De „putsch" in Algerije een nog duistere affaire De gearresteerde Franse generaal had reeds een proclamatie opgesteld mm JEMEN doet een nieuwe aanval op protectoraat Aden Razzia in Kasbah van Algiers Fransen arresteren honderden Mohammedaanse inwoners Nieuwe actie tegen de vluchtelingen Jonge weduwe te Nieuwland vermoord Rechtbank cp de fiets r Intrige typerend voor een algemeen in het militair milieu heersende malaise Aartsvader Mohammed Khalil Aboe el Hawa Jemen blijft Engeland beschuldigen Officieel Brits protest UITGESTORVEN WEEKDIER BLIJKT SPRINGLEVEND Het weer. J Schildwachten uit de goot wycii&uy! WOENSDAG 9 JANUARI 1957 80ste JAARCANC No. 26800 BESTAAT ER WERKELIJK EEN COMPLOT? (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De nog altijd uitzichtloze ver wikkelingen in Algerije hebben Frankrijk thans ook weer eens een episode opgeleverd, die te rubri ceren valt als „Affaire des Géné- raux." De hoofdpersoon, brigade generaal Jacques Faure, wordt naar de laatste mededelingen luiden reeds sinds meerdere da gen te Parijs in arrest gehouden in de lokaliteiten van het mini sterie van Nationale Verdediging; hetgeen in ieder geval gerieflij ker zal zijn en minder indruk wekkend luidt dan het arrest, dat hem volgens eerdere berichten in een fort en voor de duur van der tig dagen door de minister van Nationale Verdediging was op gelegd. Doch de militaire car rière van deze 53 jaar oude „operationele adjunct van de divisiecommandant van de Alge rijnse hoofdstad, oud-directeur van de school voor reserveoffi cieren, gewezen schietkampioen van de militaire olympiade, bril jant vechtjas indertijd voor Nar- wik en gedurende de gehele cam pagne van generaal Leclercs vermaarde divisies, is voorlopig wel ernstig gecompromitteerd, hetgeen overigens de minst be langrijke kant van de aangelegen heid is. Krasse taal Proclamatie I m f In Hongarije Ï1££NHQWéR IA»; Oriëni-express MOTOR-BRQMFIETSKLEDING Minder zacht Weer een plan voor pijpleiding door Afrika Nog geen arrestaties verricht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De vraag die politieke milieus en de Pers zich stelden is of deze generaal, die vermaard is wegens zijn roekeloze verachting van gevaar en risico en voorzien van een enorm geloof in „da den". gecomplotteerd heeft tegen het wettige burgerlijke gezag van de Re publiek in Algerije; of hij de leiding heeft genomen van een samenzwering die beoogde Fiankrijks residerende mi nister de heer Robert Lacoste en diens diensten opzij te scnuiven en de liquida tie van het Algerijnse probleem geheel in handen te leggen van de militairen. Het antwoord luidt overwegend dat zulks niet het geval kan zijn geweest, zeker niet in ernst. Een communqué van de minister van Nationale Verdediging verklaart de te gen de generaal getroffen disciplinaire maatregelen met „zekere verbale on voorzichtigheden, vatbaar voor een in terpretatie die bijzonder schadelijk is voor het moreel van het leger en waar aan een einde diende te worden ge maakt." Officieus wordt dan nog toe gegeven dat de gestrafte generaal di verse ongewenste militaire en politieke contacten heeft gehad, o.a. met verschei dene Franse ultra-nationalistische co- mité's, die ijveren voor een honderd pro cent Frans-nationale oplossing van het Algerijnse conflict. Ook de eigen politieke sympathieën van generaal Jacques Faure liggen zoals dat heet uiterst rechts en ultra- nationalistisch. Ten tijde van de dis cussies die beslissend waren voor het lot van de Europese Defensie Ge meenschap bijvoorbeeld, toen hp daarbij optrad als adviserend expert, verklaarde hij zich vierkant tegen. Onder de min of meer vertrouwelijk door hem gedane uitspraken, die ech ter spoedig algemene bekendheid ver kregen, had er een Pinay tot mikpunt. Door voor de E.D.G. te stemmen had deze bewezen, aldus generaal Faure, dat het hem aan nationaal beyustzijn ontbrak. Mendès-France bestempelde hij als crypto-communist, omdat deze Frankrijks Indische „comptoirs" had opgegeven. In het algemeen placht hij het te hebben over de uitverkopers van Frankrijk en over het failliet van de democratie, waardoor alles in Frank rijk bezig was te ontaarden. Tekenend daarvoor vond hij het in het bijzonder dat men, sprekend over het leger, het niet meer placht te heb ben over „onze mannen" maar „onze jongens." Het leger was dus blijkbaar een troep padvinders geworden. Hij placht toe te geven dat regeren niet de taak van de militairen was, doch dat zij in het uur van een grote, de na tie bezoekende beproeving niet moes ten aarzelen de macht aan zich te trek ken. De aandacht van de politieke autori teiten schijnt hij echter voornamelijk op zich te hebben gevestigd toen hij 8 de cember j.l op een debatavond in het „Institut dé Hautes Etudes Militaires" de noodzaak had betoogd van een mi litaire herovering van geheel Noord- Af rika. Zo kras moet dit betoog geluid hebben, dat generaal Blanc, algemeen stafchef van de Franse strijdkrachten, zich genoopt voelde vanaf bet spreek gestoelte te verklaren dat de in het Instituut tot uitdrukking gebrachte opi nies uitsluitend voor de verantwoor ding kwamen van de desbetreffende personen. Men zou geneigd kunnen zijn in dit alles slechts uitlatingen te zien van een heetbloedig, om niet te zeggen overspannen temperament. Doch op de eerste plaats schijnt het toch niet helemaal bij alleen maar uitlatingen te zijn gebleven. Alle versies van de affaire gewagen van een reeds door generaal Jacques Faure opgestelde proclamatie, mede ondertekend door twee in rang en verantwoordelijkheid boven hem staande hoge officieren, de een generaal Salan, de ander gene raal Frandon, commandant van de Franse luchtstrijdkrachten niet slechts in Algerije, doch eveneens in Tunis en Marokko. Beider namen zouden natuurlijk zon der hun voorkennis door generaal Fau re onder de proclamatie zijn gezet. Doch generaal Frandon is niettemin door de minister van Nationale Defensie op grond van onvoorzichtige „confabula- ties" eveneens „tot de orde geroepen", zij het zonder verdere disciplinaire sancties. In hetzelfde geval verkeert generaal Dumesnil de Maricourt. En dat zijn alles bij elkaar dan toch reeds drie in de affaire betrokken generaals. Samenzwering, helemaal geen samen zwering, of althans een begin van sa menzwering? De zaak lijkt vooralsnog enigszins duister. Niet duister is ech ter volgens de meeste serieuze waarne mers dat de „affaire" volkomen type rend en onthullend is voor een algemeen in het militaire milieu heersende ma laise, teweeggebracht door het vooruit zicht dat alle offers die het leger heeft gebracht uiteindelijk ook in Algerije weer volkomen vergeefs zouden kun nen blijken. En zelfs de residerend minister Ro bert Lacoste, hoezeer ook het denkbeeld van een werkelijk militair complot ver werpend als ronduit belachelijk, heeft moeten toegeven dat, in geval Algerije politiek door Parijs zou worden opge geven, het leger zonder enige twijfel althans zeker moreel achter de onver mijdelijke gewelddadige reacties van de zich alsdan verraden voelende Europe se bevolking zou stellen. Zulks niette genstaande het leger van ganser harte een nieuw Algerije wenst en zich geens zins geroepen voelt verouderde privile ges te verdedigen. wjf.' Er leven nog aartsvaders in Palestina. 136 jaar geleden werd deze man, Mohammed Khalil Aboe el Hawa, geboren in een dorpje op de Olijfberg in Jeruzalem. Men heeft lang getwijfeld aan de juistheid van de leeftijdsopgave van Mo hammed maar dezer dagen heeft men een vergeeld geboortebewijs ontdekt, dat inderdaad 136 jaar geleden was uitge schreven. Zijn hele lange leven heeft hij nimmer een voet buiten Jeruzalem gezet. Hij heeft vijf vrouwen overleefd en is vader van 26 kinderen. Hij beschikt nog steeds over een behoorlijke lichaamskracht en bewerkt nog zelf zijn tuintje. In Aden is gisteravond officieel be kendgemaakt, dat Jemenietische sol daten een nieuwe aanval op gebieden in het westen van het Britse protectoraat hebben gedaan. In de provincie Dhala zijn het regeringspaleis en verscheide ne woonhuizen in brand gestoken. Ook te Abyan hebben zich incidenten voor gedaan. Vrouwen en kinderen uit het vorstendom Sjaib zijn door aanvallen uit het nabij gelegen district van Qua- tabah om het leven gekomen. Van niet-officiële zijde in Aden is mee gedeeld, dat in het aan Aden grenzende gedeelte van Jemen een gedeeltelijke mobilisatie is afgekondigd. Volgens som mige Adense kringen hebben de aan vallen uit Jemen ten doel de aandacht af te leiden van de onrust in Oost-Je- men, waar in de afgelopen week troe- Meer dan 10.000 Franse soldaten heb ben bij verrassing de dichtbevolkte Ara bische wijk van de stad Algiers, de beruchte Kasbah, van huis tot huis en van kamer tot kamer doorzocht. D actie, de grootste die ooit in de stad is onder nomen, is bedoeld om een golf van ter roristische daden te voorkomen, die verwacht werd aan de vooravond van het debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over Algerije. Honderden Mohammedanen zijn gearres teerd. Geharde parachutisten, pas uit Suez gekomen, infanterie, Senegalezen en politie namen aan de razzia deel. Prikkeldraadversperringen, die be waakt werden, versperden elke in- of uitgang naar de Mohammedaanse wijk, waar naar schatting 200.000 Arabieren in „overbevolkte" kamers bij elkaar hok ken in huizen, die gelegen zijn aan nau we, bochtige straatjes met oplopende treden. Niemand werd toegestaan de Kasbah binnen te gaan of te verlaten. Daarop rukten militairen met stalen hel men op de wijk binnen, waarbij elke man door een ander gedekt werd, volgens be proefde straatgevechtentactiek. De Franse autoriteiten hebben meege deeld, dat sommige van de gearresteer den mannen waren, die sedert lang werden gezocht in verband met verschil lende beschuldigingen, die te maken hebben met rebellenaanvallen. Een Mo hammedaan, die probeerde te ontvluch ten, werd neergeschoten. Veertig anderen werden als een hele groep gevangen genomen in een huis, waarin zij zich verzameld hadden om zich daarna bij de strijdkrachten van de rebellen te voegen, volgens de Franse autoriteiten. Ondertussen brachten Franse troepen ten zuiden van Algiers de rebellen een nieuwe zware slag toe. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat een Franse pa trouille in contact kwam met een „sterke rebellenbende" van meer dan 50 man en gistermiddag 30 van hen doodde in een gevecht bij Burdeau, 180 kilometer ten zuidwesten van Algiers en even ten noorden van Tiaret. De achtervolging werd daarna voortgezet en de zuiverings operaties duurden vanmorgen nog voort. 17 rebellen zijn krijgsgevangen gemaakt. De Hongaarse politie en de commu nistische militie zijn sinds enige dagen bezig met een nieuwe actie om de stroom van vluchtelingen naar het Wes ten te stuiten. Dagelijks worden de trei nen naar de Oostenrijkse grens op het station van Boedapest of op de tussen liggende stations onderzocht, waarbij de reizigers worden ondervraagd over hun reisbestemming en het geld, dat zij bij zich hebben. Volgens het communistische partijblad „Nepszabadsag" werden b.v. op een klein station twintig km ten westen van de hoofdstad 180 verdachte personen uit een trein gehaald. Een van hen had een tas met geld bij zich, terwijl een ander diamanten en andere juwelen in zijn kleding had verborgen. Een Hongaarse vader en zijn zoontje van twee en een half jaar zijn er gis teravond in geslaagd, na gewond te zijn door schoten van Hongaarse grenswachten, Oostenrijk te bereiken. De vader was door verscheidene schoten in het bovenste gedeelte van een zijner dijen getroffen. Het jon getje had een schot door de arm, ter hoogte van de elleboog. Beiden waren volledig uitgeput. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De gekalbakte schildwachten voor Buckingham Palace in Londen hadden zo vaak precies hetzelfde stukje op en neer gelopen, dat in de straat een groef was gesleten, zodat de stoere wachten bij regen in een soort gootje defileerden. De Londense Publieke Werken hebben zich nu over de natte voeten van dit stukje Londense traditie ontfermd en „het straatje" voor het paleis vernieuwd met wat hardere stenen. Natuurlijk hebben de schildwachten, zij het dan een meter uit de koers, hun „wandeling" gewoon voortgezet. Het Deense dagblad „Ekstrabladet" heeft dinsdag gemeld, dat Deense ge leerden op een diepte van 3500 meter voor de Amerikaanse kust een prehis torisch weekdier levend gevangen heb ben, waarvan men meende dat het reeds 300 miljoen jaar geleden uitge storven was. Men meldt dat deze vondst in wetenschappelijke kringen al? nog sensationeler wordt beschouwd dan de vondst van de coelacanth, die aan de Zuidafrikaanse kust werd ontdekt. Vijf weekdieren werden naar Dene marken vervoerd om daar door dr. Henning Lemche te worden onder zocht. Het dier, dat een bruine kleur heeft en betrekkelijk klein is, werd reeds op 6 mei 1952 voor de westkust van Mexi co gevangen. De vondst is daarom be langrijker dan die van de coelacanth, omdat dit bruine diertje reeds 300 mil joen jaar geleden uitgestorven moest zijn, terwijl de coelacanth „slechts" 80 miljoen jaar geleden uitgestorven werd geacht. Dr. Henning Lemche heeft vier jaar tijd genomen om het 30 a 35 millimeter grote diertje te bestuderen. Niet min der dan tien stuks en drie lege schel pen werden in een keer opgevist. Dr. Lemche beschreef het beestje als symmetrisch, en verborgen in een dun ne schelp, in plaats van in acht plaat jes zoals bij de chiton het geval is. Dit is het naaste familielid dat nog leeft van de tryblidiacea-familie. Het beestje zal een naam krijgen in een artikel, dat over een paar weken in het Britse wetenschappelijke blad „Nature" verschijnen zal. Dit bruine weekdier is nog nimmer te voren ge vonden, ook niet als fossiel, wat met de coelacanth wel het geval was. Dr. Lemche, die sinds de ontdekking Advertentie BARTEL10RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM IEL 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, later opklaringen, maar ook hier en daar een enkele bui. Matige, tijdelijk krachtige wind, rui mend naar west tot noordwest. Iets lagere temperaturen. Zon: 8.47-16.52. Maan: 12.08-2.16. een gedetailleerde wetenschappelijke studie van het diertje heeft gemaakt, heeft ontdekt dat het onder bepaalde omstandigheden in leven kan worden gehouden. Het dier schijnt zich met zeer kleine beestjes te voeden en leeft op zijn rug. De Deense expeditie, die op 15 okto ber 1950 vertrok, maakte een reis om de wereld met de „Galathea", het voor malige Engelse fregat „Leith". Het keerde na twee jaar in Kopenhagen terug. De expeditie van de „Galathea" kwam in het brandpunt van de be langstelling te staan, toen in de nacht van 22 op 23 juli 1951 dieren en plan ten naar boven werden gehaald, die zich op een diepte van 10.462 meter bevonden. Dit was een nieuw wereld record. Gedurende de expeditie werden gro te hoeveelheden materiaal verzameld en voor onderzoek meegenomen naar het zoölogisch museum in Kopenhagen. De „Financial Times" heeft vandaag bekendgemaakt, dat de federatie van verenigingen voor regionale ontwikke ling in Rhodesia heeft voorgesteld een 2.000 km lange olie-pijpleiding dwars door Afrika aan te leggen. pen naar toe zijn gezonden om de orde te handhaven, nadat zich wanordelijk heden hadden voorgedaan. Het gezantschap van Jemen te Bonn heeft ondertussen een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de Britse luchtaanvallen op steden in Jemen neviger zijl geworden. Engelse troepen en tanks blijven stellingen in het gebied van Jemen en burgers in dit gebied aanvallen. Ook de burgerij in Aden wordt aangevallen om een einde te ma ken aan de opstand in de zgn. Britse protectoraten", aldus de verklaring. De zaakgelastigde van Jemen, Ab- del Rahman Abdaidani, heejt tegen over verslaggevers verklaard te me nen dat de regering van Jemen „gedwongen zal zijn een beroep te doen op vrijwilligers uit de gehele wereld, om de Britse aanval te hel pen keren." In antwoord op vragen verklaarde hij inderdaad vrijwilligers „uit de gehele wereld" en niet slechts uit Arabische landen, te bedoelen. Londense waarnemers vestigen er de aandacht op, dat reeds verscheidene malen is vastgesteld, dat Russische en Tsjechosiowaakse wapens in havens te Jemen zijn ontscheept. Deze wapeninvoer is toegenomen na het bezoek, dat de kroonprins van Je men, El Badr, kortgeleden aan Moskou heeft gebracht. Jemen, dat^wapens uit communistische staten ontvangt, poli tiek door Egypte en financieel door Sa- oedi-Arabië wordt gesteund, zou een ze ker gevaar voor het Westen van het Britse protectoraat Aden kunnen bete kenen, zo ipeent men. Engelandheeft gisteren krachtig bij het Arabische koninkrijk Jemen gepro testeerd tegen bezetting van een punt in het gebied van het Britse protec toraat Aden op 31 december. In een nota, die overhandigd is aan de zaak gelastigde van Jemen in Londen, Mo hammed Ibrahim, werd voorts een pro test van Jemen van 2 januari tegen aanvallen van Britse vliegtuigen op het gebied van Jemen op die dag als on juist verworpen. (Rtr—A.F.P.) In de nacht van maandag op dinsdag is een 30-jarige weduwe te Nieuwland in haar huis door een nog onbekende dader vermoord. Zij werd 's morgens dood in haar bed aangetroffen door de politiecommandant en de plaatselijke arts. In de loop van de dag heeft de politie twee personen, een 30-jarige taxi-chauf feur en een 25-jarige landarbeider, die beiden goede bekenden van de weduwe waren, aangehouden, doch na een ver hoor voorlopig weer op vrije voeten ge steld. De weduwe, die in Nieuwland als welgesteld werd beschouwd en een auto bezat, had de gewoonte om 's morgens bij buren een kopje koffie ie gaan drinken. Toen zij dinsdagmorgen echter niet op de gewone tijd verscheen, wer den de buren ongerust en waarschuw den zij de politie. De politiecomman dant en de plaatselijke arts hebben daarop de deur van haar woning gefor ceerd en de verschrikkelijke ontdekking gedaan. In de loop van de morgen is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waar bij dr. Zeldenrust assistentie verleende, er. de dactyloscopische dienst en speur honden werden ingeschakeld. Tijdens dit onderzoek verklaarden omwonenden, dat een van de personen die door de politie werden aangehouden, 's morgens nog bij de woning van de weduwe was gesignaleerd. Dinsdagavond verklaarde de com mandant van de rijkspolitie in Zeeland, majoor van Ballegooyen de Jong, dat nog geen arrestaties zijn verricht, om dat men nog niet in het bezit is van voldoende duidelijke aanwijzingen. Het is nog niet bekend op welke wijze de weduwe om het leven is gekomen, en of er uit haar woning iets wordt vermist. (Van onze Haagse redactie) kende de dame alles wat.zien dat de dame het stuur de agent beweerde en ver- greep. De hele rechtbank Op een avond in sep- klaarde zij bovendien dat klom uiteindelijk in de tember van het vorige jaar de agent een en ander on_ auto om de schok te voe- werd de aandacht van een mogelijk gezien zou kun- len, wanneer de auto ae op de fiets surveillerende nerf hebb* st0ep op- en afreed. De Haagse politieagent ge- bestuurder van de auto, trokken door een automo- Heide partijen stonden ^jj0 inmiddels door de po— biel, waarvan de bestuur- zo lijnrecht in hun ver- jitierechter is veroordeeld, der u'termate slecht reed. klaringen tegenover el- jegde midden op straat De agent sommeerde de kaar dat de president van een getuigenverklaring af. wagen te stoppen, maar "e Haagse rechtbank, mr. Ha drie kwartier ver- de chauffeur gaf hieraan D. J. van Gelein Vitrmga, trok ket gehele gezelschap geen gevolg. Daarop zette besloot het voorval in de weer naar het gebouw Haagse Benoordenhout te van de rechtbank. Daar reconstrueren. werd de zitting voortge- Deze schouw nu had zet De officier aanvaard- gisteravond plaats. Onder de de verklaring van de veel belangstelling reed agent als bewijs. De ver- de bewuste auto door het dediger kwam hiertegen Benoordenhout met een in verzet. Hij somde en- op een gegeven moment snelheid van vijfentwintig kele mankementen op aan de stoep op. De agent kilometer. De agent gaf de schouw, die volgens meende ook te zien dat een reprise van zijn sprint hem overigens slechts een dame, die naast de van september. De presi- nuttig was geweest. Hij bestuurder zat, het stuur dent van de rechtbank vroeg vrijspraak. Om greep om de auto weer in klom op het zadel van de streeks tien uur viel het het rechte spoor te bren- fiets om te bekijken of de laatste woord. De uit- gen. Toen dit zaakje voor agent inderdaad op twee spraak werd bepaald op de rechtbank kwam ont- meter afstand had kunnen 22 januari. de agent op zijn fiets de achtervolging in. De auto reed verschillende Haagse straten door en kwam uit eindelijk in de Roelof- straat terecht. Daar reed de auto, volgens de agent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1