Suluh Indonesia: Schuld van Amerika Soekarno staat kondigt van beleg af Zd.-Sumatra Overste Ginting is alleen in Medan toestand meester voor van twee kost Redding Alpinisten reeds \Vi miljoen 4 doden vanwege de gladde weg ANTI-COMMUNISTISCHE BETOGINGEN IN MOSKOU EN STALINGRAD Arbeiders dreigen met staking om een groep gearresteerde studenten vrij te krijgen Khroesjtsjev heeft weer goede woorden voor Stalin 1 Mr. G. van Hall burgemeester van Amsterdam Koningin in Oostenrijk Parijse studenten op Mont Blanc gestrand Auto bekneld in Spaarndam ■mil Auto in Noordhollands Kanaal: man ziet zijn vrouw en huren verdrinken Acht Algerijnen doodgeschoten „In de strijd tegen het imperialisme zijn we allemaal Stalinisten" GARY DAVIS OPGESLOTEN Het weer Per 1 februari HELIKOPTER STORT NEER TAL VAN AUTO'S EN BUSSEN GESTRAND Overval op Parijse café's Studenten eisen „vrijheid van denken" Auto te water Nog drie doden (wereldburger no. 1) Nevel of mist WOENSDAG 2 JANUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26794 ÉMMP llptlll Represaille van nationalisten? mm BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimetef" hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zender opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het verzet op Sumatra tegen de centrale regering in Djakarta duurt voort. Van de vier regimen ten die gelegerd zijn in Noord en Midden-Sumatra heeft er maar één de zijde gekozen van luitenant-kolonel Djamen Gin ting, die door de regering van premier Ali Sastroamidjojo is Leiast met het herstel van de be trekkingen met Djakarta. Voor de provincie Zuid-Sumatra, die geen belasting- en douanegelden meer afdraagt aan Djakarta en die een onafhankelijke economische politiek wil voeren, heeft presi dent Soekarno maandagavond de staat van oorlog en beleg afge kondigd. Dat betekent, dat het hele gebied rechtstreeks onder zijn bestuur komt, aangezien Soe karno opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten is. Waarnemers zien in Soek arno's besluit een bevestiging, dat de regering van Ali Sastroamidjojo de hoop heeft opgegeven om met Zuid-Suinatra door onderhande lingen tot een oplossing te ko men. Het is niet helemaal zeker, waar de door Djakarta afgezette territoriale com mandant van Noord- en Midden-Suma tra, kolonel Simbolon, zich bevindt. Oorspronkelijk was gemeld, dat hjj uit Medan was gevlucht en de bossen van Tapanuli was ingetrokken. Er zijn nu berichten, dat hij zou zijn aangekomen in Tarutung, waar het hoofdkwartier van het derde regiment is gevestigd. De commandant van dit regiment, majoor Samosir, weigert evenals de commandant van het eerste regi ment, overste Gaharau, gehoorzaam heid te betuigen aan overste Ginting. Majoor Samosir heeft een soort de marcatie-lijn rond Medan vastgesteld. Als het tweede regiment van Ginting het zou wagen die lijn te overschrij den, zo heet het, dan wordt het aan gevallen. De commandant van het vierde regi ment, overste Ahmed Hussein, is voor zitter van de militaire raad van de opstandelingen op Midden-Sumatra. Het omroep-station te Sibolga, de hoofdstad van het district Tapanuli, weigert de nieuwsuitzendingen van Djakarta en Medan te relayeren. Ook worden de toespraken van Ginting voor radio-Me- dan niet uitgezonden. President Soekarno heeft gisteren in rijn Nieuwjaarstoespraak tot het corps diplomatique in Djakarta Indonesië een „baby tussen de naties" genoemd. H\j sprak als zijn overtuiging uit, dat „het kind de groeistuipjes te boven zal ko men, omdat het een gezond kind is." Het blad van de P.N.I., „Suluh In donesia", heeft eergisteren de beschul diging uitgesproken, dat Amerika steun zou hebben verleend aan Simbolon en vóór hem aan kolonel Lubis. Maar zowel het Amerikaanse als het Indone- siche ministerie van buitenlandse zaken hebben dit bericht onwaar genoemd. (A.N.P.—Reuter—U.P.) Bij Koninklijk Besluit van 51 december 1956 is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, tbans directeur van de N.V. La- boucbère Co te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A. (Zie ook pagina 2) H. M. Koningin Juliana is hedenoch tend per trein naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrokken, zo wordt offi cieel medegedeeld. De Koningin zal op 7 januari met de prinsessen Irene en Margriet naar Nederland terugkeren. Prinses Beatrix zal daarna met enkele van haar studiegenoten nog wat langer in Oostenrijk verblijven. De inwoners van Chamonix verkeren nu al anderhalve week in opwinding over twee jonge Alpinisten, die zijn ge strand bij een poging om de Mont Blanc te beklimmen. Een hefschroef- vliegtuig, dat twee berggidsen naar de uitgeputte Alpinisten zou brengen, ver ongelukte, doordat een van de rotorbla den de berghelling raakte. Geen der in zittenden, de twee berggidsen en twee vliegers, werd gewond. Maar de he likopter, die een waarde vertegenwoor digde van een miljoen gulden, is on herstelbaar vernield. Gisteren heeft een ander hefschroefvliegtnig nog twee gid sen op de Mont Blanc neergelaten, maar het weer was toen zo slecht, dat men de verdere reddingspogingen tot vandaag moest staken. De twee jonge Alpinisten hebben vannacht hun elfde nacht doorgebracht op de Mont Blanc. Tijdens het weekeinde voor Kerstmis begonnen zij aan de beklimming van de berg. Het waren twee studenten uit Parijs, de 24-jarige Fransman Jean Vin- cedon en de 24-jarige Belg Frangois Henry. Toen zij de Grands Plateaux be- Met een vriendelijk bedankje stu ren de Amerikaanse financierings maatschappijen de originele contrac ten terug naar de cliënten, die hun wagen hebben afbetaald. Overigens zijn 't er nogal wat: voor 1956 schat men het aantal op 9.250.000 Het meisje op de foto, een employée van een financieringsmaatschappij, zit hier temidden van de december-be- dankjes van haar firma: 55.000.. reikt hadden, een sneeuwvlakte met een oppervlakte van een vierkante kilome ter, werd het weer zo slecht, dat zij vóór- noch achteruit konden. De Grands Plateaux, die 3,926 meter ten oosten van de Dome du Gouter ligt. is een winderige en soms ook mistige plek. De laatste dagen hebben er stormen ge woed met een windkracht van honderd kilometer per uur. De temperatuur daalde een paar keer tot twintig gra den beneden het nulpunt. De twee vlie gers en de beide berggidsen uit de ver ongelukte helikopter, een Sikorski-58, zijn gisteren samen met de beide andere gidsen naar de berghut van Vallot ge trokken. Zij hebben de beide studenten stevig in de dekens gerold en, voorzien van levensmiddelen, achtergelaten in de cabine van de helikopter. Enkele red dingsploegen uit Chamonix, die op weg waren gegaan naar de Grands Plateaux, moesten gisteren wegens het slechte weer de thuisreis aanvaarden. De to tale kosten van de reddingspogingen be dragen nu reeds anderhalf miljoen gul den. Het is mogelijk, dat Vincedon en Henry te zijner tijd de rekening van dit alles gepresenteerd krijgen, maar zij kunnen niet verplicht worden deze som ook werkelijk te betalen. Wel hebben de berggidsen in Chamonix en omgeving uit het gebeurde nieuwe inspiratie ge put voor hun actie om alle Alpinisten te verplichten zich te verzekeren te gen de kosten van eventuele reddings operaties. (A.F.P.—ReuterU.P.) Een automobilist uit Spaarndam ging kort na het begin van het nieuwe jaar met een gehuurde auto van huis om zijn ouders in lJmuiden te bezoeken. Ver kwam hij echter niet, want nog geen 100 meter van zijn woning raakte hij met de rechtervoorkant van zijn auto een huis, begon vervolgens te slippen en gleed als een brief in een brievenbus op zijn kant in de „gleuf" tussen het Visserseinde en een van de huizen, die onder aan de dijk staan. Ongedeerd kon de bestuurder de auto verlaten, het huis werd niet beschadigd en de bewoners ondervonden geen enkele hinder daar ze afwezig waren. Vier doden, verscheidene ge wonden, dat is de tol die bet gladde wegdek op Nieuwjaars dag van de automobilisten beeft geëist. Onder Zijpersluis is dins dagavond een auto met vier in zittenden te water geraakt. De bestuurder wist zicb te redden. Zijn vrouw en zijn buren kwa men om bet leven. Op de onbe waakte overweg te Ede is een vader van een groot gezin, wiens auto bij bet remmen slipte, door een trein gegrepen. De gladheid heeft hiernaast het verkeer ten zeerste belemmerd. Ver schillende wegen waren in een ijsbaan veranderd. Soms was zelfs een snel heid van tien kilometer niet verant woord. Automobilisten trachtten over het fietspad en half in de berm van de weg vooruit te komen en ook dat lukte soms nog niet. In Apeldoorn op de Amersfoortse weg tussen de Echoput en de Julianatoren ontstond dinsdagmiddag een volledige chaos. Ter hoogte van de Amersfoortse berg strandde de eerste auto en in een mi nimum van tijd had zich een file auto's gevormd met een lengte van naar schatting drie a vier kilometer. Alles stond dwars door elkaar op de rijweg en de fietspaden. Ook in Har derwijk is een grote opstopping ont staan. Op de invalswegen van Am sterdam was het door de gladheid tamelijk rustig. Toch moesten ver schillende wagens worden weg gesleept. Enkele werden zwaar, an dere licht beschadigd. Gemaskerde mannen hebben maandag in Parijs een overval gepleegd op twee Algerijnse café's, waarbij zü me' lichte automatische wapens het vuur openden op de niets vermoedende bezoekers. Zes Algerijnen werden gedood en tien ge wond. De politie, die er niet in geslaagd is de daders te achterhalen, neemt aan dat de overvallers eveneens Algerijnen waren, die wraak hebben willen nemen op hun landgenoten, omdat deze gewei gerd hadden de nationalistische bewe ging in Algerije financieel te steunen. De overvallers verdwenen In een ge reedstaande auto. Niet ver van de heide café's werden enige tijd later in een auto nog twee Algerijnen aangetroffen, die doodgeschoten waren. Het is niet hekend of zij eveneens slachtoffers van de overvallers zijn of deel uitmaakten van de groep. MM Volgens bet Weense blad „Neuer Kurier" Lebben onlangs in Moskou, Stalingrad, Kiev en Tiflis anti-communistiscbe beto gingen door studenten plaats ge- bad. Het blad meldde van zijn „speciale Oost-dienst" vernomen te hebben, dat de studenten van Stalingrad vorige week donder dag tijdens een grote bijeenkomst „vrijheid van denken eisten. Later ondernamen de studenten een tocht naar bet plaatselijke oorlogsmonument, waar de poli tiemannen met gummistokken de jongelui uiteen joegen. Twee hoogleraren en veertig studenten werden gearresteerd, aldus bet blad. De twee gearresteerde hoog leraren waren volgens de „Kurier professor Kirilenko en professor Zajecev. Nadat het nieuws over de arrestaties zich in Stalingrad had verspreid gin gen de arbeiders van vier plaatselijke fabrieken de volgende morgen in sta king. Om de arbeiders te sussen, zo vervolgde het blad, moesten de partij functionarissen de onmiddellijke vrijla ting van alle studenten, op zes na, die beschuldigd werden .buitenlandse agenten" te zijn, gelasten. Het blad meldde voorts dat gelijk soortige incidenten zich op de univer siteit van Moskou hebben voorgedaan, enige dagen voor Kerstmis. Een grote groep van anti-Stalinistische studenten hield een pro-Hongaarse betoging, waartegen Stalinistische studenten pro testeerden. Bij verschillende botsingen tussen de beide groepen werden vijftien Hongaarse en Poolse studenten gear resteerd en meer dan 200 buitenlandse studenten het land uitgewezen. Het Poolse communistische partjjblhd „Glos Olsztynski" te Olsztqn in het noord-oosten van Polen maakt melding van anti-communistische betogingen in het onder Pools bestuur staande gedeel te van Oost-Pruisen. Daar zouden op 12, 14 en 16 december „terroristische buitensporigheden van jeugdige straat schenders" zijn voorgevallen. Te Orne- ta, het vroegere Wormditt, was de volksmilitie aangevallen en het hoofd bureau van politie in brand gestoken. Te Olsztzjjn, het voormalige Allenstein, hadden groepen studenten gepoogd ver kiezingen in de war te sturen. <tmmm Een Amerikaanse F'JF-6P straaljager boven een krater op de maan? Het lijkt wel zo, maar deze onherbergzame vulkaanmond is de heilige Japanse berg, de Foetsijama. Deze merkwaardige opname werd loodrecht naar beneden gemaakt vanuit een ander Amerikaans marinevliegtuig. De leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, heeft op een op Oudejaarsavond ge houden Nieuwjaarsreceptie in het Kremlin verklaard, dat alle Sovjet-lei ders „Stalinisten" zijn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de impe rialisten", aldus is gisteren in diploma tieke kringen te Moskou vernomen. Khroesjtsjev werd door de honderden gasten luide toegejuicht, toen hij Sta lin prees als een „groot strijder tegen het imperialisme" en „een groot Mar xist". De receptie werd hoofdzakelijk be zocht door diplomatieke vertegenwoor digers van de Afrikaans-Aziatische en andere neutrale" landen. De meeste westelijke diplomaten hadden geen gehoor gegeven aan de uitnodiging. Khroesjtsjev zei verder, aldus werd in de diplomatieke kringen vernomen, dat de huidige Sovjet-leiders mede verant woordelijkheid moeten dragen voor de fouten die Stalin gemaakt heeft. Dit was de eerste maal, dat een Sovjet leider openlijk toegeeft mede-verant- w. ordelijk, te zijn voor Stalins fouten. De partijleider zei dit bij het uitbren gen van een dronk ter gelegenheid van de jaarwisseling. Na hem werden nog toasten uitgebracht door Molotov, Ka- ganotwitsj, Malenkov en Boelganin. Deze toasts werden opgevat als een poging om de uitlatingen van de Joego slavische president, Tito, en anderen, dat het Kremlin verdeeld is in „Sta linisten" en „anti-Stalinisten" te weer leggen. Het busverkeer was op vele plaatsen ontwricht. Op de Zuiderzeestraatweg te Harderwijk bleven grote bussen steken. De NACO te Alkmaar heeft gistermid dag gedurende enige tijd haar gehele busdienst in Noord-Holland gestaakt. Later werd een beperkte dienst hervat. De dienst via de Afsluitdijk naar Leeu warden en Heerenveen kwam te ver vallen. De wegen in Friesland waren levensgevaarlijk. In Apeldoorn konden de bussen onmogelijk van het station vertrekken. Zij gleden bij de minste po ging opzij. De busdiensten van Maarsse en Kroon hebben de moeilijkheden rede lijk goed overwonnen. Zeer ernstig waren de gevolgen van de slippartij die de personenauto be stuurd door de heer Chr. Coelers, hoofd opzichter van de Rijkswerf te Den Hel der, dinsdagavond onder Zijpersluis maakte. De auto reed achteruit het Noordhollands kanaal in. De heer C. wist door het open portierraampje de auto te verlaten. De bestuurder van de hem achterop rijdende auto wierp hem een das toe, waarmee hij hem uit het water trok. De auto was met drie inzittenden geheel onder water verdwenen. Toen men na enige uren haar had opgetakeld vond men de droe ve last van de drie doden: de echt genote van de heer Coelens en hun bu ren, de heer en mevrouw 3. Goede- mans. Waarschijnlijk bij het remmen voor de naderende trein op de onbewaakte overweg te Ede is de auto van de 49-jarige heer H. Waayenberg uit Ede over het beijzelde wegdek doorgegleden. Zijn auto werd gegrepen en de bestuur der werd gedood. De heer W. laat een groot gezin achter. Tussen Ermelo en Harderwijk is een auto door de gladheid tegen een boom gereden. De inzittenden werden niet zwaar gewond. In de Weesperstraat te Amsterdam is een auto. vermoedelijk tengevolge van de gladheid, over de kop geslagen. De chauffeur en de drie inzittenden werden uit de auto geslin gerd. Een van hen is in het Binnen gasthuis opgenomen. Enkele dodelijke ongelukken werden niet veroorzaakt door de gladheid van de weg: De 67-jarige mevrouw van Iterson uit Leiden is maandag, toen zij in haar woonplaats door de smalle en drukke Haarlemmerstraat fietste, door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Maandag is de 45-jarige opperwacht meester der rijkspolitie te Valkenburg, de heer R. Bril met zijn motorrijwiel te Hulsberg tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. Hij was ge- huwTd en had vier kinderen. De 38-jarige A. Jansen reed maandag met een bromfiets onverwacht het trot toir van de Stadhouderskade te Amster dam af, de rijweg op en werd gegre pen door een passerende auto. De man is overleden. (Van een verslaggever) Gary Davis, die zichzelf wereldbur ger no. 1 noemt, heeft op Oudejaars avond op Schiphol enige moeilijkheden veroorzaakt. De Koninklijke Mare chaussee -ag zich daardoor genood zaakt de wereldburger aan te houden en over te leveren aan de politie te Amsterdam, die zich over Gary Davis ontfermd heeft. Gary Davis, die al enige jaren tèrug de aandacht heeft getrokken met znn idealen voor een wereldburgerij, staat bekend als een rusüge, beschaafde Amerikaan. Oudejaarsavond arriveerde hy op Schiphol met een toestel uit Abadan. Hij had in Frankfort willen uitstappen, doch de Duitse douane gaf hem geen toestemming te passeren. Vandaar dat Gary in een lichteiyk op gewonden stemming op Schiphol aan kwam, zich legitimerend met een zelf getekend paspoort. De marechaussee hield zich enige tijd met hem bezig: zü had instructies gevraagd aan de dis trictscommandant. Gary Davis kon zijn ongeduld niet meer verbergen. Hij be gon lastig te worden, op tafels te slaan en gordynen stuk te trekken. Ook dreig de hy de marechaussees te gaan slaan. Dit alles veroorzaakte op de luchtha ven nogal oploop en bekyks. Enkele ma rechaussees hoefden zich slechts in hun volle autoriteit uit te rekken om de woedende Gary Davis van zijn onmacht te overtuigen. Gary heeft huisvesting gekregen by de Vreemdelingenpolitie. „Washington" moet maar zeggen wat er met hem moet gebeuren. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM - TEL. 13439 FERD 80LSTR. 48 A DAM - IEL. 717162 Engelse Suède Dames/Heren Jasjes Verwachting tot donderdag-vond (opgemaakt te 11.15 uur) Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking en overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Over het al gemeen weinig verandering in tem peratuur. Zon: 8.50-16.43 Maan: 9.49-19.39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1