Sovjet-Unie wroet al sinds 1930 in Arabische landen Nehroe vier dagen in Amerika Kritiek op de scholen in Leningrad A Groeiende onrust in O.-Duitsland Revalidatie centraal punt in gezondheidszorg voor bejaarden Waar de oorlog zou kunnen beginnen Radio en TV. Benzine in Engeland op de bon Premier Eden terug van vakantie Premier van Irak: Ruim zestig doden in Algerije Militaire schilder bekroond Warschau in grote verlegen heid" Half Rome Per dag 1000 inschrijvingen De arrestaties in Zuid-Afrika Voortreffelijk T.V.-cabaret Luchtmachtstaf in nieuw gebouw in Haagse Bezuidenhout 'I'":'.""' pagina Raad van Europa laakt Sovjet-actie in Hongarije Verzetsactiviteit laait op op de bon Sovjet-protest tegen schending van het luchtruim Goede samenwerking nodig tussen zieken huizen en kruisverenigingen Succes voor radiocursus Openhaar Kunstbezit Rijk erkent teken-akten r.-k. Leergangen Groot kantorencomplex in 1961 gereed Kwist niet Vanavond MAANDAG 17 DECEMBER 1956 „Leiding zwak, ideologisch onderwijs gebrekkig" Poolse onlusten Shell chartert 10 tankers „Ik beu tot sterven bereid, maar heb geen zin in een long ontsteking Franse benzineprijs omhoog De Iraakse premier, Noeri Es Said, heeft gisteren in een radiorede ver klaard, dat het Arabische volk een bij- ronder moeilijke tijd doormaakt, die een uiterste aan geduld, wijsheid, samen werking en saamhorigheid van de Ara bieren eist. Aangezien president Nasser van Egypte eu president Koewatli van Syrië onlangs gesproken hebben, voel ik mijzelf ook gedrongen een verklaring af te leggen om bepaalde feiten te ont hullen, aldus de premier. Elke staatsman heeft het recht zijn eigendommen, reputatie en zelfs zijn leven te riskeren, zo verklaarde Noeri Es Said, doch hij heeft niet het recht de veiligheid of het bestaan van zijn land op het spel te zetten. De premier zei, dat de Sovjet-Unie se- Premier Nehroe van Indië is gisteren In Washington aangekomen voor be sprekingen van vier dagen met presi dent Eisenhower. Hy werd met militaire eer ontvangen toen hij uit het vliegtuig van president Eisenhower stapte, waar mee hij het laatste deel van zijn reis, van Engeland naar Amerika, had afge legd. Nehroe werd namens Eisenhower begroet door vice-president Nixon. De Indische premier verklaarde, dat de Verenigde Staten en Indië, hoewel zij ver uiteen liggen, veel gemeen hebben. Zijn bezoek kwam ,,op een belangrijk en misschien zelfs kritiek ogenblik in de geschiedenis", zo verklaarde hij. Geëscorteerd door motorpolitie reden premier Nehroe, die vergezeld was van zijn dochter, en vice-president Nixon en diens echtgenote naar het Witte Huis, waar president Eisenhower en zijn vrouw de Indische gasten hartelijk be groetten. Eisenhower verklaarde, dat hij lange tijd naar het bezoek verlangd heeft. Nehroe bedankte hem voor de uitnodiging en de ontvangst. Het speet hem slechts, dat zijn bezoek slechts enige dagen kon duren. Vervolgens is de Indische premier direct met zijn besprekingen in de Ame rikaanse hoofdstad begonnen. Na een lunch met Eisenhower op het Witte Huis ontving hij in Blair House, de residentie van officiële gasten van de president in Washington, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dulles. Het onderhoud duurde een uur. Vandaag stonden besprekingen tussen Nehroe en Eisenhower op de boerderij van de pre sident in Gettysburg op het programma. Op zijn reis naar de V.S. heeft Nehroe zaterdagmiddag in Londen nog gedu rende drie kwartier geconfereerd met premier Eden. (U.P.-Rtr.-A.F.P.) De Pravda, het orgaan van de Rus sische communistische partij, lieeft cri- tiek uitgeoefend op de ideologische op voeding van de scholieren en studenten van Leningrad. Volgens de Pravda laat die opvoeding veel te wensen over. „Tijdens een bijeenkomst van de Kom somol van Leningrad werd duidelijk hoe zwak de leiding en hoe gebrekkig het ideologisch onderwijs is op de scholen en universiteiten van Leningrad." aldus de Pravda. Het partij-orgaan stelt verder vast dat studenten aan de kunst-acade mie verkeerde inzichten worden bijge bracht over de roeping van de kunste naar. Hoewel dit niet met zoveel woorden wordt gezegd, valt toch uit het artikel in de Pravda af te leiden dat de stu denten naar het oordeel van de partij te ver gaan in hun kritiek op regering en partij. Volgens de Pravda heeft de Komso mol van Leningrad aanbevolen, het peil van het ideologisch onderwijs te verho gen, er beter toezicht op te houden, str,engere toelatingsexamens voor scho len in te stellen en de onderwijzers slechts les te laten geven volgens de Leninistisch-Marxistische richtlijnen. Gisteren is in Parijs een tweedaag se bijeenkomst van het comité van mi nisters van de Raad van Europa beslo ten zonder dat overeenstemming is be reikt over de benoeming van een se cretaris-generaal van de Raad. Naast eed Italiaanse is er ook een Nederland se candidaat, de ambassadeur in Oslo, jhr. M. P. M. van Karnebeek. De ministers hebben zaterdag een gezamenlijke verklaring aanvaard, die betrekking heeft op de ontwikke ling in Oost-Europa, Hongarije en het Midden-Oosten. Deze verklaring komt in het algemeen overeen met hetgeen deze week door de N.A.T.O.-raad over deze kwesties is gezegd, wat betekent, dat thans ook Zweden, Oostenrijk en Ierland die geen lid zijn van het At lantisch Bondgenootschap zich hier- bij hebben aangesloten. Wat de Oosteuropese landen betreft wordt in de verklaring gezegd, dat de volkeren van deze landen het recht die nen te hebben in volledige vrijheid een eigen regering te kiezen. Ook inzake Hongarije wordt de volledige steun toe gezegd aan de resolutie, die deze week door de algemene vergadering van de V.N. is aangenomen. Over de ontwik keling in het Midden-Oosten wordt ge zegd, dat een oplossing voor de kwes tie van het Suezkanaal gebaseerd moet zijn op de conventie van 1888, die de vrije doorvaart door het kanaal garan deert. (A.N.P.—Rtr) dert 1930 „actief bezig is de Arabische landen te ondermijnen". In de tweede wereldoorlog heeft de Sovjet-Unie van de omstandigheden gebruik gemaakt om van haar legatie in Bagdad een centrum van communistische propa ganda te maken. Een tweede gevaar voor de Arabieren is volgens de premier het Zionisme. Veel communisten in het Midden-Oosten zijn Joden en de Sovjet-Unie heeft tot voor kort Israël met wapens en olie geholpen. „De haat van de communis ten tegen Irak blijkt wel uit de grove leugens van kameraad Sjepilov (de Sov jet-minister van buitenlandse zaken), die enige weken geleden in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaarde, dat „Irak en Israël zijn overeengekomen Jordanië te verdelen". Na de oprichting van het pact van Bagdad werd een „leugencampagne" tegen ons ontketend, doch wij blijven geduldig eh verdraagzaam, aldus de premier. Het pact is belangrijk als een verdediging tegen het communisme en Israël en het heeft een aandeel gehad in het tot stand brengen van de terug trekking der Britse, Franse en Israëli sche troepen uit Egypte. De aanvallen op Irak zijn niet ge rechtvaardigd, zo zei Noeri Es Said. Hij waarschuwde de Egyptenaren, dat de Russen proberen Egypte tot een bot sing met het Westen te brengen, terwijl elk meningsverschil met het Westen op vreedzame wijze geregeld kan worden. (Rtr) De verzetsactiviteit van de opstande lingen in Algerije is in het afgelopen weekeinde fel opgelaaid, waardoor meer dan zestig mensen werden ge dood. Troepen van de regering zyn op 50 kilometer van Algiers in een hinder laag gevallen. Twaalf manschappen, on der wie een officier, kwamen hierbij orrv het leven. Bij gevechten in het de partement van Constantine en in het gebied van Algiers verloren 23 rebellen het leven. In het gebied van Sidi Bel Abbes is een Franse patrouille in een hinderlaag gevallen. Vijf Fransen sneu velden en verscheidenen werden ge wond. Ook de opstandelingen leden ver liezen. In Boefarik, 35 km van Algiers, wierp een opstandeling een handgranaat in een bioscoop. Tien mensen werden ge wond. In Oran zijn bij aanslagen een Europeaan en een Mohammedaan om het leven gekomen. Opstandelingen hebben te Medrissa, in het departement Oran, een gezin van acht personen levend verbrand. In een westelijke voorstad van Algiers bescho ten opstandelingen van een auto uit een politiepost. Een po litieman we rd ge - dood, terwijl er twee zwaar werden gewond. (U.P., Reuter, A.F.P.) Premier Eden is in Engeland terugge keerd van zijn vakantie op Jamaica. Bruinverbrand en uitgerust kwam hij aan op London Airport, waar hij meteen werd bestormd door de pers. Volgens een officiële verklaring was het de grootste persconferentie, die ooit op het vliegveld is gehouden. De Oostduitse minister van defensie, Willi Stoph, heeft verklaard dat maat regelen genomen zullen worden ter be veiliging van het gebied van Oost-Duits- land, en van „wat het communisme bereikt heeft." Stoph zeide bewijzen te hebben dat de Westduitse regering een aanval beraamt op Oost-Duitsland. Het officieel orgaan van de Oost duitse communistische partij heeft gemeld dat functionarissen van de communistische partij op straat en in openbare vervoermiddelen „bele digd en gemolesteerd worden, en dat ook de communistische partij „be ledigd wordt". Er zijn meer tekenen van onrust. In het Westberlijnse blad „Der Tag" is een open brief afgedrukt, die bij de stu denten in Oost-Duitsland heeft gecircu leerd, en gericht is aan „de Stalinist en Russisch burger Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij, en eerste plaats vervangende premier. „De studenten zullen de Duitse natie, die in heel de wereld bekend is om haar werkzame boeren en arbeiders, onder steunen. Maar niet de zogenaamde boeren- en arbeidersstaat, die in feite 'een militair, rood-fascistisch klasse-dic- tatoriaat is van het communistische heersersdom", aldus de open brief. (U.P.) Zaterdagochtend heeft mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van oorlog, in Pulchri-Studio in Den Haag de tentoonstelling van werken van de foto-, teken- en schilderwedstrijd voor militairen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht 1956 geopend. Winnaar van deze wedstrijd werd korporaal M. Schultz met zijn schilderij „Kaartspelers", waarvoor hij da legpenning van Z. K. H. Prins Bernhard ontving uit handen van mr. Kranenburg. De bevelhebber van de Poolse mili tie, generaal Dobieszak, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de wanor delijkheden te Stettin, Bydgoszcz, Bres- lau en andere grote steden een politiek karakter hebben aangenomen, dat de Poolse communistische partij en de re gering in hun betrekkingen met de Sov jet-Unie zeer in verlegenheid heeft ge bracht. „Straatschenders en misdadige ele menten" hebben gebruik gemaakt van de huidige situatie in Polen, aldus de generaal. De straatschenders, zo zeide hij, zijn 't werktuig van degenen die ten eigen bate anarchie wilden veroor zaken en de democratisering, waarvoor het volk zo hevig heeft gestreden, wil den tegenhouden. Generaal Dobieszak oefende kritiek op de rechtbanken, die volgens hem tq mild zijn. De helft van de mannen, die enige tijd geleden leden van de militie hadden mishandeld, werd slechts voor waardelijk veroordeeld. De Anglo Dutch Shell Petrol Company heeft een tiental Italiaanse tankschepen voor vijf jaar gecharterd. Het zijn o.a. een tanker van 50.000 ton en drie van 31.500 ton, die alle nog gebouwd wor den. De schepen moeten in 1959 en 1960 opgeleverd worden. De politie te Rome heeft opdracht gekregen „in redelijke mate verdraag zaam" op te treden tegen overtreders van de verkeersregels. Het bleek dat vorig jaar bijna de helft van de bevolking een boete heeft gekregen. De Italiaanse politie mag „ter plaat se" een boete opleggen van 280 lire (ongeveer een gulden zeventig), waarvan zij een derde in eigen zak mag steken. De gemeenteraad heeft aanbevolen deze „middeleeuwse wet" te herzien, opdat de politie er niet meer van kan worden beticht, dot zij „verbaliseert" uit winstbejag. (Rtr.) De Sovjet-Unie heeft bü de Verenig de Staten geprotesteerd tegen de schen ding van het Russische luchtruim door drie Amerikaanse vliegtuigen, die op 11 december boven het gebied van Wla- diwostok gevlogen hebben, zo heeft het officiële Sovjet-persbureau Tass bekend gemaakt. (Van onze Haagse, redactie) De revalidatie is een centraal punt in de gezondheidszorg voor de bejaar den. Veel aandacht zal hieraan moeten worden besteed en er zal een goede sa menwerking nodig zijn tussen de zie kenhuizen en de Kruisverenigingen. Dit gaf prof. dr. A. Th. L. M. Mertens, hoogleraar in de Sociale geneeskunde aan de medische faculteit van de uni versiteit van Nijmegen, zaterdagmiddag te kennen tijdens een causerie, die hy in Den Haag hield op de algemene ver gadering van de Zuidhollandse Bond van het Wit-Gele Kruis. Prof. Mertens, die door zyn huisart sen-praktijk veel praktische ervaring Prof. dr. J. G. van Gelder, hoog leraar kunstgeschiedenis aan de Rijks universiteit te Utrecht, en de heer Joh. G Wertheim, beeldhouwer te Laren, hebben zaterdagmiddag in het bejaar denhuis De Drie Gasthuizen te Arnhem resp. als voorzitter en secretaris van de Stichting Openbaar Kunstbezit, de 70- jarige mevr. J. Mnyser-BIydenstein per soonlijk gecomplimenteerd vanwege het feit, dat ïjj de 20.000ste was, die zich abonneerde op de radiocursus Open baar Kunstbezit. Zy schonken mevrouw Muyser een vierkleurenreproductie op linnen van Vermeers beroemde schilde rij „De Brief". De radiocursus Openbaar Kunstbe zit wordt gegeven onder auspiciën van alle vijf de omroepverenigingen. Deze hadden aan het bestuur van de stichting, die de cursus zal geven, evenwel de eis gesteld, dat minimaal 20.000 luisteraars zich voor de cursus moesten hebben doen inschrijven, d.i. ongeveer één procent van hét aantal radioluisteraars. Mevrouw Muyser heeft dit aantal binnen drie weken na de opening van de inschrijving door prinses Beatrix volgemaakt. Intussen is het bestuur er van overtuigd, dat de 25.000ste al wel binnen zal zijn, want het gaat hard. In een korte toespraak in de huiska mer van mevr. Muyser zei prof. van Gelder, dat nog nimmer zoveel belang stelling voor enige cursus heeft bestaan. Uit dorpjes, waarvan het bestuur de naam nooit gehoord had, kwamen aan vragen binnen. Er zijn mensen onder van royaal boven de tachtig. De laat ste week bracht de post per dag onge veer duizend giro's binnen. De radio cursus begint II januari. Met ingang van 1 januari 1957 zal de Academie voor Beeldende en Boutoende Kunsten van de R.K. Leergangen te Til burg door het rijk worden erkend voor wat betreft de opleiding voor teken-ak ten. De kosten zullen door het rijk en de gemeente Tilburg gezamenlijk worden gedragen. Intussen heeft het Curatorium van de Leergangen de akte-opleidingen aan de Academie reeds ingericht naar de nor men, welke straks gaan gelden. De ge meente Tilburg heeft een voorstel van de Leergangen betreffende de overige vrije opleidingen, die de Academie te Tilburg nog heeft en die geen rijkssubsidie zul len krijgen, gunstig ontvangen. Wanneer de gemeenteraad het voorstel van het College van B. en W. overneemt, zal Tilburg de overige afdelingen van deze Academie subsidiëren tot het bedragvan de exploitatiekosten. De Zuidafrikaanse minister van ju stitie, Charles Swart, heeft gisteren op Je nationale feestdag verklaard, dat zijn regering enkele weken geleden gedwon gen was drastische maatregelen te ne men om het communisme uit te roeien. Hoewel het communisme in zijn actie ve vorm is vernietigd, heeft het nu een nieuwe vorm aangenomen, waarbij het werkt onder de dekmantel van de idee, dat „alle mensen in het land gelijk zijn",, aldus de minister. Sinds 5 decem ber zijn er in totaal 149 personen van alle rassen gearresteerd op beschuldi ging van hoogverraad en overtreding van de wet op de onderdrukking van het communisme. De Zuidafrikaanse minister van bin nenlandse zaken, Doenges, verklaarde, dat op het ogenblik de activiteit van circa 600 mensen in Zuid-Afrika, op grond van de wet voor onderdrukking van het communisme, nagegaan wordt. (Rtr) heeft opgedaan, besprak het sociaal- medische aspect van de bejaardenzorg. Hy gaf een belangrijk aantal praktische wenken. Na vastgesteld te hebben dat een eeuw geleden de bejaarden de groep mensen van vijfenzestig jaar en ouder ongeveer vyf procent uit maakten van de totale Nederlandse be volking, dat dit percentage momenteel acht bedraagt en dat in 1980 ongeveer elf procent van de bevolking zal be staan uit bejaarden, gaf hij aan, dat de gezondheidszorg niet méér is dan een klein stuk van de totale bejaarden zorg. Dat ieder zich in dit verband aan zijn eigen taak houdt, noemde prof. Mertens van groot belang. Bij de uit voering van de onderscheiden taken die verschillende organisaties en instellin gen hebben ten aanzien van de verschil lede aspecten van de bejaardenzorg, zal er veel contact en samenwerking nodig zyn. De zorg voor de bejaarden moet zo lang mogelijk indirecte zorg zijn. Men moet immers respect hebben voor de zelfstandigheid en de vrijheid van de bejaarden, aldus prof. Mertens. De voornaamste basis van de problematiek is gelegen in het psychisch-sociale vlak. Een laag lichaamsgewicht is voor be jaarden erg belangrijk, vooral in ver band met het werk dat hart, bloedva ten en gewrichten hebben te verrich ten. Van de 50.000 bejaarden die in 1954 zijn gestorven, was by vyfenveertig pro cent een storing in de hart- en vaat stelsel de doodsoorzaak. Twintig pro cent stierf aan kanker err drie procent aan longontsteking. Rust roest, vooral voor bejaarden, zo zei de Nijmeegse hoogleraar verder. Een bejaarde voor lange tyd in bed stoppen is hem invalide maken. Hij moet zoveel mogelyk buiten het bed worden verpleegd, hoe moeilyk dit soms ook zal zyn. Een diëtiste in een bejaar dentehuis noemde prof. Mertens geen luxe. Het werk van de wykverpleegsters bestaat voor vyftig procent in de zorg voor mensen van zestig jaar en ouder. Een derde van die zorg wordt gegeven aan valide bejaarden. In de hoogste Amerikaanse rege- rye en vervolgens naar de Branden- ringskringen wordt op het ogenblik burger Tor optrokken om Oost-Ber- een ernstige studie gemaakt van lijn binnen te trekken. In opdracht Sovjet-premier Boelganin's brief van van de regering-Adenauer nam de 20 november aan Eisenhower en West-Berlynse politie zeer krachtige van het mogelijke Amerikaanse ant- maatregelen om te voorkomen dat woord erop. De studie kan wellicht de sectorgrens werd overschreden, leiden tot een ingrijpende wyziging En ook het gehele apparaat van de in de Amerikaanse politiek en in de Westduitse geheime dienst werd i" hele wereldsituatie. het geweer gebracht om de fel op- Toen de brief van Boelganin werd laaiende geest van verzet in be- ontvangen wilden het .Witte Huis en dwang te houden. Op die manier het ministerie van buitenlandse za« werd een explosie voorkomen. Vol ken in een eerste opwelling het gens competente beoordelaars is net schryven opzij leggen als propagan- echter zeer goed mogelyk dat het da, die bedoeid was om de aandacht gevaar slechts voorlopig is bedwon- af te leiden van het bloedbad in Hon- gen. De winter is geen goed jaarge- garye. De brief bevatte inderdaad de tyde voor revoltes, maar een op- gebruikelyke propaganda. Maar het stand in Oost-Duitsland m Hongaar- schrijven bevatte ook een serieus se stijl moet in het komend voorjaar uitziend voorstel om gezamenlijk alle niet uitgesloten worden geacht. En strijdkrachten 300 ^ls men de moge- km uit een gede- rJoOf -v 'Uk® consequentie- militairiseerde zo- /T i bestudeert is h ne in centraal- Joseph en Stewart AlSOp j zonder meer dui- Europa terug te VJ delljk dat de lege' trekken. Die zone, ringen van Ame- zo stolde Boelganin voor, zou door rika en West-Duitsland vrijwel even- beide partyen op de grond en van zeer een explosie wensen te voor-, de lucht uit moeten worden geïn- komen als het Kremlin, specteerd, zoals president Eisenho wer dat incertijd in Genêve in zyn plan voor wederzydse inspectie heeft voorgesteld. Een terugtrekken over een afstand van 800 km houdt in dat alle Amerikaanse strydkrachten Duitsland zouden verlaten, terwyl er ergens anders in West-Europa voor he geen plaats meer is Maar 't houdt ook in dat het Rode leger uit Oost- Duitsland zou worden teruggetrok ken en zelfs uit het grootste deel van Polen. Er is geen enkele des kundige in Duitse aangelegenheden die er ook maar een moment aan twyfelt dat de Oostduitse commu nistische regering bijna op hetzelfde moment zou ophouden te bestaan indien de Russen zich zouden terug trekken. Het was president Eisenhower zelf die, na in het kort te zijn inge licht, de betekenis van het voorstel van Boelganin doorzag en opdracht gaf het niet als propaganda opzy te schuiven, maar het op hoog niveau te bestuderen. De betekenis van dit besluit van de president wordt on derstreept door het feit, dat In ver- antwoordelyké kringen steeds meer de mening postvat, dat een derde we. Duitsland is het enige gebied in de wereld waar de strijdkrachten van de twee grote tegenstanders in nauw c tact me. elkaar staan. Er is tus sen Oost- en West-Duitsland geen grens zoals tussen Hongarye en Oos- tenry" Er is slechts een kunstmatige scheidingslyn die regelmatig in bei de richtingen door Duitsers wordt overschreden. In dergelyke omstan digheden zou men met geen i ïoge- lykheid een explosie, zoals die in Hongarije, tot eer. bepaald gebied kunnen beperken. Westduitsers en mogelijke eenheden van de zwaar bewapende Westduitse politie zou den de sectorgrens overschrijden om hun landgenoten te hulp te komen. Oost- en West-Duitsland zouden sa mensmelten en ergens waar schijnlijk in Berlijn zouden op de een of andere manier de fatale eerste schoten van de Derde Wereldoorlog worden uitgewisseld tussen Ameri kaanse en Russische strijdkrachten. In verantwoordelijke kringen ge looft men of misschien kan beter gezegd worden: hoopt men dat het vooruitzicht van deze nachtmer rie het Kremlin even duidelijk voor reldoorlog niet te vermijden is, tenzU ogen staat als de Amerikaanse rege- de situatie in Duitsland zich gron- rins' PÏ1 hpt Kremlin werkeliik uit- dig wyzigt. Toen de opstand in Hongarye zyn hoogtepunt had bereikt scheelde het maar weinig veel minder dan men algemeen veronderstelt of ook in Oost-Duitsland was een revol te uitgebroken. Een Oostduitse op stand werd waarschynlyk slechts voorkomen doordat de Westduitse regering met medeweten en de volledige instemming van de Ame rikaanse regering al haar macht en invloed gebruikt heeft om dit ge vaar af te wenden. Het gevaar was het grootst toen duizenden Duitsers in West-Berltjn demonstreerden te gen het Sovjet-bloedbad in Honga- ring en dat het Kremlin werkeiyk uit- zi'naar eet) oplossing. In andere, evenzeer verantwoordelijke kringen meent mei dat de Russen nocit en onder geen enkele omstandigheid het Rode Leger uit Duitsland zullen terugtrekken, omdat zij nu eenmaal weten dat de communistische Oost duitse regering het niet zou overle ven. Maar met het oog op de ver schrikkelijke gevaren, die inherent zijn aan een explosie in Oost-Duits- iand, heeft president Eisenhower ze ker terecht opdracht gegeven nauw gezet en gedegen te trachten de wer- kelyke bedoelingen van het Kremlin te achterhalen. (Copyright Herald Tribune) Het is dan, voor het eerst, gelukt een voortreffelijk cabaretprogramma voor de TV te brengen. Jan dë Cler heeft dat gepresteerd en hoe! Het was een programma dat van het eerste mo ment tot het laatste boeide, geestig was, afwisselend en verzorgd. Tot in de kleinste details uitgekiend, wat mi mische effecten, wat bewegingen, wat alles betreft. De teksten waren byzonder goed, er waren zeer geestige vondsten by, het geheel bezat esprit, er klonk vaak so ciale bewogenheid, uit.'Jan de Cler zelf creëerde een zeer aantrekkelyke fi guur, zong prima liedjes en leidde het geheel met vaste hand. Naast hem viel bijzonder werk op van Conny Stuart, die ons vooral met haar. hoedjes zeer geamuseerd heeft. Ook Yda Andrea en Ton van Duinhoven pasten zeer goed in deze op een hoog peil staande uitzen ding. De cameraregie van Ben Mettrop verraste door de originele,!zeer direct* opvatting. Zo was ook deze zyde oh' gewoon goed verzorgd. (Van onze Haagse redactie) Het eerste grote deel van het nieu we, gigantische rykskantorencomplex aan de Eerste van den Boschstraat in Den Haag is gereed gekomen. Van het complex, bestaande uit vier hoge vleu gels, verbonden door drie iagere vleu gels, is het grootste gedeelte bestemd voor de huisvesting van het ministerie van landbouw. Het gedeelte, dat nage noeg gereed is, wordt in gebruik ge nomen door de luchtmachtstaf. Een groot deel van de luchtmachtstaf is al verhuisd. De rest volgt nog. Door de verhuizing komen een aantal gebouwen in Scheveningen vry. Het is zeker dat het eerst de gehuurde woongebouwen die als zodanig nog goed bruikbaar zyn, beschikbaar zullen komen. Het kantorencomplex is door de rijksgebouwendienst gebouwd, zonder dat tevoren bekend was wie de ge bruikers zouden worden. De Tweede van den Boschstraat, die voor het bombar dement van het Bezuidenhout een open bare straat was, is als zodanig verval len. De straat Is overbouwd en geeft toegang tot de drie grote binnenplaat sen van het complex, die gedeeltelyk als tuin en gedeeltelyk als parkeerter- IIIIIIIIIIIIMlIHMIIillllllMIMIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllilllll'llllllllMllllllllllllllllllllllllltlllllllllllHliyillllllllllMIIIIIIIIIIII rein zullen worden gebruikt. De hoofd ingang van het ministerie van land bouw zal op de eerste van de drie bin nenplaatsen komen, gerekend van het Bezuidenhout. Om de verveling in het grote kan torencomplex te voorkomen de soort van verveling die gelegen is in de schier eindeloze herhaling van dezelfde kamers, dezelfde gangen, dezelfde trap pen zyn verschillende materialen gebruikt voor verschillende verdiepin gen, zijn levendige kleuren gebezigd en zyn aan verschillende kunstenaars op drachten verstrekt om op de wanden van de hallen in I» diverse gebouwen wandschilderingen, mozaïeken en sgra- fittowerken aan te brem—m. Aan de wandschilderingen in hc' .odeelte dat thans gereed is gekomen ebben mee gewerkt G. Hordyk, Nic. Wijnberg, H. van Norden, H. Kooien, Chris de Moor en M. van der Neut. De architect van het complex is ir. G. Friedhoff, de rijksbouwmeester. Het totale werk zal over vier a vijf jaar gereed zijn. De bouwkosten zyn ge raamd op drieëntwintig miljoen gulden. In totaal zal in het complex voor 3500 ambtenaren een plaats worden inge ruimd. i 1 I 1 I 1 1 1 M i1 1 1111' 'i r ri i 11 iii i1i 'i 11 i 11 i 11i1 1i 972. Copyright P I. fe Boa 6 CopamHoqaw j 1 I I I f I Terecht heeff Jan Blaaser een goede reputatie verworven met zijn quiz „Kwist wel, kwist niet." Het was steed» een aardig en wel spannend program* ma, dat vaak originele vondsten bevat te. Zaterdagavond heeft hy echter een zeer vreemde vertoning gegeven, dië hy beslist niet herhalen moet. Als deel nemers aan het vragenspel had hij uit genodigd een Belgische quiz-master en de bekende Duitser Hans Kulenkamp" (van wie hy nog veel zou kunnen le ren). Op zichzelf een niet onaardig ide« om het eens zo te doen. Er is echter een belangrijke voorwaarde en dat W dat men de Duitse taal machtig moet zyn. En dat was by Jan Blaaser niet het geval. Het was een gestoetjiaspe' dat eenvoudig niet om aan te horen was. Blijkbaar voelde hij dat zei' ook wel, want, hy was helemaal erg onzeker, waardoor het geheel bepaal» niet overtuigend werd. Daar er boven dien heel veel tyd voor de quiz was uit getrokken, kwam de rest van het pro gramma in de knel. Neen, zo verheu gend als de avond begon, zo bedroe vend was het einde. J. v. Het Omroeporkest speelt vanavond voor de VARA o.l.v. dr. C. L. Walther Boer. Frances Magnes zal het Viool concert van Ernö von Dohnanyi spe len. (298 m - 22.05 uur). Het Franse Nat. Orkest speelt voof hét Franse Nat. Progr. o.l.v. Jean Fournet o.m. de Watermusic van Han del. Monique de la Bruchollerie speelt het Pianoconcert KV 466 van Mozart. (347 m - 20 uur). Voor het Derde Progr. speelt het Goldsbourgh Orkest o.l.v. Charles Mac- kerras werk van Mozart en Haydn rn- m.v. solisten. (464 m 21.40 uur). Deryck Cooke spreekt over de Acht ste symfonie van Bruckner. (464 m 23 uur). Van heden af is benzine in Engeland nog slechts op de bon verkrijgbaar. Elk® particuliere automobilist ontvangt e®, benzinerantsoen voldoende voor het af leggen van een afstand van 300 km Pe* maand. Maar niet alle automobiliste'1 zijn in het bezit van hun bonnen, schoon het ministerie van brandstoffe"! voorziening gistèravond verklaarde da de laatste bonnen vandaag via de P°Sj zouden worden bezorgd. Ernstiger is h®^ feit dat de extra toewijzingen voor voersdiensten en andere essentiële die"' sten in vele gevallen nog op zich 1®*® wachten. De minister van brandstoffenvoorzi®* ning, Aubrey Jones, krijgt vandaag 1 het Lagerhuis 44 vragen te beantwoor den over de rantsoenering. Vele P^r't lemerjtsleden zyn van mening dat h® particuliere rantsoen te hoog is en de meer benzine beschikbaar gesteld d'eIL te worden voor personen die benzine dig hebben voor de uitoefening van W* beroep. Volgens persberichten van t denmorgen was er gisteren in de buu g van enige Londense stations en oP rij zondagsmarkt in Oost-Londen een vr levendige handel in zwarte, bonnen. Met ingang van vandaag is de be"2' f in Frankrijk onverwacht zes francs P„) liter duurder geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4