Kamerlid Peters (K.Y.P.): Minister Cals moet bereid zijn te sneuvelen op het veld van eer I FOTOBOEK ten bate van de Hongaarse vluchtelingen De Hollandse pers van vóór 1813 D Opnieuw 550 vluchtelingen Jaarbeurshallen in Functionarissen heten op zich wachten Man in kooi van koningstijger Om eens te kunnen huilen... Ochtendstond I Kritische geluiden over salarissen van onderwijzers en leraren Geen bezorging flats Arbeid voor 6847 Hongaren specialisten voor smaakvolle Jk inrichtingen weteringschans Ifijf amsterdam Tussen neus en lippen 17 en 18 ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAGINA 5 Duurste minister Aantal vragen Grundig verliest proces tegen radiohandelaar Militaire prijs winnaars Geen brochure Scholenbouw Het hart Scholieren vieren Statuutdag Prinses Irene aanwezig in Amsterdam in Australisch blad: Twaalf onderwijzers op Nieuw-Guinea vermoord v&p. Televisie Saxofoon Humor (Van onze parlementaire redactie) De opmerkelijkste uitspraak in de Tweede Kamer bij de behandeling van de onderwijsbegroting is gekomen van K.V.P.-zijde. De heer Peters sprak de hoop uit dat minister Cals zijn ambt genoot Hofstra zover zou krijgen dat de nodige salarisverbetering voor de do centen tot stand komt. De huidige situa tie kan niet gehandhaafd blijven: uit eindelijk zou minister Cals bereid moe ten zijn om te sneuvelen op het veld van eer. De totale uitgaven, die onder verant woordelijkheid van minister Cals val len, bedragen een miljard gulden. Bin nen afzienbare tijd kon hij wel eens de duurste minister worden. Het gaat er nu om deze gelden zo goed mogelijk te besteden, aldus de heer Peters. Wij hebben nu helaas te maken met een kwalitatieve daling van het docenten corps. Bij deze daling speelt de kwestie van de salariëring een grote rol. Er is geen sector in de ambtelijke wereld, waar zoveel onrust heerst als bij het onderwijs. Het totale beeld van het salarisbeleid is dat van een bonte lap pendeken. Er is een gebrek aan doelbe wuste, uitgekiende coördinatie. De on voldoende coördinatie tekent zich af zowel binnen de sector van het onder wijs zelf als ten opzichte van de amb tenaren. Het onderwijs heeft zijn eigen karakter en het is verkeerd om het vast te haken aan de ambtelijke wereld. Men moet ook niet iedere categorie van het onderwijs afzonderlijk bezien. Er dreigt in de onderwijswereld een groepsegoïsme te ontstaan. De heer Pe ters drong dan ook voor wat het Ge organiseerd Overleg betreft aan op de vorming van één commissie, waarin de belangen der verschillende sectoren van het onderwijs behandeld worden. Spreker stelde een aantal vragen over de salariëring van de leraren: De Hoge Raad heeft arrest gewezen ln de zaak van de Duitse radiofabriek Grundig tegen de Amsterdamse radio- handel R. Prins. De vordering van de Duitse fabriek werd afgewezen en d< heer Prins in het gelijk gesteld. De heer Prins voert zelfstandig Grun- dig-produkten in ons land in, waardoor het hem mogelijk is deze produkten te verkopen tegen een lagere prijs dan de Grundig-produktcn die werden geïm porteerd door de Nederlandse verkoop organisatie van Grundig. De Duitse radiofabriek heeft in Duits land en in Nederland afzonderlijke ver kooporganisaties opgebouwd, met vastge stelde verkoopprijzen met het verbod te verkopen naar een ander land dan dat waarvoor elke organisatie apart was in gesteld. De Duitse fabriek sprak de heer Prins destijds aan voor schadevergoeding. De Amsterdamse rechtbank wees deze eis af. Het gerechtshof te Amsterdam wees de eis echter toe. De heer Prins ging hierop in cassatie. De Hoge Raad heeft het arrest van het hof te Amsterdam vernietigd en het von nis van de rechtbank bekrachtigd. De Duitse fabriek zal de proceskosten moe ten betalen. De voornaamste resultaten van de foto-, teken- en schilderwedstrijd voor militairen van land- en luchtmacht 1956, zijn: teken en schilderwedstrijd: a. inzenders, die zich rekenen tot de beginners: 1. soldaat E. Went, Coak, Middelburg. 2. korporaal 1 J. H. Hag- man. Luaschietschool Ede, 3. kapitein C. F. Ellmer, ministerie van Oorlog Den Haag, b. inzenders die zich reke nen tot de gevorderden: 1. kapitein C. Homburg, commando Lua Den Haag, 2. grenadier D. van Golden, garde ba taljon grenadiers Schaarsbergen, 3. sol daat J. J. M. Brein, lichte Lua Arnhem. c. inzenders, di het tekenen of schil deren tot beroep hebben: 1. korporaal M. Schultz, bataljon stoottroepen Gra ve. 2. soldaat 1. M. B. Boom, afdeling Veldartillerie 't Harde, 3. H. A. M. v. d. Boomeer, vliegbasis Volkel. Korporaal M. Schultz ontvangt bo vendien de legpenning beschikbaar ge steld door Z.K.H. Prins Bernhard. Fotowedstrijd 1956. a niet .geheel •igen werk: 1. korporaal W. Dinge- bians, luchtmacht Zeist, 2. luit-kol. W. tntveld, garnizoens-commando Gorin- ehem, 3 (SMI) J. A. Wessels, verbin dingsdienst Ede. b. geheel eigen werk, beginners: 1. res. 2e luit. G. Marken- IJeyn, vliegbasis Eindhoven, 2. sgt. M. y- L. Peeters. vliegbasis Eindhoven, 3. \SMA) J. G. Koning, kernstaf Nw. Mit ogen. c. geheel eigen werk, gevorder den: 1. res.-kapt. B. Roos, Delaware ?hi0, USD, 2. 2e luit. S. M. de Veer, ~en Haag, 3. kapt. K. Lub, artillerie vjeetafdeling Kampen, d. werk van hen, ?'e het fotobedrjjf tot hun beroep heb ben: i. soldaat T. van Oudgaarden, ftederikkazerne, Den Haag, 2 (SM) H. •y. Kluwder, gew. mil. korps Assen, 3. ?°ldaat H. G. H. Bakkers, Scheffer- ydtnp, De Lier. Geestigste militaire fo- 1. (VDG) J. Hammer, insnectie ?e5. Genie, Den Haag. Beste militaire „puefoto: 1. res.-kapt. B. Roos, Dela- f are, Ohio, USA., de mooiste kleuren- ato: alleen toegekend een derde prijs jat, majoor J. G. de Bruin, nieuwe Fre- rikkazerne, Den Haag. in e prijzen zijn vanmorgen om 11 uur ge "pulchri Studio" in Den Haag uit- acht de minister de huidige salarië ring redelijk als beloning voor arbeid op een bepaald niveau? Kunnen de leraren zich handhaven in hun eigen milieu? Zijn de lerarensalarissen ge steld op de juiste plaats ten opzichte van de andere overheidssalarissen? Zijn de salarissen van dien aard dat het werk zijn aantrekkelijkheid be houdt en gelden dezelfde argumen ten, die gebruikt zijn bij de verhoging van de salarissen der hogere ambte naren niet voor de leraren? De heer Peters schonk ook ruime aandacht aan de lijdensgeschiedenis van het overleg over de onderwijzers salarissen. Hoe groot de ontstemming is bij de onderwijzers heeft de minister op de protestbijeenkomst in Den Haag zelf kunnen constateren. De financiële waar dering van de onderwijzers is niet con form hun opleiding. De kwestie van verdergaande afschaf fing van het schoolgeld besprekend zei de heer Peters hiertegen geen princi pieel bezwaar te hebben. Hij vroeg zich echter wel af of men de drie of vier miljoen gulden, die hiermee gemoeid zijn, niet meer efficiënt zou kunnen be steden. Het zou juist zijn tot deze afschaffing over te gaan als de schoolgeldkwestie werkelijk een rem betekende, maar nu kan men het geld beter aanwenden voor de bijkomende onderwijskosten. Ook mej. Nolte (K.V.P.) behandelde de salariskwestie. Zij stelde dat goed onderwijs op de eerste plaats afhanke lijk is van degenen die het onderwijs geven. Men heeft om de animo voor het onderwijs te vergroten een brochu re uitgegeven, maar als men de hogere ambtenaren wil vasthouden komt men niet met een brochure, doch met een salarisverhoging. Spreekster uitte ern stige bezorgdheid over de onbevoegd heidssituatie bij het V.H.M.O. Zij stelde dat men de volledig bevoegden moet vasthouden, de onvolledig bevoegden ruime steun moet geven om wel vol ledig bevoegd te worden en dat de wer kelijk niet-beyoegden moeten weten, dat zij slechts voor een bepaalde tijd genoemd werd twee jaar werken. De heer Engelberting (K.V.P.) behan delde de moeilijkheden bij de scholen bouw. Hij noemde de weg, die een pro ject moet afleggen alvorens het gerea liseerd kan worden, ontstellend lang. Het is voor een buitenstaander onbe grijpelijk dat er door zovelen en zolang aan gedokterd moet worden. De hui- zennood is volksvijand nummer een, de scholennood noemde spreker jeugd- vijand nummer een. Een onderwijsexpert van de Partij van de Arbeid, de heer Kleywegt, die zijn maidenspeech hield, verklaarde na mens zijn fractie, dat het besluit van de regering tot extra verhoging van alle topsalarissen van ambtenaren (waar het onderwijs buiten valt) zijn fractie uiter mate bedenkelijk voorkwam. Wanneer, zoals het gerucht wil, de regering reeds deze maand tot uitvoering van dit be sluit zou overgaan, zonder het parle ment in deze zeer ingrijpende en uiterst discutabele maatregel te kennen, dient zij zich van haar grote verantwoorde lijkheid terdege bewust te zijn. Hü vroeg voorts om een nog veel grotere besteding van het nationaal in komen voor het onderwijs, om een se lectie die het onderwijs nog veel meer openstelt voor iedereen die begaafd is, om een betere vormgeving vooral voor het V.H.M.O. en om meer aandacht voor „het hart van het onderwijs", de vor ming van leerkrachten in pedagogische zin. „Om Jan Latijn te leren moet men niet alleen Latijn maar ook Jan ken nen", aldus deze spreker. Vrijdagavond is te Amsterdam de statuutdag 1956 gevierd. Mr. A. de Roos, A.msterdams wethouder van onderwijs, werd bij zijn aankomst verwelkomd door een aantal Surinaamse kota-missies. Voor de eerste keer wordt in ons land het in werking treden van het sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlan den op 29 december 1954, herdacht. Daartoe was in Amsterdam vrijdag avond onder auspiciën van de Konink lijke vereniging Oost en West (afd. Am sterdam), het Koninklijk instituut voor de Tropen, en de Sticusa (stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen) een scho lierenbijeenkomst belegd. Deze in de geheel met jongeren ge vulde grote zaal van Krasnapolsky ge houden bijeenkomst werd ook bijge woond door de leerlingen o.w. prin ses Irene van de twee hoogste klas sen van de dependance van het Baarns lyceum. Voorts was aanwezig de direc teur van het kabinet van de gevolmach tigd minister van de Nederlandse An tillen in ons land, mr. N. Debrot. Na het openingswoord van de Amsterdam se wethouder mr. A. de Roos hield de heer J. A. Mulder, medewerker van het Kon. Instituut voor de Tropen, een inleiding over de betekenis van het sta tuut voor het koninkrijk der Nederlan den. Korte toespraken hielden voorts een jongeman uit Suriname, een meisje uit Amsterdam en een Antilliaanse student, die o.a. opmerkte: „Dit is de eerste keer, dat de jeugd van het gehele ko ninkrijk verenigd is." Voorts werkten aan het programma mee de declamator Otto Sterman en het Surinaams muziekgezelschap „Guy ana". Als première we'rd de kleuren film van de K.L.M.: „Carribean dream- flight" vertoond, Va" U-jarige mevrouw A. J. S.N H. ts op de Dierense Laan in Den ïed„„ cioor een tram van lijn 6 aange- het en zo ernstig gewond dat zij tijdens led j^rvner naar het ziekenhuis is over- ke-m Dc bejaarde dame had met een ll«B J staan praten, draaide zich om en «egen de juist passerende tram aan. Ge zult er, lezer, ook zonder die geregeld terugkerende advertenties, wel van overtuigd zijn, hoezeer ons leven wordt beinvloed door de kran ten wij blozen bescheiden hoe een wereldopinie binnen korte tijd haar ontstaan aan de pers te danken heeft, en hoe dientengevolge niet zel den heel de loop der geschiedenis een wending neemt. Het zij echter verre van ons een (overbodige) oratio pro domo te houden. Wij schrijven deze regels slechts neer omdat sinds gister avond voor een ieder de mogelijkheid bestaat zich in het Archiefgebouw van Rotterdam aan de Mathenesser- laan een indruk te vormen van de nieuwsvoorziening in Nederland vóór 1813, en de betekenis die zij langza merhand is gaan krijgen in het open bare leven. De gemeentearchivaris, de heer H. C. Hazewinkel, heeft maanden lang musea en bibliotheken, waaron der het Nederlandsch Persmuseum en de Nationale Bibliotheek, platgelopen om materiaal te verzamelen en hij is er in geslaagd om in een tweetal ver nieuwde zalen een hoogst interessant overzicht samen te stellen van de Hol landse pers van voor 1813. Met opzet is het einde van de Napoleontische periode als grens genomen, omdat na die tijd het perswezen in de lage lan den een geheel ander karakter krijgt en feitelijk een aparte expositie zou vereisen. Van de alleroudste kranten in Holland, vaak nog met de hand geschreven, zijn diverse exemplaren op de tentoonstelling aanwezig, en waar het niet mogelijk bleek een ori gineel te exposeren, neemt een facsi mile de plaats in. Een verbindende tekst maakt de leek wat wegwijs in die primitieve beginperiode in de historie van de Hollandse berichtgeving. Om eens een greep te doen uit de belangrijkste stukken op deze tentoon stelling: een van de eerste, nog met de hand geschreven, kranten, uitgege ven door de Haagse notaris Cornelis Cools in 1599, is het zuivere type van de koopmansbrief, waaruit het latere nieuwsblad is voortgekomen. De Rial- tobrug in Venetië (Vennedig zoals het toen heette), die bruisende Italiaanse koopmansstad, was omstreeks die tijd een centrum van handel in nieuwtjes, en vele berichten in de Europese koop mansbrieven waren dan ook uit die bron afkomstig. Broer Jansz was een van de eerste Hollandse uitgevers van gedrukte kranten. Een exemplaar van 1 maart 1620 geeft een „Cort onder richt van de droevighe ende ellendige geschiedenissen in 't Conincknjck Bo- hemen", handelend over onlusten aan het hof. Deze Broer Jansz kan men bov.adien als onze eerste oorlogscor respondent beschouwen. Hij noemde zichzelf tenminste „out-courantier in het leger van Zijne Prinselijke Excel lentie". De eerste gedrukte nieuws bladen waren sterk afgestemd op de toen pas ingevoerde weekmarkten en verschenen daarom meestal ook een maal per week. Vrij snel ontwikkelde zich ook de verkoop van de „vliegende bladen" ofwel gedrukte vlugschriften, waarbij profijt getrokken werd van de aangeboren menselijke nieuwsgierig heid, en die dus een tamelijk sensa tioneel karakter droegen. De eerste gedrukte krant in Neder land werd in Amsterdam uitgegeven, namelijk al in 1618. Het is wat spijtig voor Rotterdam, waar een dergelijke tentoonstelling nu voor de eerste maal gehouden wordt, dat deze stad eerst in 1666 met een zeepost uitkwam en eerst in 1717 met een meer alge mene krant. De expositie, blijft tot 20 januari geopend. e Amsterdamse vrouwelijke fo tografen Violette Cornelius en Ata Kando hebben in de eerste chaotische dagen na de opstand in Hongarije honderden foto's gemaakt aan de grens en in de vluchtelingen kampen in Oostenrijk. Uit 1400 foto's heeft Jurriaan Schrofer er nu 80 geko zen, die door Uitgeverij „De Bezige Bij" te Amsterdam zijn gebundeld in een boek, dat verkocht zal worden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Een viertal Nederlandse drukkerijen vervaardigt het boek, dat waarschijn lijk nog vóór Kerstmis in de boek handel zal komen, tegen kostprijs. De enige tekst in het boek, dat door ,X>e Bezige Bij" wordt uitgegeven onder auspiciën van het Nat. Comité Hulpverlening Hongaarse Volk, is een vierregelig Hongaars volksliedje, dat in 11 talen (Hongaars, Nederlands, Frans, Duits, Engels, Italiaans, Rus sisch, Spaans, Chinees, Hebreeuws, Arabisch) tussen de foto's wordt op genomen. De Nederlandse vertaling luidt als volgt: Bloem van mijn land, je steel is ge knakt, en voor mijn verdriet is geen troost. Over mijn dorp stak de stormxoind op land dat ik liefheb, vaarwel! Tijdens de halfjaarlijkse ledenverga dering van de coöperatieve fabriek voor melkprodukten „Mariëndaal" te Apel doorn, heeft de directeur van dit be drijf, de heer H. J. Koier, o.a. mede gedeeld, dat bewoners van hoogbouw in de toekomst vermoedelijk hun melk en melkprodukten in de winkel zullen moe- te" gaan halen. De bezorging in de flats kost zeer veel tijd en is bijzon der vermoeiend, hetgeen bij het huidi ge zeer ernstige personeelstekort on overkomelijke moeilijkheden oplevert. Ook leveranciers van andere produk ten kampen met deze moeilijkheden, aldus de heer Koier. Zij zullen waar schijnlijk tot eenzelfde maatregel moe ten overgaan. Volgens het te Sydney verschijnende blad „Mirror" zijn twaalf Lutherse missie-onderwijzers door bijgelovige inboorlingen op Nieuw-Guinea op de grens tussen het Australische en Ne derlandse gebied vermoord. De onder wijzers waren zelf inboorlingen; twee Europeanen schijnen zich, aldus het blad, in veiligheid hebben gesteld. Het afschuwelijke bloedbad zou heb ben plaats gevonden bij de Wisselme ren. De Europese missionarissen werden ervan beschuldigd het sterven van varkens in de hand te hebben gewerkt. De „Mirror" schrijft, dat de inboor lingen het missiegebouw omringden en met bijlen de ongewapende onderwij zers te lijf gingen. De onderwijzers waren slechts kort in het gebied aanwezig en kwamen per vliegtuig. Ook het vliegtuig werd volkomen vernield. De directie voor de arbeidsvoorziening heeft tot op dit ogenblik in totaal 1108 aanvragen vah~ werkgevers ontvangen- voor 6847 arbeidsplaatsen voor Hon gaarse vluchtelingen: In verschillende gevallen gaan deze aanvragen vergezeld van aanbiedingen v n woonruimte. Advertentie verzoek ontvangt omgaand nieuwe meubelprospectusl De Jaarbeurshallen in Utrecht zijn rekening mee, dat dit transport langer gisteren opnieuw het toneel geweest dan drie dagen in de Julianahal zal ver van vele ontroerende taferelen., Opnieuw blijven. Sommigen menen, dat het twee heeft 't Nederlandsche Roode Kruis zich wekon kan duren voordat deze groep daar ontfermd over een groep van vijf- een onderkomen in vakantiecentra heeft honderd vijftig vluchtelingen, die om streeks drie uur gistermiddag met een extra trein van de Ned. Spoorwegen aan het Utrechtse Centraal Station ar riveerde. De groep bestaat ditmaal uit 68 kleine gezinnen en 340 alleenstaande mannen. Onder hen bevinden zich drie theologanten, die aan het groot semina rie van de paters Jezuïeten in Boeda pest studeerden. In Maastricht zullen zij hun studies afmaken. Dertien an dere Jezuïeten-theologanten, die even eens gevlucht zijn, zullen hun studies in München voortzetten. Men houdt er gevonden. Dit zal nog grote moeilijk heden opleveren, daar a.s. dinsdag eert nieuw transport wordt verwacht, dat ook voorlopig in de Julianahal gehuis vest moet worden. Het Rode Kruis is hier echter op verdacht en reeds wor den maatregelen genomen om 1200 bed den in gereedheid te brengen. Hiervoor moeten matrassen en dekens uit de rampendepots worden gehaald en van hun mottenwerende plastic laag worden ontdaan, hetgeen een uiterst kostbaar karwei is. In dit verband heeft de comman dant van het Utrechtse Rode Kruis, dr. J. G. Herschel, er bezwaar tegen gemaakt dat de verantwoordelijke autoriteiten hun beslissingen soms op zeer korte termijn nemen. De werkers van het Utrechtse Rode Kruis be schikken gelukkig over de nodige plooibaarheid, maar hun werkgevers hebben er recht op tijdig geïnformeerd te worden, wanneer zij hun personeel voor deze Rode Kruis-werkzaamheden vrij moeten geven. Onmiddellijk na aankomst in Utrecht is de extra trein weer naar Wenen ver trokken om daar het vijfde transport vluchtelingen op te Kalen. Dit wordt volgende week dinsdag in Utrecht ver wacht. Dit vijfde transport zal definitief het laatste zijn dat in Utrecht zal wor den ondergebracht. De Jaarbeurs heeft Advertentie Nerveus van opwinding snelde de bewa ker naar de woonwagen van de familie: „Komt u toch allemaal kijken. De heer Martin van hiernaast is in de kooi bij de grote koningstijger!" Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afgespeeld, holde alles naar de Menagerie. Wat zich daar vertoonde deed de familie verstomd staan. Dergelijke spannende en romantische verhalen leest u te kust en te keur in het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het Circus", een mees terlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomas en J. van Doveren. Een boek, dat u heel wat genoegelijke uren zal bezorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleurenplaten en ruimte voor nog meer platen, die u gratis krijgt in ruil voor de rijksboter- merken op elk pakje roomboter. Voor slechts ƒ2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks onder rembours bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. Vermeld vooral duide lijk uw naam en adres. Doe het nu, dan hebt u uw kerstcadeau op tijd in huis! En.... neem ook een pakje roomboter extra voor de feestdagen. Het gebeurde uiteraard in Ame rika en in de zogenaamde komkommertijd/Een journalist van een plaatselijke krant, ergens in Noord-Amerika, komkommerde zich over een stuntje, waarmee hij wat frissigheid in de kolommen van zijn blad kon brengen. Hij kwam toen op het idee, om bepaalde echtparen, die des avonds een bioscoop ingin gen, te vragen, of zij gelukkig wa ren. Het eerste het beste echtpaar bezorgde hem al meteen een „ka dertje". Wij zijn zo gelukkig al dus het echtpaar dat wij zo nu en dan naar de bioscoop gaan, om weer eens ouderwets te kunnen huilen concertzaal. De Londense politierech ter toonde gevoel voor humor te hebben en ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging. Op voorwaar de uiteraard, dat hij met blazen en bedelen ophield. „En als je het bla zen niet laten kunt," zei de edel achtbare heer nog „dan ga je maar thuis in de keuken zitten Een ziekenhuis in New Yersey heeft de televisie dienstbaar gemaakt aan het ziekenbezoek. Op de afdelingen, waar geen kinde ren mogen worden toegelaten, zijn televisie-toestellen aangebracht, waardoor het mogelijk is, dat vaders Voorshands zij gezegd, dat die vader uit Tennessee met zijn zestien kinderen dolgelukkig was. Meestal zijn zulke vaders dat wel. Edoch, de vader uit Tennessee krabde zich toch wel even op het achterhoofd, toen zijn vrouw hem de zer dagen een tweeling schonk. Niet om die tweeling als zodanig, want de vader uit Tennessee vindt, dat er uit een pot waar zestien kinderen uit eten, ook wel achttien kinderen uit kunnen eten. Het probleem zit 'm in de namen van al dat kroost. Vader Tennessee kan uit al die namen geen wijs meer worden en heeft nu maar korte metten gemaakt. Zijn zeven tiende kind heet gewoonweg „zeven tien" en zijn achttiende „achttien".... en moeders, die te bed liggen, toch hun kinderen kunnen zien. Tegelij kertijd kunnen zjj met hen spreken. Voor de Londense politierechter stond een paar dagen geleden een man terecht, die gedag vaard was, omdat hij buiten op straat een saxofoon bespeelde en daarbij bedelde. Tot zijn verdediging merkte de verdachte op, dat hij bui ten speelde, omdat het geluid, dat hij aan zijn sax ontworstelde, op straat beter tot z\jn recht kwam dan in de Ergens in Keulen is een brug, die een opgang heeft van vijf tig steile treden. Voetgangers hebben er al de meeste moeite mee om de opgang te beklimmen en moe ten, wanneer ze boven zijn gekomen, tenminste vijf minuutjes uitblazen. Onder aan de trap hangt lakoniek een bordje. „Wielrijders afstappen" staat er op. haar gebouwen dringend nodig voor de a.s. voorjaarsbeurs. Het Rode Kruis is druk doende een oplossing te vinden voor de huisvesting van de 2000 vluch telingen, die voorlopig in Nederland zul len worden ondergebracht om daarna naar andere landen door te reizen. Men heeft gedacht aan de Ahoyhal in Rot terdam en aan de Houtrusthallen in Den Haag. Maar deze zijn niet beschikbaar. Een groot aantal vluchtelingen heeft ondanks de vreugde over de behouden aankomst in het gastvrije Utrecht, met moeite een teleurstelling kunnen ver bergen. Het had gehoopt vanavond nog met reeds eerder naar ons land getransporteerde familieleden verenigd te worden. Het Rode Kruis had voor dat doel reeds een aantal auto's gereed gehouden. Functionarissen van de Federatie voor de vluchtelingen, die de administratie van de vluchtelingen voert, waren ech ter op het moment van aankomst nog niet in Utrecht. Toen zij er na twee uur nog niet waren, werd de federatie opgebeld. Men hoorde er bij de fede ratie van op, dat de vluchtelingen al waren gearriveerd. In de Jaarbeurshal len werden daarna telefoongesprekken aangevraagd met de vakantiecentra, waar reeds vluchtelingen zijn onderge bracht. Ontroerende gesprekken werden daarna gevoerd door pas aangekomen Hongaren met hun familieleden. Om half acht precies arriveerde de eerste functionaris van de federatie voor vluchtelingenhulp. Hij deelde mede, dat de gezinnen stellig niet direct her enigd konden worden, omdat eerst al lerlei formaliteiten vervuld dienden te worden. Zo had het ministerie van bin nenlandse zaken volgens deze functio naris geëist, dat de vluchtelingen, ook zij die hier reeds familieleden hadden, eerst ambtelijk geregistreerd werden en daarna de Jaarbeurshallen in Utrecht konden verlaten. Men heeft nu goede hoop, dat deze administratie vandaag kan worden afgewikkeld. Dan kan ook de Hongaar, die gisteren in Nederland arriveerde naar zijn gezin in Nijmegen, waar vrouw en kinderen reeds gister avond in een nieuwe eigen Nederlandse woning tevergeefs op hem wachtten. In het Haagse gemeentemuseum Is een expositie opengesteld van foto's vervaar digd door de Amerikaanse fotograaf Peter Fink. De expositie duurt tot 20 januari 1957. Welke vaderlandse wijs geer heeft bedacht, dat och tendstond goud in de mond heeft, weet ik niet, maar het moet een fantasieloos man zijn geweest. Ik zou voor een keer een experi menteel dichter willen zijn en dan zou ik zeggen: de ochtendstond is een kunst gebit. Ga mair eens na. Sta maar eens vroeg op. U constateert dat de aarde woest en ledig is en om enig contact met de buitenwereld te verkrijgen zet u de radio aan. Onmiddellijk stoeit een aanstootgevend hupse stem uw huiskamer binnen en jubelt dat het precies tien minuten voor half acht is. En dat wilde u nou juist niet weten; u wilde in het geheel niet aan uw leed herinnerd worden. Boft u, dan krast een toonloze stem u de waterstanden toe; in een duister proza, dat u als het ware vasttrapt in een toch al onver mijdelijke onheilspellende wanhoop. En dan komt de man van het een- twee-hüp. Het meest onverklaarbare verschijnsel van deze eeuw. Men ver wacht van u, dat u soepel door de knieën zakt, de armen strekt en zelfs de ruggegraat in een knoop legt. In een aanval van tijdelijke waanzin heb ik eens geprobeerd mee te doen. Het heeft mij enige jaren luisterbijdrage extra gekost. Een-twee-hüp in de vroege morgen, George Orwell heeft nu al gelijk. Het leutige, vitale wijsje opschie ten, dames en heren, het is nu kwart voor acht haélt een mens dan meestal niet meer. Hij heeft zich in middels de deur uit gestort. Oprukkend naar de avondstond, die tanden in de mond heeft; lange tan den misschien, maór tanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5