Stille Armen Feestelijke bijeenkomst voor Bloemendaalse bejaarden Alexander Smallens dirigeert Nrdh. Philharmonisch Orkest D Bouwactiviteit nog nooit zo hoog geweest De maandagse beurs in het Krelagehuis H.K.G. GAAT ZICH VERENIGEN MET VOLKSUNIVERSITEIT Uitbreiding van werk der V.U. Bilderdijk- herdenking ten stadhuize TAXI 18000 JAARVERSLAG HYACINTHEN- KEURINGSDIENST 28.405 woningen gereedgekomen Hartpatiënt wil autorijden als geneesmiddel £t WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Kerstconcert N. Ph. O. in de Sionskerk St.-Christoffel", afdeling Haarlem Geen spreekuür Burgerlijke Stand Haarlem Afscheid dr. F. C. van Hasselt OUDERAVOND Van Gemmaschool voor B.L.O. „POSTAAL GENOEGEN" IN HAEGHSPEL Stille armen te Heemstede R.-k. leeszaal en bibliotheek H. VAN HENSBERGEN OVERLEDEN Een minderjarige meldde zich bij de politie Faillissementen Schuurkeuring Sigarettenautomaten Eerste zes maanden van dit jaar Boete geëist wegens onjuist invullen van formulier voor rijbewijs Voor het Amsterdamse gerechts hof heeft in hoger beroep terecht ge staan een 59-jarige incasso-agent uit Abbekerk, die door de politierechter te Alkmaar wegens het opzettelijk doen van een onjuiste opgave op bet aanvraagformulier voor een rijbewijs is veroordeeld tot 25 boete. Verdachte heeft zowel in 1951 als in 1956 op het bewuste aanvraag formulier achter de vraag „Zijt gij lijdende aan enige andere ziekte" in gevuld „neen", terwijl hij wist, dat hij hartpatiënt was. Verdachte verklaarde, dat hij ten tijde van het invullen van het for mulier volgens zijn huisarts, die als getuige-deskundige werd gehoord, vertelde, dat hij zelf zijn patiënt had geadviseerd weer te gaan autorijden als geneesmiddel, omdat de man, na een hartziekte, niet meer tot fietsen in staat was en het thuiszitten be paald ongunstig op hem werkte. „Ik zie er geen gevaar in als deze man in een auto rijdt, er zijn vele mensen in auto's, die veel gevaarlijker zijn", aldus de arts, die wel toegaf, dat zijn patiënt de vraag op het aanvraag formulier niet met „neen" had moe ten beantwoorden. De procureur-generaal, achtte be wezen, dat de verdachte opzettelijk onjuist het formulier heeft ingevuld en vroeg 100 boete. De verdediger was van mening, dat het formulier niet opzettelijk on juist was ingevuld en vroeg vrij spraak. Uitspraak 21 december. Beurs van Amsterdam Twee verenigingen, die voor het cul turele leven in Haarlem van groot be- jang zjjn, de Volksuniversiteit en de Haarlemse Kunst Gemeenschap, zul len naar wü reeds eerder bericht hebben van 1 januari at een fusie aangaan. Na die datum zullen de vijf tienhonderd leden van de H.K.G. en de ruim tweeduizend leden van de V.U. "d zijn van een nieuwe vereniging, die *al heten: „Volksuniversiteit voor Haar- leni en Omstreken, waarin opgenomen de Haarlemse Kunstgemeenschap." Reeds tal van jaren kent de Haar lemmer de HKG en de VU. Beide or ganisaties ontplooiden een grote activi- tn samenwerking met de commissie •.Over de Brug" (Volksuniversiteit) zal Ju de Sionskerk op dinsdag 18 decem ber door het N.Ph.O. onder leiding van "tarinus Adam een speciaal Kerstcon cert plaatsvinden, als onderdeel van de poging om voor de excentrisch ge legen wijk Haarlem-Noord een eigen cultureel leven te vestigen. Indien deze Êfoef slaagt, hopen beide instanties iervan een traditie te kunnen maken. Hierbij is gedacht aan de Sionskerk als enige gelegenheid, om deze uitvoe ring mogelijk te maken. Solistische me dewerking aan dit concert wordt ver leend door de solos-fluitist van het N.Ph.O. Pieter Odé met het Fluitcon cert in D van Mozart. Het concert wordt geopend met de Sinfonia in Bes van Bach. Na het Fluitconcert zal Otto Ster man twee werken voordragen van Ja mes Weldon-Johnson, te weten „Gods Trombones" en „De Ark van Noach". De uitvoering zal worden besloten met de „Symphonie mit dem Paukenschlag" van Joseph Haydn. De afdeling Haarlem van „St.-Chris- toffel". de r.-k. organisatie van han delsreizigers en verzekeringsinspecteurs heeft maandagavond vergaderd. De heer P. de Graaf, algemeen voorzitter van „St.-Christoffel" was op deze ver gadering uitgenodigd om het woord te voeren. Hij stelde vast dat goede verte genwoordigers ondanks de huidige spe cialisering en scholing nog altijd gebo ren worden en niet gemaakt. Het ver kopen volgens plan, een Amerikaanse systeem, vermindert de verantwoorde lijkheid en de persoonlijkheid van de verkoper, die eigen initiatieven volko men in de grond ziet geboord. Vervolgens ging de heer de Graaf uit voerig in op het ontslagrecht en het concurrentiebeding. Indien een concur rentiebeding geldt en de vertegenwoor diger moet door dit beding een minder betaalde baan aanvaarden, dan bestaat er een regeling die hem schadevergoe ding garandeert. De voorzitter van de afdeling Haar lem, de heer Samson, deelde mee dat in januari de bestuursverkiezing aan de orde is. De beide aftredende heren zijn herkiesbaar. Op 8 december wordt het to-jarig bestaan van de landelijke organisatie op bescheiden wijze her- Dacht. In de Mariakapel aan de Jans straat is er op die dag een plechtig gezongen Avondmis om acht uur. Daar- ha komt het gezelschap bijeen in hotel ..Royal", Wethouder A. J. M. Angenent van Haarlem zal morgen geen spreekuur houden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers houdt vrijdag geen spreekuur. FILMS: CINEMA PALACE: Charlie's tante (prol.) volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Minderjarig meisje ont voerd, 18 jaar, 2.30 en 8 uur. I'IDOHet eiland der verleiding, afg. UUXOR: De wereld der stilte, a. 1., 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: De man, die teveel wist. 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De ijzeren handschoen, a. 1., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Svengali 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 12 december Schouwburg: Toneelver. „Ludamus" met •iEr komt een vriend vanavond" dil.)8 u. Donderdag 13 december Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Ma rionettentheater Bert Brugma met „De barbier van Sevilla", 8.15 u. Leeuwerik: Alg. verg. van de Katholie ke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, 2 uur. Concertgebouw: Chr. Oratoriumver eniging o.l.v. George Robert m.m.v. het N. Ph. O. Sol.: Piet Halsma, orgel, Dora Lindeman, sopraan en Laurens Bogtman, bas-bariton, 8 uur. ONDERTROUWD: T. H. Dgkstra en L. L. Bosman; J. P. Disco en J. A. Kuijer; J. A. van Staveren en M. T. Jonk; E. H Kouwenhoven en M. H. Öe Bak; G. Langeveld en E. M. Beek; L. W. Kruijt en F. J. P. Feitsma. GETROUWD: H. Marseille en M. Beeks; H M. J. Koper en S. Benink. GEBOREN: E A. KlaverBilars, z.; F. L. LodderHulscher, z.; M. C. van Woerkomvan Warmerdam, z.; D. H. AngenentGlasbergen, d.; G. A. M. Aafjesvan Leeuwen, d. OVERLEDEN: D. Vrijbloed, 76 j., Corner vaart; M. Bakker, 13 j„ Maerten J^an Heemskerkstraat; J. van Eijk, 50 J- Zuider Buiten Spaarne; J. de Droog, 78 j„ Byzantiumstraat; A. Slotboom trSchouteh, 87 j., Romeinenstraat; L. JpuijffKoning, 76 j., Barendsestraat; h- L. de GrootPolleman, 76 j., Haze- Pa terslaan. Voor de „Stille Armen" werd op ons hRreau ontvangen: v. d. K. ƒ24.50; A. f i/15--; St. Arm. ƒ2.50; C. L. en P. J. -Per giro ontvangen: J. S. ƒ10.-; G. J. a(j het comité binnengekomen: Mw. V' w.-A. ƒ5.-; J. K. ƒ2.50; ir. R. H. ƒ5.-; i- v. S. ƒ5.-; J. A. B. Zn. ƒ5.-; 5; O- Zn. 10.-; A. v. D. N.V. 10.-; £h- J. K. ƒ10.-; K. V. A. N.V. ƒ20.-; Ar? J' /25.-; J. H. H. N.V. ƒ25.-; H. w N v' ƒ25.-; D. C. C. N.V. ƒ200.-; B. Czn. N.V. 500.-. '"'Hen kunnen bezorgd worden aan 0js bureau Smedestraat 5, Haarlem, ten name van onze courant, met Unelding „Stille Armen" overge- *4348* WOr^en °P bet gironummer teit en oefenden een stimulerende wer king uit op het culturele leven in de Spaarnestad. Maandelijks ging het ge ïllustreerde vouwblad van de H.K.G. uit met aankondigingen van evenemen ten op artistiek gebied: dans, film, kleinkunst, toneel. Twee maal per jaar verscheen het programmaboekje van de VU met cursussen en voordrachten op allerlei terreinen van het weten schappelijk, artistiek en geestelijk le ven. Beide verenigingen, de H.K.G. en de V.U. hadden hun eigen werkterrein en vermeden zoveel doenlijk op eikaars territoir te komen. Kleine grensover schrijdingen konden evenwel meerma len niet worden voorkomen. Ernstig waren deze „incidenten" niet, want de leden van de ene organisatie konden profiteren, van wat de andere bood. Ideaal was deze situatie echter niet, want H.K.G. en V.U. werkten dikwijls naast elkaar, waarbij nog kwam, dat het zelfstandig besturen van een kunst gemeenschap, zoals dit tot dusver plaats vond, op den duur op grote moeilijk heden stuitte. Er is thans definitief besloten tot een eenwording, omdat één vereniging meer efficiënt kan werken. Bestuur en commissarissen van de H.K.G. hebben besloten het zelfstandig bestaan van hun organisatie te beëindigen. De na de tweede wereldoorlog opgerichte H.K.G. zal opgaan in de Volksuniversiteit, die al dateert van vlak na de eerste we reldoorlog. De nieuwe V.U. zal in haar zorgen betrekken, wat tot dusver was voorbe houden aan de HKG. Twee bestuursleden van de opgeheven H.K.G., de heren drs. H. A. van Daal en E.K.B.F. Lauten- slager, zullen als adviseurs van het da gelijks bestuur van de V.U. specieal de verzorging van ballet, toneel, klein kunst en film op zich nemen. Dr. C. Spoelder, tot nu toe voorzitter van de H.K.G. en in 1919 een der oprichters van de Haarlemse V.U. zal zitting blijven nemen als lid van het Algemeen Bestuur van de V.U. Mevrouw A. B. Eigeman-Roos, tot nu toe secretaresse van het Dagelijks Bestuur van de V.U. zal secretaresse blijven van de nieuwe vereniging. De herdenkingstentoonstelling in het „Huis van Looy", gewyd aan leven en werken van Willem Bilderdijk, zal niet gehouden worden van 7 tot en met 16 december zoals aanvankelijk was mede gedeeld, maar van 12 tot en met 30 januari 1957. Maandag 17 december zal 's avonds om 8 uur in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een her denkingsbijeenkomst plaatsvinden. Tijdens de bijeenkomst, waaraan de „Haerlemsche Musyckcamer" en leer lingen van middelbare scholen hun medewerking zullen verlenen, zal de herdenkingsrede worden uitgesproken door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) Het afscheid van mej. dr. F. C. van Hasselt, vrouwenarts, zal op 29 decem- Gisteravond had in de St. Jozefschool aan de Nic. v. d. Laanstraat te Haar lem een ouderavond van de Gemma school voor B.L.O. plaats ter gelegen heid van de installatie van de ouder commissie. De heer E. Schlatmann ver richtte deze plechtigheid. De voorzitter van de commissie, de heer G. du Maine, besprak vervolgens in het kort het doel en de taak der commissie en vroeg in dit verband ieders medewerking. Spr. zag het bijzondere kind als een gave Gods, door wie voor de ouders een bij zondere taak wordt weggelegd. Door een nauwe band en grotere samenwer- king tussen onderwijzend personeel en ouders zal een nog beter opvoedings resultaat te bereiken zijn. Een succes volle loterij met vele prijzen gaf de eer ste financiële stoot aan het werk. Ten slotte liet de heer Vernooy door mid del van een bandrecorder de resulta ten horen van bidden en zingen van de leerlingen der verschillende klassen. In de Stadsschouwburg te Haarlem kwam gisteravond de Haarlemse P.T.T.-toneelvereniging „Postaal Ge noegen" voor het voetlicht met een voorstelling van „Zeemansvrouwen' een volksstuk, geschreven door Her man Bouber. De regie berustte bij Hein Kraneveld. De voorstelling werd gegeven in het kader van het Haeghspel, de voor ronde tot het Haarlems Landjuweel. De beoordeling berust dus geheel bij de jury; wij zullen hier over de kwa liteiten van stuk en spel zwijgen. Vooraf sprak de voorzitter, de heer F. H. Landsheer, een hartelijk woord van welkom, speciaal tot de ere-voor- zitter, de heer A. Korff, oud-directeur van het Telefoondistrict Haarlem. Dr. Tjebbo Franken verscheen nog even ten tonele, om namens de orga nisatoren van het Landjuweel de heer Landsheer een fraaie oorkonde ter hand te stellen, welke een blijvend bewijs zal zijn, dat „Postaal Genoegen" aan het Landjuweel heeft deelgeno men. Hij deed dat met enkele hoofse woorden, en met de allerbeste wensen. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoor ding van vorige week de volgende bij dragen ontvangen: R. M. ƒ5.-; N. N. ƒ3-;. F. E. K. ƒ2.50; R. F. ƒ10.-; Mevr. S. v. L. ƒ25.-; J. G. ƒ25.-; Mevr. P. B. ƒ5.-; Z. A. ƒ100.-; H. v. A. ƒ10.-; C. F. ƒ15.-; J. L. Br. ƒ30.-; Mevr. P. P. ƒ2.50; A. J. v. R. 10.-; K. R. v. S. ƒ100.-; M. L. v. W.-S ƒ10.-; L. W. ƒ2.50; J. d. B. D. ƒ10.-; L. J. v. L. K. ƒ5.-; G. H. L. K. ƒ95.-; Mej. H. en C. L. C. ƒ4.50; J. S. ƒ2.50; N. N. ƒ5.; W. v. B. ƒ10.-; J. v. B. ƒ10.-; W. D. ƒ5.-; C. R. M. v. E. 50.-; A. G. G. ƒ5.-; J. G. v. K. ƒ10.-; Coöp. Melkver. ƒ50.-; J. H. M. 25.-; J. M. Ph. ƒ10.-; A. R. J. ƒ10.-; T. K. S. ƒ2.50. Totaal 665.-, zodat nu is ontvangen 1852.77. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan 1 keer op de feestelijke jaarlijkse middag in Bloemendaal hebben dinsdagmiddag voor de Bloemendaalse bejaarden aan Dit bedrag blijft helaas ver beneden het bedrag dat verleden jaar werd ont vangen. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne v ,.-1* ut uw giften in ontvangst nemen, zowel te ber van half drie tot half vyf plaats zjjnen huize Antoni Duycklaan 12, als hebben in het St.-Elisabeth Gasthuis ten raadhuize. Zijn gironummer is (ingang Groot Heiligland). 153308. Op het dinsdagavond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest gegeven concert stond de Amerikaanse dirigent Alexander Smal lens aan de directielessenaar. Voor het orkest zelf was Smallens geen onbekende, want toen nog dit jaar in Amsterdam liefst twintig voorstel lingen van de opera „Porgy and Bess" plaats vonden, dirigeerde Smallens het hierbij begeleidende Noordhollands Philharmonisch orkest. Thans is deze dirigent voor drie maanden als gast verbonden aan de Nederlandse Opera te Amsterdam. De verwachtingen voor dit concert waren hoog gespannen. Het spijt ons echter des te meer dat de resultaten nogal teleurstellend waren. Op de eerste plaats betrof dit het pro gramma dat te elfder ure gewijzigd was. Dit werd tenslotte vrij conventio neel. Tweedens bleek Alexander Smal lens met het N. Ph. O. op dit concert niet tot bijzonder opvallende prestaties te komen. Wij willen geenszins beweren dat de Amerikaanse dirigent beneden de maat bleef, maar wel geloven wij dat hij als opera-dirigent enkele klassen hoger staat dan als leider van een normaal orkestconcert. De ouverture „Prins Igor" van Borodin, waarmede het programma werd geopend, liet ons nog even in het ongewisse. De bege leiding van het cello-concert van Dvo rak, met Edmund Kurtz als so list, bracht echter heel wat slordighe den aan het licht. Na de pauze, in Tschaikowsky's vijfde symphonie, bleek ten volle dat dit werk onder de vaste dirigenten meermalen hier op indruk wekkender wijze was gespeeld, dan thans het geval was. Er waren zeer zeker klankschone momenten, maar de bezonken rust ontbrak. Alles ging met een ontembare vaart zonder dat de mu zikale inhoud bij de toehoorder genoeg zaam aan kon spreken. De tempi wa ren over het algemeen te snel, hetgeen vooral bij de blazers vele onregelma tigheden veroorzaakte. Het is best mo gelijk dat Alexander Smallens bij een herhaald optreden met het orkest tot betere resultaten zou komen, want er valt niet aan te twijfelen dat hij een rasmuzikant is. Zijn landgenoo:t Ed mund Kurtz heeft op fraaie wjjze het cello-concert van Dvorak gespeeld. De ze cellist bespeelt niet alleen voortref felijk zijn instrument, maar weet boven- L. J. van Apeldoorn: Inleiding tot de studie van het Nederlandse recht; C. Asser: Handleiding tot de beoefening van het Nederlandsch burgerlijk recht, 5 din.; H. de Bie: Kinterrecht, 2 dln.; W. A. Bonger: Inleiding tot de crimi nologie; Cremers' wetboeken, 7 dln.; T. J. Dorhout Mees :Kort begrip van het Nederlands handelsrecht; P. W. Kamphuisen: De collectieve en indivi duele arbeidsovereenkomst; J. van Kan: Inleiding tot de rechtsweten schap W. L. P. A. Molengraaff; Leidraad bij de beoefening van het Nederlandse handelsrecht, 3 dl.;n T. J. Noyon: Het wetb. van strafrecht, dln.; W. P. J. Pompe; Handboek van het Nederland se strafrecht; C. W. van der Pot: Be- stuurs- en rechtsinstellingen der Neder landse Provinciën; J. Valkhoff: Een eeuw rechtsontwikkeling; F. J. H. M. van der Ven: Inleiding tot het arbeids recht; H. F. A.. Völmar: De faillise- mentswet. al op hoogst artistieke wjjze de ver houdingen te treffen met het orkest- spel. Hij is een heer in het muzikale verkeer, door op sommige momenten precies te weten waar en hoe voorrang te verlenen aan belangrijke orkestrale passages. Wanneer hij als solist op de voorgrond treedt is dit precies verant woord. Voegen wij daarbij nog de wer kelijk schoon klinkende cellotoon van zijn instrument, dan is het duidelijk dat men hier met een groot kunstenaar ge confronteerd is geweest. Zijn succes was dan ook terecht uitermate groot. Spontaan liet hij het orkest in de hem gebrachte hulde delen. J. L. ruim twee honderd bejaarden van bo ven de zeventig jaar drie volle uren genoten van de hartelijke ontvangst door het plaatselijke comité voor be jaarden onder presidentschap van de echtgenote van Bloemendaals burge meester, mevrouw M. N. Peereboom Voller -Sedee. De middag werd voor het grootste deel gevuld door de bekende dr. A. F. J. Portielje, die met een „praatje en een plaatje" veel interessante zaken over de dieren (men mag volgens spre ker zeer beslist niet van beesten spre ken) vertelde. Zijn ruime ervaring op dit gebied deed hij op in de tijd, dat hij in Artis werkzaam was. Toen is wel ge bleken, dat het lang kan duren om de dieren te benaderen; mne moet begrip en liefde tonen. Doet men dit voor de dieren dan zal men ook voor kinderen en medemensen kunnen opbrengen meer begrip en liefde te tonen. Dr. Portielje sprak uitvoerig over de die- renpsychologie. Ook stelde hjj vragen aan de aanwezige bejaarden, waar door met de zaal een directer contact ontstond. Bij een aantal lichtbeelden vertelde spreker over tijgers, nijlpaar den, panters enz. In de verschillende pauzen werden de bejaarden gul onthaald op thee, kof fie en vernsaperingen. Allen hadden een lootje ontvangen en daarop wer den voor het weggaan enige tientallen fraaie prijzen verloot, waarmee de be jaarden zeer in hun schik bleken te zijn. Met het overhandigen van een stoffelijk blijk van erkentelijkheid hul digde mevrouw Peereboom Voller Mil- ly de Vries, die nu al voor de tiende Te Haarlem Is op 53-jarige leeftijd onver wacht overleden de heer H. van Hensbergen, directeur van de provinciale accountants dienst voor Noord-Holland. 1 oktober 1930 trad hij in dienst van de provinciale griffie van Noord-Holland, afde ling verificatie. Deze afdeling werd in 1950 omgezet in de provinciale accountantsdienst. In maart 1953 werd hij adjunct-directeur. Provinciale Staten van Noord-Holland be noemden hem per 1 maart jl. tot directeur. Een 20-jarige jongeman kwam zich om acht uur 's avonds melden bij de rijkspolitie in Hillegom. Hij verklaarde dinsdagmorgen te zijn weggelopen en niet naar zijn ouderlijk huis te durven omdat hij die morgen was ontslagen bij zijn patroon te Schijndel in Noord- Brabant. De politie heeft zich over hem ontfermd en hem naar zijn ouderlijke woning laten terugbrengen. de piano voor de opgewekte muziek zorgde. Eveneens werd besloten aan de secretaresse van het comité, mejuf frouw J. J. Bruin, die wegens ziekte el ders verblijft, een telegram te zenden. Dank bracht de presidente tevens aan in de zaal aanwezige collectanten, die hun medewerking hadden gegeven aan de in oktober gehouden collecte voor bejaarden. Namens de aanwezigen dankte de heer B. J. Knol uit de Alb. Thijmlaan in Santpoort het comité voor de goede middag en de burgerij, dat zij deze bijeenkomst financieel mogelijk had ge maakt. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 11 december in staat van faillissement verklaard; 1 A. Koolman, aannemer, wonende te Velsen, Wijkerstraatweg 288. Rechter- Commisaris: Mnj,J. D. Vink. Curator: Mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procu reur, Vondellaan 20, Beverwijk. 2 De Handelsvennootschap onder de firma „Swift Manufacturing Cy", geves tigd te Haarlem en aldaar thans kan toor houdende aan de Zijlweg no. 72, destijds kantoor gehoudende hebbende te Harlem aan de Reitzstraat no. 16-18, en hare voor het geheel hoofdelijk aan sprakelijke vennoten mr. K. Hugenholtz, wonende te Haarlem, Zijlweg no. 72 en H. J. van Geest, wonende te Haarlem, Lorentzkade no. 224. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Peter sen. Curator: Mr. C. Blankevoort, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kruis weg 61 rd. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 10 december 1956 geëindigd het faillissement van: M. van Bavinckhoven, wonende te IJ- muiden, Lange Nieuwstraat 347, van be roep scheepsbouwer, hoofdelijk aanspra kelijke bestuurder van de N.V. Gecoma IJmuiden, i.o., gevestigd te IJmuiden. Rechter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. M. L. Swaab, ad vocaat en procureur te Beverwijk. Kue- nenplein 48. Wegsen het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 10 december geëindigd het faillissement van: J. A. Schelling, wonende te IJmuiden, Kenne- merlaan 31, van beroep scheepsbouwer, hoofdelijk aansprakelijke bestuurder van de N.V. Gecoma IJmuiden, i.o. gevestigd te IJmuiden. Rechter-Commissaris; Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. M. L. Swaab, ad vocaat en procureur te Beverwijk, Kue- nenplein 48. Aavertentta e keuring te velde van de hyacin- thenkeuringsdienst heeft dit jaar een belangrijke uitbreiding onder gaan. Enkele jaren geleden begonnen met enkele variëteiten, beginnend bij de werkbollen op „groen" te keuren, werd dit aantal later uitgebreid om zo gelei delijk aan tot een vrijwel groen areaal te komen, een proces dat echter jaren zou vergen. Vandaar dan ook dat de Plantenziektekundige Dienst van oordeel was dat gedurende die tijd de andere variëteiten niet veronachtzaamd moch ten worden, m.a.w. dat daarmee niet op de oude voet kon worden doorge gaan. Alle te exporteren bollen moeten aan redelijke eisen voldoen, ook wat het virusziek betreft, zodat het ergste grijs uit de partijen moest worden verwij derd. Met de controle hierop heeft de Plantenziektekundige Dienst toen zelf een begin gemaakt, maar na overleg met het bestuur van de Vereniging „De Hyacinth" is deze controle door de ei- ten dienst overgenomen. Zo stonden we us dit jaar voor het eerst voor de keuring van het gehele hyacinthenare- aal. Met deze woorden begon de heer F. Limburg, directeur van de bloembol lenkeuringsdiensten zijn verslag over het jaar 1956 met betrekking tot de hyacinthenkeuring. Het is bijzonder ge lukkig gebleken, zo vervolgde de heer Limburg, dat reeds enkele jaren gele den met de keuring op bescheiden voet was begonnen. Van die tijd af immers werden alle kwekers bij de virusbestrij ding betrokken, terwijl dit voordien slechts door een aantal werd gedaan op basis van vrijwilligheid. Men kwam dus niet vreemd te staan tegenover deze algemene keuring, terwijl men van toen af óók wist dat de eisen steeds zouden worden opgevoerd zódat er meer aan dacht werd besteed aan de werkbollen van alle nieuw te vormen partijen. Vooral dit laatste is bij de veldkeu- ring duidelijk aan het licht getreden. Vaak kwamen we bij kwekers voor zg. raappartijen te staan die lang niet fraai waren maar waar men dan andere „in aantocht" had van aanmerkelijk beter gehlte. Over het algemeen tonen de kwekers de vaste wil om een zo goed mogelijke kraam op te bouwen. Werd er anders nog vaak van eigen partij gehold of gesneden, al was deze niet geheel zuiver, nu wordt er vaak „groen" voor gekocht. Men is er algemeen van overtuigd geraakt dat er alles aan is gelegen dat de stock waarvan men uit gaat gezond en groen is. Vroeger is al eens opgemerkt dat de kwekers over het algemeen wel over tuigd zijn van de besmettelijkheid van het geelziek, maar zeker niet wat het virusziek betreft. Het gescheiden op- planten van dat wat gezond en minder gezond is, is wel toegenomen, doch nog lang geen algemene gewoonte gewor den. En die kant moet het toch op. Bij het opstellen van het plantschema dient daar reeds rekening mee gehou den te worden, wat gelukkig bij velen ook gebeurt. Willen we echter zo spoe dig mogelijk tot eegroen areaal ko men, dan moeten allen medewerken en moeten ook alle middelen te baat wor den genomen die daartoe leiden kun nen. In dit licht moet ook het besluit gezien worden om alle variëteiten on der de keuring te brengen. Door een gestadige uitbreiding van het groene areaal zullen de besmettingskansen van zelf afnemen. Het keuren van de bollen in de schu ren is ieder jaar weer een omvangrijk werk en het is ten enenmale onmogelijk alle hyacinthen in een paar weken af te doen. Om de kopers van te veld ge kochte partijen niet de dupe te laten worden wanneer in een partij geelziek wordt geconstateerd en welke partij vóór 15 augustus moet worden geretour neerd, heeft het bestuur daarom ver leden jaar voorgesteld de reclameter- mejn volgens het Handelsreglement met een week te verlengen. Dat voorstel is toen verworpen, omdat men gewend was daarbij te steunen op de keurings dienst. Toen iemand daarvan schade had ondervonden heeft men door dit voorstel getracht zulks in de toekomst te voorkomen. Dat een dergelijk geval in het afgelopen seizoen niet is voor gekomen vindt vooral hierin zijn oor zaak dat men er dit jaar ten opzichte van het geelziek heel wat gunstiger heeft voorgestaan dan in voorgaande jaren. Ook hebben de ambtenaren van de Plantenziektekundige Dienst de keuringsdienst zoveel mogelijk in dit werk bijgestaan. Die gunstige toestand met betrek king tot het geelziek was uiteraard reeds bij de veldkeuring opgemerkt, maar omdat deze keuring betrekkelijk vroeg werd gestaakt en juist het „la te zwart" zo'n funeste rol kan spe len, kunnen we ons daarop niet ge heel en al verlaten. Dit is dan ook wel gebleken want toen eenmaal de schuurkeuring aan de gang was viel het toch weer niet helemaal mee en de, hoewel lichte, percentages die ge vonden werden wezen er op, dat dit lat.t gevallen zwartrand door vele kwekers niet is opgemerkt. De alge mene toestand ten opzichte van het geelziek zou dus nog beter kunnen zijn, wanneer verschillende kwekers zich eens wat meer op de bestrijding ervan toelegden, terwijl aan het heet- stoken tegen deze zikte door sommi gen nog te weinig aandacht wordt be steed. Na gewezen te hebben op het feit, dat, evenals dat in voorgaande jaren het geval was, het zgn. aaltjesziek nog maar sporadisch voorkomt, besprak de heer Limburg het huidziek. Opgemerkt werd, dat by de schuurkenring een be langrijke verbetering kon worden waar genomen. Vrij zeker zal zulks een ge volg zijn van het feit, dat het steeds meer gewoonte gaat worden de bollen na het rooien enige dagen buiten in bakken op te slaan. Dit neemt echter niet weg, dat van de bollen die ter overname door het Surplusfonds wer den aangeboden, een tamelijk hoog per centage voor deze ziekte moest worden afgekeurd. Dat de bestrijding van huidziek en mijt niet eenvoudig is, blijkt wel uit de verslagen van de Commissie voor we tenschappelijk onderzoek en van de Plantenziektekundige Dienst. De proe ven worden echter voortgezet waar voor elk jaar bollen door het Surplus fonds beschikbaar worden gesteld. Aan de verplichting tot inlevering van zgn. scheur- en krasbodems is vrij al gemeen voldaan. In dit verband deelde de heer Limburg mede, dat tot op he den van dit zgn. „abnormaal" 386.531 kg is ingeleverd (van een beplante op pervlakte van 406.000 r.r.). Daar de in leveringstermijn echter nog niet geslo ten is ban dit kwantum nog iets hoger worden. In 1955 werd in totaal aan „abnormaal" Ingeleverd 577.000 kgr. De heer Limburg besloot zijn uitge breide jaarverslag met uit te spreken, dankbaar te zijn voor al het werk dat de keuringsdienst ook dit jaar in het belang van de hyacinthencultuur heeft mogen doen. „Wanneer God ons de ge zondheid geeft, hopen we ons werk het komende jaar met opgewektheid te kunnen voortzetten". Dinsdagmorgen vond in de Plantage Kerklaan te Amsterdam een ernstig verkeersongeval plaats: een tramstel van lijn 7 ramde een grote oplegger. Door de zwaarte van de tramtrein boorde deze zich door de oplegger, die als het ware in de motorwagen werd geperst. Op de foto zien we een over zicht van de situatie. De wagen bestuur der en 3 passagiers van de tram wer den gewond. Volgens persmededelingen zal deze week in de Haarlemse gemeenteraad besloten wor den of er sigarettenautomaten in Haarlem al dan niet gebruikt mogen worden, wat tot nog toe verboden was. In een enquête hebben de sigarenwinke liers te kennen gegeven dat zij van deze „weelde" verschoond wensten te blijven. De raad schijnt van andere gedachte te ziin, blijkbaar van de veronderstelling uitgaande, dat het rokend publiek een noodzakelijke verkoopsverruiming nodig heeft. Het open zijn iot des avond 7 uur is zeker niet vol doende. Hierbij zij aangemerkt dat bij in voering van de Rijkswinkelsluitingswet er van sigarettenautomaten toen nog geen sprake was. De winkeliers waren tevreden met de vastgestelde verordening, welke hun uiteindelijk wat rust verschafte. De enkele winkeliers, die zo gebrand zijn op het bezigen van deze automaten, kunnen niet anders dan van de gedachte uitgaan: „omzetvergroting" al is het dan ook ten nadele van hun collega's. Wij zien dat niet anders als parasiteren op de onmacht van anderen; of zoals mr. v. d. Goot het in de melksanering betitelt: „De vrije slijter moet niet de gelegenheid hebben zich via de sa nering te verrijken": wat bij de sigaren winkeliers precies hetzelfde ligt. Vast staat, dat de winkelsluiting voor de sigarenwinkeliers een paskwil gaat beteke nen. Wij blijven volhouden, dat wanneer de verkoopgelegenheid te benopt is. een ophef fing van de winkelsluiting voor ons bedrijf de enige oplossing is. Uit concurrentie- oogpunt zullen er buiten de 10 voorstanders misschien nog wel een tiental bijkomen, noodgedwongen, doch daarmede is niet op geheven de onbillijkheid ten opzichte van het grootste aantal, dat zich zo'n instrument niet kan aanschaffen. Wanneer de geachte raadsleden zich nog eens willen beraden, dan kan het niet an ders, dan dat dit ten voordele moet zijn van het grootste aantal sigarenwinkeliers-tegen standers van de sigaretten-automaat. L. VAN BERKEL. De bouwactiviteit in het eerste half jaar van 1956 heeft, de weersomstandig heden in een deel van de periode In aan merking genomen, goede resultaten op geleverd. De produktie Is nog in geen enkel eerste halfjaar sedert de bevrij ding zo hoog geweest. De woningbouw heeft hiervan, dank zij de afremmings- politiek, In behoorlijke mate geprofi teerd. Het gehele produktieapparaat bleek nagenoeg ten volle benut te zijn. Het aantal in uitvoering zijnde wonin. gen stijgt nog steeds. Verwacht kan worden, dat deze stijging nog wel enige maanden zal aanhouden. Aldus de con- clusies van de driemaandelijkse publi- katie van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid, waarin de resultaten van de bouwactiviteit gedu rende het eerste halfjaar van 1956 uit voerig worden behandeld. Aan alle bouwwerken tezamen werd in het eerste halfjaar van 1956 'een be drag van ƒ959 miljoen verwerkt tegen ƒ777 miljoen in dezelfde periode van 1955 en 770 miljoen in het eerste half jaar van 1954. Het hogere bedrag t.o.v. het eerste half jaar van 1955 is ten dele een gevolg van prijsstijging. Wanneer deze in aanmerking wordt genomen blijkt de produktie toch veel hoger te zijn geweest dan in de eerste helft van 1955. De factoren, die aan deze hogere produktie hebben mede gewerkt zijn: minder onwerkbare dagen, een bescheiden, maar toch merkbare stij ging van het aantal in de woningbouw werkzaam zijnde arbeiders en, vooral buiten de woningbouw een toenemende mechanisaties. Er kwamen in het eerste halfjaar 28.405 woningen gereed tegen 23.771 In dezelfde periode van het vorig jaar. De netto-woningvermeerdering (nieuwbouw plus verbouwing van andere gebouwen tot woning, verminderd met afbraak, wegens onbewoonbaarverklaring, enz.) bedroeg in het eerste halfjaar van 1956: 23.911. Het aantal arbeiders, dat in de wo ningbouw werkzaam was, bleek geduren de de eerste helft van 1956 een geleide lijke stijging te hebben ondergaan. 1 april 1956 waren 57.600 arbeiders in de woningbouw ingeschakeld en 1 juli 1956 63.200. In deze periode werd voor slechts 6 miljoen nieuwe werken aan overheids gebouwen bouwvergunning uitgereikt. In deze afdeling werd sterk afgeremd. 1 juli 1956 bleken 85 bouw plannen met een bouwsom van 100.000 of hoger te zijn opgehouden. De gezamen lijke bouwsom van deze werken was 92 miljoen. Er kwam in de verslagperiode voor slechts 4 miljoen gereed, terwijl er 1 juli 1956 nog voor ƒ48 miljoen in aan bouw was. (Niet officiële Koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3Va Ned. 1956 3% Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3 Mi Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 I 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert AJC.U. Van Berkel's Patent Caivé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabei Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. My. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Deli My. Cert. A'dam 2(4 .56 1 A'dam '56 n A'dam '56 IH Stemming: gedrukt. Vorig Opening slot 12/12 91% 89(4 89* 89% 86 86 86(4 i 86(4 87% 97*f 89H 89*i 170 226(4 223% 184 304 209 305 k— 348% 34214 297 248% 241 153,80 152- 77(4 7634 187 1851/4 168% 166 169 168 95(4 94 99% 99 94% 100 100% Het echte begin van de bloemen- stroom is er nu toch wel definitief, want de firma Warnaaar Co uit Sassen- heim, Vulde maandag reeds een hele tafel met bloeiende narcissen. Een sor timent van 11 variëteiten in 35 grote pannen, in een kwaliteit als het neusje van de zalm, is op 10 december een prestatie om het petje voor af te ne men. Beste stengels met bloemen die, hoewel nog niet altijd op volle groot te, perfect van klepr waren. Een gou den medaille was het resultaat van de ze eerste grote inzending van het nieu we seizoen en het was waarlijk geen wonder dat de beoordelingscommissie de ze onderscheiding toekende „met lof voor de bijzondere prestatie." In de collectie glorieerden Mercato, Aflame en Edward Buxton in de com binatie wit en oranje. Van de gelen waren opgesteld Cavaliero, Early Light, Orange Standard, Hollywood en Better Times. De trompet Golden Harvest was nog wel niet groot, maar dat kan ook niet voor deze tijd van het jaar, evenmin als van de witte Brunswick. Poetaz Cragford was natuurlijk ook aanwezig, niet alleen in deze opstelling maar ook van P. v. Dijk uit Lisse en P. Hermans van Voorhout. Er waren echter wel wat onderlinge verschillen in lengte en stand op te merken. G. Ent hoven, Nieuw Vennip, bracht ook Af lame naar voren. Hyacinthen stonden er van Gebr. Verdegaal, Sassenheim, die beste ge prepareerde Eb. Early Beauty op de pan en als zgn. „marktklare" kist toon de. Een prima hyacinth voor de aller vroegste broei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3