De jeugdbaldadigheid te Haarlem in 1955 a kerkuil Annie Woud zong het Kerstconcert met Zandvoorts Her vormd Kerkkoor Stille Armen In het gelid L"'° Schandaal in Sorrento, eel luchtige Italiaanse film Mam'zelle Nitouche, een dwaas filmpje van Allégret Interessante cijfersdie voorzichtig gehanteerd moeten worden d TAXI 1SOOO SLEUTEL WEG? Je komt er wel uit Van bersaglièra naar visverkoopster Het congres danst The Ladykillers Gervaise Deze week in Luxor Agent der Apachen Opstand der krokodilmensen Laatste etappe bouw Coornhertlyceum KERSTREDE IR. A. H. INGEN HOUSZ Provinciale Staten Rembrandt Minerva Studio Frans Hals Roxy Films ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 PAGINA j HAARLEMSE MIDDENSTAND N.Z.H.-BUS GAF GEEN VOORRANG Hoogovens in 1956 etaleert werkkamer naar eigen ontwerp Burgerlijke Stand Haarlem meer comfort verhoogde prestaties grotere zuinigheid MORRIS OXFORD III de Luxe MORRIS ISIS II de Luxe MQLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN Eerste klasse semi-projs Tweede klasse Derde klasse Vierde klasse GEPARKEERDE AUTO BESCHADIGD HAARLEMMERMEER AANRIJDING OP SCHIPHOLWEG „DE SLEUTELSPECIALIST" fl Apotheken en dokte!* diensten '.At ■f' Vandaag is vanwege het N.E.I. de jaarstatistiek verschenen over de jeugd baldadigheid te Haarlem in 1955. In to taal zijn er door de Haarlemse politie en door de plantsoenwachters van Hout en Plantsoenen 609 rapporten opge maakt inzake jeugdbaldadigheid. Bij deze baldadigheid waren 1558 kinderen betrokken. De meeste gevallen kwamen voor in de rubrieken: ballen, sneeuw ballen, gooien, vernielingen en betre den van verboden terreinen. Het blijkt, dat ook bij de baldadigheid de leeftijd kennelijk een rol speelt. Naar mate de kinderen ouder worden, nemen ze in sterkere mate deel aan baldadige handelingen tot na de vijftienjarige leef tijd een vrij snelle daling intreedt. Bij de jongere kinderen worden voor al die soorten baldadigheid aangetrof fen welke ontspruiten aan de verken ningsdrift of die een sterk impulsief ka rakter hebbeo. De oudere kinderen ple gen handelingen waarvoor meer geoefendheid vereist wordt of die ge daan worden uit branie en brutaliteit. De mate waarin de jeugdbaldadigheid voorkomt blijkt ook afhankelijk te zijn van de woonplaats der kinderen. In wij ken zonder recreatiemogelijkheden komt meer baldadigheid voor dan in wijken met speeltuinen en braakliggende ter reinen. Om die baldadigheid in de ver schillende stadswijken onderling verge lijkbaar te maken werd het indexcijfer 100 vastgesteld. Indien men daarvan uit gaat, dan geven de verschillende wijken het volgende beeld: Rivierenbuurt 212, Ramplaankwartier 200, Huis te Zaanen- kwartier 189, Vogelenbuurt 177, Noorde lijke Indischebuurt 154, Zuidelijke In- dischebuurt 154, Transvaalbuurt 137, Stationsbuurt 131, Bomenbuurt 110, Har- menjansweg e.o. 105, Kleverpark 105, Amsterdamsebuurt 96, Leidsevaartbuurt 94, Vondelkwartier 84, centrum 78, Ro- zenpriëelbuurt 77, Haarlemmerhout 73, Leidsebuurt 70, Spaamwoudsestraat e.o. 66, Lodewijk van Deysselstraat 63, Slachthuisbuurt 58, Lorentzkade e.o. 52, tussen Wagenweg en Leidsevaart 43, Kleine Houtweg e.o. 33, Dietsveld e.o. 33, Zijlwegbuurt-oost 27, Zijlwegbuurt- west 26, Duinroosbuurt 0 en Spaarndam 0- Bij het hanteren van deze cijfers is Opnieuw is de Grote Houtstraat met een winkelbedrijf verrijkt. Na een gron dige verbouwing is op nummer 59 tussen de Peuzelaarsteeg en de Gedemp te Oude Gracht waar vroeger een filiaal van een levensmiddelenbedrijf ge vestigd was, een winkel geopend van de firma Van Kimmenaede's Herenmo de en Confectie. In zeer korte tijd heeft de aannemer A. J. Morsch de verbouwing uitge voerd. De plannen voor de winkelin richting zijn van de binnenhuisarchi tect H. R. ter Pelle, en het schilder werk is verricht door de firma Boeree. De verlichting van de winkel mag een vondst genoemd worden: een vermen ging van „directe" en „indirecte" ver lichting, uitgevoerd door de firma G. J. Njjman, lichtadviezen. Gisteren heeft de onderhandse aanbe steding plaats gehad van de vierde en laatste etappe van de bouw van het Coornhertlyceum. Vermoedelijk zal de vol gende week over de gunning een beslis sing worden genomen. In 1951 werd besloten tot de bouw van een nieuw Coornhertlyceum op een terrein aan de Chrysanthemumlaan in Heemstede. Daar destijds geen geld voor deze bouw beschikbaar was, besloot men deze in etap pen uit te voeren. In 1952 kon de eerste etappe van de nieuwbouw in gebruik ge nomen worden, anderhalf jaar later volgde de tweede en weer anderhalf jaar later, in 1955, kwam de derde gereed. Op de hoek van de Schipholweg en de J. J. Hamelinkstraat kantelde gis teravond om vijf minuten over zes een driewielige bestelauto om, bestuurd doo een 34-jarige lasser. Deze wilde, rijdend op de Schalkwijkerweg, links af slaan in de richting van de Buitenrustbrug. Doordat vermoedelijk de bestuurder van een N.Z.H.-bus, die uit de J. H. Hame linkstraat kwam, niet voldoende voor rang verleende, kantelde de driewieler om, waarbij het voertuig enige schade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. voorzichtigheid geboden. Het aantal ge rapporteerde gevallen is namelijk niet alleen afhankelijk van de intensiteit van het politie-toezicht, maar ook van de mentaliteit van de bewoners. Dezen klagen in de ene wijk spoediger dan in de andere. Ook kan het voorkomen, dat in een bepaalde wijk een soort baldadigheid wordt bedreven, waarbij altijd veel kin deren betrokken zijn, zoals bij balspe len. Wordt er in een wijk veel gevoet bald. dan komen er op de rapporten uit die wijk vanzelfsprekend veel kin deren voor. Dit in verhouding grote aantal kinderen geeft een hoog balda- digheidscijfer, maar dit hoeft niet te betekenen, dat de baldadigheid in die wijk een ernstig karakter heeft. Het kan soms wel betekenen dat er in die wijk te weinig uitleefmogelijkheden voor de jeugd zijn. De voorzitter van de directie van Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz, heeft vandaag tijdens de Kerstlunch op Hoog ovens in zijn gebruikelijke toespraak, nadat hij de internationale toestand had overzien, de gestegen welvaart in ons land had geanalyseerd, het wel en wee van het bedrijf in 1956 besproken. De produktiecijfers zijn wederom ver heugend geweest. De produktie van cokes is gestegen, evenals de afzet van gas aan de gemeenten. Doordat meer vreemd staal kon wor den aangekocht dan men oorspronkelijk verwachtte, is de produktie van de wal- serijen geringer teruggevallen, dan men aanvankelijk meende. Voor 1957 kan Hoogovens indien althans de olievoorziening geen moei lijkheden oplevert rekenen met een hogere staalproduktie door de inbe- drijfneming van S.M.-oven VI. De inbedrijfneming van de vierde ce- mentmolen bij de Cemij heeft geleid tot een flinke stijging in de cementproduktie Ernstige storingen in de voorziening met grondstoffen deden zich niet voor, hoewel de aanvoer vaak vele problemen opleverde. De vraag naar de produkten van Hoogovens bleef en blijft dringend. Zo leveren Hoogovens vertind blik aan Ne derlandse blikfabrieken, dunne platen aan Duitse, Franse en Engelse auto mobielfabrieken, dikke platen slechts mondjesmaat aan het buitenland, om dat Hoogovens aan de grote vraag van de Nederlandse werven voorrang geven, ruwijzer aan gieterijen over de hele wereld, stikstofmeststoffen aan de Ne derlandse, maar ook aan de Amerikaan se landbouw, cement aan Nederlandse hetonwegenbouwers enz. Verschillende uitbreidingen aan de be drijven kwamen in 1956 tot stand of wer den ondernomen om komende jaren vol tooid te worden. Niettegenstaande de arbeidsschaarste konden nog 800 arbeiders worden aan getrokken. De totale vaste bezetting nam toe tot 6260 arbeiders, beambten bui ten beschouwing gelaten. De ontwikkeling van de woningbouw is niet bepaald gunstig. Verheugend is dat de bouw van woningen in Heemskerk ten behoeve van Hoogovens goed ver loopt en in 1957 belangrijk zal worden uitgebreid. Na allen toegewenst te hebben dat de komende dagen allen iets zou brengen van Gods telkens opnieuw doorbreken de liefde, ook in deze verschrikkelijke tijd, wenste ir. A. H. Ingen Housz alle medewerkers een Zalig Kerstfeest. Advertentie moderne interieurverzorging nieuwe grocht n Haarlem telefoon k zsoo-voós Het jaarlijks Kerstconcert door het Hervormd Kerkkoor in de Ne derlandse Hervormde Kerk te Zandvoort verkreeg dit keer een bij zonder cachet door het optreden van de scheidende zangeres Annie Woud, GETROUWD: H. Walraven en D. M. Heiliegers; J. Smolenaars en M. M. Willems. GEBOREN: C. van Damme-Hendriks, z., G. van Drunen-Gorelowa, z.; C. van der Klugt-Franken, z.; H. J. van Doorn-Nouris, z.; Th. A. Leeflang- Groeneveld, z.; M. van Balen-Kenbeek, z.; A. W. van Trigt-Teunissen, d.; A. M. Langenberg-van Altena, d.; A. Kla ver-Dijkstra, d.; P. M. Leijnse-Kuijper, d.; J. G. ter Metz-Boshuijer, d.; M. Dekker-van den Heuvel, d.; H. van Die- Kreule, d.; M. M. Houtkamp-Glas, d. OVERLEDEN: A. van der Schaaff, 77 jr., Tesselschadestraat; H. Jansen, 56 jr., Maerten van Heemskerkstraat: M. H Leunis-Oly, 69 jr., Westerhoutpark. Op ons bureau werden de volgende gif ten ontvangen voor de „Stille Armen": A. S. f 15.—; N.N. f 2.50; J. J. D. f 10.—; „Van mijn kerstgratificatie" f 5.A. M. B. f 2.50, C. en C. f 2.50; N.N. f 2.—, W. B. f 2.—. Giften kunnen bezorgd worden aan ons bureau Smeilestraat 5, Haarlem, of ten name van onze courant, met vermelding „Stille Armen" overge maakt worden op het gironummer 143480. die op voorname en vaak ontroerende wijze een aantal Kerstliederen zong en samen met het koor, onder leiding van Herman Dees, een boeiende vertolking gaf van twee Geistlichte Lieder van Mendelssohn. Van haar Kerstliederen-programma dienen allereerst twee oude kerstliede ren „Christnacht" van Joh. Franck en „Christtagsempfindung" van een onbe kende componist vermeld te worden. Deze prachtige sfeervolle muziek uit de 17de eeuw is vooral door zijn op rechte eenvoud eigenlijk het meest ge- eigend de kerstgedachte uit te beelden. Annie Woud besloot haar aandeel in het programma met liederen van de Vocht, Dvorak en Handel. Van deze laatste componist zong zij op waarlijk grootse wijze het arioso: „Dank sei der Herr". In de organist Louk Nelissen vond zij een muzikaal en volgzaam be geleider. Het koor heeft in de dirigent Herman Dees een ras-muzikant, die zich sedert jaren beijvert programma's samen te stellen, die in artistiek en technisch opzicht als voorbeeld voor vele andere koren mogen dienen. Het hoogtepunt vormde de uitvoering van Buxtëhude's cantate „Das Neuge- borene Kindelein", die op enkele on zuiverheden na, op lichte en toch mar kante wijze tot uitvoering kwam. Het Heemsteeds Strijkkwartet, dat naast het orgel-continuo de begeleiding ver zorgde, heeft deze taak stijlvol vervuld. Vermelden we tenslotte nog de orgel- soli door Louk Nelissen: een enthousias te vertolking van een Noël van Daquin, de vierdelige pastorale van Bach waar bij het laatste deel in lichte clavecim- belstijl, en het Andante in F „für eine Walze in eine kleine Orgel" van Mozart, waarbij muzikaliteit, en techniek gelijke treJ hielden. Voor dit concert bestond, zoals te verwachten viel, een grote belangstel ling. Ad Interim Advertentie De comfortabele, zui- nigefamiliewagenmet nieuwe carrosserie creatie. Agenten door het gehele land. Motoren sterker en nog zuiniger: Schakeling en besturing lichter en positiever; Nieuw veiligheids- stuur; gebogen voorruit uit é'«n stuk; grote gebogen achterruit; schuimrubberbeveilïging van dashboard onder en boven; gesloten handschoenenkastjes; veiligheidssloten en tal van anders waardevolle accessoires. Vraagt inlichtingen en proefrit. Van lijn en verhouding nog eleganterdan zijn voorganger. Luxueus comfort voor 6 per sonen. Fobricage-afdeling van J. J. Molenaars Automobielbedrijf N.V. Amersfoort HAARLEM: GARAGE BRINKMANN, SMEDESTRAAT 22, TEL. 11025 AMSTERDAM: AUTOMOBIELBEDRIJF D. v. d. MARK, G. v. LEDENBERGHSTRAAT 108—112, TEL. 124656 DEN HAAG: N.v. AUTO- EN MOTORHANDEL MIJ v/h BOLLAND Co, BEZUIDENHOUT 16a, TEL. 724242 De opstellingen van een aantal voet balelftallen uit Haarlem en omgeving, dat morgen competitiewedstrijden speelt, luiden: R.C.H.: Van der Voort; Schoonenberg en Van der Brink; De Jong, Jansen en Biesbrouck; Brouwer, Kruyér, Van Braam, Honout en Hoogendoorn. Stormvogels: De Graaf, Post en Van de Oever; Tol, Snoeks sr., Jansen sr., Groot, De Boer, Freriks, Snoeks en Luppens. V.S.V.: Geerlofs; Pieterse en Beentjes; Schoon, Spaans en Van Deursen; Sijbers Planken, Belfroid, Brederveld en De Graaf. H.F.C.: Van der Lee; Dekker en Win ter; Bouwman, Molijn en Wijkhuizen; Jansen, De Nijs, Reus, Molenaar en Domhoff. Zand voortmeeuwenJ. Keur; 'A. Stok man en Zwemmer; B. Keur, Kerkman en B. Water; Castien, Koning, S. Wa ter, Visser en Koper. Beverwijk: Raap; Marx en Lor jé; Brui nenberg, J. Minneboo en Van de Pas; Springer, Woiterman, Koopmans, Van Oost en Van Balen. V.V.B.: Nieuwenhuis; Van der Schans en Luntz; Luitjes, Bot en Kersbergen; Kooimans, Van de Linde, Verswijveren, Koppen en Luntz. D.E.M.: Aardenburg, Spanjaard en Niesten; Starmans, Kuys en Scheer- man; Appel, P. Burger, Jansen, Goderie en De Vries. Schoten: Kessens; Van de Mark en Ho- gendijk; Dinkelberg, Van Veen en Geurts; Woning, Blankestein, Pelser, Van Oosten en Zandberg. Velsen: De Graaf; Heine en Nijssen; Van de Ende, Tromp en Van Wessel- man; Wittebrood, Boon, Bakkum, Van Kaam en Koelemey. Vitesse: Hagenaars; Lute en Tol; Groot, J. Borst en H. Borst; De Zeeuw, Van der Valk, Eickhoff, H. Zonneveld en Duin. T.V.B.B.Bakker; De Wildt en Wey- ers; Van de Vlugt, Veldhuizen en Pe- besma; De Ronde, Jansen, Blom, N.N. en Luiten. V.V.S.B.: Rooyakkers; Peeters en Pari don; Van den Berg, Van der Togt en Dijkstra; Koomen, Van der Weyden, Ne- derstigt, Marijnen en Van de Voort. Wijk aan Zee; Blok; J. Schellevis en G. de Winter; Scholten, Dirks en Bol; Sey- sener; J. van der Mey, Th. de Winter, Fr. Schellevis en De Boer. Lisse: Baak; Arrachart en Van Schoo- ten; Van Diest, Van de Poel en Wasse naar; C. van de Zwet, Boon, Van Kes- teren, Bon en Van der Voort. A.D.O.: Burger; De Graaf en Van Tu- nen; A. Dam, J. Dam en Welboren; T. Dam, Van der Kolk, Groot, G. van Tunen en De Wit. N.A.S.: A. Blommestijn; Fijen en C. van Rooyen; Sloove, Kreike en H. van Rooyen; Zegers, F. Blommestijn, Kes- seler, A. Blommestijn en Limburg. Onze Gezellen: Borger; R. van der Put ten en Stoop; B. van der Velde, S. Va der en C. Koedijk; J. Wagemaker, J. P. Wagemaker, C. van Wees, Mathot en E. van Wees. Foreholte: Van Schooten; Langeveld en Van Schie; Warmerdam, P. van Wouw en Ottenheim; Bel, Marijnen, J. van Wouw, Van Dijk en Van Werkhoven. U.S:V:U.: Heyne; Ursem en De Wildt; Van der Eng, Van Eerde en Van Leeu wen; Meiten, Balvers, Beentjes, L. Zon neveld en De Vries. S.J.C.: Lincel; Turk en Noordermeer; De Haas, Koelewijn en Roeleveld; Deim- veld, Kret, Groenewoud, Vink en Ruig- rok. Teylingen: Gielen; Dofferhof en Ver hagen; Scholte, Zoet en Waasdorp; A. Boekei, Langelaan, Van Elk, P. Boekei en Haverkort. Warmunda: Ter Beek; Faas en Jan van Winsen; W. van Winsen, Joop van Win- sen en Van Dam; Van Seggelen, H. Sik- king, Veltenaar, A. van Winsen en Ver geer. D.O.S.R.Oomen; P. van Amsterdam en Kastelein; C. van Amsterdam, C. van Klink en Bakker; Kerkvliet, Th. van Klink, Van der Tang, H. van Am sterdam en Olyerhoek. Advertentie Een op de Koudenhorn geparkeerde auto werd gisteravond om tien minuten over tien ernstig beschadigd, doordat een combinatiewagen er tegen opvloog. De combinatiewagen reed van de Ca- thrynebrug de Koudenhorn op en slipte, doordat hij plotseling moest remmen voor een onvoorzichtige fietser. G. S. van Noord-Holland hebben be sloten dat de tweede gewone zitting van Provinciale Staten niet op 22 januari zal worden voortgezet, maar op dins dag 5 februari 1956, om tien uur voor middags. Op de Schipholweg, tussen de Spie ringweg en de Yweg in de Haarlemmer meer, kwamen gisteravond een bestel auto en een motorrijder met elkaar in aanrijding. De motorrijder, die in de richting HaarlemBadhoevedorp reed, wilde linksaf een secondaire weg in slaan. Hij verleende geen voldoende doorgang aan het achteropkomende ver keer. Een in dezelfde richting rijdende bestelauto, bestuurd door een 43-jarige reiziger uit Tilburg, reed de motorrijder achterop. Het motorrijwiel werd, even als de bestelauto, licht beschadigd. De motorrijder, een 49-jarige Zwanenbur ger, moets met een lichte hersenschud ding naar de Mariastichting in Haarlem worden vervoerd. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 FILMJOURNAAL Kostelijke kolder valt te genieten in Lido, waar deze week de En gelse film „Je komt er wel uit" (Up in the world) draait. Norman Wis dom, de bekende Engelse filmkomiek, amuseert de kijkers hier bijna twee uur met de meest verrukkelijke waanzin. Hij is glazenwasser op een buitenplaats, die volkomen geterroriseerd wordt door Sir Reginald, éen even verwaand als verwend ventje van een jaar of twaalf en de oogappel van zijn moeder. Deze moeder is bijzonder bang, dat de lieve Sir Reginald gekidnapt zal worden. Ten gevolge van allerlei misverstanden de gekke glazenwasser, een „echte" boevenbende en de geborneerde buiten plaatsbewoners geven hiertoe aanlei ding heeft het er alle schijn van, dat het lieverdje werkelijk ontvoerd wordt. Alles loopt natuurlijk goed af, maar niet, nadat er nogal wat nonsen- sikale scènes zijn gepasseerd. Het gegeven van deze rolprent mag banaal genoemd worden, maar de wij ze, waarop alles wordt gepresenteerd, is even ontwapenend als geestig. Er is een flinke dosis van de gebruikelijke Britse zelfspot in verwerkt, met knappe typeringen. Daarbij komt, dat Norman Wisdom niet de „geinponum" heeft, die men wellicht verwacht, maar zijn ef fect veeleer zoekt in onverwachte situa ties. Het is „beschaafd" amusement, aanbevolen voor alle leeftijden. Zo langzamerhand is „Het congres danst" een begrip geworden, dat aan actualiteit niets heeft inge boet. Wellicht daarom hebben wij ons geamuseerd met de nieuwe versie, die ons in de gelijknamige film is voor gezet. Het verhaal speelt zich af op en rond het Wener Congres, waarop Vorst Metternich de hoofdrol speelde. Hij zorgt er voor, dat de congresleden zich uitstekend in Wenen vermaken om in tussen de Oostenrijkse en dus zijn poli tieke aspiraties te bevredigen. Hij ver gist zich echter in de Czaar aller Rus sen, die ondanks een toevallige amou rette zijn positieven bij elkaar houdt. De amourette is echter de kostelijke hoofdzaal: van de film, waarin boven dien de Oostenrijker de kans krijgt om ongestraft de Russen hartige woorden toe te voegen. Wij stellen ons tenmin ste voor, dat de Weners bij deze film heerlijk hebben zitten gnuiven. Er is verder veel fantasie aan het verhaal te pas gekomen, maar zij is zo charmant gecomponeerd, dat velen er hun genoegen aan zullen beleven. Ieder een kan er heen. In Minerva draait tot en met morgen avond de bekende film „The Lady Kil lers", een lugubere farce van Macken- drich. Het is het verhaal van een ar geloze oude dame, die in alle naïvi teit meewerkt aan een complot gang sters. Een dankbaar onderwerp, dat ont wapenend wordt uitgewerkt. Een heel leuk verhaal ook, voor zover het de oude vrouw betreft, die bergen verzet met haar sereniteit. Maar daar waar de brieven aan de orde komen, gaat de film iets te ver en zijn de grappen wat luguber. Veertien jaar. Vanaf maandag is George Formby present met „Kouwe drukte". Com mentaar overbodig. Iedereeen kan er heen. In „Studio" is de film „Gervaise" van René Clement geprolongeerd. Niet bepaald een film om in de kerststem ming te komen. De K.F.C. heeft de film gekeurd Voor volwassenen. De Fransen hebben de oude operet te „Mam'zelle Nitouche" van de stoffige archiefplank gehaald, haar wat opgefrist en van enkele nieuwe gedeelten voorzien, en ziedaar een film waarvoor enkele vakmensen Marcel AchardenYves Allégret het scenario hebben geschreven, die bedoeld is als komisch, maar die in de opzet is blijven steken. Het geval is in eerste aanleg wei vermakelijk: de eerzame, zeer serieuze organist in een meisjespensionaat Cé- lestin leidt een dubbel leven. Hij is bui ten de muren van het strenge gebouw de levenslustige, zelfs ondeugende com ponist Floridor, die zijn soliste het hof maakt. Hij moet om deze rol te kunnen vervullen 's avonds in het ge heim het pensionaat via het raam ver laten en het kan wel eens voorkomen dat hjj bij het aanbreken van de dag, De film „Agent der Apachen" die tot en met zondag in het Frans Halstheater te zien is, behandelt een oud onderwerp, een „stokpaardje" van de Amerikanen: de strijd tussen blanken en Indianen. De Apachen zit ten in dit geval wel veilig in een re servaat, maar de sfeer is zo broeierig, dat een hels, vernietigend gevecht ieder ogenblik dreigt uit te barsten. Dan komt er een man van Binnenland se Zaken (Audie Murphy), die begrip heeft voor de vrijheidszin en trots van de geknechte roodhuiden en hen zoveel mogelijk zelfstandigheid wil geven. Dat is de oplossing. Aan het eind van het verhaal zijn de Indianen tevreden met hun bestaan en trekt de ambtenaar, de agent der Apachen, zich met zijn vrouwtje terug. De verfilming heeft weinig hoogtepunten en Murphy kan volstrekt niet imponeren. Zijn spel blijft zelfs ver onder de middelmaat. 14 jaar. Van maandag tot en met donderdag Abott en Costello in „A. en C. in stof zuigers", a.l op sokken en in een stromende regen, een vervaarlijke tocht over de daken moet maken om 's morgens de vroeg mis niet te missen. Is het wonder dat de man wat verkouden en ook wat sla perig is? Op de kostschool is een lief meisje, dat Célestin dóór heeft, dat op meer legale wijze uit het pensionaat weet te komen, en dat voor een groot aantal zotte verwikkelingen zorgt. Op de avond van de première van de operette die Floridor (of Célistin?) heeft gecompo neerd, zorgt zij voor een verrassing door de rol van de soliste, die kwaad is weg gelopen, over te nemen. De operette wordt een succes. Een dwaas filmpje, vol met zoge naamde dolkomische scènes, in een luchtige operettesfeer. Fernandel is de organist-componist en zoals gebruike lijk legt hij het er weer te dik op. Yves Allégret, van wie men vaak goede films heeft gezien, tekent voor de regie. Hij heeft in dit geval nergens enig talent ten toon gespreid en ver filmt vlakweg de ene gekleurde scène na de andere. In Luxor. 18 jaar. In de matinees „De wereld der stilte". A.l. De visverkoopster donna Sofia, rad van tong, gewiekst en geraffineerd Tweemaal Pane, amore, enz. heeft men nu achter de rug en het suc ces was zo groot, dat er nog een vervolg moest komen: Pane, Amore, eoftewel Schandaal in Sorrento, ditmaal niet van de hand van Luigi Comencini, maar van Marcello Girosi. Speelden de eerste twee films in het Italiaanse bergdorpje Sagliena, ditmaal is de hoofdpersoon adjudant Carotenuto overgeplaatst naar zijn geboortestadje Sorrento, waar hij commandant van de plaatselijke politie is geworden. Het is weer een vermakelijk geval. Carotenuto vindt zijn ouderlijk huis be zet door een bekoorlijk, zij het canail- leus weeuwtje, dat niet zonder meer het huis wil ontruimen. Ook Sorrento kent zijn woningnood, en het is voor het weeuwtje, de visverkoopster Sofia, zaak de commandant mild te stemmen, opdat zij de woning niet behoeft te verlaten. Met haar charmes en listen en lagen weet zij te bereiken, dat het huurcontract wordt verlengd en het uit zettingsbevel vernietigd. Zal de com mandant, na al zijn toegevendheid ook op het stuk van het verschaffen van een baantje bij de plaatselijke poli tie aan de jongeman, die donna Sofia bemint nu succes in de liefde heb ben bij de visverkoopster? Hij komt in zijn verwachtingen bedrogen uit. Hij maakt de weg vrij voor de jongeman. Het slot van de film suggereert niet erg fijntjes dat hij troost zal vinden bij een oudere dame. Girosi heeft de filnt in een luchtige stijl verteld. De grappen zijn echter wel wat dik opgelegd. Jammer is het dat de bersagliera van de twee vorige films (een acceptabel figuurtje neergezet door Gina Lollobrigida) plaats heeft moeten maken voor het schreeuwerige viswijf Sofia Loren, die weinig anders doet dan haar charmes tentoonspreiden. Men mist ook de lokale sfeer, die Comencini in Sagliena zo goed wist te treffen. In de eerste films was een haast documentaire stijl te onderken nen, speelde het dorpje met zün rodde lende gemeenschap een belangrijke rol en leken de gebeurtenissen voort te vloeien uit de situatie ter plaatse. In Schandaal in Sorrento ziet men aller eerst een niet onaardige comedie, die toevallig speelt in Sorrento. Zij had ook in Grootegast of Lutjebroek gesitueerd kunnen zijn, hoewel daar zullen met zulke warmbloedige visverkoopsters zijn. Girosi heeft zich te zeer bezig gehouden met de hoofdpersonen, van wie wij wel even Vittorio de Sica als de charmante, al iets oudere vrijgezel Carotenuto moeten vermelden. De film draait in Cinema Palace, bo ven de achttien. Johnny Weismüller, de breed-uit ge schouderde jungleheld uit menige Tar- zanfilm doet in de film „Opstand der krokodilmensen" als vanouds. Voor Tarzan speelt hij niet meer, maar hij heeft nog altijd zijn hardhandig uitpak kende deugden, die vooral in een Afri kaanse wildernis met een stelletje schurken in de buurt wel prettig zijn. Hij vecht en knokt om onrecht te her stellen en trekt zich tenslotte zoals altijd minzaam terug in het oer woud. Voor mensen die van iets ruigs houden, biedt Roxy deze week dus suo- laas. Maar dan moeten ze ouder dan veertien jaar zijn. Vanaf dinsdag in dit theater: „Het zondige dorp." Achttien jaar. Het lieve kostschoolmeisje Denise krijgt les van haar muziek leraar, de organist Célestin. CINEMA PALACE: Schandaal in Sorr«I' alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15. ,d FRANS HALS: Agent der Apachen, 14 Lj ma. tot en met do.: A. en C. in stov gers, a. 1., 2.30, 7 en 9.15. Zo., di. en wo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. en do. 2.30 en 8 uur. jel LIDO: Je komt er wel uit, (zie recefl 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: In de matinees: De wem? stilte, a. 1. In de .avondvoorstelljnJ> Mademoiselle Nitouche, 18 j.; 2, 7 Zo., di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. i,: MINERVA: za. 2.30, 7 en 9.15 en zo. 2, 7 en 9.15: The Lady-killers, 14 jaar. Di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15 en do. Kouwe drukte, a. 1. i REMBRANDT: Het congres danst, a. 4.15, 7 en 9.15. «4 ROXY: Opstand der krokodilmensen, KJt ma, tot en met do.: Het zondige 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo., di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. <J, STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en y> Zo., di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 22 december. jf Schouwburg: Toneelgroep „Puck" met knecht van twee meesters", 8 uur. Zondag 23 december Concertgebouw: Balletuitvoering dans- en balletschool To Venema, 1" Maandag 24 december. Grote Kerk: Beiaardbespeling e^^fl6. stadsbèiaardier Arié Peters, van l*-0 uur. Haarlem Apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koning neweg 69, tel. 11596; Grijseels en V. t,J Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans 'y Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11*® 25 december 18 uur). Beide Kerstdagen Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljjfj straat 11, telefoon 10175; Park-apotheek. verparkweg 13, telefoon 11793; AP 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telef. f en apotheek J. Krijnen, Eksterstraat telefoon 25860. p,» Voor de doktersdiensten in Haarlem men nummer 11990. ZIEKENVERVOER J G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfm 10 r.. tel. 21400 Bloemendaal ijl ApothekenBloemendaalse Apo^\/ Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal foon 22181 en Apotheek De Wilde, ®V, bergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-Tj Doktersdienst: H. D. G. A. Immink. mendaalseweg 126, tel. 23349. nrl^'l WijkverplegingZusters J. Th. u <j. Rustenburgerweg 16, Bloemendaal en G, Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerden tel. 26876: Beide Kerstdagen lis" Apotheken: Elswout-Apotheek, Bl°eg^j daalseweg 341, Overveen, tel. 16760 er*, r poort-Apotheek, BloemendaalsestraatW® Santpoort-Station, tel. K 2560-8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloem6*1 6eweg 84, Bloemendaal, tel. 22185. .e\Vi Wijkverpleging: A. G. Haagsma, Spijs, J burghlaan 31, Aerdenhout, telef. 273 zuster. J. Th. Odinot, Rustenburger^®* Bloemendaal, tel. 24413. Overveen Doktersdienst: dokter R. Post, R° laan 35, tel. 10367, b. g. g. 11990. BEIDE KERSTDAGEN. J Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Ju' laan 130, tel. 10071. Aerdenhout Doktersdienst: C. Kroon, Burg. den laan 12, Aerdenhout, tel. 26073. «f Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, voortselaan 164, tel. 26772. Beide Kerstdagen Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spi®| 1 burghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27» .y. Kerstdag) en dr. J. Reurink, Aerdeh duinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035 (2e dag. Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, voortselaan 164, tel. 26772. Heemstede ntfé Apotheken: Firma Schotsman. Bxnn 206, tel. 26772. pl> Doktersdienst: 23 december: A. O- ej> naar, P. de Hooghstraat 11, tel. 3500», Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 3573*- At le Kerstdag: G. M. van Walsem, Br° weg 32, tel. 38337, en K. L. Kout, neT 197, tel. 26227. 2e Kerstdag: A. J. van Ravenswaay-- voortselaan 70, tel. 27913, en A. L- Lier. P. Aertzlaan 6, tel. 39875. Apotheek: Apotheek Schotsman, B weg 206—208, tel. 38320. Santpoort Artsen; J. Stoffel, Hoofdstraat Santpoort, tel. K 2560 - 8310. Apotheken (ook nachtdienst): theek De Wilde, Broekbergenla» Santpoort, tel. K 2560 - 8284, en &'°ed daalse apotheek, Bloemendaalsew Bloemendaal, tel. K 2500 - 22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2