Eerbied voor de menselijke waardigheid in het strafrecht Vrouwelijke agenten in Haarlem ONVERGANKELIJKE MELODIE, een genoeglijke film i D In Lido D. van Vuuren (St.-Jozef ULO) wint schaaktoernooi voor Haarlemse scholieren Het hart óp de tong 08|15, Het einde V AGENDA Voordracht van prof. mr. W. Pompe voor Geloof en Wetenschap BLQEMLUS Zandvoortse arts met auto geslipt jaarlijkse opruiming Ernstige botsing op weg Blokland Don Juan Die man is gevaarlijk Gervaise Boeiende film in Rembrandt Gekweld geweten Avonturierster van Beiroet jungle der misdaad ZATERDAG 5 JANUARI 1957 PAGINA 2 Aandacht voor de individualiteit r i Burgerlijke Stand Haarlem T oerekenbaarheid Medemens Cursus beroepskeuze op Mendelcollege GEEN VOORRANG Pater P. Wesseling in 't Stoofke S.S.-ers naar vroegere strijdtonelen „Ter versterking van Europese saamhorigheid" Maandag 7 januari 1957 13.30 uur begint haar J. E. Nauta overleden Lea Nikel exposeert in Galerie Espace NIEUW VEEN Bestuurder personen auto ernstig gewond Binnenkort wordt met de opleiding begonnen SMYRNA- en SOEDANWERK OVERHEMDEN en DASSEN Speciaalzaak LABOR n.v. RELIGIEUZE BEELDEN UITBREIDINGS PLAN BADHOEVEDORP Palace WÈÈË Roxy Studio Wim Kan Minerva Films Frans Hals Luxor Apotheken en dokters- diensten FILMJOURNAAL Een select gezelschap leden en invi té's van Geloof en Wetenschap genoot gisteravond in de Haarlemse Stads schouwburg van een boeiende voor dracht door de bekende strafrechtsge- leerde prof. mr. W. P. J. Pompe uit Utrecht over de „Eerbied voor de men selijke waardigheid in het strafrecht." In zijn inleidend woord herinnerde mr. F, Vorstman, voorzitter van Geloof en Wetenschap aan de voordracht over „Katholieke Verdraagzaamheid in nieu we banen", die prof. Pompe zeven jaar geleden voor deze vereniging heeft ge houden. De verwachting van de voor zitter, dat de lezing, die gisteravond gehouden werd eenzelfde succes zou worden, werd geenszins beschaamd. De vele vragen, en de levendige dis cussies na afloop bewezen dit. Een ju rist onder het auditorium sprak onge twijfeld namens velen, toen hjj opmerk te, dat een vorige generatie van Ne derlandse strafpleiters zich met suc ces kon beroepen op de Hooggeleerden Van Hamel en Simons, maar dat de huidige advocatuur met even groot ge zag zich beroepen kan op de autoriteit van professor Pompe op strafrechtge- bied. Professor Pompe begon zijn voor dracht met een bondige definiëring van de begrippen „recht" en „strafrecht". Hij wees er op, dat voor het recht, en in het bijzonder voor het strafrecht niet slechts de jurist, maar de gehele sa menleving verantwoordelijk is. Het strafrecht is ook het meest gevoelig voor de veranderingen in de menselij ke cultuur en de samenleving. Als een regel niet als een absoluut rechts beginsel wordt aanvaard, dat er geen straf kan zijn zonder voorafgaan de wettelijke bepaling. In alle gevallen dienen evenwel aan een gerechtelijke straf een misdaad en een vonnis voor af te gaan. Het strafrecht is hierdoor ook bijzonder gevoelig voor het beeld, dat men zich vormt van de persoon van de misdadiger. Tegenover elkaar stelde professor Pompe de „Klassieke School" van het strafrecht gegrondvest in de „ver lichte" 18e eeuw door de Italiaanse rechtsgeleerde Cesare Beccaria met zijn beroemde, in 1764 verschenen, werk Dei Delitti e delle Pene (Misda den en Straffen) en de meer moder ne, 19e eeuwse „Italiaanse School" van de Italiaanse rechtsfilosoof Lom- broso. Hieruit komen ook twee opvat tingen over het strafrecht naar voren: die van de „citoyen, de fiere, idealisti sche en zelfbewuste burger van de Franse Revolutie, en die vein de „bour geois", de nuchtere, berekende zaken man uit de latere tijd. Beccaria be pleitte een meer humane rechtspraak hij ijverde onder meer voor afschaf fing van de pijnbank en baseerde zijn opvattingen op het voor de 18e eeuw typische „klassieke mensenbeeld". In de 19e eeuw ontstond de idee van de „generale preventie" op strafrechte lijk gebied de bescherming voor, en de waarschuwing tegen de misdaad als frondslag voor de straf aannemend ie tekenend is voor de „bourgeois- mentaliteit", die ook in het recht „re kende" en kansen tegen elkaar afwoog. Hoewel de in de tweede helft van de 19e eeuw geformuleerde theorie van Lombroao op strafrechtelijk gebied gebaseerd is op positivistische gedach ten. bevat zij niettemin tal van filoso fische beginselen, zoals het sindsdien vrijwel opgegeven ideaal van de steeds voortschrijdende menselijke ontwikke ling van het hogere uit het lagere. Pro- fossor Pompe noemde als een verdien ste van de theorie van Lombroso, dat deze aandacht vroeg voor de individua liteit van de misdadiger, een gedachte die zich vooral op het Europese conti nent in tegenstelling tot het in de zen nog traditionalistische en meer praktische Engeland sterk heeft ont wikkeld. Volkomen anders is de opvatting over het strafrecht in de landen ach ter het IJzeren Gordijn, waar „de mis daad" reeds verschilt met die in andere landen. Een misdadiger is in de com munistische landen naar professor Pompe meende ofwel de vijand van het systeem, die onschadelijk gemaakt dient te worden, of het ongehoorzame subject van dit systeem, die eenzelf de lot te wachten staat. In geringere mate komt het beeld van de misdadi ger als „vijand" evenwel ook voor in Europa en Amerika, waar een gevaar lijke gangster wel beschouwd wordt als „staatsvijand nummer 1". Na het op komen van totalitaire staten hebben zich eveneens de opvattingen over „po litieke misdaden" gewijzigd. Werden deze misdadigers in de vorige eeuw nog met meer égards behandeld, thans Advertentie k LI55E GROTE NIEUWJAAKSBLOEMENSHOVV Hyacinten - Tulpen - Narcissen 8—12 januari 1957 Geopend van 922 uur Vannacht om half twee reed de Zand voortse arts J. van der Meer met zijn auto op de Zandvoortselaan in de rich ting Haarlem. Ter hoogte van café Heemskerk slipte de auto en botste tegen een boom. Vermoedelijk heeft de arts de bocht te ruim genomen. De auto sloeg nog enkele malen over de kop en kwam op het terrein van de Amsterdamse Waterleiding terecht. Met een shock, een gebroken sleutel been en enkele gekneusde of gebroken ribben is de arts naar het St.-Elisabeth Gasthuis te Haarlem overgebracht. ONDERTROUWD: A. J. M. Warmer dam en M. A. Peperkoom. GEBOREN: J. de. VriesBrants, z.; M. H G. VermijStreumer, z: P. Lu- giesSlagter, z.; A. J. KlompBak ker, z.; M. E. A. Mensinkvan Bilder- beek, z.: AG. den NijsDiependaal, z.: M. B. de JongWempe, z.; C. Kolen Vooges, d.; A. van Duinvan Eerden, d.; A. Gt in den BoschSiilter, d.; T. van Egmond—van Leverink, d.; S. C HuybregtsPricartz, d.; E. H. Pas Vlek, d.; P. A. Neliszvan der Meer. d. OVERLEDEN: J van der Mije, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat; W. de LugtKoome, 81 j„ Duinoordstraat. beschouwt men hen eveneens als vij anden. Als een leidende gedachte in het strafrecht noemde professor Pompe de „toerekenbaarheid" van de misda diger, die voor zijn vergrijp verant woordelijk moet kunnen zijn. De wils vrijheid en de normaliteit van de mis dadiger dienen in dezen te worden voorondersteld, terwijl een ontoere kenbaarheid bewezen, c.q. aanneme lijk gemaakt dient te worden. De idee van de „gemeengevaarlijk- heid" van een misdadiger, hier tegen overstaande, werd door professor Pom pe verworpen, daar voor de mens en voor het strafrecht de gedachte der verantwoordelijkheid centraal dient te zijn. Het gaat hierbij niet alleen om de verantwoordelijkheid van de misdadi ger. maar ook om die van de overheid (politie, openbaar ministerie, rechter) en van het gehele volk. De behandeling in strafinrichtingen dient derhalve ge baseerd te zijn op het zo nodig aan kweken van een verantwoordelijkheids besef bij de misdadigers. De gang van zaken in het strafrecht zag professor Pompe als een „ontmoe ting" van de misdadiger enerzijds met de benadeelde partij en de justitiële autoriteiten aan de andere zijde. Hij herinnerde in dit verband aan een uit spraak van Paus Pius XII over de straf van een misdadiger. Deze is niet het gevolg van een wet, maar opgelegd door een persoon, die met wet en mis dadiger wordt geconfronteerd. De idee van een „ontmoeting" geêft het men selijk element aan, dat in het straf recht moet overwegen. De rechter moet vertrouwen en respect tonen voor de me demens in de misdadiger. De eerbied voor de menselijke per soon wordt in het strafrecht ook thans nog bedreigd door twee gevaren. Het eerste schuilt in agressieve instincten tegen de misdadiger, waardoor men kan komen tot lichamelijke of geeste lijke wreedheid. Het tweede gevaar is gelegen in de levensvreemdheid bij de juridische methode, waardoor de mens vergeten wordt om wille van papieren artikelen en abstracte begrippen. Als een rechter wat ook in ons land nog veel voorkomt wantrouwen en min achting voor de misdadiger aan de dag legt, zal deze misdadiger, naar profes sor Pompe meende, nóg gevaarlijker worden. De staf dient het maatschappelijke antwoord te zijn op een misdaad, die aan iemands verantwoordelijkheid kan worden toegeschréven. Deze misdadiger zal van zijn schuld bevrijd dienen te worden door een straf. Geenszins is derhalve de straf in strijd met de lief de ten aanzien van de medemens, wan neer deze straf althans niet zoals vooral in de geschiedenis het geval was veelal verbonden is aan wreedheden. In verband met de rechtsregel, dat geen straf mag worden opgelegd voor feiten, die niet vooraf strafbaar zijn ge steld, werd na de voordracht aan pro fessor Pompe gevraagd naar het achteraf strafbaar stellen van poli tieke en andere misdaden, In de bezet tingstijd in ons land begaan. Professor Pompe wees er in dit verband op, dat de bedoelde rechtsregel geen beginsel van gerechtigheid is. De bedoelde mis daden waren ook al stond dit niet met zoveel woorden in de wet strafbaar, ook reeds in de gedachténgang van de bevolking. Gevraagd werd ook naar de wen selijkheid van een openbare behande ling van strafzaken, in verband met de sfeer, waarin zich de behandeling van een dergelijke zaak dient te vol trekken. Professor Pompe meende, dat er inderdaad argumenten waren voor een rechtspraak met gesloten deuren, maar dat deze niet opwogen tegen de idee, dat het recht een zaak is van de maatschappij, die derhalve ook in het openbaar dient te worden behandeld. Op haar beurt moet de maatschappij respect tonen voor de medemens, waartoe ook de misdadi ger behoort. Op woensdag 9 januari om acht uur zal de derde forumavond van de cursus beroepskeuze onder leiding van de Ouderraad, op het Mendelcollege wor den gehouden. Er zal gediscussieerd worden over verkeersberoepen en be trekkingen in overheidsdienst. Het fo rum is samengesteld uit de volgende personen: J. J. Abspoel, hoofd vliegbe drijf K.L.M., A. M. H. Bergé, organisa tor concern, mr. G. A. A. M. Boot, voor zitter van de A.R.K.A., dr. SJ.C. Dun- lop, marineofficier en geneesheer aan het marinehospitaal, P. A. de Groote, gezagvoerder Stoomvaartmij. Neder land, J. H. Schuilenga, hoofd van de afdeling personeelsbeoordeling bij de P.T.T. en een chef van de voorlichtings dienst der Ned. Spoorwegen. Een 69-jarige fietser, die gisteravond omstreeks zes uur op de Raaksbrug in de richting van het centrum reed, .ver leende daar geen voorrang aan een voor hem van links komende automobilist, die op de Zijlvest naar de Wilhelmina- straat reed. De fietser werd aangere den en moest met een gebroken linker dijbeenhals naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. Woensdag 9 januari komt pater P. Wesseling voor de Haarlemse katholie ke jonge middenstanders In 't Stoofke spreken over „Verdachte generatie". Alle jonge middenstanders uit Haarlem en omgeving zijn op die bijeenkomst, welke om acht uur begint, welkom. Het orgaan van voormalige Duitse SS-leden, „De roep van de Viking", heeft medegedeeld dat het voornemen bestaat oud-SS-'ers tochten te doen maken naar vroegere strijdtonelen in de tweede wereld oorlog, zulks „ter versterking van de geest der Europese saamhorigheid". De eerste tocht zou naar Parijs leiden. Het West- duitse sociaaldemocratische dagblad „Neue Rhein Zeitung" vraagt zich in dit verband af, of het veeleer geen aanbeveling ver dient, alle „SS-herinneringen" zoveel mo gelijk aan de vergetelheid prijs te geven... Advertentie Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem Op 66-jarige leeftijd is overleden de heer J. E. Nauta, directeur der N. V. Nautamix Patentexploitatie en Fabrie ken van maal- en mengmachines aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem. In 1923 richtte de heer Nauta dit be drijf op, dat o.m. als eerste in Neder land de hamermolens invoerde. De overledene had vele patenten van uit vindingen op zijn naam staan, zoals de Nauta-snelmenger. In de Galerie Espace aan het Klein Heilig land 35 exposeert Lea Nikel tot 21 januari haar werken. De tentoonstelling wordt 8 januari om hall negen geopend. Donderdagavond omstreeks half twaalf had op de openbare weg Blokland, pre cies op de brug over de Ringsloot, een aanrijding plaats tussen een Volkswa gen, bestuurd door een persoon uit Zeeuws-Vlaanderen en een personen auto bestuurd door een inwoner uit Nieuwkoop. In deze laatste auto weren buiten de bestuurder nog vier personen gezeten. De Volkswagen kwam vanuit de rich ting Nieuwveen en reed met grote snelheid in de richting Vrouwenakker. Op de in genoemde weg gelegen vaste brug reed de personenauto vermoede lijk niet voldoende rechts op de rijweg met het gevolg dat de doorgang voor de Volkswagen om te kunnen passeren te nauw werd. De Volkswagen kon niet tijdig tot stilstand komen, waarna een zware botsing tussen beide voertuigen volgde. De bestuurder van de Volkswagen werd door glasscherven ernstig op diverse plaatsen aan zijn gelaat en hoofd ge wond. Ook klaagde hij over pijn aan zijn borst. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de personenauto uit Nieuwkoop alsmede de andere in zittenden van die auto kwamen behou dens enige schrammen en builen, met de schrik vrij. Het ligt in de bedoeling binnen kort te Haarlem te beginnen met de opleiding van vrouwelijke politie agenten. In de dagbladen is een ad vertentie verschenen, waarin gega digden voor deze functie worden op geroepen. De meisjes mogen niet jonger dan 21 en niet ouder dan 28 jaar zijn. Naar hoofdcommissaris J. Fontijne ons mededeelde, gaat het hier niet om uitbreiding van het bestaande politie korps, maar om aanvulling, welke nodig is door het ontstaan van verschillende vacatures. Men wacht uiteraard af wat de solli citaties zullen opleveren, en indien er voldoende en geschikt „aanbod" is, zul len vijf meisjes uitgekozen worden, die een opleiding tot politie-agente kunnen volgen. De opleiding, die ongeveer een jaar zal duren, geschiedt in Haarlem. Het is de bedoeling de vrouwelijke agenten onder andere met de verkeers- taak te belasten. Het is namelijk niet uitgesloten dat zij ook in een andere functie tewerkgesteld zullen worden. De vrouwelijke agenten zullen op zijn vroegst aan het eind van dit jaar of anders begin 1958 in het openbaar op treden. Advertentie Haarlem Rijksstraatweg 127 Tel. 24642 Advertentie in edel materiaal. Hout, terra-cotta, grès, chamotte, brons, enz. BALENDONG - HAARLEM LEIDSE V AART 142 - TEL. 17661 B. en W. van Haarlemmermeer stel len hun gemeenteraad voor in te stem men met de ontwerp-uitbreidingsplan- nen Badhoevedorp-C en Badhoevedorp- D en het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak Badhoevedorp E. Reeds eerder stemde de raad in met de plannen A en B. In de thans ingediende, plannen is plaats voor ruim 730 te bouwen woon huizen. Volgens een prognose van de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland zouden hier evenwel voor 1965 938 woningen gebouwd moeten worden om in de dan getaxeerde be hoefte te voorzien. In het plan C is ten zuiden van de Simon Stevinstraat een woonbuurt geprojecteerd, aansluitend aan reeds bestaande bebouwing. Het plan D regelt de bestemmingen van de gronden in west-Badhoevedorp, be grensd door de Keizersweg, de Kromme Tocht en de Sloterweg. Hier is voor ongeveer 430 woonhuizen waaronder 230 etagewoningen plaats. Direct ten westen van de Sloterweg is het toe komstige winkelcentrum c.a. van het Badhoevedorp gedacht- Hier is ruimte o.m. voor een bioscoop, een wijkcen trum, een hotel en andere gebouwen. - 'v wr De winnaar van het scholieren-schaaktournooi in Haarlem, D. van Vuuren, van de St.-Jozef-ULO. Het schaaktoernooi voor Haarlemse scholieren is gisteren geëindigd. D. van Vuuren van de St.-Jozef ULO heeft de titel in het hoofdtoernooi veroverd, waardoor zijn naam in de grote wissel beker zal worden gegraveerd. Het zal de 21ste inscriptie worden. Op de twee de plaats eindigde H. Dulsenberg, de grote favoriet voor dit toernooi, die echter in de laatste beslissende partij geen vat kon krijgen op het sterke spel van de kampioen. Duisenberg kreeg het in deze partij moeilijk, toen hij bijna vijftig minuten nodig had voor een voortzetting. Hij kwam in tijdnood, moest een tiental zetten doen in een paar minuten en streek tenslotte de vlag. Van Vuuren werd ongeslagen ti telhouder, slechts eenmaal incasseerde hij een half verliespunt. D. G. Vonk van het Christelijk Lyceum; die het vorig jaar het schoolschaaktoernooi won, wist in deze driedaagse kamp niet verder te komen dan de vierde plaats. Van Vuuren heeft thans het recht deel te nemen aan het kampioenschap van Noord-Holland voor de jeugd. Had de strijd in poule A een span nende finale, ook in de lagere poules en in het bijtoernooi werden interessan te wedstrijden gespeeld, waaronder niet zelden goede. W. M. Mazee van het Coornhertlyceum kwam in poule B als eerste over de eindstreep door op de laatste dag L. Lindenberg van het Mar- nixlyceum geen kans te geven. In pou le C ging H. Mosterdman van het Pius X College met de zege strijken, op de voet gevolgd door F. van Maanen van het Mendelcollege. In het algemeen klas sement bekleden zij resp. de negende en tiende plaats. In poule D tenslotte van het hoofdtoernooi werd D. H. J. de Jongh winnaar, waardoor hij de der tiende plaats bezette. Het bijtoernooi le verde een succes op voor W. Mijnssen, die de eerste plaats bezette. De prijzen werden gistermiddag uit gereikt door de voorzitter van de S.S.B., de héér G. van Langelaar. Hij kon een groot aantal schaakboeken uitdelen. De uitslagen in het Hoofdtoernooi wa ren: Poule A, 2e ronde: H. Bosscher H. Duizenberg 01; D. van VuurenD. G. Vonk 10; 3e ronde: H. Bosscher— D. G. Vonk ViH. DuisenbergD. van Vuuren 0—1. Winnaar tournooi: D. van Vuuren, 2e H. Duisenberg, 3e H. Bosscher, 4e D. G. Vonk. Poule B, 2e ronde: W. F. Petersma M. P. van Overbeeke 10; W. Manee— E. Lindenberg 10; 3e ronde: W. Manee M. P. van Overbeeke L. Lin denbergW. F. Petersma 01. Ie W. Manee, 2e W, F. Petersma, 3e M. P. v. Overbeeke. 4e L. Lindenberg. Poule C: 2e ronde: E. J. Petersma— P. E. Rabé 10; H. MostertmanF. van Maanen VzVz', 3e ronde: F. van Maa nenE. J. Petersma 10; P. E. Rabé H. Mostertman VzVz. Ie H. Mostertman, 2e F. van Maanen, 3e E. J. Petersma, 4e P. E. Rabé. Poule D: R. KosterD. H. J. de Jongh H. W. van Dis—R. Gisolf 0—1; R. Gisolf—R. Köster 1—0; D. H. J. de JonghH. W. van Dis 1—0. Rangschikking: 1. D. H. J. de Jongh, 2. R. Gisolf, 3. H. W. van Dis, 4. R. Kos ter. In kleurige filmbeelden wordt in „Onvergankelijke melodie" het le ven verteld van Franz von Suppé, de Oostenrijkse componist die eertijds bij operette-liefhebbers bemind was om zijn beroemde werkstukken „Die Scho ne Galathee" en „Boccaccio". Tegen woordig zegt de naam Von Suppé wei nigen iets. Of het moeten de duizenden zijn die in een harmonie of fanfare te gelegener tijd een van Von Suppé's be kende ouvertures maken: „Leichte Ka- vallerie", „Dichtep und Bauer", enz. Daarom is de keuze van de Oosten rijkse filmmakers misschien ietwat be vreemdend en zeker chauvinistisch, al is dan een onderhoudende film het re sultaat. De voornaamste gebeurtenissen in het leven van Franz von Suppé geeft de film getrouw weer. Sophie Strasser, de bekende operettezangeres die Von Sup pé's echtgenote wordt, gravin Coralie Barany, op wie de grijzer wordende componist verliefd raakt, Jacques Of fenbach, en nog vele andere belangrijke mensen in het leven van Von Suppé worden weliswaar in operettesfeer maar niettemin juist gekarakteriseerd op het witte doek geprojecteerd. De film suggereert echter alsof Von Suppé een geheel andere stijl muziek compo neerde dan Offenbach. Dat is niet waar. Onze vroljjke Franz was een verdienste lijk man in de amusementswereld van de vorige eeuw. Niet minder, maar ook niet meer. Een waardige volgeling van de Parjjse Offenbach. Een van de vele detective-stories, die Peter Cheyney op zijn naam heeft staan, n.l. „Die man is gevaarlijk" is verfilmd. Het is het verhaal van een politieman van de geheime dienst, die zich als bandiet voordoet en daardoor in contact kan komen met een grote boevenbende. De inhoud is van het be kende recept: achtervolgingen, schie ten, intriges en vrouwen die hun dien sten aan misdadigers aanbieden. Ten slotte zegeviert het recht toch over het onrecht. Het geheel is een wel amusante en in vlot tempo gespeelde film, waarin voor al het laconieke spel van Eddy Con- stantine als de „mouchard" te loven valt. Achttien jaar. Van dinsdag tot en met donderdag „Manon". Strikt volwassenen. De film „Gervaise" in Studio is deze week geprolongeerd. Volw. f' v -• v (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS Vallen buiten ae oer- antvibordetijkhetd der Redactie Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Geachte redactie, Geenszins kan ik het eens zijn met de vele perskritieken, waarin de loftrompet gestoken werd over de conférence van Wim Kan met Oudejaarsavond. Deze man heeft duidelijk de „derde weg" be wandeld en het heeft mij uitermate ver baasd dat een figuur met een dergelijke voorinstelling voor de Vereniging „Ge loof en Wetenschap" is opgetreden, De Indonesische kwestie werd door Wim. Kan uitsluitend in het koloniale vlak getrokken: „Maar gelukkig, de wadden eilanden zijn nog vast in onze handen" Deze grap was aardig toen hij haar drie jaar geleden op de Friese beweging toe paste: „Leeuwarden is nog vast in onze handen". Maar wat ik bijzonder ernstig acht is, dat Wim Kan zwijgt over Jung- schlager, Schmidt en de Ambonezen. Ergerlijk is het gelijk trekken van de strijd om Boedapest en de slag om Port Said. Wie principieel' niet met de heulers van Moskou achter dezelfde bestuurs tafel wil zitten verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Franco wordt natói'irlijk in de fascisten-hoek gedreven. Kan doet het meesterlijk doch juist daarom is het voor argeloze lieden zo gevaarlijk. Met dank voor plaatsing en beste wensen voor 1957. Uw J. A. BOMANS „Elba", Heemstede Naar wij vernemen zal Wim Kan vanavond om vijf minuten over acht voor de VARA-microfoon antwoorden op de diverse reacties onder de titel „Het was de de reactie wel- Red. Zoals gezegd: het is een onderhouden de, een genoeglijke film. Een beetje traag hier en daar,- en soms zwemend naar verfilmd amateurstoneel, maar voor het overige een muziekfilm waar aan iedereen alle plezier kan beleven. Voor alle leeftijden in Lido. e befaamde Don Juan moet volgens de overlevering een charmant en galant heer zijn, rap met zijn flu welen tong en nog rapper met zijn staal hard rapier. Maar de man die in deze film de Don Juan speelt is een onhandige knaap, die aanvankelijk tegenover het vrouwelijk geslacht maar raar staat te schutteren. De man die hier de gevrees de vrouwenveroveraar speelt is name lijk de echte Don Juan niet, slechts zijn knecht Sganarelle. Dat is voor de vrouwen van Toledo echter geen be zwaar. Zij verwachten Don Juan te zien. Zijn faam is hem reeds vooruit gereisd. En al valt hij zo op het eerste gezicht wat tegen, de listen en lagen van de echte charmeur kan hij redelijk imiteren. Ge begrijpt, dat dit de aanloop is voor een reeks dwaze gebeurtenissen, waarin met veel zaken een loopje wordt genomen. De zaak komt er voor de pseudo-Don Juan lelijk voor te staan als hij naar de brandstapel wordt ge voerd. De bedeesde charmeur kan het wel uitschreeuwen dat hij de gezochte niet is, maar dat kan hem de liefde van de toneelspeelster Seranilla kosten. Hij heeft juist het besluit genomen manmoedig te sterven, als Seranilla een vrouwenopstand ontketent, in het tumult waarvan Don Juan wordt be vrijd. Een nogal ingewikkeld verhaal, waar bij men vaak moeite heeft de intrige ta volgen, daarbij een zeer drukke ver filming met te bonte achtergronden. Geen erg geslaagde film dus. Intussen wel een vermakelijk geval, waarin men Fernandel op een vreemde manier de pias ziet uithangen. In .Palace voor bo ven de veertien. Paul May heeft dan zijn derde en laatste film gemaakt naar aanlei ding van de romans van Kirst over de oorlog en de ondergang van Duits land. Ditmaal zien we wederom de ge neraal, luitenant Asch, korporaal Eo- walski, de dril-aap Scbulz en al die anderen, die het Duitse leger vertegen woordigen. Het gaat allang verkeerd met de oorlog en het einde is nabij. Nu kunnen de nazi's zich gaar, dekken en vriendschap zoeken met de over winnaars, als ze er eenmaal zullen zijn. Anderen, de S.D.-engelen, proberen nog gauw via de misdaad rijk te worden, weer anderen leggen voorraden aan om voorlopig gedekt te zijn. Het wordt een algemene chaos, maar er zijn nog een paar edele lieden, die de schurken li- kwideren, zoals de term luidt. Dat zijn dan de generaal, die in alle drie de films op Hitier gescholden heeft en de luitenant, die een fatsoenlijk, .officier heeft willen ziin tot hét bittere einde, dat hier bestaat in een krijgsgevangen kamp, waar de heren allemaal terecht komen. Ook daar gaat de strijd nog even voort, want een van die S.D.-ers. Een droefgeestig en pessimistisch man, de hoofdpersoon in Gekweld ge weten. Hjj heeft een moord gepleegd, die niet ontdekt is, doch denkt, dat een van zijn collega's (ook een trapezewer ker) hem op het spoor is gekomen. Er ontstaat een wilde vechtpartfl. De af loop ziet men niet, maar wel komt men er achter, dat er een tweede moord is gepleegd. Door wie? Door de hoofdrol speler of de man, die verdacht van de moord gevangen genomen is en over wie de rechtbank het: schuldig uit spreekt? Dat is het hoofdmotief van de film: heeft de man. die men ook ziin vrouw er voor aanziet, de moord ge pleegd? Men kan moeilijk zeggen, dat een en ander intelligent of interessant is uit gewerkt. Het geheel is bepaald onaan nemelijk. Raf Vallone doet zijn best om de film zware accenten mee te geven, doch gegeven de ongeloofwaardigheid, slaagt hij er maar ten dele in De cir cussfeer heeft Delannov goed getroffen. De stands-in voor Vallone en Morgan merkt men nauwelijks op. Soms maken beiden zei' een vaardige toer aan het zweefrek. In Minerva boven de acht tien. In de matinees van zaterdag en zon dag speciale jeugdvoorstellingen van de poppenfllm „Hans en Grietje". Alle leeftijden. Dinsdag en woensdag wordt de balletfilm „Invitation tot the dance" gedraaid. 18 jaar. die de vlucht wil nemen, wordt op tild in de kraag gepakt door een onderge schikte, die hem juist een paar dagen tevoren, toen hij zelf eerlijk de strijd inging, heeft zien deserteren. Na een dodelijk schot, dat hemzelf treft, maakt hij de schurk af. Ook in deze twee dus de gespletenheid onder de Duitsers. Dat derde deel, Het Einde, treft de atmosfeer beter dan deel II. .Men proeft de roemloosheid van het einde, de smadelijke ondergang van een volk, dat de ondergang" verdiend heeft iocn blijft de hele filr door lichtelijkeen streven merkbaar om de nodige uitzon deringen onder de schurken relief te verlenen, hetgeen dan ook in de roman het geval is. Er wordt meer bedekt gespróken over de eer van het leger dan over de schande, die ontstaan is uit het feit dat dit leger dan toch voor Hitler en zijn bende heeft gevochten. Had het leger de oorlog gewonnen, de nazi's zouden de oorlog gewonnen heb ben. Niettemin: de film is boeiend en wat er dan met weglating van interes sante bijzonderheden toch nog geboden wordt, maakt een eerlijke indruk. De film draait in Rembrandt, 18 jaar. Aan het begin van de film „De avon turierster van Beiroet.", welke deze week in Frans Hals' wordt vertoond, is aan het verhaal weliswaar geen touw vast te knopen, doch krjjgt men we] de indruk, met een filmisch-boeiend werk te doen te hebben. Even later worden de rollen omgekeerd. Het verhaal wordt duidelijk, er gaan er dertien van in een dozijn speurders naar uranium wor den door boeven bedreigd en de film wordt een langdradige zouteloze aaneen schakeling van praat- en flirt-scènes, waarbij de avonturierster van Beiroet moeizaam'een zwoele intrige op gang houdt. Toegang boven 18 jaar. Weer een van die harde politiefilms waarvan de Amerikanen tot voor kort het monopolie hadden (De Fransen we ten er tegenwoordig ook aardig weg mee). Een nieuwe politiechef in een wijk, waar de misdaad welig tiert, tracht op doortastende wijze een moord op te lossen: Hij komt door zijn weinig ontziende methoden echter in moeilijk heden te verkeren. Tot slot weet hij de misdadiger na een spannende jacht in een grote brouwerij, waar het reus achtige lopende-band-meehaniek het dramatische hoogtepunt intensiveert, onschadelijk te maken. Er gaan dertien van deze films in een dozijn. Technisch knap gedaan, maar dat is dan ook al les. Voor volwassenen in Luxor. CINEMA PALACE: Don Juan, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De avonturierster van Bei roet, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30 en 8 uur. LIDO: Onvergankelijke melodie, a. l„ a, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR- In de middagvoorstellingen: De wereld der stilte, a. 1., in de avondvoor stellingen De jungle der misdaad, volw., 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en m. zo. in de avondvoor stellingen: Gekweld geweten, 18. jaar. Vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Hans en Grietje, alle leeft. Di. en wo. 8.15: Invitation to the dance, s lie leeft. Do. 8.15: Onder de hemel van Parijs, 18 jaar. REMBRANDT, 08-15 Het einde, 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY, tot en met ma.: Die man is ge vaarlijk, 18 jaar. Di. tot en met do.: Manon, str. volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 5 januari Schouwburg: Het Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Schakels", 8 uur. Zondag 6 Januari Gebouw St. Bavo: Driekoningenfeest voor kinderen van leden Katholieke 1 Midden standsvereniging, afdeling Haarlem, 2 u. Schouwburg: Het Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Julia", 8 uur. Maandag 7 januari Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen" (Ah. B), 8 uur. Minerva: Lotte Goslar en haar ensem ble, 8.15 uur. Grote Kerk: Belaardbespeltng door de stadsbeiaardier Arle Peters. Haarlem Apotheken: Ap. J. Krljnen, Eksterstraat 100, tel. 25860, Ap. Begemannen Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043 en Ap. Van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Itoktersdienst: Men belle het nummer 11990. ZIEKENVERVOER Telef. 1414; Margriet, Turfmarkt G.G.D., 10 r„ tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort, telefoon K 2560—6249; en Elswout-Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen. tel. 16760. Doktersdienst: J. H. M Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Wijkverpleging: Zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 207, tel. 12608, Bl'daal. Aerdenhout Doktersdienst: W. E. Ulrlcl, Sptegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 31, A'hout, tel. 27343 (b. g. g. 26994). Overveen Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh# Bloemendaalseweg 223, tel. 22884. Heemstede Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98. tel. 38197. Doktersdienst: J. Laayendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103 en A. J. van Ra- venswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Santpoort 236. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat Santpoort, tel. K 2560 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatwei 145, Santpoort, tel. K 2560 - 8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2