De nieuwe constitutie van de Orde van Malta Besluit maakt einde aan jaren- re controverse lang* Volkszang en gemeenschap 1 d „Een kans op de hemel" KRO-codil weer in het Minerva-theater Geen diploma voor het argeloze zingen Charmant blijspel door Het Rotterdams Toneel D Anna Kethly in Londen wicTrueea* Vlot, internationaal cabaretprogram voor de televisie Petitionnement tegen streekplan CONGRES TE ROERMOND ERiC DE NOORMAN C. BAUER Hoofdaltaar van de Sint Bavo in Heem-» stede verfraaid „Het meisje met de rode strik" pagina HAARLEM H.S.G. wint van De Dom Nog 8 dagen Bloembollentocht" „Onder Door" Volleybal GOED RESULTAAT VAN DIE RAECKSE D O O R VOOR DE HONGAREN ZONDER HONGAREN WANDELTOCHT VA^ „JAN PASSTOORS" HAUTE COIFFURE B uurtvereniging Overveen verzamelt handtekeningen R.-k. leeszaal en bibliotheek (Van onze Romeinse correspondent) De Raad van State der Souvereine Orde van Malta en de vertegenwoor digers van de verscheidene nationale groeperingen hebben, zoals gemeld, de nieuwe statuten der Orde goedgekeurd en gepromulgeerd. Tevoren had de Pauj per breve, gedateerd 21 novem ber 1~36, het ontwerp-wijziging van de constitutie goedgekeurd. De inhoud hiervan is nog niet bekend gemaakt, maar naar hetgeen van bevoegde zijde vernomen wordt, blijft de oude grond wet, de codex van Rohan van kracht op alle punten, waarover de op 1 janua ri ingaande statuten niet anders be slissen. Hiermede is een einde geko men aan de controverse tussen de 11. Stoel en do Orde. Het, zo men wil, „conflict" is ontstaan in 1951 pn had tot kern de opvattingen over het be grip der soevereiniteit van de Orde. In oktober van dat jaar stelde de H.Congregatie der Religieuzen, dat de Orde aan haar geestelijke macht onder worpen was, omdat de Orde in wezen een religieuze Orde was. De Congrega tie beriep zich erop, dat de Orde steeds onder de proctie van de H. Stoel gestaan had en haar religieus karakter nooit had opgegeven. Ten bewijze hiervan haalde de Congregatie aan, dat de frondwet de Orde voorschreef, dat het estuur alleen in handen kon zijn van die ridders die geprofest waren, de drie normale geloften hadden afgelegd en dus religieuzen waren. Sinds Napo leon in 1798 het laatste grondgebied van de Orde, het eiland Malta, had afgenomen, was er niet meer sprake van een territoriale soevereiniteit, of schoon erkend werd, dat de figuur van een soeverein lichaam zonder grond gebied in de historie en in het inter nationaal recht bekend was. Men ver gelijke bijvoorbeeld de oude Nederland se en Engelse Oost-Indische Compag nieën en heden het instituut der Ver enigde Naties. De toenmalige grootmeester der Orde Prins Chigi en diens naaste me dewerkers waren het echter slechts in zoverre met de H.Congregatie der Religieuzen eens, waar het ging om de zeer kleine groep der rechtsrid- ders der geprofesten, maar zij bestre den de opvatting van de Congregatie, over haar zeggenschap inzake de overige leden, hef handelen der Orde in de wereld en haar bezittingen. Prins Chigi, die als Grootmeester de rang van Kardinaal heeft, wendde zich rechtstreeks tot de H.Vader. Een tweede pünt, dat echter nauwe- lijl- onder de conflictstof viel, was, dat het Vaticaan en niet het Vaticaan alléén bepaalde delen der Constitu tie verouderd achtte, zodat er een di vergentie was ontstaan tussen enerzijds het teruglopen van het aantal gepro feste ridders en van de andere kant de bloei der Orde, wat uitkwam in het Verleden zaterdag werd te Roermond ln het gemeentemuseum vanwege de Raad voor de Nederlandse Volkszang een congres gehouden,, gewijd aan volks zang en gemeenschap. Het congres be gon tegen de sombere achtergrond van Henri Luytens grote triptiek ,,De sta king", dat eenmaal internationale be roering verwekte. De doelstelling van genoemde raad is de bevordering van de studie van het Nederlandse volks lied, zowel het oude als het levende, en van de beoefening van de volkszang. De Raad had bijna in zijn geheel plaats genomen achter de bestuurstafel en werd gepresideerd door mr. J. Kunst, algemeen conservator afd. Volkenkunde van het Kon. Inst. voor de Tropen. Mr. Kunst overschouwde vooraf de bloei, de ontwikkeling, het verval en de op leving van de volkszang, hierbij zelfs de moderne techniek betrekkend. Hij schetste de invloed van de radio. In 1912 meende prof. Kalf dat slechts een paar van de oude volksliederen nog voortleefden. Na een zware strijd trad omstreeks 1916-1918 herleving in, even als voor de volksdans. Het is de liefde voor onze oude volkscultuur die ons hier tezamen brengt. Bernard Verhoeven sprak de feest rede uit, aanvangende met een citaat uit ,,Zar und Zimmerman", want hij wenste terug te blikken op zijn eigen jeugd en op een voordracht over volks zang die hij op een congres in 1921 heeft gehouden. Hij schetste die periode, die zich kenmerkte door de romantiek van zgn. varende zangers. Deze beweging waarin Spoel en Galesloot op de voor grond traden vond veel bijval. Ook Hullebroek en René de Clercq namen hierin een levendig aandeel. Er ston den vele levensliederaars op en men fokte honderden nieuwe gezangen. Op deze spontane uitbarsting van zang- lust volgde bezinning en er ontstond Iets als purisme na het Calvijnse puri tanisme van vroeger tijd. Deze bewe ging liep zowat parallel met soort gelijke actie in de katholieke Kerk tenopzichte van het Gregoriaans, die zich toch ook tegen het geliedertafel keerde. De spontane zanglust vermin derde weer. Opmerkelijk was het ont breken van creatieve teksten. Tegen over steriliteit in Nederland zag spr, moderne bloei in Duitsland en Frank rijk, waar in het cabaret de volks kunst voortleefde. Met een waarschu wing om te teksten niet te onderwaar deren, sloot Verhoeven zijn rede. Op deze voordracht volgde een reac tie van Jop Pollmann, die betoogde dat eerst de literatoren en daarna de musici in gebreke zijn gebleven. Men had zich wellicht aan volkszang wat overladen. Vaak bleek dat men voor het volk maar slechte verzen wist te schrij ven, waardoor het volkslied werd mis maakt. Prijsvragen leverden nagenoeg geen resultaten op. Na ontvangst ten stadhmze volgde een gezellige maaltijd in het gemoede lijke restaurant ,,De Klomp". Dan trok het gezelschap terug naar het gemeen temuseum, alwaar een forum werd ge houden, waaraan deelnamen: mr. J. Kunst, voorzitter, mej. dra. M. Veld- huyzen, H. Geraedts, dr. F. J. C. J. Nuyens, Jos Leonards en H. Th. Roos winkel. De gedachtenwisseling begon met de vragen: hebben we voldoende leiders, en zo neen, waar wordt het te- cort gevoeld! De heer Lennards, van het Ward-Instituut, antwoordde hierop, zich geinig optimistisch tonende. Dr. Nuy ens, verbonden aan de Staatsmijnen, be sprak de eisen waaraan een volkszang- leider heeft te voldoen. Een volkszang leider wordt als. zodanig geboren; hij dient vakbekwaam te wezen, over een groot repertoire, slagvaardigheid en humor te beschikken. De heer. Geraedts, hoofdleraar Conservatorium, Den Haag, wees de instellingen aan, die voor vor ming van leiders kunnen zorgen, als zodanig noemende het Ward-instituut, de schoolcursus van het conservatorium, cursussen van Volkshogescholen, van de Ned. Vereniging voor Volkszang, van de Plattelandsvrouwen, enz., waaraan werd toegevoegd de weekends voor re pertoirevorming van de K.V.B. Tenslotte kwam men tot de bespre king van het vraagstuk of het wense lijk is te komen tot een diploma voor volkszang, min of meer vergelijkbaar met dat voor volksdans. Dhr. v. Roos winkel, van de afd. Jeugdvorming van O.K.W. ging hierop nader in, wel plei tende voor bewjjs van vakbekwaam heid, doch evenzeer waarschuwende tegen de vergroting van de chaos van diploma's. De opleiding zou eventueel onder controle dienen te staan. Over dit onderwerp ontspon zich nogal wat gedachtenwisseling, waarin o.m. werd betoogd dat men ervoor diende te wa ken, dat het argeloze zingen in huis en in gemeenschap niet tot vakwerk wordt gevormd, iets waarbij zich in leider wel aansloot. Mr. Kunst gaf tenslotte nog een samenvatting van het symposium. Mocht het al niet tot een conclusie heb ben geleid ongetwijfeld toch tot bezin ning van verschillende kwesties. De staatssecretaris van O., K. en W., dr. R. Höppener, woonde het congres bij. grote aantal ere- en devotieridders. Prins Chigi verklaarde de Paus, dat de Orde zelve gaarne die veranderingen zou aanbrengen, die de huidige tijd eiste. Alle richtlijnen ook op wereld lijk gebied die de H. Stoel de Orde zou geven, waren zeer welkom en zou den voorwerp van grondige studie uit maken. Helaas stierf Prins Chigi enke le dagen later. Hangende het conflict deed de Paus de Orde weten, dat het beter zou zijn de keuze van een nieuwe grootmeester uit te stellen. De H.Vader benoemde een kardinaals-commissie om een uitspraak te doen in de controverse. De zaak is lang blijven hangen en heeft in 1955 tot bijna dramatische mo menten geleid, toen door Vaticaanse autoriteiten unilateraal een commissie benoemd werd, welke van rechtswege de waarnemend grootmeester zou assis teren en feitelijk het beleid in handen zou nemen. Het te Rome gevestigde dagelijks bestuur der Orde was niet van zins deze commissie in zijn (extra territoriaal) paleis toe te laten en het heeft er een ogenblik op geleken, dat de Orde in openlijk conflict zou komen met de H.Stoel. Een verstandige wederzijdse diploma tie waarvan iemand schreef, dat de ze haar wortels in de traditie heeft en haar doel in het bovennatuurlijke heeft een breuk voorkomen. De Paus benoemde een tribunaal van zes kardi nalen om de herzieningen der statuten te bestuderen, waarvan intussen door de Orde van een project gemaakt was, en die veranderingen, welke de Orde in staat zouden stellen haar activiteiten te hervatten. Toen later een advies-comi té, paritair samengesteld door de H. Stoel en de Orde, in het leven werd geroepen, zag het ernaar uit, dat toen de weg naar een oplossing getraceerd was. Voor zoveel nu officieus vernomen werd, erkent de H.Stoel de onafhanke lijkheid en soevereiniteit van de Orde van Malta, alhoewel er, gezien haar religieus karakter, bijzondere banden blijven met het bestuur der kerk. De sector der professie-ridders blijft na tuurlijk, maar dan binnen de sfeer van ,,leken-kloosterorde", aan de rechts macht van de Congregatie der Reli gieuzen onderworpen. Het schijnt, dat voorzien is in een kardinaalscommissie, die op initiatief van de Orde uitspraken zal doen in controversen op grensge bieden. Een nieuwe categorie van ridders zal tot stand komen, de gehoorzaamheids- ridders. Dit zullen tertiarissen van de Orde zijn, die een bijzondere belofte van gehoorzaamheid en trouw afleggen, maar in de wereld leven en gehuwd kunnen zijn. De huidige luitenant-generaal der Or de hertog fra Ernesto Paternè Castello di Carcaci blijft voorlopig opperbestuur der der Orde. De huidige wijzigingen zijn aangenomen voor drie jaren, een proeftijd dus, waarin eventueel nieuwe verbeteringen kunnen worden aange bracht. Het is tot heden niet bekend, of met de keuze van een nieuwe groot meester gewacht zal worden, totdat de ze drie jaren verstreken zijn, of dat de soevereine Raad eerder tot de ver kiezing zal overgaan. Het karakter van de Orde, als adels- en patriciaatsorde volgens de in verscheidene landen gel dende verschillende normen, blijft in het algemeen gehandhaafd. 50. „Maar gij vergist u, als ik het zo zeggen mag", glimlacht Eric, terwijl hij naar voren treedt. „Op mijn woord, wij weten niets van de jonge vrouw, waarover gij spreekt. Mijn metgezel was bij de beklimming van de heuvel onverwacht in het gat gevallen en het was alleen om te pogen hem er weer uit te halen, dat wij ons daar ophielden". „Ja? Hm! Maar wat deed ge dan daar vóór uw vriend er in viel?" zegt de oude loerend. Op dit moment mengt Cendrach zich in het gesprek. „Om dat uit te leggen, zou ik een heel lang verhaal kunnen vertellen", klinkt de stem van de oude scheepsbouwer zacht. „Zo ge tijd hebtMaar de oude opperdruide wimpelt haastig met een benige hand af. „Mij wachten vele bezigheden! Vele, ahem! Bepalen wij ons tot het nodige". „Wij waren inder daad", zegt Cendrach, „ondanks alle tegenslagen, op zoek naar het Land van Belofte, waarvan de legenden van mijn volk, dat ook het uwe is, verhalen. Begrijpt gij niet onze ontroering bij het aanschouwen van een Keltisch grafmonument, hier in' dit vreemde land?" De oude Conall snuift en knikt meevoelend. „Stel u dan onze teleurstelling en droefenis voor", he'rneemt Cendrach zonder zijn stem te verheffen, „toen moesten ervaren, dat de wrede mensenoffers, welke in het mooie EV reeds lang van de baan zijn, hier nog in zwang zijn. Komaan, komaQ' Heer Conall, gij lijkt mij toch een oud, en verstandig man, verstandv genoeg om te weten, dat goden toch zeker niet in grafheuvels zitten, 0 jonge vrouwen als offer te ontvangen". „Sssttt!" gebaart Heer ConalU elkaar duikend en verstolen rondloerende. „Natuurlijk geloof ik dat n. maar wat geeft het? De wet is de wet, zo is het altoos geweest, n'e,„ waar, en bovendien.... het is de enige manier, om dit roodhuidige v°,, onder de duim te houden. Conall, de laatste uit het gesldcht, rijst een, klaps uit zijn zetel op. „Het onderhoud is ten einde", beslist hij kraken „Er is nog veel te doen,, zeer veel, 'ln ieder geval, wij begrijpen elkad nietwaar? Dat verheugt mij zeer. Ge zijt dus vrij, natuurlijk. Wij Pra a later verder". En met deze woorden wuift hij ongeduldig de verban* toeluisterende Noren van zich af. Voor de eerste klasse A van de Kon. Ned. Schaakbond speelde het Haar lems Schaakgezelschap tegen de Utrecht se Schaakclub ,,De Dom". De Stichte naren verloren de wedstrijd met 7—2. Een partij werd afgebroken. Vermoede lijk wordt deze remise. it weekeinde heeft het Rotterdams Toneel het Haarlemse schouw burgpubliek vermaakt met het charmante Frans blijspelletje „Een kans op de hemel". Niet dat het schouw burgpubliek in groten getale was opgé- komen, verre van dat. Het blijspel is van Albert Husson, de man die ook de prachtige comedie „Engelen zonder vleugels" op zijn naam heeft staan, dat ten onzent enige jaren geleden door het gezelschap van Cor Ruys ten tonele is gevoerd. Een vrouw schiet een pistool leeg op haar man, omdat zij weet dat hij haar bedriegt. De man heeft het voorzien tn de echte kogels door imitatie-patronen vervangen. Dan begint de man voor zichzelf te pleiten en dat pleidooi krijgt men te zien. Stel, dat hij gedood was. Hij zou een kans op de hemel gekre gen hebben en mag dan op aarde te rugkomen. Hij doet dit in de yorm van een schrijfbureautje. De vrouw leeft on bewust van dit alles verder. De advo caat die haar voor de rechtbank heeft vrijgepleit, maakt haar het hof. Maar zij wordt verliefd op een onechte zoon van haar man, in wie zij alle boeiende dingen van wijlen haar echtgenoot ont dekt. Zij gaat haar man waarderen en tenslotte blijkt dus, dat alles een ver telsel is geweest. Albert Husson heeft een boeiende in trige bedacht, die hij spits opzet. Het eerste van de vier bedrijven is zuiver theater in de beste zin van het woord, vol actie, vol levendige dialoog en vol mogelijkheden. Die mogelijkheden wor den in de andere bedrijven echter niet gehonoreerd. De vondstjes blijven on der de maat en de oplossing, dat alles maar een vertelsel is geweest, is be paaldelijk banaal. Hij geeft aan zijn spelletje zowaar nog een moraal mee, nl. dat de weg naar de hemel gepla veid is met slechte voornemens. Van daar de Franse titel „Les pavés du ciql". Intussen is de dialoog vrijwel voortdurend van een dusdanig gehalte, dat zij een avond lang vermag te boeien. Ann Hasekamp voldeed voortreffelijk als het bedrogen vrouwtje, op en top Frans. Pim Dikkers als haar echtge noot en tevens als diens zoon, was al even vrijmoedig en vlot in zijn spel. Ina van Faassen speelde het naïeve kind-vrouwtje van de zoon en ze deed het grappig en overtuigend. Peter Hol land als de oude heer een soort amb tenaar van de burgerlijke stand in het hiernamaals typeerde knap en grie zelig. Minder knap was de advocaat van Adolf Rijkens, die een beetje ver zandde in het mannetjes-maken. Mari anne van Waveren als het dienstmeis je Anna bleef onder de maat en kon haar opgelegd Frans-zijn niet volhou den. De inspecteur van politie werd Anna Kethly, de socialistische leidster, die deel heeft uitgemaakt van de rege ring van Imre Nagy, wordt bij haar aankomst aan de parlementsgebouwen te Londen verwelkomd door Hugh Gaitskell. Samen gebruikten zij de lunch in het Lagerhuis, waarna de 67-jarige Hongaarse de Labour-leden van het parlement toesprak. Advertentie dan 1» het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise ln huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van door John Leddy zonder veel fantasie gespeeld. Peter Holland had de voorstelling ge regisseerd, vlot en beweeglijk zoals ver eist werd en Jan Struik had de techni sche leiding, die in dit stuk nog al be werkelijk, maar daarom des te ver dienstelijker was. Het geheel speelde in een fantasierijk, charmant decor van Guus de Ruiter. J. W. v.d. V. De Haarlemse Wandelsportvereniging „ONDER DOOR" aangesloten bij de N.W.B. afd. Noord Holland, zal op Maandag 22 april 1957 (2e Paasdag) een Bloembollentocht te Hillgeom or ganiseren, wederom in samenwerking met de plaatselijke V.V.V. Evenals in de voorgaande jaren zal worden ge start vanuit „Treslong" te Hillegom. De afstanden bedragen 10, 20 en 30 km. Gezien het grote succes van dit jaar, ligt het in de bedoeling, dat „ONDER DOOR" ook in 1957 een Bloembollen- nachttocht organiseert over een afstand van 60 km. Het heren zestal van die Raeckse heeft zaterdagavond in Voorburg tegen het bijzonder sterke D.E.S. met o.a. de international Zinimermann voor een verrassend resultaat gezorgd. De Haar lemmers verloren met 32, doch de gehele Haarlemse ploeg met de su bliem spelende aanvoerder Jack Moo- lenaar aan het hoofd kan terugzien op een uitstekende wedstrijd. De Haarlemmers begonnen de strijd met Wetterhahn voor de afwezige Chris- tianus en moesten de eerste set met een grote nederlaag genoegen nemen (153). In de volgende set kwam Kloos terhuis in het veld voor Wetterhahn en in deze juiste opstelling werd tot het einde gestreden. Deze tweede set was bijzonder span nend en via 1313, 1414 slaagden de Haarlemmers er in te winnen (1614),' waarmede de stand in evenwicht was gebracht. De volgende set ging met 1510 ver loren, maar de vierde bracht een Haar lemse overwinning van 15—6. De laatste set duurde ruim een half uur. D.E.S. nam een 80 voorsprong doch de time-out van de Raeckse zorg de voor een ommekeer, zodat de Haar lemmers na gelijke stand (88) zelfs nog een kleine voorsprong konden ne men. Het bleek echter niet voldoende, zodat het D.E.S.,team na veel strijd en via een verlenging uiteindelijk een be nauwde 32 zege uit het vuur kon slepen. Voor Heemstede en omgeving is het in dit vrij cabaret-arme seizoen '56'57 wel een dubbel voorrecht dat de Tele visie regelmatig in het Minerva-Theater neerstrijkt en van daaruit een program ma kleinkunst uitzendt. Zaterdagavond heeft een tot de laatste plaats bezette zaal kunnen genieten van het bekende KROcodil-programma. KRO-cabaret op, de internationale lijn. In dit program ma traden vanavond die sterren op, die in het afgelopen jaar het meeste succes hadden geboekt. Het was dan ook haast vanzelfspre kend, dat alle artisten een goed ver zorgde en op een behoorlijk peil staan de bijdrage leverden, daarmee de toe schouwers, in de zaal zowel als thuis een prettige avond bezorgend. Van een apart karakter was het optreden van het duo Martin Granger en Heather Lea met hun geroutineerde marionetten spel. Maxim Herman Raft met zijn kun stige en komische imitaties, zowel als Desmond Lane die de wonderlijkste dingen uithaalt met muziekinstrumen ten, oogsten weer veel succes. De charme in dit programma kwam voor rekening van het Duitse zange resje Udine von Medvey en de donkere zangers Uit Jamaica, Harriot and Evans die bepaald een vaste plaats in het KRO-programma hebben veroverd. Het spel „Kwist wel, kwist niet" bracht deze keer drie «stewardesses op de planken, een van de Sabena, een van de Lufthansa en tenslotte een gast- vrouwe in de lucht van de K.L.M. te zamen met de Duitse en Belgische kol lega's van Jan Blaazer, die voor de 42 I „Och, ik kende haar nog oppervlakkiger dan Burke. Toen ik Burke voor de eerste keer ontmoette, kende hij Cathy nog niet. Zij was altijd nogal snel met het aanknopen van vriendschappen. Ze heeft mij ook een paar maal uitgenodigd en' uit I beleefdheid kon ik dat niet altijd weigeren, maar ik voelde er eigenlijk weinig voor haar tot mijn vriendinnen te rekenen. Ik „Meneer Andrews", viel Brennan haar plotseling in de rede. Scott die bij het gehele gespre)c toe hoorder was geweest, werd nu genoodzaakt zich weer opzijn stoel om te draaien en een onverwachte vraag te beantwoorden. „Meneer Andrews, hoe was uw verhouding tot de heer Burke? U kende hem na tuurlijk ook alleen maar oppervlakkig?" „Inderdaad" gaf Scott toe. „Zoals mijn verloofde zei: we zijn wel eens een enkele keer met z'n drieën uit geweest, maar hij bleef toch altijd een zakelijke relatie van mijn werkgever." „Dus de verhouding was niet zo intiem, dat u elkaar bij voorbeeld bij de voornaam noemde" ver onderstelde Brennan. „Nee, zeker niet. Waarom vraagt u dat allemaal?" Scott keek Brennan onderzoekend aan. Brennan negeerde zijn vraag. „Als ik het goed begrijp, is het dus zó, dat juffrouw Allen door u met de heer Burke kennis maakte?" „Ja", gaf Scott stug toe. „Ik begrijp niet goed... „Er is ook iets dat ik niet begrijp, juffrouw Allen", wendde Brennan zich nu plotseling weer tot Sue. „U leerde de heer Burke kennen door uw verloofde. We mogen dus aannemen dat uw verhouding tot de heer Burke nóg oppervlakkiger was dan die tussen uw verloofde en meneer Burke?" Hij keek haar vragend aan. Sue knikte. „Inspecteurbegon Scott agressief, maar Brennan legde hem met een handbeweging het zwijgen op. „Maar dan begrijp ik niet goed, juffrouw Allen, dat uw verloofde de heer Burke nooit bij de voornaam aansprak, terwijl u het zojuist had over Matthew. U sprak die naam uit alsof u nooit anders gewend bent geweest. Kunt u daar een verklaring voor geven?" Het meisje werd zo wit als een doek. „Inspecteur, ikbegon Scott woedend, maar .Brennan beet hem toe: „Ik stelde deze vraag aan juffrouw Allen, niet aan u!" Scott zweeg onmiddellijk. Er lag ontzetting in zijn ogen toen hij naar Sue keek, die zich slechts met grote moeite kon be heersen. „Nu, juffrouw Allen?" drong Brennan aan. „Dat zei ik zo maar, tegenover hem deed ik het niet, ikze maakte de zin niet af. Haar stem sloeg over en er kwamen tranen in haar ogen. „Juffrouw Allen," ging Brennan onbarmhartig ver der, „misschien zult u nog wel weten dat meneer Burke, of als u dat vertrouwder klinkt: Matthew, een man was die zich nogal sterk voelde aangetrok ken tot het zwakke geslacht. Hebt u daar nooit iets van gemerkt?" Ze schudde het hoofd, niet in staat een antwoord te geven. „Weet u dat wel zeker?" hield Brennan vol. Scott sprong op. „Dat neem ik niet langer, wat denkt u wel? Wij zijn hier uit eigen beweging gekomen om u een inlichting te brengen, niet om „Meneer Andrews," kwam plotseling weer de be daarde stem van Shane achter zijn rug, „kunt u zich nog herinneren waar u was op de avond van de drie-en-twintigste juli?" Scott draaide zich om. „Wat betekent dat?" snauwde hij. „Niks", zei Shane vriendelijk, „ik wou het alleen zo graag even weten." „Dat spijt me dan," raasde Scott, „ik kan u niet inlichten. Denkt u dat ik van uur tot uur aantekening hou van de plaatsen waar ik verblijf?" „Dus zelfs met heel veel moeite zou er niet achter kunnen komen waar u op het genoemde tijdstip was?" „Ik heb geen zin om daar veel moeite aan te besteden!" Shane zuchtte. „Ik zou het toch maar doen, meneer Andrews, het kon wel eens verschrikkelijk belangrijk voor u wordeip" Hij begon een pijp te stoppen. „U moet daar niet zo boos om worden, meneer Andrews," suste Brennan, „u moet niet vergeten dat we hier voor een moeilijke zaak zitten,'die be slist opgelost moet worden. Zolang iemand niet over tuigend heeft bewezen, dat hij in deze affaire geen enkel aandeel heeft gehad, mogen wij hem in theorie tot de verdachten rekenen. Dat moet u aan de andere I kant nu weer niet al te zwaar opvallen. Aangenomen dat wij u en uw verloofde onder de verdacht'™1 reke nen, dan deelt u dat lot met zo'n kleine honderdder tigduizend inwoners van deze stad. Indien u er ech ter prijs op stelt te gaan behoren tot de steeds gro ter wordende groep van de buiten elke verdenking staanden, dan is het beste dat u kunt doen ons alle inlichtingen te geven, ook al gaat het over zaken, die voor u min of meer onaangneaam zijn. U bent niet onder arrest en daarom bent u dus niet ver plicht ons die inlichtingen te geven, maar ik ge loof, dat het in uw eigen belang is als u het wel doet. Bovendien hoeft u nooit bang te zijn dat vertrouwelijke mededelingen door ons misbruikt zullen worden". Brennan's overredende toon scheen Scott en Sue inderdaad te kalmeren. „Ziezo," zei hij vriendelijk, „en nu wilde ik nog graag een paar kleinigheden weten over die oorhan ger van Cathy Gray. Denkt u, juffrouw Allen, dat u dat meisje zou herkennen als u haar weer ont moette?" „Niet alleen dat," antwoordde Sue, „maar ik eet zelfs waar zé woont". Brennan keek haar vragend aan. „Ja," ging ze verder, „toen ik haar daar in het museum zag, meende ik al dat ik haar vroeger ook eens gezien had, maar ik kon er toen niet opkomen bij welke gelegenheid. Pas een dag later drong het tot me door. Ik heb haar vroeger eens gezien toen ik een bezoek bracht bij Cathy op haar kamer. Ik kwam haar tegen op de trap van het huis waar Cathy woonde. Omdat ik het een leuk meisje vond, een type, dat je nu niet elke dag tegenkomt, sprak ik er terloops even met Cathy over. Zij/ vertelde me dat het meisje journaliste was. Haar naam wee! ik niet, maar ze woonde toen op de kamer naast die van Cathy. Ze zal er nog wel, wonen, denk ik." (Wordt vervolgd) TV's van Brussel en Frankfurt soortge lijke programma's verzorgen. De Storktown Dixie kids, een jazz-or- kest van 7 man, of liever 7 jongens, want deze musici zijn allen nog zeer jeugdig, bewezen dat hun jeugd een goede bekwaamheid niet in de weg stond. Zij vormden met hun optreden de vlotte start en het welluidende slot van een prettige avond. Gisteravond zijn in de kerk van St. Bavo aan de Herenweg na de advents- wake door pastoor C. Pomv vier pla teaux onthuld en ingezegend. Toen en kele jaren geleden door de parochia nen aan de vorige pastoor Chr. v. Mierlo een nieuw hoofdaltaar, werd aangeboden, bleven er in de tot op ca. vier meter opgetrokken muur van gele steen welke achter het altaar om loopt, vier vlakken open, bestemd om later te worden gevuld met enkele voorstel lingen. Door de gift van een pa rochiaan die onbekend wenst te blij ven, zijn nu door de Haarlemse beeld houwer Frans Balendong vier plateaux vervaardigd, in geglazuurde en gebak ken steen welke in hout-relief uitbeel den: Jezus, de kindervriend, De Goede Herder, de Barmhartige Samaritaan en tenslotte de hulde van Maria Magdale- na. Een uitbeelding dus van twee ta ferelen uit Jezus leven en van twee parabels. De beeldhouwer Balendong is ook de maker van de nieuwe kerstgroep die in de plaats kwam van de btf de brand in de sacristie verloren gegane beel dengroep. Ook dit jaar zal deze groep weer uitgebreid worden met een her der, een lammetje, een schaap en een hond. Met de onthulling van deze vier fraaie beeldhouwwerkjes is het hoofd altaar nu volgens plan voltooid. De volgende zorg van pastoor Pouw is nu de kerk aan dit fraaie priesterkoor aan te passen. Het was voor de tweehonderd jon geren die gisteravond naar restaurant „Groenendaal" kwamen wel een teleur stelling om te moeten horen dat de 35 Hongaarse jongeren die in Bethesda Sarepta vertoeven en diei uitgenodigd waren een avond in Heemstede te ko men doorbrengen, verstek moesten la ten gaan. Ook voor de organisatoren, die zich veel moeite getroost hadden om een programma samen te stellen dat sterk op het visuele zou zijn inge steld om taalmoeilijkheden te omzei len, was het een tegenvaller. De Hongaarse jongeren blijken in hun voorlopig tehuis al een band te heb ben gevormd en zij zijn daarmee zater dagavond voor het eerst in Haarlem voor het voetlicht getreden. Dat bleek zo'n succes, dat zij hun optreden zon dags moesten herhalen. Inmiddels moesten aan „Groenendaal" zelfs ve len teruggestuurd worden omdat alles tot de laatste plaats bezet was. Het programma werd op de normale wijze, inclusief optreden van goochelaar en conferencier afgewikkeld en voor de Hongaren bleef tenslotte nog een batig saldo over van ongeveer honderd gul den. De Haarlemse wandelsportverenté tj „Jan Passtoors" hield zondag de e„.et van een serie van vier wandeltochj Het parcours leidde voor het gro°\jei deel naar Haarlem-zuid en Heemst nadat was vertrokken vanuit het K bouw „Rosehaghe" in de Hooff jj straat. Ondanks het niet bijster g0 ai weer boekte „Jan Passtoors" een Kr inschrijving van 120 deelnemers. NeAe{i tig van hen zullen de vier serietoch.jj. wandelen: de overige wandelaars ,et pen de dagtocht. Daarvoor werd (U een wimpel in de kleuren blauw-wit u gereikt. Aan de tocht werd door twee je0£ groepen uit Amsterdam deelgenome"„ De volgende tochten in deze se jj worden gehouden op de zondagen januari, 10 februari en 3 maart, stee vanuit het gebouw „Rosehaghe". Advertentie WAGENWEG 29 HAARLEM - TEL. 20518 Coiffure de sport Coiffure de ville Coiffure de cocktail Coiffure de diner Coiffure de gala Het voorlopig bestuur van de buj>'j( vereniging „Overveen" in oprichhjfl heeft het voornemen een bezwaarscn'j te zenden aan G.S. van Noord-HoH^ tegen het uit het outwerp-strcekp' voortvloeiende wegenplan. De bewofle„, van de wijk Overveen hebben een culaire ontvangen, waarin enige bes*> ren worden uiteengezet tegen dit genplan. „Een betonnen kuip" noemt deze culaire de ontworpen noord-zuid-vet'b'Jj ding ten westen van Haarlem (de.jj verlengen Willem de Zwijgerlaan), et de Prins Hendrik-, Oranje Nassau- e Julianalanen doormidden snijdt. G®^, zen wordt op de aanslag op het lah^ g lijk karakter ter plaatse, die deze zal betekenen. Bovendien zullen de r01e< banen levensgevaarlijk zijn, terwijl een goed ander plan bestaat, naaf circulaire opmerkt. „g Voorts worden alle Overveners opjjj, roepen zich an te sluiten bij hun bU"„t vereniging, in verband met vele opgeloste plaatselijke problemen- dit verband worden genoemd de Kt zend stuivende zandauto's, de op stfy- verkerende jeugd, de slechte straat* lichting op verschillende wegen, de scheiding van het Ramplaankwaryji (reeds uit het begin der dertiger j0*.*- daterend), de bebouwing van de D°yi' vloetslaan en het ontbreken van ,<f doende ruimte voor gymnastiek- en neeluitvoeringen. Laatste aanwinsten: u S. Axters: Geschiedenis van j; vroomheid in de Nederlanden, Dl- jj- P. J. A. Calon: Priesterschap en c%; bar'; I. F. Gorres: Beeldenaren B. Griffiths: De gouden draad; F. sen: Huwelijk in ballingschap; J. tfv pich: Christus auf der Reeperbahn! -j) von Matt en W. Hauser; Franciscus Assisië; L. von Matt en H. Rahner; jj, natius van Loyola; L. von Matt en rg Vian: Pius X; Oude Testament: tj* kleine profeten; Pius XII: Hauri^, aquas; Pius XII: Votre présence; e; H. van de Pol: Wereldprotestantis" Het Heemsteeds Amateur Ton H.A.T.) heeft zaterdagavond eer» G» ging om ook aan De Glip een va* kern van donateurs en bezoekers kweken een reprise gegeven van >t toneelstuk „Het meisje met de strik" van Will van den Berg. Onda' f het feit dat onder regie van de n^ J. J. Schelvis het spel zich op eed jj hoorlijk peil wist te handhaven, het doel van deze opvoering in het gebouw „Prinsenhof' wel gemist, 0 s' gezien de belangstelling maar zeer n tig was. De acteurs, praktisch dezelfde in zetting als bij eerdere uitvoeringen- .jr ten zich door de vele lege stoelen ter niet te veel beïnvloeden waar°?is o.a. mevrouw T. v. Weers-Weyer* f(j' Marja, J. v. d. Veldt ln een aanva0^ bare vertolking van de stoere 7-e ^0c' en Ben v. d. Ham als Wim, tot y spel kwamen. Verder droegen oo* Jgf Martin, J. v, Weers en G. Grote*0 r bij tot het dankbare applaus van de 0#j4 wezigen. Jammer dat de Glipbewoyit- zo zuinig met hun belangstelling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2