Overste Ginting: TOESTAND IN NRD.-SUMATRA WEER NORMAAL f Amerika is bezorgd over de Russische penetratie in het Midden-Oosten BALANS OPRUIMING IH Wisselvallig jaar De Noordholland haalt vijf mensen van tanker Soekarno beveelt eenheid en discipline Werving van vrijwilligers voor Hongarije kan strafbaar zijn N Drie prinsessen in Sankt Anton Zal Eisenhower machtiging vragen om leger te gebruiken in geval van agressie? K.P.M.-verkeer tussen Singapore en Sumatra gestaakt Geen aanleiding tot maatregelen asser gaat naar Rusland Nehroe terug in Nieuw Delhi Begin van opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaal uitgesteld Korting 10°fo tot 20°/o Nooit kocht U voordeliger een bontmantel reeds v.&. f. 125.- Er is voldoende slaolie fflèyouiuy! Gevaarlijke manoeuvre in vliegende storm Het weer Zaterdag 29 december 1956 80sfe JAARGANG No. 26792 President Soekarno Van Indo nesië Reeft gisteravond in zijn kwaliteit van opperbevelhebber der strijdkrachten, via de radio, een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan de beve len van overste Djamin Ginting, Commandant van bet eerste mili taire district, te gehoorzamen,in Overeenstemming met de beslui ten van de centrale regering te kandelen en zich gedisciplineerd te gedragen. Overste Ginting, die door Soekarno in de plaats van *'jn opstandige commandant, ko- '°nel Simbolon, tot commandant ^erd benoemd, beeft de centrale regering gisterën meegedeeld, dat kij zijn functie beeft aanvaard en dat de toestand weer normaal is Beworden. Dit is gisteravond door 'adio Djakarta meegedeeld. Kolonel Simbolon die enige tijd in gevangenschap schijnt tp heb ben vertoefd, nadat Ginting de sthcj Meda n bad veroverd, is erin £eslaagd vergezeld van een onbe kend aantal officieren en man schappen naar de oerwouden van Tapanuli uit te wijken. MINISTER SAMKALDEN Valse bankbiljetten aangeboden Afkomstig van diefstal bij EnschedéHaarlem Wijding mgr. Bekkers verplaatst naar 12 februari De nieuw benoemde bisschop-co adjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, deelt mede, dat na her nieuwd overleg de datum van zijn wijding tot bisschop van maandag 11 naar dinsdag 12 februari is verzet. De K.R.O. zal dan de plechtighe den uitzenden. Daar de nieuwbenoemde bisschop van plan is eind januari een af scheidsreceptie te houden, ziet hij er van af op Nieuwjaarsdag te ontvan gen. M De winter moet nog beginnen en de prijzen zijn nu het laagst. Ook tydena de Opruiming blyft onze garantie gehandhaafd en dit is naar wij menen wel zeer belangrijk en zeker bij het ko pen van bont. Als fabrikant zijn wij genoodzaakt een zeer grote voorraad aan te houden, welke be staat uit circa 1200 bontmantels en al deze mantels willen wij dit seizoen nog verkopen. Wij vermelden in het bijzonder onze grote sor tering in lange- en korte Persianer, Nerts- Bisam, Persianer Pattes, Zobelfeh en Yemen mantels. Geen teleurstellingen, iedere bontmantel wordt tijdens deze opruiming verkocht met GARANTIE CERTIFICAAT OUD EN NIEUW van nystee wijnhandel Boliviaanse president in hongerstaking WINTERSPORTKLEDING Later weer regen Nachtvorst ANTON HUNINK 5? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt*. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. In zijn rede van gisteravond beval Soekarno de leden van de strijdkrach ten de eenheid en discipline te bewa ren om te vermijden, dat er slacht offers vallen, en om lijden, dat ernstig en langdurig zou kunnen zijn, te voor komen. De president deed een beroep op kolonel Simbolon op de goede weg terug te keren. Hij noemde in dit verband o.a. ook overste Ahmad Hus sein, die het gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht ook de bevolking de eenheid te bewa ren en onderlinge vijandschap te ver mijden. Een comité van ,,De oudere generatie" heeft gisteren eerder op de dag te Medan een beroep op de bevol king van Noord-Sumatra gedaan zich te onthouden van acties, welke zouden kunnen leiden tot het uitbreken van een burgeroorlog. Het Indonesische kabinet heeft gister avond in een communiqué meegedeeld, dat de militaire en burgerlijke autoritei ten in Noord-Sumatra via tweede vice- premier Idham Chalid, die donderdag uit Medan terugkeerde, voorstellen aan de regering hebben gedaan. De aard hiervan werd niet bekendgemaakt, maar de regering heeft de voorstellen thans in overweging en de wensen, die zij bevatten, zullen zoveel mogelijk op korte termijn worden ingewilligd, aldus het communiqué. Het kabinet benoemde Komala Pontas tot gouverneur van de provincie Noord- Sumatra. Hij is sedert maart van dit jaar waarnemend gouverneur geweest. Het linkse blad „Bintang Timur", dat te Djakarta verschijnt schrijft, dat de Verenigde Staten op het punt hebben gestaan het gezag vah; Simbolon de fac to te erkennen. De Amerikaanse am bassadeur zou de regeringsautoriteiten hebben meegedeeld, dat- naar de me ning van zijn regering „het in een toe stand, waarin een autoriteit in oen be paald gebied de facto de macht heeft, het niet uitgesloten is, dat de V.S. die autoriteit zouden erkennen om hun in vesteringen te beschermen". Alle diensten van de K.P.M. tussen Singapore en Sumatra zijn stilgelegd, tot de situatie op Sumatra wat over zichtelijker wordt. Dit geldt zowel voor vrachtvervoer als voor passagierssche pen. Aldus wordt in Singapore van de zijde der K.P.M. vernomen. fA.N.P., A.F.P., U.P.) Op schriftelijke vragen van het Twee- 'e-Kamerlid de heer Bakker over de jWrving van vrijwilligers voor Honga- ,lie in ons land heeft de minister van •hstitie prof. mr. I. Samkalden geant woord dat het hem bekend is dat een fPrsoon die tot de „Waffen SS" heeft j'Oioord, zich hier te lande gedurende Korte tijd heeft beziggehouden met po- *'ngen om gegadigden te vinden voor elders te vormen legioen van vrij willigers, bestemd om deel te nemen aan de guerillastrijd in Hongarije. Inderdaad, zo gaat de minister voort, {Jseft deze oud-SS-er advertenties ge- Plaatst en aanmeldingsformulieren uit gegeven, terwijl hij voorts contact heeft phad met een zekere Hajdu uit Enge rd. Voor zover de minister bekend, Jjeeft deze wervingsactie overigens geen °®menswaard resultaat opgeleverd. v Aan Hajdu is, toen hij, op doorreis an Frankfurt am Main naar Londen, Jj avonds op het vliegveld Schiphol ar ceerde, toestemming gegeven in een a°tel te Amsterdam te overnachten, zo- Aervolgt minister Samkalden, aange ven er diezelfde avond geen gelegen heid meer bestond naar Londen door W reizen, terwijl er geen gronden voor inhouding aanwezig waren. Daarbij is Hajdu medegedeeld, aldus minister van justitie, dat hij zich van C contact met de hier te lande aan- W®*ige Hongaarse vluchtelingen had te /"houden. Uiteraard kon hem in de Pgeven omstandigheden bezwaarlijk de /rplichting worden opgelegd zich ook geheel te onthouden van gesprekken oi«t Nederlanders. Hij is de volgende /htend per eerste gelegenheid naar hden vertrokken. vJ?6. vorming van en aanwerving van j,.!hvilljjjers voor een organisatie als in CrB°ven genoemd zijn hier te lande R.s>Ud met de openbare orde. Daarop o^'chtc activiteiten zullen trouwens licht vergrijpen tegen de Neder- ^resident Nasser van Egypte zal vol- jaar een bezoek aan de Sovjet- 'e brengen, aldus heeft radio Moskou vieravond gemeld. 6 president beloofde een afvaardi- "k van het Russische Rode Kruis en Jg Rode Halve Maan in 1957 naar de Vjet-Uni0 te zullen gaan. (Reuter) landse strafwet opleveren. Voor zover minister Samkalden be kend, komen dergelijke acties thans in Nederland niet voor. De bovenbedoel de pogingen zijn gestaakt, nadat de po litie een Onderzoek had ingesteld. Er bestaat derhalve op dit ogenblik geen aanleiding tot het nemen van bepaalde maatregelen, aldus de minister van jus titie. In het Oostenrijkse wintersport centrum Sankt Anton brengen de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet een korte vakantie door. Zij verlaten hier hotel „Post" in Sankt Anton, waar zij logeren, om naar de top van de Galzig te gaan, waar zij zullen gaan skiën. In de afgelopen weken zijn bij de Haarlemse recherche berichten binnenge komen van bankinstellingen uit Den Haag, Amsterdam en Tilburg, dat bank biljetten zijn ontvangen, die afkomstig zijn uit de series van 20 en 25 gulden, die in september en oktober uit het be drijf van de grafische inrichting Johan Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem ver mist zijn. Met Oostindische inkt zijn en kele cijfers veranderd, zoals een nul in zes of negen. De aanbieders zijn niet meer te achterhalen, want de vervalste biljetten zijn pas ontdekt, toen zij door deskundigen werden gecontroleerd. De Indische minister-president Jawa- harlal Nehroe heeft bij zijn terugkomst in Nieuw Delhi gisteren verklaard, dat men niet teveel van zijn besprekingen met president Eisenhower van de Verenigde Staten moet verwachten. Volgens ,,The New Vork Times" denkt de Amerikaanse president, Eisen hower, erover het Congres om machti ging te vragen om de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten te gebruiken als naar het oordeel van de president agressie in dat gebied dit no dig zou maken. De autoriteiten zou den volgens het blad zeer bezorgd zijn over de Russische penetratie in het Midden-Oosten. „Als gevolg daarvan hebben regeringscritieken bespro ken welke actie er door de Verenigde Staten ondernomen zou kunnen worden, om duidelijk te maken, dat zjj niet maar terzijde zullen blijven staan en zullen toekijken, hoe een chaotische toe stand ontstaat, alleen maar ten gunste van Rusland," aldus „The New York Times". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, zal morgen in New York besprekin gen voeren met de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Cabot Lodge, en maandag met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, van ge dachten wisselen over de toestand in het Midden-Oosten. Dulles keert dins dag in Washington terug, waar hij de conferentie van Eisenhower met de leiders van de Republikeinse en de De mocratische partij in het Congres zal bijwonen. Het is bij die gelegenheid dat verwacht wordt dat de president om de machtiging om als h(j dat nodig mocht achten strijdkrachten in het Midden-Oosten te gebruiken, zal ver zoeken. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van defensie hebben gisteren meegedeeld dat een versterkt bataljon mariniers van 1.800 man, uit gerust met al het voor een landing be nodigd materieel, is toegevoegd aan de Amerikaanse zesde vloot in de Middel landse Zee. Het begin van de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal is „uitge steld als gevolg van technische vraag stukken die nog besproken worden," zo is gisteravond in V.N.-kringen in Cairo verklaard. Er wordt gesproken over plannen om niet de'werkzaamheden het Advertentie Desgewenst crediet service mogeiyU PELTERIJENFABRIEK EN GROOTHANDEL IMPORT EXPORT HERENGRACHT 69 AMSTERDAM - •TEL388B9 (HOLLAND) - 1 A|joHAV eerst in Port Said te beginnen. In Suez, aan het zuidelijke uiteinde van het ka naal, is gisteren een V.N.-bergingsgroep aangekomen. De leider van de groep, Pedersen, verklaarde, dat hp moet wachten op definitieve instructies van de leider der bergingswerkzaamheden, generaal Wheeler. Pedersen had kort na aankomst in Suez een onderhoud met de plaatselijke vertegenwoordiger van de Egyptische bestuursorganisatie voor het Suezkanaal, Sobhi. De tweede leider van de groep te Suez is de heer Van den Berg van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotter dam. Op twee schepen van de bergingsvloot te Suez, waaronder de Nederlandse sleepboot „Tyne", zijn gisteren de laat ste voorbereidingen getroffen voor de werkzaamheden in het kanaal. De Nederlandse huisvrouw zal Oude jaarsdag in redelijke hoeveelheid olie bollen en appelbeignets kunnen bakken. Geruchten doen de ronde dat er niet voldoende slaolie zou zijn, maar het tegendeel is waar. Weliswaar is er op het ogenblik in de winkels enige schaars te aan slaolie, omdat onder de in vloed van oorlogsgeruchten viermaal zo veel is gekocht als normaal, maar dat de Nederlandse industrie tekort zou schieten in de voorziening is onjuist. De Nederlandse slaolie-industrie heeft op het ogenblik voldoende voorraden om in januari meer dan voorheen af te leveren, doch de buffervoorraden zijn door de hamsterwoede zodanig ge slonken, dat er bijna geen afleveren meer aan was. De industrie heeft onder invloed van de stagnatie in het Suezkanaal en sta kingen in Nigeria en de Verenigde Sta ten moeilijkheden gehad met de grond- stoffenvoorziening. Daarom zijn de ma chines in enkele fabrieken enige dagen stop gezet, waarbij deze machines tevens een grote beurt hebben gehad. Begin januari draait alles weer normaal en zelfs harder dan voorheen, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan dat de Nederlandse huisvrouw onvol doende slaolie voor haar keuken zal kunnen krijgen. Advertentie dAAr hoort CHAMPAGNE bij ZANDVOORTSELAAN 373 Bentveld-Aerdenhout - Tel. 02509—27145 DE MEEST UITGEBREIDE SORTERING De president van Bolivia, Hernan Si- les Zuazo, is gisteren in hongerstaking gegaan, en is er daardoor in geslaagd de leiders van het Boliviaanse algemene vakverbond te overtuigen van de ernst van de financiële toestand van het land. De Boliviaanse regering heeft, om het inflatiegevaar af te wenden, waardoor Bolivia wordt bedreigd, in samenwerking met een Noordamerikaanse economische deskundige en vertegenwoordigers van het Internationale Monetaire Fonds een plan opgesteld om de Boliviaanse munt te stabiliseren. De Boliviaanse arbeiders leiders meenden echter dat uitvoering van dit plan de belangen der arbeiders zou schaden. President Zuazo beschuldig de hen er van stakingen te willen uit roepen, om de uitvoering te verijdelen. De actie van de president heeft al suc ces gehad. De leiding van het algemene Boliviaanse vakverbond heeft hem van daag verzocht zijn hongerstaking te be ëindigen en een oproep tot alle werkne mers gericht gezamenlijk al hun krach ten in te spannen en de regering te steu nen in haar streven, de financiële moei lijkheden te overwinnen. (A.F.P.) tAdvertentie 8ARTEL10RISSTR. HAARLEM TEl. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A DAM TEL. 717162 eVrwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk hier en daar mist maar ook plaatselijk enkele opklarin gen. Later weer regen, het eerst in het zuidwesten van het land. Over het algemeen iets zachter maar van nacht in het noorden en oosten van het land tmperaturen om het vries punt. Tot krachtig toenemende wind tui sen zuidoost en zuidwest. Zondag: Zon: 8.51-16.39. Maandag: Zon: 8.50-16.40. Maan: 7.17-15.35. Maan: (.03-16.30. (Van een bijzondere medewerker) Bezien vanuit ons sociale hoekje zou boven dit artikel ook kunnen staan: „Tussen twee rapporten." Na maanden en maanden moeizaam overleg immers groeide er reeds in de eerste twee maanden van het jaar een SER-rapport, dat tot inzet had de vraag welk aandeel de werknemers zouden kunnen verkrijgen in de gestegen na tionale welvaart. En het einde van het jaar brengt ons weer een SER-rapport, maar nu met daarin betrokken de vraag welk aandeel ook de ar beiders zullen hebben op te brengen in de noodzakelijk gebleken nationale be zuiniging. Het kan toch wel vreemd gaan in de wereld. In het begin van dit jaar dreef de onenigheid tussen werk gevers en werknemers de na het man dement der bisschoppen gesprongen Raad van Vakcentralen weer praktisch bijeen. In februari ontstond het grap je: de Stichting van de Arbeid, die wèl bestaat, werkt niet meer; de Raad van Vakcentralen, die niet bestaat, werkt uitstekend. Aan het einde van het jaar treffen wij werkgevers en werknemers in broederlijke eensgezindheid over de noodzaak van bestedingsbeperking. En wat zich tussen deze twee data heeft afgespeeld is alleszins het vastleggen en het overwegen waard. Vooreerst al de les dat, wanneer het om verbeterin gen gaat ten behoeve van de werkne mers, het veel moeilijker blijkt met de werkgevers tot een akkoord te komen, dan wanneer de inzet van het overleg een aanpassing aan of minstens het voorkomen van een noodtoestand be treft. De loonontwikkeling gedurende 1956 heeft evenwel een ander belangrijk punt sterk naar voren doen springen, dat wij niet onvermeld mogen laten. Reeds kort na de beslissing van de regering op 19 maart liet de KAB-voorzitter Mid delhuis een waar- Advertentie Nu worst! En natuurlijk échte Gelderse Rookworst... natuur lijk Anton Hunink'sMmmzó verrukkelijk mals, zó geurig en smeuïg dat u nóóit meer andere wilt! Let op het loodje met Anton Hunink"; uw garantie voor dé Gelderse rookworst. Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER schuwend geluid Societal horen t.a.v. het tempo en het ni- comjnentaar veau van de mo gelijk geworden loonsverhogingen. Hij liet duidelijk als zijn inzicht blijken dat het nu niet de taak van de af zonderlijke vakbonden was om er uit te halen wat er in zat maar om met wijsheid en voorzichtigheid de grotere vrijheid op het stuk van de loonvorming te hanteren teneinde te voorkomen dat het beginsel zelf in gevaar zou geraken. Dat niettemin de, zij het onder sterk beperkte voorwaarden, toegestane 6 pet. verhoging een zekere magneetwerking zou vertonen, was niet zo moeilijk te voorspellen. Het resultaat is dan ook geweest dat verreweg het grootste ge deelte van de Nederlandse werknemers de 6 pet. heeft ontvangen. De groepen, die er van werden uitgesloten, o.a. de landarbeiders, kregen later in het jaar vooral bij de behandeling van de be groting van sociale zaken over 1957 toch wel de politieke toezegging dat aan hun verlangens bijzondere aandacht zou worden geschonken. Bepaald betreurenswaardig is het dat zulk een ruim deel van de gestegen welvaart in de consumptieve sector te recht kwam. Want mede daardoor zijn er financiële moeilijkheden ontstaan, waaruit het bestedingsrapport tenslotte geboren werd. Wij vermijden met opzet hier de aanduiding dat het gestegen loon alléén daaraan schuldig zou zijn. Het bestedingsrapport zelf geeft vol doende aanwijzingen, dat zulks niet het geval is. De belastingverlagingen en de niet di rect noodzakelijke investeringen staan voor minstens een even grote portie „schuldig" aan de loon stijgingen. Er wordt trouwens in arbeiderskringen meer gespaard dan men zo oppervlak kig zou denken. De Centrale Volksbank, instelling van de KAB, en dus vooral de spaarbank van de kleine man, be hoort tot de sterkst groeiende particu liere spaarbanken van ons land. Wij kunnen ons hierover slechts verheugen, omdat hierin een bewijs is gelegen dat de spaarzin langzamerhand een eigen schap gaat worden ook van de Neder landse werknemer. Vervolg ov vagina 5) Vrijdagmorgen om 5 uur heeft de sleepboot Noordholland van Bureau Wijsmuller te IJmuiden, na een barre reis in een vliegende zuidooster storm, het Zweedse tankertje „Samba" van 663 ton, dat sinds woensdagmiddag lek geslagen en stuurloos, zonder licht en zonder radio rondzwalkt, bereikt. De elf-koppige bemanning was volkomen uitgeput, had zelfs geen kracht meer om lijnen, die overgegooid werden, te grijpen. Woensdagmiddag was de posi tie ongeveer 60 mijl uit de kust van Schotland. Vrijdag dreef het schip steeds meer naar de kust van de Shet- land-eilanden, met name naar het grootste eiland van deze groep, Main land. Gisternacht hadden twee Britse trei- lers, de Cape Mariato uit Huil en de Robert Croan uit Granton verscheidene malen vergeefs geprobeerd een verbin ding met de Samba tot stand te bren gen. Vrijdagmorgen omstreeks 5 uur werden zij afgelost door de Britse trei- ler Cape Adar. Bijna tegelijkertijd doemde ook de Noordholland op. Vre selijk weer. Een hoge zee. In de loop van de dag probeerde ook de Noord holland tevergeefs een lijn over te' krijgen. De opvarenden van de Samba konden hem niet meer grijpen. Zij wa ren aan het einde van hun krachten. Steeds dichter naderde het scheepje de kust. In de middag werd de redding boot van Lerwick gealarmeerd. Bij de Samba-bemanning herleefde de hoop. Maar zij moesten het gelaten aanzien, dat de reddingboot ook niet dicht ge noeg bij hen kon komen. Het was vijf uur, toen de Samba nog een halve mijl uit de kust was. De Noordholland kon hem niet te pakken krijgen. Maar de mensen moesten er hoognodig af. Kapitein Oene Edelenbosch kon het niet lan ger lijdelijk aanzien. Ondanks het noodweer liet hij de Noordholland op de Samba afstormen. De charge ge lukte. Vijf mensen werden van boord geplukt. Zes bleven er achter. Maar die zijn er later door de reddingboot van Lerwick afgehaald. De opvaren den waren nu tenminste in veilig heid. Maar al hadden de opvarenden niet meer de kracht gehad om overgescho ten lijnen op te vangen, zij hadden nog wel een anker uitgebracht. Het slipte. Maar in de loop van de avond, toen de Samba in wat rustiger water van een baai terecht kwam, greep het an ker vast. Het schip veranderde niet meer van positie. De duisternis viel De Noordholland kon er niets meer aan doen. Men moest wachten tot de vol gende morgen. Bij het aanbreken van de dag bleek dat de Samba in een baai op de rotsen is gelopen. Aan boord van de sleepboot Noordholland acht men echter een redelijke kans op berging aanwezig. De sleepboot blijft in de buurt, maar kan nog niets doen wil zij geen risico lopen zelf ook op de rotsen terecht te komeir.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1