Maleters mannen strijden door in Hongarije Is Imre Nagy op de Krim President van Oostenrijk dr. Th. Körner overleden Ali Sastroamidjojo vraagt de Masjumi om respijt Alle verloven in gebied van West-Java ingetrokken Vrachtauto op de kop in een sloot n Onrust in Bulgarije Geen haastige spoed Moeilijkheden rond Gary Davis Noodlanding gemaakt op Schiphol Communistisch hlad erkent: Dodenwacht in Port Said Was redding van Alpinisten toch mogelijk geweest Benzine acht cent duurder (jee MORRIS êefjwyou &y! Het weer ZATERDAG 5 JANUARI .1957 80ste JAARGANG No. 26797 Het communistische Hongaarse dagblad „Nep Szabadsag heeft gisteren toegegeven, dat hleine groepen verzetsstrijders, die zich de „Partisanen van Pal Maleter" noemen, twee maanden na het begin van de Hongaarse opstand nog steeds doorvechten. Het hlad meldt, dat de verzetsstrijders „on geregeldheden veroorzaken in Transdanubië, westelijk Honga rije." Generaal 'Pal Maleter, de ..held van Boedapest" en minister van oorlog in het kabinet van Imre Nagy, is in de nacht van 3 op 4 november op verraderlijke vvijze door de Russen gearre steerd. Men heeft sindsdien niets meer van hem vernomen. „Nep Szabadsag" deelt mee, dat de partisanen, die Maleters naam hebben aangenomen, een gespan nen toestand hebben veroorzaakt in Varpalota. De Hongaarse po litie heeft hij de ingang van een mijnschacht in die buurt „grote hoeveelheden wapens" in beslag genomen. Volgens de correspon dent van United Press wordt er nog steeds gevochten in de streek rond Miskolc, Pecs en het Bala- ton-meer. Auto's en vrachtwa- wagens, met kogels doorzeefd, werden gisteren Boedapest bin nengesleept om daar te worden gerepareerd. Frans oud-minister op bevel van Beria vermoord °P 83-jarige leeftijd is gistermiddag In zijn ambtswoning te Grinzing, een voorstad van Wenen, plotseling over leden dr. Theodor Körner, president Van Oostenrijk. Dr. Körner is vorige zomer getroffen door een hartaanval, waarvan hij nimmer geheel is hersteld. Van gistermorgen acht uur tot 's mid dags één uur heeft hij nog zoals ge woonlijk op zijn bureau in Wenen ge werkt. President Körner, die uit een adellijke familie stamt en die tijdens de Eerste Wereldoorlog generaal in het keizerlijk en koninklijk leger werd, is op 27 mei 1951 tot Oostenrijks staats hoofd gekozen als kandidaat van de sociaal-democratische partij. Zijn een voud en zijn soberheid waren spreek woordelijk. Als hij in het openbaar ver scheen, droeg hij zelden de talrijke on derscheidingen, waarmee hij is be giftigd. Zijn ambtstermijn zou op 20 juni a.s. aflopen. Het werd in verband met zijn gezondheidstoestand al enige tijd onwaarschijnlijk geacht, dat hij zich herkiesbaar zou stellen. De presidents verkiezingen, die oorspronkelijk in mei zouden worden gehouden, zullen nu wel worden vervroegd. Kanselier dr. Julius Raab zal intussen als waarnemend pre sident optreden totdat het parlement een uit drie leden bestaande presiden tiële raad zal hebben benoemd. Presi dent Körner is zowel tijdens het Dollf- fuss-regiem als na de „Anschlusz" door de naziV enkele keren gevangen ge nomen. Sumatraanse crisis opgelost Twee doden KUSTVAARDER „BOUNTY" In moeilijkheden, doch veilig binnengebracht Strijd om de macht Beroep op Simbolm Toch minister voor Overzeese rijksdelen Dr. Vixseboxse genoemd als kandidaat ■HHI Lionel Terray: „Er is een fout begaan" Met ingang van maandag Professor uit Sofia vlucht naar Turkije Sociaal commentaar •A Wereldburger onder medisch toezicht geplaatst Aanhoudend zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. JA pest heeft gisteren mee- faarfl fü chauffeur in de Hon- J 'k we^ns verboden wa- St U T° is v.-.roordeeld en te rechtgesteld. In oostelijk Hongarije zjjn twee personen wegens „het veroorzaken van relletjes" tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Boedapest zou oud-premier Imre Nagy Roemenië, waarheen hjj na het aan de macht komen van Kadar was gevoerd, hebben verlaten en zich wel licht op de Krim in de Sovjet-Unie be vinden. Hoewel er van verscheidene medewerkers van Nagy, die tegelijk met hem werden weggevoerd, berichten zijn ontvangen, heeft men van de oud- Premier zelf de laatste tijd niets ver nomen. Het vakverenigingsorgaan „Nepa- *arat" heeft er gisteren op aangedron- £en> dat de gedragingen van de parle mentsleden voor en na 23 oktober net begin van de opstand worden on derzocht. „Het blijft een open vraag of alle afgevaardigden geschikt zijn om tot het aflopen van hun mandaat (in mei) leden van de Nationale Vergadering te blijven", aldus het blad. Ongeveer veertig vertegenwoor digers van politieke partijen en organi saties, die deelgenomen hebben aan de opstand in Hongarije, beginnen vandaag een driedaagse conferentie in Straats burg teneinde te komen tot de vorming van een Hongaarse revolutionaire raad". De raad zal zich ten doel stellen Hon garije te verlossen van het Sovjet-juk. Reuter verneemt in New York, dat de Verenigde Staten thans werken aan een nieuwe resolutie over Hongarije, waarin de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wordt verzocht een bijzondere commissie van onderzoek in het leven te roepen, die gegevens zal moeten verzamelen over de Hongaarse opstand. Pierre Hervé, oud-lid van het centra le comité van de Franse communisti sche partij, die vorig jaar uit de partij werd gestoten, heeft de beschuldiging geuit dat de vroegere Franse minister van bevoorrading Yves Farge indertijd op bevel van Beria vermoord is. Yves Farge kwam in maart 1953 bij een auto-ongeluk in Georgië om het leven. Hij had een jaar tevoren de Stalin-prijs ontvangen voor zijn medewerking aan de Wereldvredesraad". In 1953 was hij op Russische uitnodiging naar de Sovjet-Unie gereisd. Pierre Hervé heeft nu in een boek, dat getiteld is „Zijn God en Caesar communisten?", verklaard ervan „overtuigd" te zijn, dat het auto-onge luk waarbij Farge om het leven kwam opzettelijk veroorzaakt is door de chauffeur van de auto, waarmee hij reisde. Die chauffeur „was kennelijk een politiefunctionaris", aldus Hervé. Hij legt verband tussen het overlijden van Farge en de uitstoting van de par tijleiders Marty en Tillon, die vrienden van Farge waren, uit de partij. Hij bracht de nazi's eens in grote verlegenheid, toen zij hem wilden dwin gen persoonlijk anti-Duitse opschriften te verwijderen van de muren, waar ze 's nachts met witkalk waren aange bracht. Körner voldeed aan het bevel, blaar verscheen in vol generaalsuni form, ditmaal wei degelijk met al zjjn hledailles op. Vrijdagmiddag is een vliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden, dat op weg was van Leeuwarden naar Schiphol en bestuurd werd door kapt.-vlieger Van Gastel, door het uitvallen van de motor afgegleden en in een bouwland voor baan 23 op Schiphol neergekomen. De vlieger kwam met de schrik vrij. Een Hawker Hunter straaljager van de vliegbasis Leeuwarden heeft vrijdag middag ongeveer kwart voor vier een buiklanding gemaakt op Schiphol en is daarbij zwaar beschadigd. Het toestel, dat werd bestuurd door kapitein-vlieger W. van Gastel, was afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, en zou bij Fok ker in revisie worden genomen. Op 700 Voet hoogte boven Schiphol, maakte de straaljager zijn landingspatroon. Op dat ogenblik viel de motor uit. De vlieger kon niet veel anders doen dan zjjn toe stel, dat ernstig vaart minderde, zo snel mogelijk aan de grond te zetten. De Hawker Hunter raakte de grond in een weiland op plm. 500 meter afstand van het begin van landingsbaan 23, aan gene zijde van de Schipholweg. Het toestel schoot 300 meter door en kwam vlak bjj de aanloopverlichting van de lan dingsbaan tot stilstand. De schade kan worden hersteld. Op de vliegbasis Leeuwarden is on middellijk een onderzoek ingesteld naar de mogelijke oorzaak van het plotseling uitvallen van de motor. Onvoorzien ben zinetekort acht men niet uitgesloten. De 24-jarige ongehuwde chauffeur J. Vink en de achtjarige Tonnie Tuis, bei den uit Zwammerdam, zijn vrijdagavond te Gouda om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin zij zaten, in een diepe sloot terecht kwam. De chauffeur wilde drie fietsers inhalen en kwam dr arbij met de linkervoorwielen van de vrachtwagen in de berm van de weg terecht, de auto zakte weg, sloeg om en kwam op zijn kop in de brede die pe sloot aan de Voorwillens. De wiel rijders, die het ongeluk zagen gebeu ren, maar de zwemkunst niet machtig waren, voeren met een schuitje naar de plaats waar de auto was terechtge komen, doch zij konden de portieren niet open krijgen, opdat die zich had den vastgezet in de modder. Binnen een kwartier na het ongeluk waren politie, brandweer en kraanwa gen ter plaatse. De kraanwagen had de vrachtwagen in minder dan twintig mi nuten boven water, doch de beide in zittenden waren niet meer te redden. De stoffelijke overschotten zijn naar het Van Ittersonziekenhuis te Gouda ver voerd. Na een moeilijke tocht op de woe lige zee tijdens de afgelopen nacht is de IJmuidense sleepboot ..Hector" er vanochtend in geslaagd de ruim 400 ton metende Groningse kustvaarder ..Bounty" veilig binnen de pieren van IJmuiden te brengen. Het schip had gisteren om sleepboothulp verzocht, toen het ten gevolge van machinescha- de stuurloos ronddreef 50 mijl ten westen van IJmuiden. Het was op reis van Noorwegen naar Yarmouth. De „Hector" was direct uitgevaren. Vanochtend heeft de sleepboot „Nes tor" de kustvaarder binnen de pieren overgenomen. Het schip zal naar Am sterdam worden gebracht. Naar United Press in kringen van de P.N.I. te Djakarta verneemt, heeft pre mier Ali Sastroamidjojo aan het be stuur van de gematigde Islamietische party, de Masjumi, verzocht haar be slissing om de samenwerking met de andere coalitie-partijen te beëindigen op te schorten tot 21 jai uari. De pre mier hoopt dan te kunnen melden, dat de gezagscrisis op Sumatra is over wonnen. De waarnemend chef van de generale staf, kolonel Gatot Subroto, bevindt zich op het ogenblik in Me- dan om de situatie in Noord-Sumatra te bestuderen. Hij zou tevens een be zoek van zijn chef, generaal Abduiharis Nasution, voorbereiden. Of Ali Sastro amidjojo erin zal slagen de moeilijkhe den op Sumatra in zo korte tijd te over winnen, lijkt op. het ogenblik twijfel achtig. De Masjumi heeft overigens op zijn verzoek nog niet geantwoord. In middels wordt uit Bandung gemeld, dat de territoriale commandant van West-Java alle verloven in zijn gebied heeft ingetrokken. De aanleiding daar toe wordt niet vermeld. Door de legerwoordvoerder in Dja karta is medegedeeld, dat de staat van oorlog en beleg, die thans van kracht is in de provincie Zuid-Sumatra en de districten Tapanuli en Oost-Suma- tra van de provincie Noord-Sumatra, Twee Noorse soldalen van het Uno-leger staan voor het Noorse veldhospitaal in Port Saïd als dodenwacht bij het stoffelijk overschot van de Britse luite nant Moorhouse, die tijdens zijn gevangenschap overleed. geleidelijk aan van toepassing zal wor den verklaard voor het gehele eiland Sumatra. De berichten, dat de communistische partij ondernemingsarbeiders van Pe- matang Siantar, in Noord-Sumatra, be wapent, worden volgens het Islamieti sche dagblad „Abadi", in Medan beves tigd. Het in Padang verschijnende dag blad „Haluan" meldde, dat in Noord- Sumatra minstens vier gewapende groe pen om de macht strijden, nadat luite nant-kolonel Djamin Ginting in op dracht van de centrale regering de op standige territoriale commandant kolo nel Maludin Simbolon had afgezet. Het blad noemde de situatie „kritiek en vol gevaren." De commandant van het derde re giment, majoor Samosir. die zich ver zette tegen overste Ginting, heeft geen gevolg gegeven aan de order van deze laatste om naar Medan te ko men. Vooraanstaande figuren uit Ta panuli, het gebied waar dit regiment gelegerd is, hebben president Soekar- no telegrafisch doen weten, dat zij Samosir in Tapanuli wensen te hou den, met het oog op de gespannen toestand aldaar. Volgens andere berichten bevinden troepen van Samosir zich op een af stand van ruim twintig kilometer van Pematang Siantar, het gebied van het tweede regiment, dat Ginting trouw is gebleven. Een woordvoerder van de nieuwe commandant van Noord-Sumatra deel de mede, dat majoor Effendi, comman dant van de infanterieschool in Pema tang Siantar, van zijn functie is onthe ven, „omdat hij zich niet aan de nieuwe situatie kon aanpassen." Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben boven Tapanuli pamfletten uitgeworpen, waarin een be roep wordt gedaan op kolonel Simbo lon die zich in Lumbandjulu, in de buurt van het Tobameer zou bevin den om zich bij de militaire autori teiten te melden. In Djakarta werd gisteren gezegd, dat president Soekarno zou hebben ver klaard zijn plan voor een regeling van de crisis in het leger te zullen bekend maken, zodra Simbolon aan zijn oproep om naar Djakarta te komen, zou heb ben gevolg gegeven. Midden-Sumatra is nog steeds vast in handen van de militaire raad, onder leiding van luitenant-kolonel Ahmed Hussein. De gouverneur van Zuid-Sumatra, Wi- narno Danuatmodjo, heeft zich een persconferentie in Djakarta erover be klaagd, dat politieke figuren in zijn pro vincie een komplot tegen hem smeden om hem ten val te brengen. (A.N.P.-U.P.) (Van onze Haagse redacteur) Als kandidaat voor de in het kabinet open gebleven post van minister van Overzeese Rijksdelen wordt thans bij geruchte genoemd dr. J. Vixseboxse, eerste ambassade-secretaris bij de per manente vertegenwoordiging van ons land bij de Verenigde Naties. De heer Vixseboxse is van christelijk-histori- schen huize. Zijn vader mr. G. Vixse boxse is sinds 1946 lid van de Eerste Kamer. Hij zelf is sinds 1947 in de bui tenlands» disnef b.j Valburg Betuwe) werd vrijdag avond een Zwitserse truck met opleg ger door de trein NijmegenTiel ge grepen. Het overweghuis werd vernield. De bekende Alpinist Lionel Terray, die de leiding had van de eerste ver geefse poging om de twee studenten, Vincendon en Henry, op de Mont Blanc te bereiken, heeft gisteren bedankt voor het lidmaatschap van de gidsenvereni- ging van Chamonix. Hij meent, dat de vereniging veel eerder een expeditie te voet had moeten uitzenden en dat zij niet al haar hoop op de hefschroef- vliegtuigen had mogen stellen. Terray zal pas weer tot de vereniging toetre den als zij haar fout toegeeft en hem haar verontschuldigingen aanbiedt. Hij heeft in een interview met een krant verklaard, dat de slachtoffers hadden kunnen worden gered als er tij dig een expeditie te voet was uitge zonden. Hijzelf was op de dag, dat alarm werd geslagen, niet in Chamonix. Toen hij daar op 29 december aankwam, was hij verbaasd dat er nog geen red dingsploeg was vertrokken, omdat men een hefschroefvliegtuig als de enige red- dingsmogelijkheid beschouwde. Hij had diezelfde dag een reddingsploeg willen samenstellen, maar kreeg geen vergun ning omdat het te gevaarlijk werd ge acht. Als gevolg van de verhoging van het bijzondere invoerrecht en de daarover geheven omzetbelasting worden de prij zen van benzine ingaande maandag met 8 cent per liter verhoogd. Anton Minonof, docent aan de uni versiteit van Sofia, heeft gisteren in Turkije om politiek asyl verzocht na drie dagen tevoren heimelijk Turkije te zijn binnengekomen. Hij zei, dat drie Bulgaarse parlementsleden door Bul gaarse grenswachten zijn doodgescho ten, toen zij probeerden de Turks-Bul gaarse grens te overschrijden. Ér is een zuivering aan de gang on der Bulgaarse studenten te Sofia, aldus meldt het Poolse jeugdblad „Sztandar Mlodych", waarvan gisteren een exem plaar in Wenen is ontvangen. Studenten is de toegang tot de uni versiteiten ontzegd en is het lidmaat schap van de jeugdbeweging ontnomen wegens „vijandige opmerkingen tegen het communistische stelsel", aldus of ficiële mededelingen. (Van een bijzondere medewerker) In het begin van deze eeuw is op het gebied van de katholieke sociale organisaties een strijd uitgevochten, waarvan het dienstig kan zijn, er in deze dagen nog eens aan te herinneren. De opkomende katholieke arbeiders beweging stelde zich toen. gelijk nu, tot doel de kerstening van het arbeidersle ven. En daarbij wilde men volkomen terecht geen kanten van het leven uit zonderen. Ook toen werd reeds gesproken over begunstigende factoren als: verbetering van het woningpeil, vermindering van het drankmisbruik, meer verstandelijke ontwikkeling enz., allemaal taken waar van we tegenwoordig zeggen dat ze tot het standsorganisatorische deel van het algemene K.A.B.-werk be horen. Een bijzondere taak van die toen pas begonnen Volksbonden en Werklie denvereniging was het de vakorga nisaties te bevorderen. De ver bondenheid tussen de vakbewe ging en -de standsorgani saties (deze laatste naam moest toen nog worden uitgevonden) achtte men zo sterk, dat gestreefd werd naar diocesane vakbonden. Als redenen tot deze houding kan men vinden, dat elke vorm waarin het maatschappelijk vraag stuk zich openbaarde in diepste wezen was (is) te herleiden tot een godsdien stig vraagstuk. De behartiging van de godsdienstige belangen behoort op de eerste plaats tot de taak van de bis schop, en elke bisschop heeft bin nen het kader van de algemene ker kelijke wetgeving zijn eigen be voegdheden over de vorm waarin hij deze zorg wil gie ten, en dus moesten er diocesane vak bonden komen. Reeds vrij spoedig evenwel overwon het inzicht dat vakorganisatorische werkzaamheid een aangelegenheid is met zodanig landelijke aspecten dat een diocesane opsplitsing nodeloze kracht verspilling betekende en een rem op een gezonde ontwikkeling van een vak beweging, die in de verte de taak zag, een structuur-element te zijn in het ge heel van onze Nederlandse samenle ving. De onontkoombaarheid van de landelijke centralisatie werd daarbij derhalve aanvaard op het gebied dat men als meer materieel bezag, al bleef gelden dat ook alle vakbondsactiviteit moest berusten op de basis van de ka tholiek-godsdienstige levensbeschou wing. Na een halve eeuw ontwikkeling van het katholiek sociaal leven kan men zich de vraag stellen, waar om deze lijn niet is doorgetrokken ten opzichte van alle werkzaamheden met een sterk materieel aansprekende kant, maar een aantal dezer heeft voorbehou den voor diocesane activiteit. Juist binnen onze KAB immers kent men nog een aantal diocesane instituten waarvan een nationale cen tralisatie met gedecentraliseerde uit voering voor de hand zou liggen. Er zijn nog steeds vijf diocesane zie kenfondsen. diocesane woningbouwcen- trales enz. Aanvankelijk waren er zelf diocesane spaarkassen, terwijl ook de levensverzekeringmaatschappij Concor dia als een diocesane instelling is be gonnen. (Vervolg op pagina 6) *kclveTtemie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Engelse Suède Dames/Herenjasjes Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht. Zondag: Zon: 8.49-16.47. Maandag: Zon; 8.49-16.48. Maan: 10.42-22.54. Maan: 11.01 De gebeurtenissen rond Gary Davis, die nu reeds vier dagen zit opgesloten in het hoofdbureau van politie te Am sterdam, hebben eens te meer het schrijnend tekort in de Nederlandse vreemdelingenwet aangetoond. Deze overtuiging huldigen de twee Amster damse rechtsgeleerden, mr. R. J. C. Cornegoor en mr. N. P. J. Giltay Veth, die zich met de zaak van de wereld burger bezig houden. De wet van 1849 bepaalt, dat een vreemdeling op mondelinge aanmelding reeds een verblijf pas kan krijgen. De betrokken autoriteiten zijn echter vrij deze bepaling al of niet toe te passen. In het geval van Gary Davis hebben zij deze bepaling niet toegepast. De wereldburger is niet officieel geïnter neerd. Tegen hem is geen aanklacht in gediend. Was dat wel geschied, dan zou er een beroep op de rechter mogelijk zijn. Dit is nu uitgesloten. Voor Gary Davis, die ten aanzien van deze pro blemen geheel leeft in de Angelsaksi sche rechtssfeer, is de gang van zaken in Nederland onbegrijpelijk. Zijn raads lieden zijn van mening, dat nu blijkt, dat de vreemdelingenwet de figuur van de rechter, door wie de vreemdeling moet worden gehoord, ernstig ontbeert. De verantwoordelijke ambtenaren op het. ministerie van justitie zien de moei lijkheden wel degelijk in. Dit bleek vrijdag bij een bezoek, dat de twee Am sterdamse juristen aan Den laag brach ten. Ten departemente is men bereid naar een oplossing te zoeken. Voorlo pig concentreren echter alle bespre kingen zich rond de vraag of Amerika Gary Davis zal willen opnemen. Hij heeft destijds officieel afstand gedaan van zijn burgerrechten. De Nederland se regering probeert nu autoriteiten in de Verenigde Staten er van te over tuigen, dat Davis aanspraak kan ma ken op de status van in Amerika wo nend buitenlander. Vooralsnog is niet gebleken, dat men in Amerika iets voor deze opvatting voelt. Davis is onder medisch toezicht ge steld van de Amsterdamse gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst. Hij is nu bijna twee dagen in hongerstaking. De politie-ambtenaren besteden alle mogelijke zorg aan de wereldburger, die van Oudejaarsavond af hun gast is. Gary Davis gedraagt zich zeer rustig in het arrestantenver- blijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1