Belangrijk debat in Franse Assemblée over buitenlandse Zeg e van de echter vrii regering zeker ij wel Numismatische satire van Brinkgreve STATENDAM is niet op drift geraakt K ru iswoordraadsel s.. mmmm is der USPft+e H. Vader spreekt tot de jeugd Geen schade geconstateerd 'fcÉ 1 ERIC DE NOORMAN DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PAGINA Dertig schepen uit „mottenballen vloo t" komen in de vaart Toestemming voor de bouw van 27 tankers Eisenhower gisteren pas formeel herkozen In West-Duitsland W.A.-verzekering voor automobilisten vereist Speciale Indonesische legereenheid voor de strijd tegen de R.M.S. Veel jongeren groeien op als schapen zonder herder Fusie van Nederlandse verzetsstrijders Elink Schuurman volgt Van Klef fens op Als ambassadeur te Lissabon DIRECTEUR WILTON-FIJENOORD Smit Co heeft kritiek op houding Wijsmuller Mgr. Niekel proost Rotterdams kapittel Nederlander kandidaat voor V.N.-commissie ,voor internationaal recht 7 8 9 10 H I r Wijsmuller bood Smit samenwerking aan Griekenland men et V.N. in kwestie-Cyprus 1956 gunstig uienjaar Weg Den HaagLeiden Prinses Wilhelmina heeft bezwaren Project loopt door haar bezittingen Rijkshavendienst Rotterdam Twee nieuwe vaartuigen Seheveningse haven krijgt radarinstallatie Mijnindustrieraad Lonen dreigen achterop te raken (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Vanaf vandaag tot en met hoogst waarschijnlijk a.s. vrijdag gaat de Fran se Nationale Vergadering een debat houden over de buitenlandse politiek d.w.z. over enige van de belangrijkste internationale evenementen sinds het einde van de jongste wereldoorlog, evenementen waarin bovendien de hui dige Franse regering deels een van de meest verantwoordelijke hoofdrollen heeft gespeeld of aog speelt. Op de eerste plaats natuurlijk de niet bepaald volgens de verwachtingen verlopen Egyptische affaire, maar weinig min der Algerije, dat hoezeer ook theoretisch voor Frankrijk een „zuiver binnenland se kwestie" toch rijk is aan buitenland se repercussies. De politieke waarne mers zijn het er echter vrijwel over eens dat Guy Mollet en Fineau de ver dediging van hun beleid aan het einde bekroond zullen zien met een ruime zij het misschien nog al genuanceerde ze ge. Mogelijk zelfs zonder dat de ver trouwenskwestie gesteld zal moeten worden. Van de eenstemmige, zo al niet eens gezinde steun van de Kamerfractie van zijn eigen partij de S.F.I.O., die tevens de spil is van zijn regering, heeft Guy Mollet zich bij voorbaat verzekerd door op de zaterdag en zondag gehouden bij eenkomst van de nationale raad van de S.F.I.O. de minderheid van socialis tische rebellen te doen verpletteren door de overweldigende meerderheid van 3247 bij mandaat uitgebrachte stem men; de oppositie kwam slechts met 270 stemmen voor de dag en er waren 78 onthoudingen. Zulks niettegenstaande de aanvoerders van de rebellie die verkondigen dat zowel de militaire paci ficatie van Algerije, dat recht heeft op nationale onafhankelijkheid, als de tegen Egypte gepleegde „agressie"' uit Dertig schepen van de Amerikaanse reservevloot zullen spoedig beschikbaar worden gesteld voor het vervoer van Amerikaans ove.-schotgraan naar het buitenland en van kolen naar Europa, zo heeft de Amerikaanse maritieme commissie bekend gemaak De schepen behoren naar decommissie mededeelde tot de „mottenballen"-vloot en worden naar scheepswerven gezonden om in orde gebracht te worden, alvorens zij aan scheepvaartmaatschappijen zullen worden toegewezen. Dit zal ongeveer 45 dagen per schip duren. TeVens heeft de Amerikaanse mari tieme commissie haar voorlopige goed keuring gehecht aan voorstellen van particuliere maatschappijen tot het doen bouwen van 27 tankschepen en twee vrachtschepen voor gestorte lading op Amerikaanse scheepswerven. Tien van de tankschepen zullen voor buitenland se reders worden gebouwd en door hen worden geëxploiteerd. De grootte van de tankschepen varieert volgens de commissie van 25.000 tot 65.000 dwt. en de beide vrachtschepen zullen elk 24.000 dwt groot zijn. De kosten van de schepen worden geraamd op 325 miljoen dollar. Op 14 november keurde de commissie soortgelijke voorstellen voor de bouw van 31 tankschepen goed. Formeel is generaal Eisenhower pas gisteren herkozen als president der Ver enigde Staten. De kiesmannen die bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen in begin november zijn aangewezen, heb ben in Washington 457 van de 530 stem men op hem uitgebracht. Er deed zich slechts één verrassing voör. Een van de kiesmannen /uit Alabama) w eigerde zijn stem voor de Democratische kandidaat, Adlai Stevenson, uit te brengen. Hij stemde voor rechter Walter B. Jones, die niet eens kandidaat stond(AFP) Met ingang van 1 januari 1957 zullen alle buitenlandse auto's, die Duitsland binnenkomen, door verzekering gedekt moeten zijn. Alle eigenaars zullen het internationale groene bewijs moeten kunnen tonen, dat aangeeft dat de wa gen verzekerd is, in het minste geval tegen wettelijke aansprakelijkheid. Automobilisten die niet kunnen bewij zen dat zij verzekerd zijn zullen ver plicht zijn aan het grenskantoor waar zij Duitsland binnenkomen, een verze kering te sluiten. (U.P.) Luitenant-kolonel Sumual, commandant van het zevende militaire territorium in Indonesië (Ambon) heeft medege deeld, dat ln Oost-Indonesië een specia le legereenheid, voorzien van de mo dernste wapens, zal worden ingesteld voor het liauideren van de resten van het leger van de republiek der Zuid- Molukken op Ceram. De leden van de beweging der Zuid- Molukken, aldus Sumual, houden zich in het bergachtige binnenland van Ce- ram schuil, sinds de troepen van deze „republiek", die in mei 1960 in Ambon, de hoofdstad der Molukken, werd ge- proclameerd, door het Indonesische le ger werden verslagen. Er opereren volgens hem nog 2.000 RMS-volgelingen op Ceram. De laatste tijd hebben de opstandelingen getracht in contact te komen met de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea, doch tot dusverre zijn deze pogingen mislukt, aldus overste Sumual. (A.N.P,) nationaal en socialistisch gezichtspunt verwerpelijk zijn geenszins tot de eersten de besten, behoorden. Men vindt er oud-minister André Philip onder, fractievoorzitter Verdier en Daniel May er, sinds jaren voorzitter van de Kamer commissie voor buitenlandse zaken. De opstandelingen zouden de nationale raad echter de verzekering hebben gegeven dat zij bij de eindstemming in de Ka mer met de overige S.F.I.O.-deputes in het gelid zullen blijven. Tegelijk met de nationale raad van de S.F.I.O. heeft het nationaal comité van- de republikeinse volksbeweging vergaderd. Ook daar is men, zoals de slotresolutie zegt. tot de conclusie ge komen dat in de huidige omstandighe den een regeringscrisis een hoogst or gelegen zaak zou zijn. De volksbewe ging zal dus aan het eind van het de bat vpor de regering stemmen, op de eerste plaats, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, omdat de volks republikeinen met het oog op eigen toekomstkansen hun verstandhouding met de S.F.I.O. niet willen bederven. Op de tweede plaats omdat zij van oor deel zijn dat met de huidige door de socialisten geleide Franse regering en gezien de internationale omstandighe den en stemming van het ogenblik de kansen op zijn gunstigst liggen om de eenmaking van West-Europa enkele grote stappen dichter bij haar verwer kelijking te brengen; althans yoor zover het van het Franse parlement afhangt. „Alles moet in het werk worden gesteld, zegt dan ook het nationaal comité, om nog in januari a.s. de akkoorden be treffende de Euratom en de gemeen schappelijke Europese markt te doen ondertekenen." Deze gelimiteerde welgezindheid van de Republikeinse Volksbeweging jegens een regering voor welker beleid zij geen actieve verantwoordelijkheid draagt, be tekent niet dat zij in het bijzonder op de met betrekking tot Egypte gevolgde politiek geen kritiek heeft. Een van do grote specialisten van de partij op het gebied der buitenlandse politiek, oud minister Robert Schuman, gaf in zijn rapport te kennen dat het ondernemen van de eenzijdige actie tegen Egypte zonder er voorkennis van te hebben ge geven aan de bondgenoten van de NATO of de Westeuropese Unie een fout was geweest. Een collectieve actie gedekt door deze lichamen was volgens Robert Schuman op haar plaats ge weest, gebleken de onmacht van de Verenigde Naties om te beletten dat de Egyptische regeringschef de draak stak met de Gebruikersorganisatie van het Süezkanaal. En een algemene les die Robert Schuman uit de gebeurtenissen trok was dat Frankrijk op moest houden met een politiek te voeren die zowel bo ven zijn vermogen scheen als zich te weinig gelegen liet liggen aan de open bare wereldmening, voorflamelijk van de kleine mogendheden waar Frankriik traditioneel zijn krachtigste steun placht te vinden. En hiermede komt Robert Schuman in de buurt van de door de socialist André Philip verkondigde me ning dat Frankrijk in plaats van de wil len optreden als de kleinste der grote mogendheden zich moet opwerpen als de eerste van de middelgrote en kleine. Zondag is te Rome (de derde alge mene vergadering van de Internatio nale Federatie der Katholieke Jeugd besloten. De Heilige Vader he de deelnemers toegesproken. „Zelden heeft een generatie zulke diepgaande en geweldige omwentelin gen meegemaakt", zo zei de Paus, ..als de jeugd van nu: volkeren worden in beweging gebracht, de beschavin gen wankelen op hun grondvesten, hartstochten worden losgeslagen en ..e heiligste waatden van godsdienst en moraal ondermijnd. Hoe zouden Jij niet door medelijden bevangen worden bij de gedachte aan zovele jongeren van heden, die gelijk schapen zon der herder opgroeien in onrust en twij fel en onbeschermd overgeleverd zijn aan het vergif van leugenachtige pro paganda". De Paus wekt jeugd op zich te scharen rond de plaatsvervan ger van Christus en haar lóachten niet te verspillen. Aan het slot van zijn toespraak bad de Heilige Vader dat het God moge behagen uit de jeugdbeweging een steeds groter aantal tot de hoogste dienst, die van het priesterschap, te roepen. „Want overal is de oogst, die op de apostolische werkers wacht, oneindig groot. En hoé zouden de zo nen, die de Kerk liefhebben, openstaan voor de behoeften deT wereld en die sedert hun jongensjaren in het gees telijk leven zijn gevormd, niet bereid willig gevolg geven aan deze roep van bpven? Van Nederlandse zijde nam een de legatie van vijf aan deze algemene vergadering der katholieke jeugd deel: mejuffrouw M. H. C. Vendrik, aal moezenier G. H. H. A. Jansen, mr. H. A. C. Middelweerd, drs. J. H. W. Zweijenberg, en de heer S. Klein. De Nederlandse federatieve raad van het voormalig verzet waarin ongeveer I.200 oud verzetsstrijders georganiseerd zijn, en de Nederlandse oudverzetsor- ganisatie, een overkoepelend lichaam, dat circa 600 leden heeft in verschil lende verenigingen te Rotterdam, Am sterdam, Haarlem, Bussum en Utrecht, zijn in principe bereid een fusie aan te gaan, maar er zijn nog enkele moei lijkheden, die dit samengaan in dé weg staan. Dit zei tijdens een contactavond van het Voormalig verzet Zuid-Holland (aangesloten bij genoemde overkoepe lende organisatie) de voorzitter, de heer A. van der Hoeven, die verder mede deelde, dat de besprekingen nog niet in het stadium zijn, dat de fusie binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. Hij heeft vertrouwen, dat de moeilijkheden over wonnen zullen worden. In de oud-verzetsorganisaties gaan de gedachten uit en wordt de fusie een maal een feit dan zal ook de nieuwe organisatie in deze richting gaan wer ken naar een vereniging, een soort „volksweerbaarheid", zoals de voorzit ter het uitdrukte, waarin de jeugd met de wapenhandel vertrouwd dient te worden gemaakt. Dit naar aanleiding van de internationale politieke gebeur tenissen. Men ziet hier een taak voor de voormalige verzetsorganisaties. De nieuwe Nederlandse ambassadeur te Lissabon, de heer T. Elink Schuur man, zal waarschijnlijk in de loop van de komende week zijn geloofsbrieven aanbieden. De heer Elink Schuurman is opvolger van de heer Van Klef fens, die benoemd is tot permanent verte genwoordiger van Nederland bij het hoofdkwartier van de NATO te Parijs, aldus beTicht U.P. De medailleur Geurt Brinkgreve, bespeurd hebbende ddt ook de penning kunst reeds wordt aangetast door de modegril, om alle vormen in de beel dende kunst tegen- de-keer-in zo on regelmatig mogelijk te behandelen, heeft op zijn terrein met deze hebbelijkheid een loopje genomen door het maken van een bijzondere penning. Wezenlijk voor de renaissan cistische vorm van kunst, die de pen ningkunst nu een maal is, is de ronde metalen schijf, maar die cirkel wordt nu door sommigen ver vangen door de schijnbaar toevallig beëindigde afge platte metaalklomp. Derhalve laat hij zijn penning, die in Griekse letters „de gedaanteverande ring in de beel dende kunst" aan kondigt, beginnen als een klassieke medaille en verlo pen in een chaoti sche knobbel. De allegorische figuur, de schone jonge vrouw, vergroeit tot een gedrocht: het gezicht wordt een negermasker, arm en knie wor den een Arp-ge- zwel, het rechter been loopt uit in een Calder-geknut sel. In de medaille ziet men een gat, dat door het vlak heen loopt, om aan de keerzijde het oog te worden van de harlekijn binnen het „incusum Qua- dratum" der ar c haïsche munten, waarin men in het Grieks leest: „De dwaasheid, die al les waagt". Er zijn van deze numisma tische satire door Brinkgreve slechts enkele exemplaren gegoten. Het Ko ninklijk Penningka binet heeft zich ge haast er een aan te schaffen. 51. Cendrach en Eric wisselen een blik en gevolgd door de twee krijgers begeven z\j zich aarzelend naar de uitgang. Begeef u niet buiten deze burcht", roept de oude Conall hun na,*terwijl hij geagiteerd achter hun aanschuifelt. „Ge zult u niet buiten de wallen begeven, dat vergat ik nog te zeggen. Daarbuiten is het meer dan levensgevaarlijk!" „Des te erger voor mijn vriend", antwoordde Eric. „Wij zijn zeer ongerust over hem, hij 'verdween op dezelfde geheimzinnige wijze als de jónge vrouw". „Dit zal ik terstond laten onderzoeken", belooft Conall. „Ge hoort spoedig van mij. Er is nog een boel te bespreken, goede dag". Het volgende moment staan de vier metgezellen buiten, waar ze elkaar een moment verbouwe reerd aankijken. „Als ik het zeggen mag", mompelf Toke, een der twee krijgers, met een scheve grimas in de richting van de toren. Getikt Eric knikt bedenkelijk. „Inderdaad heeft het er alle schijn van, dat ConaUs geest lichtelijk gestoord is. Al met al zijn we wel in een weinig' benijdens' waardige situatie geraakt. Eén ding is zeker", fluistert Eric, „we moeten zien, hier zo gauw mogelijk weg te komen. Laten we de situatie hier eens opnemen". Op dat moment klinkt een luid geschreeuw. Een aantal krijgff en vrouwen spoedt zich naar de poort en Eric en de zijnen sluiten zic" bij de nieuwsgierigen aan. Een tweetal krijgslieden betreedt de nederzet ting. Tussen zich in voeren zij een wild tegenstrevende haveloos geklede jonge kerel met zich mee. Omstreeks kwart over een maandag middag lag de „Statendam" voor de ka van Wilton in Schiedam. Zeven sleepbootjes, gedeeltelijk van de werf zelf, hadden het schip in Maassluis van de boten van Wijsmuller overgeno men en uiterst langzaam en voorzichtig verder de Waterweg opgetrokken. De meeuwen cirkelden nog rond de masten, toen de „Statendam", met 'n door de tros sen wat beschadigde neus, afmeerde. De schilders, stukadoors en andere werklie den, die tot taak "lebben de oceaanreus te voltooien, hadden een vrije morgen en verdrongen zich op de kade om de bin nenkomst van het schip gade te slaan. Aan de pers verklaarde dë directeur van Wilton-Fijenoord, de heer C. J. A. van Daalen, dat een storing in de tand wieloverbrenging de oorzaak was van het plotselinge einde van de technische proefvaart, die overigens toch net afge lopen was. Men was toen in de beurt van het Engelse plaatsje Huil. Er was een ongewoon gebrom te horen geweest in de machinekamer, en men had het veiliger geoordeeld, sleepbootassistentie aan te vragen. Er was geen sprake geweest van enig gevaar en dat was dan ook de reden waarom de reservemotoren niet in werking waren gesteld. Aan de turbines, die tezamen 22.000 pk. kunnen ontwikkelen, noch aan de „Ons bezwaar is, dat er in dit geval weer zoals 30 jaar geleden gebruikelijk was, in open zee gemarchandeerd is voor het binnenbrengen van de .Statendam", aldus luidt het commentaar van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst tegen de wijze van handelen, zoals die zondag •door de firma Wijsmuller uit IJmulden is gedaan. Wij zijn, aldus onze zegsman, lid van de International salvage union, samen met Wijsmuller en vele Duitse, Deense, Belgische en andere maatschappijen. Voor alle leden geldt de overeenkomst, dat zij in gevallen als nu met de „Sta tendam" diensten zullen aanbieden on der „Lloyds open form", dat houdt in, dat de berging verricht wordt onder de conditie „no cure, no pay" en mocht men na afloop er niet in slagen over het bergingsloon tot overeenstemming te komen, dan moeten beide partijen zich neerleggen bij een uitspraak van de arbitragecommissie van Lloyds. De re der verbindt zich alleen te betalen, wan neer inderdaad goed geborgen is. Een eventuele klacht bij de Union zou door een eventueel verliezen van het lidmaatschap voor Wijsmuller nadelig kunnen zijn, aldus onze zegslieden. Of men tot een klacht zal overgaan is een tweede kwestie. Intussen blijkt uit de mededelingen van de directie van Wilton-Fijenoord aan boord van de Statendam afge legd, dat de directie' van Smit zelf de voorkeur gaf aan Wijsmuller om dat zij op het ogenblik te weinig ma teriaal voorhanden had. Smit kon slechts de Maas, de Blan kenburg en de Belg Scaldis die toeval lig in Vlissingen lag, aanbieden, terwijl de IJmuidense rederij drie zeeslepers van grotere capaciteit direct beschik baar had en bovendien nog enkele kust- sleepboten naar de Statendam kon zen den. Weliswaar heeft Wijsmuller eige ner beweging assistentie aangeboden, maar desgevraagd deelde Wilton-direc teur Van Daalen mede, dat men op de Statendam op dat ogenblik juist op het punt stond de rederij in IJmuiden radi ografisch op te Toepen en de opdracht, mits men het over de voorwaarden eens kon worden, te verlenen. Bovendien was de Titan van Wijsmuller het eerst ter plaatse. En in de zeesleepvaart geldt ook; wie het eerst komt, het eerst maalt. Z.H. de Paus heeft mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, benoemd tot proost van het kathedraal kapittel van Rotterdam. Hedenmorgen heeft mgr. A. C. Schaaper, vicaris generaal van het bisdom, de pauselijke bulle aan mgr. Niekel overhandigd. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft meegedeeld, dat 50 rechtskundi gen uit 40 landen, onder wie een Neder lander, kandidaat zijn gesteld voor be noeming in de commissie voor inter nationaal recht Van de Verenigde Na ties. Deze commissie van 15 leden, in 1947 door de algemene assemblee der V.N. ingesteld ter bevordering van de ontwikkeling van het internationaal recht, zal waarschijnlijk tot 21 leden worden uitgebreid. De Nederlander, mr. J. P. A. Franois, is door Nederland en Luxemburg kandidaat gesteld. assen, noch aan de tandwieloverbren ging is tot nu toe echter erfige schade geconstateerd, zodat het op het ogen blik nog een raadsel is waardoor het gebrom is ontstaan. Het is een zeer on gebruikelijk verschijnsel dat nu voor het eerst op een proefvaart is ge constateerd, zo zei de heer van Daalen. Hij^ ontkende met nadruk dat de „Sta tendam" op drift zou zijn geraakt. Het schip zou goed in de hand zijn gehouden in afwachting van 'de sleepboten van Wijsmuller. Het vastmaken van de eer ste sleepboot, de „Titan", noemde de heer van Daalen een staaltje v^n Hol lands vakmanschap. De proefvaart was op dat ogenblik ten einde en werd als geslaagd beschouwd. Op weg naar huis hadden de motoren van de „Statendam" langzaam meegedraaid. De heer van Daalen was over he' overige verloop van de tocht zeer tevreden. Alles heeft prima gedraaid, zo zei hij. Het is nog niet be kend of de moeilijkheden in de tand wieloverbrenging enige vertraging be tekenen voor de datum van oplevering, die op 14 januari was bepaald. Horizontaal: 1 raadsel - zintuigen 2 babydoek - larve van lang pootmug 04 3 niet gestemd tot spot - benevole lector 4 afsnijden 5 onderhuids vet - gindse 6 dwihgeland - bezoldiging 7 lengtemaat - edelmoedig - daar 8 werkgebied van reiziger 9 nuttigen - tuinhuisje 10 cijfer - dandy oo - bijbelse figuur 11 rustperiode - bak o~ Verticaal: be- uit 1 met gips strijken 2 tijdmaat - landvoogd N.T. 3 buisléiding on der water door - padvinders- kreet 4 telwoord - stuk geschut 5 delfstof - zuster - noot 6 rivier in naulanden - brij 7 ik (Lat.) Do- - gemeente in Limburg 8 Openbaar Mi nisterie - diertje met ste kels 9 land - roofdier 10 rampspoed - Eigen Ver- voersorganisa' 11 deel van bijbel - regen tT. Kg t©; f' Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft gereageerd op de verwijten, die van de zijde van L. Smit en Co. te Rotterdam zijn gemaakt naar aanleiding van het slepen van de Statendam. Bij Bureau Wijsmuller verklaarde men, dat men aah Smit Co. aangeboden had om samen te werken op Lloyds open form en dan samen met de Statendam te bergen. Aan boord van de Statendam heeft men ech ter geweigerd op deze basis een con tract af te sluiten en volgens Bureau Wijsmuller wees Smit en Co. deze vorm van samenwerking af. Hierdoor wa§ Bureau Wijsmuller wel gedwongen een elge weg te gaan. Het zou inderdaad heel mooi zijn, als ieder zich aan gemaakte afspraken hield, aldus werd bij Bureau Wijsmuller opge merkt. Men voegde hieraan echter toe, dat L. Smit en Co. zich er in het jongste verleden ook niet steeds aan heeft ge houden. Overigens wenste men bij Bureau Wijsmuller zich van verder commentaar te onthouden. Met een verklaring wordt gewacht, totdat de directeur, de heer J. Wijsmuller, uit Amerika terugkomt. Wel heeft men er nog op gewezen, dat een eventueel royement uit de Union van sleepvaart-maatschappijen eerder na delig zou zijn voor Smit en Co. dan voor Bureau Wijsmuller. Voor Bureau Wijsmuller was het maandag een feestelijke dag. Van het kantoor wapperde de vlag en in de loop van de middag keerden de sleep boten, na volbrachte taak, een voor een op hun basis terug. Deze luchtopname van A.N.P.-foto- dienst toont de lamgeslagen „Staten dam" tijdens de sleeptocht door de Waterweg in de richting Schiedam. In Athene verneemt Reuter, dat de Griekse premier Karamanlis de Griekse gedelegeerde bü de Verenigde Naties opdracht heeft gegeven de politieke commissie met nadruk te verzoeken de kwestie-Cyprus met voorrang te behan delen. Deze commissie komt op 3 ja nuari bijeen. Diplomatieke kringen in Athene be schouwen deze stap van de Griekse premier als een nieuw bewijs van de verwerping door Griekenland van het plan-Radcliffe, dat de vorige week door de Britse minister van koloniën, Lennox- Boyd, aan de Griekse regering is over handigd. (Reuter) De uienexport bedroeg in de maand november bijna 20 miljoen kg. De totale export van dit jaar kwam daardoor op 73 miljoen kg. Duitsland en Engeland waren de voornaamste afnemers met resp. 8 'A en 8 miljoen kg. Het uienjaar 1956 is, voorzover het de prijs en de opbrengst per ha betreft, een goed jaar geweest. Dit geldt echter niet voor de manier waarop de uienoogst is binnengehaald, hierbij had men veel met sjecht weer en regen te kampen, waar door de zo gevreesde koprotschimmel dit jaar welig in de uien tierde. Tegen het voornemen van de proving Zuid-Holland tot aanleg van de gePlfjj jecteerde provinciale weg no. 16-b, 's-Gravenhage-Leiden is namens H.K'X' prinses Wilhelmina een bezwaarschr" ingediend. De ingebrachte bezwaren houden ve" band met het feit, dat door de gep""] jecteerde weg een strook van de beZ'1 tingen van H.K.H. bij het jachthuis „TÊ Horst" in beslag zou worden genomen- Gedeputeerde Staten stellen zich voOjj de ingebrachte bezwaren te onderzoek^ en daarop nader terug te komen, zo de' len zij Provinciale Staten mee. De Rijkshavendienst te Rotterdam] heeft dezer dagen de beschikking £el kregen over twee nieuwe boten. Dez» schepen z;jn gebouwd in verband r"" de ontwikkeling van de Rijnvaart, be"' ben een lengte van büna achttien met"' en beschikken over o.a. mobilofoon e radar. Ze zijn gebouwd door de n-ï scheepswerf en machinefabriek v/" H. J. Koopman te Dordrecht en kunn^J een snelheid van tien m'pl ontwikkel"1].'. Na de oorlog zijn reeds enige vaa' tuigen van de dienst vervangen of ove* gedaan aan andere diensten. Nog tw'f. staan op de nominatie om te verdol nen en dan zal de rijkshavendienst, rectie benedenrivieren, beschikken ov®„ vijf vaartuigen, alsmede het directie-'" spectievaartuig Nieuwe Waterweg. De Haagse gemeenteraad heeft b®', sloten een door het Nederlands rad*" proefstation te Noordwijk ten behoef, van de Seheveningse haven besch'* baar gestelde radarinstallatie in bruiy leen te aanvaarden, voorlopig voor tijd van drie jaar. Het proefstation ",e houdt zich het recht voor te allen tö" proeven met de installatie te moge nemen. i j De kosten van plaatsing, onderh en stroomverbruik zijn voor reken'"* van de gemeente evenals de kosten v" verwijdering na beëindiging van bruiklening. 0t va" Door middel van de installatie is mogelijk ook bij zeer slecht zicht de wal af de positie van een schip nen een afstand van ruim twee kilo"" ter nauwkeurig te bepalen. De Se5i0 vens kunnen dan via Scheveningen-ra" aan. de betrokken schipper w° ari meegedeeld. De schipper heeft a bbord deehts een „plotkaart" nodig °,e zijn positie te kunnen bepalen e" haven veilig binnen te kunnen var zii" De Mijnindustrieraad heeft z;jn maandag gehouden vergadering 0p- verontrusting uitgesproken over n- brengstprijs van de Nederlandse sig koolproduktie gezien de ontwikKe van de kosten. Elders in de EGK den heeft deze ongunstige ontwiKKe^- geleid tot de invoering van overn subsidies. «,«af De lonen en andere arbeidsvoorw den dreigen in het Nederlandse, T a,- bedrijf achterop te raken bij^elStri' beidsvoorwaarden in de mijnindu van de omringende landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2