Nederlands preparaat bij I Canada koopt 20 Vickers Vanguards behandeling van kanker Non-leagueclubs treffen het bij de loting slecht Radio en TV Vraas Antwoord Geen wondergeneesmiddelmaar gunstige beïnvloeding van ziektebeeld Nader onderzoek nodig Radioactiviteit neemt toe Vierde ronde Engelse beker De grote parade van 1915 en Walvisseizoen geopend Telefoon voor u De handen van Christus Vanavond Fusie handbalsport maakt goede kans FORUM OVER DE VOETBALPOOL Italiaan Baldini wordt prof UITSLAGEN VAN ZAALHANDBAL DINSDAG 8 JANUARI 1957 PAGINA 7 Wettelijke maatregelen te verwachten Dressuurkampioen verliest kanspaard Australiër Bailey zegt atletiek vaarwel K.N.V.B. probeert nog steeds Rijvers vrij te krijgen „Wilt u zo vriendelijk zijn mevrouw, mij een beetje elektriciteit te lenen Militair voetbalteam oefent tegen B.V.V. D O O R C. BAUER Belasting Belasting II Verzekering Weduwensteun Ongevallenwet Reparaties Loterij Aardappelen Nalatenschap Erfgenaam Bromfiets Erfenis Uitgever A. Voorhoeve overleden Dr. W. A. G. van Everdingen, die als arts-specialist verbonden is aan de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Utrecht, heeft in de af gelopen jaren een kankertherapie ont wikkeld, waarover thans door de me dische universiteitskliniek te Keulen we tenschappelijk is gepubliceerd. Het A. N.P. bericht daarover het volgende: Sinds enige jaren houdt een werk groep van deze kliniek zich bezig met de chemo-therapie bij kanker en naar aanleiding van door dr. van Everdin gen ontwikkelde enzympreparaten en de resultaten van de eerste behan- delingsproeven in Nederland wordt sinds juli 1955 de therapie van dr. van Everdingen ook in de Keulse kli niek toegepast. In het onlangs verschenen medisch- wetenschappelijke tijdschrift „Medizini- sche Kliniek" worden door de werkgroep van de Keulse kliniek mededelingen gedaan over de klinische resultaten, be reikt met de enzympreparaten bij de therapie van kanker. Van de 62 in vijftien maanden be handelde patiënten vertoonden 9 et i ob jectieve verbetering met teruggang van de klinische symptomen, terwijl bij 80 pet van de meestal in het ergste sta dium van kanker verkerende patiënten een duidelijke verbetering van de alge mene toestand werd waargenomen, ge deeltelijk met gewichtstoename en ver mindering van de subjectieve bezwa ren. De door dr. van Everdingen ontwik kelde preparaten zijn een injectie vloei stof van leverextractdialysaten en een concentraat van enzymsystemen, waar door het tot zich nemen van grote hoe veelheden rauwkost door de oatiënt overbodig wordt. In Keulen werd allereerst de nieuwe therapie toegepast bij patiënten bij wie een chirurgische of stralentherapeuti- sche behandeling geen zin meer had. De opvallende beïnvloeding van het ziekteverloop met een duidelijke verbe tering van de algemene 'toestand die werd waargenomen, in sommige geval len met objectieve verschijnselen van teruggaan van het gezwel, was voor de werkgroep aanleiding om de behandeling uit te breiden tot patiënten, die bij het klinische vooronderzoek nog voor ope ratie in aanmerking schenen te komen. In het Duitse medisch-wetenschappe- liike tijdschrift wordt een aantal ge vallen nader besproken. Als totaal-indruk geeft de werkgroep als haar mening te kennen dat bij de behandelde patiënten het ongewoon lang aanhouden van de goede algemene toestand opvalt. Zo bleken vele patiën ten ondanks uitgebreide processen tot wandelingen in staat. Deze gunstige in druk werd versterkt door stijging van de eetlust, gedeeltelijk met toeneming van het gewicht en het verdwijnen ran pijnen evenals van de overige lokale en algemene bezwaren. Geen enkele ongunstige beïnvloeding van het bloed- beeld werd waargenomen in tegenstel ling met de behandeling van cytosta- tica of stralen. In het tijdschrift wordt voorts een aantal casuïstische mededelingen ge daan over de onverwachte gunstige be ïnvloeding van desolate gevallen, waar wanneer het lukt bij 9 van de 62 pa tiënten, waarvan het grootste gedeelte pas in het allerlaatste stadium der ziek te onder behandeling kwam, een gunsti ge therapeutische beïnvloeding te ver krijgen en bijna alle zieken gedurende lange tijd een goede algemene toestand behouden, dan is de aanbeveling ge rechtvaardigd bij de actualiteit van het probleem en de machteloosheid van de geneeskunde ten opzichte van dit ziek tebeeld om de enzym-therapie in veel grotere omvang dan tot nu toe het ge val was te gaan toepassen. De werkgroep wijst er op, dat met deze preparaten geen wonder genezin- gen" bereikt kunnen worden. Alleen reeds de mogelijkheid om de patiënt een lang lijden te besparen en hem daar enboven gedurende langere tijd ambu lant en zonder klachten te houden be tekent, volgens de werkgroep, een be langrijke stap vooruit, die verplicht tot een diepgaand verder klinisch en en- zymchemisch onderzoek. (Van onze Haagse redactie) De radioactiviteit in ons land is de laatste tijd, vooral gedurende de maand september, sterk toegenomen. In ver band hiermee zal de controle worden uitgebreid en zullen wettelijke maatre gelen worden getroffen om aan de ge volgen het hoofd te kunnen bieden. De minister van Sociale Zaken heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn antwoord op vragen van het vroegere Kamerlid, thans minister van Maat schappelijk Werk, mej. Klompé (K.V.P.). Het onderzoek over het effect van stralen op levende wezens wordt reeds sinds 1950 door het medisch-biolo- gisch laboratorium T.N.O. uitgevoerd, terwijl tevens wordt gezocht naar be schermende maatregelen, en verder voert T.N.O. sinds maart 1955 regelma tig metingen uit van de aanwezige ra dioactiviteit in lucht- en stofmonsters, terwijl in februari 1956 een begin is ge maakt met een controle van het water. Al deze activiteiten zullen geleidelijk worden uitgebreid. Daarnaast zal in Wageningen een instituut worden opge richt voor het onderzoek van radioacti viteit van gewassen. In het kader van de arbeidersbescherming is een veilig heidsbesluit ioniserende stralen in voor bereiding en in het kader van de ge zondheidsbescherming een regeling tot nadere controle van voedingsmiddelen op basis van de Warenwet. Op 7 januari is het walvisseizoen voor het Zuidpoolgebied geopend, be halve Voor de grootste soort, de blauwe walvis, die pas op 1 februari gevangen mag worden. De internationale walvis- vloot is dit seizoen de grootste sedert het einde van de oorlog en bestaat uit 20 fabriekschepen, een meer dan vorig jaar, en 222 jagers. De toegestane vangst krachtens de internationale overeenkomst is 14.500 blauwe walvis- MÊÊÊm Engeland heeft zijn grootste naoorlogse order voor de aanbouw van vliegtuigen gekregen van de Trans Canada Air Lines, die 20 Vickers Vanguards bestelde ter waarde van ongeveer 240 miljoen gulden. Tevens heeft de maatschappij optie genomen op nog vier van deze vliegtuigen, waardoor het bedrag dan zal stijgen tot 280 miljoen gulden. In het vroege voorjaar van 1960 zullen de eerste vliegtuigen, waarvan deze foto een model te zien geeft, worden afgeleverd en het jaar daarop zullen zij in het zomerschema van de maatschappij vliegen. De drie dappere non-leagueciubs, die zich hebben gehandhaafd in de strijd om de Engelse voetbalbeker, hebben geen geluk gehad bij de loting voor de vierde ronde. New Brighton heeft het bijzonder on gelukkig getroffen. De ploeg moet bij de eerste divisieclub Burnley op bezoek. Voor Rhyl liggen de papieren iets gun stiger, al zal het niet gemakkelijk zijn, Bristol City (tweede divisie) op eigen terrein te verslaan. Voor Peterborough is het resultaat weer minder prettig. Eerst zal deze non-leagueclub de „re play" tegen Lincoln City (tweede di visie) tot een goed einde moeten bren gen. Lukt dit dan volgt een uitwedstrijd tegen de winnaar van Huddersfield- Sheff. United. Gezien de krachtsverhoudingen moe ten de non-leagueclubs verliezen, maar het zou niet voor de eerste keer zijn, dat een vertegenwoordiger van het „la gere" Engelse voetbal voor een verras sing zorgde. De clubs uit Lancashire zoals Burn ley, Blackpool, Everton, Manchester Uni ted en Manchester City hebben over het algemeen niet over geluk te klagen. Bekerhouder Manchester City komt indien de ploeg de over te spelen wed strijd tegen Newcastle tenminste wint tegen een derde-divisieclub uit, wat ook het geval is met de league-kampioen Manchester United. Londense derby Het mag dan waar zijn, dat runner-up Tottenham het „thuis" tegen Chelsea i heel moeilijk zal krijgen, een prettige omstandigheid voor de „Spurs" blijft toch, dat deze Londense derby zeker een de werkgroep erop wijst, dat bij eenheden, 500 eenheden minder dan het utr vv W.J. f 1J „ev!rx „«Wnnn TPon in lnof nnd lnnpuri het grootste deel der voor beoordeling in aanmerking komende patiënten, on geveer bij 80 procent, een subjectieve verbetering optrad met een sterke ver betering van de algemene toestand. Met het toepassen van enzymen bij de behandeling van kankerpatiënten wordt, aldus de werkgroep, een geheel nieuwe weg ingeslagen. De theoretische basis van deze therapie zal verder moe ten worden uitgewerkt, maar, aldus het medisch-wetenschappelijk tijdschrift, vorig seizoen. Een in het oog lopend aspect van dit seizoen is de groei van de Japanse walvisvloot. Japan heeft 5 van de 20 expedities en volgend seizoen zal Japan waarschijnlijk 8 van de 21 expedities hebben. Noorwegen neemt met 9 expedities nog steeds de eerste plaats in, met zijn 5 expedities heeft Japan de tweede plaats overgenomen van Engeland, dat dit jaar 4 expedities heeft uitgerust, de Nederlanders hebben 1 expeditie. De N.T.S. vergastte ons gisteravond op een film bestaande uit fragmenten van zeer oud werk van Charley Chap lin, filmpjes uit 1915 of daarvoor, tech nisch zeer primitief, in onderwerp wei nig variërend, in mogelijkheden niet bijzonder verrassend, maar als geheel toch nog altijd zeer de moeite waard. Het merkwaardige is dat dit soort films het voor de TV beter doet dan de moderne werken. De beeldinstelling Is hier immers ook op een betrekkelijk kleine ruimte ingesteld. Dit beeld is daardoor directer, beter ingesteld voor de huiskamer. Dat deze oude Chaplin-grapjes stuk voor stuk als een meesterwerk be schouwd moeten worden, zullen wij niet beweren. Maar het is wel een verade ming een eenvoudige opzet zo meester lijk eenvoudig uitgewerkt te zien. Het slaan, het vechten, de potten verf en stijfsel, zijn steeds dezelfde, ook echter de benadering van het onderwerp en de haast simpele realisering daarvan. Wanneer wij het goed begrepen heb ben gaat Willy Vervoort met zijn veer tiendaagse rubriek „Telefoon voor U," de K.R.O.-rubriek „Wie ben ik" na doen. Dat is een oud euvel bij alle werk, maar bij de Nederlandse radio in het bijzonder. Nauwelijks is een vondst ge lanceerd of er komt een variatie op die voortbouwt op de oorspronkelijke inventie. In „Wie ben ik" spreekt een bekende persoon over zichzelf, de luis teraar moet uitmaken wie sprak. In „Telefoon voor U" wordt een bekende persoon telefonisch ondervraagd, enz. Wat is het verschil? De vierde uitzending in de K.R.O.- reeks „En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" is vanavond gewijd aan de praktijk van de christelijke cha- ritas en draagt tot titel „De handen van Christus". Naast een door Tom Bouws geschre ven klankbeeld over Frédéric Ozanam bevat dit programma reportages en gesprekken over verschillende vormen van praktische charitas. Hiertoe beho ren bezoeken aan Nieuwenoord, waar zwakzinnige kinderen verpleegd wor den, aan de Filles de la Charité, die zusters die zich met ziekenverpleging bezighouden, een gesprek met dr. Bar- tels, directeur van het Kath. Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid, met pater Werenfried van Straaten O.Prem., de stichter van de Oostpries- térhulp, met de Mater Generaal van de zusters Augustinessen van St. Monica en met Abbé Pierre, apostel van de Parijse armen. (298 m - 20.50 u). Voor het Franse nationale program ma speelt het Radio Symfonieorkest o.l.v. Pierre Dervaux werk van Strauss en de Zesde Symfonie van Franz Schu bert (347 m - 20 u). Voor de Homeservice wordt de merk waardige opname gedraaid van Bruno Walter met het Columbia Symfonie orkest, waarbij het eerst deel van de Symfonie nr. 36, de z.g. Linzer Sym fonie, van Mozart wordt gerepeteerd en gespeeld. (434 m - 20.30 u). Voor het Derde Programma wordt uit het Sadler's Wells Theater in Lon den een volledige uitvoering gegeven van de opera „Martha" van Von Flo- tow (let wel in de Engelse taal). De uitvoering geschiedt onder leiding van Leo Quayle (464 m 20 u)_. De Olympische kampioen van de gro te dressuurproef van 1952 en 1956, de Zweedse majoor Henri St. Cyr, heeft zijn volbloedpaarden „Juli" en „Per- fekt" verloren. Beide paarden zijn doo de eigenaar voor bijna 40.000 gulden naar Amerika verkocht. Met „Juli" behaalde de Zweed tijdens de Olympische ruiterspelen te Stock holm de gouden medaille, terwijl „Per- fekt" als St. Cyrs béste paard gold voor de Olympische wedstrijden van 1960 te Rome. kasstuk zal worden, zodat Tottenham er nooit slechter van wordt. Hoewel Arsenal in een uitwedstrijd de winnaar van de ontmoeting tussen de derde-divisieclubs Newport en South ampton of Newport aanvaarden. Het zijn juist de ploegen uit de derde divisies, die voor de verrassingen in de beker competitie plegen te zorgen. De „replays" De uitslagen van de overgespeelde wedstrijden voor de derde ronde van de bekercompetitie luiden: Aston Villa-Lu- ton 2-0, Port Vale-Barnsley 0-1, Sheff. United-Huddersfield 1-1 (na verlenging). Het ziet er naar uit dat de hand balsport binnenkort in algemeen ver band zal worden beoefend. De fu siebesprekingen tussen de katholieke organisatie en het N.H.V. maken goede vorderingen. De voorstellen zijn thans gereed en momenteel wordt in de twee organisaties onderling be raadslaagd. Bij het N.H.V. hoopt men binnenkort contact op te nemen met de afdelingen, terwijl tevens de bonds vergadering is vervroegd. Australië verliest opnieuw een van de beste atleten. Nadat de wereldrecord houder o i mijl, Landy. besloten had de wedstrijdsport vaarwel te zeggen, heeft nu ook zijn landgenoot Bailey, die eveneens onder de Vier minutengrens op de mijl is gebleven, te kennen gegeven zich uit de actieve wedstrijdsport terug te trekken. Bailey heeft de laatste tijd veel last van platvoeten. De K.N.V.B. stelt nog steeds pogin gen in het werk om Rijvers, thans spe ler van de Franse eerste divisieclub St. Etienne, beschikbaar te krijgen voor de wedstrijd tegen Spanje. Het is even wel de vraag of deze club Rijvers zal willen afstaan. B 8o« 6 Coo*»>»oc«« C0SP£R CopyciqM Het Nederlandse militaire elftal speelt woensdag 16 januari a.s. op het terrein van Anderlecht een lichtwedstrijd tegen het militaire elftal van België. In ver band hiermede komt het Nederlandse team woensdag 9 januari in het stadion „De Vliert" te Den Bosch tegen BW in het veld. Het elftal is voor deze laatste oefenwedstrijd als volgt samen gesteld Doel: van Dijk (Sparta), achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO), midden: Nagtegaal (DOS), Schilder (Volendam) en De Zwart (Willem II), voor: Bosselaar (Sparta), Bisschops (Rapid JC), Oonk (Enschede), Rutten (MVV) en Janssen (Enschede). België, dat met Nederland en Luxem burg in groep C. van de Europese zone van het internationale militaire voet baltoernooi is ingedeeld, won op 3 janu ari de eerste wedstrijd met 51 vein Luxemburg. Op 18 januari a.s. zal 's avonds in de grote aula van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen een voetbalforum voor genodigden worden gehouden, waarbij de problemen rondom de voet balpool in discussie zullen worden ge bracht. Organisatrice van de avond is de afdeling Amsterdam van de K.N. V.B. De voorzitter van het forum zal zijn dr. C. Spoelder. Als leden hebben zitting mr. P. A. Blaisse, Piet Bakker, pater Beijersbergen van Henegouwen, G. Kruyver, Jan de Troye, dr. J. C. Tetzner, mr. dr. Th. van Veen en me vrouw Martie Verdenius. Precies dertig dagen na zijn triomf te Melbourne in de Olympische wegwed strijd heeft Ercole Baldini, houder van 't werelduurrecord zijn proflicentie ont vangen van de Italiaanse wieler-unie. Bij zijn debuut als beroepsrenner, op 27 januari a.s. te Parijs zal hij een aanval doen op de wereldrecords van de Zwit ser Strehler voor de 5 en de 10 kilometer met staande start. Faggin, die te Melbourne Olympisch goud won in de tijdrit en als lid van de Italiaanse achtervolgingsploeg, zal nog in de loop van deze maand Baldini's voorbeeld volgen. Zaterdag. Heren Poule A: DTSVDO 9-8; VHAW. Tr. 12-5; Ambon—SVA 9-7; B I: Ambon 2—SVA 2 5-10; Am. Zw. W. Tr. 2 8-6. B2: VDO 2—DTS 3 10-9; W. Tr. 3W. Sport 6-9; SVA 3—Am. Zw. 2 11-4; MartinusAmbon 3 6-7. C: Ambon 5Am. Zw. 3 7-1. Dames Poule C: Ambon 2Am. Zw. 3-8; MartinusThe Vict. 8-7; W. Sport RKAV 5-1. D: De Meer—W. Tr. 3-5; DOG 2SVA 2 2-5; The Vict. 2—ODOS 2 4-1; DTS—W. Sport 2 0-6. Ju». A: W. Tr.DCG 6-4; Ambon Martinus 9-8; TOBAm. Zw. 1-8. B: de MeerAmbon 2 8-1; VIDONEA 3-7; SVA—DCG 2 9-6. C: DCG 3—W. Sport 5-13; de Meer 2The Vict. 11-2; W. Sport 2—DOS 6-4. Adsp.: DCG—TOB 2 2-2; TOB—DCG 2 13-1; NEA—Am. Zw. 4-2. Zondag. Heren A: DTSSaxonia 2 14-0; Saxonia 2W. Tr. 3-3; W. Tr.—DTS 1-7. B: SaxoniaSVA 3-1; SVADTS 2 7-0; DTS 2—Saxonia 3-12. C: Ardey—VDO 7-4; VDO—HVP 3-3; HVP—Ardey 2-3. D: VHA—Komeet 2-3; Komeet—Ambon 3-3; AmbonVHA 3-1. Winnaars: DTSSaxonia 3-6; Ardey— Komeet 4-2; Saxonia—Ardy 1-2. Verliezers: DTSKomeet 4-2. Dames A: AOG—NEA 7-3; NEA—Mar tinus 3-7; MartinusAOG 3-8. B: HVP —SVA 3-3; SVA—Ambon 0-1; Ambon— HVP 0-2. C: ODOS—TOB 4-3; TOB— Aïft. Zw. 2-2; Am. Zw.—ODOS 1-4. D: W Tr.W. Sport 7-1; W. SportDCG 4-4; DCG—W. Tr. 2-2. Winnaars: AOGVVP 9-3 ODOS W. Tr. 2-1; AOGODOS 0-1. Verliezers: HVPW. Tr. 3-4. 58 Hij zei dat hij al lang zocht naar een goed model om een beeld van Marie Antoinette te maken. In zijn vorige museum, dat afgebrand is, schunt hij een Marie Antoinette te hebben gehad die hij per soonlijk als een van zijn beste stukken beschouwde. Als je hoort hoe lyrisch hij haar bezingt, kun je haar zo'n beetje als zijn grote-liefde-in-was be schouwen. Die liefde is met de brand verloren ge gaan maar zoals dat met elke verloren liefde gaat: Jarrod blijft naar zijn Marie Antoinette zoeken. Toevallig schijn ik nogal op dat verbrande beeld te lijken en daarom bezwoer hij mij bijna dat ik voor hem zou poseren, of in elk geval voor een van zijn medewerkers. Ik heb toen gezegd dat ik er nog eens over zou denken. Grappig, vindt u niet?" „Ja," zei Shane, „grappig! Laten we nou maar gauw gaan!" Hij onderzocht het slot van Marjo- rie's kamerdeur. Het was van dezelfde constructie als het slot op zijn eigen kamer; wel iets lastiger dan dat van de tussendeur maar met een beetje moeite toch wel open te krijgen. Dat bleek een optimistische schatting want het kostte hem tien minuten. Hij begon zelfs al te wanhopen toen het slot onverwacht meegaf. „Kom mee," zei hij kort, „en wat er ook gebeu-t, blijf zo dicht mogelijk bij me. Alleen als ik het zeg, ga je er van door zonder verder op mij te letten. Is dat goed afgesproken?" „Het klinkt allemaal zo onheilspellend," klaagde Marjorie. Shane fronste zijn wenkbrauwen. „U hebt de situatie hier al eens eerder verkeerd beoordeeld," zei hij scherp. „Het is misschien verstandig om de ze keer het advies van een ander te volgen. Als u er werkelijk zo op gebrand bent om mee te helpen aan de oplossing, is dat het beste wat u op het ogen blik kunt doen!" Ze kreeg een kleur en slikte even. „Neem me niet kwalijk, maar ik ben een beetje zenuwachtig. Ikik zal precies doen wat u me gezegd hebt..." „Ik meende het zo kwaad niet," suste Shane. „Trek je schoenen uit. Die hoge hakken maken een leven als een oordeel." Zonder dat zjj het zag, stak hij met een snelle beweging het pistool van zijn binnenzak in de zijzak van zijn jasje. Toen opende hij voorzichtig de deur. De lange gang lag volkomen verlaten in het licht van een paar zwakke lampjes. Shane wachtte enkele ogenblikken. Hij wenkte Mar jorie, nam haar bij de arm en liep met haar de gang op. Behoedzaam schoof hij langs de muur. zijn rechterhand in de zak van zijn jasje. Hij vroeg zich bezorgd af, hoe hij de weg moest vinden in het doolhof van het souterrain. Voor zichzelf was hij niet zo bezorgd maar het meisje vormde een be langrijke handicap. Ze waren nog maar tien meter verwijderd van de trap, die uit de kelders naar boven leidde, toen Shane een licht gerucht achter zich hoor de. Nog voor hij gelegenheid had zich om te draaien, zei een bekende stem: „Wilt u beiden onmiddellijk uw handen omhoog steken!" Het klonk beleefd maar daarom niet minder bevelend. Shane aarzelde even, liet toen met een zucht het pistool los en terwijl hij zijn handen ophief, draaide hij zich om. Ook Marjorie had zich met opgeheven handen half om gewend. Ze gaf een korte gil. „Kijk nou es an!" zei Shane grimmig, „hoe heb ben we ooit zo stom kunnen zijn!" Hoe heeft hij nou ooit zo stom kunnen zijn!" O'Henry schudde misprijzend het hoofd. „Weggaan zonder te vertellen waarheen. Heeft zich natuurlijk ergens in de nesten gewerkt. Als we nou maar wisten wadr." „Ik heb zo'n vermoeden dat hij ergens in de buurt van dat museum zit," aarzelde Brennan, „hij scheen een of ander onverklaarbaar gevoel te hebben dat daar toch wel iets aan de hand was; hij wilde er telkens weer heen omdat er naar zijn zeggen iets was dat hij wel zag, maar dat niet in de juiste be tekenis tot hem doordrong. Hij deed daar nogal vreemd meeHet gerinkel van de telefoon op O'Henry's bureau onderbrak zijn woorden. O'Henry luisterde. „Ja, die is hier," zei hij kort. „Is het erg dringend?" Hij gaf de hoorn over aan Brennan. „Vin gerafdrukken, ze zeggen dat het nogal belangrijk is." Brennan nam de horen aan. „Ja?" „Herinnert u zich die drie borrelglazen die we onlangs van u kregen, inspecteur? Er stonden vin gerafdrukken op van een zekere Scott Andrews, van Leon Averill en van een meneer die alleen maar Igor schijnt te heten. De afdrukken van die Andrews kwamen toen overeen met al eerder gevonden af drukken bij „Ja, ik weet het," onderbrak Brennan hem on geduldig, „wat is daar mee aan de hand?" „Met die van Andrews niet, inspecteur. Maar we hebben uit gewoonte die van Averill en Igor ook nog maar even opgestuurd naar het centraal bureau voor vingerafdrukken. Daar hebben we nu het ant woord op gekregen „En?" Brennan snauwde het bijna; er waren op dit moment belangrijker dingen dan de vingeraf drukken van Averill en Igor. „Die meneer Averill heet helemaal geen Averul. Zijn ware naam is Carl Hendricks. Vier jaar geleden kreeg hij voor een autodiefstal drie jaar maar na een half jaar wist hij uit te breken. Twee jaar later kregen ze hem toevallig weer te pakken bij een bankoverval. Hij had een schot in het linkerbeen opgelopen, waardoor hij niet vlug genoeg weg kon komen. Hij zag kans er in het hospitaal voor de tweede keer tussenuit te knijpen. Schijnt een ver duiveld gladde jongen te zijn." „Bedankt!" zei Brennan opgewonden. Hij sprong op uit zijn stoel en vertelde O'Henry wat hij zo juist had gehoord. „Nou hebben we meteen een geldige reden de hele boel daar eens even af te zetten en grondig te doorzoeken. Ik vroeg me al af hoe Scott Andrews dat allemaal op zijn eentje had klaar gespeeld zonder dat ooit iemand anders er iets van had gemerkt. Ik laat me hangen als die Averill-Hendrieks er ook niet het een en ander mee te maken heeft. Ik wilde er maar meteen met twee bemande wagens op af gaan. Het gebouw is wel makkelijk af te zetten, maar van binnen is het nogal een doolhof 'Wordt vervolgd Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan ae Reductie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dut het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. A. D. 1. Hoe hoog is voor de in komstenbelasting de belastingvrije som voor een belastingplichtige val lende onder groep II van de tabel? 2. Ik ben als weduwe in het bezit van rijkspensioen, het totaal hier van blijft beneden de belastingvrije som. Ik verdien er gedurende enke le weken per jaar bij waarvan we kelijks loonbelasting door de werk gever wordt ingehouden. Ik neem aan dat, wanneer het totaal jaar inkomen aan pensioen plus bijver dienste blijft beneden de belasting vrije som, ik de dan ten onrechte ingehouden loonbelasting na aangif te kan terugvorderen. Is dat juist? Antwoord: 1. Inkomen beneden 2.100 is vrij. 2. Ja, dat is juist. Men moet een ver zoek doen op grond van de ministeriële beschikking dd. 13 februari 1954 no. 48. Men ontvangt dan een aangiftebil jet dat men moet invullen. Het verzoek moet natuurlijk gericht zijn aan de in specteur der belastingen van de woon plaats. A. N. H. Ik ben op 10 december 1956 gehuwd en wil gaarne inlich tingen omtrent belastingrestitutie. Antwoord: Aangenomen, dat van bei den de juiste loonbelasting is ingehou den, hebt u geen recht op restitutie. Voor de inkomstenbelasting echter wordt het inkomen van de gehuwde vrouw beschouwd als inkomen van de man. I.e. dus uw inkomsten na 10 de cember 1956. Uw man krijgt dan een aanslag in de inkomstenbelasting in het algemeen wanneer: a. zjjn zuiver inkomen meer bedraagt dan 6.000 of b. het loon, begrepen in dit inkomen, meer bedraagt dan 6.000 (er kun nen n.l. ook negatieve inkomstenbe standdelen zijn) (loon is: loon man van 11 1956 tot 3112 1956 plus loon vrouw van 10 12 1956 tot 31—12 1956) of c. de neveninkomsten naast 't loon van de man (dus inclusief de verdienste van de vrouw) meer bedragen dan ƒ200 d. langer dan een maand loon uit meer dan een dubbele dienstbetrekking is genoten in een jaar (hier 1956). Krijgt uw man nu volgens deze re gels geen aanslag dan is de zaak hier mede uit. Krijgt uw man nu volgens deze re gels wel een, dan geldt voor de bepa ling van de tariefgroep de toestand op 't eind van 't jaar. Eind 1956 is hij gehuwd en wordt aan geslagen in groep H. Loonbelasting is echter (bij hem en bij U) ingehouden naar groep I. Deze loonbelasting (van de man het gehele jaar en van u weer het ingehoudene over verdienste na 10 december 1956) wordt van de inkomsten belasting afgetrokken. Omdat naar ta- riefgrep I is ingehouden zal dit meer zijn dan de inkomsten belasting over 't totaal naar groep II, zodat de aanslag negatief wordt, m.a.w. U krijgt het ver schil terug. A. v.d. W. te H. Vier jaar gele den kreeg ik bezoek van de agent van een verzekeringsmaatschappij, die mij vertelde, dat als ik mijn zekering opvoerde tot 7500 ik per 1 januari 1957 vrij zou wor den gesteld van de verplichte ouder- domsverzekering. Nu blijkt mij, dat dit niet zo is en wil ik de verzeke ring afkopen, ,doch de agent vertel de mij, dat ik dan een groot verlies zou lijden. Om beide verzekeringen aan te houden moet ik een groot premiebedrag betalen en dat is mij niet goed mogelijk. Ik vind deze handelwijze niet in de haak. Wat staat mij te doen? Antwoord: Over deze affaire zijn ver scheidene klachten geweest. U en vele anderen verwarren hierbij de ouder- domsverzekering en het bedrijfspensi oenfonds. Inderdaad bestond er indertijd een mogelijkheid om door opvoering van een lijfrenteverzekering vrijgesteld te worden van opname in het bedrijfspen sioenfonds. Dat heeft men de verzeker den dienen te vertellen en dat was een goede raad. Niet goed was om daar bij te spreken van de ouderdomsverze- kering. Schrijft u eens naar de directie van uw maatschappij en vermeldt in dat schrijven hoe het gegaan is. Afkoop, zo- dit al mogelijk is (veelal kan dit niet als het lijfrente betreft) is nadelig, zeer nadelig zelfs. Wij kunnen niet bereke nen hoeveel u terugbetaald zou kunnen krijgen van de door u betaalde ƒ570.08, maar als het een derde gedeelte is, is het veel. Het is een moeilijke kwestie want het is niet gemakkelijk waar te maken, dat de agent u om de tuin heeft geleid. Hebt u na uw verzoek tot ver hoging van de toen reeds lopende ver zekering nog bezoek gehad van een in specteur van die maatschappij, die u nog eens degelijk heeft uitgelegd hoe de zaak in elkaar zat? H. C. A is gehuwd en 65 jaar oud. A trekt met zijn echtgenote die 54 jaar oud is van de Noodwet Drees. Zijn echtgenote heeft geen ge breken en is vrij vitaal. Zij bezit geen kapitaal of eigendommen. A komt te overlijden. Wat krijgt zijn echtgenote (dus thans weduwe zijn de) voor ondersteuning, ook in de toekomst? Antwoord: De weduwe als hier bedoeld ontvangt als de man in 1956 zou zijn overleden de gehuwdenuitkering vol gens de noodwet ouderdomsvoorziening tot het einde der 5de maand na die van het overlijden. Heeft het overlijden plaats in 1957, dan krijgt deze weduwe de uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet en dat is tot het einde der 5de maand na die van het overlij den. Echter in dit geval, in verband met de leeftijd van deze weduwe, kan deze termijn verlengd worden met 6 maanden. N. L. T. Ik verdien een schoon loon van ƒ85,per week. Heb 4 dagen in de ongevallenwet gelopen. Hoeveel bedraagt de uitkering? Antwoord: Te rekenen van de dag na het ongeval wordt u uitbetaald 80 pet van uw dagloon. Dit echter alleen dan indien u de derde dag na het ongeval nog niet in staat was om te werken. Abonnee In het door mij gehuur de huis zijn vele lekkages en andere defecten, zoals defecte vloeren enz. Komt reparatie hiervan voor reke ning van eigenaresse? Antwoord: Ja, indien zij geen gevolg geeft aan uw verzoek om e.e.a. te her stellen, kunt u zich wenden tot de kan tonrechter. U dient hiertoe bij de griffie een verzoekschrift in te dienen op on gezegeld papier. U geeft daarin uw naam en volledig adres op en eveneens uw huiseigenaresse. Voorts omschrijft u de gebreken en verzoekt de kanton rechter een dag te willen bepalen, waarop uw zaak ter terechtzitting kan worden behandeld. 2. Indien u een verzoek hebt ontvangen om het door u gehuurde te ontruimen, legt u dat verzoek naast u neer. Denk er goed om, dat u geen enkele toezeg ging doet het huis te zullen ontruimen, want als u dat doet, valt u buiten de huurbescherming. U kunt die advocaat wel een briefje schrijven, waarin u ver meldt, dat u niet genegen bent het pand te ontruimen en dat hü zich maar moet wenden tot de rechterlijke macht ABC Ik ben in het bezit van 2 loten, n.l. een van de anjeractie 1956 en een van de 48ste Grote Purmerender Verloting. Heb ik een prijs? Antwoord: Wat betreft het eerste lot verwijzen wij u naar het secretariaat Herengracht 466 te Amsterdam en wat betreft het 2de lot naar het adres dat voorkomt op het lot. P. D. Onze bovenburen oefenen sedert kort het beroep nit van aard appelschiller voor restaurants. Wij hebben daar zeer veel last van, want de aardappelen worden dage lijks gebracht, waarbij 2 mud op de houten vloer worden uitgestort. Dit hindert ons zeer en bovendien ver toont ons plafond reeds enige scheu ren. Wij zijn reeds bij de huiseige naars geweest en bij de makelaar, die deze huizen in beheer heeft, doch zonder resultaat, aangezien zoiets niet bij contract is verboden. Weet u nog een instantie, waar ik mij met mijn klachten succesvol kan vervoegen? Antwoord: De huurder, die door de on rechtmatige daad van een derde in het genot van het gehuurde wordt belem merd, staat de actie uit art. 1401 B.W. ter beschikking. Dat artikel luidt aldus: elke onrechtmatige daad. waardoor aan een ander schade wordt toegebracht, stelt degene door wiens schuld die schade veroorzaakt is in de verplichting om dezelve te vergoeden. Wanneer wij alleen de onstoffelijke schade in aan merking nemen (de stoffelijke schade lijdt alleen de eigenaar van uw woning), dan geloven wij dat deze in uw geval zeker niet een dergelijke aqtie recht vaardigt. Een zodanige actie zouden wij u dus moeten ontraden, daar u on getwijfeld in het ongelijk zult worden gesteld. J. E. Mijn dochter, die gehuwd was, is overleden. Zij laat haar man met drie kinderen achter. Deelt nu mijn schoonzoon ook nog in de na latenschap? Antwoord: Alleen uw kinderen en bij vooroverlijden van dezen hun kinderen zijn tot uw nalatenschap geroepen. Uw bovenbedoelde kleinkinderen erven dus tezamen hetgeen hun moeder ontvan gen zou, wanneer zij nog in leven ware geweest. Voorzover deze kinderen nog minderjarig zijn, treedt hun vader (uw schoonzoon hierboven bedoeld) voor hen als hun wettelijke vertegenwoordi ger op en beheert dus het hun toeko mende. J. E. D. B. Ik ben een weduwe en heb een volwassen zoon. Kun nen bij mijn overlijden zonder dat er een testament is gemaakt mijn zusters en broer aanspraak maken op een deel van mijn nalatenschap? Antwoord: Na uw overlijden zal uw zoon de enige erfgenaam zijn ingevolge de wet. A. K. Ik heb iemand 600 ge leend. Wanneer niet geregeld terug betaald zou worden, zou ik de door deze gekochte bromfiets krijgen totdat het geleende bedrag zou zijn afbetaald. Wat kan ik nn doen om mijn recht te krijgen? Antwoord: Schrijft u deze persoon een aangetekende brief (met bericht van ontvangst) waarin u hem meedeelt, dat u indien u niet binnen een door u te noemen korte tijd de achterstallige ter mijnen en daarna op de overeengeko men tijdstippen wordt betaald zich genoodzaakt zult zien de kwestie in han den van een advocaat te stellen. (WIJ veronderstellen, dat hij ook weigerach tig is u de bromfiets af te staan). Na vergeefs verloop van bedoelde tijd dient u de zaak onverwijld voor te leggen aan een advocaat. J. K. Bejaarde mensen krijgen uitkering van de noodwet ouder domsvoorziening en daarnaast een kleine uitkering van sociale zaken. Zij krijgen binnenkort een kleine erfenis. Mogen zij dat geld zelf hou den? Als zij dat geld niet zelf mo gen houden, dan zou hieraan een bestemming kunnen worden gege ven. b.v. als reserve voor straks, voor de kosten van begrafenis en uitvaart, omdat oudere mensen als regel laag verzekerd kunnen zijn. Antwoord: Veelal gaat het precies zo als u schrijft. Van het verkrijgen van dit bedrag 400) moet kennis gegeven worden aan sociale zaken. Daar neemt men als regel de beslissing, dat het bedrag wordt bijgeschreven op een spaarbankboekje, voor nuttige doelein den. b.v. voor bijpassing eventuele te korten begrafenis, of indien het gehele bedrag niet nodig is voor bijpassen bij een eventuele bestaande verzekering, voor het aanschaffen van kleren, aan vulling linnenkast, of reparatie van meubelen enz. Dit alles wórdt bekeken door sociale zaken en dus dient over leg gepleegd te worden met deze dienst, die hierbij uitgaat van de bedoeling dat het bedrag'niet besteed wordt aan on nuttige uitgaven, hoewel men dat echt paar beslist niet de aardigheid zal ont houden eens iets extra's te kunnen doen. Men is veelal zeer soepel tegenwoordig, als het gaat om niet al te grote be dragen. In de ouderdom van 58 jaar is na een langdurige ongesteldheid in het St.- Antoniusziekenhuis te Utrecht overleden de heer A. Voorhoeve, uitgever te Bus- sum. De heer Voorhoeve trad in 1932 op als mede-directeur van J. M. Brie- dé's boekhandel en uitgeversmaatschap pij te Rotterdam. Later zette hij deze firma onder eigen naam voort, eerst te Rotterdam, later te Bussum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7