Protest Zwemclub „Haarlem' tegen financieel beleid van Stoop's Bad Expositie van kerstgroepen Stille Armen Wim Gertenbach-Ulo-school in Zandvoort geopend De knecht van twee meesters Hongaarse actie bracht in Heemstede 27 mille op OMEGA - MIDO Schietwedstrijden te Zandvoort Adriana Wagener de 10.000ste van Noordwijkerhout TAXI 1SOO0 Geen abonnementen meervaste bezoekers gedupeerd In Bisschoppelijk Museum Halsbrekende toeren JAN GEYLVOET Jr. „Puck" in Haarlemse stadsschouwburg Eerste Hongaren in Heemstede gearriveerd Reservisten behaalden meer punten dan de politiemensen NAAIMACHINES t Silver-^toepke Typh oons laat punten aan The Arrows ZONDAGSRIJDER AANGEHOUDEN GROTE DRUKTE OP DE PIEREN NARCISSEN OP KERSTVEILING MAANDAG 24 DECEMBER 1956 PAGINA 1 Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Films Santpoort NACHT- EN HOOG- MISSEN OP EERSTE KERSTDAG ons bureau Smedestraat 5, Haarlem, of ten name van onze courant, niet vermelding „Stille Armen" overge- mu..kt worden op het gironummer 143480. Haarlemmer tuimelt naar beneden van 9 meter hoogte In IJmuiden BROMFIETSER ZWAAR GEWOND NAAIMACHINES en BRE1APP ARATEN Knappe architectuur Jan W. van de Ven. Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt! helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN DARMSTOORNISSEN slechte SPIJSVERTERING ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Medicinaal Norit Dat leuke, vlotte kapseltjtf M O L E N D I) K voor Ui Een collectie vindt U bij Cürote Houtstraat 49 Baskethal KERSTAVOND „DE VRIJE TIJD" Hongaren in Heemstede Kassencomplex Keukefl' hof vergroot Winkeldievegges betrapt Beurs van Amsterdam Beverwijk Overtreding Zondag5' rijverbod Auto over de kop Waterstanden Laag water: 7.19 u. en 19.52 u. In verband met de aanzienlijk geste gen exploitatiekosten heeft het be stuur van Stoops Bad te Overveen be sloten de tarieven voor het zwemmen te verhogen en geen abonnementen meer ie verstrekken. De zwemclub Haarlem heeft tegen dit besluit in het cluborgaan „De Sterrekijker" protest aangetekend, omdat zij meent, dat een aantal van haar leden er door bena deeld wordt. Deze leden ongeveer 28 in getal moeten zeer regelmatig en dikwijls zwemmen, om zich goed voor te bereiden op de wedstrijden. Het zal nu echter voor hen een kost bare zaak worden, wat zijn weerslag zal hebben op de prestaties. Met ingang van 1 december zijn de tarieven in Stoops Bad op alle fronten verhoogd. De prijzen van de losse ba den voor kinderen onder de 16 jaar zijn van 50 cent tot 55 cent geworden, die van de losse baden voor ouderen van 65 cent 75 cent. De tien-baden- kaarten zijn veThoogd van f 4.50 tot t 5.en van f 6.tot f 6.50. In De Sterrekijker worden deze maatregelen becritiseerd, ofschoon men zich niet verheelt, dat de zweminrich tingen bijna alle met financiële moei- Van 25 december tot 6 januari wor den in het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat te Haarlem enige kerstgroe pen geëxposeerd uit het bezit van het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht. Het zijn alle gebeeldhouwde werken in hout, daterend uit de 15de en 16de eeuw en vervaardigd in Nederlandse werkplaatsen. Het is bekoorlijk te zien hoe de beeldsnijders van die tijd het kerst verhaal wellicht gelezen by het schijnsel van het openhaard-vuur devoot, maar kinderlijk en huise lijk hebben vertolkt. Van geheel andere aard is het uit eigen bezit tentoongestelde kerststalle tje uit de 18de eeuw, waarin de in hout gesneden en in eigentijdse kleding ge stoken beeldjes een meer lieflijk dan de voot tafereeltje bieden. Advertentie CINEMA PALACE: Schandaal in Sorrento, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: A. en C. in stofzuigers, a. 1., 2.30 en 8 uur. Di. en wo. 2, 4.30, 7 en 9.15. LIDO: Je komt er wel uit, alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: In de matinees: De wereld der stilte, a 1. In de avondvoorstellingen: Mademoiselle Nitouche, 18 j.; 2, 7 en 9.15. Di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Do. 2.30: Kouwe drukte, a. 1. REMBRANDT: Het congres danst, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYHet zondige dorp, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Di. en wo. 2. 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15. 7 en 9.15. Di. en wo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Dinsdag 25 december Schouwburg: De Ned. Comedie met „Iwanow" van Tsjechow. 19.30 u. Artsen: Eerste Kerstdag J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560- 8510. Tweede Kerstdag Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560- 8570. Apotheken (beide Kerstdagen en nachtdienst): Santpoortse aptheek, Bloe- mendaalsestraatsweg 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. Op Eerste Kerstdag zijn de Nacht- en Hoogmissen in de kerken in Haarlem en omgeving op de volgende tijden: H. BAVO (Kathedraal)N. 12. H. 10.30. H. ANTONIUS VAN PADUA: N. 12 en 5, H. 11. H. JOZEF: N. 12 en 5, H. 10. O. L. VR. ROZENKRANS: N. 3 en 6, H. 9. H. JOANNES DE DOPER: N. 4 en 6.30, H. 11. H. HART (Kleverpark)N. 5, T. 10.30. H.H. ELISABETH EN BARBARA: N. 4 en 7, geen Hoogmis. H. LIDUINA: N. 12 en 5, H. 10. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN: N. 4 en 6. H. 9.30. H.H. PETRUS EN PAULUS: N. 3.30 en 6, H. 9.45. ALLERHEILIGSTE DRIEËENHE1DN. 12, H. 10.45. HULPKERK BLOEMEND AAL: N. 5, H. 9. O. L. VROUW ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen): N. 12 en 6, geen Hoogmis. H. AGATHA (Zandvoort): N. 5, H. 9. H. BAVO (Heemstede)N. 4 en 6.30. geen Hoogmis. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede): N. 12 en 5, H. 11. H. ANTONIUS VAN PADUA (A'hout): N. 12 en 6, H. 10.30. Op de eerste Kerstdag van 4—5 uur 's-middags zal in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo een bezinningsuur worden gehouden. Op ons bureau werden voor de „Stille Armen" de volgende giften bezorgd: C. C. M. ƒ2,50, N. N. ƒ5, N. N. ƒ5, J. S. ƒ10, G. S. ƒ10, W. en J. 2,50, E. J. H. 10, v. O. 1. Per giro werd ontvangen: T. D. W. ƒ10, H. C. ƒ5, M. v. d. W. 10. Giften kunnen bezorgd worden aan lijkheden te kampen hebben. Zij zijn niet ontstaan door een tekort aan be zoekers in Stoops Bad en Sportfond- senbad jaarlijks 600.000 maar door de sterk gestegen kosten van lonen, onderhoud, sociale lasten e.d. Verschil lende door particulieren geëxploiteer de overdekte zwembaden zouden niet meer kunnen bestaan wanneer zij geen directe financiële steun van de ge meente zouden ontvangen of indirecte steun door middel van schoolbaden, die door de gemeenten worden betaald. De schrijver in De Sterrekijker con stateert verder, dat „Haarlem" zich 28 jaar lang heeft beijverd om zwemmers naar Stoops Bad te trekken en de le den heeft aangespoord, om het bad te bezoeken en abonnementen te nemen. Deze groep bezoekers zorgden voor een vaste bron van inkomsten. Volgens de zwemclub is de jongste maatregel een kapitale fout, omdat het bad o.m. zijn eigen propagandisten tegen zich inneemt. Tenslotte vraagt de schrijver zich af of „Haarlem" een genoeglijk- heidszwemclub moet worden, waarvan de leden eens per week elkaar in Stoops Bad ontmoeten. Van de directie van Stoops Bad ver nemen wij, dat het abonnementental 120 bedraagt en dat prijsverhoging noodzakelijk was. Men is zich bewust van de onprettige gevolgen voor een aantal vaste bezoekers, maar wijst er op, dat ook in verschillende andere baden het abonnementensysteem, zijn de te kostbaar, opzij wordt geschoven. Overigens zijn er intern nog bespre kingen gaande of er wellicht nog een betere oplossing kan worden gevonden. Het Sportfondsenbad zal de prijzen niet verhogen. Er bestaan wel plan nen in dit verband, maar de gemeente heeft in dezen het laatste woord. Mo gelijk wordt er een voorstel gedaan aan B. en W. om hogere toegangsprij zen vast te stellen. Op het ogenblik kost een los bad 60 cent voor ouderen en 40 cent voor jongeren. Sinds 1950 heeft het SpoTtfondsenbad geen prijs verhogingen meer toegepast. Een Haarlemmer, die enigszins onder de invloed van sterke drank verkeer de, wilde in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twee de H.K.B. bezoeken. Hem werd echter de toegang geweigerd, waarop de man probeerde aan de achterzijde binnen te dringen. Hij klom daartoe langs een afvoerpijp naar boven en wist een 9 meter hoog balcon te bereiken. Toen hij echter zo ver was, tuimelde hij naar beneden. Hij liep een open linkerdijbeenbreuk op, een kaakfractuur en vermoedelijk een hersenschudding. De man werd naar het St.-Elisabethsgasthuis over gebracht. Zaterdag om half zeven is de on geveer 60-jarige bromfietser S. J. uit IJmuiden op de hoek van de Wijk aan Zeeërwegde Ruijterstraat in aanrij ding gekomen met een bestelauto. De bromfietser gaf aan deze auto geen voor rang. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en is in zorgwekkende toestand in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Advertentie Doelstraat 35 - Tel. 13538 - Haarlem Alleen de betere merken Hu de laatste Britse troepen Port Said hebben verlaten, is het een contingent Egyptische politieagenten weer toegestaan naar deze stad te komen. Men ziet enkelen van hen hier bij de versierde locomotief van de trein, die hen naar Port Said zal brengen. Behalve met geweren hebben zij zich ook bewapend met foto's van president Nasser. Onder grote belangstelling is zater dagmiddag te Zandvoort het nieuwe gebouw van de Wim Gertenbachschool (de openbare ulo-school) in gebruik ge nomen. In zijn inleidend woord dankte wethouder Kerkman de architect B. J. J. M. Stevens uit Haarlem, de aanne mer J. J. Boot te Heemstede en talrijke andere personen die aan de bouw heb ben gewerkt. Burgemeester van Fene- ma memoreerde de wordingsgeschie denis van deze school (kosten rond 450.000), welke nu reeds te klein is. Er zullen binnenkort nog 4 lokalen en een conciërgewoning worden bijge bouwd. In zjjn toespraak tot de leer lingen wees de burgemeester op het mozaïek van Levinus Tollenaar waarin het streven naar kennis, vooruitgang en geluk zo voortreffelijk is weergege ven. Spr. achtte het een voorrecht voor Zandvoort, een dergelijk kunstwerk te bezitten. De inspecteur vein het lager onderwijs, de heer H. Bouchette, com plimenteerde het gemeentebestuur met dit prachtige schoolgebouw. Hierin is de enige ulo-school van Zandvoort on dergebracht, een school waarin geen verzuiling heeft plaats gevonden. Spr. wees nog op het verschijnsel, dat het bijzonder onderwijs in Zandvoort zich in de dorpskern heeft geconcentreerd. Men zal er goed aan doen, zich ook in de buitenwijken te vestigen zodat ge zonde concurrentie met het openbaar onderwijs mogelijk blijft. Talrijke An dere sprekers voerden nog het woord. Na een dankwoord van het hoofd der school, de heer Koerselman, bezichtigde men het schoolgebouw, dat bewonde ring afdwingt, door zijn royale, doel matige opzet en zijn prachtige gym nastiekzaal. Velen namen de tijd voor een rustige beschouwing van het mo zaïek van Tollenaar, dat zowel door zjjn meesterlijke compositie als door de warme kleuren van het marmer (bewerkt in de steenhouwerij van de firma Swaalfs te Haarlem) in de aula een artistiek effect oplevert. De U.L.O. van architect Stevens heeft niet het gebruikelijke aanzien van een school gekregen. Het is een complex van markant onderscheiden bouwmas sa's, die hun onderlinge verband vin den in de ruimte welke zij aan drie zij den omsluiten: de betegelde speelplaats. In haar verlengde is een verdiepte speelweide-sportveld uitgegraven. De in het oog springende partijen van de be bouwing zijn het gymnastiekgebouw en de hal-aula welke met elkaar verbon den zijn door het lagere klassenpavil- joen en haaks daarop de vleugel waar in kleedlokalen, bergings- en stookruim- Zati ten zijn ondergebracht. Door het fraaie kap-profiel dat de onderscheidene de len elk afzonderlijk dekt, is een leven dig en wei-geproportioneerd silhouet verkregen, dat het complex meer een huiselijk dan een schools karakter ver leent. De enige dreiging tot saaiheid in de gevel is afgewend door toepassing van ritmisch siermetselwerk in de blin de gevel van het gymgebouw. Het interieur is door veelvuldig ge bruik van glas zeer helder en transpa rant gehouden. Men wordt getroffen door tal van détails van praktische waarde en van afwerking der materia len die op de voortdurende zorg en aandacht van de ontwerper wijzen. Wie het werk van architect Stevens in Zandvoort (en Heemstede) sinds het begin der wederopbouw heeft gevolgd, moet het zijn opgevallen, dat zijn wer ken naar behoefte verrijkt en verjongd werden, zonder dat het goede van de Hollandse traditie overboord is gezet. Advertentie aterdagavond heeft de toneelgroep Puck" in de Haarlemse stads schouwburg de première gegeven van Goldoni's „Knecht van twee mees ters" en zondagavond ig van deze voor stelling een reprise gegeven. De be langstelling van de zijde van het pu bliek bleef onder de maat, maar liet spel leed daar nauwelijks onder. Het werd een vrolijke, vlotte voorstelling in de stijl van de Oommedia deU'Arte. Haarlem heeft de „Knecht van twee meesters" het laatst kunnen zien op 30 juni by de opening van het Landju weel. De voorstelling werd toen gege ven door een Antwerps amateurgezel schap, bruisend, overrompelend en on- middellijk aansprekend. De voorstelling van „Puck" was rustiger, beheerster en zeker kunstzinniger. Maar waar- schijnlijk heeft het spel der Belgen meer enthousiasme losgeslagen bij het publiek. Juist omdat die opvoering volk- ser en daardoor meer Commedia dell'Arte was. De geschiedenis is langzamerhand overbekend. Twee gelieven zoeken el kaar en de vrouwelijke helft daarvan heeft zich als man vermomd om niet op te vallen. Beide nemen een knecht in dienst en dat blijkt dezelfde knecht te zijn, een handige rakker die zich uit iedere situatie weet te smoezen en die door zijn onhandige handigheden zijn belde meesters tot elkaar brengt. Eind goed, al goed. Egbert van Paridon heeft de voorstelling een vlot tempo meegege/en, dat het stuk onmisken baar nodig heeft. H;j heeft zijn types goed gekozen en gezorgd voor een le vendige, boeiende mise en scène. Hij heeft gezorgd voor een sympathieke couleur local met half-Italiaanse zin netjes en woorden, met veel zon en indrukwekkende siësta's. liet belangrijkste is echter, dat hij zijn mensen enthousiasme heeft kunnen bijbrengen, want dat Is voor een Gol- doni-voorstelling onmisbaar. En „Puck" is een groep die leeft van zijn jeugdig enthausiasme.. Goldoni past bij „Puck" zoals Molière, Goldsmith en hun tijdgenoten passen bij het gezel schap. Daarin kunnen zij tot volle ont plooiing komen. En gelukkig heeft Van Pardion niet getracht een oude Com media dell'Arte te reconstrueren, maar met de middelen van onze tijd te doen, wat de Commedia dell'Arte in de ze ventiende eeuw deed. „De knecht van twee meesters" is daardoor een modern stuk geworden, dat in een vroegere eeuw speelde. Prachtig werd Van Pari don daarin gesteund door de knappe, handige en vernuftige decors van Her man van Elteren, die ook de kleurige costuums had ontworpen. Minder ge slaagd was de vaak al te nadrukkelijke muziek van Theo Willemze. Wim van den Heuvel speelde de knecht. Hij deed het voortreffelijk, half naïef, half doortrapt en vooral en dat is een grote winst bij deze jonge acteur hij deed het luchtig en speels. Paul Storm als gast speelde de Pantalne, prachtig uitgewerkt en volledig door drongen van wat dit type vraagt. Greet Feldmann was zijn dochter Clarice, lief en bevallig. Egbert van Paridon ty peerde kostelijk de Dottore en Eric van der Donk, die wat aarzelend inzette als de verliefde Silvio, gaf al gauw zijn rol alle waardigheid en passie mee die zij vroeg. Piet Römer is nu eenmaal niet het type van een Italiaans edelman, maar hij speelde zijn Florinda toch heel aanvaardbaar. Jan Grefe was een pri ma kok-herbergier en Tine de Vries mocht als het kamenierstertje nog wei brutaler zijn, maar zij wist toch wel vaak de goede toon te treffen. Karin Haage speelde de minnaar in travesti, goed en met élan. Maar haar verschij nen op het toneel blijft toch wel een moeilijkheid. Zij heeft ons nog niet vaak kunnen overtuigen. Leen Jongewaard en Herman van Elteren sloten zich als gondeliers en herbergbedienden voor treffelijk bij de sfeer van de opvoering aan. Veel goede dingen zouden wij in deze opvoering nog willen roemen: het spel zonder woorden, de gondels op het to neel en zoveel andere dingen, maar de ruimte ontbreekt ons ervoor. Men moet de voorstelling zelf gaan zien. (oprispingen, branderigheid, maagzuur) (diarree) („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. zuivert Uw maag onmiddellijk Advertentie maakt SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 197"6 Bus 3.4. Het was even na elf uur zaterdag avond, toen er in de Heemsteedse Raad zaal een dankbaar applaus opklonk na dat burgemeester A. G. A. ridder van Rappard het resultaat bekend had ge maakt van de actie voor de Hongaren, welke deze week in Heemstede is ge voerd. In aanwezigheid van de burgemees ter, zijn echtgenote, hoofdinspecteur Be- rentsen en mevrouw Berentsen en ver der nog een aantal leden van het ac tie-comité cyferden zaterdagavond en kele heren van de Twentse Bank ijve rig om achter de opbrengst te komen van een actie welke na een groot scheepse voorbereiding de afgelopen week in Heemstede is gehouden. De eerste vijf dagen is er een huis-aan-huis collecte gehouden en tenslotte zater- Advertentie Het Haarlemse Typhoons basketbal team (heren) heeft de belangrijke ont moeting tegen The Arrows uit Rotter dam niet tot een goed einde weten te brengen, want de Haarlemmers moesten na een matige wedstrijd met 6352 de eer aan de tegenstander laten. In de damesontmoeting tussen White Stars en The Arrows (R'dam) hadden de Haarlemse dames niet veel moeite de zege te behalen, ondanks de be trekkelijk lage score. Door dit resultaat is de stand in de eerste klasse thans als volgt: White Stars (Haarlem) 510; H.O.C. (Haarlem) 59; Te Werve (Den Haag) 66; Hudig (R'dam) 45; The Arrows (R'dam) 44; Schilperoord (R'dam) 52; Propellers (Den Haag) 52; An tilopen (Haarlem) 6—2. In de Haagse Houtrusthallen behaal de H.O.C. tegen D.E.C.O. een kleine overwinning (2723). Reeds na vijf mi nuten nam H.O.C. door Snel een veilige 80 voorsprong, waarna de rust inging met een 137 stand in het voordeel van H.O.C. In de laatste minuten na de her vatting bleef het initiatief volledig in handen van de Haarlemmers, waardoor de zege veilig werd gesteld. De overige uitslagen waren: Dames: R.C.H. 2—Rapiditas 2 7—18; H.O.C. 4 Antilopen 3 625; White StarsThé Arrows (R'dam) 36—25; Propellers (Den Haag)Schilperoord 2721; Te Werve (Den Haag)Hudig (R'dam) 2228. Heren: I.H.J. 3—H.O.C. 3 2120; Typhoons—The Arrows (R'dam) 52—63; Deco (Den Haag)—H.O.C. 23—27; S.S.D. U.S.V. (R'dam) 4921. De stand in de eerste klasse heren is: The Arrows (R'dam) 510; The Ty phoons (Haarlem) 58; Antilopen (Haarlem) 58; S.S.D. (Den Haag) 66; Punch (Delft) 54; Flaming's (Haarlem) 42; Argus (Den Haag) 5—2; U.S.V. (R'dam) 6—0. Vanaf donderdag zullen in het Krelage- huis de jaarlijkse basketbalwedstrijden voor de middelbare scholieren uit Haar lem en naaste omgeving worden geor ganiseerd. Door de grote deelname is het weer noodzakelijk de meisjes voorwed strijden te laten spelen in de gymnas tiekzaal van de H.B.S. B. op donderdag 27 december. Voor het eerst zal een jongensteam van het Mendel College aan dit toer nooi deelnemen. De finalewedstrijden worden zaterdag avond gespeeld. Vrijdag organiseerde de r.-k. Com missie „De Vrije Tijd" voor de be schermelingen van de St.-Vincentius Vereniging een Kerstavond, die door de Voordrachtskunstenares Miep de Leeuw uit Amsterdam verzorgd werd. Ze begon met een gedicht van Anton van Duinkerken en twee reien uit de „Gijsbrecht" van Vondel. Vooraf gaf de voordrachtskunstenares op een eenvou dige wijze een uitleg van deze reien. Daardoor kon 't publiek deze goed be grijpen. Het hoofdnummer van 't pro gramma was een Kerstspel getiteld: Mij geschiede naar Uw woord. In een gespannen aandacht werden de gebeur tenissen gevolgd. De heer A. G. van Luxemburg, die de bijeenkomst geopend had, dankte de voordrachtskunstenares. Onder de pauze waren enkele aardige attracties, die zoals ook de gehele avond buitengewoon werden gewaardeerd. Het spel stond op een zéér hoog niveau. In de toekomst zal men meermalen een treffen kunnen verwachten tussen de leden van de Zandvoortse politie en tussen die van de klasse Zandvoort van de Nationale Reserve. Een treffen, dat zich in de sportieve sfeer zal afspe len tussen elkaar op het geweer be strijdende negentallen. Op initiatief van de soldaat van de Nat. Reserve, de heer A. Th. Stenger die voor zijn vele voorbereidende werkzaamheden la ter van zijn klasgenoten een fles Schie dams vocht mocht ontvangen werd zaterdagmiddag op de politieschietba- nen binnen het circuit te Zandvoort de eerste wedstrijd gehouden, waarvoor een wedstrijd vuurde elk der negen schutters servisten wonnen de prijs, evenals een medaille als blijvend aandenken, met glans door 766 punten by elkaar te schieten, tegenover 704 punten door de beroepspolitiemensen. Voor deze korps wedstrijd vuurde elk der negen schuttes tien schoten af. De uitslag werd later op de middag bekend gemaakt in „de Vijverhut" door de commandant van het district Am sterdam van de Nationale Reserve, de luitenant kolonel der fuseliers H. Al- berdingk. Hij verheugde zich in de goe de organisatie van de wedstrijden, en over de prettige sfeer waarin ze verlo pen waren. Aan het politiekorps bracht hij dank voor de reeds lang heersende samenwerking tussen korps en reser visten. Omdat het geen eenvoudige op gave moet zijn tien schoten achter el kaar te lossen meende de heer Alber- dingk dat de prijswinnaars van de Na tionale Reserve zich tot de beste schut ters van het land konden rekenen. De inspecteur van politie de heer P. Douma sprak namens de schietcom- missie van de Zandvoortse Politiesport- vereniging de hoop uit dat in het voor jaar 1957 revanche genomen kon wor den. De schutters hadden voor de personele wedstrijd nog elk vijf schoten gelost. De besten, die zich in de prijzen plaat sten, waren achtereenvolgens: 1. K. Zwemmer, N.R., 47 p.; 2. Insp. van pol. C. van Buren, 47 p.; 3. A. Th. Stenger, N.R., 46 p.: 4. M. H. de Jong, N.R., 46 p.; 5. B. Paap, N.R., 45 p.; 6. Hoofdinspecteurkorpschef H. P. Huysman, 43 p.; 7. G. Brandse, politie. 43 p.; 8. Brig, van pol. F. M. Brockhus, 41 p.; 9. Brig, van pol. H. de Hoop, 41 p. dag een straatcollecte waarby de jeugd van Heemstede zich van haar beste kant heeft laten zien. Om kwart voor elf was tenslotte de som van alle optellingen bekend en vroeg burgemeester van Rappard het woord. Met een gevoel van grote dank baarheid en trots kon hij mededelen, dat de totale opbrengst van de collecte was 27.245,21, een bedrag dat nog nooit eerder in Heemstede is gehaald. Dit is de kroon op de actie die door u allen zo voortreffelijk is gesteund. De burgemeester toonde zich diep ge roerd door de vele treffende staaltjes van medeleven die hij deze week had meegemaakt. In het bijzonder wilde de burgemeester zijn dank uitspreken aan de gehele bevolking van Heemstede die hiermee iets werkelijk waardevols heeft verricht. In het bijzonder richtte hij zich tot diegenen die zich hebben in gespannen voor deze collecte opmer kende dat zij nu toch wel een gevoel van grote voldoening moeten voelen. Velen van u hebben werkelijk uitzon derlijk veel gedaan, zo zeide hij. De huis-aan-huis collecte bleek in het totaal 24.037.36 te hebben opgebracht, de straatcollecte op zaterdag in het totaal ƒ3.207,85. Vandaag zijn de eerste Hongaren in Heemstede komen wonen. Het zijn een vroegere cacao-fabrikant uit Boedapest met zijn twee dochters en een alleen staande Hongaar. Deze vier mensen zijn in Heemsteedse kringen opgeno men. Aanstaande donderdag verwacht men het bericht te krijgen welke twee Hongaarse gezinnen t.z.t. in het door de gemeente aangekochte huis in de Lucas van Leydenstraat zullen komen. Ten behoeve van de meubilering van dit huis zal er weer een actie worden ge voerd om de Heemsteders te bewegen indien zij iets hebben wat kan dienen voor het bewoonbaar maken van dit huis, dit af te staan aan een commissie die dan eerst de bruikbaarheid zal be oordelen. Een ieder die meent iets te kunnen afstaan voor dit doel kan zich reeds nu in verbinding stellen met de heer N. de Lange, Jac. Perklaan 3, telefoon 36603. Een Heemsteedse ver huizer heeft zich inmiddels bereid ver klaard alles gratis te komen afhalen en aan het betrokken adres te bezorgen. Een der grote trekpleisters van bloemententoonstelling „Keukenlio' was ontegenzeggeiyk de grote verwar"1' de tulpenkas. Het bezwaar van een w»f me kas is echter dat de bloeitijd daari" betrekkelijk kort duurt, zodat van schoonheid der tot het maximum v®'' groeide bloemen slechts enkele wek®' kon worden genoten. Het Keukenhofbestuur heeft dit be' zwaar thans ondervangen door naast he' bestaande kassencomplex een zg. kou^ warenhuis te doen bouwen met een of pervlakte van 816 m2. Met deze uitbre»' ding zal in het komende voorjaar bloeitijd aanmerkelijk worden verleng omdat, wanneer deze in de warme k8' zal zijn afgelopen die in 't koude wareö' huis „aankomt". Een opwekkende bl"e' van ongeveer vijf weken is daardoor vef' zekerd. Zondagochtend om half elf hield dj Haarlemse politie op de Vergierde We» een auto aan, waarvan de bestuurd®' niet in het bezit bleek van een vef' gunning tot autorijden op zondag. Dêz° bestuurder was een 31-jarige veehoud®' uit Haarlemmerliede. De man kre®? nog een extra bon, omdat zijn uitla8 niet deugde. Zaterdagmiddag omstreeks half 7''! werden twee Haarlemse vrouwen, en 52 jaar oud, op heterdaad betrapt toen zij in een confectiezaak in he centrum van de stad ieder een meisj®s rokje ter waarde van f 8.50 ontvreemd' den. Zij werden aan de politie ovef geleverd. Advertentie Zaterdagmorgen, kort voor het slui ten van de bureaux van de burgeriyke stand, kwam de heer A. B, J. Wagener van de Langevelderweg 23, de geboorte van zijn derde kind, aangeven. Di tkind was de 10.000ste inwoner der gemeen te. De gelukkige vader moet de korte afstand van kuis naar het bureau in de nieuwe afdeling van het raadhuis wel enorm snel hebben afgelegd. Bij de aangifte immers, die voor deze bij zondere gelegenheid in de raadzaal plaatsvond, verklaarde hy, dat het kind, een meisje, om tien minuten vóór half een was geboren. De heer Wagener was wel even be duusd, dat deze aangifte niet op de gebruikelijke wyze aan het loket werd afgewerkt. Hy verontschuldigde zich tenminste niet eerst van kleding te heb ben gewisseld en accepteerde met graagte de sigaret, die burgemeester M. van der Weijden hem ter kalmering van de zenuwen, aanbood. Uit de akte, die de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer J. A. M. Pijnenburg voorlas, vernamen wij, dat aan het kind als voornamen gegeven werden: Adriana Johanna Maria. Dok ter B. C. C. Wösten genoot de eer bij de geboorte van de tienduizendste in woner de medische assistentie te ver lenen. Burgemeester van der Weijden was de eerste, die de heer Wagener met de geboorte van deze dochter geluk wenste. In zijn korte toespraak zeide hy, dat de 22e december 1956 in de geschiedenis van Noordwijkerhout steeds als een bijzondere dag zal wor den aangemerkt. Op die dag immers is de tienduizendste inwoner geboren. Het zijn niet altijd de bevolkingscijfers, die de welvaart van een gemeente in ruimste zin tot uitdrukking brengen. Van Noordwijkerhout kan echter zonder twijfel worden getuigd aldus de bur gemeester dat het toenemer van de bevolking gedurende de laatste 100 jaar de gemeente telde op 1 januari 1857 slechts 1234 zielen tevens met zich bracht een aanzienlijke verhoging van maatschappelijke welstand, terwij! daarnaast het Christelijk geloof werd behouden en er een verhoogde belang stelling ontstond voor onderwijs en cul tuur. Ondanks haar sterke groei is in de gemeente een bijzonder gevoel voor saamhorigheid aanwezig gebleven. Ge heel Noordwijkerhout leeft thans mede met de voor haar gemeenschap zo his torische gebeurtenis. Namens de inge zetenen wens ik u en uw vrouw van har te geluk met uw nieuwe telg. Ik hoop, dat zij opgroeit tot een goed lid van de maatschappij. Waarschijnlijk zullen u zo ging de burgemeester voort van diverse zij den blijk van belangstelling bereiken. Het gemeentebestuur wil daarbij het goede voorbeeld geven door bij de Rijkspostspaarbank op naam van uw dochtertje een bedrag van 100 te stor ten, waarover zij kan beschikken zodra zij de 21-jarige leeftijd zal hebben be- Ooic de gemeente-secretaris, de heer Pijnenburg feliciteerde de heer Wage ner. Tep assistentie (Niet atficieie Koerseni Vorig C 3% Ned. 1953 91% 3% Ned 1953 89% 3% Ned. 1956 88% 3V« Ned. 1948 86% 3% pCt. Ned. 1950 86 3% Ned 1954 86% 3% Ned. 1955 1 86% 3-3% Ned 1947 85ji 3 Ned 62-64 bel. fac. 89ft Inscb Grtb 1946 3 pCt. 170'% Ned Handel Mlj cert A K u 215% Van BerKel's Patent 181 Calvè-Delft cert. 315 Van Gelder 205 Kon. Hoogoven* eert 296 Unilever Cert. 341% Ned. Kabel 290 Philips 239% Kon Petroleum 156,90 „Amsterdam" Rubber 8114 (Jol 1 Amerika Lijn 187% Kon Ned Stoomb MIJ 168% Ned Scheepv Unie 168», H V.A 97% Deli Mij Cert. 104% A'dam 2% 56 l 93 A'dam '56 11 100»% A-dam '56 111 100% Stemming: 24/12 91% 89 89% 87 87 87% 87 86(4 90% 171 216% 182% 318% 205 298 346 294 242% 161.50 85% 190 170% 71% 101% 107% 93 100% 100% tie van burgemees'ïj van Iersel was hij destijds aanwe.G geweest bij de burgerlijke voltrekk'jj van het huwelijk, waaruit nu de ti®^ duizendste inwoner van deze gemefj, te is gesproten. Als ambtenaar v7e de burgerlijke stand heb ik aldus heer Pijnenburg al veel gebo<orv akten mogen, voorlezen. Tk heb d" „ijt met veel genoegen 'gedaan, rTiaa„nor' keer is het mij wel een bijzonder t»» recht om als ambtenaar van de 0 berlijke stand de geboorteakte van., tienduizendste inwoner te mogen v lijden. „ii Per ijlbode werden de raadsleden j het bereiken van deze mijlpaal in j f inwonertal der gemeente mededei», gedaan en aan de onmiddellijke ultgf stoken vlag op het gemeentehuis v(t merkte de dorpsgemeenschap, dat iets bijzonders aan de hand was. een lopend vuurtje ging het WL|, nieuws door het dorp en de belangs'f ling voor de heer en mevrouw Wage^ en de kleine Adriana was enorm, a middenstandsorganisaties boden Gy bedrag onder couvert aan en versc' s lende zakenlieden lieten hun felicitav vergezeld gaan van nuttige gesch ken. Het mooie weer van de laatste daft) heeft vele hengelaars naar de pi®,ei) gelokt, waar buitengewone vang8V werden gehaald. Er waren zelfs V sers, die met 20 tot 25 pond nu waarts keerden. ,\t De hengelaars komen uit de ge"^ omgeving, zelfs uit Amsterdam en Zaanstreek, om via Wijk-aan-Zee A de pieren te trekken. Zaterdag ving U hengelaar een gul van 15 tot 16 P° jf Ook zondag trokken velen naar t noordpier, waar een „zomerse" dr" heerste. Vanmorgen kwamen aan de bloem veiling te Beverwijk de eerste nat sen binnen. De kweker P. de Rn31 :j>. uit Heemskerk kwam met Calif°rid waarvoor 1.05 werd betaald. Berkhout van Uitgeest kwam met p os, die een gulden opbracht. Ook prezen voor tulpen en hyacinthen eCf ren hoog. Zo betaalde men voor bosje Rozen Copland 1.75 en brac® hyacinten van 14 tot 25 cent per st» op. Zondag heeft de Beverwijker V°}eé de Beverwijker P. L. geverbalise„tf' omdat hij van zijn auto gebruik masy Bij onderzoek bleek aanvankelijk ai' hij een vergunning had, maar bij nV' re beschouwing kwam uit dat deze gunning alleen voor hem persoo'1^ gold en niet voor zijn huisgenoten, hij op dat ogenblik vervoerde. Zaterdagmorgen om elf uur vl°y met een harde klap twee auto's oPjf kaar op het kruispunt Rosnerkerke' Groenelaan. De auto bestuurd door de verteKji woordiger G. v. D. uit Castricum 8' tf over de kop en bleef op haar zijoej' het trottoir liggen. De bestuurder J via een kapotte ruit uit de auto gehaald. De auto werd door een krV' wagen weggesleept, evenals de auto, die van voren totaal Ingedeukt A Persoonlijke ongelukken deden zich voor. IJMUIDEN Hoog water: 9.39 u. en 22.13 u. Laag water: 4.57 u. en 17.27 u. Woensdag 26 december. Hoog water: 10.48 u. en 23.26 u. Laag water: 6.03 u. en 18.37 u. Donderdag 27 december. Hoog water: 11.58 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2