De dreigende 2de basisindustrie IJmuidens zendt telegram aan Ged. Staten Waar schuwing Studenten betoging in Polen Opschudding in Djakarta pi Vier November Federatie" Lichte muziek op zwarte schijven D EEN NIEUW RECORD Vreemde Kerstgeschenken in Amerika Contactorgaan tussen Hongaren en Nederlanders Amsterdamse Effectenbeurs Prinselijke goede raad mm m ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 PAGINA 14 f25.000.- (geheim geld) vermist! „Relletjes en vechtpartijen", aldus radio-W arschau LAATSTE NIEUWS Minister Abdulgani nu officieel verdacht li 1 J k NERTS-ZAKDOEKEN EN STRAAL-AUTO'S 5? Wij spreken niet zonder reden van BLIJDE verwachting De vereniging voor vreemdelingen verkeer „IJmuidens Bloei" te IJmui- den beeft vrijdag een uitvoerig tele gram gezonden aan de Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Hol land, waarin stelling genomen wordt tegen de mogelijkheid van vestiging van een tweede basis-industrie in de U-mond. Afschriften van dit telegram werden verzonden aan de A.N.V.V. te 's-Gravenhage, de Bond van verenigin gen van vreemdelingenverkeer, Zuid- Kenemerland, de stichting Haarlems Bloei en de gemeentebesturen van Haarlem en Velsen met het verzoek om adhaesie aan dit telegram te be tuigen. Het telegram heeft de volgende in houd: Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „IJmuidens Bloei" veroorlooft zich langs deze weg uitdrukking te geven aan de diepe ver ontrusting, die hier ter plaatse is ge wekt door het streekplan Zuid-Kenne- merland, hetwelk de vestiging van een tweede basis-industrie te IJmuiden in het vooruitzicht stelt. De directeur van het Plan-bureau heeft enkele jaren ge leden betoogd, dat de bevolking van Velsen niet moest uitgroeien boven de 70.000 inwoners, omdat het duingebied bezuiden IJmuiden voor de recreatie broodnodig is. Beverwijk en Haarlem zouden de verdere uitgroei van verdere industrialisatie dienen op te vangen, niettegenstaande de waardevolle tuin- bouwgrond, die aldus moest worden opgeofferd. De sterk toenemende trek van binnen- en buitenlandse vakantiegangers en van dagjesmensen naar de kust duidt op een bepaalde voorkeur van vrije tijdsbesteding, die niet kan worden ge negeerd. De belangstelling van Amster dam en Haarlem voor de Kennemer Duinen spreekt reeds voldoende. Rond de Nieuwe Waterweg kan wor den gebouwd zonder dat natuurschoon wordt geschonden. Moet de voorgespie gelde toekomstige welvaartstoename worden gekocht met de vernietiging van vrijwel alle natuurschoon, dan is het nog maar de vraag of ons volk die prijs wel betalen wil. Deze streek, meer begenadigd dan een deel der bewoners wel beseft, gaat vrijwel alle attractie verliezen, wanneer het landelijk karak- Advertentle Tussen 24 en 31 december worden 2,720.000 exemplaren van een krant, ge titeld: „Het geheim van de Nieuwjaars nacht", verspreid. De firma Vierhand te Haarlem zal aan ieder huis (voor ieder gezin) de kranten bezorgen. Enkele vooraanstaande firma's uit het Neder landse bedrijfsleven hebben uitgifte, die verband houdt met de financiële radio actie „Sla Uw Slag" (3), mogelijk ge maakt. Notaris S. J. Luyckx, Hoorn N.H., verleende medewerking. 150 exem plaren zijn prijsbepalend met belasting vrije prijzen, die variëren van 100. tot 1.000.—, Lees en bewaar de krant positief droog en vorstvrij en experimenteer er niet mee. Luister tussen 0.30-2.00 u. in de Nieuwjaarsnacht naar de radiouitzen ding (402 m) en dan zal blijken of ook U behoort tot één van de 150 geluk kigen. De uitgifte heeft plaats onder verant woordelijkheid van Dhr. A. M. Bergers, bekend door het leiden van verschil lende financiële radio-acties. Achteloze bewaring of het wegwerpen van kranten zal betekenen: 25.000.— of een deel ervan vermist ter daaraan geheel wordt ontnomen en de plantengroei nog meer dan nu reeds het geval is, wordt geschaadt. Sedert de eeuw-wisseling heeft deze streek ruimschoots haar tol betaald aan de industrialisatie. Wil helpen verhoe den, in het belang van het vreemdelin genverkeer, dat door de regering als een nationale bron van inkomen wordt gezien, dat het streekplan werkelijkheid wordt en de bebouwing zich gaat uit strekken tot zelfs' voorbij Santpoort. Studenten in de Poolse stad Lodz, die eigen kandidaten willen stellen voor de verkiezingen van de volgende maand, hebben „relletjes en vechtpartijen" ver oorzaakt, zo heeft Radio-Warschau ge meld. Op aanstichten van de Poolse „Democratische Partij" hebben de stu denten tegen de (communistische) Ver enigde Arbeiderspartij geageerd en ver vanging van arbeiders door hun eigen kandidaten op de kieslijsten geëist, al dus de radio. Radio-Warschau klaagde erover, dat „conservatieve-en reactio naire elementen van verscheidene jeugdgroepen" agressiever zijn gewor den sedert de ontbinding van de com munistische jeugdbeweging. Daardoor zijn de laatste tijd „talrijke onaange name demonstraties en relletjes" ont staan. (Reuter) De Indonesische hoofdstad is door het nieuws van de laatste 48 uur in een toestand van grote opschudding geraakt. De regering van Ali Sastroamidjojo, die vanmorgen voor de tweede keer binnen 24 uur in speciale zitting bijeen kwam, ontvangt slag op slag. Na het nieuws, dat Noord- en Midden-Sumatra het cen trale gezag in Djakarta „tijdelijk" niet zullen erkennen, kwam het bericht, dat de procureur-generaal Suprapto termen aanwezig acht om de minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, er officieel van te verdenken, dat hij be trokken is bij een „crimineel delict". Hoe chaotisch de toestand is, blijkt wel uit het feit, dat de hoofdredacteur van het dablad „Indonesia Raya", Moch- tar Lubis, nog steeds niet is vrijgelaten. Móchtar Lubis was de man, die voor het eerst openlijk de beschuldiging uit sprak, dat Ruslan Abdulgani zich schul dig had gemaakt aan corruptie. De mi litaire politie nam de journalist giste ren gevangen. Het gerucht gaat nu, dat zijn arrestatie verband houdt met de mislukte poging van kolonel Zulkifli Lubis om een staatsgreep te plegen. Ruslan Abdulgani is lid van dezelfde partij, waartoe ook premier Sastro amidjojo behoort, de P.N.I. De redenen, die overste Ahmed Hus sein en kolonel Simbolon aanvoeren voor hun opstand tegen Djakarta is, dat de huidige regering niet in staat mag worden geacht het land de efficiënte leiding te geven, die het thans behoeft. (A.N.P.-Reuter-U.P.) m h Het inkopen doen voor Kerstmis hier in de Ver enigde Staten heeft na een wekenlange campag ne van adverterende za kenlieden wel het kook punt bereikt. Kerstmis is hier hét feest van ge schenken wisselen, zoals dat bü ons Sint-Nicolaas is. En om de van alle gebruiksgoederen over verzadigde burger tot kopen te prikkelen, zijn de meest wonderlijke za ken op de markt ge bracht. Een rr.an op wiens verlanglijstje nut tige zaken prijken als: 'n overhemd, een das, zak doeken, kan door zijn lief hebbende wederhelft ver rast worden met nerts zakdoeken, een nertsdas voor de spotprijs van 25 of een overhemd met een nertsfront 5 raison van 214 dollar, federale en staatsbelasting inbegre pen. Die overhemden, het aller-, allernieuwste op het gebied van herenmode, schijnen nog niet zo hard te gaan, maar d* dassen „vliegen weg". Tussen twee haakjes, nerts wordt hier in de States mink genoemd, en heet elders ook wel chinchilla. Overigens is in die nerts-rage hier wel wat de klad gekomen, sinds er kledingstukken van ge verfde eekhoorn in de handel zijn gekomen, die slechts door-de-wol-ge verfde deskundigen van het echte spul kunnen on derscheiden. En wat voor aardigheid is er nog aan, een mantel van enige tien duizenden guide™ te dra gen, als je dierbaarste vriendinnen je er toch van zullen verdenken er maar enkele honderden voor te hebben neergeteld. Wie een bijzonder kiese attentie zoekt vcor een of andere relatie kan een gouden tandenstoker ge ven, desgewenst met dia manten of robijnen ver sierd. Ze zijn al vanaf 22 dollar te koop, en de fa brikant kan nauwelijks aan de vraag voldoen. Enkele andere Ameri kaanse primeurs om fa milie en vrienden mee te verrassen: voor mama bij de zo vurig gewenste mink- of geverfde eek hoorn-, zij weet toch het verschil niet, - mantel een speciale kous van met strasz versierd vilt om het kostbare kleding stuk in onder de schoor steenmantel te hangen. Voor papa een elektrisch schoenpoets-apparaat of, als hij van jagen houdt, een draagbare, gecamou fleerde twee-persoons schuilhut. Voor de teen age dochter een kasjmier pull-over met minkkraag en met „juwelen" gegar neerd. Een atelierfoto met een bij de prijs inbegre pen make-up, die het lij dend voorwerp op het voordeligst en liefelijkst doet uitkomen kan een aardig geschenk vormen voor vriendinnen en onge trouwde tantes. Andere, minder kostba re mogelijkheden zijn bv. een lepel voor de keuken met een steel, waar het te proeven brouwsel langs glijdt, om aan het ande re eind, afgekoeld voor het gebruik, de mond te bereiken, tandenborstels met bejuweelde steel en dito ijsblazen. Voor de mannelijke jeugd, die bedacht moet worden, is een Futurama- straalauto verkrijgbaar voor het bagatel van vier honderdvijftig dollar, maar die is dan ook voor zien van voor- en achter lichten en claxon, kan voor- en achteruit rijden als een echte „car" met een maximumsnelheid van bijna 10 kilometer per uur. Is zo'n prachtstuk een beetje te bezwaarlijk voor het budget, geen nood, er staat een „Kidi- lac" met kettingaandrij ving voor slechts 47.98. En dan is er het aller nieuwste op het gebied van sleeën, vliegende schotels van fiberglass, en rol- en gewone schaatsen van plastic en nylon. De kleine meisjes kun nen haar hart ophalen aan poppen te kust en te keur. Bruidspóppen zijn zeer en vogue, compleet met slui er en bruidsboeket. Er zijn erbij van bijna een meter hoog, die aan de hoogge hakte schoenen riempjes hebben, waar de gelukki ge eigenares van dit pronkjuweel haar voeten in kan steken om zo met de bruid te dansen. Er zijn poppen, die aan de hand meelopen en in hun binnenste een miniatuur grammofoon verbergen, waardoor ze, door een druk op een knop, een ver haaltje vertellen of een liedje zingen. Andere weer kunnen niet alleen huilen en slapen, mamma zeg gen en natte luiers preste ren, maar ze vertonen bo vendien, en dat is iets ge heel nieuws, als ze liggen gelegen in verticale hou ding witte tanden. Of de ze exemplaren soms door de fabrikant van een of andere tandpasta in de handel gebracht worden, is mij niet bekend. Is het een wonder, dat een land, waar al deze en vele andere, haast bela chelijke, luxe voorwerpen te koop zijn, heus niet al leen in exclusieve luxe zaken op New Yorks Fifth Avenue of Wilshire Bou levard in Beverley Hills, maar in gewone waren huizen in plaatsen met 'n inwoneraantal als Haar lem of Eindhoven, door buitenstaanders als een dollarparadtjs wordt be schouwd? En dat men de Amerikaan, ten onrechte, als de materialist bij uit nemendheid doodverft? H. L. B. Kalkoenen kerstlot in drie bedrijven: van hoenderpark via koelhuiscel naar kersttafel De in Nederland verblijvende Hon gaarse vluchtelingen hebben opgericht de „Vier November Federatie", waar van het de bedoeling is contactorgaan te zijn tussen de Hongaarse vluchtelin gen enerzijds en de Nederlandse bevol king, organisaties, officiële instanties en bedrijfsleven anderzijds. Nadat de vluchtelingen werk hebben gevonden zal Nederland in 15 5 20 rayons worden verdeeld. Elk rayon zal ee'i vertegenwoordiger kiezen in de raad van de federatie. De raad kiest een bestuur, dat de richting aangeeft en voor uitvoering zorgt van het door de raad vastgestelde werkprogramma. De federatie zal zich verre houden van enige politiek, zij heeft tot doel stelling de aanpassing aan de vrije wes terse wereld zo vlot en zo goed mogelijk te doen verlopen. Er zijn reeds contacten gelegd, met het ministerie van sociale zaken, het VAN 17—21 DECEMBER 1956 laagste hoogste laatste versch. koers koers koers t.o.v. 14 dec. A.K.U. 21534* 220* 215%* 5% v. Berkels Pat. 181 182 181 2 Van Gelder Z. 203 207 205 1 Hoogovens 295 300 296 4 Ned. Kabelf. 283 295 290 7 Philips 232 242 3/4 239% /ff LJnilever 338 346 341% %8 Wilt. Fijenrd 215% 217 216 2 Kon. Petr. 152.00 158.00 156.85 4- 3.95 Holl.-Am.Lijn 184 194 187% 2% K.N.S.M. 167 I7OV2 168% N. Scheepv. U. 166 V2 169 168% 4- Van Ommeren A'dam Rubb. 771/4 83 81 !4 H.V.A. 96 99^4 97% 1% Ver.Deli Mljen 3-3%%Ned. '47 100 104 104% 1% 85% 87 8512 1% 3% Inv. crt. N. 901* 91 90U 7 .r 3%Ned.1962-64 89% a 00 89% 3/32 Rode Kruis, de federatie vluchtelingen hulp, de organisatie hulp aan het Hon gaarse völk. Het ligt in de bedoeling dat dit ook gebeurt met de vakbeweging en het bedrijfsleven, opdat de vluchte lingen hun plaats zullen vinden in de Nederlandse (vak-) organisaties en het Nederlandse verenigingsleven. Op een centraal punt zal een bureau gevestigd worden. Voor de financiering van het geheel zal een beroep gedaan worden op het Nederlandse bedrijfsle ven. Voor de platenliefhebbers met niet zo'n dikke beurs voor hen dus, die zich bij de aanschaf van zwarte schijven moeten be perken tot de 45- en 78-toerenplaten is er deze week ruime keus. In alle genres lichte muziek is het „uitzoeken maar" geblazen. Wat om dan maar ergens te beginnen de Rock and Roll be treft: op Ronnex 1168 (45 toeren) zingen The New Corners, begeleid door het orkest van Jimmy Carroll, op hun manier het Russische lied over de Wolgaschippers. Zij noemden het „Gipsy River". Num mer klinkt lang niet gek. Aan de andere kant van de plaat: Let's Rock 'n Roll. Meer muzikaliteit, minder ritmisch gehamer. Decca heeft maar liefst drie nieuwe 45-toerenplaatjes aan Bill Haley and his Comets gewijd. Rock and Roll-geknetter en gekreun van de bo venste plank. Het is voor een keertje wel eens aardig naar Rock and Roll-muziek te luisteren, maar daar houdt het, naar onze smaak, dan ook mee op. Nummers en repertoire van de plaatjes Deel I nr. OE 9278 Calling all CometsRockin' through the ryeHook, line and sinker; Rudy's rock; deel II, nummer OE 9279: A rocking little tuneHide and SeekChoo Choo ch'boogie en Blue comet bluesdeel III, nummer OE 9280 Hey then, there now; Goofin' around; Hot dog buddy en Tonight's the night. Op de 78-toerenplaat M 35005 (ook van Decca) zijn uit een 45-toeren-repertoire gelicht de num mers: Blue Cornet Blues en Rudy's Rock. Plaatjes a la Rock and Roll is dan verder nog: Philips 45 toeren nr. 426020 BE, waarop vier gepeperde croonnummers van Lillian Briggs zijn verzameld, t.w. Fol low the leader, That's the only way to live, I want you to be my baby en Don't stay away too long. Ook zangplaatjes zijn er in over vloed. Op Ronnex 45 toeren nr. 10117: tweestemmige Ita liaanse liedjes van het serenade genre, met liefde gezongen door Ted dy Reno en Gianni Ferrio en bege leid door een prima orkest. Liedjes heten: 'Na voce 'na chitarra e'o poco cluna en Statte vicino a'mme op Ronnex 45 toeren nr. 1170: Hij gende en puffende „.Stylers", die bij het Rock-and Roll-orkest van Pana ma Francis het nummer „Huffin and puffin" ten beste geven. Aan de andere kant van de plaat: een verend foxtrotje, dat „Dancing with tears in my eyes" heet en met wel wat over dreven sentimentaliteit wordt voorge dragen door The Four Tunes o.l.v. Sid Bass. Spaans gaat het er aan toe, wan neer Nino de Murcia zijn guitaar vat en alle registers van zijn stem open zet. Via het Festival-plaatje, 45 toeren, nr. EP 1082, kan men hem beluisteren in een viertal nummers. Ze heten: El Gurugay, Fandangos con Berdial, Consuelo la Granaime en Soleares. Nino's virtuoos guitaar spel zij met ere vermeld. De reuze gemakkelijke, krachtige en niet minder sympathieke stem van Charles Gentes is in een viertal nummers vastgelegd op het 45 toe- renplaatje van het label Victory (nr. EP 7021). Het orkest van J. Lapor- te zorgt daarbij voor een fris en soe pel muziekje. Charles zingt achter eenvolgens: Je vais revoir ma blon de (mars), L'Auberge de Santé Fé (samba), Si tous les gars du monde (mars) en A la revoyure la gosse (foxtrot). Charmant en gevarieerd plaatje. Een stem, die eveneens het beluisteren waard is, is die van de lieftallige Jacqueline Frangois. Op Philips 45 toeren nr. 432078 NE zingt zij, melodieus en met overgave: Moi, je dors prés de la Seine, Embrasse- moi bien, En Avril en Paris en Ha banera. e bariton Leslie Porgy Scott, hoofdrolzanger in Gershwin's opera „Porgy and Bess" zingt Ex 4 interimdividend Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.683.554 Obligaties 11.248.826. Deze week (voorl.) Aandelen f 7 333.876 Obligaties f 12.113.528. Terwijl koningin Elizabeth van Engeland geboeid naar het toneel zit te kijken tijdens een liefdadigheidsvoorstelling van de pantomime „Dick Whittington" in het Londense Palace-theater, fluistert prins Charles zijn zusje prinses Anne heel broederlijk iets in het oor. De voorstelling werd ook bijgewoond door prinses Margaret. Enige tijd geleden werd in ons land een nieuw record bereikt, de zuigelingen sterfte was beneden de 20 gedaald. Dit wil zeg gen dat er van de 1.000 levend geboren babies niet meer dan 20 ster ven in het eerste levens jaar. Er is slechts één land ter wereld dat ons hierin overtreft: Zweden (18 per 1.000). Dit fraaie resultaat is voor een niet gering deel te danken aan de koeste rende zorgen die het kind ontvangt al vóór de geboorte. Die goede zorgen zijn velerlei. De a.s. moeder zal zorgen voor goede, niet overmatige voeding, zoveel mogelijk schadelijke stoffen (alcohol, nicotine) vermijden; zij zal voldoende nachtrust nemen en li chaamsbeweging overdag. De zuigelingensterfte is in de eer ste week na de geboorte hoger dan later in het eerste levensjaar. Deze vroege sterfte komt voornamelijk op rekening van de gevolgen van de ge boorte zelf en de periode daarvoor, de zwangerschap, en niet op verkre gen ziekten, zoals infecties, ongeluk ken enz. Hieruit volgt niet, dat de vrouw die in blijde verwachting is in deze periode als een zieke of ernstige invalide beschouwd moet worden. Een gezonde vrouw kan haar gewone da gelijkse bezigheden verrichten als zij de hierbovengenoemde voorwaarden in acht neemt. Wij spreken niet zon der reden van blijde verwachting. Het effect van alle goede zorgen kan het best nagegaan en ge controleerd worden door ter zake bevoegde mensen: vroedvrouw, huisarts qf vrouwenarts. Zij geven ook voor lichting inzake de voeding van de aanstaande moeder en helpen haar in lopen en zijn zij in staat tijdig in te grijpen als zich toch stoornissen zou den voordoen, terwijl zij in veel ge vallen van te voren kunnen uitmaken of er bij de bevalling moeilijkheden zijn te verwachten, zodat bijzondere maatregelen genomen kunnen worden en de bevalling zonodig in een zieken huis kan plaats vinden, zodat over brenging naar een ziekenhuis niet op het laatste moment en dus overhaast behoeft te geschieden. Dit laatste is zicht te verkrijgen in het belangrijke gebeuren, dat zich in en aan haar voltrekt. Dit en de zogenaamde zwan- gerschapsgymnastiek maken het de vrouw gemakkelijker de bevalling niet als een onvermijdelijk kwaad af te wachten en te ondergaan, maar dit gebeuren met een zeker sportief élan tegemoet te treden. In verschillende plaatsen worden moedercursussen ge organiseerd, waar met de aanstaan de moeders (èn de vaders) over deze dingen gesproken wordt. Bovendien kan de vroedvrouw of de arts verschillende onderzoekingen verrichten o.a. betreffende de bekken- maten en later de ligging van het kind, benevens bloed- en urine-onder- zoek. Op dit alles kan de aanstaande moeder zelf weinig of geen invloed uitoefenen. Door deze geregelde con trole kunnen zij er toe bijdragen dat de zwangerschap ongestoord zal ver evenwel niet altijd te voorzien, omdat wij te doen hebben met mensen en niet met machines, maar het kan aldus in de meeste gevallen worden voor komen. Dit alles vatten wij samen onder het begrip: pre-natale zorg, zorg vóór de geboorte. Hoe beter pre-natale zorg, hoe meer levensvatbare kinderen, die met zo min mogelijk risico het levenslicht aanschouwen. Wat betreft de voeding van de aan staande moeder kan ik u van harte aanbevelen een vouwblad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, genaamd: „De voeding van de aan staande moeder". Als u dit per brief kaart aanvraagt met aan de adres zijde naast de frankeerzegel extra een postzegel van 5 cent, krijgt u het prompt thuis gestuurd. Adres: Ko ninginnegracht 42, 's Gravenhage. St. via het 45 toeren Philips-plaatje nr. 422093 FE de min of meer moderne songs: Over the rainbow, Love is here to stay, All the things you are en Thanks for the memory. Ais men Leslie's „Where you there?" in zijn discotheek heeft, moet men aan b.v. „Love is here to stay" wel even wen nen. Intussen geeft Scotts stem en zijn met gaaf gevoel geladen voor dracht zo een apart warm en sfeer vol cachet aan de songs op dit plaat je, dat het aangenaam is, ernaar te luisteren. Satchmo is ook weer van de par tij. Decca's 45 toerenplaat je OE 9203 presenteert de steeds opnieuw weer fascinerende trompetkeizer in een viertal van zijn succesnummers. Ze heten: Someday you'll be sorry, Ra- mona, Your cheatin' heart en Sin cerely. Andere jazz-grootheden bege leiden hem, met name, wanneer Louis aan het „zingen" gaat en met zijn „gegrowl" de oerkrachten uit de jungle oproept. De Four Freshmen worden op het 45 toeren Capitolplaatje EAP 1-683 door gedurfd, maar uitermate beheerst blaaswerk uit vijf trombones geëscorteerd. Wat de Freshmen zelf betreft: close-harmo- ny in de bekende moderne Ameri kaanse stijl. In sommige nummers komt er sentimenteel ge,,croon" aan te pas. Andere songs worden fris en pittig gezongen. Repertoire: You ma de me love you, Guilty, Angel eyes en Love is just around the corner. Ook als dansplaatje te gebruiken. De nieuwe nummers van Johnny Jordaan, t.w. Kleine Jorda nees; Opa, wat heb je toch ge daan; Zo, zo, zo is de jordaan en Opoe, ik ben je zo dankbaar, zijn verzameld op het 45 toerenplaatje van His Master's Voice, nr. 7 EGH 110. Johnny heeft er zijn hele ziele- ment weer ingelegd. Als er hoem papa gemaakt moet worden, is de Klaverjasclub „Schoppen Negen" present. Het orkest van Jan Hilli- gers zorgt weer voor een zwierig muziekje. Plaatje voor de speciale liefhebbers. Op Philips' 45 toerenplaatje nr. 422102 PE en onder de titel „De grote vier" zijn succes nummers van de laatste tijd verza meld. Achtereenvolgens'. The Butter flies met „Dixieland"; de twee Jan tjes in het liedje „De smokkelaar", Zwarte Riek met „Alle apies" en tenslotte Frits Rademacher, de Lim burgse troubadour, die het gezellige en fris begeleide liedje „Amor" zingt. Plaatje met van-alles-wat. Het zangkwartet „The Four Lads", dat zijn geschoold stem- menmateriaal op smaakvolle wijze klank en kleur geeft, laat twee nieuwe nummers horen op Philips' 78 toerenplaat B 21960 H. De arrange menten, die daartoe geschreven wer den, zijn zeer verzorgd. Het bege leidend orkest is dat van Ray Ellis. De nummers heten: A house with love in it en The Bus Stop Song. Intiem dansplaatje ook. Van het kwartet van Marino Ma- rini en de zanger Ruggero Cori is ook al weer een nieuwe plaat verschenen, uiteraard onder het la bel „Durium" (78 toeren nr. DL 101). Met die bekende en alom gewaar deerde zonnige blijmoedigheid en feestelijke luchtigheid spelen en zin gen de Italianen, ook nu weer bij ple zierig verend ritme, de liedjes: Bru- ciame 'a vocca en Guaglione. Plaat je waar je van opkikkert. Nog een Armstrong-plaat. Phi lips 78 toeren B 21969. Bekende nummers, n.l. Royal Garden Blues en Muskrat Ramble. Bekende stijl-stukjes Jazz. Uitvoering: Louis Armstrong en „his AU Stars". Het moge pleiten voor ons vaderlands jazz-ensemble „The Dutch Swing College Band", dat bij wijze van spreken dan in dezelfde adem de jongste publikaties van de College- Band kunnen worden genoemd, n.l. de nummers Scheveningen Blues en St. James' infermary (Philips 78 toe ren P 17661 H). Uitstekende jazz muziek, bijzonder boeiend in haar nuanceringen en fraai van sfeerwer king. De gastzanger-trompettist Nel son Williams draagt daartoe in niet geringe mate bij. We blijven dan nog maar even bij de jazz. Op Philips 429175 BE (45 toeren) is een exqui se verzameling van Goodman-uitvoe- ringen gepubliceerd. Topnummers uit de jaren 1937-38-1940 en 1952. In Good mans ensembles hadden toen emi- mente jazz-musici zitting. Lionel Hamptom bijvoorbeeld verkeerde toen nog in zijn „pure" tijd. Het pro gram van dit plaatje: Time on my hands; The sheik of Araby: I'll never be the same en Crazy Rhythm. Swin gende jazz in velerlei stemmingen. Studie-plaatje voor serieuze jazz-lief- hebbers. Nu we dan toch van de hak op de tak springen: Er is voor de kleuters en peuters een nieuw sprookjesplaatje verschenen bij Philips (45 toeren nr. 422506). Eva Jansen vertelt het sprookje van Doornroosje, terwijl aan de andere kant van dit kleurrijk verpakte plaat je Hedda v. d. Linden het oude ver haal vertelt De Wolf met de Zeven Geitjes. Verscheidene medewerkers en medewerksters „spelen" de ver schillende stemmen, Jan de Lang 1 zorgde voor de geluidseffecten, Fred Rozendaal leverde de muziek. Char- mant plaatje. Sister Zrsetta Tharpe Sister Rosetta Tharpe legt blues accenten in „Don't you weep o mary, don't you weep" en in „I've done wrong", de twee num mers, die zijn gegroefd in de 78 toe ren Deccaplaat M 33970. Er zit een goed getroffen sfeer van realisme in Rosetta's zang. De ritmische bege leiding is aan deze sfeer aangepast. De Marinierskapel heeft via de 78 toeren Philipsplaat P 17614 nog weer eens twee marsen aan het uitgebreide repertoire toege voegd. Militaire muziek van de eer ste orde, dat is bekend. De marsen heten: March of the steel men en Song of the brave. Het etiket op de plaat vermeldt, dat tot de uitvoeren den ook nog behoort het mannen koor o.l.v. Lex Karsemeijer, maar daar is niets van te horen Een hele mond vol op de 78 toerenplaat P 15510 H n.l. Luis Alberto del Parana with Andres Fereira and his orches tra in „Quie reme" en „Ay, jlisco no te rajes" maar dan ook een hele plaat vol prima muziek en pri ma zang. Frappant zijn Luis' be heerste zangkwaliteiten in de hoge toonregionen. Vurig Latijns-Ameri kaans plaatje dat men beslist meer dan eens zal willen draaien. Tophits op de 78 toerenplaat His Master's Voice nummer POP 251, n.l. het frisse marsnum mer „Lay down your arms" en de bruisende show-song „First row bal cony", geïllustreerd door een vak kundig (gestopt) trompetmuziekje. Vlotte zang van de Three Kave Sis ters. Het orkest staat onder leiding van Tony Osborne. Fijntjes pinkelende toontjes vor men de bijzondere versieringen aan de uitvoering door het draai orgel „De Arabier" van de zoet gevooisde melodieën in het „Nonnen koor van Casanova", van „O sole mio" en de serenade van Tosseli, bij eengebracht op het 78 toerenplaatje van Philips nr. P 17607 H. Muziekje van-de-straat, dat in de huiskamer nochtans best te verteren is. Benny Printer's Brass Band schrikt ook al nergens voor te rug. Via de Philips 78-toeren plaat P 17658 H kan men luisteren naar de nummers La pansé, Alle Apies, Dixieland, Rose Marie, Pepi- ta de Mallorca en Rosa Rosa Nina, allemaal muziekjes van het luchtige genre, afgestemd op lichte instru menten weliswaar, doch intussen doop het vrjj fors bezette Printers ensemble met frappante frisheid ge speeld. Het nummer „Hernando's Hidea way", in het Duits gezongen, is weer eens wat anders. Bo vendien wordt het uitstekend gezon gen, hetgeen ook kan worden ge zegd van het andere nummer op de His Master's Voice-plaat nr EG 8637 (78 toeren). De bariton Bruce Low is de man. Zijn stem is innemend en ook in technisch opzicht verzorgd. Prima orkesten en daarbij nog koorstem- men illustreren Lows zang. „Und es weht der Wind" zo heet dat an dere nummer heeft een behoor lijke tekst en een prettige melodie. Winifred Atwell's pianostijl is bekend. Bekend is ook, dat haar pianospel een plezierig eigen karakter heeft en bijzonder boeiend is om de toonkleuren, die Winifred erin te tekenen weet. Op Decca's 78-toerenplaat M 35008 speelt Winifred Atwell oude melodieën, zo als „Who were you with last night", „Hello hello, who's your lady- friend?", „Don't dilly dally on the way", „Beer barrel Polka", „After the ball", „Peggy O' Neil", „Meet me tonight in dreamland" en „I be long to Glasgow". Zeer beschaafd, romantisch piano- en dansplaatje. Dansmuziek door het ballroom- orkest van Jan Corduwener is vastgelegd op het 45 toeren plaatje van Philips nr. 422092 PE. Prettige, strikte dansmuziek bij vriendelijke melodietjes. Repertoire: J'ai rendez-vous avec vous; J'ai ta main; C'est magnifique; Hearts of stone; The naughty lady of Shady- lane en zo verder. In totaal 10 num mers. Duits dansplaatje van goede mu zikale en vocale kwaliteit is Philips 78 toerenplaat P 44822 H. Twee foxtrotjes, gespeeld door het dansorkest van Alfred Hause en gezongen door Nana Gualdi en de Stariets. De nummers heten: Ich möchte gar kein Engel sein en Die manner mit den grauen Schlafen. De teksten zijn van het lege, nogal mondaine soort. Interessant is wel de compositie voor het laatstgenoem de nummer. Er komen klassiek aan doende clavecimbel-partljtjes aan te pas. Het Hotcha Trio presenteert vak kundig en virtuoos mondhar monica-spel via de 78 toeren Philipsplaat P 17654; aan de ene zqde prairie-klanken (Take me back to my boots and saddle, Give me my ranch and my cattle en Deep in the heart of Texas); aan de andere zpde twee oude Duitse schla gers, t.w. Heimat deine Sterne en Adieu mein kleiner Gardenoffizier. Opgewekt plaatje, waarbij even op gewekt gedanst kan worden. Tenslotte z(j de 78 toerenplaat HHH 999 vernield, uitgebracht door de platenmaatschappij BOVEMA te Heemstede ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. De plaat laat een drietal nummers ho ren uit het land van Hongarije, uit gevoerd door het Zigeunerorkest van Lajos Veres met zang van Rie Hei mig. De nummers heten: Szomorü Vasarnap, Csak cgy szép lany en Szép a Rozs&m. Zigeunermuziek van de betere soort, en gevoelvolle zang- Om deze reden, doch vooral om de ideële doelstelling ervan, zij deze plaat van harte aanbevolen. FRéDéRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 14