Voor het eerst sinds 16 jaar AUTOSHOW irt New York -.■"••■■ Het communisme in Indonesië m DODEN op de weg LEXINGTON Hongaren hebben het in de mijnen erg naar hun zin Oesters LOONEISEN THANS NIET IN 'S LANDS BELANG Fikkie DUF0UR wsssss^s&sÊSSÊSÊ0&^ ~WË Melaatse zuster overleden Laatste transport aangekomen Autobusje botst op truck Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar Mijnarbeid onder de communisten, een waar slavenbestaan Voorzitter JA. Middelhuis bij acclamatie herkozen Herdershond redt Hongaars echt paar het leven Nehroe op het Witte Huis Kerstpakketten voor Hong aren Ik di K.A.B.-Verbondsvergadering Werkgevers achter prijsstabilisatiepolitiek DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PAGINA 3 iSssss#! Verpleegster van leprozen werd zelf aangetast HOOFDREDACTIE VAN „HET CENTRUM" VLUCHTELINGEN Een dode, vier gewonden from America's Best Tobaccos een verrukkelijk entrée voor e ner (Van onze New Yorkse correspondente) Voor het eerst sinds 1940 hebben de gezamenlijke autofabrikanten van Amerika weer een nationale automobiel-tentoonstelling georganiseerd. Tijdens de oorlog was dat diet mogelijk geweest en in latere jaren bleek eenvoudig nergens een gebouw te vinden dat voldoende ruimte bood om alle automerken te exposeren. Het nieuwe tentoonstellingsgebouw in New York, het Coliseum, dat begin van dit jaar gereed kwam, maakte het eindelijk mogelijk om een nationale autotentoonstelling te houden in de zelfde stad, waarin ook in 1900 de allereerste van die tentoonstellingen plaats vond. Dat heeft sentimentele herinneringen aan de goede, oude tijd van 1900 opgeroepen. Voor het Coliseuin thans een van de drukste ver keersknooppunten van New York kon men toen nog rustig in een naïef geval op dikke fietsbanden klimmen, de sputterende motor aanslaan en proberen vooruit te komen. Wie dit nu zou doen loopt kans binnen de kortste tijd in een zieken- of gekkenhuis terecht te komen. Een voordeel overigens van de autotentoonstelling van 1900, vergeleken bij de huidige, Was, dat de bezoekers die toen lust vertoonden om de gevaarlijke inventie aan te schaffen, er in de tentoonstellingszaal wat mee op en neer konden zijdenDit is in het Colisuem, waar stalen roltrappen het duizend koppig publiek van verdieping naar verdieping brengen, thans niet meer mogelijk. Ook al omdat het aantal bezoekers in één week het miljoen zal overtreffen. De autoverkopers op de tentoonstel ling zijn bijzonder ingenomen met de reactie van het publiek. Deze reactie bevestigt de juistheid van het inzicht van de concurrerende giganten in de Amerikaanse auto-industrie om n.l. sa men te werken in één campagne met het doel de autoverkoop in het alge meen te verhogen. Op de eerste maan dag van de tentoonstelling alleen al werd voor meer dan 350.000 dollar ver kocht! Toegegeven moet echter worden, dat de nieuwe stijlen, vondsten en ont werpen bijzonder meewerken aan die goede verkoop. Er is met het oog op de koopkracht van de vrouwen in Amerika bijzonder veel aandacht ge schonken aan de wensen van de vrou wen. Wijdere autodeuren, linnen mate riaal voor zittingen en grotere achter lichten, zijn enkele van de door vrouwen geadviseerde verbeteringen die in de meeste modellen zijn aangebracht. Een wagen, die meer en meer aftrek vindt, De rol die het communisme in In donesië speelt valt soms moeilijk te bepalen. Veelzeggend is natuur lijk wel, dat de P.K.I., de Indonesische communistische partij, bij de verkiezin gen 39 van de 240 zetels in het parle ment heeft gekregen en daarmee de vierde partij in het land werd. En daar komen dan nog enige zetels bij voor communistische mantelorganisaties, die eveneens in het parlement vertegen woordigd zijn: niet voor niets zijn er 28 partijen en groeperingen in het In donesische parlement! De ruim 5.000.000 stemmen die de P.K.I. bij de Verkiezingen gekregen heeft zijn echter slechts voor een klein deel van leden var. de partij afkomstig: de grote meer derheid is binnengekomen via de vak- Verenigingen. De P.K.I. heeft n.l. op andere partijen in Indonesië vóór, dat 2" zeer sterk geïnfiltreerd is in het vak verenigingsleven. De grootste vakcen trale, de Sobsi, is communistisch en hetzelfde is dus uiteraard het geval met daarbij aangesloten vakbonden, waarvan de Sarbupri de bond van ondernemingsarbeiders een der be langrijkste is. Er is een tijd geweest dat men in Indonesië erg veel van de communisten merkte. Dat was in de tijd voor de al gemene verkiezingen toen geen partij zo actief en intensief propaganda voerde als de P.K.I. Thans echter merkt men weer veel minder van deze partij. Dat zij haar activiteiten inmiddels in stilte voortzet is intussen wel duidelijk. Er verschijnen in Indonesië slechts twee zuiver communistische kranten: Harian Rakjat in Djakarta en Pendo- fong in Medan. Daarnaast is ook het Chinees-Maleise blad Sin Po communis tisch georiënteerd. Hetzelfde is het ge val met verschillende van de Chinese kranten, die in Tndonesië verschijnen, thaar die uiteraard alleen leesbaar zijn Voor degene, die Chinese karakters kent. ■Harian Rakjat pretendeert het groot ste dagblad in Indonesië te zijn met een oplaag van 80.000, maar er is uiteraard hiemand. die dat kan controleren. In de Praktijk ziet men het blad niet veel lezen. Hetzelfde geldt voor Pendorong, «at pas zijn uitgifte zelfs een maand heeft moeten staken omdat het niet in staat was de drukkosten te betalen. De- Je communistische kranten staan geheel ln het teken van de propaganda, zoals overal ter wereld trouwens. Objectief hieuws of leesbare artikelen zal men er Vergeefs in zoeken. Uiteraard is de Engels-Franse actie in Egypte koren op de molen van de Indonesische communisten ge weest, die zich altijd als voorvechters Van de bestrijding van het kolonialis me opwierpen. Wat zij aan sympathie Wonnen door de felle wijze waarop zij öe Engelsen en Fransen aanvielen lop allerlei massabijeenkomsten e.d. hadden de communisten de leiding) heb ben zij echter waarschijnlijk weer even hard verloren door het Russische op- Heden in Hongarije. Ook al is het In donesische volk misschien meer direct hegaan met het lot van de Egyptenaren oan met dat van de Hongaren, toch is het Russische optreden in Hongarije ■h Indonesië zeker niet onopgemerkt ge- hieven en het heeft allerwegen afkeer Sewekt. Voor alles is de P.K.I. echter een ■•hationale" communistische partij. Van daar dan ook dat de gebeurtenissen in het buitenland er veel minder hun in vloed doen gelden dan b.v. in Ned - Jand of Italië, waar vele communisten Voor het lidmaatschap van de partij be dankten. Men vindt ook in de Indone sische partij zelf geen scherpe tegen- hellingen tussen Stalinisten en anti-Sta- hhisten. Wel kan gezegd worden dat de sympathie overhelt naar het kamp ^an de Stalinisten, maar dat is daar y«el minder een principe-kwestie dan h andere landen. Opvallend is overi-" ?ehs ook dat de P.K.I. zich door alles ?®en een trouwe volgeling van Moskou hjbft tonen en door dik en dun het Rus- ^'sche optreden in Hongarije verdedigt. I Ie positie van de P.K.I. in Indonesië j®°P het ogenblik echter stellig veel Jonder sterk dan deze geweest is. Par ken als de P.N.I. en de Nahdatul Ula- ,j a die in het verleden nog wel eens met 55i® P.K.I. gecoquetteerd hebben, hebben Ont nu v°lledig van haar afgewend, sch de afstand tussen de communisti- don e.n de nationalistische pers in In- tak Sië is groter geworden. Steeds meer Wju dc communisten geïsoleerd, iets k ®t zij altijd hebben getracht te voor- v»vvfn' Zelfs de niet-communistische Mpdonden beginnen sterker te worden. q-.hanUgt dus»uit alles wel de indruk v0p Indonesië thans een minder goede is ?ln8sbodem voor het communisme uan het in het verleden wel eens is scu eest. Van een nieuwe communisti- snr=urev-?'te kan dan ook zeker geen •fte h ,T' Temeer niet waar met na- Comü. .Indonesische lege'r zeer anti- "mmunistisch is. Dit simpele klokje (bonen) herbergt het „geheugen" van de autostoel. Door een wijzertje, als bij een wekker, te stellen, neemt de stoel, zodra het con tactsleuteltje wordt omgedraaid, de gewenste stand aan. is de familie-auto, dus die personen auto waarin een grote familie van tien of twaalf of zelfs meer personen ge makkelijk kan plaats vinden. De ver koop van die z.g. „station-wagons" maakt nu reeds 11 percent van de to tale auto-omzet uit, tegen 1 percent in 1940. Er is overigens niet zo heel veel nieuws op de .National Automobile show in New York te zien. Het me rendeel van de aangebrachte ver nieuwingen is reeds bekend. Alle mo dellen zijn wijder, lager en soms iets langer geworden. De motorkap pen zijn véél lager gemaakt, zodat de voorruiten langer konden worden en de bestuurder een „lager" en beter zicht op de weg heeft. Alle modellen hebben ruimere achterruiten en het elektrisch sluiten van de ramen is bij meer merken ingevoerd. De wielen worden kleiner en de banden vanwe ge de grotere slijtage sterker. De deur knoppen worden in de deuren inge bouwd, zodat ze niet meer gevaarlijk uitsteken. Het stuurwiel is met het oog op ongelukken lager aangebracht en ziet eruit als een diep „bord" waarin de stuurstang diep verzonken ligt, om bij botsingen minder gevaar voor de bestuurder te bieden. De in strumentenpanelen zijn bij duurdere wagens van dik rubber gemaakt. De „Cadillac" b.v. vertoont een ronde, brede rubberband om het dashboard om stoten op te vangen. Er is bijzonder veel anadacht be steed aan de veiligheid van de passa giers. De Ford-„Mercury" heeft b.v. een „veiligheidsjak" voor kinderen ge maakt, dat over hun gewone kleding wordt aangetrokken en waarvan de gor del aan de zitting vastzit zo, dat het kind voldoende vrijheid van beweging houdt. „Ford" heeft nieuwe lange slo ten in zijn deuren gemaakt, zodat die bij een botsing niet meer zo gemakke lijk open vliegen. Tegen het plafond van het stalen autodak heeft „Ford" voorts een rubberlaag gelegd, opdat sto ten daartegen zullen worden opgevan gen. De „Mercury" heeft een nieuwe bouw voor de motorkap ontworpen; de kap scharniert nu open aan de voorkant: daardoor wordt voorkomen, dat de kap door de wind kan qpenwaaien en dan naar achteren tegen de voor ruit slaat. In de „Mercurys" zijn zittingen aan gebracht met een „geheugen'. De zitting voor de autobestuurder kan naar achter, naar voren, naar boven of naar beneden worden verplaatst, al naargelang de grootte of wens van de bestuurder. Hij hoeft maar een knop op een schijf op letter a.b.c. etc. te stel len en zodra h(j het autosleuteltje om draait, beweegt zich de zitting in de gewenste positie. i De Cadillac-Eldorado-Brougham biedt van binnen en van buiten de grootste, thans in Amerika bereik bare luxe. Het interieur van de „Cadillac" blijft wat luxe betreft wel de triomf van de Amerikaanse auto's. Ook bij de Cadillac kan de gewenste positie van de zitting voor de bestuurder „gedraaid" worden op een schijf, die is aangebracht in de armsteun van de deur-, In de armsteun van de plaatsen achter in de wagen vindt men een compartiment, waarin een potlood en 'n blocnote, een draagba re spiegel en een parfumfles met Ar- pege, Extrait de Lanvin. Onder de zit tingen zijn verwarmingen aangebracht, die afzonderlijk bediend kunnen worden. Natuurlijk is er luchtkoeling. Nieuw is de radio met transistors. Wanneer die wordt aangezet, gaat automatisch een antenne de lucht in, die weer in het rechter „voorspatbord" verzinkt, wanneer de radio wordt uitgedraaid. In het dasboardkastje zijn een sigaret tendoos ingebouwd, een afvalruimte voor papieren zakdoekjes (in heel Amerika in gebruik), een toiletdoos met lipstick en parfumstick, en vier ver gulde bekers, die magnetisch zijn, zo dat ze tegen de metalen wand blijven kleven. Een spiegel- klapt naar buiten en kan tevens als blad gebruikt wor den. Twee indirecte lichten verlichten al dit fraais. Een ander groot succes van de ten toonstelling is de Ford met het stalen dak, dat door een druk op een knop kan verdwijnen in de bagageruimte. Zwart en wit zijn de modekleuren voor de auto's geworden. Wat niet weg neemt, dat men nog azuurblauwe vrachtwagens, lila luxe wagens met goudchroom en onnoemelijke kleuren combinaties kan vinden. Alles even prachtig en ingenieus en men ziet waar een aanzienlijk deel van Amerika s kracht en energie in gestoken wordt Wij zün diep onder de indruk naar huis gegaanmet de subway. Parkeer en verkeersproblemen verzuren het autogenot in New York en ach, een fiets kan men er helaas niet gebruiken.... Woensdagmiddag hebben twee auto mobilisten op de Rotterdamse weg. te Rijswijk bij een botsing de dood ge vonden. De 45-jarige C. J. A. uit Dor drecht reed op de inhaalweg toen hij honderd meter voorbij Ypenburg slip te en met betrekkelijk grote snelheid tegen een tegenligger opbotste, bestuurd door de 41-jarige J. M. M. P. uit Rot terdam. Beide bestuurders werden op slag gedood, terwijl hun auto's totaal werden vernield. Op de provinciale weg onder Maurik is maandagmorgen eer auto-ongeluk ge beurd, dat de 52-jarige automobilist P. van der Eist uit Doorn het leven heeft gekost. Hij kwam met zijn auto in bot sing met een vrachtauto, bestuurd door J. N. uit Nederhamert. De heer van der E. raakte in zijn wagen beklemd. Hij werd naar een ziekenhuis in Tiel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Maandagmiddag is te Geersdijk, ge meente Wissekerke, een driejarig meis je, dat plotseling de weg overstak, door een vrachtauto overreden. Het kind is korte tijd later overleden. Op de Vleutenseweg te Utrecht is maandagavond de 87-jarige voetganger M. van der Ven uit Utrecht bij het oversteken door een vrachtauto gegre pen. Met een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer naar het Antonius-zie- kenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. Een plotseling de Bezuidenhoutseweg te 's-Gravenhage overstekende voetgan ger, de 68-jarige J. Kreszner, is door een personenauto aangereden en zo ern stig gewond, dat hij tijdens het trans port naar het ziekenhuis Zuidwal aan de gevolgen overleed. In het moederhuis der Zusters van Liefde te Tilburg is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van zuster M. Theresa Boomaars, de melaatse zus ter uit Paramaribo. Op jeugdige leef tijd vertrok zr. M. Theresa Boomaars, die afkomstig is uit Bavel, naar de Ma- jellastichting in Paramaribo, waar de congregatie der Zusters van Liefde zich wijdt, aan de verpleging der melaatsen. In 1913 kwam de algemene overste voor visitatie in de Majellastichting Tij dens dit bezoek bekende zr. Theresa het vermoeden, dat zij sinds enige tijd door de leprozenziekte aangetast was. Tot af scheiding van de communiteit moest worden besloten, toen dit vermoeden juist bleek te zijn. Zr. Theresa ging vol gens haar eigen wens de ergste zieken verplegen. Daar haar handen gaaf ble ven kon zij tot op hoge leeftijd de me laatsen in de Majella blijven verzorgen. Haar laatste levensjaren heeft zij ge deeld met een tweede zuster, die me laats werd. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen, zal de heer H. Bresser op 1 februari a.s. toetreden tot de hoofdredactie van het Utrechts ka tholiek dagblad „Het Centrum". Momen teel wordt de hoofdredactie alleen door de heer Paul de Waart gevoerd. De heer Bresser maakt als chef-redacteur reeds deel uit van cle redactie. Maandagmiddag is het laatste trans port Hongaarse vluchtelingen in Utrecht aangekomen. De groep bestaat uit 350 personen, onder wie 165 alleenstaande mannen, 30 alleenstaande vrouwen en 43 gezinnen. Ook onder deze groep be vinden zich tal van vluchtelingen, die in Nederland reeds familieleden heb ben. De federatie voor vluchtelingenhulp is maandag de gehele dag bezig geweest met de afvoer van de vluchtelingen die tot het vierde transport behoorden. De 55 vluchtelingen die met hun familie of gezinnen herenigd konden worden en reeds vrijdag arriveerden, zijn inmid dels afgevoerd. Ambtenaren van het ministerie van justitie, die- maandag morgen zouden arriveren om de admi nistratieve formaliteiten te vervullen die de hereniging van deze vluchtelin gen met hun familie nog in de weg stonden, zijn ook maandag niet gearri veerd. In overleg met het ministerie van justitie besloot de federatie voor vluchtelingenhulp deze vluchtelingen naar hun familieleden te vervoeren. Op deze hereniging heeft deze groep van 55 personen in Nederland niet minder dan drie dagen gewacht. Advertentie Getrouw aan de traditie van ruim tien jaren heeft de Stichting Hulp actie voor Hongarije wederom, in sa menwerking met het Nederlandse Rode Kruis, heden haar zesde wagon gezonden naar de kampen in Oosten rijk. Deze wagon met kerstgaven was bestemd voor de oud-vluchtelingen 'in de kampen Salzburg, Kuffstein, Bregenz, Klagenfurth en Graz. De wagon bevatte 3000 kerstpakketten. De giften zullen worden uitgedeeld op de kerstbijeenkomsten welke in de diverse kampen op 22 december wor den gehouden. Tevens heeft de Stich ting zorg gedragen dat in een tien tal kampen in Duitsland kerstfees ten georganiseerd kunnen worden waarvoor een bedrag ad 6.000.- werd overgemaakt. Aan 4000 arme gezinnen werd een bedrag aan geld uitgekeerd. Een busje met arbeiders uit Enkhuizen en Bovenkarspel, die te Wormerveer werken, is maandagavond op de Jaag- weg te Avenhorn op een aan de kant staande truck met oplegger gebotst, waarvan de chauffeur bezig was de ach terlichten te repareren. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield en de 46-jarige chauffeur-eige naar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar gewond werd, overleed kort na het on geval. Ernstig gewond werden de ar beiders J. de Boer (59), J. Lub (26) en J Groes en T. Klein, beiden ongeveer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twqe ziekenhuizen in Hoorn vervoerd. De chauffeur van de truck die bijtijds weg kon springen, heeft nog mét een lantaarn gezwaaid om te waarschuwen, doch dit mocht niet baten. Practisch alle Hongaarse vluchtelin gen, die vrijwillig in dienst getreden zijn bij de Limburgse steenkolenmijnen zijn over de eerste kennismaking met de mijnarbeid in ons land uiterst tevre den. Slechts negen- van de honderd zes tig Hongaarse mijnwerkers zijn voor mijnarbeid ongeschikt en zullen binnen kort de mijnen verlaten. Alle anderen bevalt het best. Zij komen niet uitgepraat over de goede arbeidsverhoudingen en de uit stekende werkmethoden. In Hongarije waar zij hetzij vrijwillig, hetzij gedwon gen, in de mijnen van Gyongyos, Sal- gótarjan (noord-Hongarije) Tatabanga en Dorog (west-Hongarije) hebben ge werkt, was alles veel slechter. Het in alle Hongaarse bedrijven toe gepaste gtakanofsysteem liet de arbei ders nauwelijks t(jd om te slapen en eiste van hen bovenmenselijke presta ties. Vatj een zestal jonge Hongaarse vluch- Advertentta „Gaarne draag ik de voorzittersha mer even over aan de heer Albers," zei de heer J. A. Middelhuis maandag middag, toen op de te Utrecht gehou den verbondsvergadering van de K.A.B. de verkiezing van een voorzitter, we gens periodiek aftreden van de heer Middelhuis, aan de orde gesteld werd. Het woordje „even" ontlokte aan de vergadering een lachend protest, maar binnen vijf minuten bleek de stellig heid, waarmee de heer Middelhuis zijn terugkeer op het voorzittersgestoelte voorzien had, niet misplaatst te zijn, want- bij acclamatie werd hij herkozen. Er waren trouwens geen,tegen-kandida ten gesteld. Tevoren had de voorzitter een aantal opmerkingen moeten beantwoorden naar aanleiding van zijn openingsrede (zie ons blad van gisteren) over de prijs- stabilisatie en de consequenties hier van voor de werknemers. De heer Mid delhuis wees er op, dat wanneer de prij zen niet in toom gehouden worden, de vakcentralen ongetwijfeld met nieuwe Ioonvoorstellen zullen komen. Op dit moment zijn looneisen echter niet in 's lands belang. De werknemers moeten nu welis waar een offer brengen het is overigens nog nooit voorgekomen, dat zij slechts één procent behoefden bij te dragen in een premie van 6% pet. (oudedagsvoorziening) maar de werkgevers zijn er ook niet zonder pijn afgekomen. De overheid geeft geen gelukkig voorbeeld, al moet men er rekening mee houden, dat de elek triciteitsbedrijven de beduidend ge stegen kolenprijzen de laatste jaren niet doorberekend hadden en dat vrij wel alle tramondernemingen met ver lies werken. Opheffing van de gemeente-klassifi- catie heeft ook loonpolitieke consequen ties, zodat er in dit stadium niet aan te denken valt, al maakt de oudedags voorziening/geen onderscheid tussen de gemeenten. Hoewel deze voorziening een unifor me loonmaatregel noodzakelijk maakt, is de vrjjere loonpolitiek niet van de baan. Er wordt verder gezocht naar een behoorlijke regeling: de regering zal thans met voorstellen moeten ko men. Verbond, afdelingen en instellingen van de K.A.B. hebben reeds 81.000 gul den bijeengebracht voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Over verdere hulpverlening en eventuele benadering van de buitenlandse arbeiders wordt nog overleg gepleegd. Voor het eerst is in 1956 de opbrengst van het Mgr. Van Schaikfonds' boven 100.000 gulden gestegen. Er is dit jaar reeds 85.000 gulden uitgekeerd aan ou ders van priesterstudenten uit K.A.B.- gezinnen; omdat er echter 1300 aanvra gen waren, kon de gemiddelde uitke ring nog niet bijzonder hoog zijn. Hoe wel de voorzitter zeer tevreden was over het mooi eresultaat, ondersteunde hij de suggestie van de Haarlemse bond om de activiteiten voor het fonds op te voeren. De geestelijk adviseur, rector J. Doesburg, die weliswaar kon wijzen op herhaalde lofprijzingen van het Episco paat, voelde zich in een korte toespraak toch gedwongen de bestuurders een ge wetensvraag voor tè houden: Is de in vloed van de K.A.B. op het geloofsle ven van de leden en hun gezinnen nog wel aanwijsbaar? De beweging is ge boren uit zielzorgelijke motieven, maar spelen deze nog steeds dezelfde rol? De bestuurders moeten een eerlijke diagnose durven stellen en zich afvragen of de K.A.B. nog wel de toon aangeeft in idealisme en uitbloei van het geloof onder haar leden. Meer dan 400.000 le den en hun gezinnen hebben via de be weging een kans om hun binding met het geloof te behouden. Deze kans zal uitgebuit moeten worden, eventueel door vernieuwing van de methoden, langs wel ke de beweging haar leden benadert. telingen, die samen met een honderd tal andere meest ongehuwde landgeno ten in het gezellenhuis van de staats mijnen te Leyenbroek-Sittard verblij ven, vernamen we, dat de Hongaren, die gedwongen waren in de mijnen te werken, bijna iedere dag ('s zondags niet uitgezonderd) zestien uur moesten werken. De vrijwilligers kwamen doorgaans aan een 72-urige werkweek. Ook zij wa ren verplicht s' zondags te werken. Ar beiders, die zondagsdienst weigerden, wachtten hoge geldboeten of gevange nisstraffen. Een van onze zegslieden werd, zo vertelde hij, veertig dagen en nachten in een donkere gevangeniscel opgesloten en verder veroordeld om een onbeperkte tijd door te brengen in de beruchte gevangenis „Maria Nos tra", even buiten Boedapest gelegen. Dezelfde straffen liepen mijnwerkers op, die er niet in slaagden de voorge-. schreven kolenhoeveelheden te delven. De lonen waren bar slecht. De dwang arbeiders ontvingen géén loon, hoog stens enkele sigaretten, en de vrijwilli ge mijnwerkers zagen hun zware ar beid „beloond" met een maandsalaris dat nauwelijks toereikend was om er een costuum van te kopen. De maand- uitkeringen voor gepensioneerden wa ren net voldoende voor de aankoop van tien kilo vet. n Alleen leden van de communistische partij verdienden meer en konden bo vendien terecht in goedkope winkels, waar alleen aan communisten werd verkocht. Bij het streven naar ver betering van de arbeidstoestanden viel geen steun van communistische vakorganisaties te verwachten. Wel het tegendeel, aangezien de leiders van deze organisaties de arbeiders tot nog hogere werkprestaties pro beerden op te jagen. „Deze leiders", aldus onze zegslie den „waren grote nietsnutten, die de arbeiders uitbuitten". Tegen hen viel niets te beginnen, omdat zij zich ge steund wisten door de gehate veilig heidspolitie. Ten aanzien van de toestanden in de mijnen vertelden de vluchtelingen ons, dat de Hongaarse mijnen in het geheel niet een vergelijking met de Nederland se mijnen kunnen doorstaan. In Hon garije moeten de kolen nog met houwe len en handboren worden losgekapt. Pneumatische afbouwhamers, zoals in onze mijnen worden gebruikt, zijn er zeldzaam. Het ondergrondse kolentran- port geschiedt er nog met paarden, de mijngangen worden met hout gestut, aan stofbestrijding wordt niets gedaan, de veiligheid is er zo gering dat ontel baar velen dodelijk verongelukken. De toestanden buiten de mijnen wa ren al evenzeer slecht. Overal en altijd aldus onze zegslieden, voelden we ons bedreigd door de geheime politie. Nie mand was te vertrouwen, 'n normaal gezinsleven was onmogelijk, de woning nood ontzettend groot, kortom het le ven was er ondragelijk. Een opstand kon niet uitblijven. De ongehuwde Hongaren hebben het in het gezellenhuis, waar ook Ita- Overal op de wereld gaat nu weer het kaarslicht op flakkeren. Dat is een mooi oud gebruik, dat wij ons niet laten ontnemen. Voor wat mij betreft, het kaars licht heeft op mij een on dermijnende invloed. Ik word er week van. En als het erg lang duurt krijg ik de neiging om van louter ontroering zo'n kaars met vlam en al op te eten.. U moet mij dus maar niet op Uw kerst diner uitnodigen. Iedereen ondergaat de weelde van het vurige festijn overigens verschil lend. Neem bijvoorbeeld de kleine George. Hij maakt het van het jaar voor het eerst bewust mee, het schone Kerstfeest. Laatst ontstak zijn moeder enkele ogenblikken de proefverlichting. Het kereltje sloeg haar werkzaamhe den met een ietwat verbij sterae opge togenheid gade. En toen mama ook een kaarsje voor het Mariabeeld ontstak móest hij even zijn hart luchten. „Een fikkie voor Maria", kreet het manneke, zuchtend van bewondering. Een tweejarige Duitse herdershond, Zsoly is zijn naam heeft het leven gered van een Hongaars echtpaar, dat 2 december naar Oostenrijk vluchtte en thans veilig in de Utrechtse Jaarbeurs hallen vértoeft. Het Hongaarse echtpaar verliet eind november zijn woning. Het moest een 80-jarige moeder achterlaten. Een lang durige tocht vol gevaren begon. Dicht bij de Oostenrijkse grens hadden de Russen alles afgezet en het passeren van de grens zou 2 december de dood betekend hebben. De man, een mole naar, trachtte door een dicht naaldbos een veilige weg naar de vrijheid te vinden. Toen men meende dat deze weg naar de vrijheid niet zo lang meer was, ver zette de hond zich. Het dier wilde niet verder en men besloot de nacht in het bos door te brengen. De volgende mor gen werd een nieuwe poging onderno men en zonder onderbreking leidde de hond het echtpaar over de grens. Toen men in Oostenrijk in veiligheid was bleek, dat de voorgaande nacht de Rus sen het bos van vluchtelingen gezuiverd hadden en velen hadden neergeschoten. De besloten ledenvergaderng van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, gewijd aan het vraagstuk der prijsstabi- bilisatie en gehouden 11 december in Diligentia in Den Haag is tot de conclu sie gekomen, dat het Verbond achter de politiek van minister Zijlstra dient te staan, daarbij aan het bestuur opdragend over de bezwaren, die de uitvoering van de prijsstabilisatiepolitiek voor het be drijfsleven meebrengt, voortdurend en nauw overleg met het departement van economische- zaken te plegen. Het ver bond was bereid de samenwerking, welke in de SER-commissie zo treffend tot uiting is gekomen, doelbewust te ver volgen. Dit wordt medegedeeld in De Neder landse Industrie, orgaan van het ver bond. Kritiek over de wijze, waarop de prijs, stabilisatie in het afgelopen jaar werd uitgevoerd, ontbrak in deze vergadering niet terwijl duidelijk in het licht werd gesteld voor welke, soms welhaast on overkomelijke, moeilijkheden individuele ondernemers, die voor alles de continuï teit van hun onderneming voor ogen dienen te hebben, in veje gevallen wor den gesteld. Het niet mogen doorbereke nen van verhoogde loonkosten en het vereiste overleg inzake andere kosten stelt aan de ondernemers zware eisen. Advertentie Betere schoenen zijn voorzien liaanse en Nederlandse mijnwerkers verblijven, best naar hun zin. Het eten is er uitstekend, al is het Hol landse menu niet al te gevarieerd en voor de vrije tijd is er ontspanning genoeg. Een gedeelte van hun vrije tiid offeren de Hongaren graag op voor de Nederlandse les. Twee keer per week komt mevrouw Ilona van Dijk-Pécsy, (zelf Hongaarse) die in 1945 als vluchteling naar Nederland kwam en hier met een mijnbeambte gehuwd is er eenvoudige taalles ge ven aan haar jeugdige landgenoten. Het geven van Nederlandse taal is geen gemakkelijk karwei, meent me vrouw van Dijk, maar desondanks toch een prettige bezigheid, omdat al mijn leerlingen bijzonder ijverig zijn. De premier van Indië, Shri Jawaharlal Nehroe, brengt momenteel een bezoek aan de Verenigde Staten en heeft o.a. een onderhoud gehad met president Eisenhower. Op de foto de begroeting op het Witte Huis te Washington, waarbij mevrouw Eisenhower en me j. Indira Gandhi, een dochter van Nehroe, lachend toekijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3