Nederlandsche Bank koopt Hotel des Pays Bas Westduitse EBU-overschotten blijven stijgen Wijnoogst dreigt te mislukken Pyrrhusoverwinning voor de Britse conservatieven Veel grotere Lp.g.-tanks vraag naar verwacht Meerderheid Assemblee achter regeringspolitiek De oude meester en zijn leerling vP Verhuurd aan de K.L.M., onderverhuurd aan een particulier Demonstraties in Estland en Litauen Olietrein botst op goederenwagons eter Daverend gebrek aan geestdrift onder de kiezers van Melton Mowbray Verhoging bier- prijs op komst? Mollet beoogde in Midden-Oosten een soort anti-Münchenreflex Begin januari regeringsnota over SER-rapport S m. V ERIC DE NOORMAN DE VERHOOGDE BENZINEPRIJS if>è 'O VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 PAGINA 4 Baron Collot d'Escury Commandeur Oranje Nassau Treinen vertraagd Britse arts blijft voorlopig in arrest Beschuldigd van moord op 81-jarige weduwe Opwinding in Djakarta over valse profeten Aanvraag ingediend bij minister van Econ. Zaken Vrouw steelt zeven mille van haar man Mr. D. A. Delprat thans commissaris van de „Nederland" Willem Barendsz op weg naar IJszee Oipil'osis i rag kmisiwoordiraiadsel vara donderdag: De geboorte van Brittannië O.?. N ?»o V G vN 1 (Van onze verslaggever) Naar wy vernemen heeft dc Neder landsche Bank het Hotel des Pays Bas aan de Nieuwe Doelenstraat thans de finitief met ingang van 15 februari ge kocht als onderdeel van de gehele reeks huizen en gebouwen aan deze straat, welke reeds in het bezit zijn van de Ne derlandsche Bank om t.z.t. tee worden bestemd voor de uitbreiding van de bank. De Nederlandse Bank heeft het hotel met ingang van dezelfde datum ver huurd aan de K.L.M., die het op haar beurt heeft verhuurd aan de heer J. C. Sieburgh, directeur van het hotel-res taurant Trianon by het Concertgebouw te Amsterdam. De Nederlandsche Bank heeft het hotel niet rechtstreeks aan een particulier willen verhuren om te voorkomen dat t.z.t., als het hotel voor de uitbreiding van de bank (en voor de verbreding van de straat) moet verdwijnen door deze particulier actie zal worden ge voerd om het hotel toch nog te behou den. De K.L.M. heeft het gehuurd om zeker te zjjn van logiesruimte voor zijn passagiers en de heer Sieburgh heeft het van de K.L.M. gehuurd in afwach ting van de bouw van een geheel nieuw hotel op de hoek van de snelweg Am sterdam-Utrecht en de provinciale weg Hilversum-Haarlem aan de Vinkeveen- seplassen onder de gemeente Vinke- veen. Voor de financiering en exploitatie van dit nieuwe hotel is een familie-n.v. gesticht. Van overheidswege is reeds in principe toestemming en medewer king voor de bouw van het hotel toe gezegd. De heer Sieburgh, die de direc tie zal voeren, rekent er op dat het in 1958 klaar zal zijn. Het zal voorname lijk als een buitenrestaurant voor Am sterdam annex watersporthotel worden geëxploiteerd en krijgt 48 bel den in 24 kamers. Architect Boks uit Rotterdam, die ook het Deltahotel in Vlaardingen en hotel Britannia in Vlis- singen heeft gebouwd, is de ontwerper. De grond ter grootte van 1,5 ha is reeds in het bezit van de n.v. Er komt een parkeerterrein voor 300 auto's. De heer Sieburgh heeft Hotel des Pays Bas voor twee jaar gehuurd met optie voor telkens twee volgende jaren. Hij is vroeger al enige jaren werkzaam ge weest in het hotel, dat onder zijn aus piciën toen is uitgebreid met o.a. 12 badkamers. (Van onze financieel-economische correspondent te Bonn) Over november behaalde West-Duits- land een overschot in de Europese Be- talings Unie van 133,5 miljoen dollar. Dit is het grootste overschot dat ooit door de Bondsrepubliek in een maand werd behaald. Het vorig jaar novem ber beliep het overschot slechts 19,3 miljoen dollar. Tot nu toe was het over schot in juni van dit jaar, t.w. 114,2 miljoen dollar het hoogste. De over schotten nemen de laatste maanden ech ter steeds verder toe. In september werd een overschot genoteerd van 91,9 miljoen dollar, in oktober van 101,4 mil joen. Worden de vervallende termijnbeta lingen aan Frankryk, Denemarken en Noorwegen, voortspruitend uit de met deze landen gesloten consolidatie-over- eenkomsten ad 1.6 miljoen dollar meege rekend, dan komt het Westduitse saldo bij de E.B.U. uit op ruim 688,1 mil joen dollar. Daar de Bondsrepubliek zich bereid verklaard heeft haar cre- dietverlening aan E.B.U.-leden te ver hogen, levert de verrekening van de overschotten geen moeilijkheden op. In Bonn is de Duits-Britse economi sche commissie bijeen geweest. Het belangrijkste onderwerp voor bespre king was de vervroegde betaling door West Duitsland van de verplichtingen, die voortvloeien uit de na de oorlog ver leende EngelSe hulp. Deze schulden zijn indertijd vastgesteld op 150 miljoen pond sterling, en moeten in twintig jaar, te beginnen met 1952, worden af gelost. In verband met de moeilijke fi nanciële situatie, waarin Engeland ver keert is van Britse zijde vervroegde af lossing voorgesteld. De Bondsregering heeft zich hiertoe bereid verklaard, mits zowel de Verenigde Staten als Frankrijk tegenover welke landen soort gelijke verplichtingen bestaan, ermee zouden instemmen. De Bondsrepubliek zal nu vijf jaarlijkse termijnen ergo 37,5 miljoen pond ineens aflossen. Dit bedrag zal met de eerstkomende jaren verrekend worden, terwijl een in terest-vergoeding van 3,5 pet bedongen is. Slechte wijnoogst Het slechte weer van het afgelopen jaar is er oorzaak van dat de West duitse wünoogst 1955 gering zal zijn. De totale oogst wordt geschat op 880.000 hectoliter. In 1955 werd 2,4, in 1954 zelfs 3,1 miljoen hectoliter geoogst. Per hoofd wordt in West-Duitsland 9 liter wijn gebruikt, zodat het totaal gebruik op 4,5 miljoen hectoliter bere kend moet worden. Tengevolge van de slechte oogst liggen op het ogen blik de prijzen in restaurant en wijn handel reeds 80 pet. hoger dan in 1955. De regering is voornemens aanzienlijk meer wijn in te gaan voeren. Een voor stel dat door de wijnhandel met in stemming werd begroet. Van de zijde der wijnbouwers wordt hier echter hef tig tegen geprotesteerd, niettegenstaan de het feit, dat de verkoop-prijs van de meest goedkopere buiten- Het Westberlijnse blad „Der Tag" heeft gemeld, dat de politie in Est land en Litauen anti-Russische demon-, stranten heeft uiteengejaagd. De actie der politie kwam, toen studenten en arbeiders te Tallin, in Estland, en Vilna, in Litauen, het vertrek der Rus sische troepen eisten, alsmede de vrij lating dergenen, die waren gevangen gezet wegens hun strijd voor onafhan kelijkheid. „Der Tag" meldde ook, dat onlangs meer dan 100 studenten van de Moskouse universiteit zijn ge jaagd, omdat zij zich oneens hadden getoond met de politiek van regering en partij. De studenten zouden naar Siberië zijn gezonden. iU.P.) De heer C. J. Baron Collot d'Escury 1 heeft afscheid genomen als president van de Nederlandsche Handel-maat- schappij. In een in het hoofdkantoor te Amsterdam gehouden afscheidsreceptie heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de scheidende president toe gesproken. Hij deelde mede, dat de heer Collot d'Escury is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. De heer Collot d'Escury, die al Ridder is in de orde van de Nederlandse Leeuw zal als commissaris van een groot aan tal vennootschappen nog een belangrijk contact met het bedrijfsleven van ons land behouden. landse wijnen ongeveer gelijk zal zijn aan die van de binnenlandse wijnen, daar op de invoer een heffing wordt gelegd, die weer aan de wijnbouw ten goede komt. De wijnbouwers zjjn echter bang, dat de consumenten zullen wen nen aan import-soorten, waardoor de binnenlandse oogst in betere jaren geen afzet zou kunnen vinden. Op verschil lende plaatsen is het inmiddels reeds tot stormachtige protestvergaderingen, weigeringen om belasting te betalen en zelfs tot handtastelijkheden met amb tenaren gekomen. De Suez-crisis heeft aangetoond dat West-Duitsland op verschillende gebie den niet voldoende voorraden had. Aan de korte duur van de crisis en aan de rustige houding van de consumen ten is het te danken dat er geen ver storing in de verzorging is opgetreden. De Bondsregering heeft het echter toch nodig geoordeeld om aan de Bonds dag een wetsvoorstel in- te dienen, waarin volmachten worden gevraagd om by eventuele in de toekomst voor komende noodgevallen in het econo misch leven in te kunnen grijpen. Daar- by is in de wet op de economische de licten een paragraaf ingevoegd, waarin prijsverhogingen voor noodzakeiyke le vensbehoeften onder bepaalde omstan digheden strafbaar worden gesteld. De ze toevoeging is in het parlement maar met de hakken over de sloot gekomen, daar men evenals by de eerder ge noemde wettelijke maatregelen hierin een tendens tot staatsdirigisme zag. Gistermorgen om twintig minuten over zeven is door nog onbekende oorzaak een goederentrein uit de richting Amers foort by het binnenkomen op het ran geerstation te Zwolle tegen 'n aantal goederenwagens gebotst. Hierdoor ont spoorden 15 wagens, waarvan er een kantelde. Het treinverkeer tussen Zwolle en Hattemerbroek in de lijn Zwolle Amersfoort geschiedde over enkel spoor, waardoor enige vertraging ontstond. De uit Amersfoort komende trein be stond onder andereuit twee benzine en vijf stookoliewagens. Het merendeel van deze wagens is uit de rails gelopen. De olie en benzine zyn echter niet in brand geraakt. In totaal waren er elf wagens. Oover enige meters zijn de rails op de plaats van de ontsporing los ge woeld. De botsing ontstond doordat een trein wachter, die de seinen bedient, ten on rechte het baanvak had vry gegeven, hoewel daarop de goederenwagens ston den. De voorste wagen van deze reeks is door botsing vry zwaar beschadigd. De elektrische'locomotief van de goederen trein drong er vry diep in. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is een sneltrein van Alkmaar naar Amster dam vlak voor de Hembrug biyven staan met een defect aan de locomotief. De trein is met een hulplocomotief opge haald en om zes uur Amsterdam binnen gebracht. Gedurende anderhalf uur is tussen Amsterdam en Zaandam het treinverkeer over enkel spoor geleid, waardoor ernstige vertraging ontstond. De rechtbank in Eastbourne heeft van morgen opdracht gegeven de 57-jarige arts John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd In 1950 de 81-jarige weduwe Edith Alice Morrell te hebben vermoord, in voorlopige hechtenis te houden. Naar aanleiding van de resul taten van het onderzoek, dat Scotland lard heeft ingesteld naar de geruchten, die te Eastbourne de ronde deden over de dood van verscheidene welgestelde weduwen, was dr. Adams reeds op 26 november gearresteerd. Vanmorgen werden hem de moord op mvrouw Morrell, alsmede dertien an dere delicten (het afleggen van valse verklaringen, handelingen in stryd met de begrafeniswet, overtreding van de wet op de verdovende middelen en ge knoei met testamenten) formeel ten laste gelegd. <UP) Onder de bevolking van Djakarta is grote onrust ontstaan door de uitspra ken van „profeten", die een nieuw ge loof verkondigen, volgens hetwelk de wereld binnen negen dagen zal ver gaan. De profeten spoorden hun ge hoor aan van hun bezittingen afstand te doen, indien ze tot de „ware God" willen terugkeren. Tal van mensen, die beyreesd werden, haastten zich naar huis en gaven hun bezittingen weg. Gisteren heeft de politie van de hoofdstad zeven „predikers" aangehou den. 54. Eric, gast tegen wil en dank van de oude Conall, wordt door deze meegetroond naar een verblijf boven in de toren. Als de Noorman binnen treedt, wordt zijn aandacht het eerst getrokken door een rijzige jonge vrouw met kastanjebruine lokken, die zich bij het haardvuur warmt. En wat hem bijzonder opvalt is, dat zij zichtbaar moeite doet haar gejaagde ademhaling meester te worden! „Die vluchtende voetstappen op de trap waren dus van haar", denkt Eric. „Zij heeft kennelijk staan luisteren. Waar om? Wie is zij?" Die laatste vraag wordt al dodelijk beantwoord door de geagiteerd bedrijvig doende Conall. „Ga toch zitten, mijn jongen, ga toch zitten. Dat is mijn dochter Brigit. Brigit, zorg dat onze geëerde gast iets te drinken krijgt!" Als het meisje even later een fraaie, zwaar gedreven gouden bokaal aanbiedt, monstert hij haar onderzoekend. Haar kleding en haar sieraden zijn geheel uit de tijd, maar datzelfde kan gezegd worden van alle voorwerpen om hem heen. Het doet sterk denken aan de dingen, die hij eens zag in de gewelven van Tuaim Mor. De tijd heeft hier blijkbaar hon derden jaren stil gestaan„Juist", zegt Conall en grinnikt zonder enige aanwijsbare reden, „nu kunnen wij praten. Zoals ik al zei, heb ik grote plannen, ja ja, grote plannen!" Hij onderbreekt zichzelf en wendt zich geïrriteerd tot zijn dochter. „Wat sta je daar nu nog te dralen, Brigit? Is er iets? Zeg het dan vlug, want ik heb op het ogenblik geen tijd voor je!" Het meisje kijkt even verlegen naar Eric en stamelt dan schuchter: „Die gevangene, heer vader, wat eh.... wat heeft hij misdreven en wat gaat ge met hem doen?" Het gelaat van Conall vertrekt krampachtig. „Een oproer ling", schreeuwt hij onbeheerst, „maar ik zal hem leren. Morgen wordt hij gehangen!" „Alweer?" stoot Brigit verblekend uit, „maar waarom toch, vader? Zij doen toch geen kwaad...." „Dat zijn geen vrouwenzaken", ant woordt de oude, zich met moeite tot kalmte dwingend. „Ga nu heen, lieve Brigit, ik heb het druk". Met een zéér nadenkende blik in zijn ogen kijkt Eric de zich verwijderende gestalte na. „Dat is er nóg een, die straks ge holpen zal moeten worden", stelt hij bij zichzelf vast, als het gordijn achter haar dichtvalt. (Van onze Londense correspondent) _Waar In het graafschap Leicester de rivieren de Wreak en de Eye elkaar ontmoeten, ligt de kleine stad Melton Mowbray, een plaats beroemd om haar vossenjachten en haar varkens pasteien, en wellicht vanaf heden een weinig berucht om wat zy Sir Anthony Eden en zijn partij heeft aangedaan. Gisteren werd namelijk de uitslag be kendgemaakt van do tussentydse parle mentaire verkiezing welke eergisteren te Melton Mowbray plaats vond. Het ging om de zetel van Anthony Nutting, die zijn portefeuille van min. van staat voor buitenlandse zaken op gaf, tezamen met zijn parlementaire zetel, omdat hij niet instemde met de regeringspolitiek ten aanzien van het Suezkanaal. De conservatieven behiel den de zetel, maar de meerderheid is dermate geslonken dat men kan spreken van een electoraal vonnis. In de alge mene verkiezingen won Anthony Nut ting de zetel met 30.074 stemmen. De socialistische tegenkandidaat kreeg 19.294 stemmen. Dat betekende een meerderheid van 10.780. De uitslag van de verkiezing van eergisteren was: 19.133 voor de conservatieve kandi- Een van de weinige handwerkers in de Engelse schoenenindustrie is de heer Maurice Witcomb, die 54 jaar voor dezelfde schoenmakers- firma heeft gewerkt. We zien de oude heer hier bezig met een schoen. Een van zijn leerlingen, de 17-jarige Neil Broughton, een van de weinige jongeren, die het oude vak zullen voortzetten. Neil wacht hier tot zijn baas tijd zal hebben voor het inspecteren Van een door hem met de hand gemaakte voetbal. In haar ja», verslag over 1955/56 deelt de Heineken's Bierbrouwerij My. mede. dat tezamen met de andere Nederlandse brouweryen, verenigd In het Centraal Brouwery Kantoor aan de minister van Economische Zaken om toestemming is gevraagd de bierpryzen, die sinds 1 april 1951 geen wijziging hebben ondergaan, te mogen verhogen. (Van een verslaggever) Er wordt ln januari een veel grotere vraag verwacht naar propaan-installa- ties voor automobielen. De verhoogde benzineprys zal zowel particulieren als bedryven ertoe aanzetten hun wagens met een l.p.g.-tank uit te rusten. Beeds heeft de instelling van het zondagsry- verbod de vraag na .r l.p.g.-tanks doen toenemen. De by het Stoomwezen verplichte controle op nieuwe l.p.g.-tanks zou van overheidswege in een tergend langzaam tempo uitgevoerd wordert, waardoor de levering aan de automo bilisten uitermate traag verloopt. De verwachte vergrote vraag zal de leve ranciers in ernstige moeiiykheden brengen. De oorzaak in het trage ver loop van de controles op de tanks, ligt in een tekort van maar enige ambtenaren. Met slechts drie ambte- naren meer zal de keuring vele malen vlugger kunnen uitgevoerd worden. Het zondagsrijverbod heeft de aan dacht gevestigd op de nieuwe auto brandstof, die vele automobilisten tot dusverre eerder als een surrogaat-pro- dukt beschouwden. Geleidelijk aan be gint het bij vele door te dringen welk een besparing en andere voordelen pro paan als brandstof kan geven. Vermoe- deiyk zullen, als de benzineprys ver hoogd wordt, velen er toe overgaan hun wagen voor ongeveer 1500 te verbou wen en naast de benzinetank een pro- paantank in hun auto nemen. Ook het toenemend aantal l.p.g.-stations langs de Nederlandse yregen bevordert de vraag naar l.p.g.-tanks in de auto. Aan het eind van het jaar zullen er byna 50 sta tions in Nederland zpn die propaan kun nen leveren. De grote Nederlandse ben zineleveranciers hebben ook reeds enige l.p.g.-stations geplaatst en zullen er in de toekomst nog wel meer laten bouwen. daat, een juffrouw Pike, en 16.771 voor de. socialistische kandidaat. Dit bete kent dat de conservatieve meerderheid is teruggelopen tot 2.362. Nu zeggen degenen die dergelijke za ken behoren te weten altijd, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met tus sentijdse verkiezingen en dat men er niet te veel conclusies uit moet trekken. Maar zelfs sprekend met de uiterste voorzichtigheid kan men uit deze tus sentijdse verkiezing slechts de conclu sie trekken dat er een daverend gebrek aan geestdrift heerste onder de con servatieven van Melton Mowbray. De opkomst van het plaatselijk electoraat was 57 procent vergeleken met 81 pro cent by de laatste algemene verkiezing. Het is echter normaal dat het percen tage voor een tussentydse - verkiezing aanzieniyk lager ligt dan bij een alge mene verkiezing. De meteorologische omstandigheden, welke volgens sommige conservatieve bladen de verkiezingsuitslag hebben be ïnvloed, kunnen buiten beschouwing worden gelaten. De cijfers wyzen uit dat er een zwenking van 7,6 procent ten gunste van Labour heeft plaats ge vonden. En indien in een nabije toe komst een algemene verkiezing zou worden gehouden, zou een dergehjke zwenking in het gehele land betekenen dat Labour terug zou komen aan de macht met een meerderheid van tussen 150 en 200 zetels in het Lagerhuis. Horizontaal: 2. Indische winkel; 5. ochtenddruppels: 9. wrede Romeinse kei zer; 10. jongensnaam; 12. klein beetje; deel van een kippenhok; 14. aanw. voor naamwoord 15. geestdrift; 17. gewicht (afk.); 19. lidwoord; 20. min; 23. uitbouw; 24. Europese dwergstaat; 28. soort boom; 32. vogel; 34. sportterm (afk.); 35. zang- noot; 37. voegwoord; 38. verlaagde toon; 39. zoals de akten getuigen (L. afk.); 40. op dit moment; 41. voorzetsel; 42 rang in het leger (afk.); 43. tandeloos zoog dier; 44. de somma van (afk.); 45. bid (Lat.); 47. zangnoot; 49. pers. Voornaam woord; 51. slang; 54. het monteren; 57. waterroofdier; 58. deel van een schip; 61. en omgekeerd (afk.) 62. deel van een Franse ontkenning; 63. grote man; 65 rivier in Utrecht; 67. oppervlaktemaat; Gisteren, op de derde dag van het debat in de Franse Nationale Vergade ring over de buitenlandse politiek, neeft de Assemblée met 325 tegen 210 stem men een socialistische motie aangeno men, waarin de regeringspolitiek werd goedgekeurd. Premier Mollet, die het niet nodig had geoordeeld de vertrou wenskwestie te stellen, had tevoren ver klaard dat naar zöii mening het belang- rykste resultaat van de Suezkwestle is, dat „de vrpe wereld zich de be dreiging bewust is geworden, welke tegen haar werd georganiseerd. Nie mand kan meer onkundig zpn van het feit, dat Rusland Nasser heeft gemaakt tot zijn instrument bij de penetraties in het Midden-Oosten en Afrika", aldus Mollet. Mollet was van oordeel, dat de mo- tieven voor de Frans-Britse politiek thans nog even dwingend aanwezig zijn als voorheen. Wat de Fransen in hun optreden in het Midden-Oosten had geleid noemde hy ,,een soort anti- München reflex". „Wü waren van mening, dat Frankrijk niet het recht had tweemaal dezelfde fout te ma ken", aldus de premier. Hy trok hierby een vergeiyking tussen het samengaan van Hitler met de Sov jet-Unie, kort voor de tweede wereld oorlog en de betrekkingen, die Nasser met de Russen heeft aangeknoopt. ,,In het explosieve gebied van een econo misch ten achter gebleven Midden-Oos ten betekende Nasser ^.een gevaar, dat kan worden vergelekeri met wat Hitier vertegenwoordigde in het hart van een te geïndustrialiseerd Europa", zo ver klaarde de Franse premier. Mollet zei dat het lidmaatschap van de Verenigde Naties de verplichting met zich mee zou moeten brengen een binnenlands bestuursapparaat te vor men dat in overeenstemming is met de democratische beginselen van het Dezer dagen zyn door de Haagse po litie een vierendertig jarige man en zyn eenendertig] arige echtgenote aangehou den. De man was in dienst bij het cen traal woningbeheer van de gemeente Den Haag en haalde huren op. Gebleken is dat zyn vrouw, aanvanke- lpk zonder dat hy het wist, regelmatig geldsbedragen uit de tas haalde, waarin de man de opgehaalde huurgelden be waarde. In twee jaar tyd heeft de vrouw op die manier zeven duizend gulden ont vreemd. De man, die merkte dat het alleen zpn vrouw kon zijn, die het geld ontvreemdde, schafte een geldkistje aan. Ook dit hielp niet. De zaak is nu echter aan het rollen gegaan. De vrouw had voor haar hu welijk altyd ruim kunnen leven maar moest nu met een bescheiden salaris rond komen. De diefstallen werden voor haar een sleur. handvest. De besluiten van de V.N. zouden zonder uitzondering stipt ten uit voer moeten worden gebracht. Dit zou slechts mogelyk zijn na ontwapening en de oprichting van een internationaal politieleger. Over de NATO zei Mollet dat zij ook een Europese gemeenschap in zich bergt. In dit opzicht achtte hij de keuze van Spaak als NATO-secretarls van grote waarde. Met 433 tegen 149 stemmen (de com munisten) keurde de Nationale Verga dering voorts een motie goed, waarin medeleven met de Hongaren wordt uit gedrukt en de „bloedige onderdrukking door het Sovjet-leger en de collaboreren de regering van Boedapest" wordt ge laakt. „De Assemblée verzoekt de re gering alle passende stappen te doen Hongarije een statuut te geven, dat internationale waarborgen inhoudt voor 's lands onafhankeUjkheid en vryheid", aldus de motie. (AFP - Reuter - UP) Tydens de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoomvaartmy „Nederland" is mr. D. A. Delprat by acclamatie benoemd tot commissaris van deze maatschappij. De benoeming gaat in per 1 januari. Op die datum legt de heer Delprat zyn functie van directeur, die hy byna 30 jaar heeft vervuld, neer. De heer Delprat werd toegesproken door de heer H. L. van Eeghen, voor zitter van de raad van commissarissen. Hij memoreerde de groei van de maat- schappy in de periode, waarin zij door de heer Delprat werd geleid. „Een groei, ondanks de crisis in de dertiger jaren en een wereldoorlog". De heer Delprat ver toefde by het uitbreken van de oorlog in Indonesië. Van daaruit en later ook vanuit de Verenigde Staten voerde hij de directie over de maatschappü. Na de oorlog heeft hy, dank zij zyn grote er varing, de vloot van de maatschappij weer kunnen opbouwen. Na de vergadering der aandeelhouders werd een vergadering van de raad van commissarissen gehouden, bygewoond door prins Bernhard, beschermheer van de maatschappy. De walvisvaarder „Willem Barendsz" ls met haar 14 jagerschepen donderdag 20 december uit Kaapstad vertrokken voor een tweede tocht naar de Zuidelijke IJszee. De vloot wordt half april terug verwacht. 68. koolsioi; oa. Uwi'jsauwe. 2. gast; 73. Ierland; 74. luizenei. Verticaal; 1. deel van de hals; 2. losse naad; 3. gevreesde ziekte; 4. voorvoegsel; 5 zangnoot; 6. niet zo; 7. deel van een wagen; 8. vulkaan in Europa; 11. duur van eb en vloed; 15. reus; 16. Engels voegwoord; 18. gewas; 19. part; 21. kran tenjongen; 22. vogel; 25. volk; 26. in or de (afk.); 27. bolvormige; 29. meisje; 30. voorvoegsel; 81. vol scheuren; 36. na komelingschap; 43. levenslucht; 44. wa terstand; 45. jongensnaam; 46. hét zij zo', 48. Frans voegwoord; 50. verkiezing; 52. soort; 53. deel van een breuk; 55. berg nimf; 56. leeftijd (Eng.); 59. uitheems ge was; 60. hoofd (Frans); 63. kier; 64. melkklier; 66. kindergroet; 70: Frans lidwoord; 71. de onbekende. Horizontaal; 1. scepter; 2. pilaar mars; 3. Absalon - ra; 4. t.o. - rustbank; 5. erg - taboe; 6. lila - oblong; 7. ei - v.m. - dek; 8. malaga - es; 9. duplo - akela; 10. An - gordijn; 11. motet - enter. Verticaal: 1. spatel - Adam; 2. cibori - UNO; 3. els - glimp; 4. paar-alge; 5. ta lud - vloot; 6. Eros - oma; 7. NTTB - gade; 8. baldakijn; 9. maraboe - ent; 10. ranon kel; 11. os-keg-Saar. Een regeringsnota naar aanleiding van het SER-rapport inzake de beste dingen zal naar alle waarschynlykheid begin januari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Dit verneemt het ANP uit doorgaans goed ingelichte kringen. Minister Hofstra beloofde toezending van deze nota verleden week tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de omzetbelasting van textiel en suiker, het accijns op gedistilleerd en het bij zonder invoerrecht op benzine. Verwacht kan worden, dat in deze nota de omvang van de voorgenomen beper king van overheidsbestedingen en in vesteringen bekend zal worden ge maakt. Ook zullen daarin nieuwe be lastingmaatregelen worden aangekon digd, aldus wordt vernomen, tezamen met andere maatregelen, die beperking van particuliere bestedingen en inves teringen alsook prijsstabilisatie beogen. Blpkens de toezegging van minister Hof stra zal deze nota ook de problemen van de landbouw behandelen met inachtne ming van de door het landbouwschap geformuleerde wensen inzake kostprijs berekeningen en beloning van de land arbeid. Op grond van genoemde onderwerpen beoogt de regering de betalingsbalans en de toestand van 's Rpks schatkist op gezonde basis te brengen. Opgemerkt werd, dat prysstabilisatie niet wil zeggen, dat prijsverhogingen, welke door in redelijkheid aangetoonde omstandigheden noodzakelijk worden, niet zouden worden toegestaan. „De geboorte van Brittannië" is het eerste deel van de „Geschiedenis van de Engels sprekende volken" van Sir Winston S. Churchill. John Kooy" heeft het oorspronkeiyke werk zeer leesbaar vertaald voor de uitgeversmaatschap- py Elsevier (A'dam, Brussel). De verta ler lieeft het boek voorzien van een zeer nuttig verklarend register, dat de Ne derlandse lezer feiten verstrekt, die de schrijver by zjjn Engelse lezers bekend meende te mogen veronderstellen. BiJ de verschijning van de oorspronkelijke uitgave ls het boek reeds zeer uitvoe rig dooi Dr. D. G. van der Vat in De Tijd besproken. Var „Miin jonge jaren" door Sir Winston S Churchill is in de serie Pris- maboeken van de uitgeverij „Het Spec trum" te Utrecht de tweede druk ver schenen. C. tf»Üe rn en s^in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4