bbiriIwr iinnnirm.ii.nr i-giiinnin"d,n,n NILUfVL IInnlILL1TIUUIIL wUUIIftlIl mjzx* Militair comité beraamde putsch in Algiers Plan om minister Lacoste te ontvoeren en door een militair te vervangen Langzaam-aan-actie van arbeiders in Hongaarse hoofdstad Verzetsactiviteit in de provincie weer toegenomen Piloot voorkomt botsing tussen straaljager en elektrische trein De eerste vier vrouwelijke bestellers aan het werk Beklemd geraakt tussen twee vrachtauto's Cfee MORRIS (tef)0ïeyou (uy! Het weer Streng arrest voor generaal Faure Loos alarm over neergestort vlieg- tuig Chinese premier in Moskou Geslaagde noodlanding wegens benzinegebrek Bezorgdheid over blanken op Sumatra Russisch-Oostduits akkoord gesloten Gevaar voor „woestijnen in de zee DINSDAG 8 JANUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26799 ■iiii Engelse vrouw verongelukt Drie priesters uit Egypte gewezen Dames-Teddy-gev. Auto coats Zacht weer Boekwinkel met een kopje koffie Luchtmachtgeneraal krijgt waarschuwing Opschudding bij Scheveningen Tussentijds bezoek aan Polen en Hongarije Koning Saoed naar Eisenhower Protest tegen verklaring van Kadar Hammarskjöld wil .N.-commissie voor Hongarije KNAP STAALTJE VAN VLIEGKUNST Graaf Karolyi na zijn dood in ere hersteld P.T.T. Amsterdam uit de nood In Amerikaanse kringen Legering Sovjet-troepen, lening en uitbreiding van de handel mers zijn evenwel van mening, dat premier Kadar moeilijk niet-communis- ten bereid zal vinden om op de in de regeringsverklaring gestelde voorwaar den tot de regering toe te treden. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft aan de Algemene Vergadering voorgesteld een speciale commissie in te stellen voor onderzoek naar de toe stand in Hongarije. In een verslag over de Hongaarse kwestie verklaart Hammarskjöld, dat geen V.N.-vertegenwoordigers ter plaatse een onderzoek hebben kunnen instellen. De nodige samenwerking van de betrokken regeringen ontbreekt. Daarom moet volgens hem een speci ale commissie worden opgericht, die voor de Assemblée de ontwikkelingen met betrekking tot Hongarije verder zal observeren. Mogelijk kunnen, nu de be trokken regeringen medewerking wei geren, nieuwe directe inlichtingen over de toestand in Hongarije alleen verkre gen worden door het horen van Hon gaarse vluchtelingen, voornamelijk in de aan Hongarije grenzende landen. De regering van Oostenrijk is bereid waarnemers voor dit doel te ontvan gen. De V.S. en Italië zijn bereid waar nemers namens de V.N. naar de vluch telingenkampen in Oostenrijk te zenden, aldus het verslag. Het horen van vluch telingen moet echter, wil het waarde hebben, in een juridisch bevredigende vorm georganiseerd worden en volgens een uitgebreid plan worden opgezet. Generaal-majoor Bela Klraly, com mandant van het garnizoen van Boeda pest ten tijde van de oktober-opstand in Hongarije, heeft de vorming van een Hongaarse revolutionaire raad in bal lingschap aangekondigd. Generaal Ki- raly heeft een dezer dagen te Straats burg gehouden congres van Hongaren die aan de opstand hebben meegedaan voorgezeten. De raad bestaat uit dertig leden. Ook de socialistische oud-minis ter, mevrouw Anna Kethly, maakt er deel van uit. Uit Boedapest is gisteren in Wenen aangekomen de economische onder-se cretaris van de Verenigde Naties, Phi lippe de Seynes. Met drie van zijn me dewerkers heeft hü in Hongarije feiten en cijfers verzameld over de econo mische toestand van dat land. Het be zoek van De Seynes was een grote verrassing. De regering-Kadar had de eis gesteld, dat aan de reis van V.N.- functionarissen naar Hongarije tevoren geen ruchtbaarheid zou worden gege ven. Bij zijn terugkomst in Wenen toonde De Seynes zich ook tamelijk gesloten. Wel verklaarde hij, dat hij gesproken heeft met premier Kadar. de Hongaar se gedelegeerde bij de V.N., Imre Vaj- da, de voorzitter van het parlement, Szandor Ronai, de minister van voed selvoorziening, Reszö Nyers, en de plaatsvervangend minister van buiten landse zaken, Karoly Szarka. De Sey nes beschreef Kadar als „koel ên kalm". (AFP-Reuter-UP) Gistermiddag omstreeks half zes is de 40-jarige Engelse lerares mej. Elizabeth Harrison uit Ryhope op de rijksweg tussen Roermond en Hom verongelukt. Zij raakte met haar auto die zij zelf bestuurde, bij een po ging tussen twee vrachtauto's door te glippen, beklemd. Zij was op slag dood. Haar wagen werd totaal vernield. Een ran de vrachtauto's was geladen met stenen en behoorde toe aan de firma K. uit Steenbergen, de andere was van de firma K. uit Bussum en was met dakpannen geladen. Vermoedelijk heeft de Engelse door dat het stuur in haar wagen rechts zat, de tegenligger te laat opgemerkt Het stoffelijk overschot is naar het Lo- rentius ziekenhuis te Roermond over gebracht. De autoriteiten van Port Said hebben drie rooms-katholieke priesters verzocht het land te verlaten, aldus meldt een correspondent van het Belgische pers bureau Belga. Het zijn twee Franse en een Britse geestelijke. Zij worden be schuldigd van samenwerking met de Frans-Britse troepen. Wanneer de pries ters het land moeten verlaten is niet bekendgemaakt. (AFP) Art t*ert en BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen tot krachtig of hard toenemende zuid westelijke wind. Zacht. Zon: 8.48-16.51. Maan: 11.43-1.07. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM - - - 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 A B B H*" fl II A III I B A A fl I B B A A Bl^fli hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Abonnementen 20800 Postgiro 143480 BI BB I lllll BB ^A fl fl B fl ^B^B A B B BB fl fl B fl fl fl B B B De administratie behoudt zich het recht voor Bijkant. Beverwijk: Breestraat 4790 BBB B k fl fl III Ahm AaA BB IB ILv fl h BB fl «I {MB fl II I I A^F BB ^flfl fl advertentiën zonder opgave van Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. Voor klachten over de bezorging na 5.39 uur 's avonds tel. 21544. In Wenen is een nieuw soort kof fiehuis geopend, dat „Libresso" wordt genoemd, en dat het midden houdt tussen een boekwinkel en een espresso-bar. Uitgaande van de theorie, dat men slechts kan beslissen of men een boek wil kopen, als men rustig de gelegenheid heeft gehad om het in te zien, heeft een Weense za kenman een boekwinkel geopend, waar men onder he' genot van een kopje koffie een kijkje kan nemen in ca. 2000 boeken. Wanneer men zijn keuze heeft gemaakt, krijgt men het gekozen boek maar dan nieuw mee naar huis. taire putsch in Algerije. Gebleken is, dat generaal Faure getracht heeft aan hangers te winnen voor een plan, dat ten doel had het wettige repu blikeinse bestuur in Algerije te ver vangen door een militaire junta. Faure is op verzoek van de Franse minister met standplaats Algiers, Ro bert Lacoste, eind december naar Pa rijs teruggeroepen en daar door de minister van defensie ondervraagd en bestraft wegens zijn betrekkingen met een uiterst rechts comité, ge naamd „Algerijns Comité". Dit geheime comité zou onder lei ding staan van een reserve-generaal en o.m. van i'an zijr geweest Lacos te op een reis naar Zuid-Algerij-e te ontvoeren en hem dan in Algiers door een ander, waarschijnlijk een hoge officier, te laten vervangen. In het complot is ook generaal Du- mesnil de Maricourt betrokken, die het bevel over de luchtmacht in Algerije voert. Hij heeft zich eveneens te Parijs moeten verantwoorden, doch kon naar Algiers terugkeren. Drie Franse bladen waaronder Le Monde maakten gisteren melding van de affaire, die later in gezagheb bende Franse kringen werd bevestigd. De gewraakte gebeurtenissen hebben zich afgespeeld in het begin van de vorige maand, toen generaal Faure een bijeenkomst van het „Algerijnse Comi té" bijwoonde. Naar het verloop dezer bijeenkomst wordt thans een onderzoek ingesteld. Het „Algerijnse Comité" zou ernaar streven in Algerije een bewind aan de macht te brengen, dat het gezag van de regering te Parijs niet zou erkennen. Doch generaal Faure zou zich, al heeft hij op de bewuste bijeenkomst uitlatin gen gedaan, die op zijn minst gespro ken onvoorzichtig waren, niet met de denkbeelden van het comité hebben vereenzelvigd. Er zijn thans bepaalde maatregelen van toezicht op het op treden van het „Algerijnse Comité" ge nomen. Generaal Jacques Faure is gestraft niet dertig dagen gedwongen verblijf in een fort. Het mi: 'sterie van landsver dediging heeft een tweede generaal van de luchtmacht in Algerije gewaar schuwd waakzaamheid te betrachten bü het onderhouden van betrekkingen met bepaalde personen. Generaal Jacques Faure, plaats vervangend commandant van een in Algerije gelegerde Franse divisie en lid van de Franse generale staf in Algerije, is enige dagen geleden op last van de Franse minister van de fensie gestraft met dertig dagen streng arrest, wegens „het doen van uitlatin gen, die onverenigbaar zijn met zijn functie Hij zou deelgenomen hebben aan de voorbereidingen van een mili- De Haagse politie, de reddingboot van dienst en de Koninklijke luchtmacht ïün gisteravond in de weer geweest om te onderzoeken of de waarneming van burgers, die meenden dat bü Schevenin gen een vliegtuig in zee was gestort, juist was. De burgers zagen omstreeks kwart voor zeven een toestel, dat over het noorderstrand heen naar zee vloog. Het motorgeronk hield plotseling op, hoven zee verscheen een vuurgloed en daarna zag men twee rode bollen, zo ver telden de ooggetuigen aan de politie. Die waarschuwde op baar beurt de instan ties, die in zo'n geval gewaarschuwd moeten worden, en mstreeks half acht voer de reddingsboot uit. Later op de avond vernam men, dat een B 45 van het „strategie air com mand" van de Amerikaanse luchtmacht, die om half negen op zijn basis Scul- thorpe bij Londen had moeten aanko men, over tijd was. Dit toestel was te gelijk met twee andere uit Duitsland vertrokken en achtergeraakt. Na deze mededeling vertrok omstreeks kwart over negen van Valkenburg een nep tune van de marineluchtvaartdienst. Neptune en reddingboot zochten echter vergeefs. De reddingboot was omstreeks half tien in Scheveningen terug. Om tien over tien hoorde men, dat Engeland contact had gehad met de B 45, zodat die in ieder geval niet kon zijn neergestort. Toen de luchtmacht omstreeks kwart voor elf de zekerheid had gekregen dat er in heel west-Euro- Pa geen militair of burgervliegtuig ver mist werd, was er voor verder zoeken geen reden meer. In Moskou zijn vandaag besprekingen begonnen tussen de premier van com munistisch China, Tsjoe en Lai, die aan het hoofd staat van een uitgebreide de legatie, en de Russische regering. Toen Tsjoe gisteren met een Russisch straal vliegtuig op het vliegveld van Moskou arriveerde werd hij o.a. begroet door Khroesjtsjev, premier Boelganin, pre sident Worosjilov en de ministers Ka- ganowitsj, Mikojan, Malenkov, Molotov, Sjepilov, Perwoechin en anderen. Tsjoe vertrekt vrijdag uit Moskou haar Warschau. Hij zal naar verwach ting volgende week dinsdag naar Boe dapest vliegen en twee dagen later naar Moskou terugkeren. Hij gaat daarna haar Afghanistan, Indië en Nepal. (Rtr.-A.F.P.) .Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal ®ind januari naar de V.S. gaan om met President Eisenhower besprekingen over Problemen aangaande het Midden-Oos- ï|n te voeren, aldus heeft het Witte «luis bekendgemaakt. Radio Boedapest heeft gemeld, dat wülen graaf Michael Karolyi, president van de eerste Hongaarse republiek 1918 1919 en oud-gezant van Hongarije in Parps, die ten tijde van het proces-Kajk met het communistische regiem heeft gebroken, posthuum in ere is hersteld. (AFP) In fabrieken en kantonen in Hongarije heeft men gisteren openlijk uiting ge geven aan de teleurstelling over de re geringsverklaring. Men had verwacht, dat er een einde zou komen aan het bewind van één partij, maar uit de plannen van de regering blijkt, dat, zo er al niet-communisten in het kabinet zullen worden opgenomen, deze minis ters de leiding van de communistische partij zullen moeten aanvaarden. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zou Kadar contact willen opnemen met de partij van kleine grondbezitters en de boerenpartij. Westelijke waarne- De inzittenden van de trein van tien over drie gistermiddag van Barneveld naar Voorthuizen hebben de schrik van hun leven beleefd, toen zy een Gloster Meteor straaljager op de trein zagen afkomen. Het toestel verkeerde in moeiiykheden en de piloot, de sergeant vlieger Reiss, zocht een plaats om een noodlanding te maken. Net achter de trein kwam het toestel tegen de spoor dijk terecht. De piloot kon er onge deerd uitstappen. Hp had een voortref felijk staaltje van vliegkunst gedemon streerd. De piloot was opgestegen van de vliegbasis Leeuwarden en kreeg tijdens de vlucht moeilijkheden met zijn navi gatie. Hij kon met de nog resterende brandstof geen enkele vliegbasis meer bereiken en besloot daarom in de om geving van Barneveld tot een noodlan ding. Hij stond voor de keus temidden van de weilanden, welke daar be zaaid zijn met boerderijen, een nood landing te maken terwijl het zicht slecht was. Op het moment van da ling naderde hp tot zijn ontsteltenis de spoorlijn, waar op dat moment de trein naar Barneveld-dorp reed. De be stuurder en reizigers van de trein za gen het vliegtuig recht op zich afko men. Van de reizigers geraakten er enigen in paniekstemming. De trein bestuurder verhoogde de snelheid van de trein, terwijl tegelijkertijd de pi loot alles in het werk stelde om een botsing te vermijden. Net even achter de trein botste het vliegtuig tegen de spoordijk en kantel de gedeeltelijk op de spoorlijn, daar mee voorlopig alle treinverkeer onmo gelijk makend. De piloot kon ongedeerd uitstappen. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. De spoorlijn Barneveld- Voorthuizen werd geblokkeerd. Op de lijn lagen tal van brokstukken van hét toestel. De dienst werd onderhouden door bus-pendeldiensten. Gisteravond omstreeks half elf slaagde een 50-tons kraanwagen, gemonteerd op treinwa gons er in, de straaljager van zp'n on gewone landingsplaats te lichten. Van morgen is het treinverkeer op deze lijn hervat. Oostduitse lei zrs voeren besprekingen in het Kremlin met Russische topfi guren. Links Sjepilof en Boelganin; rechts van de tafel v. r. n. I.; Grotewohl, Ulbricht, Lothar Bolz (Oostduitse minister van buitenlandse zaken), Otto Nuschke (vice-premier) en Hans Loch (vice-premier). Unie heeft zich bereid verklaard, „in een geest van vriendschap en begrip" de Duitse onderdanen die in de Sovjet- Unie wonen, desgewenst bij hun repa triëring te helpen. De Sovjet-Unie heeft Oost-Duitsland een krediet van 340 miljoen roebel op lange termijn toegestaan, dat gedeelte lijk zal bestaan uit goud en buitenlandse betaalmiddelen. Hierdoor zal Oost-Duits- land in westelijke landen aankopen kun nen doen en zijn produktie kunnen mo derniseren en vergroten. De nieuwe han delsovereenkomst zal Oost-Duitsland in staat stellen, een volledig gebruik te maken van zijn economische capacitei ten, aldus de Oostduitse radio. Het land zal hierdoor met West-Duitsland kunnen wedijveren en industrieprodukten van eerste kwaliteit aan het buitenland kun nen leveren. De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland heb ben te Moskou een overeenkomst inzake de legering van Russische troepen in Oost-Duitsland getekend. Ook is een nieuw handelsakkoord gesloten, dat voor. ziet in een uitbreiding van de handel tussen beide landen. De overeenkomsten werden in het Kremlin door de Sovjet premier, maarschalk Boelganin, en diens Oostduitse ambtgenoot, Otto Grotewohl, in aanwezigheid van de belangrykste Russische leiders ondertekend. Volgens de Oostduitse radio is vol ledige overeenstemming bereikt over de Oostduitse soevereiniteit in de lucht. Het akkoord inzake de Russi sche troepen betreft de kosten van hun onderhoud, de jurisdictie over de ze militairen, hun legering en facili teiten voor de reparatie van Russisch materieel. Het komt overeen met een soortgelijk akkoord, dat Rusland on langs met Polen heeft geslóten en het zal nog nader worden uitgewerkt. Voorts is er een overeenkomst geslo ten over het verblijf van Duitse specia listen in de Sovjet-Unie en van Sovjet specialisten in Oost-Duitsland. De Sovjet- Functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Djakarta hebben ver klaard te vrezen dat Amerikaanse, Britse en Nederlandse burgers op een zame plantages in Noord-Sumatra het slachtoffer kunnen worden van terroris ten, nu volgens binnengekomen rappor ten communistische arbeiders op de plantages wapens hebben ontvangen. Op de rubber- en tabak-plantages in Noord- Sumatra werken 5.000 Nederlanders, 190 Amerikanen, 50 Engelsen en 50 Aus traliërs. Een legerwoordvoerder in Me- dan heeft zoals gemeld vorige week te gengesproken dat wapens zyn verstrekt aan de communisten. Volgens Indonesische persberichten is het luchtruim boven het gebied van de Molukken, tussen Nederlands-Nieuw Guinea en Celebes, door de Indonesi sche luchtmacht gesloten verklaard voor buitenlandse vliegtuigen, teneinde het uitwerpen van wapens en munitie door vreemde vliegtuigen te voorkomen. An dere gebieden, waarvoor een zelfde ver bod van toepassing is, zijn West-Java, Zuid-Celebes en Atjeh. De Noordzee, die vijftig jaren geleden Engeland van al de vis voor zag, die het nodig had, wordt leeggevist, zo heeft de voorzitter van de Engelse treilersfederatie verklaard. Engeland is tegenwoordig afhan kelijk van de lange afstands-vissersvloot, om het land van voldoende voorraad te voorzien. Denemarken heeft zijn vangsten met 330 pet. uitgebreid. Landen, die een Noordzeekust hebben, hebben de visindustrie ontwikkeld tot een van de belangrijkste bronnen van dierlijk voedsel op de boerde rijen me' het gevolg, dat de visvoorraden aardig beginnen te dunnen, op een zelfs alarmerende wijze, aldus de voorzitter van de Britse federatie. In een commentaar op de cijfers, die gisteren gepubliceerd zijn in het jaarboek van de voedsel- en landbouworganisatie van de V. N. verklaarde hij, dat de vis-naties van de wereld spoedig „woestijnen in de zee" zullen scheppen, tenzij zij er onmiddellijk toe overgaan visvoor- raden te beschermen. (Van een verslaggever) Hartelijk verwelkomd door directeur en personeel hebben vanmorgen klok slag half zeven de eerste vier vrouwe- jyke brievenbestellers hun intrede ge maakt by het bureau Zuid I aan de Ger. Terborgstraat in Amsterdam. Met hun vieren vormen zij de voorhoede van een belangrijke versterking van het Am sterdamse bestellerskorps, dat al gerui me tijd aan een tekort van enkele hon derden brieven- en pakjesrondbrengers laboreert. De vier pioniersters hebben zich onmiddellijk aan de studie van hun wijk gezet. Voor deze studie heeft de PTT vier weken uitgetrokken. Daarna zullen de dames, tas onder de arm, op straat ver schijnen, voorlopig gehuld in een post- cape en getooid met een postbaret. Tan te Pos, altijd voorzichtig met sexege- noten, heeft nog niet tot een volledig uniform besloten. Zij wil eerst nog even de resultaten afwachten. Met de aanne ming van het nieuwe personeel is zij trouwens ook niet over een nacht ijs gegaan. De kandidaten buiten de vier nog een veertigtal, dat spoedig op de weg zal verschijnen zijn medisch on derzocht, doorgelicht, ondervraagd en verder is er een discrete „screening" in verband met de bedrijfsveiligheid en het milieu aan de aanstelling voorafgegaan. De dames mogen niet ouder zijn dan veertig jaar. Hun taak is in zoverre ver licht dat zij alleen brieven zullen rond brengen. Bovendien komen zij niet in een volledige dienst. Zij zullen slechts één bestelling per dag doen. Men heeft, de krapheid op de arbeidsmarkt over ziende, terecht gemikt op die kandidaten, voor wie een gedeeltelijke dagtaak het meest begerenswaardig leek. Drie uren per dag werk op basis van het uurloon van een mannelijk besteller verschaft een bijverdienste, die niet onaantrekke lijk is. Het aantal sollicitaties was m Amsterdam dan ook groter dan in ande re gemeenten. In het buitenland behoren de vrou welijke brievenbestellers reeds lang tot het straatbeeld. En ook in Nederland hebben wij ze al gekend tijdens de be zetting, toen veel mannelijk PTT-per- soneel was weggevoerd of ondergedoken. De posterijen te Utrecht heb ben machtiging ontvangen, evenals in Amsterdam, vrouwelijke brievenbestel lers in dienst te nemen. Naar men ons van de zijde der Utrechtse posterijen mededeelde, bestaat de behoefte aan vrouwelijke brievenbestellers nog niet in Utrecht. Mocht men echter met de personeelsbezetting in moeiiykhe den geraken, dan zal men van deze mogelijkheid gebruik maken. Wel wordt overwogen vrouwelijk personeel aan te trekken voor het sorteren van brieven en andere poststukken. Vierentwintig mensen werden gewond en een gedood bij een spoorwegongeval in Engeland, waar bij het plaatsje Velwyn Garden City een exprestrein op een lokaaltje liep. Het achterste deel van de lokaaltrein werd geheel vernield, de eerste zeven wagens van de expres ontspoorden, terwijl de locomotief van de expres kantelde en ernstig werd beschadigd. Te Boedapest zijn naar verluidt fabrieksarbeiders een „langzaam- 1 aan-actie" begonnen om uiting te ge ven aan hun ontevredenheid over de regeringsverklaring, waarin werd aan gekondigd, dat het communistische be wind in Hongarije zal worden versterkt. Er is echter geen melding gemaakt van incidenten in de Hongaarse hoofd stad. Volgens vluchtelingen, die gister avond de Oostenrijkse grens hebben bereikt, is de activiteit van de verzets strijders in de provincie gisteren wel toegenomen. Verscheidene Hongaren zou den zich bij de vrijheidsstrijders hebben gevoegd omdat zij vreesden onder de nieuwe .straffe politiek spoedig gearres teerd te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1