Gletscherpiloot' Hermann Geiger weifelde op de Mont Blanc Waarom de helikopter faalde Starfightei BEMANDE EEN DER LAATSTE JACHTVLIEGTUIGEN HET ANDERE LOURDES stad van steekpenningen en corruptie Jonge meisjes die het leven niet kennen lopen groot gevaar Home „Ave Maria" oplossing voor veel problemen Philips geeft voor 200.000 conver teerbare obligaties uit Een halve eeuw dienst onder de zeespiegel Geen vervolging van bromfietsen met dubbelzadel Besluit officier van justitie te Den Bosch Gewetenloze zakenlieden maken van de goede klank die Lourdes in de wereld heeftgrandioos misbruikhun methoden zijn onschuldig, het aantal slachtoffers met gering Een jaar voor procuratiehouder 43.000 verduisterd ZATERDAG 5 JANUARI 195'/ PAGINA 9 In de komende weken worden in ons land wederom meisjes geworven voor de talrijke souvenir-winkels in Lourdes. Zij zullen, als ieder jaar met tientallen daar gaan werken, meestal om hun schoolfrans te vervolmaken. De ouders laten ze met een gerust hart gaan, want waar zouden hun kin deren veiliger zijn dan in dit genade-oord bij uitstek? Zij kennen echter slechts het Lourdes met zijn heiligdommen, de Grot, de indrukwekkende Sacramentsprocessie. Het andere Lourdes van hotels en winkels kennen zij niet. Zij weten niet, dat uit 's werelds grootste bedevaartplaats ieder jaar meisjes, voor het leven ongelukkig, naar huis terugkeren. Evenmin, dat zelfs in de bekendste souvenirwinkels van Lourdes practijken worden gebezigd, die iedereen met verontwaardiging vervullen. Deze onbekendheid met de situatie in het „andere Lourdes" is verklaarbaar. De pelgrim gaat naar Lourdes met vrome intenties en hij heeft geen oog voor hetgeen zich in de winkels en hotels achter de fagade van heiligennamen afspeelt. f 20.000 verduisterd (Van onze luchtvaartredacteur) De trieste afloop van het drama op het „Grand plateau", de 3000 m. hoge vlakte op de hellingen van Europa's hoogste top, de Mont Blanc, zal velen niet verbazing hebben vervuld. Wie in Franse kranten de uit een helikopter genomen foto's heeft gezien van de vlakke, en met een effen en ogenschijn lijk betrouwbare laag sneeuw bedekte plaats van de ramp, zal zich ongetwij feld hebben afgevraagd waarom die zelfde helikopter niet even kon landen, om de twee geïsoleerde studenten aan boord te nemen. Het eveneens op de foto's zichtbare wrak van een ander hefsehroefvliegtuig, dat bij een poging daartoe is verongelukt, vormde evenwel het antwoord op die vraag. Op de hellingen van de Mont Blarn Is de macht en de onmacht van de mo derne luchtvaart weer in het licht ge treden. Opnieuw zijn de beperkte mo gelijkheden van de huidige helikonter duidelijk gebleken Met de grote S.58, een van ue modernste hefschroefvlieg- tui^en die in Europa in gebruik zijn, slaagde men erin tot vlak bjj de twee studenten te komen. Maar landen was niet mogelijk. De vlakte was bedekt met een laag sneeuw die wel degelijk onbetrouwbaar was, die talrijke kloven en spleten aan het oog onttrok, waar de zware helikop ter diep in zou kunnen wegzinken en verongelukken. De verraderlijke en zeer sterke luchtstromingen in de bergen vormden een andere moeilijkheid, want ook met een helikopter kan men lang niet onder alle weersgesteldheden ope reren. Bij pogingen om te landen waaier de de krachtige luchtstroom van de rotor de sneeuw tientallen meters hoog op, waardoor een ware sneeuwstorm ontstond. De krachtige wind maakte het gebruik van de lier, waarmee men men sen aan een stalen kabel in on uit een helikopter kan hijsen terwijl het toe stel enige meters boven de grond blijft hangen, ook onmogelijk. Hoe gevaarlijk de omstandigheden op het „Grand plateau" waren, blijkt wel duideliik uit het feit, dat ook do beroemde Zwitserse piloot Hermann Geiger donderdag bij zijn reddingspo ging op de Mont Blanc gewei- 'rid heeft. De „gletscherpiloot", zo als deze 42-jarige vlieger door ziin landgenoten wordt genoemd, vloog met zijn vierpersoons Super Piper Cub op een hoogte van tien meter boven het wrak van de helikopter, maar toen hij geen teken van leven iiP* Dit vooraanzicht van 's werelds snel ste gevechtsvlieg tuig, de F-104 Star- fighter, geeft een enigszins verwron gen beeld van de afmetingen van het toestel. De piloot, die vlak bij de neus van de straaljager schijnt te knielen, is in werkelijkheid ongeveer vier en een halve meter van de spitse neus verwijderd. Het is Tony LeVier, de chef-invlieger van Lockheed en de eerste iloot, die de Starfighter heeft gevlogen. (Van onze luchtvaartredacteur) Een van de driehonderd reddingspogingen, die Geiger in de afgelopen jaren verricht heeft. Hij is bijna even bekwaam bespeurde van°"ri0" ïweë studenten" het spalken van gebroken armen en benen, als in het landen en starten %n het hooggebergte Zo'n reddingsactie durfde hü een landing met zün van Per vliegtuig is altijd een haastig karwei; de tijd om het colbert te vervangen door een vhegeroverall ontbreekt wel eens. ski's voorziene eenmotorige en uiterst lichte toestel niet aan. Het zou anders niet zijn eerste lan ding in een hooggebergte en onder moeilijke omstandigheden zijn geweest. Geiger, die als automonteur via de Zweefvliegsport geleidelijk aan in de luchtvaart verzeild is geraakt, heeft tot nu toe in de Alpen op tweeduizend ver schillende plaatsen meer dan vijfdui zend landingen gemaakt. Hij heeft daarbij passagiers en materiaal ver voerd, maar ook een kleine driehon derd verongelukte of geïsoleerde berg beklimmers en skiërs in veiligheid ge bracht, hetgeen in vele gevallen neer kwam op het redden van mensenlevens. ®h naar zijn vaste overtuiging en kan het beter weten dan hij kan at beter met een lichte Piper worden Redaan dan met een zware helikopter. T-'figers hoogste landing was die op ae 4370 meter hoge Monte Rosa en zijn ®r00U? kunststuk is een ravitaillerings- viucht geweest naar de Rossier berg hut, waarbij hij voor de start en de en van de invliegers van de Lock- heed-fabrieken, die geregeld met de F-104 Starfighter de lucht in gaat, heeft eens verklaard dat hij in de cockpit van deze straaljager stapt „als in een overall". Er is waarschijnlijk geen vliegtuig waarvan de cockpit zo nauw en zo compact is ingebouwd als in de Star fighter. Toen het toestel werd ontworpen heeft men uiteraard wel voortdurend overleg gepleegd met de piloten, die er later mee zouden vliegen, en men heeft zo veel mogelijk met hun wensen reke ning gehouden. Alle knoppen, instru menten en handels werden logisch en overzichtelijk gegroepeerd, maar de voornaamste eis die Lockheed aan 't toe stel stelde was niet een comfortabele ruimte voor de piloot, maar snelheid. Die laatste eis hebben de technici van de Amerikaanse vliegtuigfabriek ruim schoots ingewilligd: de Starfighter kan een snelheid halen van 2400 km per uur, hetgeen ongeveer neerkomf op twee maal de geluidssnelheid. Het is een waar dige vertegenwoordiger van de huidige generatie jachtvliegtuigen, die alle snel heden kunnen behalen die de geluids snelheid ver te boven gaan. De vorm jn de constructie van deze straaljagers zijn dan ook speciaal aangepast aan de eisen, die aan dergelijke zeer snelle vliegtui gen moeten worden gesteld. Zij vormen de generatie van de laatste bemande jacht vliegtuigen; hierna zal men waarschijn lijk slechts onbemande projectielen gaan gebruiken. Vliegers zijn dan overbodig geworden, rpen heeft er trouwens geen plaats meer voor en het reactievermo gen van de mens zou het moeten afleg gen tegen de techniek. De Starfighter doet onwillekeurig denken aan een be mand projectiel en het toestel vertoont daar ook een grote gelijkenis mee. De F-104 Starfighter is onder de jachtvliegtuigen van de nieuwe genera tie wellicht de verst gevorderde, omdat het toestel op het ogenblik al in volle productie is voor de Amerikaanse lucht macht. Binnen niet al te lange tijd hoopt men het toestel in gebruik te kunnen nemen en het Westen zal er dan een superieur wapen bij hebben, dat tegen de snelste en meest geduchte aanval lers met succes kan worden gebruikt. De Starfighter heeft een opvallend slanke romp, die viermaal zo lang is als de spanwijdte van de vleugel en bij de neus in een spitse punt uitloopt. landing gebruik maakte van een sterk hellend sneeuwvlak van zestig bij vijf en twintig meter. In luchtvaartkringen is men vol be wondering voor zijn methodes, die of ficieel bekend staan als „de start- en landingstechniek van Geiger" in het hooggebergte. In Zwitserland stichtte hij een vliegschool, waar hij zijn leerlingen zijn techniek voor het redden van men sen van de witte dood onderwijst. Voor zijn pionierswerk werd Geiger vele ma len onderscheiden, en vele Zwitsers, die bijzonder trots op hun „gletscherpiloot" zijn. meenden dat voor hem geen op dracht onuitvoerbaar was. Maar donderdag op het „Grand pla teau" dat Geiger kent omdat hij naast een prima piloot ook een uitstekende Alpinist is weifelde hij en vroeg hij eerst de ouders van de beide slachtof fers of hij het risico wel zou nemen. Op de Montblanc, te midden van kabel banen, skiliften en tandradbanen, faalde de moderne techniek. Hermann Geiger, de Zwitserse „gletscherpiloot", maakt zijn met ski's uitgeruste Super Piper Cub in gereedheid. (Van onze correspondent) nrP® officier van justitie bij de eco- omische politierechter te Den Bosch, fiit' Moons, heeft besloten een brom- die' voorzien van een dubbel- vo °P zondag heeft gereden, niet te ervoigen. Mr. Moons is daarbij van "lening uitgegaan, dat bromfietsen dubbelzadel wel krachtens de We- L"v/r:keerswet tot de motorrijtuigen gerekend, doch dat het zon- tP1f uverbod, welke beschikking krach- zioh j distributiewet is uitgevaardigd, van aar.niet over uitlaat. Voorts is hij van JT^U'ug dat het niet in de geest finten beschikking zou zijn om brom- een h v?et dubbelzade1 wèl en zonder bieain1 lzadel niet op zondag te ver- om a umdat het tenslotte alleen gaat dero 1 benzi"ebeperking. Om alle ver keert oeilÜkheden te voorkomen, advi- ïond«r" Moons de bromfietsers die op fcoiant? wi'len rijden, hun dubbelzadel hiand te verwijderen; dan kan nie- "d er iets op aan te merken hebben. Commissarissen en Raad van Bestuur van de Philips' Gloeilampenfabrieken hebben besloten aan de desbetreffende aandeelhoudersvergadering te houden op 14 januari a.s. voor te stellen op korte termijn over te gaan tot de uitgifte van een 5%, in gewone aandelen Ge meenschappelijk Bezit van Aand. rm lips' Gloeilampenfabrieken converteerba re obligatielening, groot ƒ200 min. te ren de koers van 100%, waarbij de conversiekoers op 240% zal worden vast gesteld. Van dit bedrag wordt f 65.955.000 on derhands a pari In het buitenland g* plaatst. De resterende f 134.045.000 zul len aan houders van gewone en Pre ferente aandelen in de Philips Gloei lampenfabrieken en Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips Gloeilam penfabrieken worden aangeboden, waar bij f 12.000 nominaal preferente aandelen resp. f 4.000 gewone aandelen recht ge ven op inschrijving op f 1000 nom. converteerbare obligaties. Wanneer 'n meisje onvoorbereid en niet ingelicht naar Lourdes vertrekt om daar als vendeuse-interprête, ver koopster-tolk, te werken, dan staan haar veie, zeer onaangename verras singen te wachten. Zij zal geleidelijk aan ontdekken, dat er zelfs priesters zijn, die niet ervoor terugschrikken steekpenningen aan te nemen om be paalde winkels met de klandizie van hun pelgrims te begunstigen. Van sommige patrons in Lourdes is be kend, dat zij misbruik maken van de onbekendheid dei buitenlandse meis jes en contracten voorleggen, die uit blinken in dubbelzinnigheid. De sociale voorzieningen zyn vrij goed, doch de kosten ervan hoog. De meisjes betalen 1600 francs per maand aan haar werkgevei terug. Haar uitkeringen in geval van ziekte en andere calamiteiten zijn dan verzekerd, behalve wanneer de werkgever haar niet aan de verzekering opgeeft en de 1600 francs van het meisje plus zijn eigen verplichte bijdrage als extra-winst in zijn zak steekt. Voor gro tere zaken betekent dit een extra winst van honderden guldens per maand. De gevolgen van een dergelijke handel wijze ondervond in 1954 een Nederlands meisje, dat in het ziekenhuis terecht kwam tengevolge van een ongeluk met haar fiets. Haar aanvraag om uitkering en vergoeding kon de verzekering niet inwilligen, daar zij niet ingeschreven stond. De werkgever ontsprong een ge rechtelijke veroordeling dank zij omko perij en ongelofelijke geraffineerdheid. Het leven van de verkoopster-tolk in de souvenir-winkels van Lourdes is inte ressant, leerzaam, maar hard. Zij komt in aanmerking met mensen van elke na tionaliteit, rang en godsdienst. Dit kan bijdragen tot een goede levensvorming. Maar om dit leven met zijn hoge eisen aan lichaam en geest aan te kunnen, moeten de meisjes beschikken over een uitstekende gezondheid (de dagen zijn zeer lang zoals in elk seizoenbedrijf), maar ook dienen zij een gezonde, chris telijke levensopvatting te bezitten. En tenslotte moeten zij ervoor waken dat zii slechts gaan werken in die zaken, waar de sociale en morele voorwaarden goed zijn. Het is dan ook absoluut nood- zakelijk dat zij van te voren grondige informaties inwinnen. Inlichtingen kun nen verkregen worden bij Home „Ave Maria" 11 Avenue du Paradis, Lour des met als extra aanduiding de let ters' „AD" en „NederlandLourdes" Ouders, die hun dochter naar Lour des laten gaan, beoordelen de situatie met Nederlandse ogen en Nederlandse maatstaven. Wanneer zij lezen, dat hun dochter bij de familie aan tafel eet en in het huis van de werkgever slaapt, dan concluderen zij, dat zij in het gezinsleven worden opgenomen. Niets is echter minder waar. Van de ruim 60 Nederlandse meisjes, die tij dens het bedevaartseizoen 1956 in Lourdes werkzaam waren, was slechts één meisje in de villa van de patron opgenomen. Maar haar bed stond in de kelder. De meesten slapen in onooglijke ka mertjes boven de winkels, waar gezel ligheid 'n onbekend begrip en stromend water een onverkrijgbare luxe is. Een meisje, ondergebracht in een particulier huis, vertelde ons, dat ze zich in de bergafwaarts snel gaat. zijn er in over vloed, doch niet geschikt voor publika- tie. Werkgevers en zedenpolitie hebben in de loop der jaren verschillende ma len ingegrepen. Een dansgelegenheid even buiten Lourdes, die nogal eens bezocht wordt, heeft bij de insiders een slechte naam. Een Nederlands meisje werd daar vorig jaar door een Marokkaan onder tafel geslagen, omdat zij niet met hem wil de dansen. Dezelfde gelegenheid ver huurt kamers per uur met of zonder dame. Ook een zeer druk bezocht café, mid den in het centrum van Lourdes, waar menige pelgrim zich argeloos neerzet om een glas wijn te drinken, verhuurt kamers met of zonder dame. Geweten loze zakenlieden maken van de goede klank, die Lourdes in de wereld heeft, grandioos misbruik. Zij vestigden er een ronselbureau voor de Franse en Noord- afrikaanse bordelen. Hun methoden zijn op het oog zeer onschuldig en onopval lend, het aantal slachtoffers echter niet gering. Deze treurige feiten zijn voor de bis schop van Tarbes en Lourdes niet ver borgen gebleven. Zoveel mogelijk als mgr. Paul M. Théas kan werkt hij met anderen aan de oplossing van het tries te probleem, dat het „andere Lourdes" aan hem opdringt. Van hetgeen de bis schop reeds gedaan heeft, daarvan pro fiteren ook de Nederlandse meisjes. Want men zou haar groot onrecht aan doen te denken, dat zij allen zouden zijn meegesleurd in de stroom van tra gische affaires. Integendeel, onder de Nederlandse kolonie is een zeer grote, goede kern van meisjes, die steun b(j elkaar vinden en die een voorbeeld zijn voor de anderen. keuken moest wassen. Voor de ramen waren geen gordijnen, zodat iedereen vrij naar binnen kon kijken. „Maar," voegde ze er triest aan toe, „ik was meestal te moe om mij er jets van aan te trekken." Van opneming in het gezinsleven is geen sprake, want de meeste werkge vers wonen zelf ver van Lourdes. Zy hebben trouwens geen gezinsleven zo als wij dat kennen. De warme intimi teit van het Nederlandse gezin is er onbekend. Deze geheel andere situatie laat de Nederlandse meisjes aan zich zelf over in 'n eenzaamheid, die vernie tigender werkt dan de buitenstaander maar bij benadering kan bevroeden. Wanneer het meisje na de zeer lange werkdag, die gewoonlijk 12 uur duurt, soms zelfs nog langer, klaar is, dan schrikt zij ervoor terug naar haar on gezellige kamer te gaan. Zij zoeken wat ontspanning, doch die is in Lourdes praktisch niet te vinden. Van de meisjes wordt dan ook veel zelf- en mensen kennis vereist om in de omgeving die vriendinnen en vrienden te zoeken, die het gebrek aan huiselijkheid, aan warm te en genegenheid enigermate kunnen vergoeden. Jonge meisjes, die het leven niet ken nen, lopen in Lourdes groot gevaar. De feiten, die bewijzen, dat de weg Sedert enige jaren kent Lourdes een tehuis voor meisjes. Dit huis vlak langs de Gave staat onder leiding van een moderne congregatie. De leden ervan werken in hotels, in winkels, als naai ster of in welk beroep ook. Wanneer zy uitgaan dragen zij modieuze kleding. Tot voor enige jaren exploiteerden zij een hotel teneinde in haar onder houd te voorzien. Op verzoek van mgr. Théas sloten zij echter dit hotel, maakten er een tehuis voor meisjes van en noemden het „Ave Maria". Dat zij zich zelf daarmede van haar bestaanszekerheid beroofden, was voor haar een .punt èn een bron van later zorg, Zij namen de meisjes op tegen een onrendabele pensionprijs. Zij richtten de kamers in met een on-franse gezelligheid en de eerste zorg was de aankoop van een radio en een pick-up met platen. Op de dag dat wij dit huis bezochten, zou er 's avonds een opera-platenconcert gegeven worden. Dit tehuis, dat ongetwijfeld nog zijn fouten en gebreken heeft, tracht even wel met alle middelen een waarachtig tehuis te zijn. Wanneer een meisje 's avonds laat thuiskomt en honger heeft, dan zorgen de zusters voor een maaltijd onder het motto: „Bjj je moe der thuis behoef je ook niet voor iedere boterham te betalen". Daar de zusters zelf in het leven staan, kennen zij ook de problemen er van en kunnen zij de meisjes op alle mogelijke manieren helpen en van ad vies dienen. Het tehuis kent soepele regels, waaraan de meisjes zich te hou den hebben. Zo moeten zij b.v. om 12 uur binnen zijn. Dit is vanzelfsprekend lang niet al tijd even gemakkelijk, wanneer dikwijls pas tegen twaalven de luiken voor de winkels dicht gaan en voor de meisjes dan pas de avond begint. Het tehuis voor meisjes te Lourdes is een stap nader tot de oplossing voor de ernstige problemen der honderden buitenlandse meisjes. Een ideale oplos sing kan het nog niet bieden, omdat de arbeidsvoorwaarden der meisjes zich niet daartoe lenen. Bovendien bestaat er onder sommige meisjes een volko men begrijpelijke afkeer van het „om 12 uur binnen te moeten zijn". Haar vrye tijd is immers zo gering! Wat zjj in dit tehuis wel vinden is begrip en liefde. Dit is zoveel waard, dat het tehuis ons aller steun verdient. Wil men het lot der buitenlandse meisjes te Lourdes verbeteren, dan zal er nog veel moeten gebeuren. Een groot deel ervan ligt in de macht vande honderdduizenden pelgrims. Zy moeten weigeren des zondags te kopen. Door de week dienen zij 's avonds na b.v !l uur niet meer de honderden winkel tjes binnen te gaan. Dit is zeer wel mogelijk, daar de lichtprocessie om 9 uur begint en zy dan nog voor de aan vang iuiii kaars kunnen kopen. Na de processie dienen alle winkels geslote» te zijn. Wanneer de pelgrims meewerken dan heeft net voor de winkeleigenaren geen nut meer hun winkel nadien nog open te houden. Een verkoopster antwoordde op de vraag van een pelgrim tot hoe laat zjj nog moest werken: „Wjj zijn klaar wanneer er geen pelgrims meer binnen komen". Daarnaast zullen de contracten, die de werkgevers aan de meisjes voorleggen, duchtig bekeken moeten worden. In alle winkels zullen lijsten van de werktijden moeten han gen, zoals wij aantroffen in „St.-Pa- tiïek's", een winkel aan de Place mgr. Ldurer-ce en een van de weinige win kels, waar de verhoudingen zeer goed en gezond zijn en waaraan men zyn dochter gerust zou kunnen toevertrou wen. Het zal thans niet meer nodig zijn ouders voor de gevaren van een werk kring in Lourdes te waarschuwen. De feiten spreken een te duidelijke taal. Slechts na grondige informatie is het verantwoord een baan als verkoopster aan te nemen. Lourdes behoeft niet de ondergang van uw kind te worden, doch wel zal het moeten weten voor wat het komt te staan, zodat het zich daartegen kan wapenen en de nodige voorzorgs maatregelen nemen. De rechtbank te Dordrecht heeft een procuratiehouder uit Dordrecht, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, omdat hy ten nadele van zijn patroon, een conservenfabrikant te Zwyndrecht, een bedrag van 20.000 had verduis terd. De zaak tegen een 25-jarige ingezete ne van Houten, die voor de rechtbank te Utrecht moest terechtstaan wegens verduistering van een geldsbedrag groot 43.000 is voor onbepaalde tijd aange houden, omdat een psychiatrisch onder zoek moet worden uitgebracht. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1954-'56, toen hij als boekhouder werkzaam was bij het Na tionaal verbond van de Katholieke Ar beiders Jeugd, herhaalde malen gelds- Het toestel heeft geen pijlvleugels, maar korte, brede vleugels. Terwijl de romp 16 meter lang is heeft de vleu gel slechts een spanwijdte van vier meter. Een snel, naar verhouding licht gebouwd vliegtuig als de Starfighter heeft geen grote vleugel nodig. Het kleine vleugeltje is overigens allesbe halve zwak, want dit dunne, aan de randen messcherpe metalen oppervlak kan een belasting verdragen van bijna tien ton per vierkante meter. Op elke vleugelhelft kan men dm; rustig een zware vrachtauto zetten zonder dat de vleugel afknapt. Er is in het diepste geheim heel wat werk herzet voordat de Starfighter voor het eerst de lucht in ging. Men heeft zeker duizend verschillende ontwerpen gemaakt, waarvan er vele in model- vorm in windtunnels beproefd zijn. Ver kleinde modellen van de dunne vleugel van de Starfighter werden, gemonteerd op raketten, de lucht in geschoten, waar bij instrumenten de gedragingen van de lucht die rondom de vleugel stroomde, registreerden en naar de grond over seinden. En men heeft honderden vlieg uren gemaakt met een experimentele voorganger van de Starfighter, de XF- 90 jager. In februari 1954 maakte de Starfighter zijn eerste vlucht en sindsdien heeft men met verscheidene prototypen ook al honderden vlieguren gemaakt. Dit alles gebeurde lange tijd in het geheim, want zelfs twee jaar nadat de eerste vlucht had plaats gevonden, had de buitenwe reld nog geen foto van het nieuwe jacht vliegtuig gezien. Het grootste deel van de ru.mte in de romp wordt ingenomen door de Gene ral Electric J 79 straalmotor, een van de krachtigste straalmotoren ter wereld, waarvan het juiste vermogen nog ge heim gehouden wordt. Hoewel de Starfighter een snelheid van 2400 kilometer per uur kan behalen, wil dat niet zeggen dat het vliegtuig moeilijk te besturen zou zijn. Integen deel, vliegers die met de Starfighter hebben gevlogen, zijn er enthousiast over en hebben verklaard dat het toe stel gemakkelijker te besturen is dan het T-33 straallesvliegtuig, dat ongeveer een vierde van de snelheid van de Star fighter haalt. (Vervolg van pagina 7) carrière van deze onderzeeër is het duel met een Duitse U-boot. De Duit sers merkten de 0 21 eerder op dan deze hen, maar meenden te maken te hebben met landgenoten. Daarom seinden zij een herkenningssignaal, niet vermoedend, dat zij dusdoende zichzelf verraadden. De eerste torpedo van de 0 21 miste, maar de tweede bellenbaan was voor de C-boot niet meer te ont wijken en hielp het schip met een da verende explosie naar de diepte. De Duitse commandant die met 11 anderen gered werd er verdronken er 34 stikte bijna van ergernis toen hij zijn stommiteit begreep. In de oorlogservaringen heeft de vloot in oostelijk Indië een ruim aandeel ge had. De Koninklijke Marine heeft de Japanse oorlogsvloot de eerste gevoe lige verliezen toegebracht, maar zelf heeft zy het ook moeten ontgelden. De 0 16 onder bevel van It. A. J. Bussema- ker was slechts een kort doch roemvol leven beschoren. Nadat 14 Japanse transportschepen met 4.000 man naar de kelder waren gejaagd onder de kust van Malakka raakte het schip in de Golf van Siam in een Brits mijnenveld en ging verloren. Alleen de kwartier meester bracht er het leven af. Tot het einde van de oorlog bleef de Onderzee- dienst in de tropische wateren actief en mocht nog diverse mooie successen boeken. Ook de 0 21 deelde weer royaal in de eer. Maar er moesten ook enkele boten op reparatiewerven worden op geblazen en weer andere K-tvpen waren aan een grote beurt toe. De Japanse afweer werd bovendien krachtiger. In totaal werden 8 onderzeeboten getorpe deerd. Een greep hier en daar uit de schoks gewijze verlopen ontwikkelingsgang van de onderwatervaart toont wel voldoen de aan, dat het wapen bewezen heeft zijn taak aan te kunnen. Roem maar ook rouw is de dienst in ruime mate ten deel gevallen. Volgend jaar mei zullen de mannen van de OZD elkaar vinden op een reünie ter gelegenheid van het gulden bestaan, en zonder twij fel komen dan de verhalen los waar van in deze kolommen het een en an der is verteld, en ook zal er wel ge foeterd worden op het trage tempo in de opbouw van een nieuwe vloot. Dit is overigens een onderwerp, waarover een waas van geheimzinnigheid blijft han gen. Daardoorheen zijn vaag de con touren van drie cylindervormige ko kers te ontwaren die tezamen zo'n nieuwe onderzeeboot zullen vormen. Het ontwerp voor het nieuwe viertal, dat de namen Tonijn, Rog, Zeehond en Dolfijn zal krijgen, is gemaakt door ir. M. F. Gunning en betekent, zo men zegt, een omwenteling in de constructie van on derzeeboten. bedragen zou hebben achtergehouden. Gedurende de afwezigheid van de pen ningmeester in 1955 had hij zich meer malen gedeelten van geïncasseerde cheques toegeeigend. Toen begin vorig jaar controle zou worden gehouden, verbrandde verdachte de in zijn huis aanwezige papieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9