Idee van vakantie spreiding wint allengs meer veld I Moord op Chinese Annie uit minnenijd? m In het gelid Misnoegen in Europa over om vang olieverschepingen De sigaren van de Farao Siciliaanse Sinaasappelen I Gunstige uitslag van enquête onder de schoolbesturen Alkmaar en Heiloo zonder water Hongaren tijdelijk naar ons land i TAXI ISOOO SLEUTEL WEG? Statendam nog niet hersteld 11 Alfredo linear 'MRÊÊkif// - ZATERDAG 5 JANUARI 1957 PAGINA 8 Eerste klasse Semiprofs Tweede klasse Derde klasse Vierde klasse Dragline verbrijzelt hoofcltoevoer In afwachting van doorreis naar Canada Veilingnotering H.H. MISSHN OP ZON DAG Bi mÊmW" De Europese olievoorziening ZONDAGSRIJVERBOD Minister wijst ver zoek Horeca af De minister van Economische Za ken heeft op het verzoek van het be- drijfsschap Horeca tot opheffing van het zondagsrijverbod afwijzend be schikt. Het voorgestelde systeem van beperking van het benzine-ver- bruikend vervoer tot de eigen pro vincie noemt de minister niet uit voerbaar omdat daardoor het zaken vervoer mede sterk zou worden ge troffen, zulks in tegenstelling tot het zondagsrijverbod, dat in hoofdzaak het particulier verbruik van benzine beperkt. Een snelheidsbeperking voor alle motorrijtuigen tot bijvoor beeld 70 km per uur levert niet voor alle auto-typen besparing op en is moeilijk controleerbaar, aldus de mi nister. De minister zal met de be langen van de Horeca-bedrijfstak steeds gaarne rekening blijven hou den. Indien het verbod aanstaand voorjaar nog van kracht mocht zijn, zal deze aangelegenheid in het licht van de alsdan bestaande omstandig heden opnieuw worden bezien, zo zegde hij toe. „DE SLEUTELSPECIALIST" Tweede proefvaart uitgesteld Schiet ophij zal verdrinken1 Drink 's morgens voor het opstaan het sap van uitgeperste sinaasappelen door Herge, copyright Casterman Deze aanbieding geldt slechts een week! NIEUW APPRET 1.per kledingstuk extra. „iP AMSTERDAM - HAARLEM - DEN HAAG Met de van diverse zijde bepleite va kantiespreiding zal het dit jaar wel licht iets beter gaan dan voorheen. Tot deze overtuiging is het Nederlands centrum voor vakantie en vakantiere creatie gekomen naar aanleiding van een onlangs ingestelde enquête bij school- en gemeentebesturen. Dit centrum, dat zich o.m. ten doel stelt de bevordering van vakantiesprei ding, heeft er bij besturen van bijzon dere scholen en bij gemeentebesturen in hun hoedanigheid van besturen van openbare scholen nogmaals op aange drongen het idee dat de augustusmaand de ideale vakantietijd is te laten varen. Te veel mensen, meestal gedwongen om pas dan vakantie te nemen, wan neer de scholen vakantie hebben, zijn op de augustusmaand aangewezen. De recreatieve ontspanning, die de vakantie aan de mens moet geven, komt door de massavakantiegangers in de augustusmaand ernstig in het ge drang. Om een zekere spreiding van de va kantietijd te verkrijgen, heeft het cen trum aan alle scholen in Nederland, bo ven de grote rivieren gelegen, geadvi seerd 8 juli de schoolvakantie te laten beginnen. Voor de scholen in het ge bied beneden de grote rivieren is dit 22 juli. De enquête heeft aangetoond, dat 116 van de 284 scholen in Limburg, die althans het enquête-formulier hebben ingeleverd, het advies zullen opvolgen. Dit is een percentage van veertig. In .-Noord-Brabant ligt dit percentage rond vierenveertig procent. In Zeeland en het zuidelijkste deel van Zuid-Holland zfln praktisch alle scholen vóór de voor gestelde vakantiedatum. In het gebied boven de grote rivie ren verklaarden 68 gemeentebesturen De opstellingen van een aantal voet balelftallen uit Haarlem en omgeving die morgen competitiewedstrijden spe len, luiden: R.C.H.: Van der Voort; Schoonenberg en Van der Brink; De Jong, Jansen en Biesbrouck; Brouwer, Kruyer, Van Braam, Van der Klugt en Hoogendoorn. Stormvogels: De Graaf; Post en Van de Oever; Tol, Snoeks sr., Jansen sr.; Groot, De Boer, Freriks, Snoeks en Luppens. (v.l.n.r.) V.S.V.: Geerlofs; Pieterse en Beentjes; Schoon. Spaans en Van Deur sen; Plan ken, Sijbers, Belfroid, De Graaf en Van der Hjjden. Haarlem: Snijders; Oepkes en Laan; Boom, De Voogd en Tielrooy; Jacob, Vreeken, Flens, Ketting en Groeneveld. E.D.O.: Koelemey; Patterson en Ver voort; Plaizier, Boekelaar en Van Kam pen; R. Peters, Spiers. Duivenvoorde, Van Roodselaar en Leonhardt. Zand voortmeeuwenKeur; A. Stokman en Zwemmer; Koning. Kerkman en B. Water; Castien, Snoeck, S. Water, Vis ser en Koper. Beverwijk: Raap; Marx en Lor jé; Wol- terman, J. Minneboo en Van de Pas; Springer, Rietkerk, Koopmans, Van Oost en Van Balen. V.V.B.: Nieuwenhuis; Van der Schans en Kil; Luitjes, Bruinzeel en Kersber gen; Both, Kooimans, Verswijveren, Van de Linde en Luntz. D.E.M.: Aardenburg: Spanjaard en Niesten: Starmans, Kuys en Scheer- man; Appel, P. Burger, Jansen, Gode- rie en De Vries. Kennemers: Tijms; Lejeune en K. Min neboo; Luyt, Bretnouwer en Van der Sluis: F. Mosk, Horeman, Van Soest, J. Minneboo en J. Mosk. Schoten: Kessens; Hogendijk en Van Veen; Dinkelberg, Geurts en Van de Mark; Van Oosten, Blankestein, Otte, Pelser en Woning. Velsen; De Graaf; Nijssen en Boon; Van de Ende, Tromp en Van Wessel- man; Wittebrood, Braam, Bakkum, Van KAam en Koelemey. Vitesse: Hagenaars; Lute en Tol; Groot, J. Borst en H. Borst; De Zeeuw, Van der Valk, Eickhoff, H. Zonneveld en Duin. T.Y.B.B.: Bakker; De Wildt en Wey- ers; Kunis, Veldhuizen en Pebesma; De Ronde. Jansen, Blom, Van der Vlug» en Luiten. V.V.S.B.: Rooyakkers; Nulkes en Pee- ters; Van den Berg, Van Paridon en Dijkstra: Van der Togt, Van der Wey- den, Nederstigt, Koomen, Marijnen. Wijk aan Zee: Blok: Fr. Schellevis en G. de Winter; Scholten, Dirks en Bol; Seysener, J. van der Mey, Snijders, Burger en De Boer. Lisse: Baak: Arrachart en K. van der Zwet: Van Diest, Van de Poel en C. v. d. Zwet; Boon, Wassenaar, Van Kes- teren, Bon en Van der Voort. A.D.O.Burger; De Graaf en Van Tu- nen: A. Dam, J. Dam en Welboren; T. Dam, Van der Kolk, Groot G. van Tunen en De Wit. V.A.S.: A. Blommestijn; Fijen en C. van Rooyen; Sloove, Kreike en H. v. Rooyen: Zegers. F. Blommestijn, Kes- seler, Westerman en Limburg. Foreholte; Van Schooten; Langeveld en Van Schie; Warmerdam, P. van Wouw en Ottenheim; Bel, Marijnen, J. van Wouw, Van Dijk en Van Werkhoven. Warnmnda: Ter Beek: Faas en Jan van Winsen; W. v. Winsen, Jaf van Winsen en C. van Dam; V. van Segge- len, H. Sikking, Veltenaar, A. van Win sen en Vergeer. D.O.S.R.: Oomen; P. van Amsterdam en Kastelein; C. van Amsterdam, C. van Klink en Bakker; Kerkvliet, Th. van Klink, Van der Tang, H. van Am sterdam en Olyerhoek. S.J.C.: Lincel; Turk en Koelewijn; Roe- leveld, Koelewijn en Haas; Deimveld, Kret, Groenewoud, Vink en Ruigrok. U.S.V.U.: Heyne; Zonneveld en Van Egmond; Van Leeuwen. Van Eerde en Van der Eng: C. de Vries, J. de Vries, Beentjes, Balvers en Meiten. Onze Gezellen: Borger; R. van der Putten en Evers; B. van der Velde, Koedijk en S. Vader: C. van Wees. J. P Wagemaker. T. van der Putten, Mathot en J. Wagemaker. De opstelling van Teylingen kon ons niet worden verstrekt, evenmin die van Geel Wit. zich voor de geadviseerde datum en 84 waren genegen om niet op 8 juli, maar wel vóór 21 juli de schoolva kanties te doen beginnen. Bovendien hebben de bouwvakarbei ders boven de grote rivieren besloten van 20 tot 29 juli met vakantie te gaan en beneden de rivierengrens van 10 tot 20 augustus. De textielindustrie te Twen- the voelt er veel voor de door het centrum geadviseerde vakantieweek 13 tot 20 juli te aanvaarden. Uit dit alles put het bestuur zo werd vrijdag op een persbijeenkomst te Maas tricht meegedeeld, het vertrouwen, dat langzaamaan heel Nederland gaat in zien, dat vakantiespreiding om meer dan één reden van het allergrootste be lang is. Ook de regering, aldus de woordvoerders van het centrum voor vakantie, is hiervan overtuigd. Een overheidsregeling inzake vakan tiespreiding is in voorbereiding. Deze regeling zal vermoedelijk een rouleer systeem voor de verschillende beginda ta van schoolvakanties invoeren. Bo vendien, zo wordt verwacht, zal deze regeling van meer dan twee sectoren (waarin Nederland thans met betrek king tot de vakantiespreiding is ver deeld) uitgaan. Van vrijdagochtend ongeveer half elf tot 's middags half zes hebben Alkmaar en Heiloo vrijwel zonder water gezeten. Bij graafwerkzaamheden voor de rio lering in de Bergerweg had de zware grijper van een dragline de gietijzeren buis van de hoofdtoevoer van het pompstation in Bergen naar Alkmaar verbrijzeld met het gevolg, dat het wa ter al spoedig met grote kracht enkele meters omhoog spoot. In korte tijd stond de tien meter brede Bergerweg van de tunnel af tot het kruispunt Hoe- verweg enkele decimeters onder water, zodat het verkeer uit Bergen en Eg- mond moest worden omgeleid. De riool- putten hadden het water echter spoe dig verzwolgen. Nadat tussen Bergen en Alkmaar de toevoerleiding was af gesloten, kon met de herstelwerkzaam heden worden begonnen. In allerijl werden arbeiders van het PWB uit de provincie opgetrommeld. Met pompen moest men de werkput, waarin de breuk hersteld moest worden, droog houden. Uit Bergen werd een nieuwe buis aangevoerd, die ter plaatste op maat gesneden moest worden- Intussen zaten Alkmaar en Heiloo zonder water. De meeste fabrieken kon den echter zonder veel stagnatie door draaien. Men wist zich zoveel mogelijk met een noodinstallatie te redden. Een melkinrichting moest, om het bedrijf gaande te houden, met een tank 5000 liter water uit Hoorn aanvoeren. De bakkerijen hadden, juist vóór het euvel optrad, het brood voor vrijdag gereed. Binnenkort zal opnieuw een grote groep Hongaarse vluchtelingen in Ne derland aankomen om ditmaal na een tijdelijk verblijf in ons land naar Ca nada door te reizen. Hun verblijf in ons land zal door het Nederlandsche Roode Kruis geregeld worden. Nu de jaarbeursgebouwen niet langer ter beschikking staan in verband met de voorbereidingen voor de komende voor- jaarbeurs en ook elders de benodigde ruimte niet kon worden gevonden, zul len deze vluchtelingen tijdelijk worden ondergebracht in het kamp Budel bij Eindhcven. Vermoedelijk zullen zij hier enige tijd moeten verblijven. Rode Kruis colonnes uit de provincie Brabant en wellicht ook uit andere pro vincies zullen de met het verblijf van deze Hongaarse vluchtelingen samenhan gende werkzaamheden verrichten. BEVERWIJK, 4 jan. Andijvie f 0.65- 1.20, spruiten f 0.46-1,18, waspeen f0.28- 0.63, prei f 0.12-0.28, boerekool f0.18- 0.29, groenekool f 0.12-0.28, rodekool f 0.09-0.15, witlof f 0.35-0.64, knollen f 0.09-0.36, soepgroenten f 0.05-0.12, peen f 0.06-0.12, uien f 0.12-0.24. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9. 10.30, (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. 18 u. avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over- veen): 7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede) 6.30, 7.45, 9. 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 1 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Scotland Yard heeft sinds donderdag de beschikking over een uiterst moderne telefooncentrale gekregen. Door de rationele opstelling van de apparatuur is het thans mogelijk een melding, die via nummer 999 (het Londense 5x8) binnenkomt, binnen de minuut door te geven aan de dichtstbijzijnde radio auto of -motor. Voorheen had men daar ongeveer twee minuten voor nodig. De Amsterdamse politie tast nog steeds in het duister bij haar speur tocht naar degene, die zondagnacht j.l. de 31-jarige juffrouw Z., in de omgeving van het Oudekerksplein beter bekend als „Chinese Annie", heeft gewurgd. De recherche stuit bij het onderzoek op de typische structuur van deze buurt. Men is er fel verontwaardigd over de moord, en uit snel vermoe dens. De rechercheurs hebben hun han den vol met het controleren van de vaak vage aanwijzingen. De gangen van ver dachte personen worden zorgvuldig na gegaan. Tot nu toe bleken allen over een waterdicht alibi te beschikken. Ze berusten vaak op een verblijf in ca- fé's. De politie houdt echter ernstig re kening met de mogelijkheid dat men elkaar, ondanks de felle verontwaardi ging, dekt, een in deze kringen niet ongebruikelijke gang van zaken. De motieven, die mogelijk tot de moord hebben geleid, zijn rijk geva rieerd. De politie acht het niet uitge sloten, dat de moordenaar uit minne nijd tot zijn daad is gekomen. De vrouwen in deze omgeving zijn nog al eens het slachtoffer van mishande ling. Wanneer zij een nieuwe „vriend" hebben, gééft dat meestal aanleiding tot hevige wrijvingen. Het is daarom dat de politie, hoewel zij de mogelijkheid van een moordenaar van buiten-af niet terzijde schuift, geneigd is de dader bin nen het kleine wereldje rond de oude Sint Nicolaaskerk te zoeken. Dat „Chi nese Annie" wier stoffelijk overschot donderdag op de begraafplaats Vreden- hof ter aarde is besteld, de naam had geen vijanden te bezitten, zegt de re cherche niets. Men is daarvoor te vaak getuige geweest van plotseling oplaai ende vijandschappen in dit oude stads gedeelte. Uiteraard wordt ook rekening gehou den met de mogelijkheid van enig ver band tussen de wurging van „Chinese Annie" en de moord onder dezelfde om standigheden ook wurging van een caféhoudster in Broek en Water land. Deze moord is vrijdag gepleegd. Van ambtelijke zijde te Washington wordt vernomen, dat Europese landen hun misnoegen te kennen hebben ge geven over de omvang van de oliever schepingen naar Europa en over de wei gering van de olie-autoriteiten van Texas een produktieverhoging toe te staan. Men voorspelde echter, dat de gestegen prijs van Amerikaanse ruwe olie zal leiden tot verlichting van het olietekort, doordat zij wellicht de pro- duktie in de Verenigde Staten zal sti muleren. Naar de mening van een des kundige zal de jongste prijsverhoging voor de autoriteiten van Texas wellicht aanleiding zijn over te gaan tot verho ging van de produktiecontingenten, die nog steeds niet voldoende zijn om de Amerikaanse noodverschepingen naar Europa te brengen op het voorgenomen peil van 500.000 vaten. Einde november, toen het plan voor de hulpverlening bij de Europese olie voorziening in werking trad, stelde men Advertentie zich ten doel de totale olieproduktie van de verenigde staten met 850 dui zend vaten per dag te verhogen. Dit doel is echter nog steeds niet bereikt. Volgens de jongste officiële gegevens bedroeg de produktie in de week tot 21 december 7.376.000 vaten per dag, of nog geen 400.000 vaten per dag meer dan 6 weken te voren. Ook de oliever schepingen naar Europa blijven nog onder het peil van 500.000 vaten per dag, waarin de plannen voorzien. Het jongste officiële cijfers is 421.000 vaten per dag in de week van 13 tot 19 de cember. Als resultaat van enige tijd geleden gedane aanbevelingen van de oliecom missie der O.E.E.S. zijn thans noodzen- dingen olie onderweg naar Griekenland en Zweden, twee van de landen, die het ergst getroffen worden door het huidige olietekort. Inmiddels heeft de oliecommissie aanbevolen soortgelijke spoedleveranties toe te wijzen aan Oos tenrijk, Denemarken en Turkije, in wel ke landen de olievoorraden een gevaar lijk laag peil hebben bereikt. Een woordvoerder der Engelse rege ring heeft de nadruk gelegd op de ernst van het benzinetekort in Engeland en vrklaard, dat er weinig kans bestaat op een wijziging van het rantsoenerings stelsel, dat een beperking van het ben zineverbruik voor vrachtauto's met 25 procent inhoudt. Als reden wordt hiervoor te Londen aangegeven, dat de Amerikaanse olie leveranties minder bedragen dan was voorzien. Advertentie LANGE VEERS TRAAT 10 - TEL. 11498 De reparatiewerkzaamheden aan het nieuwe mailschip van de H.A.L., de „Statendam'', die zoals men zich zal herinneren onlangs op de werf proef vaart moeilijkheden kreeg met de tandwiel overbrenging van een der motoren, zijn nog niet zover gevorderd, dat de tweede technische proefvaart, die aanvankelijk vandaag gehouden zou worden, kon doorgaan. Op de werf Wilton Fijenoord wordt momenteel hard gewerkt om de diverse motoronderdelen, die voor het onder zoek gedemonteerd moesten worden, weer op hun plaats te brengen. Het ia nog niet bekend wanneer de technische proefvaart nu plaats zal kunnen hebben, terwijl er evenmin zekerheid over be staat, of Prinses Beatrix reeds op 23 januari, de datum die daartoe was vast gesteld, de „Statendam" officieel zijn naam zal kunnen geven. Twee verhuizers in de straten van Beiroet in Libanon, 's Lands wijs, 's landt eer, zegt men in zo'n geval. 'n Geluk dat z'n voet in 't touw vast zat. Met sinaasappelen van Sicilië blijft U er goed uitzien en behoudt U een frisse en aantrekkelijke teint een natuur drank - heerlijk opwekkend Copyrigh7pJ^^Boj^^Uop«nKog«^^/7^^F MOCO Van elke drie artikelen, welke U nü tege lijkertijd laat stomen, behandelen wij er één (het laagst geprijsde) STOMEN VERVEN - MACH. TAPIJTREINIGEN f1r u WASSENAAR - BUSSUM - IJMUiDEN BEVERWIJK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 8