Een zwakke Democratische meerderheid in de Senaat eter M innen Verbond tussen zuidelijke Democraten en de ultra-conservatieve Republikeinen Eerste uitkeringen van de Ouderdomswet I Sjp?' Sombere vooruitzichten voor 85ste Congres Pineau bij Heilige Vader op audiëntie V Minister Suurhoff: Bedrijf s- en onder- nemingsfondsen dienen zich te ontwikkelen Mr. S. Botten- heim overleden KRUISWOORDRAADSEL De toekomst van de avondlycea ERIC DE NOORMAN Gary Davis vandaag ons land uit? De Zeven Provinciën naar de West Jongen door carbid- ontploffing omgekomen Nederlandsche Roode Kruisteam in Oostenrijk Leider S. v. Waardenburg Beschonken chauffeur stremt treinverkeer Valentijndag ook voor emigranten Water-„fabriek" voor 10 miljoen dollar op Aruba Studentenorkest 'begint repetities Olie-revolutie zal vergaande economische gevolgen hebben Nieuwe secretaris Raad van State DONDERDAG 3 JANUARI 1957 PAGINA' v Diepe kloof Oudere broer ernstig gewond Feestelijke aankomst in Bergen Rede mr. K. P. van der Mande le Rijksweg Amsterdam 't Gooi wordt verbeterd Oplossing kruiswoordraadsel van woensdag (Van onze New Yorkse correspondénte) Het ziet er niet zo goed uit voor de Democratisch: partij in het 85ste Congres. De meerderheid in dc Senaat is zo gering 49 Democraten tegen 47 Repu blikeinen dat er maar weinig hoeft te gebeuren of de Democraten verliezen die meerderheid. Zo ligt bij voorbeeld de Democratische Senator Neely, die 82 jaar ls, met een gebroken heup in het hospitaal. De Demo craten dringen er bij hem op aan zich terug te trekken vóór de nieuwe Republikeinse gouverneur van zijn staat, West-Virginia, de ambtseed in januari aflegt. Want zou Neely het pas daarna doen, dan zou de Re publikeinse gouverneur Neely's zetel aan een Republi kein geven. Geschiedt de terugtrekking daarvoor, dan kan een andere Democraat hem opvolgen. Maar het is best mogelijk dat Neely overtuigd is, dat hij nog een paar jaar mee kan en weigert zijn ambt neer te leg gen. Mogelijk is vervolgens ook, dat de gouverneur van Texas, die officieel een Democraat is, maar die in 1952 en in 1956 voor Eisenhower heeft gestemd, gelegenheid zal krijgen een nieuwe Senator te benoemen, en de De mocraten zijn er half van overtuigd dat hij een Repu blikein zou benoemen. Wanneer de Democraten de meerderheid verliezen, gaat de leiding van alle Senaatscommissies in handen van de Republikeinen over. Senator McCarthy zal dan voorzitter van de Commissie voor Regeringswerkzaam heden kunnen worden en Senator Jenner voorzitter van de Bestuurscommissie, die beslist of en welke on derzoekingen door het Congres verricht moeten wor den. Tussen het Witte Huis en de Senaat zullen ook veel meer spanningen ontstaan, wanneer de Republi keinen de meerderheid winnen. Want het waren in het 84ste Congres immers vooral de Democraten, die de President op belangrijke punten met zijn programma geholpen hebben. Er zijn overigens verscheidene Demo craten die geloven, dat het hun eigen partij geen kwaad zou doen, wanneer de Republikeinen de meerderheid tn het Congres zouden krijgen. Want er is een duidelijke splitsing onder de Democra ten ontstaan, dank zij de verscherpte rassenkwestie. En als de Democraten in de Senaat het heft in handen houden, zal er zo'n spektakel over de wetgevin gen komen die de rassenverhoudingen raken, dat de partij er allerminst bij ge baat zal zijn. Verwacht wordt dat bij de stemming over de organisatie van het nieuwe Congres Senator Johnson van Texas weer de Democratische meer derheidsleider zal worden. Daarmee zal de situatie dan weer ongeveer als in het 84e Congres worden: Zuidelijke Demo craten en ultra-conservatieve Republi keinen zullen de handen weer ineen elaan bij soms zeer belangrijke wets voorstellen, maar alleen om aan vaarding ervan tegen te houden. Drie wetten Door alle nieuwe spanningen in het zuiden over de rassenkwestie, staat die op het ogenblik in het centrum van de partijgevechten. Er zijn in het 85d Congres drie verschillende wetsvoor stellen mee gemoeid. De eerste be treft die van het voeren van obstruc tie, welke nu geoorloofd is. De noorde lijke Democraten (maar met senator Johnson) willen beperking van het de bat gaan doorvoeren, zodat niet als voorheen, zodra de wetgeving voor de protectie van de burgerrechten van net gekleurde ras aan de orde kwam, aanvaarding geen kans kreeg door obstructievoering. Vervolgens willen de Noordelijke Democraten het initia tief nemen tot doorvoering van de wet, welke direct de burgerrechten van het gekleurde ras betreffen. Die wet be staat uit: a) De oprichting van een permanente afdeling van Burgerrech ten in het Ministerie van Justitie. Hier zouden alle onrechten, negers op het federale plan aangedaan, worden be handeld; b) De oprichting van een commissie bestaande uit zes leden met aanzienlijke macht om klachten met betrekking tot onvervulde burgerrech ten te onderzoeken, daarover rappor ten uit te brengen en aanbevelingen te doen aan het Congres: c) Het geven van speciale bescherming aan stem rechten van negers, plus het gebruik van een federaal rechterlijk bevel daarbij. De Dixiecraten zullen zich met hand en tand tegen deze wet verzetten. De derde wetgeving, waarbij in voorgaande jaren de rassenkwestie steeds gemoeid was, betreft die van de federale hulp aan de scholen. Die wet kan maar niet worden aanvaard, omdat daar steeds de bepaling aan verbonden wordt, dat die federale hulp alleen aan de openbare scholen kan worden gegeven, welke de rassen in tegreren. Het gevolg is dat de Zuide lijke Democraten er prompt tegen stemmen en het hele onderwijspro- gram er onder lijdt, daar de bitter noodzakelijke federale hulp nu niet kan worden gegeven.. Dank zg de diep geworden kloof in de Democratische partü zijn de vooruit zichten voor het legirlatieve werk van het 85e Congres niet bijzonder goed. Ongelukkigerwijze zijn de Zuidelijke De mocraten ook, nu in het Amerikaanse zuiden de industrie zich veel meer be gint te ontwikkelen van hun vroege re „liberale" houding in de tarieven- kwestie naar de behoudende kant om geslagen en ze zijn uu voor hoge in voerrechten, terwijl ze niet erg te spre ken zijn over hulp aan het buitenland. Dit zijn allemaal belangrijke punten, doch ze beloven niet veel goeds voor President Eisenhower. Ook Eisenhowers wetsvoorstel voor verbetering en ver lenging van de speciale immigranten- wet voor vluchtelingen kan door de sterke alliantie sterker dan in het S4ste Congres tussen Zuidelijke De mocraten en Republikeinse ultra-reac tionairen misschien een zeer negatieve ontvangst krijgen. De president heeft het vooral zo moeilijk, omdat hij nu zijn laatste pre sidentiële termijn begint, en de reac tionaire vleugel zich niet, als in hel 84ste Congres, verplicht voelt althans de indruk te wekken steun te willen geven aan het hoofd van de partij. President Eisenhower zal een zwa re dobber hebben met het 85ste Con gres. De houding van de Dixiecraten is agressiever geworden, en als de Republikeinen het heft in handen krij gen en leiders van Senaatscommis sies worden, krijgt de ultra-reactio naire groep om Knowland meer macht dan in het 84ste Congres. Eensgezindheid kan men echter wel verwachten wanneer de President het Congres volmachten zou vragen om naar eigen goeddunken in het Midden-Oosten te handelen en er ook zo hg het no dig mocht achten eventueel militair in te grijpen. Zoals hem deze macht in 1955 t.a.v. Formosa werd geschon ken, zo zal hem die ook nu waarschijn lijk niet geweigerd worden. Al met al: aan felle debatten zal het voorlopig op Capitol Hill niet ontbreken. Het ministerie van justitie, de consul- generaal van de Verenigde Staten in Amsterdam en de K.L.M. stellen alles in het werk om de Amerikaanse autori teiten te bewegen Gary Davis, wereld burger no 1, in de Verenigde Staten toe te laten. Als alle onderhandelingen naar wens verlopen, zou hg vandaag ons land kunnen verlaten. Een deputatie van de samenwerkende stichtingen voor federale wereldregering heeft gepoogd Gary Davis te verlos sen uit zijn arrestantenverbltff in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Men heeft zich na een vergeefse gang naar het politiebureau in verbinding gesteld met de chef van de vreemde lingenpolitie in de hoofdstad en hem gevraagd de wereldburger onder te la ten brengen in het huis van vrienden. Dit verzoek is geweigerd, omdat Gary Davis arrestant is van het ministerie van justitie en in Amsterdam slechts als gast verblijft. 11 januari zal de kruiser De Zeven Provinciën onder bevel van kapitein ter zee mr. A. N. Baron de Vos van Steen- wijk uit Den Helder vertrekken voor een oefenreis naar de Caraïbische wate ren. Tijdens deze reis zal het schip van 25 tot 28 januari, van 16 tot 25 januari en van 3 tot 11 maart te Willemsstad op Curagao verblijven, en van 2 tot 4 febru-' ari een bezoek brengen aan Aruba en van 2 tot 4 maart aan Bonaire. 62. Het nieuws van de verkenners brengt de oude Conall in een staat van grote opgewondenheid. De vijf verbonden stammen zullen dus zeer spoedig aanvallen, dat staat vast. Gesteund door Brigit, verzoekt Conall Eric het be vel over de omsingelde nederzetting op zich te nemen en daar de vier Noren begrijpen, dat zij van de aanvallers toch geen genade behoeven te verwach ten, stemt Eric tenslotte toe. Onder zijn bekwame leiding wordt alles in staat van verdediging gebracht, maar de dageraad brertgt niet de verwachte aan val. In een slopende spanning kruipt de dag voorbij. Hoewel Conall hem ver zekerd heeft, dat het niet de gewoonte van hun vijanden is, op de dag aan te vallen, blijft de Noorman waakzaam. Laat in de middag snerpt er eensklaps een alarmkreet over de vesting. Met één sprong is Eric op de wallen. „Toch een aanval", schiet het door hem heen, als hij aan de verre woudrand een aantal figuurtjes te voorschijn ziet komen. Schreeuwend schieten zij op de vesting toe en dan slaakt Eric een schelle kreet als hij de voorste der aan stormende krijgers herkent. „Het is Svein Langtand, rennend voor zijn leven." Paus Pius XII heeft gisteren de Franse minister van buitenlandse za ken, Christian Pineau, gedurende een half uur in particuliere audiënte ont vangen. Pineau werd vergezeld door de nieuwe Franse ambassadeur bij de Hei lige Stoel, Roland de Margerie. De Paus ontving eergisteren de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano in particuliere audiëntie. (U.P.) Op een tuinderij in Den Hoorn nabij Delft is maandagmiddag een ernstig on geval gebeurd met een carbidapparaat, waardoor een 12-jarige jongen is omge komen. Het ongeluk gebeurde op de tuin van de heer G. van Leeuwen. De tuinder zelf was in een trekkas waarin het apparaat stond opgesteld, aan het werk toen zijn 12-jarige broertje Jan bij hem kwam om thee te brengen. Vermoedelijk heeft de heer van Leeu wen een sigaret willen opsteken waar door de ontploffing is ontstaan. Hij zelf en zijn broertje werden zeer ernstig ge wond naar het Sint Hyppolituszieken- huis te Delft overgebracht. De jongen is gisteren aan zijn verwondingen over leden, de toestand van de heer van L. is nog zeer ernstig. Minister J. G. Suurhoff reikt in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste uitkering van de Algemene Ouderdomswet uit. In Bergen (N.H.) is woensdagmorgen de lustrumtournee begonnen van het Nederlands Studentenorkest. De burge meester van Bergen, dr. W. Huygens, sprak de leden voor het raadhuis toe, waarop de lampjes, die op een grote kaart van Nederland de route van ie tournee aangeven, werden ontstoken. De heer S. J. L. van Waardenburg, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, is uit Rotterdam naar Wenen vertrokken om de leiding van het Nederlandsche Roode Kruisteam, dat in Oostenrijk werkzaam ls ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen, over te nemen. Onder invloed van sterke drank ma noeuvreerde dinsdagavond een 23-jarige koopman uit een woonwagenkamp te Schiedam dusdanig, dat hij met zijn auto opzij van de bewaakte spoorwegover gang aan de Kerklaan te Schiedam te recht kwam. .Hierdoor werd het spoor wegverkeer op het gedeelte Rotterdam- Den Haag gedurende ongeveer 20 minu ten gestremd. De koopman was zijn rit aan de an dere kant van Schiedam, op de Parallel weg, begonnen met zijn 4-jarig zoontje. Reeds bij het achteruit rijden botste hij tegen een geparkeerd staande vracht auto, die beschadigd werd. Hij reed door en schijnt bij de spoorwegovergang de kluts kwijt geraakt te zijn, want hij reed recht de spoorbaan op en kwam naast de overgang terecht. De politie had meer dan een half uur nodig om met een jeep de auto te verwijderen. Het treinverkeer kon reeds eerder hervat worden De koopman werd ter ontnuchtering mee naar het politiebureau genomen en het kind naar huis gebracht» De vereniging De Nederlandse Bloe misterij heeft besloten bij de Valentijn- bloemenhulde op 14 februari ook de emigranten te betrekken die na de oor log ons land hebben verlaten. In samen werking met een weekblad zal de ver eniging de ruim 200.000 Nederlandse emigranten in de gelegenheid stellen, in ons land woonachtige landgenoten aan te wijzen voor het in ontvangst nemen van een bloemenhulde. De voordrachten moeten betrekking hebben op verdien sten, die de emigranten ten tijde van hun vertrek uit ons land zijn bewezen. De jury, die voor dit doel met een emigratiedeskundige zal worden uitge breid, zal bovendien uit de binnenge komen voordrachten tien inzendingen honoreren met een bloemengroet uit Nederland aan de emigranten in hun woonplaatsen in den vreemde. Deze bloe mengroet zal namens de Nederlandse gemeenschap via de internationale bloe- menverzendcentrale Interflora worden gebracht. 12 januari zullen met een daverende ontploffing de eerste stenen uit de grond worden gehaald voor de Arubaanse dis tillatie-inrichting voor zeewater, die de grootste ter wereld zal worden. Hier mede zullen de werkzaamheden begin nen voor een miljoenenproject dat ten doel heeft de bewoners van Aruba, welks rotsachtige bodem vrijwel geen water bevat, van goed drinkwater te voorzien. De kosten bedragen 10.122.000 dollar. (Van onze correspondent) Op woensdag 2 januari zgn te Ber gen N.H. voor de vijfde .rnaal de leden van het Nederlands Studenten-orkest gearriveerd om de repetities te begin nen voor hun jaarlijkse tournee door Nederland, die op 14 januari a.s. aan vangt met een openingsconcert in „de Rustende Jager" te Bergen. De aankomst ging traditiegetrouw' gepaard met enig uiterlijk vertoon. Voorafgegaan door het „hooggehoed" bestuur en de dirigent Jan Brussen, en voorzien van armschilden elk met een letter vormde het gezelschap een op tocht, waarbij de toeschouwers de woor den „Nederlands Studentenorkest" kon den lezen. Begeleid door enige levende „reclame-zuilen" en een trompet arri veerde de stoet voor het raadhuis, waar de burgemeester van Bergen, dr. W. Huygens, hen ontving. Na enige hartelijke toespraken over en weer werd een kaart van Nederland onthuld waarop een rg van brandende lampjes de route van de tournee aan wees. Met een glas sherry ten raadhuize werd dit „lustrum"-verblijf in Bergen ingewijd. Het N.S.O. speelt ten bate van het Nederlands Studenten sanatorium te Laren, terwijl ditmaal de baten tevens ten goede zullen komen aan het Uni versitair Asylfonds belast met de zorg voor de gevluchte Hongaarse studen ten in Nederland. Het a.s. programma vermeldt, behal ve werken van Telemann, Beethoven (2e Pianoconcert, solist George van Renesse) en Schubert tevens een com positie van de 26-jarige componist Hans Kox uit Apeldoorn, wien onlangs de culturele prijs van de stad Arnhem voor het jaar 1956 toegekend werd. De uiteindelijke afloop van de olie revolutie in het Midden-Oosten zal voor ons, Europeanen, betekenen, dat wij nooit meer op dezelfde wijze als voor heen over deze grondstof zullen kun nen beschikken. Dit zal vergaande eco nomische aardverschuivingen in West- Europa ten gevolge hebben. Aldus voor spelde mr. K. P. van der Mandele in zijn nieuwjaarsrede voor de Rotter damse Kamer van Koophandel. Mr. Van der Mandele, die tot onder werp van zijn rede gekozen had „De dag van morgen", constateerde, dat de mensheid als geheel in één richting wordt gedreven, die haar het besef van volslagen onderlinge economische af hankelijkheid, allen van allen, moet brengen. De vraag, die voor Europa over de dag van morgen zal beslissen, is of de president van de Verenigde Staten het verlossende woord zal weten te vinden, of hij een economische Monroe-leer voor de Atlantische wereld zal verkon digen. Bij K. B. is met ingang van 1 januari benoemd tot secretaris van de Raad van State, dr, J. R. Stellinga, thans raadsadviseur van staat. Met een persoonlijke handdruk en en kele vriendelijke woorden heeft de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid, de heer J. G. Suurhoff, in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste van de ruim 700.000 uitkeringen van de op 1 januari ingegane algemene ouderdomswet over handigd aan een dertigtal bejaarden. De allereerste, die onder het wakend oog van de minister een kwitantie te kende en het pensioen uit handen van de heer Suurhoff ontving was de (0- jarige gepensioneerde belastingambte naar A. Bakker uit de Boterdiepstraat te Amsterdam. De bejaarde dames W. C. Hanekamp en F. van Djjk, die altijd haar „uitkering van Drees" van de administrateur van het Karthuizerhofje in het hart van de Jordaan ontvingen, kregen nu de uitkering in nieuwe vorm persoonlgk van de minister. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Amsterdam, de heer A. W. Renge- link, deelde mee, dat thans begonnen is met de uitkeringen van het pensioen aan circa 715.000 personen, onder wie 285.000 gehuwde mannen. Hiermee is een jaarlijkse uitkering gemoeid van ongeveer 765 miljoen gulden. Circa 330.000 uitkeringen zullen be taalbaar worden gesteld bg de sociale verzekeringsbank, de rest door de ge zamenlijke raden van arbeid. In 1956 is op grond van de Noodwet Ouderdoms voorziening aan 370.000 gerechtigden een bedrag van plm 300 miljoen gulden uitgekeerd. Dit is gemiddeld 800 per jaar per persoon. Voor de definitieve wet wordt dit gemiddelde bedrag in 1957 1070. Het totaal uit te keren bedrag in gevolge de algemene ouderdomswet zal ln ii980 ver boven de 1200 miljoen gulden per jaar zijn gestegen. Voor deze jaarlgkse uitgaven zal het gehele Ne derlandse volk offers moeten brengen, zo z.i de minister in een korte toe spraak. „Ik stel uitdrukkelijk, dat de nieuwe uitkering niet van mij komt, doch van het gehele volk". Bg deze wet is de keuze gevallen op het z.g. „omslagsysteem" en dit is al leen te verwezenlijken, als de thans werkende bevolking betaalt in de ze kerheid, dat straks zg voor een uitke ring in aanmerking komt, die dan wordt bgeengebracht door de dan werkende bevolking. Nu zgn de financiële moei- Igkheden n ons land iets groter gewor den en velen denken met schrik aan het jaar 1930, aldus de minister. Van een vergelijking met die moeilijke ja ren is volgens de bewindsman evenwel geen sprake, want „was ons land in 1930 een chronische zieke, die geen versterkende middelen kreeg, thans heeft de patiënt zich wat overeten aan de hoogconjunctuur, waardoor zgn maag wat van streek is en waarvoor hij nu maar eens enkele jaren moet leven van slappe thee en beschuit." Het offer, dat het werkende deel van ons volk nu moet brengen, zal hierdoor des te sterker gaan spreken. Dit noem de minister een geluk bij een onge luk, want het is noodzakelijk dat de bevolking duidelijk weet, dat de socia le voorzieningen niet uit de lucht ko men vallen, doch dat er voor moet wor den geofferd. Voor vele bejaarden zal de uitkering een oplossing betekenen van de mate riële moeilijkheden, doch niet voor al len, want het bedrag is te laag om er van te kunnen leven. Daarom zal in de komende jaren alles in het werk moe ten worden gesteld om te komen tot een ontwikkeling van de bedrgfs- en ondernemingspensioenfondsen. De minister zei ervan overtuigd te zijn dat nu de materiële grondslag voor de bejaardenzorg is gelegd, ook de an dere problemen zoals de huisvesting, de medische verzorging en de zinvolle vrijetijdsbesteding tot een oplossing gebracht kunnen worden. De laatste ja ren is er een groeiende belangstelling voor deze vraagstukken. Na de uitreiking dankte de 72-jarige heer B. Zuurveen namens de pensioen gerechtigden met enkele hartelijke woorden voor de uitkeringen. Op Nieuwjaarsdag is mr. S. A. M. Bottenheim in Amsterdam overleden. Hij was bijna 77 jaar. Zijn grote bekendheid in de interna tionale muziekwereld dateert uit de ja ren van Mengelbergs eerste tournees door Amerika die mr. Bottenheim, toen nog muziekcriticus van de N.R. Crt., voorbereid en geregeld heeft. Sindsdien is hij jarenlang de rechterhand van Mengelberg geweest bij alle zakelijke beslommeringen. Aanvankelijk heeft mr. Bottenheim in Amsterdam, waar hij 15 januari 1880 geboren werd, rechten gestudeerd. Hij is aan de V.U. te Amsterdam ook in de rechtswetenschap gedoctoreerd. Wat zijn kennis van de muziek betreft is hij gro tendeels autodidact, al heeft hij wel enige tijd gestudeerd bij Ludwig Thuille in München, vooral zijn kennis van het mo derne muziekleven was zeer groot. Hij beschikte ook over een zeer uitvoerige documentatie, waarin men alles, wat de laatste vijftig, zestig jaar op het gebied van de muziek in Nederland was ge schied, kan terugvinden. Veel van zijn kennis, die hij als honorair-archivaris ook het Concertgebouw ten nutte liet komen, heeft hij neergelegd in verschei dene publicaties. In 1913 verscheen zijn eerste Geschiedenis van het Amster damse Concertgebouw, van 1948 tot 1950 uitgewerkt en aangevuld met de grote driedelige geschiedenis Over Franz Liszt heeft hij geschreven, over „Ne derlandse Zangeressen", over „Dr. Sa muel Sarphati en zijn betekenis voor Amsterdam (1945), over „De opera in Nederland" (1946). In het organisatorische vlak van het muziekleven heeft mr. Bottenheim zich eveneens veelvuldig bewogen. Niet al leen de concertreizen van Mengelberg naar Amerika heeft hij verzorgd, aan hem is het ook te danken dat Strawins- ky, Ravel en andere meesters indertijd naar Amsterdam zijn gekomen. De vele verdiensten, die hif zich zo voor het Nederlandse muziekleven ver worven had, hebben verscheidene malen officiële erkenning gekregen. In 1931 werd hij officier in de Orde van Oranje Nassau, ln 1932 officier in de Kroonorde van België, in 1951 ridder in het Legioen van Eer. In 1950 verleende het Concert gebouw hem de zilveren medaille, alleen bestemd voor hen, die de instelling meer dan veertig jaar belangrijke diensten hebben bewezen. De minister van verkeer en water staat heeft op het terzake door de KnAc gezonden adres geantwoord, dat de rijksweg Amsterdam-Laren-Hoeve laken te gelegener tijd zal worden ver bouwd tot een weg met twee gescheiden rijbanen, voorzien van ongelijkvloerse kruisingen. De enkelbanige gedeelten tussen de Hartveldse brug en de Vecht en tussen de Meerstraat te Naarden en de Huizer- weg Bussum zullen in afwachting daar van van een passende verlichting worden voorzien. In Diemen is men daarmede reeds begonnen. HORIZONTAAL: 1. feestdos; 5. uniek; 8. titel (afk.); 9. niets uitgezonderd; 12. jongensnaam; 13. vragend vnw.; 14. over heidsbedrijf (afk.); 16. Eng. telwoord; 18. groet; 20. assistent (afk.); 22. te zijner tijd (afk.); 24. persbureau (afk.); 25. strafwerk tuig; 26. deel v. h. hoofd; 28. kraan; 30. waterdoorlatend; 32. vlaktemaat; 34. land bouwwerktuig; 36. Nederl. vliegveld; 38. windrichting (afk.); 39. losse naad; 40. deel v. d. hals. VERTICAAL: 1. wijze van betaling; I. slede; 3. aanhaling; 4. namelijk (afk.); 5. Europeaan; 6. pers. vnw.; 7. pi. in Zee land; 10. bijb. naam; 11. pl. in Gelder land; 13. roofdiertje; 15. familielid; 17. juiste gewicht (afk.); 19. ongedierte; 21. pl. in België; 25. schoorsteenvuil; 26. in orde; 27. wiel; 29. Europeaan; 31. lidwoord; 33. elasticiteit; 35. bevel; 37. laastleden (afk.); 38. deel v. e. Er. ontkenning. HORIZONTAAL: 1. ja; 4. a. p.; 5. al; 7. eem; 9. eg; 10. laag; 12. erie; 14. r. o.; 15. so; 17. aanbidden; 23. ia; 24. b.l., 25. in; 26. er; 28. kaart; 29. leest. VERTICAAL: 2. aal; 3. de; 4. age; 6. la: 7. ego; 8. mes; 9. ei; 11. aren; 13. rood; 16. pi; 17. ai; 18. aa; 19. bont; 20. doel; 21. eb; 22. nl.; 25. ir; 27. re. Zaterdag heeft de Vereniging van Rectoren en Docenten aan Avondlycea te Utrecht haar tweede_ jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer Roodenburg, sprak zijn voldoening uit over de prettige samenwerking van de jonge vereniging met de Vereniging van Avondlycea in Nederland, 'waarin de besturen van de erkende avondlycea zgn georganiseerd. Eveneens verheu gend was het feit dat door het ver krijgen der Koninklijke goedkeuring het bestuur thans officieel kan optreden. Op de vraag: „hoe ziet voor de avondlycea de toekomst er uit?" moest de voorzitter behalve optimistische ge luiden ook zeer pessimistische laten horen. Het aantal avondlycea neemt snel toe in september zijn 4 nieuwe scholen gestart het aantal leerlin gen wordt steeds groter, de vraag naar middelbaar opgeleiden zal bij verdere doorvoering van de automatisering z.i. blijven stijgen. Er dreigen evenwel gro te gevaren. De houding van de Regering t.a.v. het V.H.M.O. en de docenten zal ook zijn terugslag hebben op de ontwikke ling der avondlycea. De voorzitter deed een scherpe aanval op minister Cals' be leid. Bij de behandeling van de begro ting van O.K.W. in de Tweede Kamer heeft deze de uitsluiting der leraren van de algemene alarisverhoging der hogere rijksambtenaren o.a. gemoti veerd door te wijzen op de lange vakan ties der leraren en de mogelijkheid hun inkomsten te verhogen door bijverdien sten. De heer Roodenburg ontzenuwde deze argumentatie. Hij wees er op dat het departement in de bekende brochu re „Mensen Maken" op pag. 36 de lan ge vakanties der leraren noemt om jonge mensen tot het leraarsambt aan te trekken, maar in de Tweede Kamer tracht de minister hiervan een argu ment te maken om de leraren te dis crimineren. Zijne Excellentie is hier niet alleen inconsequent, maar maakt bovendien twee onvergeeflijke fouten. Ten eerste is volgens Z.E. de functie van leraar niet te vergelijken met ande re ambtelijke functies. Maar als Z.E. het nodig heeft, doet hij het toch en nog wel ten nadele van de leraren. Ten tweede: de vakanties zijn ge rechtvaardigd en dan valt er niet over te praten óf ze zijn dit niet, maar dan is het de taak van de minister in te grijpen en deze tot juiste proporties te rug te brengen. Als dit niet gebeurt, kunnen en mogen de vakanties geen salarisdrukkend element zijn; het is on juist dit door salarisonthouding op de docenten af te wentelen. Eigenaardig is het dat de nog langere vakantie der hoogleraren geen salarisdrukkend ele ment is. De bijverdiensten der leraren kunnen bestaan uit het geven van overuren, avondlessen, privé-Iessen en inkomsten als lid ener examencommissie. Zou het thans geen aanbeveling verdienen dat de docenten, die deze taken ge heel vrijwillig in hun vrije tijd vervul len, weigeren deze nog langer op zich te nemen? De minister zou dan zijn tweede argument in elk geval kwijt zijn en zou ons de verhoging der hoge re ambtenaren op die grond niet meer kunnen onthouden. Het is op zijn minst hoogst merkwaardig dat hoogleraren en wetenschappelijke ambtenaren t ij- d e n s hun diensttijd als gecommit teerden en deskundigen optreden; deze en ook andere bijverdiensten zijn voor de minister blijkbaar alleszins aan vaardbaar. Geruime tijd besprak de vergadering de wenselijkheid van een wettelijke ba sis voor de avondlycea en het verkrij gen van een eigen jus promovendi. In samenwerking met de Vereniging van Avondlycea in Nederland werd een commissie gevormd ter bestudering van de methodiek en didactiek aan de avondlycea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2