Bloemlust I in Lisse van morgen geopend Haarlems ontvangstcentrum voor de Hongaren nadert zijn einde Duizenden Haarlemmers zagen kerstbomen in vlammen opgaan Opgewonden vrouw verwondt ambtenaar van de huisvesting in het gezicht Rotterdams Toneel speelt „Op Hoop van Zegen' Keulen een belangrijk experiment De meeste gasten zijn onder dak, maar sommigen moeten nog geholpen worden Pater S. Duynstee O.F.M. over de problematiek der vluchtelingen Imposant gebeurenmet vuurwerk en optocht Milde straf geëist In Haarlems Schouwburg DINSDAG 8 JANUARI 195 PAGINA 3 INBRAAK Begri ip Na A ook B Beurs van Amsterdam Beurs van New York Vermindering walserij- produktie niet door oliegebrek Films Burgerlijke Stand Haarlem WONINGNOOD-TRAGEDIE IN HEEMSTEDE Het Witte Paard Spreekuur Huis voor Hongaars gezin ingericht Elders T afeltennis Weer geen winst voor Oranje Zwart Koninklijke Hoogovens In het HBG-veilingcomplex aan de Grachtweg te Lisse is vanmorgen onder grote belangstelling de tentoonstelling Bloemlust I geopend, die tot en met zaterdag 12 januari zal duren. Aanwe zig waren o.m.: de burgemeesters van Lisse en Sassenheim, resp. mr, T. M. J. de Graaff en jhr. mr. K. Sandberg van Boelens, de directeur van het laborato rium voor bloembollenonderzoek, prof. dr. E. van Slogteren, ir. F. Flag, rijks- tuinbouwconsulent, en dr. A. J. Verhage, voorzitter van het produktschap voor siergewassen. De voorzitter van de stichting Bloem lust, de heer C. J. Segers, sprak het openingswoord van deze tentoonstelling, waaraan in een aangrenzende hal een mechanisatie-afdeling verbonden is. Hij zei verheugd te zijn over de grote be langstelling bij de opening, die wel af stak tegen het aantal inzendingen, dat aanzienlijk geringer is dan het vorig jaar. Het laatste houdt verband met de tentoonstelling Bloemlust II„ die eind februari in Keulen wordt gehouden en waarvoor men van de zijde van de vaK- mensen veel animo verwacht. De vakgenoten, aldus de spr., bewaren hun laatste krachten altijd nog even. „Waar zijn de Lissenaren?", zo vroeg de heer Segers zich af. „Hier", kwam er een stem uit de zaal. „Maar slechts één inzending op de tentoonstelling," repli ceerde de heer Segers. Lisse is wat dit betreft erg tegengevallen. Overigens zijn de inzendingen van een fraaie pracht en is de afdeling mechanisatie zeer be langwekkend. De organisatie van deze afdeling is in samenwerking gegaan met de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst on der leiding van ir. Flag en zijn hoofd assistent, de heer G. P. Balkenende. De heer Segers constateerde tenslotte, dat de ruimte in de HBG-hallen zelfs te kort is om elke inzending een plaats te kunnen geven. De trappen moeten wor den bezet. Dr. Verhage was vervolgens aan het woord om de tentoonstelling te openen. Hij stelde vast, dat Bloem lust jarenlang een grote rol heeft gespeeld in het gebeuren in het bloembollenvak en nog speelt. De jaren voor de oorlog, toen nog een gebouw in Sassenheim werd ge bruikt, zag men reeds uit naar nieu we middelen, waardoor het vak op een hoog plan kon worden gebracht. Na de oorlog heeft de technische, economische en sociale ontwikkeling zich in snel tempo voortgezet en is ber 1900 meer dan 4000 opvoeringen be leefd. De toestanden die beschreven worden zijn verouderd, maar de toestanden zijn hier in zekere zin slechts bijzaak. Zij vormen de entourage voor de noodlots gedachte die dit spel tot een werkelijke tragedie maakt. Wat wel verouderd is en wat zelfs met een goede voorstelling niet weg te spelen of te moderniseren valt, is het realisme waarin het stuk ge schreven is. Maar Heyermans was een te geraffineerd toneelschrijver om dit bezwaar overwegend te doen zijn. „Op Hoop van Zgen" is immers vóór alles toneel, steeds en telkens weer. In de compositie met zijn vertragingen en ver heviging, in zijn genrestukjes zoals de verjaardag van Kniertje, en in zijn on verwachte contrasten in de steeds leven de dialoog. Jan Teulings heeft als regisseur naar onze smaak te weinig dat blijvende as pect van die noodlotssfeer naar voren gehaald. Hij heeft de nadruk gelegd op de sfeerbeschrijving en daarin heeft hij een prachtig resultaat gehad. Jam mer genoeg was het decor, dat Hans van Norden vervaardigde, te open om de voortdurende beklemming waar te maken. Deze ontwerper had meer ge luk met de costuums. Méér recht dan vorige regisseurs deed Jan Teulings het stuk, door niet Kniertje tot de hoofdpersoon te maken, wat zij in fei te ook niet is, maar door te streven naar een goed-sluitend ensemblespel. Daarin is hij volkomen geslaagd. Naast Nell Koppen als Kniertje, stond Henry Orri als de levenslustige Jo, die tenslotte ook niet tegen het noodlot op gewassen blijkt. Zelden hebben wij haar zo gaaf een rol zien afwerken. Hetzelfde geldt voor Leo de Hartogh als de op standige zoon Geert. Manfred de Graaf moest de moeilijk waar te maken Barend tot leven wekken. Het komt ons voor, dat daarvoor meer levenservaring ver eist is als deze jonge acteur nog bezit. Niettemin benaderde hij de vereiste angst zeer goed. Prachtig waren de ty peringen van de diakenhuisman netjes door Jan Lemaire Sr en Jan van der Horst. Wim van den Brink speelde de reder Bos, open en frank, niet als een slecht mens, maar zakelijk. Heyermans heeft in deze per soon méér willen betogen en vooral protesteren dan hij in feite waar heeft gemaakt. Van den Brink kwam er dan ook niet helemaal uit. Eugénie van Nie- velt als zijn artistieke dochter bleek haar rol nog niet helemaal aan te kunnen, zo min als Thera Verheugen de hare van Marietje. Mooi daarentegen was weer de liefdadige echtgenote van de reder, van Sara Heyblom. Riny van Slingelandt en Jetty van Dijk-Riecker waren vissers vrouwen en in de kleine rollen sloten Wim Grelinger als de boekhouder, Hans Croiset als Mees, Rob van der Linden als de straatmuzikant en Leen Bakker als veldwachter zich goed aan. Jan Blok typeerde knap de dronken Simon. J. W. v. d. V. de ruimte in Sassenheim te klein geworden. Ook voor het grote pu bliek, aldus de heer Verhage, is deze tentoonstelling zeer fraai. Sprekend over het evenement in Keu len gaf de spr. als zijn mening, dat het een experiment wordt van grote om vang, dat zeer waarschijnlijk voor her haling vatbaar zal zijn. „Ik hoop. dat door dit contact met het buitenland een blijvende band zal worden gesmeed in het belang van de export." Het vakkarakter van deze tentoonstel ling. zo vervolgde de heer Verhage. wordt nog onderstreept door de hal met de mechanisatie-produkten. Deze ont wikkeling is van veel belang. In een feestelijk arrangement heb be* de ontwerpers van de tentoonstelling Bloemlust I in Lisse de bloemen ge rangschikt. Een meisje tussen de bloe men zult u er, wanneer u de expositie, welke vandaag geopend werd, in de komende dagen bezoekt, niet aantreffen. Zij was er alleen, toen onze fotograaf een kijkje kwam nemen. En omdat hij haar even charmant vond als de bloe men, maakte hij van haar .en van de bloemenweelde bovenstaande foto. Onbevoegden hebben zich door ver breking van een ruitje tussen zaterdag middag en maandagmorgen toegang verschaft tot een blikfabriek in de Spaamwouderstraat. Er werden zes blok jes soldeertin weggenomen, ter waar de van ongeveer tweehonderd gulden. De Haarlemse Bromfietsclub De Spaamebrommers organiseert vanaf vrijdag 11 januari 's avonds om 8 uur in de aula van de H.B.S. b aan de Zijlvest cursussen Veilig Verkeer met rijvaardigheidstest ten behoeve van al le weggebruikers. De taak van het Haarlemse ont vangst-centrum voor Hongaarse vluch telingen, huize Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan nadert zijn einde. Van de ongeveer zeventig ongehuwde Hongaren, die hier gewoond hebben, verblijven er nog slechts een vijfender tig aan de Hazepaterslaan. De ont vangst-fase is voor allen geëindigd: er is hun kleding verstrekt, en de nood zakelijke registratie is voltrokken. Be langrijker is evenwel de inschakeling van de vluchtelingen in het normale Nederlandse leven zowel het be- drijfs- als het familieleven. Op enkele uitzonderingen na, zijn al len nu te werk gesteld. Deze uitzon deringen (zeven in getal) betreffen moeilijkheden in verband met herscho ling, vakopleiding of moeilijk te plaat sen specialiteiten, zoals een onderwij zer, een accordeonist, een belasting ambtenaar. In deze beroepen immers vormt de taal een grotere handicap. Onverantwoordelijke voorspiegelingen van buitenstaanders spelen hierbij naar de directeur van het Haarlemse ontvangstcentrum, pater S. Duynstee O.F.M. meent vaak een negatieve rol. De Hongaren klampen zich hier aan vast, zonder dat de door hen ten onrechte gekoesterde verwachtingen te realiseren zijn. Dit alles betreft even wel slechts enkelen van de „Haarlem se" Hongaren. Acht van hen zijn in middels naar Leiden vertrokken, vier naar Amsterdam en twee zelfs naar familieleden in Hulst (Z. VI.). Velen van hen hebben reeds een par ticulier onderdak gevonden. Verreweg de meesten door persoonlijk contact, dat min of meer toevallig op het Ont vangstcentrum zelf ontstond, en waar uit een relatie is gegroeid. Vooral van de gastheren tijdens de kerstdagen zijn er velen definitieve „pleegouders" voor de Hongaarse jon gelui geworden. Daarentegen hebben de algemene op roepen voor huisvesting niet veel re sultaten opgeleverd. Bovendien is volgens pater Duynstee in dezen uiterst serieuze selectie geboden, zo dat er van de aanbiedingen, die hij reeds verkregen heeft, nog een aantal afge vallen zijn. Zonder deze selectie zouden er nog andere en talrijkere teleurstel lingen voor gastheer en gast ontstaan. De problematiek van deze vluchtelin gen is, naar pater Duynstee meende, niet „ering. Juist bij massale volksver schuivingen als deze, ziet men weer zo duidelijk, hoezeer de mens aan zijn om geving is gebonden. De jongeren onder de gevluchte Hongaren missen dit al les eerder, worden dan in de letterlijke zin van het woord losbandig, maar pas sen zich ook eerder aan het Nederland se sociale klimaat. De ouderen zullen hier wel nooit aarden. Vooral onder hen zijn er piekeraars en tobbers, die tenslotte hun pogingen om hier te ge wennen zullen opgeven en koste wat kost zullen willen terugkeren naar hun vrouw en kinderen. Voor beide verschijnselen losban digheid en moedeloosheid met al hun gevolgen: baldadigheid, plotselinge afkeer van de beroepsarbeid, ongemoti veerd veranderen van werkkring of kosthuis, zal de Nederlander in alle geledingen begrip moeten gaan op brengen, naar pater Duynstee ons mee deelde. Het zal ook broodnodig zijn, dat in elke plaats, waar deze vluchtelingen in groter aantal bijeen zijn, een adviesbu reau bestaat waar werkelijk geschool de deskundigen niet alleen goedwil lende liefdadigheids-apostelen beide partijen, Hongaarse gasten en Neder landse gastheren, werkgevers of amb tenaren juiste en deskundige raad kun nen verschaffen in de ongetwijfeld veel vuldig voorkomende moeilijkheden. Daarnaast zal liefst uit de Hon garen zelf een orgaan moeten op komen, dat zelf hun belangen kan be hartigen, een trefpunt schept, waar zij elkaar ontmoeten kunnen én de men sen die zij als goede raadsleden heb ben leren kennen en waarderen. De moeilijkste taak voor het Neder landse volk begint nog! Na het A van de ontvangst met zijn hoofdzakelijk ma teriële hulp moet nu uit de volheid van het menselijk hart het B gesproken worden van de echt menselijke bij stand van begrip, geduld, raad en me deleven. Als eerste taak op dit gebied ligt hier in Haarlem het opnemen van de nog 35 in het ontvangst-centrum verblij vende Hongaren, voor «ie nog geen geschikt adres gevonden is. Bij deze mensen mag niet de gedachte rijzen, dat zij een soort ongewilde handelswaar zijn. Het zijn immers slechts toevallige omstandigheden die hen nog niet recht streeks in contact hebben gebracht met mogelijke gastheren. Is deze plaatsing voltooid, dan moet er over de Honga ren, d.w.z. de vluchtelingen als groep, zo weinig mogelijk meer gesproken worden meent pater Duynstee. Dan is het de persoonlijke hulp van mens tot mens, die verder dit ontzaglijk men senleed moet verzachten en dit tragi sche lot moet trachten te keren. Wie dan bij de oppervlakte der dingen staan blijft, mist zijn kans. (Niet otfidêle Koenen) Vorig Opening slot 8/1 3% Ned. 1953 91 3)fc Ned. 1953 88% 3% Ned. 1956 88% 3)4 Ned. 1948 85% 3)4 pCt. Ned. 1950 85% 3)4 Ned. 1954 87 314 Ned. 1955 I 87% 3-314 Ned. 1947 85-4 3 Ned 62-64 bel. fac. 70% Insch Grtb. 1946 3 pCt. 83 Ned. Handel Mij. cert 1714 A.K.D. 21514 Van Berkel's Patent 182% Calvé-Delft cert. Van Gelder 20614 Kon. Hoogovens cert 295 Unilever Cert. 34914 Ned. Kabel 287 Philips 22914 Kon. Petroleum 167.80 „Amsterdam" Rubber 87% HolL Amerika Lijn 18714 Kon. Ned. Stoomb. Mil 171)4 Ned. Scheepv. Unie H.VA. J0314 Dell Mij. Cert. 10914 A'dam 214 .56 I 95 A'dam '56 H 100)4 A'dam '56 HI 101)4 21214 346)fc 227 164.70 88)4 186 172 17214 10114 109 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecótt Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: 4/1 72% 19214 687» 58% 43)4 127% 3914 34 5714 44ex 88 4514 4514 37'4 31% nauwelijks 7/1 7214 19014 68)4 58 42)4 127% 40 3414 56% 43 8614 46 4414 37 71 prijsh. Op vragen van het Tweede-Kamer-lid de heer Nederhorst heeft de Minister van Economische Zaken prof. Zijlstra, geantwoord dat de vermindering van de walserij-produktie bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens, niet het gevolg is van een lagere bevoorrading met olie, doch van een verminderde levering van ruwstaal door een buitenlandse leveran cier. Deze beperking is overigens van geringe betekenis, aldus de minister. Gevolgen voor andere industrieën zijn, voor zover thans is na te gaan, nog niet opgetreden. Afgezien daarvan is de mo gelijkheid tot het treffen van maatre gelen slechts in beperkte mate aanwezig, aangezien de oorzaak van het tekort gelegen is in omstandigheden welke buiten de invloedsfeer van de minister liggen. De olievoorziening van de pri maire industrieën geniet uiteraard zijn volle aandacht. De Beverwykse politie kreeg gisteren de moeilijke taak twee verdwenen fiet sen op te sporen. Hoewel het dikwijls zoeken naar een naald in een hooiberg is, komt de politie er vroeg of laat wel achter. Haarlem heeft gisteravond met grote geestdrift zyn laatste kerstbomen uit geluid. In noord, op een stuk drassig weiland aan de Vondelweg bij de Spaarndamseweg, beleefde de duizen- koppige menigte een grandioze uitvaart, met hoog-oplaaiend vuur, knallend vuur werk, een optocht van lampions met prijzen voor de beste, en tenslotte een stroom water ter blussing van een na- smeulende massa. Elders in Haarlem, bij de Planetenlaan, het Theemsplein, de Richard Hoikade en de Gilles School meesterlaan, had de jeugd ook bomen aangesleept. De verbranding verliep hier niet zo spectaculair, maar het ple zier was er niet minder om. De brand weer en de politie droegen er zorg voor dat de massale verbranding zonder on gelukken plaats had. Het was voor de vierde maal dat in Haarlem de kerstbomen volgens plan en en. masse werden geofferd. In noord had een wekelijks verschijnend adver tentieblad het aardige idee gehad om aan dit imposante gebeuren voor jeug digen en ouderen een lampionoptocht te verbinden. Het meisje of de jongen, die de mooiste lampion meevoerde, kwam in aanmerking voor een prijs. Omstreeks zeven uur arriveerde de stoet aan de Vondelweg na een flinke wan deling door noord, die bij de Rijnstraat was begonnen. Veel bewondering had men voor een lampion, die de kerk van pastoor Van Eeden, de H.H. Elisabeth en Barbara, voorstelde met een verlich te torenklok. Het is geen geheim dat in Haarlem-noord nog steeds gehoopt wordt op een subsidie van de gemeente, waardoor de klok van de kerk van een verlichte wijzerplaat kan worden voor zien. Toen de optocht de Vondelweg op kwam was er voor het verkeer al geen doorkomen meer aan. Men wachtte vol spanning op het moment, dat de pop met vuurwerk in de stapel bomen zou worden gestoken en het vuur als een ra zende om zich heen zou grijpen. Over die pop gesproken, hij scheen niet te we ten dat voor hem alle belangstelling be stond. Wij hebben hem zien liggen, op een vrachtwagen van de gemeente. Hij leek wel laveloos, zo slap en met een nietszeggend gezicht hing hij tegen de cabine. „Ome Willem" zit vol vuurwerk, zei een jongetje eerbiedig. „Moet je eens zien als ie direct tussen de kerstbomen staat." De voorspelling bleek juist. Nadat de laatste takken met losse hand op de terp waren geslingerd en hoofdinspec teur L. Davidzon nog eens in zijn jas zak had gevoeld, of hij wel lucifers bij zich had, kon „Willem" naar boven. Dat „naar boven" moet men met on derschatten. Het was op die plaats zo modderig, dat een ijverige fotograaf, die een realistische plaat wilde schie ten, in de haast om op de berg te ko men zijn schoenen verloor en op kouse voeten tussen de prikkende kersttakken zijn taak verrichtte. De heer Davidzon stak de stapel aan. Een nietig vlamme tje, dat kennelijk aarzelde of het nu een vlam zou worden of de strijd maar op geven, werd een groots vuur, dat de gezichten meters weg in een hel licht zette. Tussen de loeiende vlammen mengde zich vuurwerk, dat rode, gele CINEMA PALACE: Don Juan, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De avonturierster van Bei roet, 18 jaar, 2.30 en 8 uur. LIDO: Onvergankelijke melodie, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: In de middagvoorstellingen: De wereld der stilte, a. X, in de avondvoor stellingen De jungle der misdaad, volw., 2, 7 en 9.15. MINERVA, di. en wo. 8.15: Invitation to the dance, alle leeft. Do. 8.15: Onder de hemel van Parus, 18 jaar. REMBRANDT, 08-15 Het einde, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY, tot en met do.: Manon, str. volw., STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Dinsdag 8 januari Schouwburg: „Op Hoop van Zegen", door Het Rotterdams Toneel (Ab. B), 8 uur. Brinkman (Houtplein): Gen. Nederland— Engeland, afd. Haarlem. Inleiding over: „Disraeli en Dickens als critici", 8 uur. Woensdag 9 januari Schouwburg: Haarlemse Toneelclub met „Het meisje van buiten" (dil.), 8 uur. GEBOREN: R. de BieGroenendaal, z.H. van de nHamvan Tongeren, z.C. A. BoxNeve, z.; T. Kasper Schouten, z.; J. Kaspersde Roo, z.; W. M. A. TerpstraBlomesath, z.; L. J. Betlemde Jong, z.W. E. Lammer- seKoelemejjer, z.; G. C. van der MaarlRoos, z.; M. C. W. A. Derkin derenSmit, z.; A. P. A. C. Veen Dijckmeester, z.; G. J. T. Beelenten Berge, z.; J. M. KuntzeAkerboom, d.; G. KoelemeyerToutenhoofd, d. OVERLEDEN: J. Eggeraat, 81 j„ Kenaupark; M. Hoeben, 69 j„ Korte- weg; G. C. de MunnikUittenbosch, 73 j., Hazepaterslaan; Th. SmelterRol vers, 76 j., Kamperlaan. en blauwe pijlen in de lucht toverde. Pas toen de meeste takken verbrand waren, legde de brandweer een slang uit om de boel efficiënt te doven. Het was verstandig, om de jeugd pas vlak voor het festijn de bomen te la ten deponeren, waardoor de stapel los jes was gevormd. In andere jaren la gen de bomen vast tegen elkaar en De procureur-generaal by het Am sterdamse Hof, mr. W. B. J. Aberson, heeft vanmorgen tegen een 24-jarige hulp in de huishouding uit Heemstede, die op 26 september van het vorig jaar een ambtenaar van het huisvestings bureau te Heemstede ernstig in het ge zicht zou hebben mishandeld, een mild vonnis geëist, waaruit een groot begrip voor de situatie sprak, waarin de vrouw al jaren vekkeert. Zij en haar man staan ruim vier jaar als woningzoeken den ingeschreven, maar tot nog toe heeft dit geen tastbaar resultaat opge leverd. Haar man vertoeft bij zijn ou ders, terwijl de vrouw onderdak geniet by de mensen, bij wie ze in betrekking is. Herhaalde malen hebben zij gepoogd b(j het huisvestingsbureau woonruimte los te wringen en toen de vrouw op 26 september weer eens kwam informe ren verloor zij haar zelfbeheersing, toen zy te horen kreeg, dat zü en haar man voorlopig nog geen kans maakten. Met opmerkingen over onjuiste woon ruimteverdeling door het huisvestings bureau prikkelde zij het geduld van de ambtenaren W. v. d. R. en J. K. De eerste gaf haar te verstaan, dat zy on- middellyk het bureau moest verlaten. Aan dit verzoek gaf de vrouw geen ge hoor. Ook van het dreigement, dat de politie gewaarschuwd zou worden, raak te de vrouw niet onder de indruk. Vol gens de lezing van de verdachte en haar advocaat, mr. A. van Löben Seis uit Haarlem, zou zy toen zyn vastgepakt door de heer K„ die haar wilde ver wijderen. Zy liet dat niet toe en gaf de heer K. een klap in het gezicht. Daar op zou een handgemeen ontstaan zijn, waarbij de heer K. door de vrouw aan beide kanten van het gezicht zou zijn gekrabd. Tijdens de behandeling ontkende de verdachte, die van een vonnis van de Haarlemse politierechter in hoger be roep gekomen was, dat zy opzettelijk de heer K. verwond zou hebben. Het zou uit noodweer gebeurd zijn. „Had u lange nagels?" vroeg de pre sident, mr. P. B. Dijksterhuis. „Ja, die had ik," antwoordde de vrouw. De bei de ambtenaren, die als getuigen wer den verhoord, verklaarden dat zy de in druk hadden gehad, dat de verdachte met opzet haar nagels had gebruikt. De heer v. d. R. schilderde de president met enkele opmerkingen de woningnood in Heemstede. „Het gemeentebestuur kan slechts sporadisch jonge mensen aan woonruimte helpen." De heer K. verklaarde, dat het in Heemstede meer voorkomt, dat de man bij zijn ouders verblijft en de vrouw bij de hare. De procureur-generaal zei te begrij pen, dat de woningnood vooral jonge mensen tot wanhoop brengt. Zij moeten echter nooit hun teleurtstelling op de ambtenaren van het huisvestingsbu reau afreageren. De straf, die de Haar lemse politierechter namelijk tien da gen gevangenisstraf had opgelegd, vond hij te zwaar. By het bepalen van de strafmaat dient men rekening te houden met de omstandigheden, waar onder de verdachte heeft gehandeld. Hij De uitslagen van de competitiewed strijden van de R.-K. Schaakvereniging „Het Witte Paard" luiden: Pancras Holtkamp 10, Bleekemolenv. d. Velde 10, Hooglandv. Emmerik 01, HuyboomHoltkamp 10, v. Rijnsoeverv. d. Spek 10, Hop manHuyboom 01, HoltkampReeu- wijk )'2Komenv. d. Stoop i/2 v. SchieRasing 01, Goedemans— Banken 01, De LangeJoosten 10, BaasRasing 01, HunekerHaver kort 10, Goedemansv. d. Stoop 01, v. SchieHoek 01, Banken v. d. Berg 0—1. Burgemeester Cremers van Haarlem zal in plaats van vrijdagochtend, deze week spreekuur houden op donderdag ochtend. eiste een boete van zestig gulden of vijftien dagen. De verdediger, mr. Van Löben Seis meende, dat de betrokken ambtenaren taktloos waren opgetreden. Uit eigen ervaring vertelde hy, dat de woning nood in Heemstede byzonder nypend is. Toen ook hy enige jaren geleden naar woonruimte zocht, vertelde men hem op het huisvestingsbureau, dat er niets was. Hij moest maar een huis ko pen. „Ik heb mij toen.ontzaglijk ge- ergerd", vertelde mr. Van Löben Seis. Acht pogingen om inwoning bij bewo ners, die ruim behuisd waren, misluk ten. Nadat hij deze ervaring aan de amb tenaren van het huisvestingsbureau kenbaar had gemaakt gebeurde er niets. Met deze persoonlijke ervaring wilde hy de leden van het Hof een indruk geven van de moeilijkheden, waarmee de woningzoekenden in Heemstede te maken hebben. Hij wilde niets afdin gen op de ijver van de betrokken amb tenaren, „maar het is soms wel eens moeilijk bij het beleid der woonruimte verdeling een bepaalde lijn te ontdek ken." Op 22 januari zal het Hof uitspraak doen. Vandaag trekt een Hongaars gezin, bestaande uit man, vrouw en vyf kin deren, in het door de gemeente Heem stede aangekochte huis aan de Lucas van Leydenlaan. De woning ruim en in een riante buurt gelegen is inge richt door toedoen van de hulpvaardig heid van de Heemsteedse bevolking, die met een alles overtreffende mild dadigheid gelden en goederen voor de Hongaarse vluchtelingen beschikbaar heeft gesteld. Duizenden Haarlemmers genoten gis teravond op de Vondelweg, hoek Spaarndammerweg, van een grandioos vlammenfeest, waarvoor een hoge sta pel kerstbomen zorgde. Boven op de berg stond een pop, gevuld met vuur werk, die de vreugde nog verhoogde. Op vier andere plaatsen in Haarlem moesten op deze avond ook kerstbo men aan het vuur ten prooi vallen. bleef het vuur lange tijd nasmeulen. Nu konden de brandweerlieden, die met de politie de zaken voortreffelijk in de hand hadden, spoedig inrukken. Bedroeg op de Vondelweg het aantal bomen ongeveer 1.500, op de andere ,,vuur"plaatsen in Haarlem had men minder brandstof. Erg druk was het overigens op de Planetenlaan, waar ten noorden van het EDO-terrein 1.000 bo men voor een brandend lucifertje moes ten zwichten. Een brandweerman stak de stapel „in enen" aan en na geruime tijd werd pas de waterslang ingelegd. Op het Theemsplein verasten 300 bo men, op de Richard Hoikade, ten zui den van de voetbrug 250 en aan de oost zijde van de Gilles Schoolmeesterlaan 200. Er gebeurden geen ongevallen. Nijvere handen zijn ongeveer een week bezig geweest om het huis be woonbaar te maken. Niets is er verge ten. In de keuken vindt de huisvrouw een handig gasfornuis en een welgevul de provisiekast. De huiskamers zijn naar Hollandse degelijkheid en smaak ingericht. De slaapkamers zyn sober. Kortom: de woning ademt een typisch Nederlandse sfeer, waarin de Hongaar se bewoners, die ongetwijfeld een ande re omgeving gewend waren, moeten wennen. Dat zal voor hen in het begin moeilyk zijn, maar zy mogen rekenen op de steun van het comité, dat hun komst naar Heemstede heeft voorbe reid en op de meelevendheid van de Heemsteedse bevolking. Gisteravond hebben o.a. de wethou ders Van Lent en Van Houten een be zoek aan het huis gebracht. Vanoch tend zijn enkele leden van het comité naar Ommen afgereisd om de Hongaar se familie te halen. De ontvangst in Heemstede zal zonder officieel vertoon plaats vinden, op uitdrukkelijke wens van het comité, dat zich in dat opzicht niet wil spiegelen aan wat zich in Weesp by de ontvangst van een Hon gaars gezin heeft voorgedaan. Al behoort Oranje Zwart tot de zwak ste eerste klassers in de tafeltenniscom- petitie, veel geluk hebben Rykelykhui- zen c.s. tot nog toe niet. Werd vorige week met klein verschil van TOG 2 ver loren, nu trok Hotac met 64 juist aan het langste eind, terwijl een gelijk spel de verhoudingen toch wellicht beter had weergegeven. Kees Rykelijkhuizen en Hans Canjels, die ditmaal vopr het eer ste team mochten uitkomen, weerden zich prachtig en versloegen beiden Wee- nink en Moddemeyer. Canjels had drie games nodig om Moddemeyer te be dwingen, maar klopte Weenink in straight games, zij het dan ook met de cijfers 28—26 en 23—21van Gastelen kon niet tot winst komen al scheelde het niet veel of hy had Moddemeyer ver slagen. De overige resultaten: Heren 3D Hotac 3—TYB B3 5—5, 4B Togido 10— Columbia 3 8—2, 4D Heemskerk 4 GeelWit 3 2—8, 4E Togido 12—DSB 2 19; Dames 4C ReadyWinfried 2 100, Togido 2Columbia 73. Voor een schouw burgzaal vol abon- nementspubliek heeft het Rotter dams Toneel gister avond Herman Heyermans' meest boeiende toneelstuk „Op Hoop van Ze gen" gespeeld. Het is een in alle op zichten geslaagde voorstelling gewor den van dit natio nale „spel van de zee", ook al kan men op onderdelen kritiek oefenen. Vooreerst dient men bewondering te hebben voor Nell Koppen, die Knier tje speelde. Een verschrikkelijke op gave voor een ac trice, die zo'n su blieme voorgang ster heeft als me vrouw Esther de Boer-van Ryk die talloze malen deze rol heeft gespeeld en op een wyze die legendarisch is ge worden. Maar Neil Koppen heeft van Kniertje een aan- grypende, berusten de sobere vissers vrouw gemaakt, zó, dat de herinnering aan mevrouw De Boer althans voor deze avond op de achtergrond werd gedrongen. De zee speelt in dit treurspel een hoofdrol. Zij is het stof geworden noodlot, dat als een voort durende dreiging boven het vissersdorp hangt en dat op ongeregelde tijden, maar steeds weer toeslaat. De vissersvrouwen worden één voor één getroffen, de ene zwaarder, de ander minder zwaar. Het zwaarst wellicht Kniertje, die zich ach tereenvolgens haar man en vier harer kinderen ontnomen ziet. De mannen en jongens zijn de slachtoffers en de reder, de verkapitaliseerde mens is het instru- Leo de Hartogh als Geert en Nell Koppen als Kniertje in „Op Hoop van Zegen". ment. Tegen deze orde, waartegen geen verweer mogelijk schijnt en waarin de onmachtige mens langzaam maar zeker ten onder moet gaan, tekent de harts tochtelijke levensminnaar Herman Hey ermans protest aan, een protest dat in „Op Hoop van Zegen" tot meer dan ge woon toneel is uitgegroeid. In dit stuk vormen zijn hartstochtelijk levensgevoel en zijn razend knap kunstenaarschap geen contrast en hebben zij samen ge werkt tot een toneelspel ontstond dat sedert de eerste première op 24 decern-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3