Bouwbedrijf neemt sleutelpositie in de economie in Twaalf uur televisie per week OJMjumj fa éckte Pleegzuster Bloedwijn Radio en TV. Vraag Antwoord PARADE DER KALENDERS D 'I lil I Het mag niet in ernstige mate door bestedingsbeperkingen getroffen worden Koningin en prins in Oostenrijk Bouwen in de winter Merkwaardig spel boeiend gespeeld en DONDERDAG 3 JANUARI 1957 PAGINA 7 Voorzitter raad van bestuur bouwbedrijf: In één nacht Uw handen gaaf en zacht Bijdrage voor 19 objecten Pater J. Born SS.GG. overleden EERSTE SPORTHAL IN ROTTERDAM „Het Jodenjongetje" Taalboekje uit de verkoop genomen or verhaal over ,,het jodenjongetje" is Voorziening voor blinden Interview met burgemeester Vanavond Pater D. A. Linnebank in ziekenhuis Nieuwe directeuren bij Albert Heijn Huurrecht De oudste Houtsnijwerk Damspel Planten O O R C. BAUER Optrekjes Chocoladepasta Erfrecht Nalatenschap Pensioen Smartegeld Tijdens de eerste bijeenkomst in 1957 van de raad van bestuur bouw bedrijf, die woensdag in 's-Gravenhage Is gehouden, heelt de voorzitter, de heer J. Dura Dzn., in een rede de hoop uit gesproken, dat het bouwbedrijf niet in ernstige mate door de bestedingsbeper kingen zal worden getroffen. Want het bouwbedrijf, zei de heer Dura, neemt een sleutelpositie in onze Nederlandse economie in. Beperking van de bouw activiteit zal naar zijn mening ongetwij feld elders repercussies veroorzaken, die niet zullen nalaten een ongunstige invloed uit te oefenen op de economi sche situatie in Nederland. Reeds thans, zo zei hij o.m., bestaat een zeer ernstige kapitaalschaarste. Hij vroeg zich af of onder deze omstandig heden in de eerste plaats de woning bouw voldoende zal kunnen worden ge financierd. Kapitaalschaarste, waar schuwde hij, heeft al eens eerder in de na-oorlogse periode werkloosheid in het bouwbedrijf veroorzaakt. Het klemt daarom temeer, meent hij, nu de bouwkosten in de hand te houden en zorg te dragen voor opvoe ring van de produktiviteit. Met betrek king hiertoe releveerde hij de instelling van het economisch instituut voor de middenstand. Hij deelde mede, dat dit jaar om de rationalisatie te bevorde ren een opleiding van organisatiedes kundigen-arbeidsanalisten in het leven Advertentie Koningin Juliana en prins Bernhard lijn woensdag voor een kort bezoek naar Oostenrijk vertrokken. Zij zijn 's ochtends per vliegtuig naar Mün- chen gereisd, vanwaar de koningin per trein naar Sankt Anton is gegaan, waar de oudste drie prinsessen sedert enkele dagen de wintersport beoefenen. De koningin zal enkele dagen in Sankt Anton verblijven en 7 januari per trein met de prinsessen Irene en Margriet terugkeren. Prinses Beatrix zal daar na nog enkele dagen met studiegeno ten in Sankt Anton blijven. De konin gin is woensdagavond in Sankt Anton aangekomen. De drie prinsessen wa ren aan het station. Met het oog op het particuliere karakter van het be zoek was er geen officiële ontvangst. Prins Bernhard is van München per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een prive- bezoek zal verblijven. De prins is vroeg in de middag met het door hemzelf bestuurde vliegtuig op het vliegveld Schwechat aangekomen, waar hij werd ontvangen door de Nederlandse gezant In Wenen, dr. Star-Busmann. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft tot nu toe voor negentien bouwobjecten, waar proeven worden genomen met doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden, een bijdrage verleend. In totaal zijn er ongeveer 60 objecten, die voor een der gelijke bijdrage in aanmerking komen. Er is een bedrag van 2 miljoen gulden voor dit doel beschikbaar. De objecten, waarvoor nu een bijdrage is verleend, liggen in de gemeenten: Franeker, Hoogeveen, Wormerveer, Haarlem, Hil versum, 's Heer-Arendskerke, Wolf- aartsdijk, Kattendijke, Vlisslngen, Grijps- kerke, Heerlen, Brunssum, Sittard en Middelburg. In het klooster van de Paters der Heilige Harten te Bavel, Nieuw-Ginne- ken, is vrij plotseling overleden pater Justinianus Born SS.CC. De begrafenis zal zaterdag geschieden op het klooster kerkhof te Bavel. Pater Born werd geboren te Den Hel der 11 december 1888. Na de gymnasiale studies trad hij in de Congregatie der HH. Harten en legde zijn geloften af op 8 september 1911 te Tremelo (België). De priesterwijding ontving hij te Simpelveld 25 juli 1915, waarna hij werkzaam was in de Damianus-stich- ting te Grave. Van 1919 af heeft hij de meeste jaren van zijn priesterleven doorgebracht in het klooster van Bavel. Van 1931 tot 1940 was hij kapelaan in de parochie van de H. Bonifatius te Heij- plaat-Rotterdam en van 1946 tot 1947 verrichte hij assistentiewerk te Nuland. De voor de tentoonstelling E-55 ge bouwde Energiehal te Rotterdam (ge legen naast het Ahoygebouw) is gisteren door de voorzitter van de raad voor de lichamelijke opvoeding, dokter J. G. Bosma, in gebruik genomen als zaal voor de beoefening van binnensporten. De overdracht geschiedde, in aanwezig heid van de burgemeester en enkele wethouders, door de wethouder van Openbare Werken, tevens voorzitter van de stichting exploitatie Ahoygebouw, J. Meertens. De zaal is geschikt gemaakt voor ver schillende sporten. Er kunnen zeven basketballvelden in worden uitgezet, of acht volleybalvelden, drie korfbal- of handbalvelden, vijf tennisvelden of zes voor badminton. Verder kan de zaal worden gebruikt voor rolhockeywedstrij- den en voor de beoefening van de gym- nastieksport. Rotterdam had tot dusverre geen hal voor binnensporten, hoogstens was daar toe af en toe het Ahoygebouw beschik baar. zal worden geroepen en de cursus voor uitvoerders op het gebied van organi satie en efficiency verbreed zal worden. De heer Dura zei te betreuren, dat een ingewikkeld stelsel van wetten, be palingen, voorschriften en richtlijnen, zowel in de sociale als in de tech nische sector van het produktieproces onnodig hoog uitgegroeide kosten ver oorzaakt heeft. Naar zijn mening zou dit bestel vereenvoudigd kunnen wor den. Het is zijn stellige overtuiging, dat bfj alles teveel wordt gestreefd naar de hoogste mate van perfectie, tot in de Een nieuwe zendtijdverdeling voor de televisie is vastgesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschapperfbij zijn beschik king van 21 december 1956. Volgens deze beschikking wordt de televisie zendtijd met ingang van 1 januari 1957 gesteld op 12 uren per week, twee uren meer dan in 1956 werd toegewezen. In verband hiermede is de zendtijd van de AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA van 69 uren per jaar ge bracht op 84 uren per jaar; de zendtijd van de VPRO is van 23 uren opgevoerd tot 28 uren per jaar, terwijl aan de NTS 236 uren zijn toegewezen in stede van 198 uren per jaar. In de zendtijd van de kerkgenoot schappen is geen verandering geko men; dit zal eerst kunnen geschieden als de technische uitrusting van de NTS toelaat het aantal buiten-uitzen dingen uit te' breiden. Het taalboekje voor de lagere school, waarin het inmiddels berucht geworden kleinste details toe. Deze perfectie, al- opgenomen, is door de uitgever uit de thans wat in vele gevallen als perfectie wordt beschouwd, demonstreert zich ook in de overmaat van voorschriften, waar aan in het bijzonder het bouwbedrijf wordt gebonden. Dit jaar zal nogmaals, thans in over leg met de werknemersorganisaties (welk overleg reeds ver gevorderd is), een poging worden gedaan een sane ring op het gebied van de lonen tot stand te brengen, zo deelde de heer Dura voorts mede. De bedoeling is te komen tot verantwoorde basis- en ta riefbeloning, waarbij uiteraard bijzonde re aandacht wordt geschonken aan ga ranties, opdat het verantwoorde loon niveau niet wordt overschreden en een prijsverhogende tendens wordt voorko men. „Wanneer straks op dit gebied over eenstemming wordt bereikt, zullen onze organisaties een dringend beroep moe ten doen op de werkgevers in onze be drijfstak om ondanks alle moeilijkheden, niet het minst door de zuigkracht van andere bedrijfstakken op de arbeids markt, de loonsanering in het bouwbe drijf tot werkelijkheid te brengen. Dan pas mag worden verwacht, dat onze loonpost minder een zorgenkind zal zijn dan thans het geval is en dit niet al leen omdat op dit terrein nu uitsluitend de werkgever verantwoordelijk wordt gesteld, waarvan wij onbegrijpelijk ge noeg nog dagelijks de gevolgen onder vinden". verkoop genomen. Het innemen van de reeds verspreide exemplaren van dit boekje, waarvan si'ids 1935 niet minder dan 34 drukken zijn verschenen is ech ter praktisch niet uitvoerbaar. De minister van justitie, prof. Samkalden heeft dit medegedeeld naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid van Rijckevorsel (K.V.P.). De bewindsman sluit zich geheel aan bij de afkeuring, die reeds in 1951 door de Tweede Kamer over dit verhaal is uitgesproken en betreurt het, dat sinds dien nog een vijftal nieuwe drukken zijn uitgegeven. Voor een strafrechtelijk in grijpen bestaat echter z.i. geen voldoen- C aanleiding. In de regeling voorziening voor blin den zijn enige verbeteringen aange bracht. De wijzigingen hebben betrek king op het zogenaamde plafond en de normatieve uitkeringen. Het plafond is voor kostwinners In alle gemeenteklassen verhoogd met ƒ2.50 en de normatieve uitkering met f 1.90 per week. Voor kostgangers en bij ouders in wonende blinden boven 30 jaar bedra gen deze verhogingen resp.: 1.75 en f 1.40; voor bij ouders inwonende blinden beneden 30 jaar resp. ƒ1.25 en 0.95. Deze verhogingen treden in werking met terugwerkende kracht van 27 aug. 1956 af. Premier Nehroe van Indië heeft zijn gast Tsjoe en Lat van de Chinese Volksre publiek dezer dagen het waterkrachtstation te Bhakra Mangal laten zien. Links de Chinese maarschalk Ho Lung. Allen dragen hier stalen veiligheidshelmen. Aavertentle versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIEI UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product Voor skispringen moet je, behalve over een feilloze skitechniek, ook nog over stalen zenuwen beschikken. Kijkt u maar naar deze foto van de Finse springer Eino Kirkonen tijdens een sprong in Innsbruck Een merkwaardig spel van de En gelsman Sutton Vane „Uitvaart" ge heten, heeft gisteravond een zeer boei ende TV-opvoering gekregen. Het spel speelt op de grens van leven en dood en tekent een aantal mensen die zich bezighouden met de laatste, grootste vragen. Op dit „schip" tussen leven en dood ziet men hoe de maskers vallen, wat de laatste moeilijkheden zijn voor de verschillende karakters. Leerstellig neemt de schrijver een uitgesproken standpunt in, hij preten deert eigenlijk niet meer dan een ern stige overweging te geven, zij het in een niet gebruikelijke vorm. Van zijn eerlijke bedoelingen kan men zich wel overtuigd houden. En stotend was het geheel zeker niet. Integendeel, naast een boeiende werd het zeker ook een ernstige avond. Dat het anderzijds een volkomen over tuigend spel was, kunnen we nu ook weer niet zeggen. Daarvoor waren er naast zeer sterke, toch ook weer te veel zwakke gedeelten. Het verrassen de strak volgehouden begin was wel het sterkst, later werden verschillende the ma's te langdradig en te vaag uitge werkt. Overtuigend in het spel is wel de knappe karaktertekening. Het gevoel van mededogen met de mensheid en de zeer fijne humor die er uit spreken zijn daarnaast belangrijke factoren. Onder regie van Kees van Iersel werd er een voorstelling van allure van gege ven. Er was een zeer eenvoudige maar heldere en geconcentreerde mise en scène, er werd zowel voor de camera's als in het algemeen goed geacteerd. Het beeld was vaak zeer verrassend en steeds wisselend en er werden, zoals bij deze regisseur te verwachten was, weer verschillende geslaagde experi menten met beeld en geluid onder nomen. De verschillende medespelenden ka rakteriseerden meestal hun rollen goed. De bijzonder ingehouden maar toch overtuigende Scrubby van Herbert Joeks was heel geslaagd. De debutante Sonja Brill speelde Ann wel goed maar was toch iets te nadrukkelijk. Dat was niet het geval met Ton Lensink als Henry, een knappe creatie. Verrassend goed waren de Tom van Henk van Ulsen en de William van Sieto Hoving. Loudi Nijhof speelde de leeghoofdige laaghartige oudere vrouw met al het raffinement van een grote toneelcarriè re. Aaf Bouber ontroerde als de sim pele juffrouw Midget. Hans Tiemeijer en Rob Milton waren ware antipoden, de scène tussen hen beiden behoorde tot de sterkst gespeelde van het stuk. De radio is er gisteren als de kippen bij geweest de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mr. G. v. Hall, te interviewen. Dat geschiedde in een ge meenschappelijke uitzending van NCRV en VARA in het begin van de avond. Uiteraard kon de nieuwe gezagdrager nog niet veel zeggen maar typerend was zijn motivering waarom hij de be noeming aanvaardde: omdat hij veel van Amsterdam houdt en hoopt er veel voor te kunnen doen. J. v. S. Voor de AVRO speelt vanavond het Omroepkamerorkest o.l.v. Roelof Krol. De hoboïste Evelyn Rothwell, echtge note van de bekende Engelse dirigent Sir John Barbirolli, speelt het Hobocon cert van Domenico Cimarosa. (402 m 20.05 uur). Het Nationaal Orkest speelt voor het Franse Nat. Progr. en voor Paris Inter o.l.v. Manuel Rosenthal o.m. de Balletsuite Psyché van Maurice Thi- riet. Henriette Faure speelt het Concert voor de linkerhand van Maurice Ra- vell. (347 en 1829 m 20 uur). Voor Luxemburg speelt het Symfo nieorkest Henri Pensis o.m. de Eerste symfonie van Beethoven en Les ta bleaux d'une exposition van Moussorgs- ky, (1293 m 22.15 uur). Het Kamerorkest van Lausanne speelt o.l.v. Jean Martinon voor Sottens o.m. de Petit Suite van Roussel. Gé- rard Jarry speelt het Concert K.V. 440 van Mozart. (392 m 21.25 uur). Pater D. A. Linnebank O.P., promotor van de Rozenkranskruistocht in Neder land, is ter observatie opgenomen in de St. Maartenskliniek te Nijmegen. Pater Linnebank is reeds enkele weken ziek. De heren A. Heijn, J. Legerstee, P. Lig- tenstein en Fr. Schuddeboom, tot dus verre adjunctdirecteuren bij Albert Heijn te Zaandam, zijn per 1 januari 1957 be noemd tot directeur der vennootschap. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voorbepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens l4 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons I niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke I beantwoording der brieven. r IJ C. J. B. Kan tegen de zin van de huiseigenaar de bewoner van een huis het huurrecht afstaan aan iemand anders, dus een huizenruil tot stand brengen? Antwoord: Zoals u ziet hebben wij uw vraag aldus verkort weergegeven. Wij moeten u helaas teleurstellen: zonder medewerking van de huiseigenaar, de verhuurder, kunt u de huur niet over doen. Hoogstens zou de gemeente ten behoeve van de komende man het huis kunnen vorderen, doch men gaat daar slechts in uiterste noodzaak toe over. Wij raden u dus aan om in dezen met het huisvestingsbureau contact op te ne men. De gemeente heeft wat de vorde ring betreft een volkomen autonome bevoegdheid; zij is of kan daartoe niet door het rijk worden verplicht. J. N. R. Wij hebben een twee ling en nu kibbelen wij met een kennis over de vraag welk van de twee kinderen de oudste is. A. is geboren 14 november 6.45 uur, J. ook op 14 november, maar om 13.45 uur. Wie is nu de oudste? Antwoord: Wij begrijpen niet wat de moeilijkheid is: degeen die het eerst 'geboren is, geldt natuurlijk altijd als de oudste. N. L. Th. D. Wie kan de laatste bewerking maken voor door mij vervaardigd houtsnijwerk? Antwoord: Een adres voor het afwerken van houtsnijwerk in Haarlem of Leiden kennen wij niet. Informeert u eens bij de fa. Sinderam Co., Herengracht 358, Amsterdam-c. A. S. Mag of moet men bij het damspel ook achteruit slaan met een gewone steen? Antwoord: Als men kan slaan, moet men slaan, ook al is dit achteruit, zo wel met gewone steen als met dam. Huiselijk wijkt men van deze regel wel eens af, door vooraf te bepalen, dat achteruit slaan met een gewone steen niet mag, maar dat is buiten de spel regels om. H. G. H. v.—v. L. Stelt een 3-tal vragen over de behandeling van een cyclame. Antwoord: Tijdens de bloei moet eens per week kunstmest gegeven worden. Uitgebloeide bloemen en geel geworden bladeren verwijdert men. De gehele steel met uitgebloeide bloem trekt men er voorzichtig uit, dus niet afknippen. Geel geworden bladeren buigt men naar beneden, waardoor ze gemakkelijk los laten. Indien het met de bloei gedaan is, wordt de plant in een ongestookt ver trek geplaatst, wel in het licht. Geef nu slechts weinig water en vooral geen mest. Zodra nieuwe groei wordt waar genomen, kunt u weer wat meer water geven en zonodig de plant verpotten in een mengsel van 2 delen kleizodengrond, 2 delen bladgrond en een deel turf molm. Dezelfde gegevens betreffende de azalea. Azalea's moeten tijdens de bloei toed vochtig gehouden worden, eens in e veertien dagen mest en eens in de week in een emmer lauw water ge plaatst worden. Uitgebloeide bloemen en geel geworden bladeren verwijdert men direct, gewoon door af te snijden. Die lichtgroene scheutjes naast som mige bloemen moeten eveneens direct verwijderd worden. Eventuele vrucht beginselen dienen eveneens verwijderd te worden. Dit alles om uitputting van de plant te voorkomen. Na de bloei wordt de plant in een ongestookt ver trek geplaatst, goed in het licht. We ge ven nu minder water, maar voorkomen het uitdrogen van de potkluit. Bloem- e pogingen om de zakelijke infor matie, die de kalender beoogt te geven, te verenigen met het fraaie uiterlijk, dat, zoal niet de huiskamer, dan toch de kantoorwand kunnen sie ren, worden van het jaar naarstig voort gezet. De firma Elias, die het vorig jaar met haar kalender veel succes heeft gehad, heeft wederom een vier tal reprodukties gekozen van moderne Nederlandse schilders: Benner, Diede ren, Frieda Hunziker en Kruyder; bij zonder fraaie reprodukties, die het al leen al om hun kleuren in het moderne interieur goed zullen doen. Ditmaal zijn de kalenderbladen afwisselend zwart met grijze opdruk en wit, een geraffi neerd geheel. De Benzine en Petroleumhandel Mij N.V. te Amsterdam heeft ook moderne Nederlandse kunstschilders gereprodu ceerd, de kleuren gematigder, de voor stelling minder non-figuratief, maar druktechnisch wederom bijzonder in- D 54 Een blonde juffrouw met een verveeld ge zicht vertelde hem onverschillig, dat hij voor haar part nooit meer weg hoefde te gaan; maar het was nu eenmaal gebruikelijk dat 's avonds bij sluitingstijd de bezoekers vertrokken. „Dus ik kan de hele dag blijven", deed Shane verheugd. „Ziet u," vertrouwde hij haar breedsprakig toe, „ik ben een gepensioneerd leraar in de geschiedenis en ik heb nu alle tijd om mij toe te leggen op de kanten van het vak, die mij persoonlijk interesseren. Ik stel bijvoorbeeld zeer veel belang in de physiognomie van verschillende historische figuren en aangezien die binnen de muren van dit gebouw, ik mag wel zeggen: bij wagonladingen worden aangetroffen..." Hij lachte krakend om zijn eigen grapje. Het meis je knikte ongeduldig. „Nou, dan gaan we maar es kijken, zei Shane. Hij lichtte even zijn zwarte bol hoed op en schuifelde verder. De gids die al met een grote groep mensen stond te wachten om een nieu we rondgang te beginnen, stopte hjj een overdre ven grote fooi in de handen. „Ziet u," zei hij ver trouwelijk, „ik ben ervan overtuigd, dat het heel interessant moet zijn om onder uw hoede deze mooie verzameling te bezichtigen. Maar ik ben hier eigen lijk gekomen voor studie-doeleinden en dan vrees ik dat een rondleiding toch wel een beetje vlug zal gaan. Ik ben namelijk gepensioneerd leraar ge schiedenis en nu ik al mijn tijd voor mijzelf heb, wijd ik mij aan mijn hobby, de physiognomie van verschillende historische figuren. Daarom zou ik bij sommige beelden wat langer willen vertoeven, als u daar geen bezwaar tegen hebt. De juffrouw aan het kaartjesloket zei me, dat ik desnoods wel de hele dag kon blijven. Dat is toch zo?" De gids, gewend aan vreemde bezoekers en al lang blij met de grote fooi, knikte grootmoedig. „U doet maar, meneer!" „Dank u wel, dank u wel!" Verheugd nam Shane zijn hoed af en begon zijn rondgang. Twee uur later zat hij doodmoe en al veel min der enthousiast op een bankje tegenover Columbus, die met zijn uitgestrekte vinger Amerika stond te ont dekken. Nauwkeurig had Shane zaal voor zaal af gewerkt en hij was nog lang niet aan het eind. Elk beeld had hij lange tijd bekeken; telkens probeerde hij zich zoveel mogelijk te herinneren hoe de situatk was geweest tijdens zijn eerste bezoek, dat hij als verslaggever onder leiding van de gids had gemasjft. Hij was er geen steek mee verder gekomen. In zyn gedachten telde hij uit hoeveel zalen hij nog moest af werken en hoe lang hem dat nog zou kosten. Als hij in dit tempo doorging, zou hij misschien juist voor sluitingstijd klaar zijn, schatte hij. Maar dat zou inhouden, dat hij de laatste zaal, de zaal der verschrikkingen, misschien heel vlug zou moeten af werken of zelfs maar voor de helft zou kunnen doen. En Shane vermoedde dat juist in die zaal :.ijn groot ste kans op slagen lag. Daarom besloot hij zijn route te wijzigen en eerst de zaal der verschrikkingen af te werken. Hij begon met een vluchtige rondgang waarbij hij elk beeld slechts een kort ogenblik op pervlakkig bekeek. Maar na die ene rondgang voel de Shane geen vermoeidheid meer. Hij wist dat hij hier de bevestiging zou vinden van zijn vage gevoe lens. Er was iets vreemds in deze zaal en niemand kon dat Shane meer uit het hoofd praten. Hij begon met de beelden van Patterson, Burke en Cathy Gray. Tenslotte stonden die het nauwst met de hele affaire in relatie. Maar de onbewogen wasgezichten staarden hem nietszeggend aan. Shane sloot enkele seconden de ogen, probeerde alles te vergeten en opende toen zijn ogen weer: Patterson, Burke, Cathy Gray. Niets. Geen enkele verklarende lichtstraal drong door in het duister van zijn vage gevoelens. Het ontmoedigde Shane, want diep in zijn hart had hij erop gerekend, dat hij bh deze drie beelden de oplossing zou vinden. Zou het tóch nog allemaal verbeelding zijn? Met moeite zette Shane die ver onderstelling van zich af. Hfj zou nog eens langs alle beelden lopen, deze keer wat langzamer. Er waren niet meer dan tien bezoekers in de zaal, maar uit een andere zaal klonk het harde stemge luid van de gids en het verwarde stemmengeroes van de groep bezoekers, die hem volgde. Shane bleef bij het begin van de zaal wachten. Als hij zich bij de groep aansloot, zou hij zich misschien de vorige keer beter kunnen herinneren. Na een paar minuten drom den de mensen binnen. Shane stelde vast, dat in de moppen van de gids sinds de vorige keer niets ver anderd was. Alles was nu weer bijna als toen. In zijn gedachten hoorde Shane de opgewonden meisjes stemmen en het snerpende geluid: „Meisjès!" Daar was dan weer Kemmler, de eerste man die In de staat New York op de elektrische stoel ter dood werd gebracht. Shane herinnerde zich, dat hij er toen wat langer bij stil was blijven staan. Kemm lerShane haalde de schouders op en liep verder. Cleopatra en Marcus Antonius. Goed stuk werk. Dat had hij de vorige keer ook al gedacht. Brennan had hem eT vannacht nog om uitgelachen: „Is Cleopatra soms een vriendin van je vrouw, dat je 'r zo goed kent Lincoln en diens moordenaar Booth. Van Lincoln's broekspijp had hij destijds een stukje was gepikt. Als je goed keek kon je het nóg zien. Booth was goed gemaakt, dat viel Shane telkens weer op. Daar had Brennan vannacht ook een sarcastische opmer king over gemaakt: „Om nou te zeggen: hé daar heb je Booth ooknnnééé!" Gèk eigenlijk. Shane was ervan overtuigd, dat Cleopatra en Booth verreweg de beste beelden van deze zaal waren. Misschien dat Burke daar ook bij hoorde, voorzover Shane hem zich van de foto's herinnerde. Maar dat was eigenlijk geen wonder, men kende Burke hier door en door. Maar met Cleopatra bijvoorbeeld was het een heel ander ge val. Shane vroeg zich af hoe men nu Cleopatra wèl zo had weten te maken dat zij overeenstemde met de voorstelling, die hij er zich van gemaakt had, terwijl Cathy Gray, die men hier goed gekend had, nauwelijks enige gelijkenis toonde. Op dat moment was het of er iets explodeerde in Shane's hersens. f Wordt vervolgd drukwekkend uitgevoerd. De platen staan steeds in het midden, de kalen- dergegevens erboven en eronder; het geheel is daardoor iets minder sober geworden. Ook de Koninklijke drukkerij Erven J. J. Tijl in Zwolle geeft zes kleurenre- produkties, steeds in een andere druk techniek uitgevoerd. Ook deze zijn zeer goed geslaagd. Als geheel is de kalen der wat minder. De Nederlandse Spoorwegen zetten eveneens een traditie voort: wederom reprodukties van schilderijen, die iets met de ijzeren weg hebben uitstaan. Voorts is het reeds lang gewoonte kunstschilders illustratoren, teke naars een gehele kalender te laten ver zorgen. Zo heeft F. J. D. Boers even de kalender van Senefelder met 'n aantal fraaie aquarellen, op Spanje geïnspireerd gesierd, en W. G. Hofker, heeft zes ge kleurde tekeningen fragiel-poëtisch van sfeer, afgestaan voor de kalender van de Nederlandse Middenstandsbank. Van Huib Mierck zijn een zestal gouaches, Griekse stadsgezichten en landschap pen voor de kalender van de Nillmij. Jan van Anrooy heeft kleurige pren ten gemaakt voor de Centrale Raiffei- sen-Bank te Utrecht. De Zuid-Neder landse Drukkerij te Den Bosch heeft aardige drukken naar houtblokken van H. P. Doebele. J. P. Voerman heeft voor de kalender van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam zeer nauw keurig een aantal vruchten getekend. H. E. Roodenburg heeft voor H. J. Ree- sink te Zutfen een aantal potloodteke ningen, stadsgezichten, gemaakt, en A. G. Luttge-Deetman heeft dat voor de Nederlandse Lloyd gedaan. Eppo Doeve heeft twee kalenders voor zijn rekening genomen: die van de N.V. Verenigde Touwfabrieken en die van Phs. van Ommeren. Vrijwel al deze kalenders volgen trouw het traditionele type, hetgeen niet als een nadeel ge signaleerd hoeft te worden. Een van de interessantste kalen ders is die van de N.V. de Arbeiders pers, waarvoor men letters en cij fers uit de verschillende perioden van de drukkunst heeft gebruikt: ook door de toegevoegde tekeningen is het een typografisch boeiend geheel geworden. De K.L.M. heeft van het jaar voor haar kalender kleurenfoto's gekozen, waarvan er een aantal, de Markense meisjes bijvoorbeeld, en „Kunst van de Ndebelestam" in Afrika en de avond foto's van Londen en New York opval len door de zeer geslaagde toepassing van kleur in de fotografie. Fraai is ook de kalender van de Ba taafse Petroieum-Maatschappij, waar van de titel „De schelp is de kunst", reeds voor zichzelf spreekt: de repro dukties zijn fraai en de typografische verzorging is met smaak gedaan. vorming hier afwachten; deze kan men bevorderen door geregeld te blijven spuiten. Pas als de knoppen beginnen te werken, houdt u op met spuiten en gaat de plant naar de verwarmde ka mer, zover mogelijk van de kachel ver wijderd. Uit de pot gegroeide planten worden na de bloei verpot in een meng sel van grove bladaarde, turfmolm, grof zand en wat oude mest. Li L. K. Ik bewoon mijn huur woning sinds 1934. Met toestem ming van de toenmalige eigenaar heb ik tussen mijn schuur en de keuken een zg. bijkeuken laten ma ken. Van Bouw- en Woningtoezicht heb ik thans bericht gekregen, dat ik dit optrekje moet laten verwijde ren. Kan deze instantie mij daartoe dwingen en wat zijn voor mij de gevolgen bij een evt. weigering? Ik zou ook gaarne willen weten, waar om dat niet mag. AntwoordTen aanzien van het bouwen, het geheel of gedeeltelijk vernieuwen, veranderen of uitbreiden van een wo ning zijn stringente gemeentelijke voor schriften gemaakt teneinde de in Ne derland beschikbare bouwmaterialen en werkkrachten in de bouwvakken geheel te reserveren in vtrband met de wo ningnood. U hebt deze bepalingen over treden en de ingevolge de Woningwet vereiste schriftelijke vergunning voor een zodanige bouw niet gehad. Dit kan leiden tot een afbreken op uw kosten als u zelf e.e.a. niet ongedaan maakt en bovendien zou de verboden hande ling kunnen worden gestraft met hechte nis van maximaal 2 maanden of geld boete van maximaal 300. G. M. W. V. Heeft u het recept van chocoladepasta zoals dit in de winkel verkocht wordt? Antwoord: Neen, maar wij laten hier een zeer goed recept volgen. 50 g. ca cao, 125 g. suiker of 75 g. suiker en 50 g. stroop, 20 g. boter of margarine, 1% dl. melk. De cacao met suiker ver mengen. Melk aan de kook brengen, cacao erin strooien. De klontjes weg- roeren en de vloeistof van het vuur nemen. De boter of margarine (en de stroop) door het iets afgekoelde meng sel roeren. De massa laten opstijven. Als broodbelegging kan men ook ge bruiken een chocoladecrème, die men bereidt door 100 g. boter of margarine tot „room" te roeren en op smaak te maken met ongeveer 75 g. suiker en 30 g. cacao. Een paar eetlepels water of melk erdoor geroerd maken de crème smeerbaarder en minder machtig. Eventueel kan het besmeren van hett brood met boter achterwege gelaten worden. H. J. A. v. d. B. Als een man uit zijn tweede huwelijk een kind heeft en uit z'n eerste huwelijk drie, erft het eerstbedoelde kind dan mee met de andere? En hoe staat het met de rechten van de tweede echt genote? Antwoord: Een tweede echtgenote kan niet meer rechten verwerven op de goederen van haar echtgenoot (door hu welijk en door vererving) dan het min ste wat een der voorkinderen erft, met een maximum van Vt. De kinderen er ven allen voor gelijke delen van hun vader. De conclusie is dus, dat al uw bezittingen gelijkelijk over uw weduwe en uw kinderen zullen worden ver deeld, zodat ieder van hen 1/5 ontvangt. Zou u 1 kind uit het eerste en 1 kind uit het tweede huwelijk hebben gehad, dan zou uw vrouw het maximum van y, en de beide kinderen ieder de helft van hebben gekregen. De vraag van B. M. A. B. en G. de K.: „Als man en vrouw zijn over leden en de ouders van dit echtpaar leven nog, wie erft er dan wrat? Kunnen de ouders ook onterfd wor den?" is helaas onjuist beantwoord. Wij bieden de belangehbbende le ur (s) daarvoor onze verontschul digingen aan en geven hier de juiste tekst: Onderscheiden moet worden het erf recht bij versterf en het testamentaire erfrecht. Dat wil zeggen: indien de erf later geen testament heeft gemaakt, geldt het erfrecht bij versterf, indien hfj evenwel bij testament over zijn na latenschap heeft beschikt, dan worden de rechten der erfgenamen door het testament bepaald. Bij het erfrecht bij versterf geeft de wet aan in welke volg orde wettige en natuurlijke bloedver wanten en de echtgenoot tot de erfenis geroepen worden. Daarbij worden vier groepen onderscheiden. De eerste groep van erfgenamen bestaat lit de bloedverwanten in de rechte nederda lende lijn en de echtgenoot. De tweede groep bestaat uit ouders, broeders, zusters en afstammelingen van deze. Voor de vraag onder beantwoording zullen we deze groep nader moeten be zien. We nemen dan het geval, dat de langstlevende der echtgenoten is ge storven, zonder broers en zusters ach ter te laten. Alleen zijn of haar beide ouders zijn in leven. De erfenis komt dan aan ieder der ouders voor de helft. De vraag „kunnen de ouders ook ont erfd worden" moet aldus worden be antwoord: de erflater mag noch bij gif.e onder de levenden, noch bij uiter ste wil beschikken over het wettelijk erfdeel, dat is dat gedeelte der goede ren dat aan' de bij de wet geroepen erfgenamen in de rechte linie wordt toegekend. Ook de ouders hebben een wettelijk erfdeel, dat de helft bedraagt van hetgeen hen volgens de wet bij ver sterf toekomt. Uw ouders kunnen dus ieder aanspraak maken op V< van uw nalatenschap. Voor het overige mag de erflater over zijn goederen naar goed dunken beschikken. A. K. Mijn vrouw is 65 jaar ge weest, maar ik ben nog geen 65 jaar. Komen we in aanmerking voor staatspensioen? Antwoord: Neen, als u niet invalide bent en uw vrouw dus niet als kost- winster is aan te merken, moet u wach ten tot u wel 65 jaar bent. Tot zolang bent u ook premieplichtig. G. J. Z. Ik zou gaarne iets na ders willen weten over het Japanse smartegeld voor krijgsgevangenen. Antwoord: Toen wij doende waren na dere inlichtingen hieromtrent in te win nen, verscheen in de dagbladen de me dedeling, dat wat betreft het smartegeld van de door u bedoelde categorie ge vangenen, binnenkort nadere inlichtin gen zullen worden .egeven. Nog even geduld s.v.p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7