Het hart op de tong Buiten „De Rijp" in Bloemen- daal wordt bejaardenhuis Het Zuidelijk Toneel presenteert zich in Haarlem Met GERVAISE, navrante film van René Clement De gevangene van de woestijn Succesvol concert van N. Ph. O. E' Twee bijeenkomsten in Heemstede MASSALE HERDENKING VAN DE HONGAARSE OPSTAND «■iioi;\ t o. TAXI 18000 WESTCLOX Jeanne en de rechters" O .%9ohUui(a TRAGEDIE VAN EEN JONGE VROUW IN EEN PARIJSE ARBEIDERSWIJK Prolongaties Der Zigeunerbaron Western van het hetere genre SLEUTEL WEG? Ik vecht voor geld Radi o -reparatie Helden zonder moed 4 altijd op tijd Spannende strijd om tweede klas libre- kampioenschap Minervd Voor Geloof en Wetenschap Roxy H. J. Maertens N. V. ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAGINA 2 CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebrandeis Haarlemse Esperantisten vieren Zamenhofgdag Mgr. M. Lucas S.V.D. wederom in ziekenhuis „JAN PASSTOORS" HOUD WINTER- SERIE-TOCHTEN Ereprijs V.E.B.O.- tentoonstelling zelfstartende ctrische wekkers Geen voorrang verleend Ernstig bedrijfsongeval WIELRENNERS GAAN VOETBALLEN Basketbal WINST VOOR DAMES VAN H.O.C. Biljarten in „Bolwerk" ZANDVOORT HULP AAN HONGAREN Ook bedrukt met uw naam enz speed wisselaar/speler Burgerlijke Stand Haarlem „DE SLEUTELSPECIAUST' Frans Hals Betrouwbare Apotheken en doktc^ diensten zft Bloemendaal Aerdenhout Overveen Heemslede off SKI-UITRUSTINGEN^ ffJT GRETHA DE FILMJOURNAAL Personen die zelf getuige zijn geweest van de gebeurtenissen die zich recente lijk in Hongarije hebben afgespeeld, hebben gisteravond voor een volle zaal van het Minerva Theater en in de goed bezette gereformeerde kerk aan de Koediefslaan te Heemstede verteld over de verschrikkelijke dingen, die ze heb ben meegemaakt. In zijn openingstoe spraak riep burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard de bevolking op een hechte eenheid in ons land 'te be waren. De bijeenkomst werd begonnen met het Hongaarse volkslied, waarna de heer Eerdmans, een van de journalis ten, die vijftien dagen in Boedapest ver bleven, vertelde over de gruwelijkheden die hij ginds had meegemaakt, de re volutie waarbij vriend en vijand niet te onderkennen waren. In een ontroerende rede herinnerde pastoor H. Drost er vervolgens aan, dat op dit ogenblik van gruwelijk lijden men mens is met de mensen. Tegenover het godloos com munisme moeten wij een burcht op trekken van vrijheidszin en liefde. Twee films toonden daarna wat zich in de beruchte novemberdagen in Hongarije heeft afgespeeld. In de gereformeerde kerk werd de bijeenkomst eveneens begonnen met het spelen van het Hongaarse volkslied, waarna de vice-voorzitter van de bond van ex-politieke gevangenen, de heer Bakker, Hongarije vergeleek met een immens concentratiekamp. Slechts een muur van eensgezindheid en liefde kan front maken tegen de alles overspoelen de rode vloedgolf. Hij riep de aanwe zigen op de komende collecte met milde vrijgevigheid te gedenken. Daarna te- Advertentie BLOEMENDAAL - TELEF. 22143 Gisteravond waren de Esperantisten uit Haarlem en omgeving bijeen om op feestelijke wijze de geboortedag. 15 de cember 1857, te herdenken van dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van het Es peranto. De voorzitter, de heer E. de Wolf, zeide in zijn openingswoord, dat het in onze naar internationaliteit strevende wereld niet zo een groot wonder is, als op dezelfde dag overal ter wereld men sen samen komen, die eenzelfde doel nastreven. Opmerkelijker is echter, dat de Esperantisten in Haarlem, Londen, New York, Cairo, Yokohama en Boe dapest in dezelfde taal hun dankbaar heid uiten voor wat dr. Zamenhof schiep Hij wees erop. dat na het succes bij Unesco ook de Raad van Europa zich met Esperanto heeft bezig gehouden. Het mag voldoening schenken, dat mensen als de Franse premier Guy Mollet daarbij hun invloed ten gunste van de internationale taal aanwenden. De spreker van de avond, de heer J. van Twuijver uit Alkmaar, liet aan de hand van een aantal voorbeelden uit wereldliteratuur zien, dat hoe verschil lend de mensen ook lijken, zij toch over al dezelfde wensen en idealen koeste ren. Na de pauze werd een lichtere toets getroffen met zang en toneelspel. Mgr. M. Lucas S.V.D. uit Haarlem is voor de tweede keer binnen korte tijd, thans wegens pleuris, in het ziekenhuis op de Monte Mario te Rome opgeno men. De terugkeer naar Indië, waar hij als apostolisch internuntius werk zaam is, is daardoor voor enige tijd uitgesteld. Wegens ziekte bevindt mgr. Lucas zich reeds geruime tijd in Europa. On der meer heeft hij een rustkuur in Zwitserland gemaakt. Mgr. Lucas is 62 jaar. De Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" houdt op vier zondagen in de komende maanden een aantal wandeltochten, die in een winterserie werden samengebracht. Er kan worden gewandeld over afstanden vah tien en vijftien kilometer op de zondagen 16 december, 13 januari, 10 februari en 3 maart. De tochten kunnen ook afzon derlijk gemaakt worden. Evenals de volgende keren wordt voor de tocht van komende zondag tus sen elf uur en half een gestart in het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofman- straat 12 in Haarlem. Van te voren kan men eventueel inschrijven bij het se cretariaat van „Jan Passtoors", Klap heklaan 4 te Aerdenhout. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Geachte redactie, Naar aanleiding van de vraag van P. Th. W. over een groot percentage stenen in de kolen en het antwoord, dat u daar op geeft (zie uw blad van 11 dezer) wil ik u toch even vertellen, met welke moeilijkheden de kolenhan delaar worstelt. De vorige week ont ving ik een wagon Wales-anthraciet. Toen ik bij keuring van de zending zeg 20 pet. stenen aantrof, heb ik de wa gon geweigerd. Gevolg: de importeur van wie ik het vorig jaar 1.000 ton be trok, levert mij niets meer. Ik moet in zijn plaats dus maar weer een ande re leverancier zien te .vinden. Met de kolen zitten wij in een dwang positie. De handelaar, die hart voor zijn zaak heeft, zal zijn klanten graag zo goed mogelijk bedienen. Maar als de keus beperkt is, als er alleen maar buitenlandse soorten beschikbaar zijn, die minder geschikt zijn voor onze haarden, dan is er ook voor hem wei nig anders mogelijk dan maar te ac cepteren. En dan zal de klant daarin moeten delen, hoe jammer de hande laar dat ook vindt. Hij vraagt geen medelijden, wel be grip voor de situatie, die hij minstens even erg verfoeit als zijn klanten dan doen. Maar de tijd van in oktober de haard aanmaken en dan onafgebroken stoken tot mei, is voorbij. Eens in de week schoonmaken is „normaal." KOLENHANDELAAR. kende mevr. E. Swarts de ellende van het Hongaarse volk, die zij van nabij had ervaren. In gevoelvolle woorden getuigde zij van haar geloof in een betere toekomst voor onze kinderen. Volgende week maandag begint in Heemstede de grote huis-aan-huis-col- lecte ten bate van de Hongaarse slacht offers. In het Minervatheater zullen maandag van I5 uur doorlopend films worden gedraaid, die een samenvatting geven van het nieuws over de opstand en het leed van de vluchtelingen. Op de perrons van het station Heemstede- Aerdenhout zullen collectebussen wor den geplaatst. De collecte zal minstens 30.000 gulden moeten opbrengen. De heer W. Pappot te Heemstede heeft vrijdag op de V.E.B.O.-Kerstvee- tentoonstelling de hoogste onderschei ding gekregen voor zijn inzending van vier mestvarkens, n.l. de ereprijs. Artoert entte Advertentie Gistermorgen verleende een scooter berijder, de 42-jarige Haarlemse foto graaf A. M., geen voorrang aan een motorrijder, de 48-jarige filiaalchef H. S., op de hoek van de K. v. Mander- straatSchreveliusstraat. Door de aan rijding geraakten beiden gewond. Zij werden naar de Mariastichting overge bracht, waar bleek, dat de motorrijder een zware hersenschudding had opge lopen. De bestuurder van de scooter kon later naar huis worden vervoerd. Op een bouwterrein aan de Klever- parkweg liep een 43-jarige machinist uit Zaandam gistermiddag om 3 uur ver wondingen op aan zijn rechter arm. Men was bezig met heiwerkzaamhe den en twee arbeiders hoorden plotseling een schreeuw, die van hun collega af komstig bleek te zijn. Deze had zijn evenwicht verloren en was met zijn arm in de draaiende achtbladige ventilator van de motor gevallen. De man werd naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo overgebracht, waar zijn toestand zich ernstig liet aanzien. Zoals reeds tijdens de behandeling van de begroting in de Bloemendaalse ge meenteraad is medegedeeld, zal tijdens de volgende week donderdag te houden raadsvergadering een voorstel van B. en W. ter sprake komen tot het ver lenen van meewerking aan de stich ting bejaardentehuis „De Rijp" in op richting. De gezamenlijke diaconieën der Ned. Herv. gemeenten te Haarlem, Schoten, Spaarndam en Bloemendaal, hebben in 1949 de buitenplaats De Rijp aan de Bloemendaalseweg tussen de Mollaan, de Rijperweg en Thjjsse's Hof aangekocht van de erven Stoop met het doel hier een tehuis voor bejaar den te stichten. Het buiten heeft een oppervlakte van ongeveer 5 ha, bestaande uit een voor terrein met waterpartij zichtbaar vanaf de Bloemendaalseweg en hoog opgaand geboomte, een bos met een ge accidenteerd middendeel en een moes tuin. De bestaande bebouwing omvat een villa, een tuinmanswoning, een koetshuis met bovenwoning, een merk waardig ijskeldertje en enige opstallen, die deel uitmaken van de broeierij. De architect, prof. ir. J. F. Berghoef, heeft een plan ontworpen, waarbij al leen de oostelijke en de westelijke zijde van de moestuin worden bebouwd, en op de achtergrond deels tegen deels op het plateau een tweede gebouw is ge dacht, door een gang met rotonde ver bonden met het eerste gebouw. Er zul len ongeveer 250 protestantse bejaarden kunnen worden gehuisvest. De gedach te, die aan het plan ten grondslag ligt, is dat het nieuwe bejaardentehuis voor twee derde deel beter gesitueerden en voor een derde deel de minder draag- krachtigen moet huisvesten. Tachtig procent van de bewoners moet alleen staand, twintig procent mag gehuwd zijn. Hef gedeelte van de ontworpen be bouwing, dat in de moestuin is gepro jecteerd, is voor de beter gesitueerden bestemd. Het gebouw op de achter grond draagt een eenvoudiger karakter. De minder draagkrachtigen zullen er worden gehuisvest. De stichting in op richting heeft aan B. en W. van Bloe mendaal toegezegd aan de gemeente een voorkeursrecht voor ongeveer der tig minder draagkrachtige bejaarden te Zondag a.s. worden op het terrein van S.A.C. aan de „Munterslaan te Haar lem een tweetal voetbalwedstrijden ge speeld tussen wielrenners van de Haar lemse Sportvereniging „De Kampioen" en de Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland". De animo om te voetballen onder de renners was zo groot, dat bei de clubs twee elftallen moesten samen stellen. Bekende renners als Adri Voorting, Cor Bijster, Piet Steenvoor den en Hein Koger van „De Kampioen" en Dik de Ruiter Jan Hofland en Chris de Jong van „Kennemerland" zullen aan dit treffen deelnemep. De opstellingen luiden: A-elftal „De Kampioen": Bijster; L. Vaars en Wal ters; Koek, Van Weeren en Miedema; Adri Voorting, Sminia, F. Vaars, Steen- kist en Sellmeyer. A-elftal „Kennemerland": Jong; de Ruiter en De Droog; Bosscher, Bosman en v.d. Bos; Dullemans, Beentjes, Hof land, Luts en Maas. De wedstrijden be ginnen om twee uur. De herenploeg van H.O.C. is er in de overgangsklasse niet in geslaagd het Haagse Vodo S.C. met een neder laag huiswaarts te sturen. De Haar lemmers waren in deze harde, doch zeker niet onsportieve wedstrijd niet minder dan de bezoekers, doch de iets grote schotvaardigheid van de Hage naars gaf de doorslag. De eerste helft van deze basketbal wedstrijd verliep voor de H.O.C.-ploeg niet ongunstig, want Snel en Steenkist zorgden er voor, dat de rust slechts met een kleine achterstand inging (22—18). Ook na de hervatting bleven de. Haarlemmers uitstekend tegenstand bieden doch teveel kansen gingen ver loren, zodat de eindstand nog 35—45 werd. Het damesteam van H.O.C. heeft zich kranig hersteld van de misstap tegen het Rotterdamse Hudig. Thans moest Schilperoord uit Rotterdam de kracht van de H.O.C.-ploeg ondervin den. Vooral door de grote schotvaar digheid van Janny Huigen (29 pt.) kwam het einde met een 521 neder laag van de Rotterdamse ploeg. De uitslagen waren: Dames: TyphoonsZ.B.V.S. 2616; H.O.C.Schilperoord (R'dam) 5721; R.C.H.Antilopen 3 1230. Heren: Antilopen 2White Stars 2 37—17; H.O.C.Vodo S.C. (Den Haag) 3545; Typhoons 2Rapiditas '31 28 25. Vanavond wordt om acht uur in het Krelagehuis de belangrijke wedstrijd White Stars tegen Z.B.V.S. uit Sant poort gespeeld in de gewestelijke over gangsklasse A. Het winnende team zal ongeslagen de leiding in deze klasse behouden. verlenen. Het gevolg hiervan is, dat er in de gemeente weer woonruimte be schikbaar zal komen. Het gebouw is op een zodanige plaats ontworpen, dat het natuurschoon vrij wel niet geschaad wordt. Naar B. en W. dan ook opmerken, zal het uiterlijk aanzien van dit punt van de gemeente door de bebouwing zeker verbeterd wor den. Het ligt in de bedoeling de oude ongeveer 70 jaar geleden gebouwde villa af te breken met het koetshuis en de daarbij behorende bouwsels. Het djskeldertje zal worden behouden. Al leen het deel van het landgoed, dat no dig is voor de bouw en de exploitatie van het tehuis, zal in de stichting wor den gebracht. De overige grond zal eigendom blijven van de gezamenlijke diaconieën, die het voor het publiek als wandelpark willen openstellen. Advertentie AZIATISCHE KUNST R. C. van EIF PAARLAARSTEEG 8 - HAARLEM Vanavond worden de laatste partijen gespeeld in het biljarttoernooi om de tweede klas libre-titel van het district Haarlem. Er zijn drie kanshebbers voor het kampioenschap: P. van Went, H. Dekker en H. Bertholée. De laatste won gisteren met een fraai gemiddelde van J. van Zijl, die de laatste plaats inneemt met slechts een gewonnen partij. De Santpoorter Dekker zal vanavond moeten aantreden tegen Bertholée, wat ongetwijfeld een interessante strijd be looft. De gemiddelde in dit toernooi liggen aan de hoge kant. Alle spelers, behalve Van Zijl, „draaien" met ruim vier of bijna vijf dat is in de tweede klas een uitstekende prestatie. Een der deelnemers, de heer P. van Went van de Haarlemse B.V. „TOP", is vrijdagochtend bij een motorongeluk op de Leidsevaart gewond geraakt, zodat hij niet meer verder kon spelen. Uiter aard moesten de door hem gespeelde wedstrijden worden geannuleerd. De uitslagen waren: H. Bertholée J. van Zijl H. Dekker N. Akkermans P. v. Went C. Kroese I. H. Bertholée 2. H. Dekker 3. P. v. Went 4. N. Akkermans 5 C. Kroese 6 E. Tromp 7. J. v. Zijl 150 28 19 5.35 2 74 28 14 2.64 0 128 31 19 4.12 0 150 31 36 4.83 2 150 33 25 4.54 2 83 33 11 2.51 0 (5) 713 144 29 4,95 8 (4) 578 116 33 4.98 6 (4) 554 129 25 4.29 6 (5) 686 148 36 4.63 5 (6) 656 157 48 4.18 4 (5) 628 149 30 4,21 3 (5) 513 145 22 3.54 2 De slotpartijen beginnen om 7 uur. De collecte te Zandvoort voor ide vluchtelingenhulp is uitgesteld van 22 december tot zaterdag 29 december. Dit houdt verband met de tijd welke men voor een behoorlijke propaganda nodig heeft. De permanente commissie voor hulp aan vluchtelingen te Zand voort heeft namelijk van Aart van Dob- benburgh belangloos de beschikking ge kregen over een litho, voorstellend een volkomen verlaten kind met het onder schrift „Ik ben alleen'. Van deze litho zullen 300 affiches worden vervaardigd. Aan de collectedag zal, een groot scheepse propaganda-aktie "voorafgaan. De collectanten worden op donderdag 20 december 's avonds om 8 uur ten raadhuize verwacht ter regeling van de collecte. Burgemeester van Fenema zal dan als voorzitter der commissie een inleidend woord spreken. Voor een niet te best bezette stads schouwburg heeft het „Zuidelijk Toneel" zich gisteravond in Haar lem gepresenteerd met de voorstelling van Thierry Maulniers „Jeanne en de rechters". Het „Zuidelijk Toneel" is eerst dit seizoen opgerich. en is in Eindhoven gevestigd. In het gezel schap werken Belgische en Nederland se acteurs en actrices samen. Het is dus een z.g. „spreidingsgezelschap", dat tot taak heeft elders dan in de grote steden en met name In het zuiden toneel te brengen. Af en toe moet men echter de grote steden wel opzoeken, vooral in het westen des lands, om de autoriteiten in staat te stellen zonder al te grote reismoeilijk- heden de voorstellingen te gaan zien. „Jeanne en de rechters" is het twee de stuk, dat door het Zuidelijk Toneel Is uitgebracht. Het eerste stuk heette „Wonderen zijn de wereld nog niet uit," een onwaarschijnlijk blijspelletje van de Spanjaard Joaquin Calvo Sotelo. „Jean ne en de rechters" is een poging van de Franse toneelschrijver-journalist Thierry Maulnier om het proces tegen Jeanne d'Arc in toneelvorm te doen herleven. Verder dan een poging is hij evenwel niet gekomen. Het geeft in zeven taferelen de strijd weer van de rechters, die Jeanne tot een bekentenis willen dwingen. Daar een ogenblik in slagen, maar tenslotte toch in het meis je uit Domrémy hun meerdere moeten erkennen. Blijkens de toelichting die de vertaler Willem Tollenaar op deze voorstelling schreef, is het de bedoeling van de schrijver geweest in dit proces het dra ma te schilderen, dat steeds en over de gehele wereld is gevoerd tegen on schuldige verdachten. De rechters zijn bevooroordeeld en eisen een bekentenis, die past in hun politieke, religieuze of n'importe welke andere kraam. Maar Thierry Maulnier heeft door zoveel eigen-aardigheden van het Jeanne d'Arc-proces te geven, geen kans ge zien om de bedoelde symboliek te ver wezenlijken. Wat hij gegeven heeft, is zijn visie op de gebeurtenissen tijdens het proces tegen Jeanne en die visie is hoegenaamd niet interessant, wan neer men kennis heeft genomen van wat Anouilh, Schiller of Shaw reeds over dit onderwerp hebben gezegd. Sterker: Maulnier is er niet uitgeko men, omdat hij niet begrepen heeft waarom het in dit proces feitelijk ging. Het geestelijke drama blijft verborgen 'achter een reeks holle frasen en de aartsengel Michaël en de heiligen Mar- garetha en Catharina worden ten tonele gevoerd om een aantal schijnbaar vro me dingen te zeggen, die eigenlijk al leen maar dwaas aandoen. Jeanne en de rechters" is daardoor ook als to neelstuk een mislukking geworden, waarmee niet gezegd wil zijn, dat Maul nier geen toneel kan schrijven. Dat Advertentie Uitgelezen collectie KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 heeft hij o.m. bewezen in „Huis in de nacht", dat ten onzent door Theater ge speeld is. Het Zuidelijk Toneel had dus een zwa re dobber aan dit stuk en het moet gezegd worden, dat het het er heel behoorlijk van af gebracht heeft. Op de eerste plaats dank zij Martha Ge vers, het Belgische meisje, dat Jeanne speelde, half naïef, half vroom, half moedig en vooral menselijk. Lo van Hensbergen, Peter Aryans en Bob Lö- wenstein speelden de drie rechters, leder naar eigen geaardheid: fel, ge slepen en verstandelijk. De kleinere rollen sloten zich daar behoorlijk bij aan. Samen bewezen zij reeds een aar dig eind op weg te zijn om een hecht team te vormen. Lo van Hensbergen voerde de regie. Hij gaf het stuk een statisch karakter mee, dat van de spelers zeer veel verg de, maar dat het spel ongetwijfeld iets indrukwekkends gaf. Vooral van Mar tha Gevers, die haar rol vrijwel op één plaats moest zeggen, werd heel wat ge- eist. Het stuk werd gespeeld in een voudige zetstukken en in zeer mooie costuums, ontworpen door Rosemarijn van der Does de Willebois. J. W. v. d. V. De film „Gervaise", door René Clé- fnent naar Zola's roman „L'Assom- moir" (de kroeg) gemaakt en op het jongste filmfestival te Venetië net even onder de maat gebleven voor de grote prijs, wordt thans in Studio. In twee uur tijds wordt Zola's verschrikkelijke ver haal samengeperst, en wat er overblijft is een navrant beeld van de slopende ellende, waarin een jonge vrouw in een Parijse arbeiderswijk omstreeks het midden der vorige eeuw ten onder gaat. Gervaise, die met haar kinderen door haar eerste man in de steek wordt ge laten voor een ander, een tweede man krijgt, die aan de drank bezwijkt en haar moeizaam verworven wasserijtje aan stukken slaat, nadat zij door beide mannen maandenlang is vernederd en door een vriendin belaagd, blijft tot het einde een min of meer gave natuur, die naar een beetje geluk snakt, met het minste tevreden is, maar tenslotte een zaam en afgemat en volkomen ontmoe digd en versuft achter haar glas slechte wijn zit in het nabije kroegje, zozeer verslagen dat zij geen oog meer heeft voor haar dochtertje Nana, dat de straat opgaat na een witte band om haar hals gestrikt te hebben, en in de kale wijk verdwijnt ais het voorloopstertje van de deerne, die in Zola's roman de tries te heldin zal zijn. Men ziet het kind haar vreselijke toekomst tegemoet hup pelen Dat bijzonder indrukwekkende slot van de film geeft het verhaal het door Zola gewenste verlengstuk. De narig heid onder de verdrukten en verlopenen uit die jaren neemt geen einde, en de simpele, kreupele Gervaise ziet het aan komen en weet dat zij er niet tegen op kan. De enige goede mensen die zij in haar leven heeft gekend, haar zoon tje en de smid die een onderdrukte Voor de komende weken zijn er drie films in Haarlem geprolongeerd De boeiende Hitchcock-film „De man, die te veel wist" blijft nog 'n week in Rembrandt. 18 jaar. „De tante van Charley" blijft in Cinema Palace van geen ophouden te weten. Volwasse nen. En in Luxor draait voor de tweede week de interessante en leerzame film „De wereld der stilte". Alle leeftijden. genegenheid voor haar voelt, moeten naar verlaten. Zij blijft alleen over met de dreigende projectie van het leven dat haar dochtertje tegemoetgaat. Aan het slot krijgt de film pas zijn volle be tekenis: een triest beeld van mense lijke ellende, gevolg van een rotte samenleving. Volwassenen. De operette „Der Zigeunerbaron" Johan Strauss moest natuurlijk °ol< J_n, filmd worden. De muziekliefhebbers K" nen zondag hun hart ophalen in Mi" - va met dien verstande echter: wa"*Ler het alleen om de muziek gaat. mogen zij niet verwachten, want i filmkunst in de ware zin van het W°0 is niet veel te bespeuren. Niettemin zullen velen deze waarvan wij de inhoud bekend veronderstellen, willen gaan zien en y kunnen hun met bovenstaande resti tie verzekeren, dat sommige °PnaILi- en wij denken aan enkele grootse "a letten een feest zijn voor het oog-U, film is in kleuren uitgebracht en ie® een kan er heen. De film De gevangene van de woes tijn (The Searchers) vertelt niets meer dan alleen maar een jarenlange speur tocht van twee mannen naar een meis je dat door de Indianen is ontvoerd. De tocht voert door het onmetelijke westen van Amerika, door eindeloze zandwoestijnen, die 's winters verande ren in onbegaanbare ijsvlakten, langs en over bizarre rotsformaties en langs een enkele nederzetting van een moe dige settler. De twee vasthoudende mannen, de ooi van het meisje en haar halfbroer, die beiden de boerderij van haar vader in rook hebben zien opgaan, leveren een heldhaftige strijd met de natuur en de tijd. Het duurt heel lang voor zij op het spoor zijn va., de vijandige Indianen. Als zij ze eenmaal gevonden hebben blijkt het meisje nog in leven te zijn. De Comanches nemen een dusdanige vijandige houding aan, dat de mannen moeten vluchten. Zij weten nog maar juist een goed heenkomen te vinden. Tenslotte wordt met de hulp van de politie de strijd beslecht. De woeste In dianen komen om en het meisje wordt gered. Tussen door speelt een min of meer komische liefdes-affaire tussen een van de twee mannen en de doch ter van een farmer, die jarenlang op haar verloofde wacht en die tenslotte besluit met een ander te trouwen. Juist komen de mannen tussen twee tochten op .de boerderij aan. Er ontstaat een geweldige vechtpartij, min of meer in het humoristische getrokken. Het meis je besluit de tweede kandidaat niet te trouwen, maar op de eerste te blijven wachten. John Ford heeft de film gemaakt. Hij De twee rusteloos speurende mannen en de sheriff. Advertentie Europa's grootste grammofoonfabriek Imp. N.V. Thabur Den Haag Onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft het Noordholiands Philharmonisch orkest, onder leiding van Marinus Adam, vrij dagavond in het concertgebouw een suc cesvol concert gegeven. Het program ma werd geopend met Beethovens meest bekende symfonie, de vijfde, niet alleen de meest bekende maar ook één der schoonste scheppingen van de grote meester. Dirigent Marinus Adam heeft de grote muzikale structuur ais een bekwaam muziek-architect gestal te gegeven. Een storende fout van de trompet in het eerste deel werd in de hierop volgende uitstekend gespeelde delen volkomen ongedaan en vergeten gemaakt. Een bijzonder cachet verkreeg dit concert door de medewerking van de twee violisten Herman Krebbers en Theo Olof. Op intens muzikale wijze speelde zij samen met het strijkorkest het concert voor 2 violen en strijkor kest in d mol van J. S. Bach. Het was een genot naar dit hoogstaande musi ceren te luisteren, waarbij wij helaas plotseling opgeschrokken werden door het springen van de snaren op Herman Krebbers' viool. Spoedig was echter de zelfde verfijnde muzikanteske sfeer hervonden om het muzikale lijnenspel van Bach's meesterlijke compositie in al zijn verrukkelijkheid tot volle ont plooiing te doen komen. Na de pauze speelden Olof en Kreb bers tezamen met het orkest het con cert voor 2 violen van Geza Frid. Dit bruisende stuk muziek, met ritmische en melodische reminiscenties aan Hon gaarse motieven, sprak buitengewoon goed aan, mede door de virtuoze ver tolking der beide meester-violisten. In één adem moeten wij de prestatie van Marinus Adam en het orkest noemen, waarvoor de allergrootste lof. Twee Franse, werken sierden verder na de pauze het programma. Allereerst klonk op subtiele wijze het impressionistische standaardwerk „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Claude Debussy, waarin de fluitist Odé een zeer effect volle toon produceerde. Het concert werd op briljante wijze besloten met het symphonisch scherzo „L'apprenti sor- cier" van Paul Dukas. Ofschoon in verhouding niet onbevre digend, had dit concert toch grotere be langstelling verd'end. J. L. ONDERTROUWD: P. H. van den Bos en C. L. Logmans. GETROUWD: J. van der Stadt en C. Chr. van der Mije; A. de Jong en A. Meijer; H. Zweegman en E. C. G. Klut; P. Klut en H. Giljou; F. Groot en J. Broekman. GEBOREN: J. C. Vreeken-Baars, z.; K. Meeuwsen-Hart, z.; J. de Oude- Smit, d.; J .H. van der Lei-van de Poppe, d.; E. F. Stenger-Lambour, d.; E. E. van den Broek-Stroosma, d. OVERLEDEN: H. Huges, 58 jr., Sa- turnusstraat; H. J. van Grinsven, 72 jr., Maerten van Heemskerkstraat; P. J. Bouman-Brilman, 73 jr., Marnix- straat; G. G. Wieringa-Ewoldt, 62 jr., Teslastraat; G. Greuzebach-Mulder, 84 jr., Reitzstraat; C. Sluis, 71 jr., Ber kenrodestraat. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 en film over de Amerikaanse bur geroorlog kan men t/m maandag zien in Roxy. Het is een der geijk te rolprenten over deze voor films en ro- rolprenten over deze voor films en ro mans onuitputtelijke episode uit de ge schiedenis van de U.S.A. Als een op merkelijk verschijnsel doet zich hier al tijd voor, dat de makers van deze werken altijd aan de kant van de Zui delijke opstandelingen staan. „Ik vecht voor geld" slaat op de hoofdpersoon van de film, die thans in Haarlem is. Hij is een schietgrage meneer, die zich laat huren door ongure individuen, welke anderen van kant willen maken. Dank zij een liefdesaffaire komt er toch nog wat van deze scherpschutter terecht. Veertien jaar. Vanaf dinsdag draait hier de film „De Drift tot wraak", voor volwassenen. heeft alle aandacht besteed aan epos van het doorzettingsvermogvjj aan de barre, eindeloze tocht met zV vele teleurstellingen en ontbering®'! De film is wel wat bloedig. Dat slee" een enkele blanke sneuvelt en ve„ tientallen (of honderdtallen?) India".! is wel wat simplistisch voorgestel Een Western van het betere ge"' Men kan de film zien in Lido. V"0' boven de veertien. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15$ FILMS CINEMA PALACE: Charlie's tante, volW 4.15, 7 en 9.15. j, FRANS HALS: Helden zonder moed, 14 Za. 7 en 9.15, Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15- Ma. tot en met do. 2.30 en 8 uur. LIDO: De gevangene van de woestu 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. 1 LUXOR: De wereld der stilte, a. 1.. en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: zo. 2, 4.15, 7 en 9.15: De Ztéc nerbaron, a. 1. REMBRANDT: De man die te veel 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. trA ROXY: tot en met ma.: Ik vecht v geld, 14 jaar. m Di. tot en met do.: De drift tot wra 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Qii. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en y' Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 15 december Schouwburg: „Een kans op de her*1 door het Rotterdams Toneel, 8 uur. Uitvoering door in Haarlem gevestigde Muziekzaal Brinkmann (Grote M a** Het is begrijpelijk, dat oorlogsfilms niet meer in de smaak van het bioscoop publiek vallen. Een van de vele- redenen zal vermoedelijk zijn dat de inhoud koekoek één zang is. Het gaat meestal over dappere kerels die al snevend toch de overwinning voor hun land bevech ten. In „Helden zonder moed" zit dat er ook wel in, maar deze film heeft voor het overige veel voor op de meerderhei van zijn voorgangers. In deze film na melijk wordt eventjes getipt aan de pro blematiek van de frontsoldaat. En om dat dit gebeurt op een rustige, vermoe- I delijk eerlijke' wijze, zonder pretenties bovendien, slaat deze film een best fi guur onder zijn soortgenoten. Voor bo- ven de veertien jaar, in Frans Hals. gaarse vluchtelingen, 8 uur. Minerva: Internationaal televisie-ca"^ Krocodil, 8.30 uur. Zondag 16 december Schouwburg: Een kans op de hemel door het Rotterdams Toneel. Maandag 17 december et Schouwburg: De Haagsche Comedie „Inherit the wind" (Ab. A.)., 8 uur. Concertgebouw: Kon. Liedertafel ti en Vriendschap". Jubileum-concert o. Jack P. Loory, uur. 3' Grote Kerk: Beiaardbespeling doort^z stadsbeiaardier Arie Peters, van 13 10.30 uur. -jJ* Minerva: Filmvoorstellingen over £c ,J. tenissen in Hongarije, van 1 tot 5 Gebouw St. Bavo (Smedestraat) mene Bondsvergadering van L- 10.15 uur. ,,er4' Ridderzaal Stadhuis: HerdenkingsbU jjl komst ter ere van Willem Bilderdijk, ,3' 200 jaar geleden stierf. Herdenking». ii- door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs. .-(5' Brinkmann (Grote Markt): Kon. jr» Natuurk. ver. afd. Haarlem e. o. L® door dr. Kurt Walde: „Natuur en schap van Tirol", 8 uur. Haarlem APOTHEKEN De dienst voor apot"®^ in Haarlem wordt waargenomen door y theek Begemann Sneltjes. Kruisweg.,»' .el. 10043: Marnlx-apotheek, Marnlx» 65, tel. 23325; Teyer-apotheek. Doktersdiensten: Voor alle doktersdie"5 belle men 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14147; Margriet. Turf"" 10 r.. tel. 2140O DOKTERSDIENSTJ. A. Bosch, mendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. WIJKVERPLEGINGA. G. Haag'je' Spiegelenburghlaan 31, Aerdenhout, ,\i' 27343, en zuster J. van Dijk. Bloemend® weg 307, Overveen, tel. 12698. gl<r APOTHEKEN Elswout-Apotheek, Y t" mendaalseweg 341, Overveen, tel. 1,(A Santpoort-Apotheek, Bloemendaalse» weg 145, Santpoort-Station, tel. K 8249. De doktersdienst wordt waargenome" dokter J. Tjakkes, Nicolaas Beetsla& telefoon 27570. DOKTERSDIENSTW. D. van borgh, Bloemendaalseweg 223, tel. G. S. Nout.^ DOKTERSDIENST laan 2, Heemstede, tel. 38763. en - decker, Raadhuisplein 9. Heemstede- 38103. „th® APOTHEKEN Heemsteedse AP° Binnenweg 98, tel. 38197. SANTPOORT j, >4' Artsen: M. Trooster, W. Daniéls'aS j- Santpoort, tel. K 25608410. „t.Fl Apotheken (ook nachtdienst)San j se apotheek, Bloemendaalsestraatw Santpoort, tel. K 25608249. Advertentie VOOR COMPLETE in diverse uitvoeringen en PrlJ 11 N SPORTMaGAZ 3* V De best gesorteerde speclaa^jjj6 -4 •4 •4 Twijnderslaan 7, Haarlem, 100 SERVICE Tel- 00 SERVICE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2