Consequenties van eisen gesteld door de landbouw „Noodtoestand" bij repareren van automobielen cfer M I IE I I K ruiswoordraadsel Gelden om eerste nood van de vluchtelingen te lenigen Simbolon gaat steun in Midden-Sumatra zoeken PANIEK 1 RDTERSEPT /ƒ-" Kabinet wil haar tegemoet komen met 200 miljoen gulden Moeilijkheden in Spaanse regering 15.000 ton zaai zaden voor Hongarije nodig Davis mag nu naar V.S. 1956 een best zakeliik jaar ii Samenhang in moordzaken on- aannemelijk Gelders paviljoen voor Hongaren in Oostenrijk Als U keelpijn hebt... Heeft Djakarta burgers van wapens voorzien Prijsverhoging en belastingverhoging Juridische bijstand niet geweigerd 300.000 eieren verloren gegaan Aantal personenauto's in Nederland met 22 toegenomen Mondelinge garantie Dokter F. Tijdens overleden JAARVERSLAG R.A.l. Dertien schepen uit het Suezkanaal Noodlanding van straaljager Mr. Arnold J. d'Ailly benoemd tot directeur Nat. Handelsbank ERIC DE NOORMAN WEK DE GAL IN UW LEVER OP TRAGEDIE AAN HONGAARSE GRENS C. BAUER Hermann Matern opvolger van Wilhelm Pieck Sterke Indonesische delegatie naar de Verenigde Naties Poolse journalist uit geweken WOENSDAG 9 JANUARI 1957 PAGINA Z( F.A.O. neemt o.a. contact op met Nederland Zaak tegen SS-er Polak Notaris te Wolvega Blokkade opgeheven Piloot kreeg geen radiocontact 102-JARIGE TE ROTTERDAM 4 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag D O O R Kwestie Nieuw-Guinea De Stichting van de Arbeid was dins dag bijeen naar aanleiding van een vraag welke de regering heeft gesteld ln verband met de maatregelen welke in het S.E.R.-advies zijn voorgesteld. De Stichting heeft na een vrij langdu rige vergadering besloten, de regering te verzoeken een naders toelichting op haar vraag te geven. Deze vraag betrof het evenwicht wat betreft de offers, die de verschillende groeperingen overheid, bedrijven, loontrekkers ten behoeve van de bestedingsbeperking moeten bren gen. De regering verwachtte nu van de Stichting van de Arbeid een nadere in terpretatie van de opvattingen die in het bedrijfsleven over dit evenwicht bestaan, met andere woorden: hoeveel mogen de kosten van levensonderhoud stijgen voordat de loontrekkers het evenwicht verbroken achten en als ge volg daarvan met looneisen komen en hoever mogen de belastingen stijgen voordat de ondernemers zich gaan ver zetten tegen een verdere stabilisatie van de prijzen. Deze vraag was urgent geworden omdat de regering, zoals bekend, zich moest uitspreken over de eisen die de landbouw haar gesteld heeft in verband met een herziening van de garantieprijzen en het inhalen van de loonachterstand der landarbeiders. Het kabinet heeft daarover nu zijn standpunt bepaald: het wil de land bouw tegemoetkomen met 200 miljoen gld., waarmee dan het loon van de landarbeiders met drie procent en hun vakantietoeslag met twee procent kan stijgen, terwij] de boeren een hogere beloning voor hun handenarbeid in eigen bedrijf en hun ondernemers- werkzaamheden ontvangen en tevens een groter deel van de zgn. eige- naarslasten in de garantieprijzen ge garandeerd krijgen. Door deze inwilliging moeten natuur lijk de consumentenprijzen stijgen ter wijl tevens het Iandbouwegalisatiefonds met nieuwe inkomsten uit de belasting middelen versterkt moet worden. Daar mee 'ïeeft de S.E.R. echter bij zijn ad vies nog geen rekening kunnen houden en de regering wil nu dus precies we ten hoe het bedrijfsleven over dergelijke prijs- en belastingstijgingen denkt. Ach ten de loontrekkers de prijsstabilisatie doorbroken wanneer de prijzen stijgen tengevolge van hogere garantieprijzen en lonen in de landbouw? Achten de on dernemers het evenwicht nog aanwezig wanneer zij behalve de 50 miljoen gld. verhoging van de vennootschapsbelas ting, die er tengevolge van het S.E.R.- advies reeds komt, nu óók nog eens 50 miljoen meer vennootschapsbelasting moeten gaan betalen als gevolg van de inwilliging van de landbouweisen? V»,, _._Pe .ft*eB*je. is zeker «iet, zoals stel, als Franco als staatshoofd af- ochtendblad dinsdagmorgen meldde, oat de Stichting van de Arbeid voor de keuze zou staan: ol prijsverhogingen of belastingverhoging. Beide zullen na melijk bjj inwilliging van de landbouw eisen nodig ztfn. De regering wil na melijk de eisen van 200 miljoen gulden als volgt uitsmeren: 145 miljoen moet la Naar in politieke kringen te Madrid verluidt, is de secretaris-generaal van de Falanx-partij, Jose Luis Arrese, als minister zonder portefeuille afgetreden. Ook doen geruchten de ronde over een op handen zijnde wijziging in de lei ding van de ministeries van financiën, handel, industrie, openbare werken en landbouw. Deze veranderingen zouden in ver band staan met de oppositie, die er in brede kring bestaat tegen plannen voor de organisatie van het staatsbe- treedt. Met name zouden de strijd krachten en de Kerk bezwaren heb ben tegen de plannen waarvan de uit voering volgens politieke kringen als gevolg van deze oppositie waarschijn lijk op de lange baan zal worden ge schoven. Zoals bekend, aanvaardde het Spaanse parlement in 1946 een wetsontwerp, waarin werd bepaald, dat na het aftreden van Franco de monarchie zal worden hersteld. Anderzijds schijnt de Falanx-bewe ging, die de regeringspartij is, er be zwaar tegen te hebben, dat het wetsont werp. waarbij een nationale raad van de beweging zeer grote bevoegdheden bij de leiding van en het toezicht op de belangrijke staatszaken zou krijgen, nog steeds niet is voltooid. De secre taris-generaal van de partij, die reeds enkele malen als minister zijn ontslag heeft aangeboden, zou maandag Franco nogmaals hebben verzocht hem van deze functie te ontheffen. Ook de economische moeilijkheden, waarmee Spanje te kampen heeft, zou den een factor vormen bij een eventuele kabinetswijziging. (A.F.P.-Rtr.) (Van onze Romeinse correspondent) Dr. Wahlen, de directeur van de af deling Landbouw der F.A.O., de We reld Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties, is naar de zetel dezer organisatie te Rome teruggekeerd nadat hij deelgenomen heeft aan een missie der Verenigde Naties naar Hon garije. Dr. Wahlen deelde mede, dat Hongarije binnenkort uit het buitenland minstens 15.000 ton verschillende zaai zaden zal moeten importeren om te kun nen voldoen aan de behoefte der boe ren voor de lente-inzaai. Dr. Knoll, hoofd van de dienst land- bouwproduktie der FAO, is uit Rome vertrokken om contact op te nemen met de autoriteiten in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland, en eventueel nog in andere landen, om de mogelijk heden na te gaan de Hongaarse boeren aan het zaaigoed te helpen. Er is geen sprake van, dat (zoals gisteren is gemeld) de Nederlandse re gering juridische bijstand zou hebben geweigerd aan de oud SS-er Polak, die in Lueneburg terecht staat op beschul diging van een drievoudige moord. Er heeft, naar ons bij navraag door het departement van justitie wordt meege deeld, de Nederlandse regering nooit enig verzoek in deze geest bereikt en van het rechtsgeding tegen Polak als zodanig is zij onkundig. Ten departe- mente veronderstelt men, dat Polak zich tot een Nederlandse advocaat heeft gewend met het particuliere verzoek om juridische bijstand en dat deze ad vocaat heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen. In Volkel (gemeente Uden) is de eier- ©psiagplaats van de firma C. van Dijk en Zn. een prooi van de vlammen ge worden. Door brand gingen het opslag magazijn, een rolband, een grote hoe veelheid verpakkingsmateriaal en een exportzending van 300.000 eieren voor Duitsland verloren. Volgens de telling van het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het aantal personenauto's in Nederland v 1 augustus j.l. 327.466, hetgeen to.v. de stand op 1 augustus 1955 een stij ging betekent met bijna 60.000 stuks of 20 pet. Ons land telt thans een perso nenauto op elke drieëndertig inwoners. Bij K.B. is aan L. Pijlman, op zijn verzoek, met ingang van 1 mei 1957, •ervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats Wolvega (gemeente Weststellingwerf). uit het Iandbouwegalisatiefonds (dus uil de schatkist) komen, terwijl 55 mil joen door de consumenten via prijsstij gingen moeten worden opgebracht. Dinsdagmiddag heeft de Amerikaanse ambassade de Nederlandse autoriteiten laten weten, dat Davis in de Verenigde Staten zal worden toegelaten. De ga ranties daartoe konden echter niet schriftelijk worden gegeven. De Ame rikaanse consul in Amsterdam, R. P. Chalker, heeft opgedragen Davis van daag van deze beslissing op de hoogte te stellen. In een onderhoud, dat de consul nog met de wereldburger had. verklaarde hij, dat de KLM duizend dollar riskeert voor zijn toelating in de Verenigde Staten. De KLM is nauw bij de affaire-Davis betrokken. Op de maatschappij rust n.l. de plicht om Da- vis, mocht hij worden uitgewezen, naar zijn plaats van bestemming te vervoe ren, omdat zij degene is geweest, die hem naar ons land heeft gebracht, Tot nu toe heeft Davis nimmer een toezegging zonder schriftelijke garantie geaccepteerd. Hij wil de garantie dat men hem de volle rechten en de be scherming van de Amerikaanse wet zal doen genieten, indien hij naar de Verenigde Staten terugkeert. De raads lieden van Davis zijn van oordeel, dat het ministerie van justitie van het be gin af te optimistisch is geweest ten aanzien van de Amerikaanse bereidheid om Davis spoedig en met erkenning van alle rechten op te nemen. Vandaag zal een delegatie van Bel gische wereldfederalisten met de minis ter van justitie te Brussel een onder houd hebben over de vraag of Davis een verblijfsvergunning voor België kan krijgen. Te Maastricht is in de ouderdom van 82 jaar overleden dokter F. Tijdens, be kend geworden door wat hij op het ge bied van de volksgezondheid gedaan heeft, in het bijzonder op het gebied van de TBC-bestrijding. Vele jaren was hij lid van het hoofdbestuur en penning meester van het Groene Kruis. Samen met dr. Muntendam nam hij het initia tief tot de oprichting van het Wilhelmi- nafonds ten behoeve van oud-verpleeg sters. Verder heeft hij meegewerkt aan de oprichting van de onderlinge sanato riumverzekering en van plaatselijke commissies voor tbc-bestrijding. Voorts was hij gedurende dertig jaar adviseur van de koninklijke maatschap pij tot bevordering van de geneeskunst en haar instellingen. Hij nam verder het initiatief tot de oprichting van het pa viljoen voor TBC-patiënten in het ge meentelijk verzorgingshuis te Groningen. Dit paviljoen werd naar hem genoemd. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De enorme groei van het wegverkeer is voor de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" aan leiding geweest om haar jaarverslag sterk uit te breiden. In zes jaar tijds is de omvang van het Nederlands autopark verdubbeld volgens de schatting van de KNAC telde men op 1 juli 1956 315.400 perso nenauto's, 118.300 bedrijfsautomobielen alsmede 7.100 autobussen en is in hetzelfde tijdvak het aantal bromfiet sen vertienvoudigd en overschreed in 1956 de half miljoen. Toch, aldus het jaarverslag, bestaat er in ons land een achterstand in het automobielgebruik bij de omringende landen. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat de gemiddelde jaarlijkse omzet per bedrijf sterk stijgt en dat het aantal klanten per vestiging in de detail handel regelmatig toeneemt. Het jaar verslag concludeert, dat het vereni gingsjaar 1955-1956 tot de beste zake lijke perioden van de RAI-leden mag worden gerekend. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat meer dan 50 procent van de garage houders door de omstandigheden ge dwongen is in de open lucht te repare ren, nu door de bouwstop de natuur- Da dertien schepen die door de blok kade van het Suezkanaal in het kanaal moesten blijven gedurende meer dan twee maanden, zijn gisteren via Port Said de Middellandse Zee binnengeva ren. De schepen, die oorspronkelijk in zuidelijke richting voeren toen het ka naal door president Nasser van Egypte werd geblokkeerd, zijn door sleepboten in tegengestelde richting gedraaid. Het eerste schip dat Port Said uitvoer was de Noorse tanker, Eli Knudsen. Bij de dertien schepen was ook de „Statue of Liberty", dat een Nederlandse beman ning heeft. Ook de Lemsterkerk heeft gisteren het Suezkanaal kunnen verlaten, waar het schip sedert het begin van de moeilijkheden in Egypte heeft gele gen. De Lemsterkerk, die op weg was met lading voor havens aan de Perzische golf, vaart thans naar Genua. Daar zal worden beslist of het vaartuig de reis om de Kaap naar de Perzische havens zal maken. Gebleken is dat sergeant-vlieger J. W. Reiff (niet Reiss, zoals eerst ge- meldt), die dinsdagmiddag bij Bameveld met zijn straaljager een noodlanding vlak bij de spoorbaan maakte, nadat hij aan schietoefeningen boven de Vliehors had deelgenomen, uit de koers is geraakt. Hij heeft herhaaldelijk getracht door middel van de radio, contact te krijgen met zijn basis Leeuwarden, maar daar heeft men hem niet gehoord. Andere bases in ons land hoorden de vlieger wel, maar zij konden op hun beurt, naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst mededeelt, geen contact krijgen met de vlieger. Door het nevelige weer was het de bestuurder onmogelijk zich door grond- zicht te oriënteren. Toen hij wel grond- zicht kreeg ha dhij te weinig brandstof meer en daarom voerde hij een nood landing uit. Hjke expansie van het automobiel- en garagebedrijf wordt belemmerd. Het jaarverslag noemt dit „niet meer en niet minder dan een noodtoestand". Terwijl het aantal in gebruik zijnde auto's in de periode 1950-1956 verdub belde, nam de beschikbare bedrijfsop- pervlakte toe met slechts circa 30 pro cent en bleef zodoende met bijna 650.000 m2 achter bij een juist geacht gemid delde. Wil men in I960 de evenwichts toestand hersteld zien, dan zou per jaar een nieuwe bedrijfsoppervlakte voor de automobielreparatieinrichtingen moe ten worden bijgebouwd van bijna 200.000 m2. De import en assemblage van perso nenauto's in ons land is in 1956 met 15 procent toegenomen. Het merendeel van de verkochte eenheden waren lichte en middelgrote typen. Opvallend is de voortdurend stijgende import via de auto-assemblagebedrijven in België. Ruim de helft van de compleet geïm porteerde personenauto's komt langs deze weg ons land binnen. In het totaal der merken is het aan deel van de Duitse (47,1 procent), Franse (17,1 procent) en Italiaanse (5,9 procent) de laatste jaren toegenomen, terwijl het aandeel van de Amerikaanse (9,8 procent) en de Engelse (18,2 pro cent) is afgenomen. In een buitengewone aandeelhouders vergadering van de Nationale Handels bank te Amsterdam werd mr. Am. J. d'Ailly gekozen tot directeur van de ven nootschap. In verband hiermede werd hem met onmiddellijke ingang op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris. De president-commissaris deelde des gevraagd nog me^e, dat de transferre geling in Indonesië slechts heel langzaam verloopt. Verwacht wordt, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat het eer ste gedeelte van de transfer wordt ont vangen. fe 37. Mohaka kijkt een moment naar binnen, roept iets achterom en voor Eric kan bedenken, wat hem te doen staat, is de man al weer verdwenen. Blijkbaar heeft Mohaka in de duisternis niets kunnen onderscheiden. „Nu gauw maken, dat we weg komen", fluistert Eric zijn mannen toe, „voor ze hier beneden verder komen zoeken". Een voor een duiken ze in het vlucht- gat en als laatste verdwijnt Eric, die stil het luik achter zich sluit. Nau welijks zijn ze in de gang, of ze horen boven zich vele voetstappen. Ineen gehurkt blijven ze roerloos wachten, gespannen luisterend. Doch de voet stappen verwijderen zich weer. De indringers weten dus blijkbaar niets van een vluchtgang. Met een zucht van verlichting vervolgen Eric en zijn mannen, gebukt lopend in de lage gang, hun weg. Een eind verder stuiten ze op Svein en zijn krijgers, die met Brigit en Cendrach op de Noorman gewacht hebben. „Waar zijn de anderen?" vraagt Eric. „De vrouwen en kinderen?" „Ik heb zé niet meer gezien, Noorman" zegt Svein, „die moeten al lang bij de uitgang zijn, denk ik zo". Ze gaan nu gezamenlijk verder en zien eindelijk in de verte een dun lichtstraaltje. Het is het luik van de uitgang. Tot hun verwondering is er niemand meer. „Ze zijn er zeker op eigen gelegenheid vandoor gegaan", veronderstelt Eric. Maar er klinkt enige bezorgdheid in zijn stem. Hij maant de anderen aan, stil te zijn en dringt tot bij het luik door. Langzaam en omzichtig doet hij het open, terwijl de anderen ademloos toezien. Hoewel er door velen steeds meer gedacht wordt aan een samenhang tus sen de moord op Chinese Annie aan de Amserdamse Achterburgwal en op de caféhoudster Sijtje Koster uit Broek op Waterland, komt de justitie dit wel bijzonder onwaarschijnlijk voor. „Wij denken niet in deze richting", zo zei de officier van justitie, mr. Bakho ven. En de inspecteur van het bureau Warmoesstraat, die met het onder zoek naar de moord op de 31- jarige Chinese Annie belast is meende eveneens, dat combineren niet veel zin heeft. „Er is tussen ons en de centrale recherche, met name de offi cier van justitie, wel enig contact ge weest, omdat er e n enkele overeen komst in beide zaken naar voren trad, maar een samenhang is toch wel erg onaannemelijk. Zowel de caféhoudster als Chinese Annie zijn gewurgd, maar daarmee houdt alle verdere combinatie op. Doch het is natuurlijk mogelijk, dat er een maniak bezig is geweest". De een was een 56-jarige, bemiddel de vrouw, de ander een weinig-bezit tende 31-jarige. De wurgingen zijn op verschillende wijzen uitgevoerd. Een overeenkomst in een bepaald motief is in genen dele aanwijsbaar. In de zaak-Chinese Annie valt het moeilijk om aan roof te denken, in de zaak Sijtje Koster heeft men roof nog niet vast kunnen stellen. Op het ogenblik wordt de slordig verzorgde boekhou ding van de laatste door de recherche gecontroleerd. Wellicht dat daaruit bliikt dat er iets gestolen is. In de laatste zaak worden nog steeds personen gehoord, mensen uit de omge ving of bezoekers op de vooravond van de moord. Tot aanhoudingen of arresta ties hebben de verhoren echter nog niet geleid. Ook in de zaak van Chinese Anna gaat men onvermoeibaar voort met het onderzoek. Verschuilende per sonen zijn al bij de recherche op het matje geroepen, maar veel aanwijzin gen hebben zij niet opgeleverd. Door nu al rekening te houden met een bepaalde samenhang zouden de on derzoeken in beide zaken slechts be moeilijkt worden. „En ze zijn al zo inge wikkeld," zo verzuchtte de recherche. Maar volkomen uitgesloten wordt een samenhang niet. Dinsdag is mevrouw P. van Geenen van Yperen te Rotterdam 102 jaar ge worden. Mevrouw Van Geenen, de oud ste inwoner van Rotterdam, woont in het tehuis van ouden van dagen van de dia conie der hervormde gemeente van Rot terdam. De burgemeester, mr. G. E. van Wal- sum, heeft haar gistermiddag zijn ge lukwensen aangeboden. Advertentie ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u op geblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nddr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Horizontaal: 1. vis; 3. landbouwer; 5. regel; 7. vochtig koud; 9. bericht; 12. iedere; 15. onder andere (afk.); 16. geest; 17. stofmaat; 18. deel v. e. huis; 20. stok; 22. boom; 24. helder; 25. vruchtbare plaats; 26. zeepwater. V e r t i c a'a 1 1. woonschip; 2. pret; 3. deel v. h. hoofd; 6. gek; 8. afgod; 9. schadelijk insect; 10. bloeiwijze; 11. boom; 12. grote bijl; 13. bijb. naam; 14. telwoord; 19. eng. bier; 21. stapel; 22. gewicht; 23. grap. Het Nationale comité hulpverlening Hongaarse volk heeft zich omtrent de vluchtelingensituatie in Oostenrijk laten voorlichten door de vertegenwoordiger van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, onze land genoot dr. V. A. M. Beermann uit Wenen Tijdens deze vergadering besloot het na tionale comité opnieuw 500.000 Oosten rijkse Schillingen ter beschikking te stel len voor het zogenaamde grenswerk. Deze arbeid omvat de eerste noodvoor ziening van de vluchtelingen die over de grens komen en naar een aantal cen tra worden overgebracht die enige kilo meters achter de grensstrook voor de vluchtelingen zijn ingericht. Een van de medewerksters die reeds geruime tijd met dit werk bezig is, de echtgenote van dr. Beermann, kan met deze middelen enige weken dit grenswerk financiëren. Deze eerste noodvoorzieningen omvat ten het verschaffen van b.v. schoenen, sokken en ondergoed voor de vluchte lingen die bij na"ht en ontij over ie grens komen, veelal verkleumd en soms ook drijfnat. Voorts wordt hun voor een nacht onderdak geboden en krpgen deze mensen wat warms te eten en te drin ken. In totaal heeft het nationale comité tot nu toe een bedrag van 1,5 miljoen Oostenrijkse Schillingen hiervoor be schikbaar gesteld. Voorts is besloten aan de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp op nieuw een bedrag van f 100.000 uit te keren. Dit bedrag is bedoeld voor de kosten van legering, voeding en verzor ging der Hongaarse vluchtelingen in ons land. Met inbegrip van dit bedrag heeft de Nederlandse federatie tot nu toe f 700.000 van het nationale comité ter besteding voor de Hongaren ontvangen. Men hoopt omstreeks 1 februari met de bouw van een Gelders paviljoen voor Advertentie honderd Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk te kunnen beginnen De to tale kosten zijn becijferd op tweehon derdduizend gulden. Reeds is een bedrag van rond twintigduizend gulden bijeen. Over de bouw, die ongeveer twee weken zal vergen, heeft men contact opgeno men met de autoriteiten in Oostenrijk. X 4 V y 4 y to tt /X ff /f '9 Ao tz U <v xr ii Horizontaal: 1. dorp, 5. aloë, 9. ulaan, 11. pruim, 12. zon, 14. ade, 15. aas, 16. sok, 19. ao, 20. e.k., 21. oer, 23. t.m., 25. re, 26. lift, 28. onzin, 30. over, 32. oslo, 34. oase, 36. sr, 37. ameland, 40. r.k., 41. tab., 42. dom, 43. nu, 44. ellende, 48. au, 50. iele, 52. irma, 55. kind, 57. start, 60. onze, 62. ed, 63. es, 65. oké, 66. a.m., 67. el, 68. ras, 70. leo, 72. ent, 74. kei, 75. atoom, 77. troep, 79. rups, 80. slim. V erticaal: 1. dun, 2. o.l., 3. raak, 4. pad, 5. ara, 6. lust, 7. o.i„ 8. ems, 10. neon, 11. pari, 12. zalm, 13. ooi, 17. ore, 18. kers, 20. ets, 22. ezel, 24. mos, 27. fortuin, 28. oom, 29. non, 31. vermaan, 33. label, 35. adder, 38. eel, 39. aan, 45. les, 46. enak, 47. dit, 49. aker, 51. ede, 53. mom, 54. deli, 56. ida, 58. toom, 59. reet, 61. zee, 64. slop, 66. atol, 69. sar, 71. eos, 73. nrs, 74. k.p.m., 76. tu, 78. ei. Kolonel Maludin Simbolon, de door Djakarta afgezette commandant van Noord- en Midden-Sumatra, is samen met de hem trouw gebleven bevelheb ber van het derde regiment, majoor Samosir, uit Tapanuli naar Midden-Su matra vertrokken. Zij zullen daar be sprekingen voeren met luitenant-kolo nel Ahmad Hussein en zijn militaire raad, die al op 20 december j.l het sein gaven tot de opstandige bewegingen op Sumatra en die de situatie nog steeds schijnen te beheersen. In Padang zijn voorts burgerlijke en militaire autoritei ten uit Bangkalis en de Riouwarchipel aangekomen, die verklaard hebben, dat zij Hussein c.s. volledig zullen steunen. Als de onderhandelingen tuséen Hus sein en de centrale regering op niets zouden uitlopen, zo deelden zy mee, dan is de bevolking van Riouw bereid alles te doen om een blokkade van Midden-Sumatra te breken. Zy zal daar bij gebruik maken van de „ervaring, die zij tydens de onafhankelpkheids- strijd heeft opgedaan". Twee van de drie commissies van onderzoek, die vorige week door het parlement zijn afgevaardigd naar Zuid-, Midden- en Noord-Sumatra, zpn giste ren in Djakarta teruggekeerd. De com missie naar Midden-Sumatra heeft ver zocht nog tot het eind van de week in Padang te mogen blijven. Het hoofdbestuur van de gematigde Islamietische party, de Masjumi, die aanstuurt op de vorming van een extra parlementair kabinet onder leiding van de afgetreden vice-president, Moham- 59 O'Henry knikte. „Als Shane daar soms ergens vastgehouden wordt, is het wel zaak om er zo gauw mogeiyk by te zyn. De heren Andrews en Averill schynen voor de meest rigoureuze maatregelen hun hand niet om te draaien." „Misschien vinden we nog iemand anders ook", zei Brennan. „Je bedoelt die juffrouw Vandervelde??" O'Henry glimlachte. „Ik zet er een grote doos dure sigaretten op, dat dat een stunt van Allison is. Die juffrouw is natuurlijk een paar weken gaan logeren bp haar zuster. Zp en Allison hebben jou aardig te grazen gehad, mejongen!" „En die oorhanger van Cathy Gray? En de ver klaring van Sue Allen over Marjorie's aanwezigheid in het museum?" aarzelde Brennan. „Toevalligheden!" wuifde O'Henry zpn bezwaren luchthartig weg. „Voor een gedeelte toevalligheden en voor de rest leugens. Let op mpn woorden." Bren nan antwoordde niet, maar hy was nog lang niet overtuigd. Voor hem was dit de meest verwarrende kant van de zaak, omdat er zoveel persoonlpke ge voelens op dit punt een rol speelden, hoewel hy altpd trachtte die gevoelens op de achtergrond te dringen. We zullen zien, dacht hy toen hp op zijn kamer achter zpn bureau ging zitten en de telefoon greep. „Met inspecteur Brennan. Kunnen er over een kwartier twee volledig bemande overvalwagens klaar staan om uit te rukken?" „Al was het over drie minuten", kwam het laco nieke antwoord. Maar Brennan wilde nog een kwar tier lang de zaak grondig en rustig overdenken. Hp mocht nu geen fouten maken. Hij moest in elk geval Averill-Hendricks te pakken krijgen. Verder bestond er een mogelpkheid dat hp Shane uit de puree zou moeten halen en er was een klein kansje dat hp datzelfde ook zou moeten doen met Marjorie. Aan genomen dat zij beiden nog in leven waren; gelet op de voorafgaande gebeurtenissen mocht hij daar niet al te vast op rekenen. En bp dit alles zou hp misschien ook nog met deze overval de hele affaire Patterson-Burke-Gray tot een oplossing kunnen bren gen. Hij moest precies weten wat hij ging doen en daarom nam hp een vel papier en ontwierp in grote lpnen een operatieplan. De telefoon rinkelde. „Hier is iemand die u dringend even wil spreken, inspec teur." „Kan niet," zei Brennan kort, „vraag maar of die iemand op een andere keer eens terugkomt." „Het schpnt anders een tamelpk ernstige zaak te zpn, inspecteur, en die meneer wil het liever alleen met u afhandelen. Hij zegt dat u zpn naam wel zult kennen; het is meneer Averill een assistent van professor Jarrod van het wassenbeelden-mu seum." „Luister goed!" Brennan dempte zpn stem. „Je bent er zeker van dat die meneer Averill niet kan meeluisteren? Goed! Laat hem dan onmid- dellpk bovenkomen. Ja, op mpn kamer. Zorg, dat er al die tpd twee man buiten mpn kamer, onmiddel- Ipk in de buurt van de deur blpven. Bovendien moe ten drie man naar de binnenplaats. Ze mogen geen seconde de ramen van mpn kamer uit het oog verliezen. Geen seconde, denk erom! Die meneer Averill mag mpn kamer niet verlaten, zonder dal ik hem persoonlpk uitgeleide doe. Is dat goed be grepen? Zo gauw het rode licht boven mijn deur gaat branden moeten de twee op de gang binnenkomen, op staande voet!" Hy belde af, maakte van zpn veldtochtsplan een grote prop en legde zpn pistool voor het grppen in de bovenste lade van zijn bu reau. Met de beste wil van de wereld kon hp zich niet voorstellen wat Averill bezielde met hier naar toe te komen. Maar als dat heer zo graag een on derhoud met hem wilde hebben, kon dat gebeuren. Brennan liep naar het raam en keek omlaag op de binnenplaats. Ergens in een hoek stonden drie agen ten. Twee van hen keken ononderbroken omhoog. Brennan knikte hen goedkeurend toe. Averill zou zijn hoofd beter niet uit dit raam kunnen steken. Er werd geklopt en Averill kwam binnen. Brennan trok zpn gezicht in een vriendelpke grijns. „Meneer Averill, wat kan ik voor u doen?" Hij schoof een stoel voor het bureau en ging er zelf achter zitten. „Ja inspecteurAverill zocht even naar zijn woorden, „misschien vindt u het een beetje over dreven van meehin dat geval moet u me maar niet kwalijk nemen dat ik uw kostbare tpd in beslag heb genomenHp glimlachte veront schuldigend. „U bent toen eens bp ons in het mu seum geweest in verband met de verdwpning van meneer Burke's lijk en zoik vond dat toen wel een beetje overdreven, hoewel ik natuurlpk heel goed begreep dat het nou eenmaal uw plicht was om niets te verwaarlozen. Maar ik heb gisteren tegen de avond iets vreemds gezienof mis schien is het helemaal niet vreemd en vind ik het al leen maar raarHp wachtte even en haalde zpn schouders op. „Gaat u verder," moedigde Brennan hem vriendelijk aan. „Ja, ziet u, ik zou het wel op prijs stellen dat alles wat ik u vertel vertrouwelijk wordt behandeldik ben namelpk helemaal niet zeker van m'n zaak en als ik ongelpk heb zou ik niet graag iemand anders in een verkeerd daglicht stellenaan de andere kant is het toch wel vreemddaarom ben ik toch maar even geko men „Alles wat u mp vertelt zal vertrouwelpk worden behandeld," verzekerde Brennan hem. „Dank u," zei Averill, kennelpk opgelucht. „Kpk, de zaak is deze. Gisteren, al vroeg in de ochtend kwam er aan het kaartjesloket een oud heertje. Hp vertelde dat hij gepensioneerd leraar geschiede nis was en dat hp een speciale studie maakte van verschillende historische figuren. Hp vroeg of hp met zpn toegangskaartje de hele dag in het mu seum mocht blpven omdat hp bepaalde beelden eens extra goed wilde bestuderen. Natuurlpk mocht hp dat; iedereen die een toegangsbewps koopt, mag zo lang blpven als hij zelf wil. Het was nogal een precies oud heertje, want hij vroeg het ook nog een keer aan de gids en stopte die zelfs een grote fooi in de hand. Later op de dag hoorde ik dit verhaal van de gids die me dat oude heertje ook a&nwees. (Wordt vervolgd) mad Hatta, heeft gisteravond de poli tieke situatie besproken. Van de zyde Van het Indonesische leger is gisteren in Djakarta bekend gemaakt, dat Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van het onafhankelp- ke dagblad „Indonesia Raya", die kort geleden door de militaire politie is gearresteerd, wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep, die in november j.l. door de vroegere waarnemende chef-staf, kolonel Zulkifli Lubis, is ondernomen. Een woordvoerder van het leger heeft ook gereageerd op de berichten, dat ondernemingsarbeiders in Siantar van wapens zouden zpn voorzien. Hp noemde deze berichten „overdreven". Het in Djakarta verschpnende Isla mietische dagblad „Pemandangan" meldde echter gisteren, dat de wa pens van officiële zpde in Noord-Su matra zpn verstrekt aan tal van bur gers en oud-militairen, die zich tegen de rebellerende kolonel Simbolon wil den keren. Het blad voegt aan zyn me dedeling toe, dat de regering geen maatregelen heeft getroffen om te ver zekeren, dat de betrokkenen hun wa pens later aan de autoriteiten zullen teruggeven. Het Westberlijnse blad „Nacht De- pesche" meldt dat de Oostduitse presi dent Wilhelm Pieck, die 81 is en geen goede gezondheid meer geniet, waar- schpnlpk spoedig zal aftreden. De com munist Hermann Matern zou hem op volgen, aldus „Nacht Depesche". „Mogelijk zal er bp de Indonesische regering op worden aangedrongen om een extra-sterke delegatie naar de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties te zenden, om de debatten te lei den over het geschil met Nederland ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea", aldus hebben gezaghebbende parle mentaire kringen vandaag aan de cor respondent van het ANP in Djakarta medegedeeld. De kwestie Nieuw-Guinea zal op zijn vroegst aan het einde van deze maand in behandeling komen, na de debatten over Algerije en Cyprus. De oostberlpnse correspondent van het Poolse persbureau (P.A.P.), Nasielski, is met zijn vrouw en tienjarig zoontje naar West-Berlijn uitgeweken, aldus heeft het Westberlijnse blad „Der Abend" van daag gemeld. De correspondent, die sedert oktober van vorig jaar in Oost-Berlijn werkzaam was, zei al zes jaar van plan te zijn ge weest uit te wpken. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2