Benoemt de Paus weer staatssecretaris een Geruchten over hervorming van de Curie Venhcdk PEP-SELS Organiseren als liefhebberij Gebrek aan initiatief normale reactie van een vluchteling 27.255,47 Gomulka, Polens koorddanser de sigaret met SMAAK-ZEKERHEID Bijna 8.7 min voor de Hongaren Het gelukkige resultaat: de nieuwe MILLER Geen verhoging voor ministers en de staats secretarissen Kosten onthulling Bezoek in Warschau XI ist t in ïld King Size Virginia R.-k. Huisvesting Zes maanden zorg voor Hongaars kamp Prijswinnaars van kinderboekenweek Drie en 'n half duizend „proefrokers", wetenschappelijk geselecteerd uit tienduizenden aanmeldingen, hebben de mélange v gekozen voor MILLER BROS: de King Size Virginia. WEER PAKKETPOST NAAR HONGARIJE Nationaal monument 5. kf tof, iJ: adsel - heJ gens WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 PAGINA 3 (Van onze Romeinse correspondent) Ook dit jaar zal Paus Pius XII op vigilie van Kerst mis zich in een boodschap richten tot de gehele wereld. Het zal voor de achttiende maal zijn in "ijn pontificaat, dat de H. Vader bij gelegenheid van het feest van de vrede en het komende nieuwe jaar een rede houdt. De kerstboodschappen behoren tot de be langrijkste toespraken van de Paus. Het is begrijpelijk, dat 's Pausen woorden met een zekere spanning tege moet gezien worden, een spanning, die nog verhoogd Wordt door de labiele internationale situatie. Toch kan de op handen zijnde kerstboodschap alléén niet de sfeer van afwachting verklaren, die er in het Vaticaan heerst. Er hangt iets in de lucht, men praat er over, men gist en de weinige personen, die kunnen weten, zwijgen, als altijd. Het is deze sfeer, die reeds aanleiding gegeven heeft tot publicaties in de pers over een komend consistorie en de benoeming van nieuwe kardinalen. En de geruch ten doen de ronde met zulk een vigueur dat een vreem deling in Jeruzalem zou gaan geloven, dat het de eer ste keer is, dat hierover gesproken wordt Dat overi gens de kerstrede van de Paus in verband gebracht Wordt met zulk een consistorie, is, hoe speculatief ook, begrijpelijk, omdat met Kerstmis 1945 de H. Vader het consistorie aankondigde, dat in februari 1946 gehou- Advertentie den werd. En begint men eenmaal over nieuwe kardi nalen te praten, dan komt men onwillekeurig mede op veronderstellingen en gissingen over het aantal leden van de Senaat der Kerk. Ook hierin zoekt en vindt men een aanknopingspunt in de woorden van de Paus. Deze zeide in zijn kerstrede van 1945, dat het hem op het moment niet opportuun toe scheen af te wijken van het door Paus Sixtus V vier eeuwen geleden vastgestelde aantal van 70 kardinalen. Met andere woorden, zo re deneert men, wat de H. Vader in 1945 en later in 1953 niet noodzakelijk vond, zou thans mogelijk kunnen zijn, want de Paus zelf vat deze zaak als een züiver praktische op. Er is echter meer. Weer wordt gefluisterd, dat een a.s. benoeming van een kardinaal-staatssecretaris niet geheel uitgesloten zou zijn. In 1944 stierf kardinaal Maglione, die de H. Vader in 1939 tot zijn „eerste mi nister" benoemd had. Sindsdien heeft de Paus dit ambt aan zich getrokken. Twee prelaten van de staatssecre- tarie stonden de Paus by, het waren mgr. Tardini en mgr. Montini. Bij het consistorie in 1953 werden deze heren niet tot het kardinalaat verheven en de H. Va der heeft uitdrukkelijk medegedeeld, dat dit op hun dringend verzoek was. .Beiden werden toen tot pro staatssecretarissen benoemd, in rang komend terstond na de kardinalen. Toen mgr. Montini aartsbisschop van Milaan werd, verwachtte men, dat het zij mgr. Tardini, hetzij een ander, nu spoedig kardinaal-staatssecretaris zou Worden, maar alles bleef bij het oude. Mgr. Dell'Acqua nam mgr. Montini's ambt over, zonder diens rang te krij gen en mgr. Tardini bleef als enig hoofd ad interim (onder de H. Vader) op de staatssecretarie. De Paus heeeft verder de opperleiding van nog drie kerkelijke ministeries aan zich voorbehouden en is zelve Prefect van de opperste Congre gatie van het H. Officie, van de Con gregatie van het Consistorie en van de Congregatie der Oosterse Kerk. Of schoon de gezondheidstoestand van Pius XII thans uitstekend is, weegt toch de last van meer dan tachtig jaren op zijn schouders. Reeds uit dien hoofde valt te verklaren, waarom op min of meer gezette tijden door verschillenden het herstel van de functie van kardinaal staatssecretaris verwacht wordt. In Rome noemt men de naam van mgr. Montini. Het lijkt ons een min of meer wild gerucht. Het aartsbisdom Milaan is na Rome het moeilijkste en belangrijkste bisdom, waar men zonder de zwaarwichtigste redenen niet om de paar jaar van herder veranderen kan. De nieuwe aartsbisschop is heden eerst geheel ingewerkt in zijn ambt en men merkt, dat mgr. Montini begint zijn eigen stempel op zijn bestuur te drukken. Een verplaatsing naar Ro me schijnt dus wel uitgesloten, nog maals met voorbehoud van redenen, die de H. Vader en zijn allernaaste medewerkers slechts zouden kunnen weten. Een laatste onderwerp, waar men de ze dagen in de Eeuwige Stad over spreekt, hangt wellicht nauw samen met het bovenstaande. Het is al vaak opgevallen, dat de Paus verschillende belangrijke functies in het centrale be stuur der Kerk open gelaten heeft. Beter gezegd is, dat de Paus op deze posten vaak jongere medewerkers benoemde, maar in gewichtige punten de eindbeslis- ®#8 zich zelf voorbehield. Genoemd zijn reeds de Congregaties van buitenge woon kerkelijke aangelegenheden (de Staatssecretarie), het H. Officie, de Consistoriale Congregatie en die van de capaciteiten en de zwaarte van het Bambt, lijdt daar het bestuur van de Kerk onder, zonder dat er, steeds in de praktijk genomen, veel aan te verande ren is. De roulatie en de normale op schuiving liggen stil en personen, die door hun kennis en ervaring geschikt zijn voor belangrijker posten, blijven op hun oude plaatsen. De hervorming, waarover gepraat wordt, zou beogen om de „ministersposten" in den vervol ge door de H. Vader te doen toewijzen aan medewerkers-niet kardinalen, die slechts voor een bepaalde tijd zulk een ambt bekleden en die verplaatsbaar zijn. Waarmede in principe het kardina laat losgemaakt zou worden van het mi nisterschap. De kardinalen, verspreid over de gehele wereld en op hun pos ten bijna steeds hoofden van bepaal de kerkelijke ressorten, vormen colle giaal het „parlement" der Kerk, de Se naat. Het begrip der Curie-kardinalen te Rome zou allengs van karakter gaan veranderen. Een en ander zou gebeuren om de administratieve leiding in de Kerk soepeler te maken, en beter op gewassen tegen de zich voortdurend uitbreidende taken. Men wijst er daar bij op, dat wellicht zulk een ingrijpende verandering reeds langzaam voorbereid wordt. Opvallend was reeds, dat de re gerende Paus brak met het stelsel, dat De laatste kardinaal-staatssecretaris, de meerderheid van het H. College uit kardinaal Maglione, die in 1944 over- Italianen bestaat. Het vacant blijven Advert entte Op giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis voor de hulpverlening aan de Hongaren is thans gestort 3.924.338,39, op giro 999 van het na tionaal comité hulpverlening Hongaarse Volk 8.615.719,09. Bij het r.-k. huisves tingscomité te Den Bosch giro 34348 is tn totaal binnengekomen 1.134.060,38. In de actie „Voor mijn Hongaarse Vriend" stuurde de schoolgaande jeugd tot nu toe 300 pakketten in. In overleg met de internationale Cari tas heeft het r.-k. huisvestingscomité te Den Bosch toegezegd gedurende zes hiaanden alle kosten op zich te nemen W>or de verzorging van 300 Hongaren. Hiermee is een bedrag gemoeid van een kwart miljoen gulden. In het kader van de andere hulpver- taning heeft 't Huisvestingscomité dins dag 14.000 kg margarine en 5.000 kg vet aangekocht en naar Oostenrijk verzon den. .Op 29 november j.l. heeft de Commis- ?'e voor de Collectieve Propaganda van "et Nederlandse Boek de uitslag vast gesteld van de prijsvraag voor scholen °Or L.O. en V.G.L.O., uitgeschreven ter J^egfenheid van de Kinderboekenweek ^..Ha een selectie van ca. 120.000 inzen- „"jgen werden de volgende prijzen toe- «ekend: Xe Prijs (boekenkast): Hans de Cleen, '■-Nicolaasschool; Amsterdam-N. j»2e prijzen (boekenbon van ƒ25. «inie van Dijk, Chr. Nat. School, Glim- - en (Gr) en Jenny Romen, Openbare agere School, Berkenwoude. M?®. Prijzen (boekenbon van ƒ10. 'ka de Bakker, St.-Franciscusschool, Sch aj Hannaart, Watergraafsmeer- St t?.' Amsterdam; Alie van Kouwen, theresiaschool, Utrecht; Niels de Va„Oude Vlietschool, Rotterdam; Kees *ch„ Ycldhuizen' Ds- D- A- v- d. Bosch- cftool, Den Haag. b0??Ve"dien werd aan 100 kinderen een Vdii ba n van 5'toegewezen, ter- bnii u sch°len als collectieve prijs een °ekbon van ƒ25.— ontvingen. leed. Oosterse Kerk. Een en ander zou wel eens samen kunnen hangen met een her vorming van de Curie, waar al lang sprake van is. Ten overvloede zij gezegd, dat men hier geheel op het terrein van vermoe dens is. De H. Vader zou al lange tijd in de lade van zijn schrijftafel een plan hebben liggen om veranderingen aan te brengen in het bestuurssysteem, ver anderingen, die met het oog op de ster ke traditie in de Kerk bijna revolutio nair moeten heten. De Pauselijke ministeries worden nor maal bestuurd door kardinalen. Zij heb ben daarin hun eigen wel ontschreven bevoegdheden. Het nadeel echter van de ze ministersposten is, dat in de praktijk de benoeming van een bepaalde kardi naal voor het leven is, althans voor de duur van het pontificaat van een Paus. De gemiddelde leeftijd van de Curie-kar dinalen ligt tamelijk hoog, de moderne wetenschappen hebben het menselijk le ven verlengd. Wanneer de leeftijd van een gepurperde te hoog wordt in indivi duele gevallen voor de vereiste werk- van de functie van kardinaal-staatsse cretaris, (let wel: in de huidige ver houdingen) en de rechtstreekse leiding van de Paus in enkele van de belang rijkste congregaties zouden in deze richting kunnen wijzen. Gesteld, dat er iets waar is vap her vormingsplannen men spreekt* daar trouwens al jaren over dan nog kan niet verwacht worden, dat op een goe de dag met een pauselijke handtekening onder een decreet, dit alles zijn beslag J krijgt Dit gaat in tegen de door ve'e eeuwen geleerde voorzichtigheid van een groot bovennationaal lichaam als (i kerkelijke organisatie. Maar wel kan blijven, zoals dit het geval is bij de zeker t.z.t. komende grote liturgische hervormingen, dat volgens een vast schema de voorbereidingen getroffen worden, opdat geleidelijk, onder dit pon tificaat of onder een volgend, die ver anderingen hun beslag krijgen, die nood zakelijk zijn. Hoogstens kunnen benarde tijden, als waarin de mensheid al gedurende de gehele regering van deze Paus leeft de noodzaak nijpender maken en het proces versnellen. Zijn belangrijkste liefheb- berij is organiseren", zegt mr. F. J. F. M. van Thiel, oud-minister van Maatschappe- tY lijk Werk, die vandaag zijn vijf- tigste verjaardag viert en zich voor dit rubriekje laat strikken in een Helmonds etablissement. Dat hij die liefhebberij met sue- ces beoefent, staat voor ons vast: ondanks de vertraging, ontstaan li» door een dringende vergadering, J|jS| weet hij het spelenderwijs zo te |||&Hg| regelen, dat we èn gepraat èn gegeten hebben en bovendien de geplande trein halen. Mevrouw HHSn JISkH Van Thiel die zich een erva- jDHH^n^DHk. ren chauffeuse toont speelt bij deze organisatie een even charmante als belangrijke rol en jFïïmK heeft dat ongetwijfeld ook flk Mt gedaan in de vier jaar dat haar man het ministersambt be- kleedde. „Een bijzonder rijke en interessante ervaring, waarvoor ik zeer dankbaar ben", zo ken- schetst mr. Van Thiel zijn mi- nisterschap. Het organiseren van een heel nieuw departement H moet een kalfje naar zijn hand zijn geweest. Niettemin is hij oprecht blij, dat hij sinds enkele maanden van de zware verplich- Trif r T n TVT van tingen, die het ambt met zich "J-** J- J» T 1V1. Vdll AIIlcI brengt, ontslagen is. „Als man v van een vrouw en_.vad.er van zes kinderen ben ik uitermate verheugd, dat ik }deer een beetje normaal in mijn gezin leef", zo formuleert hij het zelf. ls de persoonlijke reden, waarom hij voor een tweede ambtstermijn heeft bedankt. De zakelijke? „Deze rubriek is niet de plaats en een vijftigste verjaardag niet de aanleiding om in te gaan op de inzichten in de taakafbakening van een departement". Mr. Van Thiel heeft zich na zijn aftreden als minister irt zoveel activiteiten gestort, dat hij zijn functies onmogelijk in vijf minuten kan opnoemen. Dezer dage'n is hij benaderd voor het voorzitterschap van de Nationale Federatie voor de Bejaardenzorg. Aangezien hij tijdens zijn ministerschap veel contacten heeft gehad met de bejaardenzorg, lokt dit hem wel aan. Verder staat de voorzitterszetel nog open van het diocesaan sociaal-charitatief 'centrum in Den Bosch, waarvan hij mede oprichter is. Ook is hij gepolst voor het voorzitterschap van de pro vinciale VVV, waarschijnlijk mede omdat hij in 1932 de Helmo.idse VVV heeft opgericht en vermaardheid verwierf bij het organiseren van een grote industrietentoonstelling in 19^8, die toen! meer dan 50 000 bezoekers trok. Met de industrie heeft mr. Van Thiel zijn oudste contacten; na zijn rechtenstudie in Nijmegen en enkele jaren advocatenpraktijk in Eindho ven en Helmond werd hij directeur van de familievennootschap, waarbij hij ook thans nog betrokken is. Zo maakte hij in 1951 deel uit van de Nederlandse afvaardiging naar het internationaal industriecongres in New York. Intussen bekleedde mr. Van Thiel allerlei functies in het plaatselijke organisatieleven; ook was hij lid van de Helmondse raad. Na de oorlog kreeg hij steeds meer provinciale en landelijke voorzit terschappen, die hem in 1948 in de politiek deden belanden. O.a. was hij mede-oprichter en voorzitter van het Provinciaal Opbouworgaan voorzitter van de diocesane en nationale Katholieke Gezinszorg en uit eindelijk van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging in Utrecht; kringcommandant van het Rode Kruis in Noord-Brabant en als zodanig lid van het hoofdbestuur; en president van de bijzondere raad van Vin- centius in Helmond, de enige functie die hij in 1952 heeft aangehouden. Het dreigt met mr. Van Thiel, die ook nog lid van de Tweede Kamer is, weer dezelfde kant xiit te gaan als vóór zijn ministerschap: nog bijna dagelijks krijgt hij verzoeken om functies te aanvaarden in het sociale en charitatieve leven. „Ik zal voorlopig mijn tijd eens afwachten, om niet zoveel functies te aanvaarden, dat ik het niet af kan", zegt mr. Van Thiel, maar iedereen weet, dat hij het' toch niet laten kan. De smaak van foïlLLER BROS is niet afhankelijk geweest van de keuze van slechts een enkele tabaksexpert, neeneen „keur'-corps van rokers - de juiste doorsnee van geheel vir- ginia-rokpnd Nederland - heeft zijn stem doen gelden en zijn keuze gemaakt. Deze nieuwe methode betekent een omwen-, teling op de Nederlandse sigarettenmarkt. Zij bracht SMAAK ZEKERHEID waar eerst SMAAK-TOEVAL was! Een uitgebreide, wetenschap pelijk doorgevoerde smaak- enquête wees uit, dat er 17 kansen op de 20 zijn, dat MILLER BROS ook de Virginia naar* Uw smaak is! (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft besloten de verhoging van de topsalarissen, die ook voor ministers en staatssecretarissen zou gelden (met 135 gid. per maand) voor deze Iaatsten althans niet te doen doorgaan. De regeling, die het vorige kabinet had uitgewerkt, zal nu dus al leen betrekking hebben op de functio narissen van de rang van referendaris af. Het is echter nog de vraag of het parlement er zelfs dan nog genoegen mee zal nemen. Aan de interrupties tijdens het onderwijsdebat waarin dit besluit bekend werd gemaakt zou men het niet zeggen. Minister Cals heeft de Kamer hier van mededeling gedaan in zijn antwoord aan mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.), die erop had gewezen dat het vreemd is, dat de regering er niet toe wil over gaan het salarispeil van leraren te kop pelen aan dat van de hoofdambtenaren van de rijkswaterstaat, terwijl zij wel het ministerssalaris angstvallig mee wil optrekken met dat van de topfunc tionarissen. De afstand tussen de salarissen van de hogere ambtenaren en van de ver antwoordelijke bewindslieden zal dus nu worden losgelaten. De minister deed een beroep op de Kamer om het ontwerp in het belang van de wetenschappelijke staven, die ook onder deze regeling zullen vallen, aan te nemen. Het pakketpostverkeer met Hongarije is heropend. Alleen gewone postpakket ten kunnen worden aangeboden. Ge schenkzendingen, inhoudende voedsel, kleren, e.d. worden toegelaten mits een maximum van 20 kg niet wordt over schreden. Zij zullen in het algemeen vrij van invoerrechten worden uitgereikt. In de gegeven omstandigheden kan de PTT voor. deze pakketten geen aanspra kelijkheid aanvaarden. Een groep deskundigen van de We reldgezondheidsorganisatie der V.N., welke uit Oostenrijk in Genève is te ruggekeerd, verklaart na een onder zoek, dat vluchtelingen in de gehele wereld een .aantal trekken gemeen heb ben, welke men moet kennen, omdat anders zowel bü de helpers ais de vluchtelingen teleurstellingen onvermij delijk zijn en wrijvingen zullen ont staan. Een typische reactie van vluch telingen na het bereiken van hun be stemming is, aldus het rapport, een gebrek aan initiatief na' de geweldige inspanning van de vlucht. Dit is een normale reactie. Onervaren sociale werkers of kamp personeel geloven soms, dat deze „luie" vluchtelingen enigszins minderwaardige mensen zijn. Maar dit is niet zo: hun gebrek aan activiteit is het resultaat van ontworteling en het feit, dat hun energie voor een groot deel is ver bruikt en verwachtingen zija teleurge steld. Wat zij nodig hebben is menselijk contact en warmte: alles wat de vluch teling aan een gemeenschap bindt moet worden aangemoedigd. Daarom, aldus de deskundigen, moe ten vluchtelingengezinnen nooit worden Verscheidene leden van de Tweede Kamer hebben gevraagd hoe het moge lijk is dat de onthulling van het natio nale monument 25.000 heeft gekost. De minister-president deelt in antwoord hierop mede, dat de gemeente Amster dam tot een bedrag van 27.255.47 ten behoeve van deze onthulling kosten heeft gemaakt. Enkele der grootste posten zijn: tribunes, podia, regietoren, zitplaat sen ruim 8.000; zeilen 5.000; opslag voor kosten voor voorbereiding en toe zicht 2.700; drukwerk enz 1.500; tim merlieden, smeden enz. 1.500; mate rialen 1.000 en draagbaartjes voor ur nen en ander smeedwerk 1.900. gescheiden en de „praktische" oplos sing om slechts de mannen naar veraf gelegen werk te sturen heeft zeer ern stige nadelen, hoe goed dit werk ook betaald wordt. Bovendien behoren vluch telingen nooit ergens heen te worden „gestuurd", maar zij moeten zelf kun nen beslissen waarheen zjj willen gaan. Ook moet er rekening mee worden gehouden, dat de houding van vluch telingen ten opzichte van regels en voorschriften veranderd is, omdat zij deze hebben moeten overtreden om hun leven te redden. (Rtr.) Overmorgen is het twee maanden geleden, dat Gomulka eerste se cretaris werd van de Poolse com munistische „Verenigde Arbeiderspar tij". Een bliksembezoek van vier Sov jet-leiders, dat aan Gomulka's benoe ming voorafging, had de terugkeer van Polens voornaamste Titoïst niet meer kunnen voorkomen. Gomulka bleek de Poolse communistische partij in sterke mate achter zich te hebben, en de Russische machthebbers vonden het tenslotte maar beter het conflict niet op de spits te drijven en de nieuwe situatie te accepteren. Maar intussen heeft een gebeurtenis elders in Oost-Europa Gomulka in een uiterst moeilijke positie gebracht: Twee dagen nadat de Poolse communis tische partij onder nieuwe leiding kwam, werd Imre Nagy premier van Hon garije. Gedurende tien dagen wist Nagy zich te handhaven, maar op 4 november maakten de Russen een einde aan zijn bewind. Evenals in Polen was ook in Hongarije een sterke beweging ontstaan die tot een wijziging van het régime leidde. Maar in Boedapest ging men verder dan in Warschau. De Hongaren wilden alle banden met de Sovjet-Unie verbreken. Hongarije moest een vrij en neutraal land worden. Gomulka echter stelde minder drastische eisen aan de Sovjet-leiders dan Nagy. Go mulka werd dan ook door Moskou ge spaard, terwijl de premier van Hon garije het veld moest ruimen. Onmiddellijk na het Russische wraak gericht in Boedapest besefte de Poolse partijleider dat hij zijn volk krachtig in de hand moest houden, om het voor het lot van de Hongaren te sparen. Nauwelijks hadden hem de eerste be richten over' het Sovjet-optreden in Hon garije bereikt, of hij riep alle Polen op om een „ijzeren discipline" te hand haven. Hij wilde de Russische macht hebbers geen voorwendsel geven om in Polen hetzelfde te doen dat zij in Hon garije hadden gedaan. ilde enerzijds Gomulka de Russen niet tarten, anderzijds wensten de Russen ook de Poolse leider niet tegen zich te krijgen. Moskou had met Hongarije genoeg te stellen om liever geen moeilijkheden in Polen te hebben. De opstand in Poznan had aan getoond hoe geladen het Poolse volk was ten opzichte van de tyrannie van de Sovjet-Unie. Het Kremlin begreep dat er concessies gedaan moesten wor den aan de Poolse katholieken, en dat Gomulka tot op zekere hoogte de vrij heid moest hebben wijzigingen in het staatsbestel aan te brengen. Half november brachten Gomulka en de Poolse premier Cyrankiewicz een officieel bezoek aan de Russische hoofd stad, en hun besprekingen met de Sov jet-leiders culmineerden in een overeen komst waarbij de positie van de Rus sische troepen in Polen in principe ge regeld werd. De vertegenwoordigers van Warschau erkenden dat de aan wezigheid van de Russische troepen noodzakelijk was „ter bescherming van de Oder-Neisse linie en voor het onder houden van de verbindingslijnen tussen Rusland en Oost-Duitsland". De Pools-Russische besprekingen over deze kwestie zijn deze week in de Pool se hoofdstad hervat, en ter aanvulling en bevestiging van het akkoord van Moskou van 18 november is nu, op 17 december, een tweede pact gesloten. In dit tweede document is vastgelegd „dat de tijdelijke legering van de Sov jet-troepen op geen enkele wijze inbreuk kan maken op de Poolse souvereine rechten en niet kan leidei» tot inmenging van Russische troepen in de Poolse binnenlandse aangelegenheden". Als men dit letterlijk opvat, moet men er uit concluderen dat de Russen beloven in Polen niet te zullen doen wat zij in Hongarije gedaan hebben, maar de ervaring heeft nu wel geleerd dat aan Russische beloften bitter weinig waarde gehecht kan worden, en dat de Sovjets altijd wel een zogenaamd juridisch ar gument weten te construeren als zij iets in hun schild voeren, (zij hebben im mers ook gezegd dat zij in Hongarije slechts zijn opgetreden omdat de „wet tige" Hongaarse regering hun dit ge vraagd had). Gomulka, die al sinds 21 oktober de macht in handen heeft, hoopt de natie veilig door de huidige kritieke fase te loodsen, waarbij hij zich aan twee kanten veilig wil stellen: tegenover zijn eigen volk en tegenover Moskou. Zijn eigen volk brengt hem overigens voortdurend in moeilijkheden tegenover de Sovjets door anti-Russi sche betogingen, zoals die onlangs onder meer in Stettin en Breslau hebben plaats gevonden. Dergelijke -onlusten zouden het Poolse kruitvat kunnen doen ontploffen en een ingrijpen van Moskou tengevolge kunnen hebben. Gomulka stelt dan ook alles in het werk om de orde en de rust in het land te hand haven. In dit streven naar stabilisatie gaat zijn grote zorg uit naar de ver hoging van de productie. Hij wil de fabrieksarbeiders en de boeren voor zijn economische plannen winnen, maar met de eerstgenoemden heeft hij minder moeite dan met de laatstgenoemden. De mensen van het platteland moeten echter de bewoners van de steden voe den, en aan de gunst van de boeren is Gomulka dus zeer veel gelegen. Al acht weken voelt Gomulka zich als een koorddanser. Een kleine fout kan hem zijn evenwicht doen verliezen. Met de grootste behoedzaamheid beweegt hij zich voetje voor voetje naar zijn doel: de vestiging van een staat die gevormd zou moeten zijn naar het model van Joegoslavië. Gomulka's ideaal is niet identiek met dat van de massa van het Poolse volk. Maar de Polen weten dat zij op dit moment de communisti sche partijleider nog moeten laten be gaan. In Gomulka's val zou de hele natie meegesleurd kunnen worden. Voor het tekenen van een overeenkomst, krachtens welke Rusland troepen in Polen mag stationeren, waren de Russische minister van defensie, maarschalk Georgi Zjoekov (geheel links) en zijn collega van buitenlandse zaken, Dimitri Sjepilov (tweede van links) per vliegtuig naar Warschau gekomen, waar zij op het Okecie-vliegveld werden verwelkomd door de Poolse minister van bui tenlandse zaken A. Rapacki (midden) en diens ambtsgenoot van defensie, M. Spychalski (rechts). z tof p oogt „E" ninste ■t een n ge~ deze i van rtoik' mijn vrij' kerel het"- 5- larj» roxyw ïaanin' ngnoot' >lte. 1"' 2. teeh «schaP' Per;« :orrac«' ze ven' l luiej' eien, 7. el. priee»' trog- - pa* non, 5' ego- ïersl3*' (Zwe; lisstra* >odsla#' an uf Nedef' Oh}' sch'P ;k aaP ïtstoriP lerlaP' nan tar t>et dooi" wekeP in zo' lerla"" maaj Ik ha® elfveP' ier n» irigeo; enk oo' v€- werk, k dof ■nanTfP ïlandf; ondef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3