De H Vader houdt op Eerste Kerstdag een familiereünie PERWOECHIN leider der Russische economie Felle brand in de binnenstad van Maastricht Ondanks spanningen veel pelgrims naar Bethlehem I In de ontvangstzaal staat geen kerstboom In de avond vóór Kerstmis Het verkeer eist opnieuw doden AMSTLEVEN bureauvoor Russen liquideren leger, van Estland Prinsessen op vakantie Engelse redder omgekomen Sovjet-Unie door successen van '56" sterker geworden Mgr. G. van Dijk benoemd tot proost Vier bedrijfspanden uitgebrand Goedkoop reizen in Rusland Radiotoespraak van KardWyszynski KERSTVIERING TEN VATICANE Dieven slaan toe WÊÊ Pater Holterman O.P. Apost. Vicaris Ned. Antillen Een wonder 20 stralen Lijdt niet langer KERSTVIERING IN DE WERELD DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Bij poging Nederlands schip te bereiken Terwijl bewoner naar de Nachtmis is ASSISTENTIE VOOR PATER RADANYI PERSONEELVERZEKERING Levensverzekering IHHi D O O R C. BAUER (Van onze Romeinse correspondent) De intimiteit van het Kerstfeest is er zelfs voor de eenzaamste mens ter wereld in zijn gulden gevan genis, voor de Paus in het Vaticaan. Op die dag zijn er geen openbare so lemniteiten waaraan hij moet deelne men; er zijn geen toespraken of con ferenties. De dag gaat stil voorbij en in de namiddag pleeg. Pius XII de jaar lijkse familiereünie te houden. In een der privé-vertrekken staat de kerststal gebouwd, die nog uit zijn Duitse tijd stamt. De pakjes liggen klaar met de geschenken, die de Paus die dag zijn naaste verwanten geeft, maar zelfs hier blijft de afstand, de kloof, want Euge- nio Pacelli is de man, die altijd en door ieder Heilige Vader genoemd wordt en nooit „oom". Toen ook dit Jaar de duizend klokken van Rome het [erstfeest inluidden, begaf de Paus zich naar de kleine kapel, die grenst aan zijn appartement op de bovenste, verdieping van het Apostolisch Paleis. Het kleine heiligdom en het altaar wa ren met witte bloemen versierd. In de troonhemel boven de tabernakel lag naar Romeins gebruik op Kerstmis een Jezuskindje. Slechts enkele personen woonden 's-Pausen Nachtmis, die door de radio werd uitgezonden, bij. Het '.- taar, waaraan ook nu de H. Vader de 'H. Mis las, is zijn particulier bezit. Hü heeft het in Zwitserland laten maken, toen hij Nuntius in Münehen was. De zilveren troonhemel 'wordt bekroond door een koepeltje, dat, een afbeelding is van de koepel der Sint Pieter. Toen mgr. Pacelli kardinaal-staatssecretaris Werd, deed hij dat altaar opslaan in zijn kapel op de eerste verdieping van het Apostolisch Paleis, waar de ambts woning v'an 's Pausen eerste minister is. Later verhuisde het naar boven. Dat was, toen Pacelli de last van het Pontificaat op zijn schouders gelegd kreeg. Naar gewoonte las de H. Vader al leen de Nachtmis. In de vroege mor gen volgden de tweede .en de derde Mis. vroeger celebreerden de Pausen in de Sint Pieter de dagmis. Na Gregorius VII werd het gebruikelijk dat de bis schoppen van Rome de Nachtmis op droegen in de Santa Maria Maggiore, waar een reliek bewaard wordt van, naar men zegt, de voederbak, waarin de pas geboren Jezus heeft gelegen. Voor 1870 verliep de Kerstnacht ten Vaticane aldus: in de hofkapel werden de metten gezongen, waarna de Kar- dinaal-Camerlengo de H. Mis opdroeg. Na de H. Mis vond een typische plech tigheid plaats: de Paus zegende de hoed en de stootdegen, die op eerste Kerstdag ten geschenke gegeven wer den aan een katholiek vorst. Na de ze gening begaf de Paus zich dan met ge- Voig naar de Sint Pieter, waar hij de Solemne H. Mis celebreerde. Maar te genwoordig heerst er op.Eerste Kerst dag en enkele dagen daarvoor rust om de persoon van de Vicarius Christi. Slechts de gelukwensen van het H. Col lege pleegt de Paus in ontvangst te ne men op vigilie van Kerstmis dit jaar was het bij uitzondering een dag eer der bjj welke gelegenheid de Paus zijn Kerstboodschap tot de wereld richt. Rest nog een categorie, die Pius XIJ op. vigiliedag audiëntie geeft. Dat zijn de kinderen. Ongeveer vierhon derd mochten dit jaar de felicitaties van de 400.000 bij de K.A. aangesloten Italiaanse kinderen de Paus aanbieden. Zij brachten bloemen mee en kaarsen en hosties, die gebakken waren van koren uit het Heilig Land. Zoals al gezegd, ontving de Paus op Eerste Kerstdag des namiddags zijn familie. In de ontvangstzaal stond de kerstkribbe. Ook thans ont brak weer de kerstboom. Die heeft de Paus enige jaren geleden blijkbaar definitief afgeschaft. Aan de familie reünie, die enkele uren duurde, na men deel de jongere zuster van de H. Vader, mevrouw Rossignani-Pacel- li met haar twee dochters, schoon zoons en kleinkinderen en de drie zoons van 's-Pausen overleden broer prins Francesco Pacelli. Don Fran cesco was evenals zijn vader jurist en' is de grote man geweest van het verzoeningsverdrag tussen Italië en de H. Stoel, van het verdrag van La- teranen (1929), dat een einde maak te aan de Romeinse kwèstie. Paus Pius XI verhief Don Francesco, die tot de kleine adel en het zgn. zwarte patriciaat behoorde, tot markies, ter wijl de koning hem tot erfelijk prins van het koninkrijk maakte. De prin sen Pacelli waren vergezeld van hun echtgenoten en kinderen. Ook de kinderen en kleinkinderen van de voor kort overleden zuster van de Paus, mevrouw Mengarini-Pacelli, kwamen hun Kerstwensen aanbieden. Gisteren zijn de officiële ontvangsten van het bij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique begonnen. De H. Va der ontvangt achter elkaar de 31 am bassadeurs en zestien gezanten, met v-elke audiënties vier dagen heengaan. Alle overige mensen, die de Paus hun Wensen willen doen toekomen, moeten dit schriftelijk doen. Sinds de laatste Weken werkt dan ook de kleine Vati caanse postdienst onder hoogspanning. En zelfs de bode, die elke,dég van het Postkantoortje de post naar de Pause- Hike appartementen brengt, heeft in de- *e tijd een hulp nodig. Van alle zijden komen vele tienduizenden brieven bin ten met Kerst- en Nieuwjaarsgroeten Voor de H. Vader. De burgers van Vaticaanstad woon den de Nachtmis bjj, die mgr. Van Lier- de opdroeg in zijn „kathedraal", het Kleine Sint Annakerkje, dat om de hoek Van de Vaticaanse Porta Angelica ligt. £°als men zich herinnert heeft mgr. van Lierde, als vicaris voor Vaticaan- Jind, de zielzorg voor de bewoners van £et kleinste staatje ter wereld. De ■^vótserse Garde had haar eigen H. tj's in het kerkje van Sint Martinus PU de grote toren van Alexander VI. jt de cantine werd na de Mis bij de *>erslkribbe gebeden. Er stond een mo- nunientale kerstboom en aan de voet ISSen de cadeaus van de Paus aan zijn jUfgarde en van de commandant. De Romeinen, die na de H. Mis des nachts "aar huis terugkeerden, hoorden in de y®rte de zware stemmen van de Zwit- rs' die rondom kribbe en boom hun ■Kerstliederen zongen. Als immer waren de Romeinse ker- *®n met Kerstnacht stampvol. In de *||nt Pieter deed de aartspriester kar- «maal Tedeschini, de H. Mis. In de Santa Maria Maggiore was er geen doorkomen aan en de brave Romeinen, die, zoals zij zeggen, daar „op kraam bezoek" gaan, stonden opgepakt en konden pas na de Mis na een heldhafti ge worsteling om naar voren te komen, een blik slaan op la Santa Culla, frag menten van de kribbe, in een prachtige kristallen schrijn uitgestald onder het Pausaltaar. Degenen, die minder de volte en meer de verzorgde liturgie ap preciëren, gingen naar de Sint Paulus buiten de Muren, of naar San Anselmo, waar de Benedictijnen, hun gedragen en zuiver Gregoriaans zingen. En dan is er de Santa Maria in Ara- coeli met zijn honderdvijfentwintig enorm stijle treden naast het Campo- dogiio. Daar werd naar oud gebruik de Santo Bambino na het Evangelie in processie door de kerk gedragen en neergelegd in de kribbe. De Santo Bam bino is een bron en middelpunt van le genden. Het domme en bolle beeldje hangt van boven tot onder vol siera den, de kinderen van elders schrijven het briefjes en gedurende de Kersttijd houden de Romeintjes kinderpreken op het getimmerte, dat voor de stal staat. Er zijn al duizenden brieven binnenge komen. Die blijven liggen tot de stapels te groot worden en dan worden ze ver brand om plaats te maken. De eerste brieven, die van het jaar zijn binnen gekomen, zijn afkomstig uit Nieuw-Zee- land, Indië, de Verenigde Staten, Egyp-, te en Libië. De eerste Europese kwa men uit Duitsland en Nederland. Soms luidt het adres alleen maar ,,Aan de Santo Bambino van de Araeoeli", wat (mits het met de frankering in orde is) ook voor de Nederlandse Posterijen geen bezwaar blijkt op te leveren! Advertentie heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk het symbool van vertrouwen Er bestaat geen Aspirin') -zonder Bayerkruis Gedeponeerd handelsmerk De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet zijn Tweede Kerstdag per trein uit Utrecht naar Oostenrijk vertrokken, waar zij tien dagen zullen doorbrengen in Sankt Anton; Prinses Marijke is met dezelfde trein naar Zwitserland vertrok ken. Zij zal er in een kindertehuis ver blijven. De 313 ton metende en uit Groningen afkomstige „Minerva" rederij J. Schuurkamp's scheepvaart en handel maatschappij n.v. verkeerde tweede Kerstdag ter hoogte van de kust van het zuid-Engelse graafschap Devonshire in nood en vroeg om hulp. Reddingboten uit de haven Brixham zijn uitgevaren om de „Minerva" hulp te verlenen. Twee opvarenden van een dezer reddingboten zijn door een golf overboord geslagen. Zij wisten de kust zwemmende te bereiken, doch een hun ner, die op de klippen was geslagen, is kort daarna overleden. De „Minerva" slaagde er later in op eigen kracht naar open zee te komen. Het heeft er de schijn van alsof de Rotterdamse winkeliers voorlopig niet met een gerust hart van huis kunnen gaan. Werd er zondag j.l. ingebroken in winkels in het zuidelijk en het wes telijk stadsdeel tijdens afwezigheid van de bewoners, waarbij grote bedragen aan geld werden buit gemaakt, in de Kerstnacht hebben mogelijk dezelfde daders gewacht, tot de sigarenwinkelier J. M. S. uit de Frits Ruyschstraat met zijn huisgenoten ter kerke was, om hun slag te slaan. Nu werd er een bedrag van 900 gestolen. Van de dader of daders nog geen spoor. Pater R. Radanyl S.J., de Hongaarse Je zuïet die de speciale zielzorg voor de Hon garen in Nederland leidt, heeft thans de assistentie van twee andere Hongaarse Je zuïeten, de paters Böcksföldi S.J. en L. Kokai S.J. In het Vaticaan hebben kinderen aan Z. H. de Paussymbolische kerstge schenken aangeboden. Men ziet de H. Vader hier in gesprek met drie kleine jongens, van wie er twee deel uitmaken van het leger van Hongaarse vluch telingen. Het presidium vaii de Opperste Sovjet heeft een aantal wijzigingen aan gebracht in de leiding van de staats commissie voor economische plannen. Michail Perwoechin, een van de eerste vice-premiers, is benoemd tot voorzit ter van de commissie, als opvolger van Maxim Saboerov, die zijn functie van eerste vice-premier behoudt. De vice-premiers Alexei Kosygin en Wyatsjeslav Malysjev zijn aangewezen als eerste vice-voorzitter van de com missie, terwijl de vice-premiers Michail Khroenitsjev en Wladimir Koetsjerenko tot plaatsvervangend voorzitter zijn be noemd. Ook de minister van landbouw, Wladimir Matskewitsj,1 en de minister voor de staatsboerderijen, Iwan Bene- diktov, zullen als plaatsvervangend voorzitter optreden. Met het oog op hun nieuwe taak zijn Kosygin, Malysjev, Khroenitsjev, Koet sjerenko en Matskewitsj ontheven van hun functie van vice-premier. Alle eer ste plaatsvervangende en gewone plaatsvervangende voorzitters van de commissie zullen de rang van minister hebben, aldus de bekendmaking van het Sovjet-persbureau Tass. Saboerov heeft dezer dagen op een bijeenkomst van het centrale comité van de Russische communistische partij verslag uitgebracht over de economi sche plannen voor het volgende jaar. Op deze bijeenkomst werd gewag ge maakt van een vooruitgang in de pro- duktie van landbouw-, industrie- en ver- bruiksgoederen in 1956, maar er werd kritiek geleverd op tekortkomingen in de economische plannen. Het centrale comité heeft vastgesteld dat de staatscommissie voor economi sche plannen tot dusverrre „ernstig te kort is geschoten". Zo had zij zich on voldoende op de hoogte gesteld van de toestand in de verschillende takken van industrie. Zij stond te weinig in verbin ding met de economische leiders der Sovjet-republieken en van zelfbesturen- de gebieden, en zij had te weinig con tact met industriële bedrijven en weten schappelijke lichamen. De commissie is ernstig tekort geschoten bij de uitwer king van produktieplannen en zij ver vulde haar taak, om zich geregeld op de hoogte te houden van de vorderingen bij de uivoering der economische staatsplannen, slecht, aldus het Russi sche centrale partijcomité. Volgens het orgaan van de commu nistische partij, de Pravda, zal de Sov jet-Unie in 1957 49 miljoen ton staal, 430 miljoen ton steenkool, 84 miljoen ton olie en 192 miljard k.w.ü. elektri citeit produceren. (U.P.—Reuter—A.F.P.) Naar het KNP erneemt heeft de H. Vader pater M. Holterman, vice- provinciaal van Puerto Rico benoemd tot opvolger van mgr. A. L. J. Th. van der Veen-Zeppenfeldt O.P., apos tolisch vicaris van. de Nederlandse Ai- tillen, die reeds geruime tijd geleden wegens ziekte zijn ontslag bij de H. Stoel had aangevraagd. Het vicariaat der Ne derlandse Antillen omvat de eilanden Curagao, Aruba, Bonaire, St.-Maarten, Saba en St. Eustasius. De missie is toevertrouwd aan de pa ters Dominicanen, die in totaal 29 pa rochies bedienen, waarvan op Curagao 18, op Aruba 7 en op de andere eilan den elk 1 parochie. Er zijn ruim zestig Dominicanen werkzaam en 3 wereld heren. Het vicariaat telt 123.004 katho lieken. Pater Holterman, die in 1953 tot vice-provinciaal te Puerto Rico werd benoemd, werd in 1931 priester gewijd. Hij is 50 jaar oüd. Z. H. Exc. de bisschop van Gronin gen heeft bericht ontvangen, dat Z. H. de Paus de vicaris-generaal mgr. G. G. P. van Dijk, deken van Groningen, tot proost van het Kathedrale Kapittel heeft benoemd. (Van onze Limburgse redactie) Een felle uitslaande brand, die- maan dagavond om zes uur in een woning- textielinrichting aan de Gubbeistraat te Maastricht uitbrak, heeft de bewoners van de oude Maastrichtse binnenstad enkele benauwde ogenblikken bezorgd. Tussen zeven uur en half acht regende het een kwartier lang vuur. Branden- dende kapokpluizen en gloeiende stuk ken hout joegen onheilspellend door de lucht. Honderden waren in de weer om de omlaag vallende vuurbollen te blus sen. Het meest beducht was Maastricht voor brand in het fraaie Stadhuis, dat niet al te ver van de brandende per celen verwijderd lag. Burgemeester mr. W. baron Miehiels van Kessenich en vele ambtenaren hadden in de toren van het stadhuis postgevat. Rond de smalle, nauwelijks bereik bare Gubbeistraat probeerde de Maastrichtse brandweer met vier spuiten, een mistwagen en een ladder auto het vuur te bestrijden. Helaas lukte dit niet. De brand, ontstaan bij de ingang van handelsonderneming „Luxembourg", groothandel in stof- feerderij- en behangartikelen, breid de zich zó snel uit, dat even later ook Rubé's Matrassenfabriek, Sauter's wijnkelders en een leegstaande stof- feerderij in lichter laaie stonden. As sistentie moest derhalve worden ge vraagd van de brandweren van Heer len en Aken. Ook de Maastrichtse B.B. rukte met een motorspuit uit. Luxembourgs handelsonderneming was ingestort. Verschillende bewoners van het bran dende straatje ontruimden hun huizen. Achteraf bleek, dat deze evacuatie niet nodig was geweest. De brand bleef beperkt tot de vier genoemde bedrij ven. Particuliere woonhuizen bleven ge spaard. In totaal werd deze brand de he vigste in Maastricht sinds 1944, toen een fabriek aan de Brusselseweg in brand stond met twintig stralen be streden. Bluswater (12.500 liter per mi nuut) werd toegevoerd vanuit het ka naal Maastricht-Luik en vftn verschil lende brandkranen. Kon het vuur aan vankelijk nog van uit de Gubbeistraat worden bestreden, later was dit vol strekt onmogelijk. De hitte was er on draaglijk en brandweerauto's konden er niet meer inrijden, nadat de gevel van Maandag is een autobusje met vjjf Delftse studenten op een kruispunt tus sen de Mauritsstraat en de Molenstraat te Leiden in botsing gekomen met een personenauto, doordat de bus geen voorrang verleende aan deze auto. De botsing kwam zo hevig aan, dat het busje enige malen over de kop sloeg, waarbij drie van de vijf inzittende stu denten, die op de terugweg waren van een conferentie in Woudschoten, door het dak van de wagen sloegen. Daarbij werd de 24-jarige Delftse student H. A. Piay zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Een van de andere studenten, R. P. uit Rotterdam, kreeg een zware hersenschudding. De overige inzittenden van het busje kwamen met lichte verwondingen van het ongeluk af. Ook de andere auto ,werd zwaar beschadigd, doch de enige inzittende bleef ongedeerd. Op Tweede Kerstdag om half vier des middags zjjn op het kruispunt Rhijn- spoorplein - Mauritsstraat te Amster dam twee auto's, waarvan er een geen voorrang verleende, tegen elkaar ge botst. De bestuurder van een van de wagens en zijn echtgenote moesten naar het Weesperplein-ziekenhuis worden overgebracht, waar de 42-jarige vrouw des avonds is overleden. Zij had een arm en enige ribben gebroken, en een wervelfractuur opgelopen. Haar man kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Op de Hoge Weg te Amersfoort even voorbij de Tweede Steeg in de richting Hoevelaken is maandagavond om streeks half twaalf de 24-jarige van der Akker uit Nijkerk bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer beheerde een autorijschool. Over de oor zaak van het ongeval tast men nog in het duister. Er zijn geen getuigen. Om wonenden zijn na de klap die zij hoor den naar buiten gesneld. Zij troffen van der A. dood in de cabine van zijn wagen aan. De auto zat om een boom heeft gewrongen. Advertpvtie «UILCVl» Wie bekend is met de onontwarbare bouwsituatie aan de Gubbeistraat en de Kleine Gracht is geneigd dit als zeer merkwaardig aan te merken. Ook brandweerdeskundigen noemen het een wonder, dat deze brand, ontstaan in een van de meest brandbare delen van Maastricht, geen grotere catastrofe heeft aangericht; De bedrijfsruimten van de genoem de firma's zijn praktisch geheel ver brand. Van Rubé's matrassenfabriek stond na de brand niet meer over eind dan een hoge muur. Vanwege het instortingsgevaar werd het raadzaam geoordeeld, dat vijf gezinnen van een aangrenzend huis tijdelijk elders een onderdak zullen zoeken. De schade kon nog niet precies worden vastgesteld. Ramingen taxeren de schade evenwel op ongeveer vijf ton. Omtrent de oor zaak van de brand staat evenmin iets definitief vast. Ofschoon de verschillende brandwe ren onder commando van de heer ir. A. Bovy, directeur van de Maastricht se gemeentebedrijven, de brand maan dagavond rond tien uur meester waren, heeft het nablussen nog geduurd tot en met Tweede Kerstdag. Zeven brand weermannen van Maastricht onder lei ding van commandant A. van Wunnik offerden er heel de Kerstnacht aan op. De Russische autoriteiten in Estland hebben met buitengewone voortvarend heid gezorgd dat in Estland geen op stand kon ontstaan. Het leger van de ze satellietstaat werd geliquideerd, en de officieren ervan werden over heel het Russische wereldrijk verspreid. De mededelingen dver deze giganti sche zuivering, die na de opstand in Poznan reeds begon en in kracht ver hevigde toen ook in Hongarije de revo lutie uitgebroken was, zjjn op Eerste Kerstdag in Stockholm gedaan door de heer August Rei, de voorzitter van de Nationale raad van Estlandse vluchte lingen. Er is op het ogenblik geen enkele Est landse soldaat meer in Estland, en al wat er bij het leger behoort is nu Rus sisch. En bij een zuivering van het leger bleef het niet. Honderdduizenden Bal ten zijn in de loop van de jaren al weg gevoerd. Mongolen overstromen thans het land. aldus de heer Rei. De heer Rei, die in 1928 president was van de tben nog vrije staat Estland, zegt dat in Estland en de andere Bal- tische staten overal gebrek is aan ar beidskrachten. De Russen houden ech ter, blijkens recente radio-uitzendingen, vol dat honderdduizenden Esten zich vrijwillig opgegeven 'hebben voor arbeid in de Russische industrieën, en voor het werk op collectieve boerderijen op kolchozen in Siberië en Mongolië. Iets anders dan grootscheepse systematische deportatie uit de Baltische staten is het echter niet, volgens de heer Rei. (U.P.) Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschade- lij voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Reizen in de Sovjet-Unie wordt goedkoper. Buitenlanders, die het volgend jaar de U.S.S.R. bezoeken, genieten aanzienlijke prijsreducties op vrijwel alles wat kan worden ge kocht. Iedere toerist zal de eerste 900 km in de Sovjet-Unie vrij mogen reizen. Voor afstanden boven die 900 km wordt slechts half geld betaald. Dit is door het Russische reisbureau lntourist bekend gemaakt. (U.P.) Ondanks alle beroering in het Midden-Oosten hebben op eerste Kerstdag toch vele pelgrims het Heilig Graf in Jeruzalem bezocht. Hier ziet men, hoe pel grims de touwen op de grens tussen nieuw- en oud-Jeruzalem passeren, om via het niemandsland de Mandelbaum-poort te bereiken. Ondanks de gespannen toestand kwa men ook dit jaar vele pelgrims met Kerstmis' naar de geboorteplaats van Christus: Bethlehem. De vele Engelse en Franse soldaten onder hen, die op Cyprus gestationeerd zijn, werden evenals niet-Arabische Israëli's echter niet toegelaten. Zij reisden naar ande re H.H. Plaatsen van het H. Land, on- 49 Donker en bewegingloos stonden de zwarte omtrekken van de beelden, maar er was nu iets in de situatie dat Shane verontrustte. Hij kon echter niet ontdekken wat het was en probeerde terug te grijpen op het totaalbeeld dat zijn ogen enkele minu ten geleden hadden losgelaten. Hij tuurde ingespan nen. Toen zag hij het: er was iets veranderd. Zojuist was tussen de koppen van de linkse twee beelden nauwelijks een streep licht van het raam daarachter zichtbaar geweest en nu waren ze duidelijk geschei den. Die ontdekking deed Shane zijn adem inhouden van verbazing, maar onmiddellijk daarop kon hij slechts met grote moeite een schreeuw van schrik bedwingen. Het beeld had bewogen! De beweging was nauwelijks waarneembaar, maai er was geen twijfel mogelijk. Shane liet zijn hand in zijn zak glijden. Zijn vingers speelden met de gladde loop van zijn pistool. Weer gingen vijf mi nuten voorbij zonder dat er iets gebeurde. Buiten was de wind in kracht toegenomen. Boven het ge loei klonk in de verte een dof gerommel. Soms lichtte de donkere hemel even op: een onweer dat snel dichterbij kwam. Shane constateerde dat hij zich voor het eerst van zijn leven minder behaaglijk voelde. Hij had in zijn leven al verschillende ma len kennis gemaakt met het gevaar, maar dat was dan altijd een zeer reëel gevaar geweest. Een gevaar dat je kon bedwingen zolang je vinger aan dé trek ker maar niet trilde. Maar op deze hocus-pocus had hij het niet begrepen. Wassen beelden horen niet te bewegen, zei, hij tegen zichzelf, ze moeten rustig op de plaats blijven staan waar meneer Jarrod ze heeft neergezet. Een knetterende donderslag deed de ruiten rammelen, maar het was niet daarom dat Shane voelde hoe zijn nekharen overeind gingen staan. Want vrijwel gelijktijdig met de donder had een paars-blauwe bliksemgloed buiten voor het raam gesidderd. En in die halve seconde had Shane iets gezien dat een koude rilling langs zijn ruggegraat deed kruipen. Het beeld bewoog opnieuw en deze keer bleef het bewegen! In een langzame, vloeiende beweging schoof de donkere vorm van de kop langs het raam waarachter onophoudelijk de bliksem oplichtte. De donkere vorm schoof van het raam weg, maar bleef flauw zichtbaar tussen de andere beelden. Shane hoorde naast zich hoe Brennan met stoten de adem liet ontsnappen die hij van opwinding had ingehouden. De flauwe scha duw bewoog langzaam en onhoorbaar tussen de beel den door. Soms verdween zij achter een der figuren, maar kwam dan even later weer te voorschijn. Hij komt langs het gangpad, dacht Shane. Hij trok zijn hand uit zijn zak: zijn duim schoof langs de zij kant van het pistool en duwde de veiligheidspal terug. Maar er was iets in die bewegende schaduw, dat hem het vertrouwen in zijn pistool volkomen deed verliezen. Het langzame, geruisloze voortbewegen langs één rechte lijn zonder het licht deinende dat een lopend mens heeft. Shane voelde een onbedwing bare neiging in zich opkomen het pistool op dat spookbeeld leeg te schieten en dan aan de haal te gaan. Hij legde zijn hand op Brennan's arm als was dat de enige wijze waarop hij zijn groeiende paniekstemming kon bedwingen. De donkere vorm was nu geen vijf meter meer van hen verwijderd en naderde nog steeds, bijna onzichtbaar en geluid loos maar onweerstaanbaar. Op drie meter afstand bleef hij staan, op het pad aan de rand van de beeldengroep waartussen zij zich verborgen hadden. Er ging een minuut voorbij. Niets gebeurde. Het onweer was afgetrokken en zelfs de storm scheen de adem in te houden. In een volkomen stilte ging opnieuw een minuut voorbij. Dat hou ik geen halve minuut meer uit, dacht Shane, ik zal tot tien tellen, en dan doe ik iets, hindert niet wat. Hij begon te tellen: een, twee, drie, vier..—. De stilte scheen nóg intenser te wordenVijf, zes, zeven, acht Shane bewoog langzaam zijn hand omhoog en richtte de loop van het pistool naar de plaats waar hij vermoedde dat de schaduw zich moest bevin denNegen Het felle licht van een lamp scheen plptseling in zijn ogen. Naast hem voelde hij hoe Brennan met een grom overeind kwam. Maar voor zij nog iets hadden kunnen doen, klonk een zachte, beschaafde stem: „Kijk, daar hebben we onze vriend de verslag gever, tot diep in de nacht jagen op kopij. En daar is ook onze wakkere inspecteur. Vergeet u niet, inspecteur, dat ik nog een paar glaasjes van u krijg?" Buiten brak de storm met hernieuwde kracht los. Een nieuwe onweersbui was naderbij gekomen en de bliksem zette voor een ondeelbaar ogenblik de zaal in een hel licht. Maar in die tiende seconde hadden zij hem duidelijk kunnen zien: professor Jarrod in zijn wagentje. „Nou, als je nóg es wat weet!" Brennan sloeg van machteloze woede een paar maal hard op de claxon. Ze reden al weer op de grote weg in de richting van de stad. Shane deed geen enkele poging zich tegen deze onredelijke opmerking të verdedi gen. Hij zat met een ongelukkig gezicht in een hoek weggedoken. „Zo'n idioot rotfiguur heb ik m'n hele leven nog niet geslagen!" Brennan stotterde bijna van verontwaardiging. „Mooi gezicht moet dat ge weest zijn, zoals wij daar tussen die pest-poppen za tenKwajongenswerk, dat is 't..Indiaantje spe lenHij imiteerde de toon van Jarrod: „Denkt u erom, inspecteur, dat ik nog een paar glaasjes van u krijg?Alle duivels nog an toe, ik durf 'm nooit meer onder z'n ogen te komen. En dan mogen we nog blij zijn dat 't zo'n kalme, beschaafde man is, anders had hij er ons vierkant uitgesmeten en een aanklacht tegen ons ingediend. Zou dat effe leuk geweest zijn voor die lammeling van 'n Allison! Enfin, dat feest gaat gelukkig niet door.We mogen wel in onzeknuistjes knijpen van dankbaar heid dat hij zoveel begrip voor de situatie heeft getoondEn weet je nou waar we dat allemaal aan te danken hebben?Hij wachtte eveh.maar Shane gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd) der meer naar Nazareth, de plaats van Maria Boodschap. Niettemin gingen toch vele Amerikaanse burgers met de 1.500 Arabische christenen en de bui tenlandse diplomaten naar Bethlehem. De Belgen en Fransen ontbraken dit jaar, omdat zij geen visa gekregen had den. De weg, die over 7 km Israëlisch gebied leidt (de gewone weg over Jor danië was afgesloten) was voor enkele uren opengesteld. Op Eerste Kerstdag heeft kardinaal Wyszynski van Polen in een korte radio rede, voor het eerst sinds hij in 1949 Pools primaat werd, een beroep op alle Polen die in het buitenland vertoeven gedaan om Polen „in dit uur van nood" te helpen. De kardinaal riep tot een heid op, van alle Polen waar ook ter wereld. „Polen moet de nieuwe sociale veranderingen in het land aanvaarden in de geest van Christus", aldus de ka dinaai. In communistisch China zijn Kerstlie deren gezongen, als men Radio Peking geloven mag. Want de door United Press op Kerstmis opgenomen uitzen ding van dit communistisch radiostation zei onder andere: „Kerstliederen Jdonken vanavond vroeg in Peking gelijk gisteravond; De zangers gingen van kerk tot kerk en van deur tot deur. Vele groepen, met lantaarntjes in de handen, zongen „Stil le Nacht, Heilige Nacht", en vele ande re Kerstliederen. Radio-Boedapest, dat onder toezicht staat van de communistische rege- ring-Kadar, heeft maandagavond het „Stille Nacht, Heilige Nacht" uitgezon den. Verraste luisteraars verklaarden dat zij voor de eerste maal in de acht jaar, waarin de Hongaarse communisten het heft in handen hebben gehad, via de ra'dio een Kerstlied hebben horen uit zenden. Ook het luiden van kerkklok ken werd door radio-Boedapest weer gegeven. Reuter meldt uit Praag, dat leden van de communistische jeugdbeweging „Jon ge Pioniers" maandagavond in de Praagse kerken topelen uit de bijbel hebben opgevoerd. Dit geschiedde voor het celebreren van de Nachtmis, die door duizenden werd bijgewoond. (Reuter, U.P., K.N.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3