De Kleine alleen op de eerste plaats na verlies van Sweering en Popeyus Herleeft de oude glorie van Blauw Wit? ADO en Wie schaakt moet mat verwachten c 3 Van Dam en Dame DE DONKERE DAGEN HAARLEM heeft veel goed te maken tegen De Graafschap VVB bij HBC op bezoek Stevige westelijke aanval op de zuidelijke suprematie Wanhopige toestand bij vakonderwijs •f HJJ, WrW Kampioenschap bandstoten Van de Pol twee keer verslagen Van Oosterhout dient zich aan Een dode bij aanvaring Aandacht voor de clubs-in-de-vergeethoek Herstel van DEM? en VOLENDAM, het witte schaap bij de profs C. v. Wingerden volgt H. Oosterhuis op SPORTAGENDA m. ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAGINA 4 J. H. DONNER Ten gevolge van bouwstop MUTATIE BIJ N.V.V. '^a.„'A/a. (Van onze sportredacteur) Gaat de Benjamin zijn leermeesters de les lezen? Henk de Kleine, de bescheiden kaste- leinszoon uit Zwolle, heelt, nu ruim de hellt van het tournooi om de nationale titel bandstotcn achter de rug is, on geslagen en met een veelbelovend moy enne de leiding. Terwijl hij op de twee de dag na een briljante maar gemak kelijke overwinning op Jacobs ook v. d. Poll gedecideerd versloeg, verspeelden zijn naaste concurrenten kostbare winst punten. Sweering kreeg geen enkele kans tegen v. Oosterhout en Popeyus faalde volkomen met twee nederlagen In successie. Sweering behoort, gezien zijn puntentotaal, nog tot de kansheb bers. Voornamer ir echter de opmars van de titelhouder van Oosterhout; hoe wel, hij maakte evenals Sweering niet de indruk een werkelijke bedreiging te zijn voor de constant en bovenal subtiel spelende De Kleine. Wat de tweede dag ook aantrekkelijk maakte, was de terug keer van Metz, de stilist, met twee overwinningen, waaronder een bijzon der fraaie op v. d. Poll. Merkwaardig was het begin van deze dag. Op het tijdstip dat doorgaans de minderen" moete>- aantreden, zag men nu in de arena lieden wier namen veel vuldig voorkomen in de historie van de vaderlandse biljartsport: van Oos terhout, Sweering an Metz drie kam pioenen in deze spelsoort en v. d. Poll. Zij deden hun naam alle eer aan. Metz legde v. d. Poll het vuur bijzonder na aan de schenen toen hij, gesterkt door de wetenschap dat zijn ijzeren on verstoorbaarheid v. d. Poll voor de zo veelste maal niet onberoerd liet, na een serie van twintig behoedzaam ver gaarde caramboles een ruime voor sprong nam. Vanaf dat ogenblik ont brandde een waar titanengevecht, een duel tussen technisch volleerde groot meesters, telkens wisselden de kansen. Van de Pol kwam terug, vooral dank zij een reeks van zestien, waardoor Metz' toch al danig geslonken voorsprong, mi nimaal dreigde te worden. Metz pareer de het tegenoffensief echter met een gevaarlijk wapen: een hernieuwde aan val. Weer stond Van de Pol duidelijk achter ma:ar nog had hij zijn strijdlust niet verloren. Hoe Van de Pol echter ook vocht, tegen deze Metz viel schijn baar niet op te tornen. De Hagenaar toonde, gesteund door zijn uitgebreide technische kwaliteiten, een vorm zoals hij de laatste tijd nimmer heeft gehad. Hij scoorde met een serie van 37 zelfs de hoogste serie van het toernooi tot dat ogenblik. Opnieuw keerden de kansen. Voor de zoveelste keer steeg de span ning. Van de Pol profiteerde van het feit dat ook een secuur mikkende Metz nog geen machine is die feilloos preci- sie-werk levert. Vooral de serie van achttien bracht Van de Pol dicht bij het totaal van Metz. Een achterstand van vijfig caramboles bij het ingaan van de tweede helft was nagenoeg weggewerkt. En, zoals altijd, de spanning werd de stand weg.'Toen herstelde De Kleine zich en kwam toch nog met een roy ale zege uit het strijdperk. Des middags had De Kleine even moeite om zijn reputatie als lijstaan voerder hoog te houden. Maar toen hij onder het wakend oog van zijn ouders erin geslaagd was de traagheid van Jacobs' spel van zich af te schudden, produceerde de jongeman de glanzend- ste series van dit tournooi. Zelfs van Oosterhout, de man van wie het heette dat alleen hij het bandstoten kan spelen, heeft tot nu toe niet zo'n subtiele spel opvatting gedemonstreerd. De hoogste serie van het tournooi, die op naam was komen te staan van Metz, werd met glans verbeterd. De Kleine kwam met zijn wat onfortuinlijk afgebroken reeks van 44 zelfs dicht in de buurt van een nieuw Nederlands record. Dat Jacobs geen schijn van kans kreeg, laat zich begrijpen; hij verloor zelfs op be schamende wijze. Van Oosterhout, zwakker dan vorig jaar, kon niet de cadans vinden waarmee hij een begenadigd buitenbeentje onder de bandstoters is geweest, tegen Swee ring. Hij was echter sterk genoejj om onbedreigd te zegevieren en dus de broodnodige punten te behalen. Het ver schil groeide gestaag nadat v. Ooster hout de leiding had overgenomen dank zij een serie van 18. Even was er zelfs een opleving. Van Oosterhout produ ceerde een serie van 36 en toen werd werkelijk bandstoten gespeeld. Maar in zijn tweede partij vervaagde al het goe- De 60-jarige dekknecht C. de Rover is bij een aanvaring op de Oosterschel- de over boord geslagen, tussen twee schepen bekneld geraakt en om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde vlakbij Wemeldinge, toen de sleepboot ,,Neptunus" uit Rotterdam en het mo torschip „Rijn Schelde" van de rede rij Borier uit Antwerpen tegen elkaar voeren. Door de schok sloeg de dek knecht over boord. De Westduitse Bondsdag heeft giste ren met algemene stemmen de verdra gen inzake terugkeer van Saarland naar West-Duitsland in tweede en derde le zing goedgekeurd. De politieke aansluiting van Saarland bij de bondsrepubliek wordt 1 januari al een feit. De economische aansluiting volgt drie jaar later. (D.P.A.) de weer door de wijze, waarop hij Ja cobs weliswaar duidelijk de baas bleef maar nimmer tot grootse daden kwam. De uitslagen luiden: v. d. Poll 150 40 18 3.75 Metz 200 40 37 5.— Van Oosterhout 200 39 36 5.12 Sweering 122 39 14 3.12 Jacobs 53 37 9 1.43 De Kleine 200 37 44 5.41 Teegelaar 200 46 20 4.34 Popeyus 155 46 14 3.36 Teegelaar 198 69 22 2.86 Sweering 200 69 22 2.89 Jacobs 122 45 18 2.71 Van Oosterhout 200 45 26 4.44 De Kleine 200 47 28 4.25 Van de Pol 153 47 2C 3.25 Metz 200 52 22 3.84 Popeyus 153 52 14 2.94 De Kleine 8 800 188 44 4.25 v. Oosterhout 6 705 192 36 3.67 Sweering 6 722 235 22 3.07 Popeyus 4 708 206 18 3.43 Metz 4 693 216 37 3.20 Van de Pol 2 686 202 26 3.39 Teegelaar 2 688 208 22 3.30 Jacobs 0 488 211 19 2.31 (Van onze sportredacteur) De nieuwe constellatie van de Nederlandse voetbalgemeenschap heeft bijzonder uiteenlopende gevolgen gehad. Niet alleen in het eigen land maar ook daarbuiten is de Ere-divisie van de semi-profs meer in de belangstelling gekomen dan voorheen welke hoogste afdeling ook is ge weest. De aandacht concentreert zich, dat is begrijpelijk, in de eerste plaats op clubs die momenteel de klinkendste namen hebben. Men vindt die na men zelfs terug in de buitenlandse bladen, die dit jaar voor het eerst wekelijks trouw de resultaten vermelden. Zo gebeurt het ook, dat onwille keurig de aandacht voor de strijd in de Eerste en zeker in de Tweede Divisie is verslapt. Zoiets is begrijpelijk, maar toch niet geheel terecht. Want, vooral wat betreft de Eerste Divisie, is het opmerkelijk te zien hoe enkele clubs met een roemrijk verleden, die de laatste jaren even uit hun gewone doen waren geraakt een normaal verschijnsel in de voetbal competities plotseling de oude veerkracht herwonnen hebben en nu krachtdadige pogingen in het werk stellen om zo snel mogelijk te komen daar waar zij altijd met ere hun plaats hebben ingenomen: in de hoogste regionen. Treffende voorbeelden daarvan ziet men thans bij het bekijken der ranglijsten. Men ziet immers dat zowel A.D.O. als Blauw Wit aan de poorten van Nederlands voetbalwalhalla kloppen en dat clubs als Limbur- gia, Hermes D.V.S. en R.C.H. tezamen met de representanten van de „jon ge generatie" Volendam en Alkmaar hun kans verbeiden. Merkwaardig is het hoe de verrich tingen zijn van de clubs die het vorig jaar ternauwernoodde aansluiting met de hoogste regioneri hebben gemist. In afdeling A van de Eerste Divisie wordt de ranglijst aangevoerd door vier clubs, die in de voormalige hoofdklasse heb- Reshevsky heeft weer van zich laten leent dus een zekere sanctie. Bovendien horen. Hij won te New York het sterk I vermijdt men het onverkwikkelijk on bezette Rosenwald-toernooi met een dervragen van getuigen uit het publiek, score van 9 uit 11. Tweede was Bisguier met 7 punten. Reshevsky verloor in de eerste ronde van Donald Byrne, die op zijn beurt verloor van de 13-jarige R. Fischer, wiens optreden de sensatie van het toernooi was. Ook de wedstrijdleider Kmoch zorgde voor een verrassing. Hij verklaarde de partij MednisHearst voor beide spelers verloren. Hearst overschreed op de 33e zet de tijd. Mednis had echter sinds de 30e zet niet meer genoteerd en kon vol gens een veel toegepaste regel, daarom ke plekken precies weten, te veel. Metz had tenslotte de sterkste zenuwen. Hij herstelde zich precies op tijd. Van de Pol had nog een achterstand van nog maar vier caramboles. Toen scoorde Metz eerst zestien treffers en kort erna leverde hij de zoveelste krachttoer in deze partij: een serie van 23. Het pleit was beslecht. Van de Pol was woedend op zichzelf, wond zich op en probeerde met onmogelijke stoten te forceren wat toch niet te bereiken was. Metz had weer vijftig caramboles meer toen de finish was bereikt. Op nagenoeg identieke wijze verloor v. d. Poll in de prille nachtelijke uren ook van De Kleine. De Zwollenaar herstelde zich het eerst van een sle pend begin en bouwde naarstig, maar met oij virtuositeit schijnbaar onver mijdelijk behorende nonchalance aan een veelbelovende serie. Hoog werd de score niet, maar De Kleine maak te, voor de reeksen onnodig vroeg afbraken, voldoende caramboles om v. d. Poll tijdelijk uit te schakelen. Er was op een gegeven ogenblik zelfs een verschil van bijna zeventig pun ten. Weer echter scheen v. d. Poll te zulien terugslaan. Hij werkte bijna vijftig caramboles van zijn achter kemphanen. die eikaars sterke en zwak- de partij niet opeisen. Beide spelers deden nog snel 7 a 8 zetten en toen was ook Mednis' vlaggetje gevallen. Getui gen beweerden dat dit twee zetten voor de laatste gebeurd was en dus nog voor de tijdscontrole. Kmoch nam toen zijn bovenvermelde beslissing. Zeer ten on rechte, lijkt ons. Dit voorval toont weer eens duidelijk aan de zwakke samen stelling van het reglement van de F.I.D.E. Dit reglement is zo zwak van opzet, dat er een grote ruimte is voor willekeur. De persoonlijke opvattingen van de wedstrijdleider tellen dan ook zwaar. Wanneer wij ons niet vergissen is juist Kmoch er mee begonnen bij tijds overschrijding van een speler, den an der het recht, de partij op te eisen, te ontzeggen wanneer deze geen goed bij gehouden, duidelijk geschreven notatie kan overleggen. Het reglement van de F.I.D.E. vraagt Van iedere speler van de partij een notatie bij te houden, noemt echter geen sanctie. De regel van Kmoch ver wat vroeger nog wel eens gebeurde. De omstanders zijn in een tijdnoodfase meestal nog zenuwachtiger dan de spe lers zelf en zijn daarom als getuigen, hoeveel zetten gedaan zijn en wanneer precies het vlaggetje viel, volkomen waardeloos. Kmoch heeft in het geval MednisHearst toch met getuigen ge- Hier is e5 beter op Pb6, volgt dan f6: en wit krijgt 3 lichte stukken voor de Dame. door werkt. Althans volgens het verslag van Ed. Lasker, die ook in de arbitragecom missie zat. Nu hadden dus beide spelers de tijd overschreden en hadden beiden niet genoteerd. Het lijkt ons logisch en rechtvaardig wanneer de wedstrijdlei der gewoon had laten doorspelen. En verder is de uitslag 00 van een schaak partij en curiosum, dat tot het uiterste vermeden moet worden. Eigenlijk kan het alleen voorkomen in het door het reglement voorziene geval van niet op komen van beide spelers. Toen Euwe van het geval hoorde, verklaarde hij, dat het hem, Kmoch kennende, nog verbaasde dat de om standers niet ook een nul hadden ge kregen! En hier dan een partij uit het toer nooi: Donald ByrneR. Fischer: 1. Pgl-f3 Pg8-f6; 2. c2-c4 g7-g6; 3. Pbl- c3 Lf8-g7; 4. d2-d4 0-0; 5. Lcl-f4 d7-d5; 6. Ddl-b3 d5xc4; 7. Db3xc4 c7-c6; 8. e2- e4 Pb8-d7; 9. Tal-dl. 9 Lf4-g5? Pd7-b6; 10. Dc4-c5 Lc8-g4; 11. Wit's opstelling was al dubieus, nu nog de ontwikkeling verwaarlozen is te veel. 11. Pb6-a4!l Schitterend geriposteerd. Op 12. Pa4: volgt: 12Pe4:; 13. Del Da5i; 14. Pc3 Lf3: en zwart wint het stuk terug. 12. Dc5-a3 Pa4xc3; 13. b2xc3 Pf6xe4; 14. Lg5xe7 Dd8-b6. Wit kan nu wel een kwaliteit nemen, maar na 15. Lf8: Lf8:; 16. Db3 Pc3:, staat hij zeer slecht. 15. Lfl-c4 Pe4xc3. Om op Dc3: met Te8 het stuk terug te winnen. 16. Le7-c5 Tf8-e8t; 17. Kel-fl Lg4-e6ü Op Le6: volgt nu Db5t. Wit moet het dame-offer aannemen. 18. Lc5xb6 Le6xc4i'; 19. Kfl-gl Pc3- e2t; 20. Kgl-fl Pe2xd4t; 21. Kfl-gl Pd4- e2t; 22. Kgl-fl Pe2-c3f; 23 Kfl-gl. De zelfde stelling als op de 19e zet, alleen nu zonder witte pion op d4, waar door nu Pc3 gedekt staat. 23a7xb6; 24. Da3-b4 Ta8-a4; 25. Db4xb6 Pc3xdl. De strijd is nu beslist. Wit werd op de 41e zet mat gezet. Een schitterende prestatie van het 13-jarige wonderkind, die de eerste schoonheidsprijs verwierf. ben gespeeld maar er niet in zijn ge slaagd bij de eerste negen te eindigen; A.D.O.Limburgia, Alkmaar en De Vo- lewijckers. In afdeling B daarentegen worden de eerste vier plaatsen bezet door voormalige eerste klassers Blauw Wit, Hermes D.V.S., Volen dam en R.C.H. en eerst daarna ko men de eerste ex-hoofdklassers aan bod. Opmerkelijk is voorts dat van de nog niet zo lang geleden veelgerpemde zui delijke suprematie, die eens culmineer de in het „Brabantse kampioenen kwartet," weinig of niets is overgeble ven, ook in de Ere Divisie niet. Daar immers tronen aan het hoofd van de ranglijst achtereenvolgens Feijenoord, Enschede en Ajax. Als men bovendien ziet dat drie zuidelijke teams de rij in de hoogste afdeling sluiten dan lijkt de veronderstelling, dat het westelijke ele ment aan de top wordt versterkt, ge wettigd. ADO op eerste plaats Intussen is het nog lang niet zo, dat nu, met ruim een derde deel van de competitie achter de rug. reeds gespro ken kan worden van favorieten voor de titel. De onderlinge verschillen in de twee afdelingen van de Eerste Divisie zijn bijzonder gering. Het bijzonder schotvaardige A.D.O., dat aan aanvals- kracht heeft gewonnen nu Clavan in het oude nest is teruggekeerd en Tim mermans weer de prestaties levert die men van hem mocht verwachten, heeft in afdeling A de leiding met twee pun ten voorsprong op Limburgia. Van de Limburgers overigens een uitstekende prestatie om zich zo snel van de in zinking van de laatste jaren te herstel len. Alkmaar heeft eerst geruime tijd de ranglijst aangevoerd. Het heeft de laatste weken echter heel wat steken laten vallen en is thans derde met een achterstand van drie kostbare punten. Dan volgt, tot veler verrassing De Vo- lewijckers, maar wij geloven niet dat de Noord-Amsterdammers een belang rijke rol gaan spelen in de strijd om de titel en dus de promotie naar de Ere Divisie. Opvallend is wel hoe eertijds sterke teams als Haarlem en S.V.V. en K.F.C., dat het nog tot de beslissings competitie voor een plaats in de Ere Divisie heeft gebracht, nu verwijlen in de middenmoot en goede met slechte resultaten afwisselen. En wat te zeg gen van de malaise bij D.W.S. en voor al Emma, die met trieste cijfers onder aan de ranglijst bengelen en niet de indruk wekken dat het getij spoedig zal keren. Sterk Volendam In de andere afdeling heeft Blauw Wit de leiding genomen. Dat is voor degene, die weet hoe moeilijk de Am sterdamse stadionclub het de laatste jaren heeft gehad, een grote verrassing. Maar nog groter is de surprise die Volendam zijn aanhang heeft bereid. De wijdbroeken hebben in de storm rond de overgang naar het professionalisme het hoofd koel gehouden. Zij hebben nimmer de transfer-markt opgezocht, zagen wel spelers naar elders trekken en zijn er desondanks in geslaagd een bijzonder sterke tegenstander te blijven. Zy bezetten momenteel de derde plaats, maar als de achterstand in het aantal gespeelde wedstryden wordt ingelopen en daarbij wordt gewonnen, staan de Volendammers er even goed voor als Blauw Wit! Zeker, er zijn meer clubs die de tweede klas der amateurs hebben verlaten en met goed gevolg hebben ge debuteerd in de ryen der profs, maar al die anderen hebben op de een of andere manier hun team met krachten van elders moeten versterken. Helmon- dia byvoorbeeld, dat Roosenburg uit Sneek haalde en voor hem een lief sommetje heeft moeten betalen. Behalve Blauw Wit en Volendam spelen twee kampioenen van de eer ste klas van het vorig jaar, Hermes D.V.S. en R.C.H., een voorname rol in de strijd om de eerste plaats in afdeling B. Hermes D.V.S. staat re latief slechts één punt ten achter bij Blauw Wit; R.C.H. slechts twee. Dan eerst komt de eerste vertegenwoor diger uit de voormalige hoofdklasse. Het is Excelsior, dat evenals R.C.H. heel wat gelijke spelen op zijn naam heeft. Onmiddellijk erna nog drie ex- hoofdklassers ScheveningenHolland Sport, Sittardia en D.F.C. Het Vlaar- dingense Fortuna, dat het vorig sei zoen op het nippertje de eerste divi sie heeft berekt, sluit in deze afdeling de rij, maar evenals in A staan ook hier de papieren van een Dordtse club, E.B.O.H, verre van gunstig. In de tweede divisie, meer regionaal over twee afdelingen verdeeld, strijden in A drie oude bekenden uit de noorde lijke hoek een enerverend duel uit met de voormalige oostelijke tweede klas- ser Rheden. Het zijn Be Quick, Leeu warden en Veendam, die in de afge lopen jaren flink in de geldbuidel heb ben gegrepen om krachten van elders te kunnen aantrekken. In groep B ver weert het Brabantse tweetal R.B.C.- Longa zich energiek tegen de steeds heftiger wordende stormlopen van twee teams die zich knap hebben hersteld van een zwak begin: Z.F.C. en 't Gooi. Vooral de opmars van de club van Schaap is opmerkelijk. Tien punten uit de laatste vijf wedstrijden. Hilversum bevindt zich tussen die twee in, maar van deze Gooise club zijn prestaties de laatste tijd enigszins teleurstellend. Ten gevolge van de bouwbeperking dreigt een wanhoopstoestand te ont staan voor het vakonderwijs, de levens voorwaarde voor de industriële ontwik keling van onr land. Het is zaak, dat de regering met spoed plannen ter le niging van de nood beraamt. Deze woorden sprak de voorzitter van de vereniging van directrices en directeuren van nijverheidsscholen, de heer J. H. L. van Kimmenaede, bij de opening van de tweedaagse vergade ring der vereniging, die in het Carlton- hotel te Amsterdam is gehouden. De voorzitter betoogde voorts, dat ten gevolge van de grote bevolkingsaan was in de komende jaren niet meer zal kunnen worden voldaan aan de vraag naar technische opleiding binnen het raam van de nu bestaande lagere nijverheidsscholen. Hij signaleerde moeilijkheden op het gebied van de aan sluiting en doorstroming van leerlingen bij het nijverheidsonderwijs. Tijdens het gisteren in Den Haag ge opende congres van het N.V.V. is de heer C. van Wingerden tot voorzitter gekozen. Hij volgt de heer H. Ooster huis op, die op dit congres zijn afscheid als N.V.V.-voorzitter vierde. De nieuwe werk- en functieverdeling van dit ver- bondsbestuur werd als volgt vastge steld: C. W. van Wingerden, eerste voorzitter, D. Roemers, tweede voor zitter, H. Korte jr, algemeen secreta ris, H. Visser, penningmeester, A. Kloos, secretaris-redacteur, J. Lage- veen, J. Landman, W. F. van Tilburg en P. de Vries, secretarissen. De nieuwe voorzitter heeft aan de heer Oosterhuis het gouden insigne van de orde van de arbeid uitgereikt. Mi nister Suurhoff. die hierna het woord voerde, verklaarde dat het tegenwoordi ge maatschappelijke leven zonder vak verenigingen niet meer denkbaar is. De heer Öosterhuis, zo zeide hij, heeft een leven van toewijding aan de vakvereni ging achter zich, waarbij hij zich zelf nimmer heeft gespaard. Hij verdient de dank niet alleen van deze vakvereni ging, maar ook van de regering en ons volk in zijn geheel. Ja, dit zijn echt de donkere dagen voor Kerstmis. Donker maar gezellig. Vinden jullie ook niet? Echt dagen om eens fijn te puzzelen. Nou. dat doen jullie dan ook keurig. Wel, en dan vandaag eerst maar de prijzen. Ie Prijs: Benny Geenevasen, Linden- straat 3. Haarlem. 2e Prijs: Hans Scholte, Leembruggen- Straat 22, Hillegom. 3e Prijs: Jaap Velsen-Noord. Stam, Doodweg 39, De goede oplossing was zo: Horizontaal: 2. garage; 4. Alva; 5. pak ket; 6. lier; 8. drop; 10. bakker; 11. ever; 12. karren. Vertikaal: 1. kabel; 2. gapen; 3. an ker; 7. erker; 8. doren; 9. poort. Nieuwe oplossingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. In de linker bovenhoek schrijven: „Kin derprijsvraag". Naam van je krant ver melden. Twee achtereenvolgende nederlagen hebben Haarlem geen goed gedaan. De Boodbroeken zyn voorlopig kampioenskandidaat af maar B.C.H. kon zich na het eerste volledige échec verleden week herstellen. Stormvogels viel terug maar E.D.O. verraste vriend en vijand. De vorige zondag was dus geen onverdeeld gunstige dag voor de Haarlemse voetballiefhebbers en ook in-het kamp der amateurs was men ook al niet volop tevreden. Daar vielen ook harde klappen en zowel bij het semi-prof voetbal als bij de amateurs zal de komende zondag veel moeten goed maken. Haarlem krygt daartoe de kans tegen De Graafschap, Stormvogels' taak by Rig- tersbleek is ongemeen zwaar, R.C.H. gaat bij het sterke Volendam op be zoek en V.S.V. zal de degens moeten kruisen met Alkmaar. In het kamp der tweede klassers krijgt H.B.C. bezoek van het leidende V.V.B. en in de strijd van de katholieke derde en vierde klassers zien we eveneens een aantal belangwekkende ontmoetingen vastgesteld die de stand op de diverse ranglijsten danig kunnen beïnvloeden. Haarlem krijgt dus De Graafschap op visite. Dat moet toch weer eens een overwinning worden voor de Voogd c.s. maar bepaald cadeau zullen de Rood- broeken het niet krijgen. De Graaf schap speelt technisch vry knap maar is defensief niet zo sterk. Groeneveld en zijn trawanten zullen dus voor de nodige doelpunten moeten zorgen. VSV heeft het op „Schoonenberg" niet gemakkelijk tegen de Noordhol landse combinatie Alkmaar. De positie van VSV op de ranglijst is bepaald zwak en schreeuwt om verbetering. Al le hens dus aan dek, VSV! RCH gaat de zware strijd in Volen dam tegemoet. De Racing zal technisch zeker niet de mindere zyn van de wijd broeken maar deze laatsten vertonen momenteel een vorm welke waarschijn- ïyk iets te hoog ligt voor Biesbrouck en zijn mannen. Een Haarlemse neder laag ïykt het meest waarschijnlijk, vooral omdat de produktiviteit bij RCH nog steeds te wensen overlaat en Vo lendam de laatste tijd erg op schot is. Stormvogels komt in Enschede tegen Rigtersbleek voor een lastig karwei. De IJmuidenaren zullen alles in het werk dienen te stellen om een gelijkspel te behalen. Maar meer zal het zeer waar schijnlijk niet worden. De stryd in de tweede klasse is dit seizoen zeer spannend. Zowel onder als boven aan de lyst ontloopt men elkaar niet veel zodat alle vastgestelde wed strijden van belang zon. HBC speelt te gen het leidende VVB en zal dus uit zijn beste vaatje moeten tappen om een gelijkspel te bereiken. Zandvoort- meeuwen, verleden week verrassend door De Kennemers verslagen, kan zich met inspanning van alle krachten mis schien herstellen tegen West Frisia maar Schoten zal aan het op bezoek komen de De Kennemers waarschüniyk de handen te vol krijgen. Voor DEM wordt het hoog tyd aan het herstel te begin nen. Tegen Zaandijk zal zulks niet zo erg eenvoudig gaan. Met een gelijkspel zouden we reeds vrede hebben. Bever wijk gaat by Hollandia een vrü zekere nederlaag tegemoet. En HFC tenslotte kan by Holland in Utrecht de beide punten weghalen omdat de Stichtse club niet tot de sterksten behoort. In het kamp der katholieke derde klassers is Vitesse weer ouderwets op dreef geraakt en kan morgen de over winningsreeks voortzetten nu Egmon- dia op bezoek komt. Wijk aan Zee speelt thuis tegen Kinheim en zou bij een eventuele overwinning praktisch buiten gevaar zijn en daar houden we het dan ook op. Velsen echter gaat bij ZVV een heel moeilijke strijd tegemoet waarbij we met een gelijkspel al zeer tevreden zouden zijn. In West II wordt er aan de fraaie positie van WSB geducht geknabbeld. Met gelijke spelen behoudt men op de duur de leiding niet en nu de St. Bavo- club de strijd moet aanbinden met het Haarlemse TYBB, verwachten we op nieuw enig verlies in de vorm van een gelijkspel. Lisse is in de uitwedstrijd tegen Voorburg niet kansloos maar zal alle zeilen moeten bezetten om onge schonden thuis te komen. Bij de vierde klassers wacht Onze Gezellen een moeilijke taak bij Nauti lus. Een moeilijke maar niet minder belangrijke taak want zouden de Ge zellen winnen, dan wordt de kampioens kans weer in ere hersteld. In Halfweg heeft NAS in de strijd met Geel Wit naar onze mening de beste kansen. Wei herstelde Geel Wit zich keurig maar zulks demonstreerde NAS ook in de derby met Halfweg en wel op een wijze die ons het ergste doet vrezen voor de Haarlemse club. USVU heeft tegen De Rijp wederom een kleine kans op een nog hard nodige overwinning terwijl in West II de vooruitzichten voor SJC in de uitwedstrijd tegen ASC niet bijster gunstig zijn. DOSR verliest thuis van DSO, Teylingen krijgt het tegen Docos niet cadeau en ook Foreholte zal aan Te Werve de handen meer dan vol krijgen. Een nieuwe nederlaag dus? Probleem No. 205 van A. M. Voorting. Haarlem. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie. Wit: Santasiere. Zwart: Adams. 1. d4 d5 2. e3 e6 3. Ld3 Pf6 4. Pd2 Ld6 5. f4 Pc6? (Zwart speelt hier, noch later, c5, waardoor hij geen tegenspel krijgt en hier dan ook aan ten gronde gaal.) 6. c3 Pe7 7. Ph3 0—0 8. 0—0 Ld7 9. e4 de4: 10. Pe4: Pg6 11. Pf6;t gf6: (Op Df6: volgt 12. f5 ef5: 13. Lg5 De6 14. Lf5: ten gunste van wit) 12. f5 ef5: 13. Lf5: Lf5: 14. Tf5: kh8 15. Dh5 Tg8? (De zwarte stelling was op den duur toch niet meer te hou den: waarschijnlijk wilde zwart trachten zijn koning in veiligheid te brengen. De tekstzet geeft wit de gelegenheid tot een aardige matcombinatie.) 16. Dh7:t Kh7: 17. Th5t Kg7 18. Lht Kh7 19. Lf8 mat. Probleem No. 206 van mr. A. van der Ven. Wit geeft in 2 zetten mat. HAARLEM: HaarlemDe Graafschap, SchotenDe Kennemers, EHSWSV. VVH-DIO, RipperdaGDA. HEEMSTEDE: HBC—VVB. HALFWEG: NAS—Geel Wit. HOOFDDORP: ETO—Lijnden. HILLEGOM: HillegomWilhelmus. NOORDWIJKERHOUT: WSB—TYBB. SASSENHEIM: TeylingenDocos. VOORHOUT: ForeholteTe Werve. ROELOFARENDSVEEN: DOS—DSO. ZANDVOORT: Zandtvoortm.—W. Frisia. BLOEMENDAAL: Bloemendaal—ASV. SANTPOORT: Terrasvogels—KW. VELSEN: VSV—Alkmaar. BEVERWIJK: DEM—Zaandijk. WIJK AAN ZEE: Wijk a. ZeeKinheim UITGEEST: USVU—De Rijp. CASTRICUM: Vitesse—Egmondia. Wit: Ke8 Te4 Lgl Lhl pionnen 'i3 e2 e5 Zwart: Kd5 pionnen e6 f6. Oplossing probleem No. 203 van H. Ahues. 1. Pb6 dreigt Dg2 mat Ld5 2. Le4: Td5 2. Pb3 met mat. Paradewisseling m^t wisseling van het thema, hetgeen blijkt uit de schijnoplossing 1. Db6? (dreigt Pb3 en Le4 mat). De Novotny variant welke hierdoor ontstaat nl. T. of Lb6 neemt gaat op daar mat volgt resp. Le4 en Pb3, maar deze worden weerlegd door Pcii In de oplossing ziet U de Grimshaw op d5. Oplossing probleem No. 204 van C. Fitsch. Wit: Kg6 Dc6 Th2 Th3 La6 La7, Zwart: Kgl Tb6 Tb8 pion e4. Correspondentie betreffende de schaak- 1. De3! Onvolledig tempoprobleem met rubriek te zenden aan A. Ferquin, Mar- 6 aftrekmatjes door de witte koning. nixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2200. Van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam Probleem voor beginners. No. 440 van P. J. Eype te Haarlem. Y///. V//A Y//A y//. Y/.„. Y//A W/a vw W/a aa/a ^Jaaaa. Wit begint en wint; oplossingen van Wit speelt en wint; oplossingen kun- de nummers 439 en 440 kunnen tegelijk nen ingezonden worden tot 15 jan. a.s. ingezonden worden tot 1 jan. a.s. aan bo- aan B. H. M. Stevens, Bikenlaan 36 vengenoemd adres. Heemstede. 0plossing Oplossing van No. 2193 van Joh Lere teBrecLr yan Nq 435 van Q Numan te Wit speelt naar: 7, 30. 16—11, 40, 40, 43. 41. 16. 20, 2, 8, 5 en wint. Bloemendaal. Als 46/5 bewerking is dit vraagstuk 39—33, 18x9, 28—23, 49x47, 30—24, 47x18, bijzonder geslaagd; de ontleding is vrij 24x24 en wint. Een heel aardig stukje diep en vol verrassingen. Dat de aan- slagwerk: hoewel niet moeilijk, moet vangstand in de afdeling „fantasie" thuis men toch goed uitkijken naar de meer- hoort nemen we graag op de koop toe. slagmogelijkheden. De partij ir. C. n. van Dijk—Deslauriers. (Vervolg) Na de fraaie slagzet van zwart was de stand geworden: zwart 6 st. op 2, 6. 11, Een heel mooie partij waarin wit er genadig afgekomen is. Verpoest speelde tegen Gournier een heel zonderlinge partij, op alle mogelijke 12, 15, 24, dam op 48. Wit 8 st. op 26. 27, manieren wilde hij de partij moeilijk 34, 35, 38. 39, 43. maken, doch hij verdwaalde er zelf in. Het spel ging verder aldus: 47. 3933 Na de opening: 1. 3127 1721; 2. 3731 48x31; 48. 36x27 weliswaar heeft zwart 21—26: 3. 4237 1823: 4. 3338 1217; nu een stuk meer doch wit heeft een 5. 2722 2024; 6. 3430 812; 7. 3933 dreiging op rechts die hem wellicht iog 28: 8. 4439 1721??? verzuimde hij kansen biedt. 48 2—8: 49. 38—33 een stuk te winnen door 22—18, 13x22, 8—13; 50. 34—30 13—19: 51. 30—25! sterk 28x17, 11x22. 3227, 21x32. 38x20. 14x34. gespeeld! zwart mag nu niet 19—23 we- 39x30 en later in de partij verzuimde hij gens 33—28 enz 51. 12—18; 52. 26—21 weer eens een zeer goede winstkans. Na 11—16: 53. 21—17 18—23; tot zijn spilt de 27ste zet van zwart was de stand: moet zwart de doorbraak wei toestaan zwart 16 st. op 3, 6. 8. 11. 12, 13, 15/21. 54. 17—12 23—29; 55. 33—28 29—34; 56 23, 25, 26; wit 17 st. op 22 24, 27, 28. 12—7 34—39; 57. 7—1 16—2] gedwongen 30. 31, 32, 34/38, 40. 42. 45, 46. 50. Verpoest want er dreigt 27—21. 2822 enz 56 speelde hier 5044. moest later een stuk 27x16 3944; 59. 28—22 44—49; 60. 145 offeren en verloor. In plaats daarvan 4938! 61. 22—17 19—23; 62. 45x18 611 had hij op dat moment moeten spelen_ en het wordt remise want wit moet wel 46—41, 20x29, 3024. 19x39, 28x19, 17x28 naar 6 slaan waarna zwart het spel door gedw. 32x43 21x32, 38x27, 13x24 40 1520 24—30 en 38x36 uit maakt. en wit heeft het beste spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4