Velsens raad huiverde onder dreigende K ru Tweede basis-industrie zou IJmuiden onbewoonbaar maken College weet van Krupp- plannen alleen uit de pers m Ontwerp-bezwaarschrift inzake streekplan Zuid- Kennemerland aanvaard Hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen COGNAC KRUISWOORDRAADSEl Bouw van 80 woningen te Zandvoort Gemeente verleent mede werking aan „Eendracht Maakt Macht" r r r HET CONGRES DANST j r HET CONGRES DANST JAN VAN DER MEER STREEKPLAN ZUID-KENNEMERLAND OP ACHTERGROND ERIC DE NOORMAN m GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT V.S.O.P. 1 Haarlemse zeeman iï* Zweden veroordeeld WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 PAGINA Interim-rapport Andere bezwaren Streekplan VRIJDAG in REMBRANDT Busstation bij watertoren? Mariale conferentie FINE CHAMPAGNE j RAADZAAL GEEN KOFFIEHUIS! Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Drie jaar tuchthuis wegefts poging tot doodslag VRIJDAG in REMBRAND* Albert de Klerk neemt ontslag als dirigent Als een onheilspellend en ongrijpbaar spook waarde dinsdagavond door de raadszaal van Velsen de dreiging van een mogelijke vestiging van het Krupp-concern in de IJmond, meer in het algemeen gesteld de dreiging van een tweede basis-industrie aan de zuidkant van het Noord zeekanaal. De gemeenteraad heeft bijna drie uur besteed aan een behande ling van het streekplan Kennemerland-Zuid, voor zover daartegen bezwa ren van Velsense zijde zijn aan te voeren. Daarbij woog het openhouden van de mogelijkheid van een tweede basis-industrie wel heel zwaar en wel licht daardoor zou de indruk gevestigd kunnen worden, dat dit het enige bezwaar is. Velsen is echter lang niet overtuigd van de noodzaak tot een zo ingrijpende verbreding van het Noordzeekanaal als wordt voorgesteld en heeft in dit verband een opdracht verstrekt aan het Nederlands Econo misch Instituut om een onderzoek in te stellen naar de ontwikkelings- tendenzen van de scheepvaart op het Noordzeekanaal. Velsen wil ook de kwestie van een tweede tunnel onder dit kanaal uit het streekplan lichten, teneinde dit eerst in commissoriaal verband te doen bestuderen. En ten slotte acht Velsen het onjuist, dat Ook bij dit streekplan een verwijzing naar een schadevergoedingsregeling ontbreekt. Voordat de gemeenteraad van Velsen de discussie over dit streekplan opende heeft de directeur van Openbare Wer ken, de heer ir. D. N, Dammers, aan de hand van uitvoerige kaarten een over' zicht gegeven van de betekenis van het streekplan en daarbij ook de bezwaren van Velsen gemotiveerd. Er is ook vol doening bij Velsen, omdat het mogelijk is geworden het woongebied ten zuiden van Duinwijk een flink stuk uit te brei den en volgens wethouder Verbeek heeft de gemeente hiermee bij een normale ont wikkeling medicijn voor een twintigtal jaren. De heer Dammers heeft ook laten zien, wat het zou betekenen, als er een tweede basis-industrie komt. Zelfs als deze maar-half zo groot zou wor den als de hoogovens, dan zou daar voor een terrein van 300 hectare nodig zijn. En de daardoor benodigde ex tra woningbouw zou minstens 400 hec taren duin- en bosgebied opslokken. Het openhouden van deze mogelijkheid in het streekplan betekent een koekoeks ei, waarmee de Randstad Holland zwaar wordt belast. Alle fractievoorzitters hebben een tweede basis-industrie als onaanvaard baar voor een harmonische ontwikke ling genoemd en tal van bezwaren te berde gebracht. De heer Nuyehs (K.V. P.) heeft het college op de man af ge vraagd, wat er waar is van de berich ten over een vestiging van Krupp in de IJmond. Hü citeerde daarbij ook ■een bericht uit Rotterdam, waar bur gemeester van Walsum op een verga dering gezegd zou hebben, dat de be langstelling voor een hoogoven-indus trie van Rotterdam afgewenteld was en dat de plannen nu meer gingen in de richting van de IJmond. De heer van Os v. d. Abeelen (Arb.) betoogde, dat een dergelijke industrie weer andere bedrijven aantrekt. Het streekplan zou geheel teruggenomen moeten worden, als deze plannen door gaan. Hij wees voorts op de rampzalige gevolgen, die bij een economische terug slag dan te duchten zjjn. Evenals de heer Nuyens voerde hij hetzelfde ar gument aan, dat bij de behandeling van het streekplan IJmond-noord is ge bruikt, de heersende westenwinden. Toen zou men het hebben kunnen uit leggen, alsof Velsen aan Beverwijk de uitbreiding niet gunde. Nu kan Velsen bewijzen, dat het argument op andere gronden is gebruikt. Het is ook zelf zeer bevreesd voor de industrie-luchtjes over een belangrijk woongebied. De heer Lips (A.R.) wees o.a. ook op de sociale en culturele gevolgen van een tweede basis-industrie. Het zal toch zo moeten zijn, dat als deze industrie er komt en massa's mensen aantrekt, dat zij hier dan toch ook met vreugde moeten kunnen wonen. Spreker begreep niet, waarom men van regeringswege, desnoods vertrouwelijk, geen tip van de «luier had opgelicht. Een dergelijke zwa re industrie heeft misschien ook wel voordelen. Die ook kennende, zou het gemakkelijker vallen een oordeel te vel len, meende hij. Nadat men van communistische zijde had betoogd, dat rustig aangenomen kan worden, dat de plannen van Krupp in een vergevorderd stadium zijn, zon der dat hierdoor overigens ook maar een schijn van bewijs werd aangedra gen, vroeg mevr. Heykoop (V.V.D.) zich af, waar de bevolking dan zijn longen zal moeten hebben. Zij, kon ook niet be grijpen, waarom de Randstad Holland zo groot zou moeten worden, terwijl in het oosten delen van ons land leegge zogen worden. Maar als men nu toch de mogelijkheid van een tweede basis-in dustrie open wil laten, wel dan zag zij er ook geen bezwaar in om alvast het woongebied maar een stukje uit te brei den. Dan had Velsen in dat opzicht ten minste wat lucht. De heer van Dongen (C.H.) had het als laatste het gemakke lijkst. Hjj kon zich bij de voorgaande sprekers volledig aansluiten. Het merkwaardige is, aldus wethouder Verbeek, dat de bezwaren zich in hoofd zaak richten tegen wat niet in het streekplan staat, maar wat er ooit in zou kunnen komen. Het college weet niet meer over Krupp-plannen, dan wat het in de kranten heeft gelezen. Wel weet het college al jaren, dat de mogelijkheid van een tweede basis-industrie aanwê- zig is. Daarover is reeds gesprokén in het Interim-rappört van 1951, dat door de ministerraad is aanvaard. Tot nu toe was er de dreiging van een kali-indus trie, waartegen Velsen zich steeds met hand en tand verzet heeft. Maar, aldus de wethouder, IJmuiden zou gerekend kunnen worden tot een onbewoonbaar gebied, of het nu Krupp zou zijn of een kali-industrie, die zich hier vestigde. Een tweede basis-indus trie zou de dood in de pot zijn voor Velsen en de gemeente zou een grote zonde bedrijven, als zij hier tegen niet in opstand kwam. De protestant-christelijke fractie had een motie geannonceerd om daarmee het college een spoorslag te geven. Het col lege achtte deze motie overbodig en de fractie-voorzitters, behalve die van A.R. en C.H.U. dachten er net zo over. De heer Lips trok daarna zijn motie in. Algemeen was het bezwaar tegen de voorgestelde verbreding van het Noordzeekanaal tussen Velser pont en spoorbrug tot een spiegelbreedte van 300 meter, omdat de argumentatie hier voor ontbreekt. Waar het offer aan de zuidkant van het kanaal gebracht moet worden, wil Velsen daar toch in ieder geval de redelijkheid van inzien, van daar de opdracht aan het Ned. Econ. Instituut. Daarnaast was er de be duchtheid voor 'een verbreding meer in westelijke richting in verband met vergroting van het sluizencomplex. Het is als met de tweede basis-industrie, niet in het streekplan opgenomen, maar de mogelijkheid is opengehouden. Dat zou dan een belangrijke hap uit het woongebied van IJmuiden betekenen, waarbij de heer Nuyens als enige troost zag, dat dan tenminste ook de nimmer door hem gewaardeerde industriehallen het loodje zouden moeten leggen. De bezwaren tegen de als mogelijk heid geprojecteerde tweede tunnel on der het kanaal waren van technische aard wat de bouw van deze tunnel en de daarvoor benodigde ruimte betreft, maar ook wat betreft de aansluitende wegen. Die wegen vormden overigens toch een ernstig probleem, omdat ten aanzien van de naar die plaats te ver leggen pontverbinding ook nog geen een stemmigheid is tussen Velsen en de rijkswaterstaat. Velsen wil namelijk een bescheiden ponthaven, waardoor een flink opstelplein en een goede krui sing wordt verkregen, alsmede hand having van een passende verbinding rn^t IJmuiden, terwijl de rijkswater staat een diepe insteekhaven heeft ge dacht, waardoor de wegenplannen vol komen in de knel raken. 52 Weinige ogenblikken nadat de gevangene in de toren verdwenen is, komt men de vier vrienden verzoeken aanwezig te zijn bij de ondervraging. „Kijk", kraakt de oude Con all, met dit soort boeven krijgt ge hier nu te ma ken, mijn krijgers troffen hem aan, verdacht rondsluipende in de buurt van deze burcht, strafbaar, hij droeg een gevaarlijke boog met pijlen, strafbaar". Eric neemt de jonge gevangene eens op en vindt dat deze er bepaald 'niet zo schurkachtig uitziet. „Gij zult sterven, boef", krijt de oude. „Hebt ge soms ietste maken met de bruid der goden ook?" De jongeman lacht schamper. „Zc is mijn bruid, ik was het die haar bevrijdde". „Ge liegt", stottert Conall met een verschrikte blik op de aanwezige krijgers. „Dat bestaat immers niet, geen sterfelijk wezen zou zoiets overleven, dat weten we allemaal". Zenuw achtig gebaart hij zijn krijgers het vertrek te verlaten. De jonge gevangene lacht spottend. „Er is mij bij de grafheuvel niets overkomen, de goden waar over gij spreekt, bestaan slechts in Uw verbeelding. Ik vrees hen niet lan ger". De houding van de jonge kerel dwingt Erics bewondering af. „Ge toch niet een man ter dood brengen omdat hij zijn vrees overwint en poofft zijn bru^d te redden van een wrede dood?" wendt hij zich tot Conall. waarom is het strafbaar als een man zich van wapens voorziet; de minste jager beschikt in ons land over pijl en boog". De gevangene wendt met een ruk het hoofd en staart Eric enige tellen onderzoekend aan, maar zijn ge~ zicht blijft onbewogen. „Dwaze praai, zwijg", briest Conall. „Sterven zal de~e schurk. Wapens zijn gevaarlijk in hun handen en Ongeloof is de kiem van verzet. Morgen zult ge hangen", bijt hij zijn gevangene toe". Deze verwiW of verweegt niet. Fier richt hij zich op. „Het zij zo", zegt hij. „Doch mijn volk zal wraak nemen, en gij Zult hangen naast mij. Die prijs voor hun vrij heid wil ifc betalen". Zwijgend heeft Eric toegeluisterd. „Dat is een kerej naar mijn hart en als er een is die geholpen moet worden, is hij het Burgemeester Kwint en wethouder Verbeek van Velsen, hebben zich in de raadsvergadering van Velsen van dinsdagavond de bezwaren tegen het vesti gen van een tweede zware basis-industrie in de IJmond nader toe laten lich ten. Het linkse grote vlak No. I laat de oppervlakte van de tweede basis industrie zien, vlak No. II geeft de grootte van de daarmee samenhangende hemoUtingsuitbreiding, dut dus tot voorbij Santpoort tal moeten leiden, weer. Dinsdagavond vergaderde de Zand- voortse gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester van Fenema. Nadat een aantal hamerpunten was af gedaan kwam de hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen ter sprake. De heer SLEGERS (K.V.P.) betuigde zijn instemming met het voorstel tot het adopteren van een tweetal vluch telingen gezinnen; een gevolg van een door spr. gedane suggestie. De heet TATES (V.V.D.) wees op de gulheid van het Nederlandse volk jegens de Hongaarse vluchtelingen. Enthousias me vervaagt echter na enige tijd en dan kijkt men anders tegen de beloften, die men onder de indruk der actuele gebeurtenissen heeft gedaan. Spr. gaf daarvan verschillende voorbeelden. Zo gaan er nu reeds stemmen op, om de 4-mei-herdenking af te schaffenSpr. stond volkomen achter de landelijke hulpactie voor Hongarije,, maar ont veinsde zich niet dat de toewijzing van twee woningen grote bezwaren heeft voor de „eigen" woningzoekenden in Zandvoort. Handelt men daarmede wel eerlijk? Poor deze hulpverlening wor den twee Zandvoortse gezinnen gedu peerd. De heer LINDEMAN (K.V.P.) be toogde dat hulpverlening zonder offers onbestaanbaar is. Vandaar dat spr. de geste van B. en W. toejuichte. Hier wordt een offer van de Zandvoortse gemeenschap gebracht ten behoeve van de Hongaren. Ir. VAN KUYK (P.v.d.A.); zei dat het offer meer bestond in het vragen van enig geduld van bepaalde woningzoekenden. De heer SLAGVELD (Pi. B.) voelde meer voor financiële hulp in de vorm van bekostiging van het verblijf van enkele gezinnen in kampen. De VOORZITTER wees er op, dat het college van B. en W. de nodige besluiten had genomen; het had daar toe de bevoegdheid. Spr. bezag het voorstel in het licht van de gedachte, dat een offer moet worden gebracht. De nood der Hongaren is niet te ver gelijken met die van de Nederlandse woningzoekenden. Het westen heeft Hongarije volkomen in de steek gela ten. Laat Zandvoort nu door dit offer iets doen ter delging van deze morele schuld aan de Hongaren, zo zei de burgemeester. Spr. stelde de heer Slagveld (die op de taalmoeilijkheden had gewezen; een gezin wordt nj. naast zijn. woning on dergebracht) een Hongaarse gramma tica ter beschikking! De burgemeester wekte nog op tot milde vrijgevigheid bij de vluchtelingencollecte welke op 29 december in Zandvoort zal worden ge houden. Na enige discussie verklaarde de raad zijn instemming met het beleid van B. en W. ter zake. Tot leden van de commissie voor georganiseerd overleg werden benoemd if- P. G. van Kuijk, C. Siegers en J. W. Gosen. Tot plaatsvervangers mevr. Mol-van Bellen en de heren Lindeman en G. Tates. Het ontwerp-streekplam voor Zuid- Kennemerland ontlokte de heer TATES (V.V.D.) de erkenning, dat hij over dit streekplan geen oordeel kon vor men daar hem over dit streekplan geen voldoende tijd ter beschikking stond. De heer SLEGERS (Ki.V.P.) kritiseer de het feit, dat de planplogische dienst zonder overleg met het gemeentebe stuur de noordoostelijke randweg had gewijzigd in een voor de gemeente on aanvaardbaar tracé; ook had spr. be zwaar tegen het beperken van de uit breidingsmogelijkheid der bebou wing van Zandvoort in noordoostelijke richting (ten noorden van de spoor baan). Spr.' bepleitte een wegenplan, waarbij de dorpskern voor! bezoekers gemakkelijk te bereiken zal zijn. De heer TATES protesteerde daar na nogmaals tegen het feit dat hij geen gelegenheid heeft gehad dit plan te be studeren. Hij achtte behandeling in de ze raadsvergadering zelfs in strijd met de gemeentewet. De VOORZITTER merkte op, dat de gang van zaken volkomen correct is. De stukken hebben trouwens twee maanden voor een ieder (dus ook voor de heer Tates) ten raadhuize ter visie gelegen. „Daar heb ik niets mee te maken" riep de heer Tates uit. Wet houder KERKMAN (P.v.d.A.) wees er op, dat de ter zake deskundige raads commissies de stukken nauwkeurig heb ben bestudeerd; het ging volgens spr. niet aan, een voorstel aan te houden, omdat de heer Tates geen gelegen heid heeft gehad de stukken te bestu deren. Er volgde hierna nog een enigszins geprikkelde discussie waarin de1 heer Tates een betoog van de voorzitter als nonsens betitelde. Een uitdrukking welke hij op verzoek van de voorzitter („beheers u enigszins, mijnheer Tates," zo zei de voorzitter) terugnam. De be handeling van het voorstel werd daar na voortgezet. De heer KONING (A.Z.B.) meende, dat als de planologische dienst meen de dat de bezoekers van Zandvoort bui- teti het dorp moeten worden geleid, de ze „er gloeiend naast is." De heer SLAGVELD (PI. B.) wilde aan het bezwaarschrift toevoegen een protest tegen de aantasting van de ge meentelijke autonomie. De VOORZITTER hield nog een uit voerige beschouwing over het streek plan waarin hij o.a. wees op de ont wikkeling van het industriegebied van IJmuiden, welke het maken van een kustweg tussen IJmuiden en de Kop van de Zeeweg urgent maakt. Vandaar dat Zandvoort er op aandringt dat deze weg als verkeersweg (en niet als voet- of ruiterpad) op het streekplan wordt geplaatst. Als persoonlijk oordeel zei spr., dat Zandvoort tegenover de provinciale weg ZandvQort via Aerdenhout an ders staat dan Bloemendaal. Zand voort „krijgt" als het ware deze weg van de provincie. Spr. was echter beducht voor de gebrekkige aanslui ting welke deze weg op het bestaande wegennet zal hebben. Spr. deelde de bezwaren van de gemeente Haarlem ten deze. Haarlem zal trouwens de brug over het Spaarne vooralsnog niet tot stand brengen. Spr. wilde niet pleiten voor de enigszins met senti ment geladen weg-De Ranitz. Misschien dat in de verdere toekomst de urgentie van die weg duidelijk zal worden. De voorzitter had in de raadzaal nog een schoolbord doen aanbrengen ten einde desgewenst de raad nog verdere voorlichting aan de hand van bordte keningen te geven. Hieraan bleek ech ter geen behoefte te bestaan. Het ontwerp-bezwaarschrift werd met algemene stemmen aanvaard. Een discussie ontstond nog over de vraag of bezwaar moest worden ge maakt tegen onnodige aantasting van 'de autonomie der gemeente. Ir. VAN KUYK (P.v.d.A.) was daar niet voor omdat aantasting van gemeentelijke be voegdheden aan het wezen van het streekplan inhaerent is. Weth. KERK MAN (P.v.d.A.) wees op verschillende feiten, waaruit blijkt dat men onvoldoen de rekening heeft gehouden met de be langen, wensen en bevoegdheden van- de gemeente. De raad besloot tenslot te ook de aantasting van de autonomie in voorzichtige bewoordingen ter spra ke te brengen. Advertentie „Is er iets loos met het busstation?" zo vroeg'de heer GOOSEN (A.R.) bij de rondvraag. Spr. had vernomen dat deskundigen van de N.Z.H.V.M. met grote tekeningen gewapend op het par keerterrein van de watertoren waren aangekomen om de situatie op te ne men. Spr. wees op het besluit van de raad om het busstation te vestigen op het „Zwarte veld" bij het tegenwoor dige eindpunt van de tram. De VOORZITTER had van dit bezoek niets gemerkt, doch deelde mede, dat de bus na opheffing van de tram tijde lijk naar de watertoren zal worden ge voerd, omdat de aanleg van de bus baan eerst ter hand kEn worden ge nomen als de trambaan is opgebro ken. De heer LINDEMAN (K.V.P.) wees op de onvoldoende verlichting van de Zandvoortselaan. De VOORZITTER deelde mede dat afdoende verbetering eerst mogelijk- is als de plannen tot verbreding van deze weg worden uit gevoerd. In de kapel van de zusters aan de Koningstraat, wordt morgen, donder dag, des avonds te 8 uur de derde Mont- fortaanse Mariale Conferentie gehouden, waarbij allen, die daarvoor in aanmer king komen, worden uitgenodigd. Advertenti tw>4e, CHAMPAGNE £■^*1 De beste cognac-districten zijn de Grande en de Petite Champagne. Alleen cognac uit deze gebieden en voor minstens de helft uit de Grande Champagne afkom stig, mag zich volgens de franse wet Fine Champagne noemen. Rémy Martin maakt uitsluitend Fine Champagne in één enkele kwaliteit: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin dan kunt U er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte-Cognac te krijgen. RENY MARTIN JMPOU4UIS. t A CO Ui t-OUEN - A M-S-I-E JLCt A.M Enkele uren vóór de raadsvergade ring werd nog een voorstel aan de Zandvoortse gemeenteraad gedaan om medewerking te verlenen aan een bouw plan van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht". Het betreft de bouw van 80 woningen, waarvoor I Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bereids medewerking hebben toegezegd ter verkrijging van bouwvolume. 4 1 4 T" 't 1 u V tt u «V u Aan de Van Lennepweg ten oosten van het sportterrein zullen twee flat gebouwen verrijzen In vier woningen, met in totaal 36 woningen; ten oosten van de Jac. P. Thijsseweg 20 eenge zinswoningen en bovendien een complex van 12 beneden- en 12 bovenwoningen. Het bouwplan is ontworpen door de architect B. J. J. M. Stevens te Haar lem. 56 woningen zullen als woningte kort-woningen worden gebouwd en de 24 beneden- en bovenwoningen die ruim zijn opgezet krijgen het karak ter van middenstandswoningen: hier voor zal toepassing van de rijks-pre mieregeling worden gevraagd. D© kosten van het bouwrijp maken van de terreinen worden geschat op 219.100. De kosten van de 56 woning wetwoningen zullen (met inbegrip van de grond) ruim een miljoen bedragen. Voorgesteld werd daarvoor de nodige voorschotten aan de vereniging ie geven. De bouwkosten van de 24 midden standswoningen zijn nog niet bekend. De daarvoor benodigde gelden wil de woningbouwvereniging zelf lenen onder garantie van de gemeente. Voorgesteld werd dat in beginsel tot een zodanige garantie zou worden besloten. Het voorstel kon niet eerder worden gedaan omdat het overleg met de pro vinciale planologische dienst omtrent de situering van het plan eerst op 30 no vember was beëindigd. Uitstel van be handeling tot de volgende vergadering was niet mogelijk omdat de plannen vóór 1 januari a.s. moeten worden in gediend. De heer LINDEMAN (K.V.P.) was als gemeentelijk gedelegeerde met de ze zaak op de hoogte en juichte het voorstel toe. Spr. vroeg of het mogelijk zou zijn de benodigde gelden tegen 4% pet. te lenen. Spr. achtte het niet on- Het bedroefde de heer Gosen (A.R.) kennelijk dat de publieke belangstelling voor de vergaderingen van (Ie Zand voortse gemeenteraad zo gering is. Spr. meende dat de stoelen op de tribune te ongemakkelijk zijn. Hij wilde die door gemakkelijker meubelen laten vervan gen en ook het publiek een kopje koffie offreren! Burgemeester Van Fenema zal de stoelen eens gaan proberen, maar voelde er niets voor om van het raad huis een koffiehuis te maken. mogelijk dat de rente-stop zou worden doorbroken. De heer SLEGERS (KVP) vroeg of men in de groeiende woonwijk in plan-Noord geen winkels geprojec teerd heeft. Wethouder VAN DE WERF (C.H.) maande ten deze tot voorzichtigheid. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) verwachtte dat het rijk des noods de woningwetvoorschotten aan de gemeente zal verstrekken. Wordt het rente-gamma gewijzigd, dan zal de hogere rente worden berekend. Bij voortschrij dende bebouwing zal ruimte voor win kels worden gereserveerd. Het voorstellen werd met algemene stemmen aanvaard. De Zandvoortse culturele Kring ,,'t Helm" geeft morgen (donderdag) een film-avond in „Monopole" te Zandvoort. Drie bijzondere films zullen worden ver toond, namelijk: „Crin Blanc" (Witte manen) een Franse film over wilde paarden van de ruige streek Camarque in Zuid-Frankrijk; „The pleasure gar den" (de tuin der vreugden) een mo dern sprookje, raak getroffen en ge persifleerd, en tenslotte de film „Dead of night" (het tweede gezicht), een cre atie van vier regisseurs. Een hoogst merkwaardige film van Engelse makelij. Burgerlijke Stad Haarlem Horizontaal:1. jongensnaam, 5. k°s. senovertrek, b. kostbare delfstof, boom, 14. rug in een aardlaag. 15. larf 16. blaasje. 20. schepeling. 24. ijzeroxy" 25. verdriet. Verticaal: 2. Frans pers. voornaam^'1 3. bar, 4. deel v. d. mast. 5. zangnoO«> 6. strik, 7. voorzetsel, 9. muurholte. N' te zijner tijd (afk.), 11. ivoor, 12. tee»1 13. wandversiering. 17. nakomelingschap' 18. verbinding. 19. onnozel, 20. PeT j voornaamw., 21. bekende mötorrae^ (afk.), 22. herkauwer, 23. naamloze veO' nootschap (Fr. afk.). Horizontaal; 1. puzzel, - ogen, 2. luieJ' - emelt, 3. ernstig, - b.l.. 4. snoeien. spek, - gene, 6. tiran, - wedde, 7. el, nobel, - er, 8. rayon, 9. eten, - prie®1' 10. nul, - fat, - Eva, 11. slaap, - trog- Verticaal: 1. pleisteren, 2. uur, - P"V tus, 3. zinker, - yell, 4. zes, - kanon, 5' erts, - non, - fa, 6. Inn, - pap, 7. ego, Weert, 8. O.M.. egel. 9. gebied, - beef' 10. ellendei - .EVQ, 11. N.T., - neersla»' Een rechtbank te Gothenburg (Zwe den) heeft een 23-jarige» zeeman ulJ Haarlem tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens poging tot doodsla.»' De Haarlemmer en een bootsman u Bussum voeren beiden op het Neder' iandse tankschip Astrid Naess. Oh1' streeks midden oktober lag hun sch'P in Gothenburg. Tijdens een bezoek a8° het Zweedse schjp Scandius ontstol10 een gevecht tussen de beide NederlaP' ders. Hun werd bevolen het Zweed»® schip te verlaten, maar zij zetten h* gevecht op de kade voort. Na het gevecht werd de bootsman zeer ernstig gewonde toestand naar ï»ct ziekenhuis vervoerd. Hij bleek doof' zeefd met dolksteken. Na drie weke° verblijf in het hospitaal was hij in verre hersteld, dat hij naar Nederla"" kon terugkeren. Verdachte gaf toe, dat hij zijn maaj een of enkele malen met een dolk h°° gestoken, maar hield vol uit zelfver* dediging gehandeld te hebben. Advertentie Naar wij vernemen heeft de heer A'J bert de Klerk zijn functie van dirigeI> van Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenk°ft neergelegd. Deze ontslagaanvrage vih° haar oorzaak in de overdrukke wefjv zaamheden van de heer De Klerk A"0 zijn bendeming. tot stads-organist Haarlem, door een contract met TelefdP, ken voor een groot aantal orgel-opnaih® in Duitsland en door enkele buitenlah0® tournees, die hij binnenkort zal onde1 nemen. Dit garnituur is uitgerust met 16 kaarsjes. Alle lampjes hebben een z.g. stroom- brugje, waar- door bij het defect raken vgn een lampje de andere blijven branden. Met ronde dennegroene kelkjes, voor-g p Wf zien van verschuifbare bevestiging!.O. «J GEN. CRONJÉSTRAAT 1 op de hoek HAARLEM - TELEFOON l"6152

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2