Vermijd „ontmoetingen met de communisten Kritiek op de Verenigde Naties DC-3 vermist in Italië K Hongaarse verzetsvlag Koninklijk Paleis PRIJZENREM IN WERKING vele doden en gewonden INDONESISCHE POLITICI VREZEN UITBREIDING VAN DE OPSTAND Hatta: „Onze revolutie is mislukt" Politie zal streng optreden tegen voetbalpools Klare taal in K Verkeer eist rupp niet naar IJmuiden? Overbrenging met militair eerbetoon Joegoslavisch toestel verongelukt Voor havermoutlimonadehaarden kachels en kapperstarieven Kerstboodschap van Koningin Öee MORRIS flefotëifcu lay! Het weer F. Damiaans en Zn 21 inzittenden Drie doden bij nood landing te München Paus Pius XII heeft gisteren in zijn jaarlijkse Kerstboodschap de ernstige gevaren geschilderd, waarmee de Christelijke bescha ving en de vrede in de wereld worden bedreigd. In ongewoon klare taal sprak de Heilige Vader zich uit voor het recht van de vrije landen om zich teweer te stellen tegen pogingen om hun met ge weld een stelsel op te leggen, dat zij uitdrukkelijk verafschuwen Ook waarschuwde Hij alle gelo vigen ontmoetingen" en „sa menspraken" met communisten te vermijden. De gebeurtenissen in Hongarije hebben alle illu sies op dat punt toch wel wegge nomen, zo betoogde de Paus, en aan diegenen, die menen, dat men, in het belang van de vrede, toch niet alle bruggen naar het communisme mag vernielen, zij gezegd, dat de politieke contacten op regeringsniveau hiertoe vol doende zijn. De Heilige Vader deed een dringend beroep op de Europese landen een werkelijke solidariteit met elkaar tot stand te brengen en niet zoals voor de oorlog wel is gebeurd, te trachten afzonderlijk of desnoods tenkoste van elkaar veiligheid te zoeken. De Paus leverde kritiek op de Verenigde Naties, die terzake van Hongarije en van Egypte met verschillende maten hebben ge meten. Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad dinsdag en woensdag niet verschijnen. A MERRY CHRISTMAS Lichte vorst Bontvellen en zoute haring naar West-Duitsland HET ADRES als u gaat VERHUIZEN maandag 24 december 1956 80ste JAARGANG No. 26789 nTH»» Europa solidair en waakzaam te zijn ff. Pclus Pius XII tijdens het uitspreken van zijn Kerstboodschap aan de vooravond van Kerstmis 1956. (A.N.P.-telefoto) Sinds zaterdagavond wordt een DC-3 de Linea Area Italia, die op weg van Home naar Milaan, vermist. /*6t toestel had 17 passagiers en een ®tnanning van vier koppen aan boord. °igens de laatste berichten, die men V&l> het vermiste vliegtuig heeft opge- Vangen, had zich ijs afgezet op de vleu- *eU. Bergbewoners in de Italiaanse ^'ben hebben meegedeeld, dat zij een J'Üegtuig hebben zien neerstorten op de ,e,-g Giner, maar reddingsploegen, die e*stond naar de opgegeven plek zijn ^trokken, hebben nog altijd niets ge elden. De Italiaanse autoriteiten heb- het opsporingswerk nu over een (t'^d gebied ten noorden van Milaan vJ'gebreid. In de Italiaanse Alpen zwer- ifp °P het ogenblik gTote troepen hon- rilfe wolven. Het weer is et- slecht. Vj^aterdagavond heeft een Joegosla- ViSh vliegtuig op 5 km. van het vlieg- van München een noodlanding ge flikt. Drie inzittenden, twee leden van {>1 bemanning en een Joegoslavisch di- hjaat, verloren bij deze manoeuvre 5 andere inzit verwondingen beï. leven. De 25 andere inzittenden lie- t>^®|tuig was op weg van_Belgrado naar vjj^ allemaal op. Het _rado (AFP-Reuter-UP) Cj tl0.°(mmige bladen, die het eerst het be- Tjjltl hebben gepubliceerd van een moge- e vestiging van een staalfabriek van st(.|p P te IJmuiden, berichten thans met "fheid, dat zulk een vestiging niet Plaatshebben. Naar het Haarlems ''ikl mededeelt, zou het aanvanke- haa hericht hebben berust op een ''hijn Veranderlng tussen "Umond" en ht|)i"nond". Deze verwarring zou zich en voorgedaan bij een gesprek met jnz®Ksman van de fa. Krupp te Essen. <Un Pe „Rjjnmond" (wat men daaronder precies moge verstaan) zou in- >ta-alf k stichting van een Thomas- h'et elc women beoogd doch dan *en een filiaal van Krupp, maar als "üstrie, te stichten op initiatief van Jtrin®r,andse Handels- en Industriële "hlan Ioa's het Alg. Handelsblad Jhdo.P. heeft medegedeeld. Voor deze zal Krupp alleen de installatie Hij betreurde het, dat de volkerenor ganisatie er niet in geslaagd is waar nemers te zenden naar de plaatsen, waar de essentiële mensenrechten in het grootste gevaar verkeren. De Hei lige Vader sprak de wens uit, dat aan staten, die dergelijke waarnemers wei geren te ontvangen, de uitoefening van hun rechten als lid van de Verenigde Naties zal worden ontzegd, en dat de Verenigde Naties het recht en de macht zullen krjjgen een genoegzaam krach tig politieleger te zenden naar ieder land, dat, onder welk voorwendsel dan ook, door anderen militair wordt be dreigd. Paus Pius XII noemde deze gebre ken van de volkerenorganisatie uit sluitend, omdat Hij graag zou zien, dat het gezag van de Verenigde Na ties wordt versterkt, zulks in het bij zonder, opdat zij in staat zullen zijn een algemene ontwapening tot stand te brengen. De sleutel tot deze alge mene ontwapening is volgens de Paus een doeltreffend controle-systeem en Hij noemde als zodanig het voorstel tot fotografische luchtverkenning, dat vorig jaar in Genève door president Eisenhower is gelanceerd. De Paus sprak in de Consistoriezaal van Zijn Apostolisch Paleis, waar zich twaalf Curie-kardinalen en ongeveer vijfhonderd andere kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders hadden verzameld. De volledige tekst van de Kerstbood schap, waarin ook nog een uitvoerige behandeling van de vrije wil en van de zedelijke kracht en zwakheid van de mens voorkomt, stond gistermiddag in een speciale editie van de Osservatore Romano. Radio Vaticana begon, onmid dellijk nadat de Paus was uitgesproken, vertalingen van de Kerstboodschap in 27 talen uit te zenden. Dertig radiosta tions in 17 landen relayeerden de toe spraak van de Heilige Vader. (AFP-Reuter-KNP-UP) (Voor de volledige tekst van de Pauselijke Kerstboodschap zie pag. 4) H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Wilhelmina, H. K. H. Prinses Beatrix en Z. K. H. Prins Bernhard voor het nationaal monument tijdens de plechtigheid voor de overbrenging van de Hongaarse verzetsvlag naar het Koninklijk paleis. (Van een verslaggever) Een kleine vlag, rood, een wat ver schoten kleur wit, en groen, en schuin daaroverheen een rouwband, de vlag van de Hongaarse verzetsstrijders, neeg zaterdagmiddag voor het Nationale Monument op de Amsterdamse Dam langzaam bij de trompetklanken van een militaire taptoe. Gelijk met de Ne derlandse driekleur kwam de simpele banier omhoog b(j de reveille. Het Hon gaarse volkslied en het Wilhelmus weerklonken over het volgestroomde plein, waar het verkeer was stilgelegd. Een niet-begrjjpende grauwe duif flad derde over de roerloze menigte, zette zich op de pet van een saluerende ge neraal, vloog verder, waar het dier door de Amsterdamse burgemeester verjaagd werd, en wachtte de laatste noten van het Nederlandse volkslied af op een brede verkennershoed elders. De Hongaarse verzetsvlag werd door een escorte van voormalige Nederland- se verzetslieden, gevolgd door H.M. de i Koningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina, Prins Bernhard, Prinses Beatrix, een j grote stoet van hoge autoriteiten, ge- nodigden en Hongaarse vluchtelingen, j naar 's konings voorhuis aan de voor zijde van het Koninklijk Paleis gebracht. De koningin en prinses Wilhelmina leg den een krans, waarna een défilé volg de van de genodigden en de burgerij. Omstreeks kwart over twee was in de Nieuwe Kerk, na inleidend orgel spel van Henk Loohujjs, een toespraak gehouden door mr. A. J. Andrée Wil- tens, een der leiders van het vroegere studentenverzet. De koninklijke familie, de minister-president, andere ministers, militaire en stedelijke autoriteiten, de president van het corps consulaire in Amsterdam e.a. luisterden toe hoe de spreker een parallel trok tussen het voormalige Nederlandse verzet en het recente, heroïsche gevecht van het Hon gaarse volk. Eerder had een vaandel- wacht van 14 oud-B.S.-ers de Hongaar se vlag binnengedragen. De vlag, die koningin Juliana op 19 november bij haar bezoek aan de Hongaarse vluchte lingen in Utrecht van de 31-jarige Janos M. ontving en die deze middag volgens koninklijke opdracht met militair cere monieel naar het Paleis op de Dam gebracht zou worden. De kerk was vol, maar nog drukker was het op het Damplein, waar bjj het Nationaal Monument de koninklijke mi litaire kapel, een peloton van de ma rine, de land- en luchtmacht, alsmede een aantal dragers van de militaire Willemsorde stonden opgesteld. In diep stilzwijgen volgde het publiek de ge beurtenissen bij het monument. Advertentie Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal, naar het ANP van betrouwbare zijde verneemt, de prijzenrem voor haver mout, limonade, haarden, kachels en kappers in werking treden. Fabrikanten van losse en verpakte havermout verhoogden, tegen de af spraak met de minister van economi sche zaken in, hun prijzen met 5 tot 10 percent. Hun prijspeil zal tot dat van 1 juli moeten dalen. Met twee en meer centen per fles werden limonadesiroop, koolzuurhou dende alcoholvrije dranken, vruchten dranken, tonics en mineraalwaters van sommige fabrikanten duurder. Zij zul len terug moeten naar het prijsniveau van 1 november. Enige fabrikanten van haarden en kachels voor het stoken van kolen of olie hebben, tegen de afspraak omtrent de prijsstabilisatie in, hun prijzen in de loop van november met 8 tot 30 gul den per stuk verhoogd. De noodzaak tot overleg inzake prijsverhogingen spruit voor deze branche niet alleen voort uit het overeengekomen prijs- stabilisatiebeleid, maar bovendien uit de uitdrukkelijke toezegging van de zij de dezer industrie in maart geen prijs verhogingen, dan na goedkeuring, toe te passen. Op die belofte heeft de mi nister van economische zaken toen de zijnerzijds voorgeschreven prijzen voor haarden en kachels ingetrokken. De prijzen dezer produkten moeten terug tot het peil van 1 november. Ook de dames- en herenkappers zul len niet hoger mogen gaan, dan hun tarieven op 1 november aangaven. Tal rijke kappers hebben hun prijzen tot 20 procent verhoogd. Pogingen, hen te bewegen die verhogingen ongedaan te maken leverden geen succes op. Van daar, dat ook voor hen de prijzenrem in werking treedt H. M, de Koningin zal op Eerste Kerstdag om 13.00 uur per radio over beide zenders een Kerstboodschap uit spreken. Een machine van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij is zaterdagavond bij München neergestort. Van de dertig inzittenden kwamen er vier om het leven. Op deze telefoto ziet men brandweerlieden bezig in de wrakstukken van de machine, naast de door midden gebroken romp. tijdens het bergingswerk. BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk wat sneeuw. Matige aan de wadden tijdelijk vrjj krachtige oos telijke wind. Vannacht lichte vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Eerste Kerstdag: 8.50-16.35 Maan: 1.44-12.31 Tweede Kerstdag: 8.50-16.36 Maan: 2.59-12.57 Zon: Zon: Zon: donderdag: 8.50-16.36 Maan: 4.11-13.27 Toen bij het Nationaal Monument op de Dam de volksliederen gespeeld wer den bij de overbrenging van de Hon gaarse vlag naar het paleis op de Dam, zette een duif zich'neer op de hoed van een padvinder. Was het de vred 'duif zelf? In de nacht van vrijdag op zaterdag werd te Eindhoven de 36-jarige admini strateur D. uit de Gerlachstraat op zijn bromfiets op de Stratumsedijk, doordat hij geen voorrang verleende, aangereden door 'n ambulanceauto van de G.G.D. Enkele uren later overleed de man in het ziekenhuis. Diezelfde nacht reed de 36- jarige K. uit Son op de Oude Bossche Baan te Eindhoven met zijn bromfiets ken van de dag dood met gebroken nek gevonden; de man was vader van zes kinderen. Zaterdagavond omtrent half 8 ont stond op 't Hofke in Tongelre een bot sing tussen een vrachtauto uit Nuenen en een personenauto uit Lieshout. In deze laatste zaten vijf kinderen van de heer S., directeur van de Bavaria-bier- brouwervj te Lieshout. Twee der jonge lui, de bestuurder C. S. en zijn zuster C. S. werden zwaar gewond; zij wer den met hun ernstig gewonde broer J. S. naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overgebracht. G. S. werd licht gewond, terwijl de vijfde S. vrij wel ongedeerd bleef. De auto werd zo goed als geheel vernield. De 38-jarige bromfietser H. Malen- stein uit Bunschoten is bij het overste ken van het Kolkplein aldaar tegen een vrachtauto gebotst en over de straat geslingerd. De man is in de loop van de nacht in het St.-Elisabethziekenhuis te Amersfoort overleden. Hij was juist tien dagen geleden gehuwd. Door een nog onbekende oorzaak is zondagmiddag omstreeks drie uur de "elgische motorrijder G. B. Br. uit Genk (22 jaar oud en mijnwerker) met zijn motor in volle vaart tegen de tol boom van het Belgische grenskantoor Bilserbaan bij Maastricht gereden. Br. en zijn duopassagier de 20-jarige mijn werker J. N. B., eveneens uit Genk, werden tegen de grond gesmakt en ern stig gewond. Beiden moesten in het zie kenhuis St.-Annadal te Maastricht wor den opgenomen. Daar is Br. vrij kort na aankomst aan de opgelopen verwondin gen overleden. Een 65-jarige wielrijder wilde op de Klaprozenweg in Amsterdam-noord voor een gemeente-autobus de weg oversteken en is toen onder de bus ge raakt. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. De chauffeur van de bus kon de aanrijding niet meer voor komen. De Westduitse autoriteiten hebben toe stemming verleend tot invoer uit Ne derland van vellen voor bontwerkers ter waarde van D.M. 3 miljoen en gezouten haring ter waarde van D.M. 1,2 miljoen. Het eind van het jaar is gekomen, Met feestvreugd' en lichtende bomen. Dan verhoog ik de sfeer Met een heildronk nog meer, TIP VAN BOOTZ, heb ik daarvoor genomen. Inz. Mevr C. K. B., Hengelo, ontv. 1 fl. TIP -f l Lfl. Rood van Bootz. De Indonesische regering van Ali Sastroamidjojo heeft kolonel Simbolon ontslagen als territoriaal commandant vax Noord- en Midden-Sumatra, omdat hij het bestuur in die gebieden beeft overgenomen en het centrale gezag in Djakarta niet langer erkent. Maar po litici in de Indonesische hoofdstad vra gen zich ernstig af, op welke wijze de regering dit „ontslag" ten uitvoer wil leggen. Zij vrezen veeleer, dat soortge lijke opstandige bewegingen zich elders (Van onze Haagse redacteur) De politie zal binnenkort streng gaan optreden tegen voetbalpools, die niet voldoen aan de eis, dat zij zich beperken tot een besloten kring. Men zal overgaan tot inbeslagneming van formulieren en eventueel van gelden. Men wil niet op stel en sprong hiermee beginnen. De organisatoren van voetbal pools moeten er echter rekening mee houden, dat vanaf 7 januari a.s. waar nodig zal worden ingegrepen. Enige tijd geleden reeds heeft het ministerie van Justitie in Den Haag aan de Openbare Ministeries in den lande gevraagd om inlichtingen over de voetbalpools. Sedertdien is de activiteit van de pools echter nog aanmerke lijk toegenomen. Van het besloten karakter blijft in zeer vele gevallen nog maar heel weinig over. Men heeft de ontwikkeling nog even aangezien in afwachting van wat er zou worden van het poolplan van de K.N.V.B. Nu evenwel duidelijk is, dat de regering hieraan toch niet haar zegen zal geven, wil men niet langer lijdelijk blijven toezien bij hetgeen zich op het gebied van de pools afspeelt. Het besluit om de zaak scherper aan te pakken is uitgegaan van de procu reur-generaal in Amsterdam, in wiens ressort de meeste pools gevestigd zijn. rvp nmur'TTD Dit wil echter niet zeggen dat in andere ressorten men de zaak op haar UOj 1Ü.' beloop zal laten. in de buitengewesten zullen voordoen en Mohammed Vamin zei gisteren in een toespraak, dat hij zelfs de toestand! in West-Java, bij de Soendanezen, niet bijster vertrouwt. De onlangs afgetre den vice-president, Mohammed Hatta, heeft in een rede voor Christelijke stu denten in Sukabumi gezegd: „Onze revolutie is mislukt, omdat wij geen plan gereed hadden voor de economische ontwikkeling, die na de politieke revolu tie moest volgen." Hatta noemde drie middelen om de crisis te overwinnen: herstel van de moraal der politieke partijen, het verlenen van autonomie aan de provincies en de instelling van een presidentieel kabinet. President Soekarno gaf zaterdag ook toe, dat zijn land een crisis doormaakt, maar volgens hem is de oplossing heel gemakkelijk: als maar niemand zich met andermans zaken bemoeit. Gistermiddag is Soekarno naar het voetballen gaan kijken. Het Indonesi sche nationale team verloor in het sta dion te Djakarta met 1-5 van de Joego- slaven. De regering van Ali Sastroamidjojo heeft het inmiddels nuttig geacht aan te kondigen, dat er een wet op de auto nomie van de provincies in voorberei ding is en dat er binnenkort nieuwe eco nomische ontwikkelingsplannen zullen worden bekendgemaakt. De minister van voorlichting, dr. Su- dibjo, deelde mee, dat er officieren zijn aangewezen, die het bevel van de op standige kolonel Simbolon moeten over nemen en dat de troepen in Midden- Sumatra, die onder leiding van de op standige overste Ahmad Hoessein stana, onder rechtstreeks bevel van de chef staf van het leger, generaal Nasution, worden geplaatst. (A.N.P.-Reuter-U.P.) Advertentie Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dfrecite: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A, M. van der Kaden. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging oa 5.38 uur avonds tel. 21544. m Advertentie H. Vader waarschuwt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1