Pres. Eisenhower verschijnt zelf voor het Congres Het gevaarlijke vacuum Djakarta beweert de toestand op Noord-Sumatra meester te zijn Glazenwasser doodgevallen Duidt de Nieuwjaarsrede van Khroesjtsjev op overwinning van de Stalinisten? Molotovs spreekbuis: Overdreven kritiek tast de grondslag en van het communisme aan HELIKOPTERS HALEN ACHT REDDERS VAN DE MONT BLANC Twee pogingen om ook de twee studenten te hereiken Engeland erkent opzegging van het verdrag door Egypte niet Commandant derde regiment erkent gezag van Soekarno en Nasution Het bergingswerk in Suez-kanaal Togliatti benieuwd naar consequenties Premie gemiddeld 11 pet hoger Reddingsploeg zelf in moeilijkheden Het weer Nieuw beleid voor Midden-Oosten Twee andere gewond Vrijwillige verzekering Verhoging goedgekeurd DONDERDAG 3 JANUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26795 Drijvende boortoren in Perzische Golf vernield mÊÊÊËÊÊÊmÊÊKmm In een gistermiddag door het Indonesische ministerie van voorlichting uitgegeven commu niqué wordt meegedeeld, dat majoor Samosir, de commandant van het derde regiment in Noord-Sumatra, heeft verklaard de chef-staf van het leger, gene raal Nasution, en de opperbe velhebber, president Soekarno, te erkennen en aan hun orders te zullen gehoorzamen. In het communiqué wordt gezegd, dat het „gehele gebied van het eer ste militaire district, direct of indirect, thans weer onder de chef-staf van het leger staat". Het eerste militaire district, dat de provincies Noord- en Mid- den-Sumatra omvat, is verdeeld in vier regimentscommando's. Zienswijze van bureau Wijsmuller MOTOR-BROMFIETSKLEDING Onbestendig BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden zullen morgen in speciale verenigde zitting bijeenkomen, teneinde president Eisenhower in de Kelegenheid te stellen persoonlijk zijn hieuwe politiek met betrekking tot het Midden-Oosten te ontvouwen. Gisteren sn vandaag zijn functionarissen van het TVitte Huis, het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken en verte genwoordigers van het Congres bezig Seweest mét het uitwerken van de rede, •i'e de president _,iorgen zal houden. Men vat de nieuwe maatregelen nu al •amen als de „Dulles Doctrine". Volgens berichten, die in de pers de ronde hebben gedaan, zal Eisenhower ijet Congres om machtiging vragen Amerikaanse troepen te gebruiken, in dien de dreiging van een Sovjet-pene tratie in het Midden-Oosten werkelijk heid wordt. Verder zou hjj willen, dat er aanzienlijke bedragen gevoteerd worden voor het verlenen van econo mische hulp aan de Arabische landen. Minister Dulles heeft gisteren in de bu reaus van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, een conferentie gehad met leden van de commissies voor de buitenlandse betrekkingen, de strijdkrachten en de toewijzingen. Hij heeft de plannen van de president nader toegelicht. Men neemt aan, dat Eisenhower kan reke nen op de globale steun van beide par tijen, al schijnen de Democraten enigs zins gepiqueerd te zijn, dat ze van Eisenhowers plannen voor het eerst iets vernamen door berichten in de pers. De commandant van het politieleger Van de Verenigde Naties, de Canadese generaal Burns, heeft meegedeeld, dat Jl®. Egyptische autoriteiten aan het po- htieleger het stoffelijk overschot van öe Britse tweede luitenant Anthony Moorhouse hebben overgedragen. Het hjk wordt zo spoedig mogelijk via Aboe Soeweir en Napels naar Engeland over gebracht. Luitenant Moorhouse werd door Egyptische commando's ontvoerd m de periode, dat Engelsen en Fran sen de stad Port Saïd bezet hielden. De Egyptische kolonel Mahmoed Yoenis, die optreedt als directeur van de Kanaalmaatschappij, heeft meege deeld, dat de dertien sihepen, die Am het 85ste Amerikaanse Congres, dat vandaag begint te vergade ren, zal door president Eisenho wer een plan voor het Midden-Oosten worden voorgelegd. Washington wil zich in dit deel van de wereld in de toekomst sterker laten gelden, vooral omdat de rol van de Britten er is uitgespeeld. Lange tijd was het Mid den-Oosten een Britse invloedssfeer, maar dat is nu niet meer het geval en het is ondenkbaar dat de Engelsen hun oude positie ooit zullen herwinnen. Na de tweede wereldoorlog is de macht van Groot-Brittannië in het Mid den-Oosten snel getaand, en het recente Anglo-Franse optreden in Egypte heeft de hele Arabische wereld dermate tegen Londen in het harnas gejaagd dat he Engelse prestige in het betreffende ge bied volkomen verloren is gegaan. Bij gevolg is er in het Midden-Oosten een politiek vacuum ontstaan. Het Midden-Oosten behoort niet meer tot de Westerse en nog niet tot de Rus sische invloedssfeer. Amerika wil tot iedere prijs voorkomen dat de Sovjets het ontstane vacuum zullen vullen. In de V.S. heeft men met ongerustheid ge constateerd dat Moskou wapens levert aan Egypte en Syrië, en dat de Russen op het punt hebben gestaan om „vrij willigers" naar het Midden-Oosten te sturen. De Russen hebben er geen twij fel over laten bestaan, dat zij hun macht in zuidelijke richting willen uit breiden en dat zij onheilspellende infil tratie-plannen koesteren. Indertijd is het Pact van Bagdad op gezet om een verbinding tot stand te brengen tussen twee defensieve ketenen, die van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, de NATO, en die van de Zuid-Oost Aziatische Verdrags organisatie, de SEATO. Het Pa*jt van Bagdad werd ondertekend door de Mo hammedaanse landen: Turkije, Irak, Perzië en Pakistan, alsmede door het Westerse land: Groot-Brittannië. Of schoon het initiatief voor het pact door Dulles werd genomen, heeft Amerika er zelf geen lid van willen worden. Wel is de laatste tijd door de Mohamme daanse ledenstaten een dringend beroep op de V S. gedaan alsnog toe te treden, maar in Washington voelt »en daar "Weinig voor, vooral omdat Engelands lid- maatschap van het pact dit pact in het Midden-Oosten volkomen in discrediet heeft gebracht. Het nieuwe Amerikaanse plan, dat reeds de „Dulles Doctrine" wordt ge- hoemd, wil met politieke, economische en zo 'nodig militaire machtsmiddelen eventuele Sovjet-agressie m het Midden- Oosten tegengaan. Het plan zou der mate ingrijpend zijn dat het vergeleken zou kunnen worden met de „Truman Doctrine" en het Marshall-Plan, twee grote na-oorlogse Amerikaanse projec ten die gelanceerd werden om Europa te redden. Dulles, die het nieuwe plan heeft ontworpen, schijnt te willen uit gaan van twee denkbeelden: Op de eer" ste plaats zou er een officiële verkla- ring moeten worden afgelegd dat ioder gewapend Russisch optreden in het Mid- uen-Oosten door Amerika met geweld z°u kunnen worden beantwoord. Op de yVeede plaats zouden de V.S. op grote schaal economische hulp moeten verle- „n aan de onder-ontwikkelde landen ,an het Midden-Oosten. Voor de ver- rezenl;jking van beide denkbeelden .®eft de Amerikaanse regering echter "fsteun nodig van het Congres. I wee jaar geleden werd Eisenhower J_ door het Congres gemachtigd de strijdkrachten van de V.S. naar h» u g°e.ddunken te gebruiken voor de caa rming van Formosa en de Pes- aaores tegen een gewapende aanval, hro ■200rt£el'jke machtiging hoopt de kin6S ent nu te ontvangen met betrek- OoJt de veil'gheid van het Midden- *tei In junuari 1955 werd het voor- i van de regering door het Congres een zeer grote meerderheid van sinds het begin van het conflict opge sloten hebben gezeten tussen El Cap en El Ballah binnen vier dagen Port Saïd kunnen bereiken. In Londen heeft een officiële woord voerder meegedeeld, dat Groot-Brittan nië de eenzijdige opzegging door Egyp te van het verdrag van 1954 over de kanaalbases niet aanvaardt. Het houdt vast aan zijn rechten. Het bestrijdt de bevoegdheid van de Egyptische rege ring om de Britse installaties en voor raden in de kanaalzone, die een waar de vertegenwoordigen van 400 a 500 miljoen gulden, in beslag te nemen. Een en dertig officieren en soldaten van het Indonesische leger zijn giste ren met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht uft Djakar ta vertrokken om zich te voegen bi; het leger van de Verenigde Naties in Egypte. Het zijn de eerste Indone sische troepen die zich naar het bui tenland begeven. De rest van het totaal van 564 man dat Indonesië heeft toegezegd zal vol gende week woensdag vertrekken. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Een zware storm heeft een drijven de boortoren van de „Shell" bij het eiland Qatar in de Perzische Golf ver nield. Een man is om het leven geko men, 19 worden er nog vermist.. Er zijn 40 gewonden. Toen de storm opstak bevonden zich 250 mensen op de toren, die op reus achtige pontons is gebouwd. De mees ten konden zich langs inderhaast ge spannen touwen naar te hulp gesnelde sleepboten trekken. De bouw van de toren heeft vijf mil joen gulden gekost. Men betwijfelt of het gevaarte geborgen kan worden. Vijftien schooljongens van 17 en 18 jaar, afkomstig van een school voor mid delbaar onderwijs in Storkow ruim vijftig km. van Berlijn in de Oostzone zijn naar West-Berlijn gevlucht, waar zij politiek asyl hebben gevraagd in ver band met een tweetal geheime demonstraties, die zij hadden gehouden uit pro test tegen de Russische interventie in Hongarije. Toen de demonstraties bekend werden, zijn zij van school gestuurd en uit angst voor represailles zijn zij to i naar West-Berlijn gegaan. Allen waren zij lid van de „Freie Deutsche Jugend", de communistischejeugdorganisatie in Oost-Duusland Up deze foto ziet men tien van de vijftien jonge vluchtelingen. .- X -' Dit is de Boliviaanse zwerver Hugo Unzaga Villegas, die een kei naar de „Mona Lisa" van Da Vinei wierp. Niet dat hij iets tegen het schilderij had, doch hij wilde zich kennelijk een ver blijfsvergunning voor Frankrijk ver schaffen. Dat is gelukt en hij mag nog een tijdje op Franse (gevangenis) bodem vertoeven. Het schilderij werd slechts licht beschadigd. stemmen goedgekeurd en men verwacht dat ook het nieuwe voorstel wel de instemming van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat zal verwerven, vooral omdat Eisenhowers prestige sinds znn herverkiezing uitermate sterk is. Overigens heeft Washington gelukkig nooit de consequenties behoeven te trek ken uit de garantie-verklaring van 55 en het is te hopen dat ook de komende verklaring nimmer in daden zal worden omgezet. Maar zoals de tot Peking ge richte waarschuwing de Chinezen van onbezonnen acties heeft weerhouden, zo zou ook een duidelijke boodschap aan Moskou de Russen wat kunnen intomen. De Amerikanen komen wel wat laat met hun plan voor het Midden-Oosten. Het vorig jaar hebben zij zich volkomen dnnr de gebeurtenissen laten verrassen. Zij waren niet gereed met een uit gewerkte politieke koers toen Nasser in full het Suezkanaal nationaliseerde^ ter- wiil ook de Israëlische aanval op Egyp- S- Vinrl oktober, Washington kennelijk SoFLÏÏm proWem» Maar beter laat dan nooit. Een positier Amerikaans beleid ten aanzien van het Midden-Oosten zou aanzieI?^ri„" van nen dragen tot een vermindering van de spanningen in de wereld en tot een verbetering van do internationale toe stand. Toen een kleine twee weken gele- den kolonel Simbolon, de commandant van het eerste district, zich v&n de centrale regering afscheidde, had een van de regimentscommandanten, luite- nant-kolonel Ahmad Hussein van Mid den-Sumatra, het burgerlijk bestuur in zijn gebied reeds overgenomen. Sedertdien werden zijn regiment (het vierde) en het eerste regiment in At- jeh onder het directe commando van de chef-staf van het leger geplaatst. In opdracht van de centrale rege ring zette luitenant-kolonel Djamin Gm- ting op 27 december de opstandige Simbolon af. Uit het communiqué van het minis terie van voorlichting blijkt thans, dat op 26 december overste Wahab Makmur, de commandant van het tweede regi ment, dat geplaatst is in het aan on- Naar aanleiding van berichten als zou er onenigheid zijn tussen Bureau Wijs muller te IJmuiden en L. Smit en Co. te Rotterdam, omdat laatstgenoemde is ingeschakeld bij het bergingswerk in het Suez-kanaal, vernemen wij van de zijde van Bureau Wijsmuller, dat dit volkomen uit de lucht gegrepen is. Men gaf ons de volgende lezing van de toedracht: Bureau Wijsmuller zou eveneens gevraagd zijn voor dit ber gingswerk, maar er geen interesse voor hebben gehad. Later heeft L. Smit en Co. Wijsmuller eveneens gevraagd om mee te doen. Bij Wijsmuller achtte men het echter een zeer groot bezwaar, dat op deze manier het station te IJmuiden zo goed als onbezet achtergelaten moest worden. Niettemin wilde men er nog wel eens over denken, maar toen bleek, dat L. Smit en Co. bedoelde, Wijsmuller als onderaannemer in te schakelen, was elke basis voor een verder gesprek ver dwenen. Er is dus geen enkele reden voor Wijsmuller om er jaloers op te zijn, dat Smit wel bij het bergingswerk in het Suez-kanaal is ingeschakeld. Wijsmuller heeft daarmee zijn schepen op honk kunnen houden en kon als gevolg daar van voor het binnenbrengen van de Statendam een grotere service bieden, die uiteraard werd aanvaard. dernemingen rijke Oost-Sumatra, had bekend gemaakt, dat hij het gezag over het militaire gebied van Noord-Sumatra had overgenomen. Daarna, aldus het communiqué, heeft Makmur het gezag van overste Ginting erkend. Dinsdag meldde de correspondent van het Indonesische persbureau P.I. uit Medan, dat het derde regiment van majoor Samosir, „hoewel trouw blijvend aan de orders van de opperbevelhebber van de strijdkrachten en van de chef staf van h£t leger, toch niet zou afwij ken van de door Simbolon afgelegde verklaring, dat het eerste militaire dis- trict tijdelijk de betrekkingen met de centrale regering heeft verbroken en het huidige kabinet niet langer erkent". De districten van het tweede en het derde regiment zijn gelegen nabij het Tobameer. Gemeld was, dat Samosir een „de marcatielijn" had ingesteld nabij Pra- pat, en zou hebben gewaarschuwd, dat elke aanval op zijn troepen met een soortgelijke aanval zou worden beant woord. (A.N.P.) Woensdagmiddag omstreeks drie uur zjjn in een lichtkoker in het telecom- municatiegebouw aan de N. Z. Voor burgwal in Amsterdam drie glazenwas sers, die op verschillende afstand van elkaar op een 20 meter hoge ladder aan het werk waren, naar beneden ge stort en op een glazen bovenlicht te recht gekomen. De 29-jarige C. van E. was op slag dood. Zjjn twee collega's, die beiden met verwondingen naar het Binnengasthuis werden vervoerd, konden later, na be handeld te zijn, naar huis terugkeren. Men vermoedt, dat toen de glazenwas sers op de hangende ladder stonden, zij getracht hebben wet korte rukjes de ladder te verplaatsen met het ge volg, dat ze naar beneden vielen. T -f -| v De communistische partijen buiten de Sovjet-Unie verkeren bij het begin van het nieuwe jaar in grote opwinding over de rede, die de Russische partijsecre taris Nikita Khroesjtsjev tijdens de Nieuwjaarsreceptie in het Kremlin heeft gehouden. Buitenlandse waarnemers zien in die rede het bewijs, dat de Sovjet-leiders van oordeel zijn, dat zij in hun kritiek op Stalin te ver zijn ge gaan. Khroesjtsjev noemde Stalin „een groot Marxist" en een „groot strijder tegen het imperialisme." „Wij zijn alle maal Stalinisten," zei hij, „als het gaat om de strijd tegen het imperialisme." Hij sprak zijn rede uit in tegenwoordig heid van Molotov en Kaganovitsj, die altijd bekend hebben gestaan als ver knochte aanhangers van Stalin. Een Russisch blad, welks inhoud grotendeels door Molotov wordt bepaald, schreef gisteren, dat de kritiek op Stalin te ver is gegaan en dat zij is ontaard in aan vallen op de grondslagen van het com munisme. Het blad in kwestie heet „Fi losofische kwesties" en aangezien het een uitgave is van de Wetenschappelijke Academie van Moskou, ressorteert het rechtstreeks onder vice-premier Molo tov, die o.m. toezicht houdt op de nale ving van het Marxisme-Leninisme door de Russische kunstenaars. De Italiaanse partijleider Togliatti overweegt een de legatie naar Moskou te sturen om te vernemen, wat de consequenties zullen zijn van Khroesjtsjevs jongste rede. De leiders van de Joegoslavische communis tische partij zijn door de rede zeer ver rast, maar zij wachten met hun com mentaar totdat zij de volledige tekst ervan hebben ontvangen. Men neemt aan, dat de maatregelen tot verhoging van het levenspeil in de Sovjet-Unie gehandhaafd zullen blijven, maar dat de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie in de nabije toekomst weer veel onverzoenlijker zal worden. Men heeft vastgesteld, dat in de Nieuwjaarstoespraak van president Vo- rosjilov in de commentaren van de Pravda en van Tass weer veel meer aanvallen op het Westen voorkomen dan in maanden het geval is geweest. Het feit, dat kprt na elkaar een Oost- duitse delegatie, onder leiding van Gro- tewohl en Ulbricht, en de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, Moskou zullen bezoeken, wordt gezien als een teken, dat de Sovjet-leiders van plan zijn de betrekkingen met China en met de satelliet-landen aanzienlijk te verstevigen. Het blad „Filosofische kwesties" veroordeelt alle communisten', die „van het ene uiterste in het andere vallen" en die „alle theoretische wer ken, die tot voor kort (tot Stalins overlijden) geschreven zijn, belaste ren." Het blad betreurt de fouten, die het zelf op dit punt heeft begaan, in het bijzonder de publikatie van een artikel van de Sovjet-kritici Nazarov en Gridnewa, waarin geklaagd was over „de stagnatie van het Sovjet drama sinds de jaren dertig." Deze klacht miskent volgens het blad het leiderschap van de communistische partij op het gebied van de kunst. De excessen van de destalinisatie zijn vol gens „Filosofische kwesties" door het buitenland uitgebuit. „Niet alle theore tische verklaringen van Stalin zijn on juist. Bij vele Russen heeft de mening post gevat, dat de destalinisatie een „verzoening inhoudt met de burgerlijke ideologie." Sommigen verklaarden zelfs, aldus het blad, dat wjj moesten ophou den met Marxistisch-Leninistisch onder wijs." „Onder hen bevonden zich degenen, die kritiek hadden op het socialistisch realisme in de kunst. Zij wilden lor- malistische paden Inslaan en spraken over de waarde van het impressionis me, dat, ook al hebben de impressio nisten iets bereikt, in wezen absoluut vreemd is aan het realisme." „Filoso fische kwesties" dient een reprimande toe aan sommige Sovjet-schrijvers, die onlangs een terugkeer naar de vóór revolutionaire stijl in letterkunde en to neelwerken eisten, met minder nadruk op de ideologie. Het blaa stelt tenslotte, dat het on juist is te menen, da. de westerse pro paganda geen vat heeft op het Russi sche volk, en het noemt als voorbeeld ••e» -eloof, dat in Rusland wordt ge hecht aan de bewering, dat heel wat ambtenaren en intellectuelen in de Sov jet-Unie „uitbuiters" zijn. Waarnemers brengen de nieuwe koerswijziging van het Kremlin ook in verband met een waarschuwing, die on langs werd geuit door de Chinese com munistische partij, n.l. dat een overdre ven anti-Stalinisme de eenheid van het socialistische kamp zou bedreigen. Te vens blijkt uit de nieuwe koers, dat de Joegoslavische denkbeelden over een „onafhankelijk communisme" in de Sov jet-Unie grote indruk hebben gemaakt. De financiële commissie uit de zie kenfondsraad heeft alle besluiten van ziekenfondsbesturen tot verhoging van de premie der vrijwillige verzekering goedgekeurd. Elf fondsen hebben de premie niet verhoogd. En december 1956 varieerde de premies van 1,27 tot f 2,01. Met ingang van dit jaar zuilen zij variëren van 1,40 tot 2.24 per betalende verzekerde per week. Slechts één fonds te 's Gravenhage komt nog boven laatstgenoemd bedrag daar het tevens een zogenaamde kinderpre mie heft. Deze bedraagt 0,30 per kind beneden de zestien jaar. De hoogste premies worden vervolgens aangetrof fen te Hengelo 2,24) en bij enige andere Haagse ziekenfondsen 2,20). Gemiddeld stijgt de premie van f 1.72 tot 1,91, dus met ongeveer 11 pet. In deze verhoging komen tot uiting enerzijds de toenemende vraag naar verstrekkingen, anderzijds een stijging van de kosten der verstrekkingen, waar bij de ziekenhuistarieven een belangrij ke rol spelen. Ook voor dit jaar heeft een aantal fondsen overeenstemming bereikt om in een bepaald gebied eenzelfde gemid delde premie te heffen. Door onderlin ge verevening van tekorten en over schotten steunt men elkander. De deel neming in dergelijke verrekenkassen is minder groot dan voor 1956. Het grootst is de deelneming in midden-Nederland, waar 16 fondsen en 7 afdelingen van fondsen, welke het grootste deel van de provincies Utrecht en Gelderland, het Gooi en een klein deel van Zuid-Hol land en Overijssel omvatten, een ver rekenkas vormen. Dezer dagen is te Cairo het stoffelijk overschot van de Britse luitenant Anthony Moorhouse overgedragen aan de politiemacht van de Verenig de Naties, die voor het transport naar Engeland zal zorgdragen. Lui tenant Moorhouse is om het leven gekomen in een stalen kast waarin hy zat opgesloten. Op de foto ziet men soldaten van het politieleger van de volkerenorganisatie, die de kist met het stoffelijk overschot in een legerwagen laden. Met twee kleine helikopters zijn van morgen, toen de weersomstandigheden in het zuidoosten van Frankrijk ver beterd waren, acht redders geëvacueerd uit de Vallot-schuilhut op Europa's hoogste berg, de Mont Blanc. Bij hun pogingen de twee studenten In veilig heid te brengen die nu al dertien dagen en nachten op de berg vertoeven, wa ren zij zelf in ernstige moeilijkheden komen te verkeren. Twee van hen lie pen zelfs verwondingen op, toen zij met een helikopter vlak bij de studenten neerstortten. Zij moesten de beide jon gelui, de 24-jarige Fransman Jean Vin- cedon en de 22-jarige Belg, Franqois Henry, in de cockpit van het veronge lukte hefschroefvliegtuig achterlaten en zichzelf ijlings voor een sneeuwstorm in veiligheid brengen. De uitgeputte alpinisten vertoonden toen, op Oude jaarsavond, reeds bevriezingsverschijn selen. De bemanning van een van de bei de helikopters wil proberen later op de dag ook de studenten in veiligheid te brengen. Ook een bekende Zwit serse vlieger, Hérman Geiger, is van daag in zijn eenmotorige Piper-Cub een gewoon vliegtuig dus, dat even wel met ski's is uitgerust van Sion opgestegen om .e trachten bij de stu denten te landen. Hij heeft levens middelen voor acht dagen en medi camenten bij zich. Herman Geiger, een Zwitserse hotel eigenaar die de vliegerij als liefheb berij beoefent, staat in zijn land be kend als gletscherpiloot. Geiger heeft meer dan 4000 vlieguren. Met zijn Pi- per heeft hij 4300 landingen in het hooggebergte gemaakt, voornamelijk op gletschers. Hij heeft meer dan 150 deels zeer gevaarlijke reddingen van alpinis ten en skiërs verricht, alsmede tal rijke hulpverleningen aan de door la wines getroffen bergbewoners op zijn naam staan. Als hij er niet in zou slagen bij de twee studenten te landen, zou hij trachten zijn voorraden bij hen te droppen. Als hij wel slaagt, wil hij het tweetal overbrengen naar het vliegveld bij Fayet, een plaats op 20 kilometer van Chamonix. De beman ningsleden van de Franse helikopters willen nieuwe reddingsploegen om hoog brengen, die de twee studenten per slee naar de schuilhut moeten brengen. Daar zouden zij door de heli kopters opgepikt kunnen worden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen maar la ter van het westen uit opnieuw re gen. Matige tot krachtige wind tus sen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.50-16.44. Maan; 10.03-20.44.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1