Bont allerlei voor de Haarlemse politierechter Voorzitter SamsonGeen reden tot pessimisme voor 1957 Vergadering van „De Lelie" in Haarlem De maandagse beurs in het Krelagehuis Uit Kennemerland Verdere modernisering van Duitse vissersvloot Visserijgolf Weer drie inbraken De sigaren van de Farao Oscar Voorzitter treedt af wegens verandering van werkkring NAAIMACHINES Gemiddelde leeftijd der schepen gedaald tot 5,8 jaar DINSDAG 8 JANUARI 1957 PAGINA 4 D a mm en 49 deelnemers voor per soonlijke wedstrijden Volleybal Velox nog steeds ongeslagen in eerste klasse De damcompetitie K.N.G. PROMOVEERT NAAR EERSTE KLAS HANDBAL R.KJ\.H.B. Mooie Nies Zandvoort-Duitser Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt! helpt snel tegen: MAAGSTOORNISSEN DARMSTOORNISSEN slechte SPIJSVERTERING ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Medicinaal Norit JAARVERGADERING „SINT-CHRISTOFFEL" Film VOOT Stellingen voor scholieren Natuurhistorische Vereniging Varia Waterpolo Winst voor DWT-heren Algemene Stichting voor Huisvesting van bejaarden Waterstanden VELSEN-IJMUIDEN AANRIJDINGEN Nieuw cargadoors kantoor Cursus spel en sport 42 Red je leven Snijd de tros dooA AH es vhegt de lucht in Wel, m'n ouwe Bobbie, a/s die granaten in plaats van alleen maar "n slaghoedje te hebben geladen waren geweest, zouden we niet meer op deze wereld zijn.. Ja, t maakte 'n sis -1 Send ge luid, en verder niets meer.. Een hevige burenruzie, die op 13 ok tober van het afgelopen jaar in de Voor uitgangstraat woedde, werd gisteroch tend zoveel mogelijk gereconstrueerd voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen. Een aantal buurvrou wen bleek op de ochtend van die dag, zoals gewoonlijk, tijdens het uitslaan van hun stofdoeken en andere huishou delijke bezigheden, die zich ter plaatse op straat plegen af te spelen, ervarin gen uitgewisseld, en brandende kwes ties besproken te hebben. Een dier brandende kwesties was een nieuwe buurvrouw, een 46-jarige elegante ser veerster. Toen deze ook haar stofdoek uitsloeg merkte een der vrouwen op, dat de serveerster in moreel opzicht een uitermate bedenkelijk verleden zou hebben. Hierop spreidde de serveer ster hair kennis van het verleden van de vorige spreekster ten toon. „Ondanks alles heb ik niet zoals jij en je mijn twee jaar in de bajes gezeten", sprak de nieuwe buurtbe woonster. Hierop geraakte de aldus aan gesproken vrouw, naar zij voor de poli tierechter verklaarde, „over haar ze nuwen heen". Zij sloeg de serveerster op het hoofd. Later op de dag ging zij nog tezamen met haar echtgenoot „verhaal halen" bij de nieuwe buurt- Nu de damcompetitie voor de clubs in Haarlem e.o. ten einde is ga an de persoonlijke wedstrijden weer de aan dacht vragen. Voor dit jaar hebben zich 49 deelne mers gemeld, verdeeld over hoofd-, eerste-, tweede- en jeugdklasse. In tegenstelling tot vorig jaar, toen alle wedstrijden op dezelfde avond en in hetzelfde lokaal gespeeld werden, heeft de wedstrijdleiding het rooster vastge steld op verschillende avonden en bij diverse clubs. Men schijnt dus nog steeds aan het erperimenteren te zijn en naar de juiste methode te zoeken. De hoofdklasse groep A start 9 janu ari bij Het Oosten, groep B op dezelf de dag bij DCY. De eerste klas begint eveneens op 9 januari bij Haarlem OK; de eerste klas groep B bij DCY. De tweede klas gaat op 11 januari begin nen bij Sportief en de jeugdklasse op 10 januari bij BDC. De voorwedstrijden zullen de finalis ten moeten aanwijzen die later zullen spelen om deelname aan het provin ciale toernooi. Voor die finale hebben zich reeds geplaatst F. Slot van Het Oosten, H. Belien van St.-Bavo, B. Du- kel en G. Postma van DCY wegens in vorige jaren behaalde resultaten. De Haarlemse dammers gaan zeer een spannend toernooi tegemoet. Het herenvolleyteam van Velox heeft de competitie maandagavond met een overwinning op de reserves van die Raeckse voortgezet en dus nog steeds ongeslagen de leiding in de eerste klas se behouden. De eerste set was voor Velox (157), maar het die Reackse zestal sloeg dapper terug en slaagde er in een kleine overwinning (1512) te behalen en de stand weer in even wicht te brengen. De mannen van aanvoerder Verheem lieten zich hierdoor niet afschrikken, en met nog twee set overwinningen (15 11; 1511) werd ook deze zege vol komen veilig gesteld. De damesploeg van Velox kon niet tot een overwinning komen en moest de volledige winst laten aan AVRA. Het Aerdenhoutse AVC gaf het Bloe- mendaalse De Blinkert team geen schijn van kans en won overtuigend met 31, welk resultaat ook door kampioen die Raeckse werd behaald in een slechte wedstrijd tegen Rapiditas '31. De uitslagen waren: Dames: de BlinkertAVC 13; Rapi ditas 'ij...Die Raeckse, 13; Velox OVRA, 1—3. Heren: HVS 3die Raeckse 3, 13; Veloxdie Raeckse 2, 31; Eclecta WSH 2—Boru, 3—1; WSH—HBC 2, 3—1; OVRA—HVS 2, 3—1; PWN—Velox 2. 40; Borude Blinkert, 13; SpaarnestadOVRA 2, 31. De heren hoofdklasse ontmoeting HVS tegen Groen Wit uit Zaandam zal woensdagavond om acht uur in het Kre- lagehuis worden gespeeld. Nadat Stabiel zich in de damcompe titie door B. D. C. II een punt had la ten afsnoepen, heeft het team het puntenaantal van K. N. C. niet meer kunnen halen en zo is dan laatstge noemde, na een verblijf van slechts één jaar in de tweede klas, weer ge reed om volgend seizoen in de eerste klas op te treden. De eindstanden van de competitie luiden: Eerste klas 1. Het Oosten 7 7 0 0 14 102—38 2. Haarlem O.K. 7 5 1 1 11 77—63 3. B.D.C. 7 4 1 2 9 68—72 4. H.D.C. II 7 3 0 4 6 68—72 5. Sportief 7 2 1 4 5 63—77 6. D.C.Y. II 7 1 2 4 4 67—73 7. Hillegom 7 2 0 5 4 55—85 8. V.K.D. 7 1 1 5 3 60—80 Tweede klas 1. K.N.C. 8 7 0 1 14 111—49 2. Stabiel 8 6 1 1 13 98—62 3. B.D.C. II 8 2 2 4 6 79—81 4. V.K.D. II 8 1 1 6 3 44—116 5. Zandvoort 8 1 0 7 2 65—95 Opmerkelijk is het slechte resultaat van V.K.D. Terwijl in vorige jaren steeds om een van de bovenste plaatsen gestreden werd, moeten nu beide tien tallen met een poveT rapport thuis ko men. We kunnen echter vertrouwen, dat V.K.D. aan K.N.C. een goed voor beeld zal nemen en ook weer spoedig de oude plaats zal gaan innemen. De huldiging van K.N.C. zal plaats hebben op maandag 14 januari, die van Het Oosten op woensdag 16 januari, beide op hun clubavond. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie van de Katholieke Nederlandse Handbalbond, district Kennemerland, zijn: IA: AdelbertHSV 7—2; DIO—VBO 10—4. 1 B: LeonidasVelsen 20. 2e kl.: Wijk aan ZeeZeevogels 2 53. Jun. 1 A: DIO—ADO a 4—4. IB: v. Nis pen—TYBB a 0—4. bewoonster, en ook bij deze gelegen heid vielen er rake klappen. „Waar twee kijven, hebben er twee schuld", vond de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Hij eiste ƒ30 boete, subs, negen dagen, tegen de serveerster. Haar raadsman, mr. Proper, achtte de ten laste gelegde be lediging niet bewezen, en vroeg vrij spraak. De politierechter vonniste haar conform de eis van de officier. De serveerster zou tegen haar slaan de buurvrouw gezegd hebbe%: „ik zal maken, dat je 50 hiervoor zult moe ten betalen". Ter zake van mishande ling eiste de officier van justitie tegen deze buurvrouw inderdaad een geldboe te van 50, subsidiair vijftien dagen. Ook de politierechter vonniste haar overeenkomstig deze eis. „Wat ben jij met een mooie nies (meisje) op stap", zou een 28-jarige melktransporteur gezegd hebben in een café op de Botermarkt tegen een 35-jarige granietwerker, die op 3 no vember aldaar met een 21-jarige werk ster verpoosde. De melktransporteur maakte allerlei sarrende opmerkingen, onder meer over de moraliteit van het meisje. Haar begeleider zou toen de inhoud van een bierglas naar de melk transporteur geworpen hebben. Hierop moest uiteraard een handgemeen ont staan. Bij een afwerende handbeweging van de melktransporteur zou deze het bierglas in zijn gezicht gekregen heb ben. Hierdoor liep de man verschillen de kleine verwondingen op. De officier van justitie achtte deze mishandeling bewezen. Hij wilde rekening houden bij deze eis met verzachtende omstandig heden, daar hij het optreden van de transporteur onbehoorlijk en onsportief achtte. De raadsman van de graniet werker, mr. Ch. F. M. van Koppen, achtte de mishandeling niet bewezen, en vroeg vrijspraak. Het vonnis luidde 75, subs, dertig dagen. Twee Heemsteedse scholieren ston den terecht, omdat zij in een Groenen- daalse vijver een eend gedood zouden hebben. Hoe dit geschied was, kwam niet vast te staan, daar deze zaak voor een nader onderzoek aangehouden werd. Volgens een aanvankelijke verklaring zou het tweetal de eend met een hengel snoer gevangen hebben. In de kop van de eend werd inderdaad een stukje lood aangetroffen. De scholieren ver klaarden gisteren evenwel, dat zij de eend met een windbuks hadden gescho ten. Het verhaal van de hengel hadden zij verzonnen, om de windbuks te red den, die tenslotte toch gekonfiskeerd is door de Heemsteedse politie. Deze had evenwel het windbuks-kogeltje verward met een vishaakje. De officier van jus titie betreurde het, dat hij geen sectie meer op de eend kon laten verrichten. Een der Duitsers, die de laatste tijd in Zandvoort oneerlijkheden bedreven hebben, stond eveneens terecht. Het was een 36-jarige student aan de „Sporthochschule" te Keulen, die in de badplaats was uitgenodigd door kennis sen. Toen de jongeman zijn logeerpartij beëindigde, nam hij een postzegelver zameling, zilveren lepeltjes, dekens en andere voorwerpen van zijn gastheer mee. De officier van justitie eiste te gen hem drie maanden met aftrek van het voorarrest, dat de Duitser sinds 10 december ondergaat. De raadsman, mr. A. J. Feith, bepleitte clementie, en het vonnis luidde zes weken met aftrek. Tot een geldboete van 40. subs, tien dagen veroordeelde de politierech ter een mevrouw uit Heemstede, die vroeger in Oost- en West Souburg (Zld) had gewoond. Haar toenmalige buren zouden van haar erf steenkolen hebben weggenomen. Eenmaal in Heemstede, schreef de mevrouw hun een brief, waarin zij deze al dan niet vermeen de diefstallen memoreerde. „Deze brief sloeg gelukkig in als een bom!", vertelde zij de politierechter. De offi cier van justitie en de politierechter poogden het schandelijke van deze aan tijgingen aan de mevrouw uit te leg gen. De eis luidde 50 boete. Wegens het onttrekken van goederen, waarop krachtens gerechtelijk vonnis beslag was gelegd, werd tegen een 34- jarige los werkman uit Haarlem een gevangenisstraf van drie maanden ge- eist. De officier van justitie hield hierbij rekening met het strafblad van deze verdachte, die tot twee maanden ver oordeeld werd. Op 6 juni 1955 had de deurwaarder beslag gelegd op enige costumes van de los werkman, die zijn kleermakersrekening niet afbetaalde. Een half jaar later waren de costumes verdwenen. De verdachte ter zitting uiterst sjofel gekleed beweerde, dat de goederen inmiddels tot vodden waren vergaan. Advertentie (oprispingen, branderigheid. maagzuur) (diarree) („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, .kater") (zowel door bedorven voedsel als dooi carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. zuivert Uw maag onmiddellijk De afdeling Haarlem van de katho lieke Vereniging van Handelsagenten en Verzekeringsinspecteurs, „Sint Christof- fel" heeft dezer dagen haar traditionele jaarvergadering gehouden, tijdens wel ke de voorzitter, de heer Samson, zijn nieuwjaarstoespraak hield. Het was de laatste nieuwjaarsrede van deze voor zitter, want in verband met verandering van werkkring ziet de heer Samson zich genoodzaakt volgende maand af te tre den. In zijn toespraak herinnerde de heer Samson eraan, dat vele middenstanders de toekomst in 1957 met zorg tegemoet zien als gevolg van de pessimistische geluiden van de nieuwe minister van Financiën, de heer Hofstra. Woorden als bestedingsbeperking, dreigend bank roet en dergelijke klinken weinig hoop vol, maar de voorzitter meende dat men zich daardoor niet al tezeer moet laten beïnvloeden. Voor dit meer optimistisch geluid vond de heer Samson steun in een artikel van prof. Groeneveld, waarin deze als zijn mening uitspreekt, dat de regering een kunstmatige angstpsychose aankweekt, die schadelijk is en boven dien misbruikt wordt om het bedrijfsle ven nieuwe lasten op te leggen. Spreker vond nog meer steun in de rede, die de directeur-generaal van de Herstelbank, drs J. F. Posthuma, on langs heeft gehouden voor de Gelderse Industrieclub, en waarin deze zonder meer verklaarde, dat de economische toestand van ons land helemaal niet zo benauwend is. Wel beleeft men thans een krappe geldmarkt als gevolg van de enorme leningen, de onnodig ver vroegde aflossingen en belangrijke, maar noodzakelijke investeringen. Drs. Posthuma had dan ook verklaard, dat Maandagmiddag kwam een aantal leliekwekers in het Krelagehuis te Haarlem bijeen ter behandeling van en kele belangrijke zaken, alsmede om kennis te nemen van het wel en wee der leliekeuringsdienst in het jaar 1955. De algemeen-voorzitter van de Bloem bollen Cultuur, jhr. dr. O. F. .4. H. van Nispen tot Pannerden, prof. E. v. Slog- teren, ir. Vlag, de bekende leliespecia list ir. v. d. Slikker en ir. Zilven van de Plantenziekentenkundigen Dienst te Wageningen, gaven door hun aanwezig heid van hun belangstelling blijk. De voorzitter, de heer D. Jonker, gaf een korte terugblik op het afgelopen jaar. 1956 is voor de leliekwekers een uitzonderlijk jaar geweest, aldus spr. Na veel tegenspoed in het begin kmi- nen we over de uiteindelijke financiële resultaten tevreden zijn. E'en uitzonde ring moet worden gemaakt voor de Re- galeteelt die hoofdzakelijk in Westfries- De commissie „Filmische Vorming" geeft van 22 januari a.s. af haar derde serie filmvoorstellingen in dit seizoen. Vertoond wordt de film „The man in the white suit", een Engels produkt, vervaardigd onder regie van de beken de regisseur Alexander Mackendrick, die o.a. ook de films „Maggie" en „Whisky Galore" regisseerde. In het voorprogramma wordt de te kenfilm „Gerald Me Boing Boing" ver toond. De vertoningen vinden plaats na schooltijd in enkele bioscooptheaters te Haarlem en Heemstede. De afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging organiseert maandagavond 14 januari, om acht uur in de Bilderdijkzaal van Café-restaurant Brinkmann een lezing van de heer L. J. M. Butot over „Schelpen van de Indische Archipel en de verzameling van het Museum Zoolo- gicum Bogoriense." Zondag 20 januari is er een ochtend-fietsexcursie naar het Vogelmeer in de Kennemerduinen, on der leiding van de heer W. J. M. Holt- huizen jr. Op donderdagavond 31 ja nuari wordt om half acht in Brinkmann de jaarvergadering gehouden. Ee Nieuwjaarstentoonstelling „Bloem- lust", die hedenmorgen in Lisse is geopend, wierp haar schaduwen c. de keuring van gisteren vooruit, zjj het dan in negatieve zin. Want veel bloemen, die anders ter keuring zouden zijn gebracht waren afwezig omdat zij op de tentoonstelling zullen prijken. Er waren dan ook maar een stuk of wat inzendingen in de keuringszaal, met bo vendien nog weinig nieuws. Beste pannen narcissen Yellow Sun van G. Lubbe, Oegstgeest, en Golden Advance van Gebr. Doombosch, Sassen- hei-n, hebben we dit jaar reeds eerder gezien, alsook Mary Housley van G. B. de Vroomen, Sassenheim, die thans het broeigetuigschrift B. kreeg toegewezen. Deze onderscheiding werd eveneens toe gekend aan de wit met oranje Barnet Browning van dezelfde inzender. Shal- ley, wit dekblad met licht oranje ge kroesde kroon, stond in dit standje als derde in de rjj. In tulpen was deze keer meer keus. P. A. van Saase, Hillegom toonde de eerste parkiet van dit seizoen n.l. Bril- lant Star. Erg kort en daardoor slechts geschikt voor potwerk. Trlumph- tulp 107 E van G. van Steyn, Voorhout, is mooi kersrood met witte basis; zij zal echter later in de tijd beter op toe ren komen, nu zaten de bloemen nog wat te veel in het kruid. Eug. v. d. Schoot, Hillegom, bracht weer de oran je triumph Tommy, zo te zien dezelfde als vorige week. Een uitvlieger kunnen we het maar niet vinden. Dvt. Picolino, oranjerood, is een aardige tulp, licht dubbel. Meer gevuld is Dvt. Montreal, een mahonierode met goede lange steel. Een fraai sortimentje triumphen had P. Nijssen, Santpoort, opgesteld waar in Pastorale, lilarose, Blue Lagoon, Lichtviolet, de satijnrose Honesty en in dezelfde kleur een mooie zaailing on der nr. 222 met beste, eivormige goed gesloten bloem. De oranje dvt. New Zealand vonden we eveneens prima. Ant. Njjssen, Santpoort, maakte weer furore met beste kisten triumphtulp L'melight, lichtpurper, de mooie lang- gesteelde evt Thule, rood met gele rand. de gemakkelijk te broeien dvt. Stock holm in het oranjerood, alsmede dvt. Atlantic City, bruinrood met gele ran den, terwijl we voorts Queen of Star van Hoek Vos, 's-Gravenzande, en de rose Emmy Peeck van J. Groot, Wester Blok ker, niet onvermeld willen laten. Hyacinthen waren er van M. V. van Zanten, en wel Eb. Perfection met lan ge, goede trossen op bolletjes van 14 cm en Er. Eros met enorme trossen. Naar ons gevoelen beide heel goede va riëteiten die dit seizoen trouwens een beste beurt maken. A. Schoon, Akersloot, liet zien wat er bereikt kan worden met selectie en grondinjectie bij de leliecultuur. Hij bracht bollen van Lil. speciosum Mel pomene van 24 cm omvang en 2424 cm, van A gekeurd partij, met zwarte wortelpruiken. Een gelukwens waard. N. de Bruyn, Voorschoten, bracht een vaas met de grote Calla White Giant. Meer interessant dan belangwekkend was een sortimentje in plastic zakjes, met glaswol en water gevuld, gebroeide bolgewassen van velerlei aard. Reeds op de onlangs gehouden ledenvergade ring van „De Hyacinth" maakte de in zender Th. van Rijn daar reclame mee. In de praktijk zal het echter wel niet voldoen; het plastic biedt geen voldoen de houvast en de planten duikelen om, omdat het zakje in elkaar zakt. Wan neer deze kunnen worden vervangen door kleine glazen bakjes in dezelfde grootte is er misschien iets mee te be reiken. Voorlopig zijn we nog wel op de klassieke glazen aangewezen. Tenslotte was er het aardige, 20 cm. hoge bolgewasje Zephyrantus robusta met lieve rose bloemkelkjes van P. Drost, Lisse, dat ons vorig jaar ook reeds verscheidene malen is opgeval len. Ze kunnen in het voorjaar buiten worden geplant en bloeien dan in juni oktober. Ook kunnen ze zeer gemakke lijk in huis op potten in bloei worden gebracht. De inzender had er ook en kele verzenddoosjes bijgelegd, met plastic venstertje en bedrukt met ge bruiksaanwijzing in verschillende talen en een goede gekleurde afbeelding. Zo iets moet zich zelf wel verkopen. land wordt beoefend. Hiervan waren de uitkomsten slecht wegens te lage prij zen. Wel is veel van dit artikel kunnen worden verkocht waardoor de prijzen van de kleinere maten bij de afloop van het seizoen nog wat konden aantrek ken. Voor de komende oogst zijn thans minimum exportprijzen vastgesteld. Volgens de heer Jonker zijn deze ech ter te hoog om een grote afzet te kun nen verwachten. Medegedeeld werd dat op de a.s. Bundesgartenschau te Keulen door de vereniging een aantal leliebollen zijn uitgeplant, w.o. 1000 Lilium Regale. Op verzoek van het tentoonstellingsbe- stuur zullen deze bollen na de bloei op het terrein blijven staan voor 1958. Een bestuursverkiezing had tot re sultaat dat in de vakature A. Kooiman Jz. (Westfriesland) werd gekozen de heer C. Burger, Andijk-Oost, en in de plaats van C. Schoone (Kennemerland) de heer P. v. 't Veer, Assendelft. Ach tereenvolgens kwamen voorts aan de orde de vaststelling van een progres sieve contributieregeling, een voorstel erkenning aan te vragen volgens art. 8 van de Bloembollenziektenwet en de vaststelling van een reglement op de keuringsdienst. Alle drie punten wer den door de vergadering zonder meer geaccepteerd. De heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten, bracht verslag uit over de keuring van lelies in 1955. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 de overheid te veel hooi ineens op haar vork had genomen. Zij wil een definitie ve ouderdomsvoorziening, een definitie ve weduwen- en wezenvoorziening (waarvan de heer Posthuma voorstander was) en tegelijk enorme kapitaalwerken uitvoeren zoals 't Deltaplan, de droog legging van het IJsselmeer, de Bies- bosch en de Dollart, Bovendien wil men nog allerlei grote gebouwen neerzetten. Deze projecten dienen, aldus de directeur-generaal van de Herstelbank, omwille van het be drijfsleven en de verdere industrialisatie, noodzakelijke getemporiseerd te worden. Op grond van belde verklaringen van erkende' experts meende de voor zitter van „Sint Christoffel" in zijn nieuwjaarsrede, dat men zich met kracht tegen een kunstmatige angst psychose dient te verzetten, terwijl er naar zijn mening voldoende reden is om de resultaten van 1957 met ver trouwen tegemoet te zien. Bij de jaarlijkse bestuursverkiezing werden de heren G. Abeling en H. Schumacher als bestuurslid herkozen. De geestelijk adviseur, kapelaan Breed- veld, installeerde als nieuwe leden van de vereniging de heren H. Schuurman en D. Staal. Tot slot van de bijeenkomst hield de heer Bruynzeel nog een in teressante inleiding. De heren van DWT zijn maandag avond naar Velsen geweest, om voor de tweede klasse van de waterpolo competitie de strijd aan te binden met VZV 1. De Haarlemmers behaalden de volle winst. Fons Roozekrans opende de score, waarna Mossel door een over treding Roozekrans de gelegen heid schonk met een strafworp de DWT voorsprong op 20 te brengen. In de tweede helft verkleinde Mossel de VZV achterstand, maar met de gelijkma ker in zicht keerden voor VZV de kan sen. De DWT verdediging zette tegen aanvallen op, waaruit Traksel en Wes terman de overwinning op 41 brach ten. Eveneens voor de districtscompetitie hebben de reserves van HVGB in Alk maar gespeeld tegen DAW 1. De pun ten bleven in Alkmaar (53). Als bestuursleden van de Algemene Stichting voor Huisvesting van Bejaar den te Haarlem zijn afgetreden de he ren J. de Haan, secretaris en J. de Braai, penningmeester. Als hun opvol gers zijn aangewezen de heren J. van Boekhoven, secretaris, en mr. D. de Boer, penningmeester. IJMUIDEN Dinsdag 8 januari Hoog water: 8.03 u. en 20.23 u. Laag water; 3.27 u. en 15.50 u. Woensdag 9 januari Hoog water: 8.47 u. en 21.12 u. Laag water: 4.08 u. en 16.35 u. Maanstand 1ste kwart. 8.06 u. De Duitse Noordzeevisserij beschikt bij het begin van dit jaar over 206 schepen met een totaal van 110.596 bru to register ton en een vangcapaciteit van 981.790 centenaren (1 centenaar is 100 kg). De overeenkomstige cijfers van het vorig jaar zijn 212 schepen met 111.500 brt, en een vangcapaciteit van 991.800 centenaren. Op het eerste gezicht schijnt dit te wijzen op een teruggang van de Duitse vissersvloot. Immers, het aantal een heden is in de loop van een. jaar met zes verminderd en de vangcapaciteit is met rond 1 miljoen kg gedaald. Des ondanks is echter het proces van de modernisering verder voortgezet. Oude vaartuigen werden uit de vaart geno men en door moderne sterke schepen vervangen. Dit wordt duidelijk, wanneer men de gemiddelde vangcapaciteit per schip van 1956 en 1957 met elkaar vergelijkt. Deze gemiddelde vangcapaciteit per schip bedroeg op 1 januari 1956: 467.300 kg en op 1 januari 1957: 476.300 kg, dus 9.00 kg per schip meer. Door het uit de vaart nemen in de loop van 1956 van 16 oude schepen en het in dienst stellen van 10 mo- De r.-k. Middenstandsvereniging af deling Haarlem organiseert dit jaar haar jaarlijkse familiefeest op 20 fe bruari (en niet op 27 februari, zoals eerder was gemeld) in „Treslong" te Hillegom. Van 8 tot 10 wordt dan een cabaretprogramma afgewerkt, waarna tot 2 uur gedanst kan worden op de muziek van twee orkesten. De aanvoer voor de maandagmarkt was zeer gering. Er waren echter toch nog twaalf loggers en twee en dertig kotters aan de markt met een totale aanvoer van 1,295 kisten verse vis, hoofd zakelijk platvis, en 15.000 kilo tong. De prijzen veranderden, vergeleken bij za terdag, heel weinig. De vis bleef, en dat spreekt bij schrale aanvoer na Nieuwjaarsdag vanzelf, behoorlijk duur. Voor de dinsdagmarkt rekent de han del ook op enige aanvoer van de logger- en kottervloot. Trawlers verwacht men deze week nog niet. De visserij is thans echter gunstig op de Vikingbank. Na een periode van 48 uur steken voor een storm met orkaankracht, is de vloot zondagavond weer gaan uitzetten. Er werden dag vangsten van 150 manden hoops doorgegeven. De trawlers Haarlem IJm. 9, Amsterdam IJm. 28, Vikingbank IJm. 183, Postboy IJm. 35 en Allan Water IJm. 34, vertoeven thans op de Viking bank. De visserij langs de kust was niet ongunstig. De loggers en kotters gaven vangsten van 80 tot 100 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal door. Bij de Boei St. 3 en de Pittboei was de visserij zelfs zeer gunstig voor de kleine vloot. Hier werden etmaalvangsten van 150 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 man- dep platvis geboekt. In het Kanaalge- bied was het hopeloos met de visserij. De Dirkje Ro. 53 lag te steken voor het stormweer. Maandagmiddag omstreeks 6 uur is de 16-jarige P. C. v.d. D, die met het bootje van Donkersloot van de noord zijde van het kanaal kwam, bij het over steken van de Sluisweg aangereden door een passerende auto. Met een en kelfractuur is hij in het Antonius-zieken- huis opgenomen. In de Lange Nieuwstraat nabij het Gljzenveltplantsoen passeerde de 32-ja- rige mevr. V. een groentenwagen, juist op het moment, dat de groentenman om zijn wagen liep. De wielrijdster reed tegen hem aan, viel en moest met een hoofdwonde en een hersenschudding in het Antonius-ziekenhuis opgenomen worden. derne, nieuw gebouwde treilers is niet alleen de gemiddelde prestatie-ge schiktheid per schip verhoogd, maar gelijktijdig kon ook de gemiddelde ouderdom van de vloot van 6,9 tot 5,8 jaar worden gedrukt. Het moderniseringsproces komt ove rigens ook daarin tot uitdrukking, dat het aantal kolenboten van 176 tot 156 is gedaald en het aantal oliestook- en mo torschepen is toegenomen van 36 tot 50. Volgens de persdienst van de Duitse visserij, die bovenstaande gegevens pu bliceert, beschikt Duitsland over de modernste treilervloot van Europa. De Velsense politie heeft weer aangif te gekregen van een drietal inbraken die tijdens het weekeinde gepleegd zijn. Twee van deze drie vonden plaats in Velsen-noord. In de nacht van zaterdag op zondag werd daar toegang verschaft tot een zelfbedieningswinkel aan de Wjjkerstraatweg door het verwijderen van een ruit uit een lichtkap op het dak. De dader is toen op een vier meter la ger gelegen vloer van het magazijn gesprongen en heeft daar een ruitje van het kantoor vernield. In het kantoor stond de brandkast maar er is niets uitgehaald. Ook elders wordt niets ver mist, althans geen geld, van de winkel inventaris is het moeilijk na te gaan. De dader heeft langs een andere weg het pand verlaten. Vrijdag omstreeks twaalf uur is een poging tot inbraak gedaan in een woon huis van een weduwe aan de Wijker- straatweg. De weduwe betrapte de dader echter toen hij bezig was het slot weg te steken. De man nam toen Ijlings de benen. Diezelfde avond werd tussen acht en 11 uur ingebroken in een woning aan de Iepenstraat te IJmuiden-oost. Hier werd toegang verkregen door het ver- breken van een keukenraam. De al leenwonende bewoner was niet thuis. Alle kasten, laden, bedden, enz. wer den overhoop gehaald. De buit heeft voor zover men kon nagaan bestaan uit twee kwartjes en twee liter sterke drank. Op het Sluisplein te IJmuiden, naast het kantoorgebouw van Bureau Wijs muller, wordt een geprefabriceerd kantoor gebouwd voor rekening van de NEBAM, de Nederlandse Bevrachtings en Argentuur Maatschappij. Het ligt in de bedoeling, dat dit kantoor de gehele scheepvaart voor de hoogovens gaat be hartigen. Het plan is om op 15 januari met de werkzaamheden in het nieuwe kantoor te beginnen. Tot die datum is de dienst tijdelijk ondergebracht in ho tel Augusta. Voor de derde keer organiseert de Velser Jeugd Centrale een cursus „Spel en Sport". Deze zal gegeven worden op vijf woensdagavonden na elkaar, te beginnen woensdag 9 januari. De cur sus wordt geleid door een van de do centen van de stichting voor lichamelij ke opvoeding, spel en sport in het jeugd werk, gevestigd te Amsterdam. De 21 deelnemers, die hiervoor inschreven, krijgen nog bericht over de plaats waar de cursus gegeven zal worden. Ooi's waar, die hebben we vergeten! Door welke mug zouden ze gestoken zijn Ze doen dit es om me m te reke nen en danwanneer ze me te pakken hebbenhupSmeren ze hem! rme ondanks Ja...Zegduurt" dat lang voor "n granaat uit elkaar springt p... BOVEN S3; Vooruit, Bobbie, we blijven geen eeuwigheid hier. door Herge, copyright Casterman 4 ■j x. r> e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4