DE SLAG OM DE ZIEL VAN ROME MOET NU WORDEN GELEVERD De Heilige Stad zou heilige inwoners moeten hebben Heerlijk, 'n slof ROXY voor de feestdagen HEROPENING OVERLEG AMBTENARENSALARISSEN minimi 1111! II m Doden in het verkeer Resultaten van Pauselijk Werk Vier Hongaarse bruiloften Voor middelbaar en lager personeel Automobilist verdronken Duizend liter alcohol in riool Op één dag Kerstgeschenken voor kleine Hongaren voor de hongaren AMBTENARENCENTRUM VRAAGT mm Indonesië tegen Sovjet-interventie in Hongarije Prof. dr. Zacharias Anth. O.F.M. Cap. VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 PAGINA 3 PRETTIG KERSTFEEST! (Van onze Romeinse correspondent) Elk jaar geeft de Vaticaanse drukkerij een bundeling uit van de redevoeringen en radioboodschappen, welke de Paus in het afgelopen pontificaatsjaar uitgesproken heeft. Dezer dagen werd aan de H. Vader een index aangeboden op de eerste vijftien delen, die zijn toespraken bevatten, welke gehouden zijn tussen 2 maart 1939 en 1 maart 1954. Onlangs verscheen een aanvullend Werk, dat de redevoeringen bijeenbracht en de predikaties van de regerende Paus in de tijd, dat hij kardinaal staatssecretaris van Pius XI was. Nu heeft ook het „Pauselijk Werk voor het behoud van het geloof en de bouw van kerken in Rome" een documentatie uitge geven, een overzicht van hetgeen institutioneel tussen 1939 en 1956 tot stand gebracht werd om de zielzorg in de uitgebreidste zin te dienen. Het rijk geïllustreerde boek, een platenatlas gelijk, draagt de titel „Pio XII Vescovo di Roma". Om verschillende redenen is deze uitgave bijzonder interessant. Aan de hand van een sobere tekst, een aantal statistieken en een over vloed van fotomateriaal ziet en volgt men de moeilijkheden, waaraan de Kerk het hoofd moet bieden in een moderne zich té snel uitbrei dende stad als Rome, om niet slechts de zielzorg op peil te houden, maar die ook te moderniseren en effectiever te maken. In 1901 telde de Eeuwige Stad 463.000 inwoners. In een halve eeuw werd het zielenaantal ruim verviervoudigd. Speciaal de groei na de jongste oorlog is bijna angstwekkend: in een goede tien jaar tijds wies de stad met een half miljoen! Gift voor Hongaarse studenten Zo'n feestelijke voorraad ROXY hoort erbij; Geniet er deze dagen tracteer Uzelf en Uw volop van en gasten op die milde Amerikanen wmMmm I— r'H' I Geen audiëntie Verklaring van minister A bdulgani Zilveren priesterfeest SIBAJAK VERTREKT ZATERDAG GRAAF EGBERT Advertentie Meer dan de helft van het accrès komt door de immigratie. Ook in Ita lië speelt de trek van het land naar de stad een beduidende rol, maar veel gecompliceerder wordt de zaak, wan neer blijkt, dat een aanmerkelijk per centage dezer immigranten afkomstig is uit de arme, agrarische, economisch achtergebleven gebieden. Zij geloven in de metropool zeker wel werk te kun nen vinden, beter dan thuis en wellicht ook gemakkelijker. Maar alleen de zeer sterken kunnen weerstand bieden aan de ontworteling. De bouwbedrijvigheid, die zowel privé als sociaal te Rome groot is, kan niet opwerken tegen de uitbrei ding. De banlieues met dikwijls onvoor stelbare woningtoestanden, blijven vol of groeien. Komt een gezin hogerop en verhuist het naar een meer ménse lijke buurt, dan staan de volgende im migranten al te wachten om het krot of het hol te betrekken. En vaak zijn deze de tijdig gewaarschuwde familie der eerste bewoners. De parlementaire enquête van 1951/1953 naar de armoede in Italië toonde duidelijk aan, dat deze banlieues broedplaatsen zijn van geeste lijk verval en misdaad. Het is in de gehele periferie van Ro me en in het bijzonder in de armoedige nederzettingen rond de stad, dat het Pauselijk Werk arbeidt, kerken, kapel len, schooltjes en andere instellingen opricht en onderhoudt. In 1930 werd de ,,Pontificia Opera per la Preservazione della Fede" op gericht door Paus Pius XI. In 1939 was het aantal parochies van 48 in 1901 geworden tot 98, de bevolking van 463.000 tot 1.294.000. Gedurende het pontificaat van Pius XII groei de dit aantal tot 155 parochies en 7 rectoraten. In deze 17 jaar bouwde het Pauselijk Werk 59 kerken en 7 kapellen geheel op eigen kosten, terwijl de bouw van 34 andere kerken onder zijn leiding geheel of gedeeltelijk uit zekere bronnen gefinancieerd werd. Momenteel zijn nog veertien parochie complexen in aanbouw. Want ook te Rome bouwt men sinds lang bij het kerkgebouw een school, theater, re creatieruimten, sportveld, een gebouw voor de wijkverpleging en zo meer. Langs de grote wegen, die naar Ro me leiden, wordt op 134 plaatsen in de wijde omgeving van de stad op zon- en feestdagen in een gehuurd lokaal, in een hulpkerkje of ook in een kapelauto de H. Mis gelezen, godsdienstonder richt gegeven en de Sacramenten uit gedeeld. Velen dezer „missionarissen" zijn vrijwilligers, die normaal arbeiden aan het Vaticaan, in het onderwijs, op de generalaten en bureaus der congre gaties en orden. Sedert 1939 werden door het Pauselijk Werk verder 214 in stituten in het leven geroepen, zoals allerhande scholen (van kleuterschool tot gymnasium, technische school en leergangen), parochiehuizen, klinieken, laboratoria, 'weeshuizen, asyls en onder komens. De meest uiteenlopende orden en congregaties werden voor de arbeid in deze instellingen aangetrokken. Ook de recreatie werd niet vergeten: sinds Donderdag hebben in de parochie kerk van de H.H. Simon en Judas te Ootmarsum drie Hongaarse paren, die op het vakantieoord der P.T.T. aldaar gastvrijheid genieten, het huwelijk ge sloten. In Boedapest waren zij reeds burgerlijk gehuwd. Hoewel aan deze plechtigheid geen bekendheid was ge geven, bestond er van de zijde der pa rochianen veel belangstelling. Op het Priesterkoor hadden de drie bruidspa ren naast elkaar plaats genomen. De inzegening werd verricht door pater Ra- danyi S.J. 's Middags werd in de hervormde kerk het huwelijk ingezegend van een vierde Hongaars echtpaar door ds. Za- borsky uit De Bilt.Dit paar werd reeds vorige week door de ambtenaar van de burgerlijke stand "an Ootmarsum in de echt verbonden. De afdeling Apeldoorn van het Jeugd Rode Kruis heeft de Hongaarse kinde ren die met hun ouders in het kamp Coldenhoven te Eerbeek zijn onderge bracht verrast met prachtige Kerstca deaus. De leerlingen van de Apeldoornse nij verheidsscholen hadden houten wiegen en Hongaarse klederdrachten voor de Poppen gemaakt van materialen, die spontaan door zakenlieden beschikbaar Waren gesteld. De jongens werden blij gemaakt met een grote verfdoos en een legkaart. De geschenken werden over handigd door deputaties van de scholen, die ze bijeen gebracht haddne. Teneinde uiting te geven aan hun dank zongen de kinderen onder leiding Van hun onderwijzer, zelf een Hongaar se vluchteling, het Hongaarse volks lied. De beoordelingscommissie van het studiefonds dat in 1947 bij de totstand koming van de Centrale der Nederland se Verbruikscoöperaties is gesticht ten behoeve van begaafde jongelui, wier e'gen geldmiddelen een academische studie in de economische wetenschap- Pen niet toelaten, heeft zich beraden bver de mogelijkheid tot hulpverlening san naar Nederland uitgeweken Hon gaarse studenten. Besloten is aan het Universitair Asyl- '°hds een bedrag van 5.000 beschik baar te stellen teneinde dit te bestem den voor hulp aan Hongaarse studen- i®n bij de voltooiing van hun studie A ons land. De mogelijkheid om in het «ornende studiejaar uit dit studiefonds ra? „Nederlandse Verbruikscoöpe- aan Nederlandse economische udenten toelage te verstrekken, wordt 'erdoor in geen enkel opzicht nadelig beïnvloed. Op girorekening 999 ten name van Eet Nationale comité hulpverlening Hongaarse volk is in totaal ontvangen 3 700.242.25. Het Nederlandsche °ode Kruis ontving op zijn giroreke- n8 no. 777 f 4.051.089.18. 1951 werden 33 grotere en kleinere sportterreinen aangekocht. Pio XII Vescovo di Roma toont aan, dat de Paus en het Vicariaat duidelijk inzien, dat heden de slag om de ziel van Rome geleverd wordt. Al dikwijls heeft de H. Vader beklemtoond, dat Rome door zün historie, zijn relieken en herinneringen een heilige stad is, een tweede Jeruzalem. Maar het moet dit evenzeer zün door de heiligheid zü- ner inwoners, naar 's pausen woord. In de documentatie komt ook de andere zijde van de medalje naar voren. Het is de Paus zelf, die in zijn rede tot de Romeinse pastoors en vastenpredikers in 1952 en met de ze toespraak opent het boek klaagt over het nijpend en schromelijk ge brek aan priesters in zijn bisdom. In derdaad is Rome, stad en ommeland, in een moeheidstoestand geko men, die tot steriliteit dreigt te lei den. De roepingen zijn uiterst schaars en de Paus moet een beroep doen op andere bisdommen ter assistentie. Veel ouders verzetten zich met hand en tand tegen een eventuele roeping van zoon of dochter. Het in de Latijnse landen zo gemakkelijk tierend anti- clericalisme wordt in Italië en Rome nog gevoed door het ook voor de Kerk niet altijd even gelukkige verleden. De geestelijke stand, en speciaal de seculiere clerus, is niet in ere. De zo grote activiteiten van het Pause lijk Werk zijn voorts niet immer een ere kroon voor de gelovigen. Men krijgt in Rome zeker niet de indruk, dat de leken in het algemeen (collectief gesproken) zich mede-verantwoordelijk voelen voor de gang van zaken geestelijk en ma terieel in de familia Dei, de parochie en verder. Evenmin bestaat er een traditie in dit opzicht. In de Romeinse kerken wordt nauwelijk gecollecteerd, bedelpredicaties, verzoeken om bijzon dere steun komen zelden voor. Het boek Pio XII vermeldt, dat in 1955 de collec ten voor de Romeinse (veelal arme) kerkenbouw ongeveer 11.000 had op gebracht. Daarbij komen een aantal ge schenken als paramenten en H.H. Vaten, van kloosters en katholieke organisaties voor de arme kerken aan de kardinaal vicaris, en dat is dan alles. Van de 34 kerken, die tussen 1939 en 1956 gebouwd zijn en waarvan de kosten niet of slechts gedeeltelijk drukken op het budget van het Pauselijk Werk, zijn om te beginnen al tien kerken, die krachtens een wet van 1952 door de staat gebouwd zijn. Verder zijn er altijd grote giften van particulieren uit de gehele wereld voor 's Pausen apostolaat in Rome. Zodat men alles bij elkaar de indruk en meer krijgt, dat de Romeinen nog alles over laten aan het Vaticaan en niet besef fen, dat hun zaak op het spel staat, meer dan de Vaticaanse. Nieuwe bouwstijl Uit het oogpunt van kerkebouw en sacrale kunst tenslotte is het boek van Pauselijk Werk tot behoud van het ge loof belangwekkend. De periode van 1939 tot heden Hikt de thans wel afge sloten overgang te zün tussen de tradi tionele bouwstül, in de loop der tijden volkomen uitgehold, en de nieuwe. In de profane architectuur kwam omtrent 1930 de keer. Tot dan toe had men voortgewerkt in de tot de draad toe versleten lijn van de renaissance en het barok. In het eerste derde part onzer eeuw is er dan ook in Rome een ontstellende massa kitsch neer gezet. Tussen 1930 en 1940 werd veel gebouwd in de new look, de imperiale stijl van de Duce. Maar daaruit kwam de huidige architectuur voort, die door velen uit vele landen als voorbeeldig genoemd wordt. De kerkelijke kunst volgde uiteraard langzamer en zo ziet men, dat zich tijdens het pontificaat van Pius XII de evolutie voltrekt Niet zonder vallen en opstaan. Dat juist de San Eugenio, de kerk, die de stad Rome de H. Vader na de oorlog ten geschenke gaf, een produkt van het vallen moest zijn, is jam mer. Vooral echter uit de projecten van de laatste jaren valt te voorspel len, dat Italië binnen afzienbare tijd tot de voortrekkers zal behoren ook van de kerkelijke architectuur. Met de sacrale beeldende kunst staat het er maar matig voor. Het is merkwaardig, dat in het bij zonder de schilder- en de mozaïekkunst niet meekomen. De inheemse glazeniers kunst, die in Rome nooit bijzonder véél betekend heeft, is een generatie achter. Het is daarom toe te juichen, dat de volgende Biennale van Venetië een apar te afdeling zal wijden aan de sacrale kunst. Advertentie m R 5611 noXV?. .Ja ffïaatf 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Het Ambtenarencentruin verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer er bij de regering op aan te dringen het over leg over de bezoldiging van middelbare en lagere ambtenaren te heropenen. Het was het Ambtenarencentrum, zo vervolgt het schrijven, niet mogelijk de medeverantwoordelijkheid voor de voor stellen tot verhoging van de salarissen der hogere ambtenaren te dragen, juist omdat deze voorstellen slechts een beperkte groep van het overheidsperso neel betroffen en voorts omdat naar het inzicht van het centrum de door de regering aangevoerde motieven evenzeer kunnen worden gebruikt voor een ver hoging van de salarissen der middelba re en lagere ambtenaren. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor de situatie, ontstaan door het be sluit van de regering om ae betaling bij voorschot van de aan de hogere ambtenaren toegekende salarisverho ging over de maanden september t/m december stop te zetten. Hoewel het Ambtenarencentrum aan deze verho ging niet heeft kunnen medewerken op grond van de beperktheid der voorstel len, is het wel van mening, dat de effectuering van de maatregel, nu de reg-ering tot haar doorvoering heeft be- In het Bisdom Rome worden vele nieuwe kerken gebouwd, en daarbij bespeurt men een duidelijke tendens naar een meer eigentijdse vormgeving. Op deze joto ziet men de onlangs voltooide Don Bosco-kerk in een van de buitenwijken van de Heilige Stad. sloten, zo spoedig en zo billijk mogelijk dient te geschieden. De uitbetaling bij voorschot over genoemde maanden voor 1 januari geschiedde mede op aandrin gen van de organisaties van overheids personeel, daar betaling na deze datum belangrijke fiscale nadelen voor betrok kenen ten gevolge heeft. Nu de uitbetaling is stopgezet op een moment, dat velen de verhoging reeds hebben ontvangen, doet zich de situa tie voor, dat de een niet en de ander wél getroffen wordt door een zwaardere be lastingheffing. Adressanten dringen er daarom bij de Kamer op aan, de re gering uit te nodigen, maatregelen te nemen dat niet een deel der betrokke nen financieel nadeel zal ondervinden van de stopzetting der voorschotbeta ling. De 66-jarige M. Beute uit Rotterdam is donderdagmiddag bij de Binnenhaven- brug overleden nadat hij was aange reden door een motorrijder. Hij had op de brug staan praten en was opeens van het trottoir afgelopen. De zevenjarige Robbie Westerduin is te Rotterdam van een rijdende truck met oplegger gesprongen. Hij kwam onder de wielen van de oplegger terecht. Hij is naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bleek dat hij was overleden. Het driejarig meisje M. de Gier te 's-Hertogenbosch is donderdagmiddag, op de Graafse weg, toen het plotseling de rijweg overstak, door een personen auto gegrepen. Het kind werd naar het Grootziekengasthuis vervoerd, waar het in de loop van de avond aan de ver wondingen is overleden. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn is de 73-jarige wielrijder F. B. door een personenauto gegrepen, toen hij plotse ling van het fietspad de rijbaan op zwenkte om een zijweg in te slaan. De heer B. werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij later aan zijn ver wondingen is overleden. De 25-jarige student D. Mulder is met een auto, die hij van een garagehou der in Den Horn had geleend, in het Van Starkenborghkanaal te Groningen gereden en verdronken. Vermoedelijk heeft de mist hem misleid. Mulder was woensdag naar Gronin gen gereden om zijn verloofde te bezoe ken. Toen hij daar niet aankwam werd aangifte van zijn vermissing gedaan bij de politie. Deze vond bandensporen bij het kanaal. Een kraanwagen van de brandweer haalde de auto, waarvan een portier geopend bleek te zijn, uit het kanaal. Na enig dreggen in de om geving werd het stoffelijk overschot van Mulder gevonden. Door het springen van een groot vat, inhoudende duizend liter alcohol is don derdag in de Hoekstraat te Groningen nagenoeg duizend liter onverstookte alcohol met een percentage van 65 pet. in het riool gelopen. Omwonenden en belangstellenden probeerden met pan netjes en potjes nog iets van het kost bare vocht te redden Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal dinsdag 25 en woensdag 26 december geen audiëntie verlenen. „De Indonesische regering zal haar pogingen voortzetten om te bereiken, dat de Russische troepen spoedig uit het Hongaarse grondgebied worden terug getrokken", aldus heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Roes- lan Abdulgani, vandaag verklaard. In een commentaar op de jongste ontwik kelingen in Hongarije zei de minister, dat het thans duidelijk is geworden, dat de vijandelijkheden tussen de twee groe pen van het Hongaarse volk zijn verer gerd en dat de groep, die zich tegen de huidige Hongaarse regering verzet, steeds meer aan kracht wint. „In het al gemeen zou de Indonesische regering niet gerechtigd zijn commentaar te le veren op Hongaarse binnenlandse aange legenheden, ware het niet dat de Rus sische troepen ingrepen door de zijde te kiezen van een van de partijen, die bij de gewapende vijandelijkheden be trokken zijn. We kunnen de interventie van de Russische troenen niet tolereren" aldus de minister, die er nog aan toe voegde, dat het Russische ingrijpen steeds meer tegenstellingen tussen het Hongaarse volk zal veroorzaken. De buitengewoon hoogleraar aan de r.-k. Universiteit in de geschiedenis van het christelijk Oosten, het Oosters ker kelijk recht en de Oosterse liturgie, prof. dr. Zacharias Anthonisse O.F.M. Cap., heeft gisteren onder grote be langstelling zijn zilveren priesterfeest gevierd. In de morgenuren celebreer de de jubilaris een H. Mis in de Sla visch Byzantijnse, ritus in de kapel van de zusters Franciscanessen van de H. Familie te Nijmegen. Deze H. Mis werd bijgewoond door zeer vele prominenten van de katholieke universiteit en ande re instellingen waarmee prof,. Antho nisse regelmatig te maken heeft. Op een receptie, die nadien in het klooster gehouden werd, verschenen on der anderen de rector magnificus van de katholieke universiteit, prof. mr. D. van Eek, en tal van hoogleraren. Uit de stedelijke gemeenschap was de hoofdcommissaris van politie aanwezig,' de deken en vele heren geestelijken. Het Nijmeegs Studentencorps was ter receptie samen met leden van de ver eniging hereniging der Kerken, de Pax Christi beweging en talrijke anderen. Onder de vele geschenken, die de jubi laris werden aangeboden, bevonden zich fraaie benodigdheden voor de ker kelijke viering volgens de Slavische-By- zantijnse ritus. Vandaag vindt de inter ne viering in het klooster van de Ca- pucijnen te Nijmegen plaats. De machinestoring van het emigran tenschip Sibajak is ernstiger gebleken dan men eerst dacht. Het schip ligt nog steeds aan de kade van de Lloyd in Rot terdam gemeerd, vanwaar het nu ver moedelijk pas zaterdagmorgen zal afva ren. De directie van de Lloyd stond plotseling voor de moeilijkheid hoe de ruim duizend passagiers in de tussenlig gende tijd te amuseren. Maar men ge looft daar wel in geslaagd te zijn. Don derdagmorgen heeft een grote groep van de emigranten, onder wie vele kin deren, een bezoek gebracht aan de dier gaarde Blijdorp. Advertentie S f G A R E N aZéVJcC useeb/ Vandaag is in de Woestduinkerk te Amsterdam ir. H. J. Kolkman, psy chologisch adviseur in Rotterdam, ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Univer siteit op een proefschrift dat getiteld is: „Psychologische achtergronden van de verkeersveiligheid". Promotor is prof. dr. J. Waterink. In deze bijzon der levendig geschreven en goed ge documenteerde dissertatie gaat de pro movendus diep in op een menigte fac toren, die een rol spelen in het zo gecompliceerde en algeheel gemeen schappelijke proces dat verkeer heet. Van de reeks stellingen die de schrij ver aan de hand van eigen en ander mans ervaringen poneert, noemen wij: de bevordering van de verkeersveilig heid dient door het gehele land cen traal geleid te worden door één dienst: het verdient aanbeveling, dat de mo gelijkheid tot het uitreiken van rijbe wijzen met beperkte en/of voorwaar delijke rijbevoegdheid wordt bevorderd; invoering van maximum snelheidsbe palingen kan alleen gunstig resultaat hebben indien de op een weg toe te laten maximum snelheid door deskun digen wordt vastgelegd en indien re gelmatige en exacte controle op de naleving van het voorschrift verzekerd is; het gebruik van humor in de re clame (ook in de veiligheidspropagan- da) moet vanwege het zeer geringe deel van het publiek dat humor be grijpt op economische gronden wor den ontraden; het gebruik van zoge naamde gruwelpropaganda dient sterk ontraden te worden. Ir. Kolkman heeft zijn verhandeling bepaald breed opgezet. Niet alleen het autoverkeer, dat wel het meest zor gen baart, betrekt hij er in, maar ook aan motoren, scooters, bromfietsers en fietsers wijdt hij ruime aandacht. Steeds opnieuw komt hü tot de con clusie, dat de enorme ontwikkeling van het verkeersapparaat en de ver regaande popularisatie van de midde len een gebied heeft doen ontstaan zonder traditie en zonder normen. Bij gevolg schort het in hoge mate aan hoffelijkheid en correctheid in het ver keer. Voor alles moet bereikt worden, dat het wegverkeer een onderdeel wordt van het gehele maatschappelij ke verkeer. De mens blijkt in dit op zicht niet inventief te zijn. De leuze „Wees heer in het verkeer" is wel juist, maar mist inhoud, omdat deze slagzin in het algemeen meer appel leert aan de neiging om de haren te kammen voor men in zijn auto stapt. Verkeersbeschaving blijkt ook niets te maken te hebben met een goede op voeding, maar kan uitsluitend bestaan bij de gratie van sociaal gevoel. De schrijver laat het niet bij deze constateringen, maar geeft een aantal nuttige tips en meningen om de ver keersveiligheid te verhogen. Hij toont zich een overtuigd voorstander van maximumsnelheden en hekelt de me thode, waarop voorheen op de naleving van dergelijke maatregelen controle werd uitgeoefend. Dat de gemiddelde reisduur daardoor langer wordt, bestrijdt ir. Kolkman als een fictie. Uitvoerig bespreekt hü de psychologische onder zoeken bü chauffeurs, dat alles rijke lijk met voorbeelden geïllustreerd. De schrijver toont aan, hoe in de psy chologie van de bestuurder van een auto zich de neiging tot agressie kan uitleven. De moderne verkeersmidde len bieden immers een prachtige ge legenheid in dit opzicht. Daar is de identificatie met de auto, die het mo gelijk maakt zich groot te voelen, daar is de snelheid en niet te verge ten het lawaai. Dergelijke primitieve neigingen dienen beteugeld te wor den, zoals iedereen van zijn prilste jeugd wordt geleerd zich aan te pas sen aan de maatschappij en zijn agres sie te bedwingen. Een groot aantal verkeersovertreders staat bekend als maatschappelijke onaangepasten, querulante en lastige lieden. Defectu- euze invloeden in de kindsheid zijn daar vaak debet aan. Ir. Kolkman laat zien, dat de autofabrikanten zelf in hun merken speculeren op de pri mitieve instincten die in iedereeen, dus ook in iedere weggebruiker, zij het ook soms rudimentair, aanwezig zijn. De andere verkeersmiddelen behan delend stelt de schrijver, dat de brom fiets nog niet voldoende ontwikkeld is om in het verkeer te worden opgeno men. Bromfietsers vormen een ge vaarlijke categorie door een gebrek aan „inzicht", gebrek aan rqvaardig- heid en onvoldoende volhouden van de vereiste aandachtsconcentratie. Hij stel', voor de bromfiets een rijbewijs voor. Over de motor en de scooter schrijft hij wat vriendelijker. Het is de stelligste overtuiging van de promovendus, dat in zeer grote mate veilig verkeer mogelijk is. Het gaat niet om een beperking met maar om een inperking tot enkele procenten van het huidige aantal ongevallen. Naar zijn mening behoeft de snelheid van het verkeer in het algemeen onder goed volgehouden veiligheidscam pagnes niet te lijden, terwijl de intensi teit nog kan toenemen. Maar dit kan alleen verkregen worden door intensie vere bewerking en door het aantrek ken en kweken van specialisten. Een principiële wending is in alle geval noodzakelyk. Men zal het idee van te hooi en te gras maatregelen en ac ties geheel moeten loslaten. In plaats daarvan m iet komen de bewuste plan ning. Het allergrootste deel van de verkeersongelukken had voorkomen kunnen worden en behoort dus in het vervolg ook voorkomen te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3