Collectantencollege van kathedrale basiliek 40 jaar heeft Toon Verhey neemt ontslag Heemstede een tekort van Saldi-reserve en verhoging van plaatselijke belastingen moeten tekort dekken voor 1957 f 140.000.- Pater Jos Couwenberg viert zilveren priesterfeest K.N.B.R.D. opent bondsbureau in Haarlem Regeringsbeleid oorzaak van moeilijkheden in akkerbouw en veehouderij »Pro Ecclesia et Pontificevoor de heer Jt;an IVes HONGAARSE VLUCHTELINGEN MUSICEERDEN IN HAARLEM Als dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest WEER ONDERHANDELINGEN OVER „GAS EN ELEKTRA- CONTRACT" ZBSV fraai aan de leiding in overgangsklasse Jaarvergadering L.T.B. in Haarlem Dronken man steekt caféhouder met zakmes Officiële publicaties „De Waarheid" MAANDAG 17 DECEMBER 1956 JPAGINA Ward Instituut organiseert Kerstreünie Getuigen opgeroepen Burgerlijke Stand Haarlem Smeerstation in Rozen straat In Vijverduin Onderwijs Personeelsavond gemeentepersoneel Bedrijven Kapitaalsinvesteringen Basketbal OVERVEEN DRS. A. P. W. VAN DER HAM 25 jaar apotheker Wijziging beheer in gebouw „Domi" BLOEMENDAAL Schoolkinderen naar de marionetten „De Kampioen-A" klopt „Kennemerland" Vragen aan Dr. Drees Beurs van Amsterdam 111 Zondag heeft het college van collec-1 den, complimenteerde het bestuur met anten in de kathedrale basiliek fees- j het heuglijke feit van het veertigjarig ,enjfc het feit gevierd, dat het veertig jaar geleden werd opgericht. De viering begon met de plechtige j°°gmis, welke werd opgedragen ter '1 ten tie van de leden en uit dankbaar- ^eid dat het college onafgebroken zo- Leel jaren zijn werk heeft mogen doen. de hoogmis hebben de leden en hun Jachtgenoten zich verenigd aan een ge- meenschappeiyk ontbijt. Tijdens deze geestelijke maaltijd heeft de voorzitter de heer J. F. A. van Nes enige feitelüke gegevens uit de oude notulenboeken op- Behaald. Plebaan Agteroff die mede aanzat heeft het college allerhartelijkst bedankt t'Oor het vele werk, dat het al die jaren voor priesters en gelovigen heeft ver acht. Hvj herinnerde er aan, dat in vroe ger tü'd de gelovigen zelf hun gaven haar voren bracht. Dat doen nu de collectanten; als vertegenwoordigers Van de gelovigen hebben zij daarbij een Tinvolle en eervolle taak. Hij dankten "en ook voor hun werk als ordecommis sarissen in de kerk, vooral bij de bis schoppelijke plechtigheden. Een en an der eist veel overleg en kost veel tijd. Hij bracht de gelukwensen van de bisschop over. Als blijk van de waar dering, die de kerkelijke overheid heeft voor het werk van het college, mocht hij vervolgens het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice de voorzitter opspelden. Dit gebeurde onder een dankbaar applaus. De heer Reekers, een der oudste le- Traditie-getrouw organiseert dp Ward- Vereniging ook dit jaar, in nauwe sa menwerking met het Ward-Instituut re gionale reünies voor haar leden en voor andere belangstellende Wardisten. De bedoeling van deze bijeenkomsten, die vanwege het naderend Kerstfeest hatuuriyk volkomen in het teken van dit feest staan, is primair te komen tot ®en bundeling van de aanwezige krach- *en in diverse distrikten en tevens om door gesprekken over de muzikale vor- hting van elkaar te leren en het peil l'an het onderwijs te verhogen. Vóór alles willen deze reünies door Veel gezamenlijk zingen en musiceren "lede bijdragen tot een waardige eigen Viering van het feest van Kerstmis in Bezin, parochie en school. Het programma duurt circa 2 uur. De reünie wordt gehouden a.s. woens dagmiddag van 35 uur in de St.-Ve- ïonica-school Antoniestraat (bij de Spaamekerk). Zaterdagochtend is op de, hoek van de Rijksstraatweg en de Zaanenlaan een 47-jarige monteur aangereden door een tiersonenauto met aanhangwagen, door dat de personenauto hem geen voorrang Verleende. De man kon niet tijdig ge noeg uitweken en reed met zijn fiets tegen de aanhangwagen, maar liep slechts een onbetekenende dijwond op. De personenauto reed evenwel zonder vaart te verminderen verder. De poli tie vraagt nu of personen die getuige tijn geweest van dit ongeval, zich met naar in verbinding willen stellen. FILMS Cinema PALACE: Charlie's tante, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Helden zonder moed, 14 j. LlDO De gevangene van de woestijn, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: De wereld der stilte, a. 1., 2, 7 „en 9.15. «EMBRANDT: De man die te veel wist, „18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. «OXY: ma. Ik vecht voor geld, 14 jaar. Di. tot en met do.: De drift tot wraak, 2.30,^7 en 9.15. STUDIOGervaise, volw.,1 2.15, 7 en 9.15. Maandag 17 december Schouwburg: De Haagsche Comedie met ••Inherit the wind" (Ab. A.)., 8 uur. Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Jubileum-concert o. 1. v. Jaek P. Loory, uur. Ridderzaal Stadhuis: Herdenkingsbijeen komst Willem Bilderdijk. Spreker: prof. Or. W. J. M. A. Asselbergs, 8 uur. Brinkmann (Grote Markt): Kon. Ned. Natuurk. ver. afd. Haarlem e. o. Lezing ^oor dr. Kurt Walde, 8 uur. Dinsdag 18 december Schouwburg: Toneelver. Door Inspanning Uitspanning met „Pinky" (dil.), 8 uur. Gebouw St. Bavo: Kerstfeest Katholieke £rbeiders Beweging, afdeling Haarlem. Op deden van Fanny de Groot, 8 u. Concertgebouw: Tweede Avond „Ontdek wereld". Spreker: Anton de Zeeuw: «•Tussen Nijldelta en Rode Zee", 8 uur. GETROUWD: J. Koster en A. Jansen; Stroo en C. G. II. van Gennip; J. C. Pelderok en D. J. W. den Daas; J. van Gookeren en C. A. IJspeert; L. H. Krol ?,h A. C. van der Vlis; B. Chr. Hensen en H. B. van der Spek; B. J. H. Haitink |R M. Snijder; K. C. Schuijt en C. van ö°ckhoven; P. van Dijk en W. Klaassen. - GEBOREN; A. D. Rooseboom de Vries- £°osten, z.; B. J. J. M. Vloemans-van der r/iezen, z.; M. S. Meliefste-den Engels en, z.; G. Kemps-van der Veen, z.; E. V Joore-Le Comte, z.; I. Groen-Kuntkes, Th A Vermeer-van der Vloet, d. OVERLEDEN: T. de Winkel-Rijpstra, i® jr., Obistraat; J. G. van der draft sman, 86 jr., Bataviastraat. bestaan. Hij kon zich de tijd nog goed herinneren dat er twee colleges waren en dat er op de collectantenbank een bordje geschroefd was met het op schrift: Armen- en Kerkcollectanten. Laat nu een grappenmaker het in zijn hoofd krijgen enkele letters weg te kras sen zodat de deftige kerkcollectanten tot hun verbazing op de bank zagen staan: arme kerkcollectanten. Dat was wel enigszins tegen het zere been in die dagen en de arme armencollectanten kregen er stiekem maar ten onrechte de schuld van. En vroeger toen men met een halve viool aan een stok door de kerk ging, kon de collectant soms heel goed zien, dat er een knoop ingeschoven werd. Had hij die morgen een speelse bui, dan gebeurde het wel, dat hp vliegens vlug die knoop er uithaalde en aan de milde gever liet teruggeven! De heer van Os sprak de gelukwen sen uit van het armbestuur. Hij deed dat zeer genoeglijk en zeer humoristisch. Zo terloops merkte hij op, dat de heren bp de uitoefening van hun taak zich zo waardig gedragen dat er zelfs geen twinkeling in hun ogen komt, laat staap dat hun voeten een vreugdesprong sma ken, als zij, ongetwijfeld tot hun ver rassing, zouden merken dat er een briefje van honderd op de schaal neer dwarrelt. Een en ander scheen hem kennelijk te verdrieten. Namens de conferentie van Sint Vin- centius sprak de heer van Schie ge lukwensen uit en woorden van waar dering voor het werk waarvan toch ook de Vincentianen profiteren. De heer van Nes dankte alle spre kers en sprak de hoop uit, dat het col lege in eendracht en harmonie nog ja ren en jaren zijn taak zal vervulen tot meerdere eer van God. Hiermee werd het feestelpk ontbpt besloten; 's avonds is de viering voortgezet. Gisteravond omstreeks kwart over elf is het in een café op de Botermarkt tot een handgemeen gekomen tussen een 25-jarige Haarlemse steigerbouwer en de 35-jarige caféhouder. De steiger bouwer verkeerde zo zwaar onder de invloed van sterkedrank, dat de café houder hem niet meer wilde bijschenken. Toen de man gevraagd werd de gele genheid te verlaten, weigerde hij en kwam in handgemeen. Even later trok hij zijn zakmes en stak de caféhouder in de linkerzijde van de borst. Onmiddellijk sloeg de steigerbouwer op de vlucht, maar de hele cafébevolking trok achter hem aan en greep hem. Hij had toen het geopende zakmes nog in de hand. Hij is naar het Grote Gasthuis overgebracht ter observatie. De heer W. Hilarius is sinds dit week einde naast zpn garage aan de Rozen straat een smeerstation rijker gewor den, dat tot stand kwam in samenwer king met de I.P..C, de Irac Petrol Company. Sinds 1933 is de heer Hila rius in de Rozenstraat gevestigd. Eerst exploiteerde hp er de N.V. City tax, in de tijd, dat men voor een paar dub beltjes nog de gehele stad kon door kruisen. Na de oorlog was in het pand, waar nu de garage is gevestigd, nog enige jaren een rpwielstalling onderge bracht, maar die werd enkele jaren ge leden opgeheven toen de gehele ruimte aan het garagebedrijf werd aangepast. Het gebouw, waar nu het smeerstation is ondergebracht werd een half jaar geleden van de heer J. ter Wal aan gekocht. Bij de opening waren ongeveer hon derd belangstellenden aanwezig voor een groot deel afkomstig uit de garage wereld. Een vijftigtal bloemstukken gaf een fleurig geheel aan het nieuwe nog schone station. Namens de I.P.C. voer de de adjunct directeur, de heer J. Schulp uit Den Haag het woord. De heer Hilarius dankte voor de vele on dervonden medewerking. In de muziekzaal van restaurant Brinkmann betuigde zaterdagavond een uit Hongaarse musici samengesteld en semble in de internationale taal der mu ziek de dank, voor het gastvrije ont haal, hier in Nederland ondervonden. Dit alleen was de bedoeling van deze avond. Er werd dan ook op geen en kele wpze één of andere hulp-actie on dernomen. In een kort inleidingswoord heette pater S. Duynstee alle aanwezi gen welkom. In de trein van Oosten rijk naar Nederland, aldus pater Duyn stee, hebben een aantal Hongaarse vluchtelingen reeds aanstonds een mu- ziekensemble geformeerd, dat zich he denavond presenteert. Naar wij vernamen maken de leden van dit gezelschap een goede kans in één der muziek-centra hier in Holland vast emplooi te vinden. Uit het feit, dat men in een vluchtelingentrein reeds weer naar de muziek grijpt, blijkt hoe zeer deze kunst een levensbehoefte van de Hongaren is. Het programma droeg op deze avond een improviserend ka rakter. De muziek zelf, gespeeld door het ensemble Elemèr Jaroka, zo ge noemd naar de primas, vertoonde de typische kenmerken der Hongaarse mu ziekstijl. Nu eens bruisend van ritme en stuwing, dan weer weemoedig en zangerig van mélos. De zangeres Eli sabeth Palotas, een medewerkster van radio Boedapest, zong op aanstekelijk muzikale wijze enkele Hongaarse dans- achtige liederen.- Gezien het improvi serende karakter van deze avond, was het succes toch opmerkelijk groot, en terecht. Deze musici zijn vaklui, die men overal kan gebruiken. Zij hebben in hun muziektaal iets te zeggen, dat meer is dan zo maar wat oppervlakkig amusementsgedoe. De belangstelling was dermate groot dat een herhaling op zondagavond in Dreef zicht moest volgen. In Bloemendaal is zaterdagmiddag een groep Hongaarse vluchtelingen aangekomen. Het zijn allen jongeren Gm gezondheidsredenen heeft Toon zich genoodzaakt gezien per 1 "Uarl 1957 ontslag te nemen als eerste i'r'gent van het Noord-Hollands Phil- j^'monisch Orkest. De laatste tijd st°®st hy reeds verscheidene malen ver- laten gaan op advies van zijn arts. p Verhey was in 1939 benoemd tot ke (,'r'Bent van de Haarlemsclie Or- st st Vereniging en in 1942 werd hij eer- jn dirigent van het Residentieorkest. le ®ePtcmber 1949 keerde hij naar Haar- R»n ."'rufr als eerste dirigent van de ke] ï'msche Orkest Vereniging, die en- Aaren later werd omgezet in het rdiiollands Philharmonisch Orkest. ?°°n Verhey werd 27 oktober 1894 te lo otterdam geboren. Hij studeerde vio- ïlnH Mossel in Amsterdam en b« het 611 kwam in 1912 als cellist vV^erd ïÜAet Utrechts Stedelijk Orkest onder van Wouter Hutschenruyter. In en 1914 reisde hy als solo-cellist door Zuid-Rusland, Finland en Duits land. In 1914 keerde hy naar ons land terug, waar hij gedurende vier jaar on der dienst moest. In 1918 kwam hy als cellist bij de Haarlemsche Orkest Ver eniging. Van 19191924 was hy verbonden aan de Wiener Konzertverein en de Wiener Tonkünstlerverein, waar hij werkte on der leiding van Ferdinand Loewe, Wil helm Furtwangler, Richard Strauss, Bruno Walter e.z. Onder leiding van Ferdinand Loewe bekwaamde hij zich in die tijd in de orkestdirectie. Reeds tijdens deze studie trad hij in We nen en elders als dirigent op. Na zijn terugkeer in ons land in 1936 werd hij dirigent van de Kon. Orkest vereniging Symphonia te Rotterdam en van het Haagsch Kamerorkest. In 1939 volgde tenslotte zijn benoeming tot eer ste dirigent van de H.O.V. in de leeftijd van zestien tot tweeën dertig jaar, die te werk zyn gesteld bij bedrijven in Haarlem, onder meer by Figee en bij de N.Z.H. Van het co mité waren ter ontvangst aanwezig me vrouw M. D. Eiehholz-de Wijs en de heren drs. W. Hazevoèt en J. Lijnzaad. Het welkomstwoord werd aan tafel ge sproken door de directeur van het vor mingscentrum. Een waar feest voor deze jonge men sen was het bezoek, dat zij zondag avond aan hotel Dreefzicht brachten en waar evenals zaterdagavond in de muziekzaal van hotel Brinkmann eigen landgenoten onder leiding van Eiemer Jaroka optraden om in de in ternationale taal van de muziek hun dank jegens de Haarlemmers voor de ontvangen gastvrijheid te uiten. Na dit concert keerden de Bloemendaaise Hongaren opgewekt per bus huiswaarts. In het r.-k. vormingscentrum .Vij verduin" aan de Midden Duinendaalse- weg, waar de jonge Hongaren zijn on dergebracht, is de materiële verzor ging toevertrouwd aan de huismeester. De heer en mevrouw Keizer hebben de leiding in handen; mevrouw Keizer is zelf Hongaarse en zij is in Vijverduin de tolk, bij wie ieder om raad komt vra gen. Zij vertelde ons, dat de groep Hon garen vermoedelijk tot maart in „Vij verduin" zal blijven. Meer Hongaren kunnen er niet terecht, omdat de week einden in het vormingscentrum al druk bezet zijn. Zo waren er het afgelopen weekeinde niet minder dan zesenzeven tig gasten ondergebracht. Het verheug de mevrouw Keizer, dat reeds een pia no, die niet in het vormingscentrum aanwezig was, geschonken was. Het was haar niet bekend of reeds een toezegging voor de gevraagde radio was, gedaan. Vandaag is de gemeentebegroting voor 1957 van Heemstede verschenen. Evenmin als vorig jaar zijn B. en W. in staat geweest de inkomsten en uit gaven van de gewone dienst met elkaar in overeenstemming te brengen zonder een bedrag aan de saldi-reserve te onttrekken. Het tekort bedraagt ƒ140.000.-, dat grotendeels aangevuld moet worden uit de reserve, ander deels verkregen zal moeten worden door verhoging van de straatbelasting en van de leges voor bouwvergunningen. Verder zullen voorgestelde wij zigingen in de bepalingen voor de dienst van de gemeente-reiniging een extra bedrag van ongeveer 2500.- opleveren. B. en W. van Heemstede hebben zich ernstig beraden over nog andere maatregelen op het terrein van de plaatselijke belastingen, waardoor de inkomsten van de gemeente zouden verhoogd kunnen worden. In het bijzonder hebben zij gedacht aan invoering van een reinigingsrecht, maar voorlopig hebben zij deze gedachte gelaten voor wat zij was. Opnieuw klagen B. en W. over de onbevredigende regeling van de finan ciële verhouding tussen het Ryk en de geme.enten. De voor Heemstede bepaal de basisbedragen liggen vrij belangrijk beneden het gemiddelde van naar in wonertal vergelijkbare gemeenten. Dit wreekt zich telkens, wanneer de directe en indirecte gevolgen van verhoging der lonen en salarissen van het gemeen- tepersoneel door een verhoging van het percentage der algemene uitkering uit het gemeente-fonds moeten worden -ge dekt. Het jaar 1957 zal het laatste zijn, waarvoor de huidige regeling der finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten geldt. Mochten de .ontwer pen, die toegevoegd zijn aan het rap port van de zogenaamde commissie Oud, betreffende een regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en ge meenten voor 1958 en volgende jaren, ongewijzigd het staafsblad bereiken, dan hopen B. en W. de raad in ieder geval voor 1959 een reëel sluitende be groting aan te bieden. Voor 1958 worden krachtens een overgangsbepaling in het ontwerp van wet de uitkeringen uit het gemeentefonds nog gebaseerd op die volgens de thans geldende rege ling. In het licht van vorenstaande hebben B. en W. gemeend voor het sluitend ma ken van de begroting van volgend jaar te moeten beschikken over een gedeelte van de reserve. Verder zullen zij de -raad een voorstel tot het verzoeken van een subjectieve verhoging der algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1957 onthouden, omdat, naar het oor deel van het college een dergelijk ver zoek weinig kans op inwilliging maakt. Het college heeft aan de ontwerp begroting een aantal voorstellen tot ver hoging van enkele plaatselijke belastin gen toegevoegd, die beperking van het tekort ten doel hebben. Het eerste voor stel betreft een verhoging van de straat belasting van vier tot zes procent, die 59.500 meer in het laatje van de ge meente zal brengen. Hoewel B. en W. ervan overtuigd zijn, dat deze verho ging een vrij aanzieniyke lastenver zwaring voor de belastingplichtigen met zich meebrengt, wijzen zij er op, dat het Heemsteedse tarief ook na de verhoging geenszins ongunstig afsteekt bij de meeste andere gemeenten. Aan vaarding van het voorstel tot verho ging van de leges voor bouwvergunnin gen zal ongeveer 2.000 opleveren. De kosten per leerling voor het open baar onderwijs zijn in de ontwerp-be- groting geraamd op 49,91 (gewoon la ger onderwijs) en 70,04 (uitgebreid la ger onderwijs). Voor het gewoon lager onderwijs is per leerling minder ge raamd, omdat o.a. het aanbrengen van naadloze dekvloeren in twee lokalen aan de Voorwegschool en in het gym nastieklokaal van de Dreefschool ten laste van de kapitaalsdienst zullen wor den gebracht. Voor het openbaar ge woon lager onderwijs is evenals voor het soortgelijk bijzonder onderwijs re kening gehouden met de aanstelling van boventallig personeel. De kosten van vakonderwijs aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs zijn met 6.000 gestegen en die aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs met 2.600. Als gevolg van de op 1 januari van dit jaar in .werking getreden kleu teronderwijswet zijn ten aanzien van het kleuteronderwijs in vorige begro tingen vborkomende posten gewijzigd of vervallen en liieuwe opgenomen. Met betrekking tot de wettelijke bij dragen door Heemstede te betalen aan andere gemeenten voor de kosten van middelbaar voorbereidend hoger on derwijs is bij de raming uitgegaan van hetd oor de minister van O., K. en W. vastgestelde bedrag voor een H.B.S. voor hej vijfjarig tijdvak 1957 tot en met 1961 en een gefixeerd ge middeld schoolgeld van 10 per leer ling, terwijl voor de overige onder wijsinstellingen de bedragen zijn ge raamd naar evenredigheid van het bedrag van een H.B.S. Tenslotte zijn in de kapitaaldienst me morie-posten opgenomen voor: mecha nisatie van het bevolkingsregister, uit breiding van het raadhuis, bouw van een politiebureau, aanleg van nieuwe zwemvijvers, verbetering van de Zand- voortselaan en wegenaanleg t'en westen van de Herenweg. Uit de vermelding van deze objecten mag vanzelfsprekend niet worden ge concludeerd, dat in het komende jaar de uitvoering daarvan ter hand zal worden genomen. Het zal trouwens moe ten worden afgewacht, zo schrijven B. en W., of niet binnenkort op zichzelf wenselijke kapitaalsinvesteringen zullen moeten worden afgeremd ten gevolge van de financiëringsmoeilijkheden, waarvoor de gemeenten zich thans ge plaatst zien. Door de van hogerhand voorgeschreven maximum-percentages voor geldleningen met langere looptijd is voor de gemeenten thans de toegang tot de kapitaalsmarkt praktisch afgeslo ten. De voorziening met kasgeld levert steeds grotere moeilijkheden op, terwijl verder de rentevoet op de geldmarkt tot een abnormale hoogte is gestegen. Zoals elk jaar is er vanavond in het Minerva Theater weer een grote con tact-avond voor het gemeentepersoneel waarop, na een openingswoord door het hoofd der gemeente, burgemeester van Rappard, het gezelschap van Wim Kan zal optreden. Na de pauze zal door het gemeentepersoneel zelf de rest van de avond gevuld worden. De onderhandelingen met de gemeen te Haarlem over een wijziging van de contracten tot levering van gas en elek triciteit zijn thans in een vergevorderd zij het in een nog niet beslissend stadium gekomen. Het zal uiteraard van het resultaat dier onderhandelingen af hangen of tot een wijziging der tarie ven voor de verbruikers zal moeten wor den overgegaan. B. en W. hopen, dat de onderhandelingen vóór de behande ling van de begroting zijn afgesloten. De verhoging van de tarieven voor hel duinwater zal by de behandeling der begrotingen wederom aan de orde worden gesteld. Overeenkomstig het reeds bestaande gebruik zijn in de begrotingen geen kredieten geraamd, waaromtrent door de raad nog geen uitspraak is gedaan. Voor de normale uitbreidingen zijn in de begroting der bedrijven wegens ka pitaalverstrekking voor het gas, duin- water- en elektriciteitsbedrijven de vol gende bedragen geraamd: 123.100, 47.500 en 145.000. Als buitengewone werken, die mogelijk in het begrotings jaar voor uitvoering in aanmerking zul len komen worden genoemd de ver nieuwing van het transformatqrstation aan de Valkenburgerlaan en de verbou wing van het magazpn der bedrijven. In de begroting van Openbare Werken is voor de aanschaf van een nieuwe rol- trommel-vuilnisauto7 een bedrag van 36.000 opgenomen. Een bedrag van 7.000 is geraamd voor de aankoop van een hefbrug ten behoeve van het onderhoud van het tractiematerieel. In de heren overgangsklasse van de basketbalcompetitie is de grote strijd tussen Z.B.V.S. uit Santpoort en The White Stars voorlopig beslist ten gunste van de Santpoortenaren, Z.B.V.S. nam in de eerste helft reeds een grote voor sprong tegen het slecht draaiende Stars team (30-8) en ofschoon de Z.B.V.S.-ers na de hervatting alle zeilen moesten bij zetten, gelukte het hun een volkomen verdiende 52-38 zege te behalen. De Antilopen heren hadden tegen het Rotterdamse U.S.V. geen moeite om een grote overwinning te bereiken. Het Antilopen damesteam was in de Haagse houtrusthallen minder gelukkig en na een kleine voorsprong bij de rust (8-5) moest het met een grote 36-14 nederlaag genoegen nemen. De standen in de hoogste baLketbal- klassen zijn: Dames. Eerste klasse (Gewest): per 15 dec. 1956: H.O.C. (Haarlem) 5—9; White Stars (Haarlem) 48; Te Werve (Den Haag) 56; The Arrows (R'dam) 34; Hudig (R'dam) 33; Schilperoord (R'dam) 42 Antilopen (Haarlem) 62; Propellers (Den Haag) 40. Heren. Eerste klasse (Gewest) per 15 dec. 1956; The Typhoons (Haarlem) 48; The Arrows (R'dam) 48; Antilopen (Haarlem) 58; Punch (Delft) 54; Ar gus (Den Haag) 4—2; S.S.D. (Den Haa§) 42; The Flamingo's (Haarlem) M2; U.S.V. (R'dam) 5—0. Heren. Overgangsklasse A. (Gewest per 15 dec. 1956; Z.B.V.S. (Santpoort) 612; White Stars (Haarlem) 610; VodoS.C. 6—8 Deco (Den Haag) 5—4; H.O.C. (Haarlem) 5—4; S. C. Haarlem 6—2; I.H.J. (Haarlem) 6—0. Gisteren heeft pater Jos Couwenberg vande Sociëteit der Afrikaanse Mis siën in het St.-Jozef kinderhuis in Haarlem zijn zilveren priesterfeest ge vierd in de kring van familie-leden en naaste kennissen. De plechtige Hoog mis welke door de jubilaris met assis tentie van twee confraters in de kapel werd opgedragen, werd opgeluisterd door de zang van een koor der Broeders van de Christelijke scholen. Na de H. Mis zongen zij de bekende Priestercan tate van F. Franssen. 's Middags was er van twee tot drie gelegenheid tot felicitatie waarbp zo veel herinneringen aan de Heemsteed- De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft een lang gekoesterde jvens in vervulling zien gaan: de opening van een eigen bondsbureau. Dit bureau is gevestigd in het perceel Koninginneweg 83 in Haarlem. De officiële" opening geschied de zaterdag in de vooravond. De ere voorzitter van de K.N.B.R.D., de heer Jan W. van Gemen uit Amsterdam, onthulde een aan de gevel van het ge bouw aangebrachte bronzen deurplaat, een geschenk van de leden van de bond, de tientallen binnenbrigades en die langs de Noordzeekust. Op initiatief De L.T.B. hield heden zijn Algeme ne Bondsjaarvergadering in gebouw St. Bavo te Haarlem. De algemeen voorzitter, de heer G. W. Kampschröer, herdacht in zijn openingsrede de over leden leden en de vele slachtoffers van de terreur in Hongarije. Hij herinner de aan de omstandigheid, dat de L.T.B. in het afgelopen jaar als gevolg van de nieuwe indeling van de bisdommen een interdiocesane organisatie ge worden is. Voor de L.T.B. betekent dit een winst van 164 leden van de ABTB uit het Gooi. Hier staat evenwel een verlies van 310 leden op Zuid-Beveland tegenover. Hoewel 1956 een jaar mét uitzon derlijk slechte weersomstandigheden was, zijn niettemin de financiële re sultaten niet ongunstig geweest in de bloembollen- en fruitteelt, de tuinbouw en de boomkwekerij. Zeer slecht zijn er evenwel afgeko men de akkerbouw en de veehouderij alsmede de bloemzaadtelers. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van de in dezen gevoerde regeringspolitiek. Reeds jaren is gepleit voor herzie ning van de kostprysberekeningen. De heer Kampschöer toonde zich ver heugd over- het feit, dat de gezamen lijke landbouworganisaties overeen stemming hebben bereikt over voorstel len aan de regering met betrekking tot deze herziening. De noodzakelijke inves teringen en de oogstrisico's komen on voldoende tot uiting in de huidige kost prijzen. Met name noemde de heer Kampschöer in dezen de melkveehou derij, waaraan de LEI-berekening zal -dit aantonen steeds inkomsten ont houden zijn, waarop zij aanspraak kan doen gelden. Met betrekking, tot de moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening in de agra rische sector waarschuwde de voorzit ter tegen de voorstellen in de toekomst geen CAO's meer af te sluiten, daar dit een prijsgeven van jle rechtszeker heid zou betekenen. Ook sprak hij zijn ongerustheid uit over het steeds op nieuw terugdringen van land- en tuin bouw in verband met industrialisatie en woningbouw. van de Nijmeegse brigade werd Voor de rest van het bijeengebrachte geld een elektrische klok gekocht in de vorm van een boei, die aan voorzitter J. P Weyburg werd aangeboden. De heer Weyburg verheugde zich er over, dat het succes niet door het op treden van het bondsbestuur was be reikt, maar door de medewerking van alle brigades tezamen. Tevens bracht de voorzitter hulde aan mej. A, Claus, de secretaresse van de bond, die boven het bondsbureau haar nieuwe woning kreeg. De verwezenlijking van het bureau en het aanstellen Van een betaalde kracht kon geschieden door een verleende sub sidie. Namens de Bloemendaaise reddings brigade sprak het bestuurslid, de heer L. A. Ophuijsen. Aan de officiële opening van het bondsbureau ging een contactbijeen komst vooraf in een der zalen van het Krelagehuis. Daar werd bij monde van de heer C. van Gelderen aan voorzitter Weyburg het erelidmaatschap van de K.N.B.R.D. aangeboden. De heer Wey burg, die in het dagelijks leven com missaris van politie in Velsen is, zal de functie van voorzitter van de bond in mei 1957 tien jaar vervuld hebben. Hem werd dank gebracht voor zijn door tastend optreden waardoor hij de bond tot bloei bracht. In 1952, bij het vyf- en-dertig jarig bestaan werd het werk van de K.N.B.R.D. geëerd met het ver lenen van het predicaat Koninklijk. Op deze contactbijeenkomst, waar ruim honderd afgevaardigden van tien tallen reddingsbrigades uit het gehele land aanwezig waren, kon men verne men, dat de bond zaterdag juist 39 jaar en 88 dagen oud was. In de eerste elf jaar van zijn bestaan groeide het aan tal leden van vijf tot achtentwintig. De heer R. J. Rohlfs uit Arnhem besprak de technische zaken, de heer P. van der Mije uit Zandvoort sprak over het werk van de brigades langs onze kust, dr. ir. J. J. Verstappen over het werk van het centraal materiaalbureau, J. P. Weyburg over de plasticvletten, die'een scheepswerf in I.Tmuiden vervaardigde, en de, heer C. van Gelderen over het jeugdwerk. Tal van geschenken werden het bonds bestuur aangeboden. Gehoopt wordt, dat Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan het bondsbureau zal brengen, in welke richting reeds een voorlopige toe zegging werd gedaan. Onder zeer grote belangstelling heeft zaterdagavond in zijn woning aan de Zyiweg 3 in Overveen de heer drs. A. P. W. van der Ham gerecipieerd ter gelegenheid van zijn vijfentwintig jarig jubileum als apotheker. On der de ruim honderd aanwezigen waren tal van autoriteiten, vertegen woordigers van verschillende verenigin gen, waar dé heer van der Ham zit ting in het bestuur heeft, en vele vrien den, kennissen en belangstellenden. De collega's van de zondags- en nachtdienst (de apothekers in Bloemen daal en Santpoort) boden de jubilaris een hygrometer aan; de vier artsen die in Overveen de zondagsdienst verzor gen schonken een fraaie onderlegger met vloeiblad. De enige Overveense socië teitsvereniging „Van Ouds het Raad huis" waarvan de heer A. Bijvoet voor zitters is, schonk bloemen evenals de Kon. Ned. Maatschappij voor Pharma- cie. Dit waren enige van de ruim vpf- tig bloemstukken. Van de aanwezigen noemen wy de commissaris van poli tie in Zaandam, de heer P. J. van IJzendoorn, het hoofd vap de Harten- lustschool, de heer J. Bups, de heren W. C. Bier, A. J. de Waal Malefijt en C. de Jong namens de afdeling Bloe mendaal van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Neder land, het raadslid de heer A. Lagen dijk en de heer J. E. van der Boon namens de commissie Nationale herden king, de heer R. W. Lagendaal namens de Oranje vereniging Overveen, en de oud medicus S. B. Drpber. Op een enige dagen, tevoren gehouden samenkomst van de cursisten aan de opleidingscursus voor Apothekers-assi stenten was de heer van der Ham een antiek, uit 1750 daterend Delfts blauw bord aangeboden door drs. H. B. Assel bergs, voorzitter van de commissie, die deze opleiding verzorgt. Het personeel van de Elswout apotheek, waarvan de jubilaris eigenaar is, schonk een Delfts blauw bord, voorstellende Titus, dé zoon van Rembrandt, tijdens een voor het personeel gehouden feesteiyke samenkomst. Na een diensttijd van ongeveer twee entwintig jaar zal de heer J. Bakker aan hét einde van deze maand en van dit jaar zpn taak als concierge van het gebouw „Domi" in de parochie van Maria Onbevlekt Ontvangen aan het Zandvoorterpad in Overveen neerleg gen. De heer Bakker zal in april de ze ventigjarige leeftüdbereiken en hoopt nog vele jaren van zijn pensioen te kunnen genieten. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 januari als concierge van „Domi" optreden de heer G. van Eer den uit Overveen. De nieuwe concierge is geen vreemde in het bedryf, want reeds vele jaren exploiteert hij een con- sumptiebedryf aan de Zeeweg nabij de politiepost aan het Bloemendaaise strand. Onlangs plaatste de heer Van Eerden daar een nieuwe houten gebouw met een veel ruimere accomodatie. De heer Van Eerden heeft een groot gezin met de hulp waarvan hij in staat is in „Domi" de bezoekers vlug te kun nen bedienen als daar byeenkomsten zün. De leerlingen van de vierde en vpfde klassen van alle scholen voor lager on derwas in de gemeente Bloemendaal zetten vandaag en morgen hun schre den naar het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen. Daar treedt Don en Ly Vermeire's mario nettentheater op met het sprookje „de waternimf" van de Letlandse schrijver Manfred Kyber. Op beide dagen wor den er twee ochtend- en een middag voorstelling gegeven. Elke voorstelling wordt door een kleine tweehonderden- vpftig leerlingen bezocht, hetgeen wil zeggen, dat per voorstelling steeds drie verschillende scholen met hun klassen en eventuele parallelklassen aanwezig zijn. se tijd werden opgehaald, dat men in een uur niet klaar kwam en het Dank- lof nog een kwartier werd uitgesteld. Een van degenen die het verleden nog eens in de herinnering terugbrachten, was de voorzitter van de Heemsteedse K.A.B., de heer M. J. v. d. Linden, die o.a. nog met veel plezier terugdacht aan de dag dat zijn afdeling deze eerste pries ter uit haar midden met zoveel pracht had ingehaald. De band die de K.A, B. met haar priesters blijft voelen, wil de nu gedemonstreerd zijn in de aan wezigheid van een deputatie van het bestuur en in de overhandiging van een enveloppe met inhoud. Geroerd door dit waarschijnlijk niet verwachte blijk van medeleven, dank te de jubilaris voor deze geste. Ver schillende Heemstedenaren bleken er de tocht door een stormachtige zondag middag voor te hebben over gehad om pater Couwenberg te complimenteren. In het bijzonder gold dit wel voor de 32 mannen van de r.k. harmonie St.- Michael die na het plechtig Danklof met Te Deum, op de binnenplaats ston den aangetreden voor een muzikale hul de. Dat behalve de feesteling ook de jeugd in het kinderhuis voluit genoot van de muziek, was voor pater Cou wenberg een reden te meer om de har monie in de persoon van voorzitter Go- zeling hartelijk te danken voor dit bij zonder sympathieke gebaar. O.m. meen de hy op te kunnen merken dat de kwa liteit van het corps sinds het hem 25 jaar geleden in Heemstede zo feestelijk inhaalde bepaald niet achteruit was ge gaan. Na een laatste vrolijke mars werd het feest binnen aan een goed voorzien diner verder voortgezet. Op het terrein van S.A.C. aan de Munterslaan te Haarlem hebben wiel renners van „De Kampioen" uit Haar lem en „Kennemerland" uit Beverwijk een tweetal voetbalwedstrijden ge speeld. Het A-elftal van „De Kampioen", dat met rust een 03 achterstand noteer de tegen „Kennemerland" A, kreeg in de tweede helft mede door het wind- voordeel de juiste cadans te pak ken en zegevierde uiteindelijk met 4— 3. Het B-elftal der Beverwijkers nam voor deze nederlaag revanche en boek te op „De Kampioen"B een verdien de 13 overwinning. Als onderdeel van de vijfkamp om de ,,J> H. Kesslerbeker" hield „De Kampioen" een duinloop over 2 km, welke het navolgende resultaat ople verde: 1. Miedema; 2. Van der Geest; 3 W. v. d. Aar: 4. F. Vaars; 5. L. Vaars; 6. Mathot: 7. Visser; 8. Steen- kist; 9. Sellmeijer; 10. C. v. d. Aar. Het lid van de Tweede Kamer de heer Bachg heeft aan de minister-pre sident, minister van algemene zaken, de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het juist, dat aan het dagblad „De Waarheid" nog steeds van overheidswe ge mededelingen ter publikatie worden verstrekt en zelfs advertenties en of an dere mededelingen, voor welker publi katie van overheidswege wordt betaald? Is de minister niet van oordeel, dat de Nederlandse overheid de laatstge- roepene is, kopy en financiën te ver strekken aan een blad, dat, mede als instrument van buitenlandse aan geest en mens vyandige machten, er stelsel matig op uit is, door misbruik van rechtsstaat en democratie, ons natio naal bestel te ondermijnen? Is de mi nister bereid te bevorderen, dat op de kortst mogeiyke termijn een einde komt aan de verstrekking, door hogere en la gere organen van de Nederlandse over heid, aan „De Waarheid" en eventuele soortgelijke periodieken van kopij en van betaalde mededelingen? (Niet officiële Koersen) Vorig Opening 3% Ned. 1953 3V, Ned. 1953 3ya Ned. 1956 314 Ned. 1948 314 pCt. Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-31!. Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Insch Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mil. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lfln Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA Dell Mij. Cert. A'dam 214 -56 I A'dam '56 II A'dam *56 III ex-int. div. opening 91% 89% 85% 8514 8514 85% 87,% 89H 171 221% 183 305 206 300 341% 297 239% 152,90 81 190 16814 99% 103 93 100 17/12 88% 87 90 217%* 339 237 152.— 79 192% 167% 169 99 100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3