Zweden is besig onder de grond te duiken rider De tweede druppel Voor Togliatti is Rusland nog de ..leidende Onderaardse fabrieken zijn goedkoper dan bovengrondse Ook oppositie heeft zich laten horen Doe het zelf met NEDO-MEX De oorzaken van I jeuk zijn velerlei 2 jaar geëist voor medeplichtigheid COMMUNISTISCH PARTIJCONGRES IN ROME WÊËmm ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAGINA 9 Pracht handen Onze beschaving werd eeuwen en eeuwen gele den geboren in holen en spelonken. De eerste kunstenaars leefden hun artistieke aandrift uit op de gladde wanden van een grot. En de merk waardige evocatieve kracht van deze rotstekenin gen - men denke aan die van Lascaux in de Dordogne en die van Altamira in Spanje - is zelfs in staat onsna duizenden jaren nog te boeien. Keert de beschaving in het atoomtijdperk weer naar haar geboortegrot terugZal het leven in de wereld van morgen zich weer ondergronds gaan afspelen? Wij zeggen dit niet, omdat men in de grote moderne metropolen er van droomt onder de grond te kruipen. Ondergrondse parkeerplaatsen en reuzengarages, ondergrondse verkeersaders zijn een verlokkende gedachte voor de hedendaagse grotestadsbestuurders, die niet meer weten waar te blijven met het drukke gemotoriseerde verkeer en de geparkeerde auto's, die straten en pleinen verstoppen. En ze zijn een bevrijdende droom voor de grotpstadsplanologen, die ruimte moeten maken voor het verkeer van over enkele decennia. In Parijs droomt men zo van een ondergronds wegen net met een totale lengte van 131 kilometer. Maar het is niet daarom, dat wij het beeld opriepen van de hólenmens-van-morgen. Want het verschijn sel heeft een veel grotere omvang. Transparante kleurlak Moeilijkheden kunnen tot uiting komen in een nerveus eczeem Kindje verkouden? „De verbrande meesters" DE MENS VAN MORGEN WEER HOLENMENS? Advertentie u en nimmer ruw of schraal Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet (Vervolg van pagina 1) Reeds bü de begrotingsbehandeling van 1949 drong de KVP aan op subsidiëring en sinds dat jaar Werd telkens een couplet gevoegd aan dat liedje van verlangen. Succes bleef aanvankelük uit. Op 14 december 1950 diende de heer De Kort een motie in, w-elke motie ook werd aanvaard en Waardoor de minister (toenmaals de heer Joekes) wel overtuigd moest raken van wat de Kamer op dit punt wilde. De heer Joekes bleek ook wel onder de indruk; althans hö zegde een „loyale uitvoering" toe. Welnu, die „loyale uit voering" betekende tot op heden, 6 jaar later, praktisch niet meer dan dat een commissie, welke moest onder zoeken hoe de beroepskeuzevoorlichting moet worden georganiseerd en gefinan cierd, thans haar eerste lustrum heeft gevierd. Inmiddels was wel als eerste druppel op de gloeiende plaat der onkosten van de particuliere bureaus een subsidie van 3 per geval verleend, in 1955 gebracht op 4. Elk verzoek tot ver hoging werd afgewezen met een be roep op het uitDlpven van een eind rapport van de bedoelde commissie. Dit is de Kamer en in het byzonder de K.V.P. kennelyk gaan vervelen. De minister voerde nl. steeds als argument aan dat hp zich geen oordeel kon vor men over de hoegrootheid van de nood- zakelpke subsidie, alvorens hp het ge vraagde rapport ter beschikking zou heb ben. In het voorlopig verslag waren het kennelijk de K.V.P.-ers die daarom de vraag stelden: minister, vertel nu eens, Wat de rijksdienst voor de beroepskeu zevoorlichting kost. De „aap" die toen uit de mouw kwam W'as van onverwacht grote omvang. Het blpkt nu n.l., dat sociale zaken in 1955 ten behoeve van de beroepskeuzevoor lichting door de overheid niet minder heeft uitgegeven dan 738.000. Hiermede Werd het onderzoek gefinancierd van ruim 20.000 individuele en bijna 8.000 Zg. collectieve gevallen. Daartegenover Verzorgde het particulier initiatief rond 39.000 gevallen (individueel en collec tief) waarvoor van overheidszijde totaal 50.000 subsidie werd ontvangen! Hoe in enkele jaren tyds verhoudingen scheef kunnen groeien! Maar zelfs met deze klinkende cyfers in handen bleef minister Suurhoff vol harden in zijn star afwijzende houding van een eerlyke subsidieverlening aan c' particuliere bureaus: hij wil per se eerst het rapport Langeveld. Dit ïs eenvoudig verbijsterend van onrechtvaar digheid en gebrek aan democratische zin. Thans heeft de Kamer dus naar het enige middel gegrepen, dat haar nog restte, n.l. om bp amendement een verhoging van de betrokken post te bewerkstelligen. Een motie kan de minister tenslotte naast zich neerleggen, met een aan vaard amendement heeft hp volledig rekening te houden. Maar zelfs indien de minister t.a.v. dit amendement, nu wel loyaal zal blijken, zal de verhoging tot 8,subsidie per geval nog slechts de tweede druppel zpn op de inmiddels (dank zp subsidies van provincies, ge meenten, sociale organisaties en bedel- JJartyen niet meer witgloeiende) maar nog altpd zeer hete plaat. Gezien de mentaliteit van deze minister wachten We, met waakzaam wantrouwen zpn Verdere daden terzake af. Er moet ons bp deze gelegenheid nog iets anders van het hart. De katholieke leden van de P. v.d. A. beweren no^al eens, dat zp socialistisch hebben geko zen, omdat ze -katholiek zijn en zó dus ook het beste de katholieke belangen kunnen dienen. W zpn- even zo naief geweest te verwachten, dat zp dan nu Wel zouden stemmen voor een zaak waardoor óók zal worden voldaan aan een byzonder katholiek verlangen. Be roepskeuzevoorlichting immers ligt per *e ook in de opvoedkundige sfeer. Op- Voeding is op de allereerste plaats een 'Verantwoordelijkheid van de ouders en er dient met de (o.a. religieuze) opvat tingen van de ouders rekening te wor den gehouden. Dit gebeurt beslist niet "ij de overheidsbureaus, daarvoor hebben we zeer bepaald katholieke bu reaus van node. Niet aldus oordelen de katholieken, die voor het socialisme hebben gekozen. Het wordt steeds dui- Öelpker dat deze groep mensen verlo gen loopt in, en de gevangene is van, de Partp van de Arbeid. hibassadeur Toshikazu Kase, Japan's j[, rmanente waarnemer bij de Verenigde kpkt door de grote zaal waar de »f?.mene vergadering van de Verenigde Jai! bijeenkomt en waar thans ook r.in'in' a's "0ste lid van de volkerenor- ïal at'e' aan de bijeenkomsten deel nemen. De Veiligheidsraad heeft met erderheid van stemmen de toelating van Japan bekrachtigd. (Van onze Romeinse correspondent) De grote, drie uur durende rede, die Togliatti op het achtste congres der Italiaanse communistische partij pitgesproken heeft, is de spil, waarom alle gedachten- wisselingen en debatten deze week gedurende de par tijraadsvergadering draaien. Togliatti heeft erg zijn best gedaan om de indftik te geven, dat hij een Moskou trouw, maar onafhankelijk man was. Slaafse imitatie van het Sovjetmodel is uit den boze, zei hij; met de typisch nationale trekken moet rekening gehouden worden. Hij heeft zich tot Rusland gericht en, zij het voorzichtig, dat land gemaand zich te houden aan de verklaring van 30 oktober (terugtrekking van alle Russische troepen uit de satellietlanden). Want zo kan men komen tot een systeem van solidaire onafhanke lijke staten. De Italiaanse communistenleider deed vervolgens het voorstel om een soort oostelijke O.E.E.C. op te richten, een organisme dat zich bezig moet houden met de verdeling en de planificatie der economische bronnen. Tenslotte wees hij op de noodzakelijkheid, dat de betrekkingen tussen de verschillende communistische partijen geregeld moesten worden op voet van gelijk heid. Het lijkt dus allemaal erg flink, maar de con clusie van dit hoofdstuk was, dat een analyse van de in het verleden gemaakte fouten op generlei wijze leidt tot een wantrouwen in de Sovjet-Unie en dat er niets veranderd is of behoeft te worden in de relaties tussen de volksdemocratieën en de „leidende staat", Rus land Togliatti heeft hiermede zijn ontwikkeling zelf geschetst: Na veel woorden en geschrijf, vanaf de eerste berichten over dé destalinisatie tot de laatste over Hongarije, is de conclusie, dat er niets gewijzigd is, niet in de leer, niet in het stelsel. Een veel grotere omvang. Het frap- pantst en het meest geprononceerd komt het tot uiting in het Europees land, in Zweden. Maar het is ook in andere landen waar te nemen. In Amerika, en in Frankrijk. Het verschijnsel, dat het leven bezig is zich te verplaatsen naar onder de grond. Het frappantst, zo zeiden wij. Niet het'imposantst. Het zou imposant zijn, als het te zien was. Maar het moeste is niet te zien. Het verschijnsel heeft iets met A- en H-bom te maken. Maar daarmee niet alleen. Het heeft iets van de herove ring van een in het verleden prijsge geven domein: de onderwereld. Het klinkt misschien wat luguber, wanneer wij het zo formuleren, dat de toekomst van de mensheid onder de grond schijnt te liggen. Maar Zweden is daar, om ons te leren, dat het zo is. Zweden is bezig onder de grond te duiken. Dat begon al meer dan tien jaar geleden. Toen direct na de oorlog de bezet tingslegers in Duitsland kwamen ont dekten zij er het bestaan van verschil- lande ondergrondse industrieën. Fa brieken en installaties, veilig voor de uitwerking van bombardementen. Maar niet alleen in Duitsland beston den zij, ook in het neutrale Zweden was de industrie tijdens de oorlog begonnen onder te duiken. Men had de bodem van Zweden uitgehold en er 133.Ö00 ku bieke meter uitgehaald voor een on deraardse vliegtuigfabriek en 83.000 kubieke meter voor een munitiefabriek. Een ontzaglijke arbeid. De bodem van Zweden is niet week en zacht. Het is een granietbodem. Dat bracht uiter aard zijn moeiiykheden mee. Onder de tweede wereldoorlog al werd er in opdracht van het ministerie van defen sie en van mijnbouwondernemingen ge- experimenteerd met een nieuwe me thode van ondergrondse graaf- en bouwtechniek. Dit leidde tegen het eind van de jaren veertig tot een nieuwe methode, wjarbij samengeperste lucht, dynamiet en boren met een snede van hardmetaal gecombineerd werden toe gepast. Dit hardmetaal is bruikbaar totdat het door de wrijving lichtrood- gloeiend is geworden. Dat betekent, dat dan temperaturen bereikt zijn, waar bij gewoon staal allang zo week als boter is geworden. Dit is niet alleen een technische ver betering, zij gaat ook gepaard met een financiële. In 1942 was de tunnelbouw nog erg duur: 73 kronen per kubieke meter ongeveer. Tegenwoordig is het met circa 39 kronen al bekeken. „Operatie Graniet" Zo is met de „Operatie-Graniet", zo als het genoemd wordt, het huidige on deraardse Zweden ontstaan. Een aan tal enorme militaire en civiele onder grondse complexen, voor leger, marine en luchtmacht. Met vliegtuighangars, reparatiewerkplaatsen, munitie- en benzineopslagplaatsen, civiele luchtbe- schermingsbunkers, ziekenhuizen, la boratoria en fabrieken. De' ondergrond se munitiefabriek van Bofors, de fa briek van preeisie-instrumenten AGA, nabij Stockholm, in een berg onderge bracht, de SAAB vliegtuigfabriek te Lin- köping, onder een vliegveld, het Zuider ziekenhuis te Stockholm, de elektrische ce-"rales van Kilforsen en Harspraonget in het hoge noorden, een der groot ste elektrische centrales ter wereld en bovendien 60 meter diep onder het aardoppervlak gelegen. En ten slotte in Gotenburg een reusachtige olieop slagplaats, een gigantisch, flesvormig reservoir in de rotsbodem onder de zeespiegel. De druk van het grondwa ter belet de olie door de rotswanden te sijpelen. Treinen met tankwagons kun nen er binnenrijden om gevuld te wor den. De Zweedse burgerlijke defensie heeft zich deze kans niet laten ontgaan. En zo wordt te Stockholm binnen vijf jaar een ganse onderaardse stad gebouwd met opslagplaatsen, fabrieken, scholen en bureaus, waar in geval van nood 400.000 personen een geruime tyd het „normale" leven zullen kunnen voort zetten. Economisch motief Het heeft iets met A-bom en H-bom te maken, zo zeiden we. Uiteraard. Maar het zijn niet alleen maar veilig heidsoverwegingen, die de bedrijven onder de begane grond jagen. Er is ook sprake van een efconomisch motief. Maar dat is pas later naar voren ge komen. Onderaardse fabrieken en lopalitei- ten zijn zo wordt beweerd, en dat niet alleen in Zweden goedkoper dan de op het aardoppervlak gebouw de. Merkwaardig. En tochDaar is bijvoorbeeld het onderhoud. Er zijn minder reparatiewerkzaamheden. Er hoeft niet geschilderd te worden aan de buitenkant, de constructie heeft niets te lijden van weer en wind, men behoeft geen ruiten meer schoon te houden. Er zijn ook geen dure omhei ningen meer nodig. De bewakings diensten worden goedkoper. Ook de verwarmingskosten zijn zeer veel ge ringer, want de temperatuur is sta bieler, schommelingen doen zich in geringere mate voor. En de hygiënische omstandigheden waaronder de arbeidskrachten werken? Maakt het leven onder de grond de mens tot een holbewoner, die met de ogen knipperend terug in het daglicht komt kruipen? Daar kan men een zeer emotionele schildering van geven. En men heeft in Zweden ook niet nagelaten dat te doen. Er is een hartstochtelijke woordenstrijd gevoerd over de vraag of het verblijven en werken ondergronds schadelijke gevolgen voor de gezondheid had. - .:»,A Een hal in een ondergrondse wapensmidse ergens in Zweden. Het eind van de zaak is geweest, dat het Zweedse werkgeversverbond teza men met de vakbeweging een onder zoek heeft ingesteld. Bij dat onderzoek werd de gezondheidstoestand van dui zenden arbeiders een tijdlang nauwkeu rig gecontroleerd. De conclusie? Een ondergrondse fabriek heeft, op voor waarde, dat z\j goed is ingericht, geen gevaren voor de gezondheid van de-ar beiders. Goed ingericht: in de S.A.A.B.-fabriek maakt de verlichting de indruk zonlicht te zijn., De lucht is er opwekkend fris; vier maal per uur wordt zij vernieuwd en een geringe hoeveelheid ozon wordt er aan toegevoegd. En de psychologi sche factor: grote klokken geven niet alleen de tijd aan, maar ook de weers gesteldheid boven aarde. En kunstma tige vensters die landschappen te zien geven onder een blauwe hemel onder breken de met lichte kleuren geschil derde muren. Een onderaardse model- fabriek, waarvan de bouw twee jaar geduurd heeft en waarvoor acht mil joen kronen op tafel is gelegd. Ook in Amerika al is dat een stuk bij Zweden ten achter komt de on deraardse fabriek hoe langer hoe meer in zwang. Daar is men niet begonnen met een „Operatie-Graniet" op touw te zetten, maar maakt men in de eerste plaats gebruik van bestaande lege ruimte. Van verlaten mijnen, oude kalksteen groeven en natuurlijke grotten en spelonken. Daar heeft men een over vloed van. En ze zijn om zo te zeggen spotgoedkoop. De Natural Storage Company bijvoor beeld heeft te Bonner Springs, in Kan sas, enorme opslagplaatsen onderge bracht in zulke kalksteengroeven. Het grootste gekoelde entrepot van de Ver enigde Staten is het. Al meer dan vier jaar is het in gebruik. De directie van de Company heeft becijferd, dat de kostprijs 18 dollar per kubieke meter bedraagt tegen 180 dollar aan de opper vlakte, kosten' van de koelinstallatie in begrepen. Hele spoortreinen kunnen er' onder de grond komen laden en lo_ssen. De Standard Oil Company of Ohiö be zit een opslagplaats voor vloeibaar pro paan te Lima (Ohio). Ze is 135 meter onder het aardoppervlak gelegen. Een besparing -van 75 pet in vergelijking met een gelijkwaardige bovengrondse installatie, zo zegt de Company. U ziet: de toekomst van het mens dom schijnt onder de grond te liggen. Mr. H. C. M. EDELMAN In Hongarije is het door de schuld van Rakosi tot een bloedige fascistische tyrannie gekomen. De Russische inter ventie was volkomen juist. Meer nog, de Russische tanks in Hongarije heb ben bijgedragen tot het stoppen van de agressie in het Nabije Oosten en de wereldvrede gered. Zo ziet Togliatti het en hij voegde erbij, dat degenen, die dat niet begrepen hadden, gewild of niet, aan de zijde stonden van de im perialisten en oorlogsstokers. Nenni bij voorbeeld en Tito. Over tet onderwerp Joegoslavië is hij overigens snel heengegaan. Enke le vriendelijkheden werden gevolgd door een waarschuwing aan dat land. Het is gevaarlijk een scheiding te ma ken tussen de leidende personen in Rusland en de ene groep te verwij ten, dat zij geen ernst maken met het verwerkehjken der stellingen van het 20e congres der Rupssische commu nistische partij, vond hij. Over de Hongaarse communisten (die niet te Rome vertegenwoordigd waren) neeft Togliatti gezwegen. Ook over Polen heeft hij geen woord gezegd, hetgeen tekenend is. Geen concessie "Van de vernieuwingen en veranderin gen in de party zei Togliatti, dat op on dergeschikte punten wijziging in de structuur gebracht kon worden, maar dat de beginselen van de discipline en van het „democratisch centralisme" on verkort gehandhaafd blijven. Ook hier blijkt het dus tant de bruit pour une omelette te zijn. In werkelijkheid heeft, naar Togliatti's eigen woorden, de par tij geen enkele concessie gedaan. Zij heeft aanvankelijk de mensen wat la ten praten, maar geen spiyting toegela ten of „onaanvaardbare vormen van een verworden parlementarisme". Er is niets veranderd met of zonder Baffone (Stalin), geen der oude goden is dood. Wat evenmin dood is en wat verschil lende malen in Togliatti's rede om de hoek kwam kijken, is zyn vrees in Italië geïsoleerd te zullen worden. Van de negentien speeches dér ne gentien buitenlandse delegaties noe men we slechts die van mevrouw Ekaterina Furtseva, het ideaal van het Russische communistische meis je (en bekend om haar tailleurs). Zij sprak een uur lang in het Russisch. Haar rede werd vele malen door groot applaus onderbroken* Maar de regie was niet feilloos. Soms was de claque te vroeg of de vertaling achter en dan bleek de zaal obligaat te klappen om voor haar volkomen onbegryp'e- lijke passages. Mevrouw Furtseva spoorde de Italiaanse kameraden aan te vechten tegen de dissidentie en de nauwste betrekkingen te onderhouden met de andere communistische partij en. De eenheid van actie met de Nen- ni-socialisten was een groot goed en Togliatti was een belangrijk man. Na deze vertrouwensmotie van Moskou in de Italiaanse communistenleider, sprak zij over Hongarije. Het Russische le ger, dat door de Hongaarse regering te hulp was geroepen, heeft miljoe nen arbeiders in Hongarije gered van het fascisme en heeft de gevaren van een nieuwe wereldoorlog verre gehou den. Advertentie m (Van onze medische medewerker) n de vorige kroniek hebt u iets gelezen over het verband tussen pijn en jeuk. Van daag zullen wij nog een paar dingen in het bij zonder over jeuk vertel len. Zeker is, dat er een nauw verband bestaat tussen de pyngewaar- wording of beter de pijn- waarneming en het jeukgevoel. Wij kunnen de jeuk opvatten als een lichte prik keling van de pijnzenuwtjes in de huid. Aldus kan het optreden van jeuk in veel gevallen verklaard worden, echter lang niet altijd. Het is een veel te ingewikkelde kwestie om hier diep gaand en in details te bespreken. De opvattingen zijn trouwens nog geens zins eenstemmig. De oorzaken van jeuk zijn velerlei. Uit de veelheid willen wij een paar grepen doen. Duidelijk in de huid ge- localiseerd is de jeuk, die ontstaat ten gevolge van contact, beten of steken van parasieten. Enkele voorbeelden: schurftmijten. Deze graven gangen in de huid en prikkelen daarbij de huid zenuwen. Schurft kwam in de laat ste oorlogsjaren en de eerste tijd na de bevrijding veel voor. Vroeger was de bestrijding niet eenvoudig, nu wel, dank zij de moderne insecticiden (DDT en Gammexaan). Verder: vlooien en luizen en niet te vergeten schimmels, vooral de schimmel die het zogenaam de zwemmerseczeem (dat dus geen eczeem maar een schimmelaandoe ning is) tussen en in de buurt van de tenen veroorzaakt, is bekend, omdat zoveel mensen er mee besmet zijn. Vanzelfsprekend berust de behande ling van de jeuk hier op genezen, res pectievelijk voorkomen van de be treffende aandoening. Van volkomen andere aard is de jeuk, die voortkomt uit geestelijke stoornissen en waarhij aan de huid niets te zien is, behalve de sporen van veelvuldig en intensief krabben. Dit wil in het geheel niet zeggen, dat deze mensen bij de buitenwereld als abnormaal bekend behoeven te staan. De oorzaak kan diep zitten en is soms ook voor de arts moeilijk te peilen. Deze vorm van jeuk kan wisselen van plaats. Min of meer verwant hiermee is het zogenqamd nerveus eczeem, waarbij de diepe oorzaak eveneens in het psychische vlak ligt, maar de huid terdege aangetast kan worden. Door het krabben kan dan bovendien infectie optreden. Ook hier geldt het overigens normale mensen bij wie echter in bepaalde omstandigheden dergezichtje is nauw-verwant met het zogenaamde nerveus eczeem en heeft daarentegen weinig verband met de voeding, zoals men vaak denkt. Het zijn veelal kinderen van nerveuze ouders. Het moet niet verward wor den met andere huidaandoeningen, waarbij ook verdere lichaamsdelen zijn aangetast. Als het kind tijdens de groei en ontwikkeling nog moeilijkhe den gaat vertonen (astma, op voedingsmoeilijkheden) is het raad zaam na overleg met de huisarts een medisch-opvoedkundig bureau' te raadplegen; wy vragen nog eens de en moeiiykheden (ruzie,standje op school of werk) tot uiting komen in een opflikkering of verergeren van het zogenaamde eczeem. Zoals de trouwe lezers van de me dische rubriek zullen weten is een be ïnvloeding van de lichamelijke ge steldheid door de geest geen bijzonder heid. Astma, maagzweer, sommige darmontstekingen en hoofdpijnen zijn andere voorbeelden van kwalen en aandoeningen, waarbij geestelijke fac toren van grote betekenis kunnen zijn. Dit wil niet zeggen dat lichamelijke behandeling dus overbodig is. Verre van dat. Men moet er alleen rekening mee houden dat behandeling van de lichamelijke aandoening veel moeilij ker is en kan falen. In ernstige ge vallen is daarom bij deze nerveuze stoornissen behandeling door een ze nuwarts gewenst, natuurlijk in nauwe samenwerking met de arts die de li- chamelijke aandoening behandelt. Ook in de geneeskunde gaat teamwork een steeds grotere plaats innemen. Dauwworm bij zuigelingen, een sterk jeukend, nat eczeem in het kin- bijzondere aandacht van ouders met „moeilijke kinderen" voor deze bu reaus. Netelroos of galbulten zijn plotse ling optredende bultjes, die eveneens sterk kunnen jeuken en in tegenstel ling tot eczeem hoogstens een of twee dagen blijven bestaan. Het kan ver oorzaakt worden door andersgevoelig heid ten opzichte van bepaalde stof fen, o.a. planten (primula), insecten beten, sommige voedingsmiddelen. De betreffende mens leert doorgaans wel waar de oorzaken liggen en weet dan, door die oorzaak zoveel mogelijk te vermijden, het optreden van netelroos te voorkomen. Het houden van streng dieet is derhalve overbodig. Vooral bij kleine kinderen ligt ook hieraan mede een psychische oorzaqk ten grondslag. Er blijven nog allerlei oorzaken van jeuk onbesproken, zoals de jeuk bij sommige vormen van geelzucht, bij suikerziekte, bij wintervoeten, bij ge nezende wondjes, om enkele heel ver schillende te noemen. Daarover later misschien nog eens. St. Niettegenstaande deze geruststellen de verklaring is de nervositeit der af gevaardigden over hetgeen zich in Hon garije, Polen en andere landen achter het IJzeren Gordijn afspeelt, zeer merk baar. Men doet alles om de „discipli ne in het debat" te bewaren, dat wil zeggen: vooral geen kritici aan het woord te laten komen en alle onder werpen te mijden, die aanleiding kun nen geven tot moeilijkheden. Toch blykt overduidelijk, dat zich op dit congres de strijd afspeelt tussen de stalinisti sche richting, vertegenwoordigd door de partij-leiding en degenen, die beslo ten lering en consequenties te trekken uit de destalinisatie en de tragische ontwikkelingen in Midden Europa. Kritisch geluid Al zorgde het partysecretariaat er ook met alle mogelijke middelen voor, dat die personen gekozen werden tot afgevaardigden naar de partijraadsver gadering, die het met het secretariaat eens waren, niet verhinderd kon wor den, dat ook tegenstanders naar het Congres kwamen. Een van hen is 't jonge kamerlid Giolitti. Hy heeft tot woede en ontsteltenis van de leiding gezegd, dat men er nu mee moet uitscheiden regeringen, als waartegen het Hongaar se volk in opstand is gekomen, demo cratisch en socialistisch te noemen. Het socialisme zal niet verwezenlijkt kunnen worden zonder ware vrijheid en democratie. Een oordeel en een over tuiging kunnen niet opgelegd wprden door discipline, de overreding komt door de gedachtenwisseling, door een eerlij ke en open confrontatie van denkbeel den. De kameraden, die kritiseren, hel pen de partij, niet de disciplinaire zwy- gers. Wanneer Gomulka in Polen ge zwegen had, zou het daar wellicht ge gaan zyn, als in Hongarije. Wijzigen moeten wij en corrigeren, ook in de leiding die personen wijzigen, die zich niet corrigeren kunnen. Giolitti werd door honderd personen beapplaudisseerd. Togliatti zag wit. De ingeslopen oppo sitie is dus honderd man. Het achtste congres van de belang rijkste rode partij buiten het IJzeren Gordijn is niet slechts communistisch volksbedrog, het is communistisch com munistenbedrog. Advertentie Dan rug, keel en borstje Inwrijven met Een koopman uit Zoetermeer is eni ge tyd geleden tot drie en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij zou hebben getracht een verze- keringsmaatschappy voor ruim een ton op te lichten. Hij had een transport verzekering afgesloten voor vyf „oude meesters", die verkocht zouden zyn aan een koopman in Arnhem. Deze handelde, naar hy verklaarde, als tussenpersoon voor een Duitser-, die onbekend wenst te blyven. Op 29 maart van het vorige jaar zou de auto van de man uit Zoe termeer in brand zyn gevlogen en daar- by zouden de oude meesters zyn ver brand. Omdat het vermoeden bestond, dat hy de brand zelf zou hebben aan gestoken werd een vervolging tegen hem ingesteld. Tydens de behandeling van deze zaak voor de rechtbank werd ook de Arnhemmer gearresteerd op vermoeden van het plegen van een meineed. De officier van justitie requi- reerde, na behandeling van de zaak op 17 mei j.l. door de rechtbank, tegen deze laatste een gevangenisstraf van drie Jaren. De rechtbank sprak de Arn hemse koopman echter vrij. Voor het gerechtshof te Den Haag, waar de zaak in appèl diende, ontkende de Arnhem mer ten stelligste een meineed te heb ben gepleegd en handhaafde al zyn vroegere verklaringen. De procureur-generaal bij het ge rechtshof heeft echter een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van het voorarrest dat van 4 februari tot 17 mei j.l. heeft geduurd, gerequireerd. „De Duitse koper is geen reële fi guur," zeide de procureur-generaal in zijn requisitoir, „zeker niet in die zin dat hij voor 150.000 aan schilderyen zou hebben gekocht. Ondanks dat ver dachte in een brief van my een vrijge leide heeft gekregen voor de Duitser, zodat deze niet voor de deviezenover- treding zou worden vervolgd, weigert hy de naam te noemen. Hy zat by de koopman uit Zoetermeer omdat hy fi nancieel aan hem gebonden was. Daar om moest hij zich aan zyn eigen ver haal vastklampen. Hy weet dat hy wei nig risico loor>t als die Duitser weg blijft. Gezien zyn strafblad heeft hy er varing, hy heeft allerlei smokkelaffai- res achter de rug. Zyn beweringen zyn In hoofdzaak vals en meinedig," aldus de procureur-generaal. „De bewijsmid delen zijn voldoende voor een rechtvaar dig, veroordelend vonnis." De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk vroeg vrijspraak. Het Hof zal 21 december arrest wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9