Regering ziet de betekenis van goed onderwijs niet in In Siberië is het werkelijk een hel mm Werkgeversbonden steunen het prijsstabilisatiebeleid Proces tegen commandant van arbeidskamp te Rees herzien nieuws Kleuterleidsters sluiten zich bij het K.O.V. aan Jonge man overvallen N.O.V. voor aansluiting bij N.V.V. Heksensabbat" in Nederland arette Operatie Goed Zo" brengt 2 ton op Ditmaal tien jaar geëist Geen salaris verhoging voor hogere ambtenaren Voorlopig geen opheffing van het rijverbod op zondag Consecratie van mgr. W. Bekkers VOORZITTER NEP. ONDERWIJZERSVER. Oproep tot samenwerking aan de leden Een feestelijke sigaar - in goud gevat Bisdommen Haarlem en Rotterdam 11 februari Eekhoorns vallen aan Een ongeluk zit in een klein hoekje. VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Teruggek'eerde Japanse krijgsgevangenen Unieke hartoperatie IZWESTIA: Kritiek op bezoek van Koningin aan Hongaren Prinsessen in Oostenrijk Benoeming bisdom Haarlem m Voor de Hongaren De kwaliteit kunt U aflezen uit de verpakking: een huls,van goud- cellofaan rond élke sigaar! Een uiterlijk met allure... en een aroma zonder weerga - dit is dè sigaar voor elke gelegenheid, die U een feestelijk karakter wilt geven! 31 ct., in dozen van 10 stuks Minister Struycken Zonder goedkeuring Staten-G ener aal Radio-cursus „Openbaar Kunstbezit" Pm® (Van onze Haagse redacteur) „Minister Cals Keelt zich in de Twee de Kamer gekeerd tegen hen, die de indruk wekken, dat het onderwijs in een noodtoestand verkeert. Wjj moeten ech ter >lijvpn spreken van een noodtoe stand. Niets is gevaarlijker dan het wer ken met geruststellende cijfers. Neder land heeft een regering, die de beteke nis van goed onderwijs niet inziet en een minister van onderwijs, die dit met zijn verantwoordelijkheid dekt". Dit zei gisteren de heer Jac. Lootsma, voor zitter van de Nederlandse Onderwijzers vereniging, in de openingsrede op de algemene vergadering van deze orga nisatie, die gedurende drie dagen wordt gehouden in het Kurhaus te Scheve- ningen. Spr. zei oog te hebben voor de positieve elementen in het onderwijsbe leid, maar de regering moet meer uit haar daden laten blijken, dat zü het onderwijs niet als een dure bijkomstig heid ziet. Ernstige critiek werd in dit ope ningswoord geuit op de salarisrege ling voor de kleuterleidsters. Het over leg daarover heeft practisch niets op geleverd. Het aanvangssalaris voor de A-leidstèrs is van dien aard, dat de betrokkenen hiervan niet de kost voor een pension kunnen betalen en dan nog wat overhouden. De heer Lootsma uitte bezwaren tegen de wijze, waarop minister Cals in de Tweede Kamer heeft gesproken over de rol van de A.N.O.F. in het drama van het over leg over de onderwijzerssalarissen. Hij acht het onjuist, dat de overheid heeft aangekondigd, dat er op 1 januari a.s. een nieuwe salarisregeling zal ingaan. Het begint er bij het Georganiseerd Overleg op te lijken, dat dit alleen de taak heeft regeringsvoorstellen goed te keuren. Er zal een weg ge vonden moeten worden om uit de hui dige impasse te geraken. Sprekend over de openbare school zei de voorzitter van de N.O.V.dat nie mand er aan denkt de pacificatiegedach te uit het onderwijs te elimineren, maar dat het een andere vraag is of deze gedachte op de juiste wijze wordt uit gewerkt. Het gaat er om of de grond wettelijk vastgelegde vrijheid van on derwijs in die zin geïnterpreteerd moet worden, dat er scholen worden opge richt als evangelisatie-instituten, dan wel dat deze vrijheid inhoudt het er kennen van de rechten der werkelijk in hun consciëntie bezwaarden. In de loop van zijn rede zei de heer Lootsma verder o.m. nog altijd voor stander te zijn van de geleide loon- Drie van de 1025 Japanners die Eer ste Kerstdag uit Russische gevangen roe en Bondskanselier Adenauer heb- schap in Japan zijn teruggekeerd, heb ben onafhankelijk van elkaar ver klaringen afgelegd over de elf jaren die zij in Russische gevangenschap heb ben doorgebracht in Siberië. Volgens de drie overlevenden zijn de kampen van Karyma, in noordelijk Siberië, „massa-begraafplaatsen", waar in to taal 1,8 miljoen gevangenen leven. On der anderen bevinden zich onder deze gevangenen, die door de Russische autoriteiten als „de zwaarste misdadi gers" worden omschreven, Oekrai- ners, Duitsers, Polen, Hongaren. Ieder jaar vertrekken volgens de te ruggekeerde Japanners, tussen juli en september, dikwijls eens per week. uit de Russische zeehaven Sovetskaya Gavan, tegenover de kust van Sacha- lin, scjiepen met 5000 tot 8000 gevange nen aan boord. Deze schepen worden „slavenschepen naar Karyma" ge noemd, zeiden de drie Japanners, die verklaarden dat er „aanzienlijke hoe veelheden Japanners" naar Karyma zijn gestuurd. De „slavenschepen" heb ben een dek met vier verdiepingen en zijn van boven tot beneden te surveil leren. In het onderste ruim staan vaten enkele worden gebruikt om de soep, het enige voedsel, in te verstrekken, ter wijl andere als latrines dienen. De gevangenen worden in „de hel van Karyma" tien uur per dag tewerkgesteld in de uranium-, goud-, chroom- en mangaanmijnen. Het Voedsel in de hel van Ka ryma" is gemalen haver, die de ge vangenen soms met sneeuw vermengd moeten eten. Het ergste van iedere Werkdag was het ochtendappèl, zo ver telden de Japanners. Bij het ochtend appèl moeten alle gevangenen op de knieën gaan, met de handen in de sneeuw Op één commando moeten zij allen gelijktijdig overeind komen. Als iemand te vroeg opstaat schieten de schild wachten, en iedere ochtend wor den meer dan tien gevangenen in het slavenkamp van Karyma gedood of ge- Wond. (U.P.) Britse chirurgen hebben een unieke geslaagde hartoperatie verricht door net verwijderen van een gezwel uit de linker hartkamer van een niet nader ge noemde patiënt, waarbij, nadat het hart Was geïsoleerd, een snede door de hechter harllamer werd gemaakt, om de tumor, waarvan de aanwezigheid nij een vorige operatie was vastge steld, te bereiken. Tot nu toe werd in dergelijke geval- len altijd gepoogd het gezwel te ver wijderen door een rechtstreekse ingreep 'h de linker hartkamer, hetgeen echter timmer succes had opgeleverd. Na de isolering van het hart en kunstmatige terugbrenging van de tem peratuur van de patiënt met zestien Braden Fahrenheit, begon de operatie, d'e in tien minuten voltooid diende te Sijn, wilde de geopereerde het overle ven. De chirurgen waren in negen mi nuten klaar. vorming en zeer ernstige bezwaren te hebben tegen de plannen voor de vor ming van een Nationale Raad voor het Onderwijs. Ruim anderhalf uur later dan het tijd stip dat op de agenda stond vermeld en met nog vier onbesproken punten op de agenda sloot de voorzitter van de Nederlandse onderwijzersvereniging gis terennacht de eerste dag van deze al gemene vergadering. De discussie over het punt „beleid hoofdbestuur" had uren in beslag genomen. Bij dit punt kwam namlijk de kwestie ter sprake zuiver academisch of de N.O.V. zich moet aansluiten bij een vakcentrale. Deze vakcentrale zou dan het N.V.V. moeten zijn. Het gehele hoofdbestuur was voor stander van aansluiting. Ook in de ver gadering werd geen stem gehoord tegen aansluiting, zo constateerde de voorzit ter, de heer Lootsma, met voldoening. Er waren wel vele bezwaren tegen het beleid van het hoofdbestuur inzake deze kwestie. Vele congressisten hadden bezwaren tegen het forum, dat op avonden voor afdelingen de aansluiting had behandeld. Dit forum bestond alleen maar uit voor standers zeiden zij. Voorts was er te weinig voorlichting geweest voordat het punt aan de vergadering werd aange boden en de gevolgde procedure door het hoofdbestuur was onjuist geweest, meenden velen. De vergadering wordt vandaag voort gezet. 99 Het blad van de Sovjet-regering, „Izwestia", heeft donderdag in een ar tikel verklaard, dat Koningin Juliana betrokken is geraakt „bjj een „heksen sabbat" die door Nederlandse reactio nairen in verband met de aankomst van Hongaarse vluchtelingen in Neder land is georganiseerd". De „heksen sabbat" bestond uit „demonstraties, toespraken voor de radio en optreden in het openbaar", aldus de „Izwestia". Het blad schrijft, dat „Koningin Ju liana op 19 december het vluchtelingen kamp te Utrecht bezocht. Daarna sprak zjj voor de radio en ontving zij een de legatie van vluchtelingen in het konink lijk paleis." Tijdens haar bezoek aan Utrecht werd haar de „zogenaamde Hongaarse verzetsvlag" aangeboden, die „naar Nederland was gebracht door fascis tische bandieten die voor de woede van het Hongaarse volk" waren gevlucht. Die vlag zou mem beter de „standaard van de tegenrevolutie" kunnen noemen. Drie dagen later werd „dit fascistische geval" plechtig in het koninklijk pa leis in Amsterdam geïnstalleerd. De deelnemers aan deze „schaamteloze voorstelling" kunnen zich niet voor „bewakers van de vrijheid" uitgeven, aldus de „Izwestia". De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet zijn in de Oostenrijkse winter sportplaats' Sankt Anton aangekomen. Zij logeren daar in hotel Post. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer A. H. J. van Leipsig, als pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper te Beemster. Tot zijn opvolger is benoemd de zeer eerw. heer W. J. Dekleermaeker. die ka pelaan is te Haarlem (H. Joseph). Advertentie or extra lengte een natuurlijk filter Het Verbond van Nederlamdsche Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkge vers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verhond van Prot.-Christelijke Werk gevers in Nederland hebben zich ge durende de laatste dagen in eigen kring en met de minister van Economische Zaken diepgaand beraden over de in de naaste toekomst in het industriële bedrijfsleven te voeren prijspolitiek. Het belangrijkste vraagstuk, dat hierbij in het geding was, is de voortzetting in het komende jaar van het beleid van prijsstabilisatie, waaraan genoemde vier verbonden hun medewerking hebben verleend. In overeenstemming met het unanie me advies van de Sociaal-Economische Raad, waarin de bevordering van een stabiel prijs- en loonniveau als één van de centrale doelstellingen van de eco nomische "politiek wordt aanbevolen, hebben de vier centrale werkgeversbon- den besloten, opnieuw aan een politiek van prijsstabilisatie mede te werken. Zij stellen zich ten volle achter de be ginselen en doelstellingen van dit be leid. Het is duidelijk, zo verklaren de verbonden, dat de voortzetting van de politiek van prijsstabilisatie voor vele bedrijven en bedrijfstakken moei lijkheden oplevert. De minister van Economische Zaken heeft echter in het met hem gevoerde uitvoerige overleg toegezegd, met deze moeilijk heden, die in het bijzonder voort vloeien uit de internationale toestand, zoveel mogelijk rekening te zullen 1 houden. Het Verbond van Nederlandsche Werk- 9V Tjjdens de uitzending van de „ster avond" heeft de heer G. H. Hoek, pro grammaleider van de N.C.R.V., na mens deze omroepvereniging aan de penningmeester van het Nationaal co mité hulpverlening Hongaarse volk, mr. Kernkamp, een cheque overhandigd met de opbrengst van de eerste drie weken der radio-actie „Operatie goed zo", die was omgeschakeld ten bate van het Hongaarse vluchtelingenkind. Deze cheque was groot 196.352,-. Door dit bedrag, zo deelde mr. Kernkamp in zijn dankwoord mede, is giro 999 de vier miljoen met ruim f 70.000,- over schreden. De heer Hoek deelde voorts mede, dat de totale opbrengst van „goed zo" gedurende de eerste zes weken 502.320,27 is, zodat reeds ruim drie ton bijeen is voor het oorspronkelijke doel: de door kinderverlamming en andere ziekten getroffen kinderen. Een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van acht jaar reeds on dergaan voorarrest eiste de officier van justitie bjj de bijzondere strafka mer vao de Utrechtse Rechtbank, mr. W. H. Overbeek, donderdag tegen een Duitse politieke delinquent, gewezen commandant van het kamp te Rees, voor in Duitsland te werk gestelde Ne derlanders in bezettingstijd. De officier achtte de beschuldiging: slechte verzor ging en mishandelingen van ontvoerde Nederlanders in de laatste jaren van de oorlog, tengevolge waarvan binnen vrij kort tijdsbestek ongeveer driehon derd Nederlandse onderdanen het leven verloren, bewezen. Reeds eerder had de gewezen kamp commandant zich wegens deze feiten voor een Nederlandse rechterlijke in- Advertentie Met 313 stemmen vóór en 5 tegen heb ben de leden van de Katholieke Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbe reidend Onderwijs in de bisdommen Haarlem en Rotterdam „Sint Theresia van Avila" donderdagmiddag tijdens een buitengewone, algemene vergadering in gebouw Sint Bavo te Haarlem be sloten zich aan te sluiten bij het Katho liek Onderwijs Verbond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam „Sint Augustinus". Dit betekent, dat deze bond met in gang van 1 januari 1957 een groep van 1299 „Kleuterleidsters" onder haar le den telt, die evenals de oude Theresia van Avila-vereniging regelmatig kring en groepsvergaderingen zullen beleggen. Mejuffrouw H. S. Rogier, voorzitter van de KAVOKO, lichtte tijdens deze vergadering uitvoerig he.t vóór en tegen van een fusie met Sint Augustinus toe. Zij verheugde zich erover, dat de KAVO KO in de 24 jaren van haar bestaan on danks hard werken, vele gunstige re sultaten met betrekking tot het kleuter onderwijs heeft mogen boeken. In dit verband memoreerde zij de in werking treding van de nieuwe wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs op 1 janu ari 1957. in verband waarmede deze fu sie stond. Er blijven evenwel nog wensen van het kleuteronderwijs, speciaal op het gebied van de salariëring, al is deze al enigermate verbeterd. Het belang van een fusie tussen het KOV en de KAVOKO was volgens me juffrouw Rogidr gelegen in het feit, dat thans één grote organisatie op zal ko men voor de belangen van het katholie ke kleuter- en lageronderwijs. In het hoofdbestuur van de Sint Augustinus- vereniging zal een lid van de nieuwe Groep Kleuterleidsters zitting nemen. Minister Struycken heeft thans toe gezegd, dat hij niet zal overgaan tot uitbetaling van de voorgenomen sala risverhoging voor hogere ambtenaren, zolang de Staten-Generaal de verho ging nog niet hebben goedgekeurd. In Den Haag deed het gerucht de ronde, dat reeds voorbereidende maatregelen waren getroffen. De heer Smallenbroek (C.H.) had hierover vragen tot de mi» nister gericht. stantie moeten verantwoorden, namelijk het Bijzonder Gerechtshof en de Bijzon dere Raad van Cassatie, die hem resp. tot 6 en 17 jaar gevangenisstraf had den roordeeld. Tegen dit laatste von nis was de oud-commandant onlangs in beroep gegaan bij de Hoge Raad der Nederlanden met verzoek om revisie, zulks op grond van nieuwe gezichtspun ten welke vooral van Duitse zijde wa ren aangevoerd. De Hoge Raad willigde dit verzoek in en gelastte een nieuwe behandeling, waarvoor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse Rechtbank werd aangewezen. In zijn rekwisitoor verklaarde mr. Overbeek de ten laste gelegde wanda den bewezen te achten, althans de voor naamste punten' in de dagvaarding in casu het begaan van oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid. Hij meende ook dat de eertijds aan de verdachte opgelegde straf van zeventien jaar op zich niet onbillijk was. Ander zijds vond hij in de omstandigheid dat aan collega's van verdachte, die min stens even schuldig waren ais hij, aan merkelijk lichtere straffen waren opge legd, aanleiding oTn een mildere straf te eisen. Bovendien meende hij een opmer kelijke verbetering in de mentaliteit van de gewezen kampcomandant te kun nen constateren, waaruit hij concludeer de dat een belangrijke factor van de strafoplegging, namelijk verbetering van de delinquent, reeds het beoogde effect had bereikt. Hij beschouwde hem thans als een kleine persoonlijkheid, die niet was opgewassen tegen de taak, die zijn superieurenhem op de schouders had den gelegd, iemand die als het ware meegesleept was door de oorlogspsy chose uit die tijd. De verdediger, mr. J. H. de Pont uit Amsterdam achtte de twee eerste pun ten van de tenlastelegging, namelijk wederrechtelijke vrijheidsberoving en personen in hulpeloze toestand bren gen, niet bewezen en zelfs onjuist, om dat de taak van de verdachte voorna melijk had bestaan in technische leiding geven bij de bouw van de Westwall en hjj zich slechts incidenteel en zijdelings met de kampaangelegenheden te Rees had bemoeid. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak subsidiair een lichte re straf dan door de officier van justitie was geëist. Tenslotte vroeg hjj de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank heeft dit laatste verzoek in overweging genomen. De uit spraak in de zaak zelf werd bepaald op 9 januari a.s. Omstreeks kwart voor tien gister- avönd is in de gemeente Wolphaarts- dijk, in de nabijheid van de buurtschap Oud-Sabbinga, een roofoverval ge pleegd op een ongeveer 20-jarige jonge man, die van zijn meisje naar het Wol- phaartsdijkseveer fietste om naar zijn huis in Kamperland op Noord-Bever land te gaan. Bij een coupure in een dijkje werd hjj overvallen door twee mannen, die hem mishandelden en hem zijn polshorloge en een portemon- naie met 60 gulden afnamen. Op een potor verdwenen zij daarna, zonder iets gezegd te hebben, in de richting Goes. Er bestaat waarschijnlijk ver band met roofovervallen, die de laat ste weken op dezelfde wijze zijn ge pleegd in Ovezande en 's Heerarends- kerke. Tot nu. toe ontbreekt elk spoor van de daders. Het ziet er nog niet naar uit, dat het zondagsrijverbod in Nederland kan wor den opgeheven. Dit wordt in regerings kringen dan ook nog niet overwogen. Ofschoon voldoende tankers op de we reldzeeën aanwezig zijn, is de aanvoer van aardolie uit de verschillende wind streken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig, dat de daar aanwezige raf finaderijen op volledige capaciteit kun nen werken. Naar schatting werken deze raffinaderijen op slechts 90 percent van hun totale vermogen, zodat ook de voorziening van Nederland en andere Westeuropese landen nog niet toerei kend kan worden geacht. De in Ne derland beschikbare raffinage-capaci- teit zou ruim viermaal de Nederlandse behoeften kunnen dekken, ware het niet, dat ongeveer 70 percent van de eindprodukten op contract geëxpor teerd moet worden naar nabuurlanden. In een schrijven aan minister Zijlstra wijst de A.N.W.B. op het besluit van de Zwitserse regering het zondagrijver- bod op te heffen en de médewerking van de benzineverbruikers in te roepen ten einde te komen tot een minder verbruik van 20 pet. In Zwitserland is een der gelijke bezuiniging voorgeschreven aan leger, posterijen en concessie-bedrijven, terwijl van de benzinemaatschappijen de medewerking is verkregen, dat deze de leveringen aan de pompen met 20 pet. zullen verminderen. Daarnaast is op het publiek een dringend beroep ge daan, bij te dragen tot het bereiken van deze beperking van het gebruik, opdat rigoureuze maatregelen, een rantsoe nering bijv., achterwege kunnen blijven. Nu verwacht mag worden, dat in de loop van 1957 de aanvoer van benzine zal verbeteren, heeft de A.N.W.B. tot de minister van economische zaken het verzoek gericht ook in Nederland een proef te nemen met een vrijwillige be sparing op het verbruik, volgens de in Zwitserland toegepaste methode. De be zwaren aan het zondagsrijverbod ver- bondën zijn, zo meent de A.N.W.B., dus danig, dat dit verbod slechts gezien mag worden als een tijdelijke nood maatregel en 'zeker niet als de aan gewezen maatregel voor een langere duur. gevers en het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond zijn in een gemeen schappelijk schrijven aan hun indu striële leden nader ingegaan ,op de uit voering van de prijsstabilisatiepolitiek. Uit deze politiek vloeit enerzijds voort aldus verklaren zij, dat de werkne mersorganisaties ertoe zullen mede werken, dat stijgingen van het con sumptieprijspeil, welke voortvloeien uit de maatregelen tot beperking van de bestedingen, alsmede die, welke het on vermijdelijke gevolg kunnen zijn van een stijging van het invoerprijspeil, ontstaan b.v.' door het optreden van internationale spanningen, zonder meer geen aanleiding zullen vormen tot loons verhoging, Anderzijds verlangt dit be leid. dat de ondernemers hun mede werking blijven verlenen aan de sta bilisatie van de prijzen en waar mo gelijk aan verlaging daarvan. Vanzelf sprekend zal er strikt de hand aan worden gehouden, dat loonstijgingen niet voor doorberekening in aanmerking worden gebracht. Wel komen belangrijke prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen, die uit het buitenland afkomstig zijn in beginsel voor. doorberekening in aanmerking. Een en ander brengt dan ook mede, dat. wanneer naar het oordeel van de ondernemer om bedrijfseconomische re denen prijsverhoging noodzakelijk is. de regering hierin gekend'moet worden. Door de werknemersverbonden is de instelling van een z.g. meldingsproce dure gesuggereerd, waarbij zou kunnen worden volstaan een redelijke prijsver hoging tijdig aan het ministerie van Economisch Zaken te melden. De mi nister acht dit echter niet aanvaard baar, maar meent dat slechts een pro cedure van overleg past. Hij is bereid daarin alle souplesse aan te brengen die mogelijk is. De minister liet er geen onzekerheid over bestaan dat het niet in ziin be doeling ligt een bestaande rentabiliteits- positie terug te brengen tot die welke zou overeenstemmen met een bepaalde door hem te hanteren algemene norm. Reeds aangekondigde prijsverhogingen zullen niet mogen worden doorgevoerd, zolang de redelijkheid daarvan niet is aangetoond. De verbonden eindigen hun schrijven met een beroep op de leden aan het prijs- en loonstabilisatiebeleid in het komende jaar alle steun te verlenen. De bisschopsconsecratie van de nieuwe bisschop-coadjutor van het bisdom Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, zal geschie den in de kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch maandag 11 februari 's morgens tien uur. Het is dan de feest dag van O. L. Vrouw van Lourdes. De aartsbisschop en alle bisschoppen van Nederland zullen deze plechtigheid bijwonen. Des middags houdt de bisschop recep tie te Den Bosch. Tot voor kort hebben de bewoners van Chester in de 'Amerikaanse staat Illinois nooit last gehad van de eek hoorntjes, die daar de bossen bevolken, maar nu is het mis. Vier mensen zijn al behandeld wegens beten van eek hoorntjes, die in groepen op hen af kwamen. Voor de zekerheid zijn de slachtoffers tegen hondsdolheid inge ënt, omdat deskundigen vermoeden dat de diertjes daaraan lijden. Er wordt een onderzoek ingesteld. Als blijkt dat de eekhoorntjes inder daad hondsdol zijn, zullen zij worden uitgeroeid. (UP) Zoals gemeld, is veertien dagen gele den de 20.000ste abonné op de radio- cursus „Openbaar Kunstbezit" ingeschre ven. Daarmee was het doorgaan van de cursus verzekerd. De stroom van aan meldingen is sindsdien regelmatig ster ker geworden, het totaal aantal is thans 40.000. De 40.000 abonné's zullen hun eerste zending kunstreproducties vóór 11 januari (de datum waarop de cursus begint) in hun bezit hebben. In opdracht van de commissie voor de feestviering van het 350-jarig bestaan van de Amerikaanse staat Virginia zijn drie schepen, waarmee de .Jamestown Settlers" in 1607 de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, gebouwd op een werf in West-Norfolk. Drie trompetspelers in 17de-eeuwse dracht blazen naar oud gebruik de kerstviering op de scheepswerf in, waar de schepen zijn ge bouwd. De boten „Susan Constant", „Godspeed" en „Discovery" zijn op de achtergrond zichtbaar. In Uganda is kortgeleden medische consternatie ontstaan over een dorp, waar iedereen ziek was. De politie heeft enkele weken nodig gehad om de zaak uit te puzzelen en bracht tenslotte de volgende oplossing te voorschijn. Er was vergif gestrooid voor jakhalzen. De jakhalzen aten ervan en stierven. De dode jakhalzen werden door aasgieren opgevre ten. Op htm beurt stierven de aasgieren, terwijl zij boven een watertje, waar het dorp zijn frisheid uit tapt, in de zon zaten. De dode gieren vielen in het watertje. Dat water raakte vergiftigd. Heel het dorp dronk, zoals gebruikelijk, van dat water. En dus duurde het niet lang meer eer heel het dorp,'van het oudste opperhoofd tot het jongste nikkertje, ziek was. Want wie niet van het water had gedronken, had toch in ieder geval wel vlees gegeten van de buffels, die stierven toen zij uit het watertje gedronken hadden. Zo kreeg ieder zijn beurt. En toen bijna alle hoop verloren was, kwamen de blanken, en die maakten iedereen weer gezond. Met wonderolie. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3