Gandhi s politieke erfgenaam JAWAHARLAL NEIIROE. strijder voor een onafhankelijk Indië 14 augustus 1947 ging zijn ideaal in vervulling Terugblik Uit zuinigheidsoverwegingen Hongaarse regering ontslaat am btenaren en mijnwerkers V'VvH' BIJ HET AFSCHEID VAN 1956 Ei Wisselvallig jaar B IN TOTAAL MEER DAN TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF SPECIAL 27cl. STIC ETUI Pal Maleter zou in het Bakonywoud een partisanenoorlog organiseren^ m ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 PAGINA S t Nieuw j aarsreceptie Mgr. Huibers Hongaars echtpaar verdwaalt op zijn vlucht Negen maanden oude baby doodgevroren Ziekenfondspremie voor bejaarden if NIEUW! stuks N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN IV.V.M.) Terugblik op problemen als: woningnood, te veel eten, longkanker, kankervrees en kinderverlamming Sinds 30 januari 1948, de dag waarop Gandhi werd vermoord, is Jawaharlal Nehroe de leider van het Indische volk en het levend symbool van de eenheid van Indië. Het is al weer bijna negen jaar geleden dat de Mahatma, de Grote Ziel, in Birla House te Delhi de geest gaf en dat zijn geestelijke erfgenaam Nehroe zich voor de onmetelijke taak geplaatst zag de idealen van de Vader van de Natie te verwezenlijken. In die negen jaar heeft Nehroe het land met krachtige hand geregeerd, maar hij heeft dit Vooral kunnen doen, omdat hij het vertrouwen genoot van zijn landgenoten. Nehroe be- Srijpt de Indiërs en de Indiërs begrijpen hem. Hij is iemand die vat heeft op de massa. Zijn grote charme en vurig idealisme hebben hem niet slechts het respect maar ook de ge legenheid doen geworden van alle lagen van het volk. Overal in Indië, in eenvoudige ar beiderswoningen en in schoollokalen, in fa briekskantines en in de residenties van de gouverneurs ziet men, van Cape Comerin tot Chandigarh en van Bombay tot Cal cutta, drie portretten: dat van dr. Prasad, de president, dat van Gandhi, en dat van Jawaharlal Nehroe, de premier. Die portretten hangen er niet onder pressie, zoals in communistische landen de afbeeldingen van de historische leiders overal te zien zijn. Neen, 'n Indië is de bewondering voor Gandhi, Prasad en Nehroe oprecht, en beschouwt men Vooral de premier als de verpersoonlijking van de natie. Nehroe heeft verscheidene autobiografische werken geschreven, maar het eerste werke lijk belangrijke boek dat iemand anders aan zijn loopbaan heeft gewijd is pas kort gele den verschenen. Het is een zeer uitvoerige biografie*) van de hand van Frank Moraes, de hoofdredacteur van de „Times of India Evenals Nehroe heeft ook Moraes op een Engelse universiteit gestudeerd, en evenals de premier beschikt zijn biograaf over het talent om zijn gedachten in een meeslepend proza onder woorden te brengen. Moraes beeft Nehroe's opkomst van dichtbij meegemaakt, en vooral de carrière van de Indische leider sinds de onafhankelijkheid van Indië heeft hij op de voet gevolgd. Maar Moraes beeft in zijn boek de bewonderenswaardige zelfbeheersing opgebracht zichzelf nauwe lijks ten tonele te voeren. Zijn boek heeft de grote verdienste dat het de levensloop van E<ehroe voortdurend plaatst in het perspectief van de geschiedenis van Indië gedurende de laatste halve eeuw. Het is daardoor meer dan een biografie, het is een stuk geschied schrijving over een heel land en een heel volk, Het is een boek waarin wij behalve °ver de hoofdfiguur ook veel lezen over Gandhi, de man die Nehroe een levensdoel gaf. Nehroe werd geboren op 14 novem ber 1889, toen de twintigjarige Gandhi Londen rechten studeerde. Nehroe's vader, Motilal. een briljant jurist, had °P het ogenblik van de geboorte van zUn zoon Jawaharlal een bloeiende ad vocatenpraktijk in Allahabad, een stad ,b de staat Uttar Pradesh, toen nog de herenigde Provinciën geheten. Oor spronkelijk kwamen de Nehroes ech- 'er uit Kashmir, en het is deze staat ^yaarnaar tot op de dag van vandaag «awaharlals grootste liefde uitgaat. In waarlijk lyrische bewoordingen kan hij uitweiden over de schoonheid van deze betoverende streek, Indië's meest noor delijke gebied. De Nehroes waren van duds Hindoes van de hoogste kaste, die der Brahmins. Zij hadden het recht ere-titel van Pandit, dat is: Geleer- jA te voeren. Ook Jawaharlal komt altijd deze titel toe, te meer omdat jll zich inderdaad tot een zeer erudiet ^an heeft ontwikkeld. Maar Nehroe, die !bet Gandhi steeds voor de opheffing *®n het kaste-stelsel heeft geijverd, wil ®r niet aan herinnerd worden dat hij ?en Brahmin is en hij heeft de wens te bennen gegeven niet meer als Pandit Aangeduid te worden. Motilal Nehroe was aanvankelijk een groot bewonderaar van de En gelse levensstijl en hjj liet zijn zoon dan ook door Engelse gouvernantes en huisleraren groot brengen. Tot zijn zestiende jaar is Jawaharlal nooit haar school geweest. Hij genoot thuis onderwijs van een reeks leerkrach ten, onder wie een zekere Brooks de voornaamste plaats heeft ingenomen. Het was Brooks die Jawaharlal en thousiast maakte voor de Engelse li teratuur, en vooral voor de Engelse Poëzie. Die liefde voor de letterkun de van Groot-Brittannië is hem zijn hele leven bij gebleven, en nog altijd kan men in zijn privé-bibliotheek ver scheidene Engelse verzenbundels vin den. Nehroe, die in de loop der ja- hen zeer goed Hindi heeft leren spre ken, drukt zich ook nu nog het best Uit in het Engels. Frank Moraès zegt ut zijn biografie dat de premier waar schijnlijk in het Engels denkt. In 1905 werd Jawaharlal naar de be roemde Engelse „public school" Harrow gestuurd. Onder de leerlin- fe1 van Harrow bevonden zich, in de jj?°P der eeuwen, de latere premiers van ^hgeland: Peel, Palmerston, Baldwin en jjhurchill, en het is opmerkelijk dat een jji.dere „Old Harrovian" de eerste pre ker werd van het van Engeland afge scheiden Indië. Jawaharlal was op Har- een goede maar niet bijzonder uit lijnende leerling. Hij wist zich rede- j5* aan te passen aan zijn Engelse 'asgenoten, hoewel hij hun enthousias me voor cricket en voetbal niet geheel Nei helen. Daarentegen had de jonge ehroe een bijzondere belangstelling In maart 1948 werd de premier van I"dië, Nehroe, doctor honoris causa in de faculteit van de Letteren van de Universiteit van Delhi, Promotor was de toenmalige Gouverneur-Gene raai van Indië, Mountbatten, die op trad in zijn kwaliteit van Kanselier van de universiteit. waarbij hij het presteert gedurende meer dan vijf minuten op zijn hoofd te staan. Als het weer het toelaat, maakt hij 's morgens een paardrit, ter wijl hij nu en dan ook graag wat zwemt in het bad achter zijn ambtswoning. Als hij in New Delhi vertoeft is zijn dag gevuld met het dicteren van brie ven, het houden van toespraken, het bijwonen van parlementszittingen en het voeren van besprekingen met mi nisters en buitenlandse diplomaten. Hij gunt zich, op een leeftijd waarop vele van zijn landgenoten van hun oude dag genieten, maar weinig tijd voor ont spanning. Slechts gedurende een half uurtje voor het slapen gaan leest hij voor zijn plezier dichtbundels, en boe ken over filosofie, ontdekkingsreizen en de. wonderen van de techniek. Die technische belangstelling is hem sinds Cambridge steeds bijgebleven en de industriële ontwikkeling van Indië geniet dan ook zijn heel bijzondere aandacht, zoals onder meer blijkt uit het feit, dat hij persoonlijk de leiding op zich heeft genomen van het minis terie voor Atoomenergie. Het Indische volk mag zich gelukkig prijzen geregeerd te worden door een zo idealistische, sociaal-voelende en ca pabele premier als Jawaharlal Nehroe. HANS BRONKHORST Nu het Oude Jaar ten einde spoedt, werp ik een blik terug. Merkt u wel hoe plechtig ik ineens word? Normaliter zou ik zeggen: het is bijna Oude Jaar, beste vrienden, en nou gaan we eens even na wat er zoal gebeurd is in 1956. Alhoewel zelfs dat me nog niet helemaal vrij en onverveerd uit de mond wil rollen. Nee, het is niet zo eenvoudig onbekommerd terug te blikken. Goed. Hoe was 1956? Nou,ik zal het dan maar meteen zeggen. Het was een jaar van veel lief en leed. Dat was het althans voor mij. Voor u ook na tuurlijk. Voor de rest was het een jaar met licht en schaduw. Jazeker, dat was het. Waar licht is heb je trou wens allicht schaduw. En licht was er. Ook ben ik tevreden, maar niet vol daan. Sommige wensen werden ver vuld, andere wensen weer niet. Ja, het was een typisch jaar, 1956. Er zijn dingen gebeurd, die ik helemaal niet had voorzien; maar daar staat dan weer tegenover dat ik sommige ge beurtenissen wél had zien aankomen. Het jaar 1956 werd overigens ge kenmerkt door onzekerheid. Dat er nog nooit een jaar is geweest, dat ge kenmerkt werd door zekerheid doet hier verder niet terzake. En nu staan wij dus weer op de drempel tussen Oud en Nieuw. Een fijne drempel vindt u niet? Echt een drempel om op te blijven staan. Maar dat kan niet. Wij moeten vooruit: moedig vooruit. Al was het maar omdat wij moeilijk weer achter uit kunnen gaan. Vooruit dus. Wij werpen nu met zijn allen een blik in de toekomst; een zogenaamde toekomstblik. Maar nee, dat wilde ik maandag met u doen. Advertentie Nehroe, zijn zuster, mevrouw Pandit, en Truman bij een bezoek van de Indi sche premier aan Amerika enige jaren geleden. 0e(ejen bezoek aan Londen enkele jaren eisl*1 u'erd Nehroe door een Indisch bit i met een bloemenslinger verrast. de traditionele Indische begroe- nO van vooraanstaande gasten. voor geschiedenis, politiek en natuur kunde. Zijn belangstelling voor de natuur wetenschappen, of met een Engels woord „Science", deed hem in 1907 be sluiten in Cambridge scheikunde, geo logie en plantkunde te gaan studeren, een combinatie die op deze universiteit een bepaalde studierichting vormde. Drie jaar heeft Nehroe in Cambridge doorgebracht, en toen hjj op twintigja rige leeftijd zijn studie in de bovenge noemde vakken met een examen be sloot, had hij zich een bescheiden aca demische graad verworven. Tot op dit tijdstip had hij zich niet als een bril jant student doen kennen. En ook in Londen, waar hij vervolgens tussen 1910 en 1912 rechten studeerde, blonk hjj niet uit, hoewel hij er in korte tijd het recht verwierf om als advocaat op te treden. De grote carrière van Jawahar lal Nehroe begon eerst na zijn terug keer naar Indië. Hij kwam naar zijn vaderland om het opnieuw te ontdek ken. Pas vanaf zijn drie en twintigste jaar heeft Nehroe Indië werkelijk leren kennen, en het is dan ook niet zonder betekenis dat hij jaren later een van zijn autobiografische werken de titel gaf: „Discovery of India". Nehroe heeft eens, in een brief aan de Amerikaanse journalist John Gun- ther, erkend dat vooral drie personen een grote rol hebben gespeeld in zijn leven; zijn vader, Motilal, zijn vrouw, Kamala, en Gandhi. Motial en Kama- la hebben Jawaharlal voortdurend ge steund in diens strijd voor de onafhan kelijkheid van Indië en Gandhi was het lichtend voorbeeld voor de jonge Neh roe. Gandhi wilde zijn doel: Swaraj, of zelfbestuur, met vreedzame middelen bereiken. Zijn wapenen waren de ge weldloosheid en de burgerlijke onge hoorzaamheid, het niet meewerken met het Britse bestuur. Beide beginselen van Gandhi's politieke leer kunnen wor den samengevat in de Indische term „satyagraha". (Letterlijk: De kracht van de waarheid). Met de „satyagra ha" heeft de heftige en impulsieve Neh roe aanvankelijk grote moeite gehad, vooral omdat het principe van de ge weldloosheid niet in overeenstemming was met zijn aard. Maar zó groot was de invloed die van Gandhi op Nehroe uit ging dat Jawaharlal zich ontwikkel de tot een toegewijd volgeling van de Mahatma, ook al verschilde zijn natuur essentieel van die van zjjn meester. Nehroe werd in 1919 voor het eerst door de ideeën van Gandhi ge grepen. In april 1919 had de Ma hatma een dag aangewezen waarop in het gehele land geweldloze demonstra ties zouden worden gehouden tegen eni ge nieuwe Britse wetten die de over heid in staat stelden Indiërs zonder vorm van proces te arresteren en ge vangen te zetten. Maar Satyagraha Dag, zoals de bewuste dag genoemd werd, vormde de aanleiding tot een afschuwe lijke massa-moord. Een hoge Britse of ficier, Generaal Dyer, liet zijn soldaten op een menigte demonstranten schie ten, en het gevolg was dat niet minder dan 379 Indiërs door Britse kogels om het leven kwamen. Het was deze gru weldaad die Nehroe deed besluiten zijn leven te wijden aan de strijd voor de beëindiging van de „British Raj", de Engelse heerschappij. In de Congres partij ontpopte hij zich spoedig als een talentvol politicus, maar het zou ge ruime tijd duren voor Gandhi in de zo veel jongere Nehroe zijn vurigste vol geling zou ontdekken. Eerst sinds de Conferentie van Lahore in 1929 werd de toen veertigjarige Nehroe dooi- de Mahatma erkend als zijn politieke erf genaam. Nehroe heeft grote offers moeten brengen voor zjjn ideaal. Hij heeft zijn overwinning op de aanvankelijke Britse onwil om Indië onafhankelijk heid te verlenen duur moeten beta len. Talloze malen werd hij gearres teerd en in de gevangenis geworpen, beschuldigd van activiteiten gericht tegen het wettig gezag. Hij werd voor het eerst gevangen gezet in december 1921, en zijn laatste en langste ge vangenschap 1041 dagen eindig de op 15 juni 1945, slechts ruim twee jaar voordat hij de eerste premier werd van het onafhankelijke Indië. In de tussenliggende periode hadden de Britten hem zeven maal voor kor te of lange tijd van zijn vrijheid be roofd, ter bestraffing van zjjn opstan dige houding. In totaal heeft hij meer dan tien jaar in gevangenissen vertoefd. Maar Nehroe is altijd een moedig man geweest, die de conse quenties var zijn daden volledig wilde aanvaarden. „Vrees is erger dan ziek te," had Gandhi hem voorgehouden. „Vrees voor mensen is de mens on waardig. Vreest God alleen!" Het hoogtepunt in zijn carrière be reikte Nehroe op 14 augustus 1947. Het was op deze dag, toen het middernach telijk uur was aangebroken, dat Indië een Dominion werd, en dat aan de laat ste Britse onderkoning Mountbatten, door de Indische Wetgevende Verga dering de functie aangeboden werd van Gouverneur-Generaal. Indië is echter niet lang een Dominion gebleven. Op 26 januari 1950 werd de jonge staat een Republiek, een Republiek echter die vrijwillig bleef aangesloten bij het Brit se Gemenebest. Jawaharlal Nehroe, die de vorige maai.d 67 werd, kan zich verheu gen in een sterk gestel. Hjj is een bijzonder hard werkend man. Of schoon hfj zelden vóór 1 uur 's nachts naar bed gaat, staat hij 's morgens meestal om 6 uur op. Iedere ochtend houdt hij zich fit met yoga-oefeningen, „Jawaharlal Nehru, A Biography" by Frank Moreas. Published by The Macmillan Company, New York 1956. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem zal dinsdag 1 januari receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 12 tot 1 uur en aan de priesters van 1 uur tot 2 uur. Een zakenman uit Boedapest en zijn vrouw hebben, met hun negen maanden oude baby bij zich, geprobeerd vanuit Hongarije de Oostenrijkse vrijheid te bereiken door over het Neusiedler Meer te roeien. Zij verdwaalden echter en na een tocht van 30 uren werden zij pas gered. Beide echtelieden hadden toen bevroren ledematen en hun kindje was doodgevroren. Antal Fenyö en zijn vrouw ondervon den hun grootste moeilijkheden toen een storm opstak. In de ijskoude nacht werd hun roeibootje een speelbal van wind en golven. Na twaalf uur roeien kon de heer Fenyö het niet meer volhouden; zijn handen waren helemaal stuk en raakten bevroren. Mevrouw Fenyö had de kleine voortdurend tegen zich aange drukt gehouden, het kind zo goed als dat kon tegen de snijdende wind be schermend. Bij Pamhagen, in de provincie Bur- genland, bliezen de wind en de golfslag 't bootje tenslotte tegen de wal. Het kind was dood, de moeder had bevroren voe ten, de vader had bevroren handen. Gisteren zijn zij overgebracht naar Wenen, waar het kindje begraven wordt. En dat is dan het eind van een van zovele ontvluchtingen uit het voortdu rend scherper bewaakte Hongarije. (U.P.) In het staatsblad is geplaatst een K.B., waarbij de premie van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden voor het jaar 1957 wordt bepaald op 55 cent per week voor verzekerden met een inkomen van ƒ2400 of minder en op 110 cent per week voor verzekerden met een inkomen hoger dan 2400. Dit K.B. is een uitvoeringsbesluit van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, die eveneens in het staatsblad is geplaatst. Ook verkrijgbaar in kistjes van 50 en 25 of cartons van 10 stuks Radio-Boedapest heeft gisteravond bekendgemaakt, dat op 15 januari een zeer groot aantal ambtenaren uit zui nigheidsoverwegingen ontslagen zal worden. De ontslagen ambtenaren krij gen zes maanden salaris. Zij kunnen aanspraak maken op werkloosheids uitkeringen, of, als zij dat wensen, ver gunning krijgen om zich als winkelier, handelaar of handwerksman te vesti gen. De Hongaarse radio meldde even eens, dat een derde deel van de mijn werkers van de Hongaarse uranium- mijnen hij Pees zal worden ontslagen of worden overgebracht naar kolenmij nen. De geruchten, dat de uranium- mijnen niet meer werken en dat alle arbeiders worden ontslagen, zijn niet waar, aldus de radio. Wel is uranium- winning op normale voet niet mogelijk door gebrek aan elektrische energie. Soms kan er in het geheel niet worden gewerkt. De onderhoudswerkzaamheden in de uraniummijnen worden voortge zet en de mijnen zijn niet beschadigd, aldus radio-Boedapest. (Vluchtelingen in Oostenrijk hadden in november mee gedeeld, dat opstandelingen de mijnen hadden opgeblazen). Het radiostation klaagde gisteravond over de „vakantiestemming" onder de Hongaarse mijnwerkers. De radio deel de mee, dat vele Hongaarse mijnwer kers sedert Kerstmis zijn thuisgebleven en „betaalde vakantie" zeggen te heb ben. Deze „vakantie" komt hun vol gens hun zeggen toe omdat zij tevoren geen vakantie konden nemen wegens de staking. Advertentie Gaat een verzorgde toekomst tegemoet met een LEVENSVERZEKERING bij de V.V.M. MALIEBAAN 50, UTRECHT Hongaren te Wenen hebben gisteren meegedeeld, dat een speciale koerier een brief van generaal-majoor Maleter, minister van defensie in het laatste kabinet van Imre Nagy, naar Wenen heeft gebracht. In de brief schrijft ge neraal Maleter, dat hij vrij is en een partisanenoorlog in het Bakonywoud ten noorden van het Balatonmeer or ganiseert. De Brief zal op 5 januari worden voorgelezen op de eerste bij eenkomst van de wereldvereniging van om politieke redenen vervolgde Hon garen, aldus de Hongaren te Wenen. De bijeenkomst wordt te Straatsburg gehouden. Bij de wereld vereniging zijn politieke partijen en andere Hongaarse organisaties in ballingschap aangeslo ten. Lid zijn ondermeer kardinaal Mind- szenty, de Hongaarse socialistenleidster Anna Kethly, de oud-secretaris-generaal van de nationale boerenpartij, Imre Ko- vacs, en de oud-premier Ferenc Nagy. In Boedapest is gisteren bekend- geworden, dat drie van de twaalf tot veertien Russische divisies uit Hongarije naar Rusland zijn terugge keerd. Dit komt erop neer dat een kwart van de massale gepantserde strijdmacht, die de Hongaarse op stand neersloeg, nu niet meer in Hon garije staat. 127 treinen hebben de tanks, bevoorradingsmateriaal, man schappen en kortom de gehele uit rusting van deze drie divisies naar het oosten gevoerd. Op het ogenblik rijden nog steeds treinen vol Russisch oorlogsmateriaal naar het oosten. Uit brieven van oud-premier Imre Nagy en zijn veertig aanhangers, die vorige maand door de Russen naar Roemenië zijn overgebracht, blijkt, dat (Van onze medische medewerker) en terugblik aan het eind van een periode hoe lang en van welke aard ook, kan in veel opzichten heilzaam zijn. Het nut van het dagelijks gewe tensonderzoek bijvoor beeld is genoegzaam be kend. Aan het eind van een loopbaan gekomen is het eveneens zinvol in gedachten die lange baan nog eens af te leggen en zichzelf de vraag te stellen wat wij en hoe wij alles gedaan hebben. Dit geldt in het bijzonder voor hen die met ingang van het nieuwe jaar van een welverdiende rust gaan genieten en wier blik meer dan ooit op de eeuwigheid gericht zal worden. Tenslotte leven wij voor die eeuwigheid, ook al denken wij hieraan meestal te weinig. Ook de gewoonte om aan het eind van een jaar terug te denken aan de snel vervlogen maan den en te mijmeren over wat wij ge zien en beleefd hebben kan de moeite waard zijn. Wat de medische kroniek be treft: schouwen wij terug naar wat er op medisch gebied in het afgelopen jaar voor opmerkelijks is gebeurd, dan valt er voldoende te memoreren om een hele pagina van de krant te vul len. Wij doen daarom een keuze. Op de allereerste plaats de woning nood, nog steeds een kolossaal pro bleem en een voortdurende bron van bezorgdheid met name voor hen, die zich bezighouden met de zorg voor de lichamelijke en geestelijke gezond heid van ons volk. En dat terwijl de welvaart zo groot is. In samenhang met die grote wel vaart zien wij hoe de Nederlander niet alleen lekkerder maar vooral ook meer eet, meer dan goed voor hem is. Van medisch standpunt bezien is het daar om eigenlijk te betreuren, dat de ker kelijke overheid dit jaar de vastenwet zo zeer heeft verlicht dat het neer komt op een afschaffen van de jaar lijkse periode van matigheid, die ons met zachte hand om hogere motieven werd opgelegd. dingsgewijs alle vormen van kanker zjjn toegenomen. Aangezien de gemiddelde leeftijd van de mens steeds hoger wordt en de meeste kankeraandoeningen op ho ge leeftijd voorkomen, mag het ons niet verbazen dat er meer oude mensen sterven aan kanker dan vroeger, hetgeen niet wegneemt dat, zoals gezegd, de toename van long- Het verband tussen roken en long kanker wordt steeds duidelijker: nieuwe cijfers die gepubliceerd worden versterken alleen maar dit inzicht. De situatie is nu wel zo, dat de meesten van hen die sceptisch staan tegenover de overtuigingskracht van de cijfers hun tegenstand hebben opge geven, ook al is nog steeds niet be wezen hoe precies de tabaksrook de gezwelgroei in de luchtpijpvertakkin gen veroorzaakt, respectievelijk in de hand werkt. Gezond verstand moet er ons toe brengen het roken weer als een genot te beoefenen. Nu is het veel-» al zonder meer een slechte gewoonte, door sommigen op een lijn gesteld met snoepen, nagelbijten, neuspeuteren e.d. Vrees voor kanker kan geen goed correctief zijn, de ervaring leert het tegendeel. De kankervrees is een vraagstuk apart. Het is zeker waar, dat het aantal gevallen van herken de kanker hoger is dan vroeger, toch is het onjuist te denken dat verhou- kanker groter is dan hiermee ver klaard wordt. Bij dit alles moeten wij niet uit het oog verliezen, dat de mens een ster felijk wezen is en dat wij populair ge zegd toch eenmaal aan ons eind moeten komen. Hetgeen weer niet betekent, dat kanker de meest ver kieslijke ouderdomsziekte is en dat wij zouden moeten verflauwen in onze strijd er tegen. Het kinderverlammingsepidemietje heeft, zoals wij hadden mogen ver wachten, geen grote uitbreiding geno men; de meeste mensen hebben in hun jeugd kinderverlamming doorge maakt, zodat zij een natuurlijke im muniteit hebben verkregen. Daarom is in ons land overgrote bezorgdheid niet nodig. Bevoegde instanties zijn echter op hun hoede. Dit voor het ge val u er toch nog niet geheel gerust op zou zijn. Tenslotte wensen wij u een gelukkig en voorspoedig 1957 toe in goede ge zondheid! St. zij een goede gezondheid genieten, maar zich vervelen. Deze brieven zijn ont vangen via de Roemeense ambassade te Boedapest en het Hongaarse depar tement van buitenlandse zaken. Nagy blijkt zich te Sinaia te bevinden, de overigen zijn groepsgewijze elders on dergebracht. (Vervolg van pagina 1) Een bijzonder jaar zal 1956 blijven, doordat een voorlopig sluitstuk werd geplaatst in de ring van so ciale zekerheden die het gehele Neder landse volk langzamerhand omsluit: de algemene ouderdomswet. De plannen die de regering heeft en welke in jarenlange discussies zowel in arbeiders- als in andere maatschap pelijke kringen zijn voorbereid, tonen de ernst waarmede het Nederlandse volk wil bouwen aan een zo gezond mogelijke maatschappij. De uitslag van de verkiezingen is daar trouwens even eens een bewijs voor. De opbouw van de fractie der K.V.P. in de Tweede Kamer bijvoorbeeld vertoont nogal een sterk verschillend beeld met vroegere perio den. Naast de specialisten immers is er nu ook sprake van een meer even wichtige verdeling van de zetels tussen de verschillende maatschappelijke groe pen. Het aantal arbeiders-afgevaardig den steeg van 4 tot 9, terwijl ook het werkgevers-element versterkt werd. Toch valt juist op dit stuk ook de K.V.P.- fractie nog wel iets te verbeteren. Al ligt het op een ietwat ander vlak, wij denken hierbij met name aan het feit, dat na het vertrek van mejuf frouw Klompé als Kamerlid het aantal vrouwen in de K.V.p.-fractie tot twee is teruggebracht, hetgeen toch wel be paald onder het reële minimum is. racht enerzijds de politieke sector, sociaal gezien, een winstpunt, of wij in elk opzicht tevreden moe ten zijn met de huidige gang van zaken is een geheel andere vraag. Met name heeft minister Suurhoff meerdere groe pen werknemers en andere „kleine luy- den" reeds menige teleurstelling be zorgd, zo zelfs dat zijn eigen partijge noot Van Lienden hem op een gegeven moment het voeren van een krenten- politiek verweet. Herinnerd moge hier bij worden aan het feit dat hij een amen dement Hazenbosch-v. d. Ploeg om een wat grotere groep bejaarden reductie te verlenen op de steeds stijgende zieken fondspremie, onaanvaardbaar verklaar de; dat hij aan de bejaarden ondanks een advies van de Stichting slechts een halve maand uitkering wenste te geven in plaats van een maand; dat hij de slechtstbetaalden onder de werknemers, de geplaatsten in de GSW-regeling (Ge meentelijke Sociale Werkvoorziening) de 3 pet. extra uitkering weigerde; dat hij halsstarrig bleef in het afwijzen van een ruime subsidie voor de beroepskeu zevoorlichting enz. Het ergste is, dat de Kamer telkens moest zwichten, om een woord van de heer Hazenbosch te gebruiken, niet voor de argumenten van de minister, doch voor diens macht. Neen, veel extra sympatie heeft de minister van Sociale Zaken zich sinds zijn hernieuwde optreden nog niet ver worven. Mogen de waakzaamheid en de wijs heid van de katholieke sociale organi saties en van de katholieke politieke par tij in 1957 een productieve bijdrage le veren in de verdere gezondmaking van ons maatschappijbeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5