggen „Hé, jongen, wat sta je me daar met je uitpuilende ogen aan te staren?" Ty pisch Nederlandse volksgebruiken wor den de Hongaren onder ogen gebracht, zoals dit zinnetje: „Dag tante, ik geef u een kus". In het hoofdstukje „in de kerk" zeggen wij niet alleen „Loop naar de pomp met je wensen", maar wij informeren daar ook „Hoe gaat het met Coba?" En dan antwoordt de an der altijd met „Oh, ze heeft een wit voetje bij me". Dat kan bij ons alle maal in de kerk, althans vóór tien uur, want het boekje zegt: „De godsdienst begint bij ons om tien uur". Inderdaad, een vriendelijk volkje. De Hongaren doen daarom verstandig zo spoedig mogelijk contact te zoeken, b.v. vol gens het boekje alweer „Mag ik u mijn arm aanbieden? Ik heb u lief". Over snel helpen gesproken. Advertentie Nederland Toronto Mevrouw Laura Schippers vloog in 1952 van den Haag naar Canada. Een jaar na aankomst begonnen Mevrouw Schippers en haar man „De Nederlandse Courant voor Canada" uit te geven. Dit blad is nu het voornaamste Nederlandse nieuwsblad in Canada. Mevrouw Schippers rookte na de bevrijding voor het eerst Sweet Caporal. „Ik vind het leuk, dat zenuweer in Nederland te koop zijn" zegt zij „ik geniet er zelf ook zo van' Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada. Canada schenkt het beste aan Nederland. CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent Olympia's „Toer door Nederland" een wielerwedstrijd voor amateurs is tot nog toe gereden als individuele rit, omdat de organisatoren wegens finan ciële omstandigheden een ploegenrit niet aandurfden. De aandrang van bui ten om van deze eteappewedstrjjd een ploegenrit te maken is steeds groter geworden en daarom besloot Olympia enige maanden geleden de mogelijkhe den te onderzoeken om van 24 t.m. 29 mei 1957 met ploegen te rijden. Op een vergadering in Utrecht met wielerclubs bleek, dat vele verenigingen bereid wa ren de verhoogde kosten, die met een ploegenrit gepaard gaan, zelf te dra gen. Olympia stelde echter van meet af aan een limiet: maximaal veertien ploegen van zeven renners, waarbij men echter niet de geringste hoop koes terde dit aantal te halen. Inmiddels is de inschrijving ge opend en de liefhebberij blijkt zo groot te zijn, dat opnieuw een verga dering uitgeschreven moet worden 16 december in Utrecht waarop ia Ter gelegenheid van het 291-jarig bestaan van het Korps Mariniers heeft de korpscommandant, generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinckel, maandagochtend op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam bij de herden king van de gevallenen van het korps, een krans gelegd aan de voet van het daar opgerichte monument. Advertentie Juist op het moment, dat de circustrein passeerde, stortte op de weg van Pa lermo naar Messina een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weer klonk in het donkerolifanten trom petterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaos.... Gelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de domp teur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wa gens, waaronder die met de belangrijk, ste onderdelen van de nieuwe tent ble ken zwaar beschadigd. Tijdens het op nieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oogverblindend weer licht en een kletterend geweld van ha gelstenen. Als men aan voortekenen ge. loofde, kon het niet erger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiende en afwisselende geschiedenis van het circus van voor onze jaartel ling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pen tekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen bij het kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende fotorepro- dukties, die u gratis krijgt voor rijks- botermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! men hoopt de definitief en in princi pe ingeschreven verenigingen tot el kaar te kunnen brengen om tot het vormen van meer stedelijke en streekploegen te komen. Immers, twaalf ploegen hebben reeds defini tief hun kandidatuur gesteld, zes heb ben zich in principe aangemeld en bovendien zijn inlichtingen gevraagd door de wielerclub „Gent" uit België en de Duitse club „Sturmvögel" uit Bielefeld. De voorlopige deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Definitief ingeschreven: „De Kampioen" Haarlem, „Theo Mid delkamp" Goed, „A.S.C. Olympia" Am sterdam, „De Bataaf" Halfweg, „De Germaan" Amsterdam, „De Adelaar" Maastricht, een stedelijke ploeg uit Rot terdam, „De Rotterdamse Leeuw" Rot terdam, een streekploeg samengesteld door de wielerclub „Sportief" uit Bre da, een oostelijke ploeg samengesteld door de wielerclub „Het Oosten" uit Enschede. In principe hebben zich aan gemeld: „Jan van Arkel" Gorinchem, „Buitenlust" Helmond, „De Spartaan" Den Haag, „Feijenoord" Rotterdam, een ploeg van de noordelijke wieier- combinatie aangemeld door de „Tuban- ters" uit Hengelo en „KenneTnerland" Beverwijk. PURMEREND, 11 dec. Eieren: 10.000 kip- pe-eieren f 1012 p. 100 st., 600 eende eieren f 9.p. 100 st. Veemarkt: Totaal aantla runderen 647, 30 vette koeien i 2.10 —2.20 per kg, stug, 148 gelde koeien f 400 840 p. st., matig. 55 melkkoeien f 740 1010 p. st., kalm, 94 pinken 290675 p. stuk stug, 10 stieren f 8001800 p. st., ma tig, 28 graskalveren f 200275 p. st., stug, 26 vette kalveren f 225425 p. st., ma tig, 263 nucht. kalv. v. d. sl. f 4065 p. stuk. matig, idem v. d. fokkerij f 70140 p. st., matig, 208 vette varkens v. d. sl. f 1.802.02 p. kg, stug, idem v. d. zouterij f 1.801.86 p. kg, stug, vette zeugen f 1.62 1.84 p. kg, stug, 1175 biggen f 4565 p. st., kalm, schrammen f 5590 p. St., kalm, 18 fokzeugen f 300350 p. st., stil, 1315 schapen (vette) f 80130 p. st., stug, wei- delammeren f 8090 p. St., stug, vette lam meren f 90125 p. st., stug, 44 bokken en geiten f 1060 p. st., vlug, 11 paarden f 400 850 p. st., stil. Totaal aantal dieren 3735. Pluimvee: 4400 oude kippen en hanen wit en rood f 2.002.10 p. kg, 800 idem blauw 2.05—2.15 p. kg, 2900 jonge hanen wit en rood f 1.802.p. kg, 701 eenden jong f 2.002.25, oud f 1.001.40, 260 ganzen 6.008.60 kalkoenen f 2.202.50 p. kg, 1400 konijnen f 3.0010.p. st., f 2.00 2.40 per kg. PAARDENMARKT UTRECHT, 10 dec. - Aanvoer: 343 stuks. Prijzen: luxe paarden f 9001100, werkpaarden 8001000, oude paarden 600—800, 3-jarige veulens f 300 450, hitten f 500700, slachtpaarden f 1.80 2.10 per kg slachtgew., jonge slachtpaar den f 2.102.25 per kg slachtgew. VEEMARKT ROTTERDAM, 10 dec. Aan voer in totaal 1781. Vette koeien en ossen 1125. Varkens 565. Vette koeien, prijs in cents per kg resp. Ie, 2e en 3e kw. 304 320 290300 280—290, varkens (lev. gew.) 201 199 195. VEEMARKT AMSTERDAM, 10 dec. Aan voer: 595 stuks. Noteringen, runderen le srt. f 3.15—3.25, 2e srt. f 3.05—3.10. 3e srt. 2.752.90 per kg gesl. gew.; varkens le srt. f 2.39—2.44, 2e srt. f 2.14—2.34. Nuch tere kalveren f 1.351.40 per kg gesl. gew. EIERMARKT APELDOORN, 11 dec. Aan voer circa 200.000 stuks. Grote eieren f 12.50 tot f 14.75 en kleine eieren f 10.5012.p. 100 stuks. KLEIN VEEMARKT APELDOORN, 10 de cember. Aanvoer kippen circa 21.000 st. Witte en rode kippen f 1.80—1.90 per kg; oude hanen f 2.50—3.50 per stuk, jonge ha nen f 1.902.per kg, konijnen f 2.508. wilde konijnen f 2.00-2.50, hazen f 6.00 8.schapen f 90100, lammeren f 70—90, geiten f 2537, kalveren f 5060 en biggen f 4555 VEILING VENLO, 10 dec. Andijvie A 68 78, Bieten, rode A 21.80—22.80, Kool: Rode 2324, Savoyen A 22—28, Spruitkool A 88, Boerenkool 1317, Knolselderij A 2226, Peen, breekpeen A 1012, B 1225, C 12 15, Prei A 2024, Schorseneren A 7076, B 5157, Sla kas A 2235.60, B 1520, Stoofsla 3653, Tomaten A 88, B 83, G 71, CC 80, Witlof A I 103—106, A II 90—96, B I 107, B II 90—100. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de lirtker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. W.R. Mag een weduwe geld op het spaarbankboekje hebben staan en zo ja, hoeveel, zonder dat hier door haar ouderdomspensioen wordt verminderd? Antwoord Tot en met 31 december 1956 wordt hiermede wel rekening ge houden, als dit bedrag meer dan 500 bedraagt. Van 1 januari 1957 af heeft geen korting meer plaats. La plaats van mevr. W. K. Westendorp- ftj ,s'"k te Amsterdam, die haar benoeming tot\"*eft aangenomen, is benoemd verklaard van de prov. staten van Noord-Hol- na de beer P. Dil (C.P.N.) te Landsmeer. 37 Ook die scène speelde zich af in mijn aanwezigheid, waar ze zich overigens geen van beiden iets van aan trokken. Voor zover ik weet heeft Burke na die tijd Sue niet verder lastig gevallen, hoewel dat naar mijn mening meer te wijten was aan zijn ontzag voor Scott dan aan een afkoeling van zijn gevoelens voor Sue. Bovendien leerde hij niet lang na dat in cident Cathy kennen, en dat leidde hem wat af." „Hebt u Cathy ook gekend?" vroeg Brennan. Jar- rod haalde zijn schouders op. „Oppervlakkig. Ze kwam wel eens hier, maar ze hoorde niet tot het soort vrouwen, waarvoor ik een bijzonder grote be wondering heb." „En oud-burgemeester Patterson; hebt u hèm wel eens ontmoet?" „Nooit," schudde Jarrod. Hij keek Brennan aan of die hem nog meer vragen wilde stellen. Toen hij zag dat dat niet het geval was, stelde hij voor: „Misschien wilt u nu nog mijn verzameling zien? Ik kan u zelf wel rondleiden, sluitingstijd is inmid dels voorbij en het is nu rustig." Samen met Jarrod en Igor, die Jarrod's wagentje duwde en Jarrod zelf de trappen op- en afdroeg als was hij een kind, be zichtigde Brennan de verschillende zalen. Tenslotte stonden ze voor de beelden van Patterson, Burke en Cathy. „Daar staan ze nou," zei Brennan wijsgerig, „ze vormen een grote attractie van uw museum, maar wat mij betreft was dat morgen afgelopen." Jarrod knikte welwillend. „Ik wens u veel succes, inspec teur. Op hetzelfde ogenblik dat u het raadsel hebt opgelost, verdwijnen deze beelden uit mpn collec tie. Zo'n verlies zal dat nu ook weer met zijn, want met alle waardering voor het werk van Scott en de anderen: erg goed lijken doen ze met. Cathy heb ik persoonlijk gekend, dus dat kan ik wel beoorde len. Mensen die Patterson hebben gekend zeiden me herhaalde malen, dat het beeld uitgesproken slecht was. Maar wat wilt u? We moesten werken aan de hand van wat onduidelijke krantenfoto's. Burke is misschien nog het best. Dat is een schepping van Averill en Igor. Ze hebben er dan ook hun uiterste best op gedaan. Maar het is met dit soort beelden zo, dat ze niet zo goed hoeven te gelijken. Ten eer ste gaat het toch om de actualiteit en ten tweede zijn ze niet gemaakt om een blijvende plaats in de collectie te krijgen. Over tien jaar is iedereen deze zaak weer vergeten." „Och," zei Brennan vaag, „och je kunt niet we ten..." „en dat heeft zoals men denken denken kan" Zingend vouwde Shane de „Morning Post" open. Over de volle breedte van de eerste pagina liep een zware kop: WAAROM HEEFT INSPECTEUR BRENNAN GEFAALD BIJ ZIJN ONDERZOEK? de ander zeer verdróóótenShane loer de over zijn krant naar Brennan die eveneens zo juist de „Morning Post" had opengeslagen. Hij zag dat Brennan zijn voorhoofd fronste, toen hij zich over de krant boog. Shane begon te lezen: Waarom heeft inspecteur Brennan gefaald bij zijn onderzoek inzake de ontvreemding van het stoffelijk overschot van oud-burgemeester Patter son, de makelaar Burke en mejuffrouw Cathy Gray? Zeer binnenkort hopen wij een aanvang te maken met een serie artikelen waarin wij zullen trachten deze vraag te beantwoorden. Want dat inspecteur Brennan heeft gefaald, zal nu niemand meer kunnen ontkennen. Zelfs als hij op dit ogenblik een oplossing vindt voor het kwellende mysterie, dat nu al wekenlang de ge hele stad gevangen houdt in de ban van de angst zelfs dan nog blijft het feit bestaan dat té lang een gehele gemeenschap van honderdder tigduizend mannen, vrouwen en kinderen is bloot gesteld geweest aan de dictatuur van een helse macht die zich zelfs niet ontzag de ontslapenen hun laatste rust te ontroven. Wij weten niet precies welke moeilijkheden inspecteur Brennan heeft ontmoet op zijn weg toen hij zich zette aan de bestudering van deze raadselachtige affaire. Als ondeskundigen zouden wij zelfs in de verste verte niet weten hoe wij een dergelijke zaak moesten aanpakken. Maar wat wij wèl weten is dat inspecteur Brennan bij het begin van dit alles ons heeft gezegd: „Dit is niets bijzonders. Ik zie in uw krant liever foto's van schoon heidskoninginnen." Toen wij, als leken op het gebied der criminaliteit, een ernstig misdrijf en het gevaar voor uitbreiding daarvan signaleer den toen heeft inspecteur Brennan, die men toch als bij uitstek deskundig zou moeten be schouwen, zijn voorkeur gegeven aan een parade van schoonheidskoninginnen. Voor wie dit feit oppervlakkig beschouwt is dit alles hoogst merkwaardig. Voor wie de fi guur van inspecteur Brennan aan een diepgaan de, onbevooroordeelde analyse onderwerpt is het minder verwonderlijk. In haar komende artike lenserie zal de „Morning Post" deze analyse met de haar bekende onpartijdigheid trachten op te stellen. En dan zal blijken dat de eerste fout reeds gemaakt werd bij de aanstelling van in specteur Brennan. Dan zal bovendien duidelijk worden dat er maar één manier is om deze fout weer te herstellen. En wil men in de toe komst een politionele blunder als de huidige voorkomen, dan zal die fout met alle onverbid delijkheid hersteld MOETEN worden! „De viespeuk!" zei Shane met alle walging die hij in zijn stem bijeen kon brengen. „Zou je zo'n ake lige, nare rotjongen nou nietHij maakte de zin niet af en begon systematisch te zoeken naar èen kwelling, die alle rauwheid van de middeleeuwen zou paren aan de mogelijkheden van de moderne techniek. Brennan, die niet op de hoogte was van Shane's gedachtengang, haalde zijn schouders op en zei: „Ach, laat 'm barsten!" (Wordt vervolgdi H.O. Ik ben huurder van een pand en heb inwoning gekregen, we gens de woningnood. De inwoner is n u achter met betaling van zijn huur. Ik wil mijn gedeelte betalen, maar de makelaar wil dit niet aan nemen; hij wenst alleen het gehele huurbedrag te ontvangen. Deze ma kelaar dreigt nu met uitzetting van de inwoner zowel als van mij. Is de gemeente aansprakelijk voor de wanbetaling van deze inwoner? Hoe moet ik aan die achterstallige huur penningen komen? Antwoord Bij woonruimtevordering wordt door de vorderende instantie ten behoeve van degene tot wie de vorde ring is gericht en op verzoek van de meest gerede partij (dat kunt u zijn) een vergoeding toegekend, welke geen andere posten omvat dan terzake van de huurprijs of de huurwaarde van het gevorderde. Aan deze wordt ook een bewijs van de vorderende instantie uit gereikt betr. de vordering, waarin het recht in de vorengenoemde bepaling wordt herinnerd. Bij wanbetaling kan de betaling worden gedaan, door de gemeen te, nadat de schüldenaar 2 maal is aan- temaand. U ziet dus, dat hier inder- aad een weg voor u openligt om uit uw moeilijkheden te komen. Wendt u zo nodig tot het gemeentehuis om inlich tingen in verband met deze vorderings- k west ie. Daar zal men u ongetwijfeld de juiste weg wijzen. J.C.D. Ik woon in Haarlem en ik werk in Heemstede. Ik krijg van mijn patroon 1.30 reiskostenver goeding in de week. Hoe moet mijn patroon dit nu verekenen, mag hij die 1.30 bij mijn brutosalaris tellen en dan van het geheel loonbelasting enz. hiervan afhouden of moet hy deze 1.30 gewoon bij mijn netto salaris voegen? Antwoord De 1,30 behoort niet tot het loon als het de werkelijk gemaakte koeten niet overtreft en dat zal wel niet. De patroon moet het bedrag dus naast het loon als kosten boeken. toegekend. Is er iets verkeerds ge beurd in mijn geval? Antwoord. U haalt twee dingen door elkaar, n.l. uw pensioen uit het pen sioenfonds of dat van de Raad van Ar beid. Op het laatste heeft de werkge ver geen recht. Het eerste ook niet, maar daarvoor in de plaats is toch im mers uw volle loon gekomen, dat meer is dan uw pensioen? Wat het laatste betreft is het dus of het een of het ander. Om misverstanden te voorkomen geven wij nog als toelichting, dat wij onder pensioen van de Raad van Ar beid verstaan de ouderdomsrente inge volge de Invaliditeitswet, waarvoor dus zegels zjjn geplakt door de werkgever. Wij verhelen ons niet, dat de mogelijk heid bestaat, dat een gunstiger regeling had getroffen kunnen worden, doordat u bij een andere werkgever was gaan werken, waarbij u dus uw pensioen had behouden plus loon had genoten. W.A. Ik ben een alleenstaande vrouw en heb een inboedel en enig geld. Ik heb twee halfbroers en een volle broer; alle kinderen hebben dezelfde vader. Mijn moeder heeft ons indertijd ons aandeel in de na latenschap van vader gegeven. Zij is jaren ziek geweest, had een klein pensioen en moest daarom door haar zoon, mijn volle broer, finan cieel worden geholpen. Als ik kom te overlijden, hebben dan mijn half broers recht op mijn nalatenschap, of krijgt (kan krijgen) mijn volle broer alles? Moet er nog een no taris aan te pas komen? Antwoord Als u overlijdt, terwijl uw moeder nog in leven is (en uw 3 broers ook), krijgt uw moeder een kwart van uw nalatenschap. Omdat uw broers zg. uit verschillende bedden zijn, wordt het resterende in twee helften gedeeld: de ene helft (dus y, van komt aan uw volle broer, terwijl hij bovendien nog krijgt 1/3 van de andere helft (dus 1/3 van Vz van 1/3) is 1/8, totaal dus 4/8 d.i. de helft van uw nalatenschap. Uw half broers krijgen dus wat er van het ge heel overschiet, d.i. 2/8 of ieder 1/8. Mocht uw moeder zijn overleden, dan krijgt uw volle broer plus (1/3 van de andere helft) is totaal 2/3 van uw na latenschap; uw halfbroers samen 1/3 of ieder 1/6. Aangezien uw broers geen recht kunnen doen gelden op een wettelijk erfdeel van u, kunt u echter in het bo venstaande wijziging brengen door het maken van een testament, waarbij u uw volle broer, zoals u dat wenst, kunt benoemen tot algeheel erfgenaam. In het gunstigste geval krijgt hij aldus al les i.p.v. 2/3. Indien nu dat verschil (1/3) meer is dan de kosten van het maken van een zodanig testament bedragen, dan heeft het zin om naar een notaris te stappen, anders niet. Pleegt u in elk geval vooral overleg voordat u e.e.a. laat opmaken door de notaris. A. van B. Kan iemand de kin deren uit zijn eerste huwelijk onter ven ten gunste van zijn tweede echtgenote? Er zijn 2 kinderen. Antwoord. De tweede echtgenote kan door haar huwelijk en door erfgenaam schap in totaal niet meer dan 1/4 van de goederen van haar echtgenoot krij gen. De rest komt dus bij de nalaten schap toe aan de kinderen. Vermogens verschuivingen tussen de echtgenoten tijdens huwelijk zijn eveneens ongeoor loofd. N. A. Nadat ik recht had op pensioen, ben ik blijven werken. Ik haalde mijn pensioen wel op, doch stelde dat aan mijn werkgever ter hand. Nu hoorde ik laatst over de radio, dat de werkgever geen recht had op het ouderdomspen sioen, dat aan de werknemer wordt Th. A. v. d. V. uit Haarlem stelde verscheidene vragen over vakorga nisaties. Antwoord: De gestelde vragen samen vattend beantwoordend, kunnen wij het volgende meedelen: het voor de tweede wereldoorlog bestaande I.V.V. (Interna tionaal Verbond van Vakcentralen werd na de oorlog gereorganiseerd tot We reld Vak Verbond (W.V.V.). Vrjj spoedig bleek evenwel dat de communisten dit Wereld Vak Verbond trachtten te hanteren tot het bereiken van hun communistisch-politieke doel stellingen. Daardoor onstond een scheu ring in het W.V.V., waarbij alle niet- communistische Vakcentralen uittra den, die toen tezamen stichtten het In ternationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (I.V.V.V.). Dit verbond, ge vestigd te Brussel, aan de Rue Lom bard no. 2224, staat onder voorzitter schap van Omère Becu, een Belg en J. H. Oldenbroek secretaris, een Neder lander (N.V.V.). Bij het I.V.V.V. zijn de Engelse en Ame rikaanse Vakcentralen aangesloten. De vakcentralen uit de landen achter het ijzeren gordijn zijn bij het Wereld Vak verbond aangesloten. De functionarissen zijn allen commu nisten. De vakcentralen aangesloten bij dit wereldverbond worden niet tot de vrije organisaties gerekend. Hierover is dan ook regelmatig strijd op de con ferenties van het Internationaal Ar- beids Bureau, die jaarlijks te Genève worden gehouden. Het zal vragensteller uiteraard bekend zijn dat naast deze beide internationalen van vakcentralen, een belangrijke plaats wordt ingeno men door het I.C.V. (Internationaal Christelijk Vakverbond) gevestigd te Brussel (Wetstraat 108). Secretaris-generaal: Aug. van Isten- dael. G. M. W. V. Hoe kan ik chry santen in een pot overhouden? Antwoord: Wanneer de chrysanten ïri pot uitgebloeid zijn, kunt u het gewas het beste vlak boven de pot afsnijden, daar u het volgend jaar toch weer be ginnen moet met nieuwe grondscheuten. Ook het in het voorjaar stekken ge schiedt met deze grondscheuten. Zet de potten op een lichte plaats in een kel der of een andere vorstvrije plaats, doch liefst zo koel mogelijk. Gieten zal dan niet nodig zijn. Een gestookte ruimte, b.v. een huiskamer, is af te keuren. In het voorjaar kan dan van de grond scheuten gestekt worden, liefst op bo- demwarmte. Is het de bedoeling er weer planten van op te kweken, dan kunt u het beste de planten uit de kluit schudden, zonodig scheuren, en weer oppotten in vrij zware, zeer voedzame grond, b.v. 2 delen tuingrond of ver teerde kleizodengrond en 1 deel goed verteerde stalmest. A. J. K. Mag een fabrieksschoor steen midden in de bebouwde buurt zo vreselijk veel roet uitwerpen, dat zeer veel buurtbewoners ge dwongen zijn de was binnen te dro gen, omdat de roetvlekken de scho ne was besmeuren? Antwoord: Wij kennen de voorwaarden niet die in de hinderwet zijn omschre ven ten opzichte van deze fabriek, wes halve wjj u aanraden ten gemeentehui ze (afdeling Hinderwet) uw licht eens op te steken, of u zonodig bij B. en W. te beklagen. Zijn de omstandig heden waaronder vergunning tot de op richting der fabriek is verleend (indien geen voorwaarden zijn gesteld) moge lijk veranderd, dan zullen B. en W. maatregelen kunnen treffen. P. Th. W. Van mijn kolenhande laar betrok ik 12 mud wales-anthra- ciet. In juni van dit jaar bestelde ik deze kolen en ontving ze in ok tober. De prijs was 12,75 per mud. Het bleek al spoedig dat er zeer veel stenen in de kolen zaten, naar ruwe schatting 15-20 pet, ter wijl de kolenafmetingen variëren van tweeën tot bijna gruis. Gaarne zou ik van u vernemen of een ko lenhandelaar kolen zó af mag leve ren en bij welke instantie ik een monster kan laten keuren op prijs en kwaliteit en welke kosten hier aan verbonden zijn. Antwoord: Wij raden u aan uw klach ten voor te leggen aan het hoofd van het bureau Economische Voorlichtings dienst v.h. ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 56 te 's-Gra- venhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7