In 1957 worden vermoedelijk 900 woningen voltooid P. Commandeur overleden Pionier van het katholiek onderwijs in Schoten Nieuwe activiteiten van het Haarlemse Wit Gele Kruis Waarschuwend woord naar aanleiding van bestedingsrapport van S.E.R. Investeringsbeperking heelt ingrijpende gevolgen „Eerste klas" biljart- kampioenschap van Haarlem Binnenkort voorstellen voor wegen rond het Houtplein HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Crediteuren zijn voor definitieve surséance VOORZITTER R. SCHLATMANN LEIDT HET JUBILEUMJAAR IN TAXI 18000 Geen perfectionisme Bridgedrive in „Dreefzicht"' Auto geruild WOENSDAG 9 JANUARI I9t>. PAGINA 5 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER CREMERS Volkshuisvesting Sociale Zaken Houtplein Films Burgerlijke Stand Haarlem Koninklijk bezoek Scholen Surséance van betaling De moeilijkheden bij Rids te Haarlem Het plaatskaarten- kantoor N.S. Haarlem wordt gemoderniseerd VOORJAARSBEURS VOOR DE VROUW Geel Wits penningmeester onderscheiden Duivententoonstelling „De Snelpost" Nieuwjaarsrede voorzitter Haarlemse Kamer van Koophandel Instemming Opbrengst voor hulp aan Hongarije Adres aan de raad Humanistisch Verbond tegen gesubsidieerd bijbelonderwijs LAATSTE NIEUWS Kwestie Soestdijk Dr. Drees wil rust niet verstoren Goede partij van L. Engwerda BLOEMEN DAAL Werkzaamheden door Publieke Werken Wegverbetering Beurs van Amsterdam New York In de raadszaal van het Haarlems stadhuis heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmiddag zijn traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf van de voornaamste gebeur tenissen in het afgelopen jaar. Het achter ons liggend jaar, aldus de bur gemeester, heeft andere resultaten opgeleverd dan men aanvankelijk ver- Wacht had. De positie van de handelsbalans heeft een beperking van be stedingen en investeringen noodzakelijk gemaakt, terwijl de schaarste op de geldmarkt genoodzaakt heeft tot het nemen van beperkende maatrege len. De woningbouw zal echter ongestoord voortgang vinden. De interna tionale situatie heeft bij iedereen grote bezorgdheid gewekt, vooral de no- vembermaand zal bij velen niet gemakkelijk uit de herinnering worden weggewist. De Haarlemse bevolking is niet achtergebleven bij de algemene hulpverlening aan Hongarije. De voor dit doel gehouden inzameling bracht 20.000 op. De oplevering van de vijf voor Hongaarse gezinnen bestemde woningen ondervond enige vertraging, maar zal binnenkort plaats hebben. In 1956 nam de Haarlemse bevolking met 469 zielen toe, een geringe sta ging aangezien het vertrekoverschot 952 personen bedroeg. Sinds 1947 zijn achtduizend mensen meer uit de stad vertrokken dan er zich gevestigd heb ben, voornamelijk als gevolg van het tekort aan woonruimte hier ter stede Het vertrek is niet te hoog, maar het vesti- gingscijfer is te laag. Had Haarlem zich 1947 normaal kunnen ontwikkelen dan zou het aantal inwoners tenminste 175.000 hebben bedragen in plaats van thans 167.260. De gezondheidstoestand van de be volking is gunstig. De kinderverlamming nam ook in Haarlem enigermate toe. Een begin werd gemaakt met een twee de algemene TB-onderzoek. De afdeling ziekenvervoer van de G.G.D. kreeg een belangrijk groter aantal zieken te ver voeren dan een jaar tevoren. Op het gebied van de bejaardenzorg werden belangrijke vorderingen door het dienst nemen van een geriater en een maat schappelijk werker en het bezorgen van warme maaltijden bij een aantal be jaarden thuis. Grote dank is daarbij verschuldigd aan de dames van de U.V.V. Het huisvestingsvraagstuk is helaas nog verre van een oplosing. Het aan tal onhoudbare gevallen vertoonde een lichte daling. De woningtelling bracht aan het licht, lat Haarlem in vergelijking met andere grote gemeenten was ach tergeraakt. Het aantal voltooide wonin gen was met 579 woningen zeven pro cent hoger dan in 1955. De maximum raming van 700 woningen is niet be reikt, maar vandaag werd de 665ste woning sinds 1 januari 1956 voltooid. Het aantal in aanbouw genomen wo ningen (993) lag 94 pet. hoger dan het voorafgaande jaar. Verwacht wordt, dat in 1957 ongeveer 900 woningen voltooid zullen kunnen worden. Slechts twee maal werd het afgelo pen jaar de openbare orde en rust eni germate verstoord. Dit jaar geschiedde de opleiding van het politiepersoneel in Haarlem in een da'gopleiding, waar aan adpiranten uit verscheidene Noord hollandse gemeenten deelnamen. Met het rijk wordt overleg gepleegd tot con- solidati van de opleiding in een eigen internaat. Ten koste van de surveil lance moest steeds meer personeel worden ingezet voor de verkeersdienst. Hoewel Haarlem dit jaar definitief de K.N.A.C.-beker voor veilig verkeer toe viel vonden in 1956 nog ruim 2.000 on gelukken plaats, waarvan vijftien met dodelijke afloop. De reeds eerder ge constateerde vermindering van de cri minaliteit werd ook in 1956 voortgezet. In 1956 vonden slechts twee ernstige uitslaande branden plaats. De D.B. werd verder uitgebouwd en hoewel als ge volg van een conflict het aantal nood- wachters terugliep nam het aantal op geleiden van 1224 tot 1496 toe. Thans zijn er 313 nieuwe cursisteninopleiding. ding. Het aantal ingeschreven werklozen daalde verder van 436 tot 352, terwijl ook bij sociale zaken het aantal onder' steunden terugliep. Een paviljoen van de beschuttende werkplaats van G.S.W. arbeiders terwijl zo mogelijk binnenkort begonnen zal worden met de bouw van een tweede. Het sociaal culturele werk onder de werklozen en hulpbehoeven den verheugde zich in een toenemende belangstelling. De financiële hulpverle ning werd voortdurend aangepast aan het kostenpeil van het levensmiddelen pakket en de behoeftigen die geen en kele extra uitkering in 1956 genoten ont vingen een hogere kerstgave. Op 1 de cember werd het buurtcentrum bij de Prinsenbrug geopend. Binenkort zullen nadere plannen be kend worden gemaakt omtrent Zuid Schalkwijk. Ook zal een voorstel wor den gedaan voor verbreding van de CINEMA PALACE: Don Juan, 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De avonturierster van Bei roet, 18 jaar, 2.30 en 8 uur. LIDO: Onvergankelijke melodie, a. 1„ 2. 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: In de middagvoorstellingen: De wereld der stilte, a. 1., In de avondvoor stellingen De jungle der misdaad, volw., 2, 7 en 9.15. MINERVA, wo. 8.15: Invitation to the dance, alle leelt. Do 8.15: Onder de hemel van Partts, 18 jaar. REMBRANDT, 08-15 Het einde, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYManon, str. volw., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 9 januari Schouwburg: Haarlemse Toneelclub met „Het meisje van buiten" (dil.), 8 uur. Donderdag 10 januari Schouwburg: Haarlemse Toneel Club tnet „Het meisje van buiten" (dil.), 8 u. Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia". Concert o. 1. v. Nico Hoogerwerf. Schubert-avond m. m. v. Hollands Strijk orkest. Sol.: David Hollestelle, bas-bari ton en Anton de Beer, piano, 8 uur. GEBOREN; M. J. van Weel-de Ko- ninck, z.; A. Wijker-Verbeek, z.; R. Weijland-van Leen, z.; A. J. van Paas- schen-Sommer, d.; M. Kruijer-Drias- sen, d.; S. M. Levarht-Klijn, d.; C. T. van Os-van Damme, d.; W. A. Bartels van Saase, d. ONDERTROUWD: C. van Norde en A. Smit. GETROUWD: H. F. H. H. M. Ver beek en J. C. Tielens. OVERLEDENM. Timmer, 75 j. Generaal Cronjéstraat; J. Molenaar, d j Waldeck Pyrmontstraat; G. Lij- hers, 74 j., Gasthuisvest; J. J. Steen- voorden, 61 j. Kamperlaan; J. A. de Vries, 70 j. Riviervismarkt; H. J. Veen, U j. Gasthuisvest; G. de Groot-Berg- htus, 79 j. Gasthuisvest; C. Eveleens- Haas, 68 j. Stuyvesantstraat; C. Vosters-Kerkhoff, 85 j. Leidsevaart; Pa k Klok"KoeleSa» 92 J- Ripperda- BURGEMEESTER CREMERS Dreef de Fonteinlaan en de Zuiderhout- laan, alsook de verdubbeling van de Spanjaardslaan. Als de Buitenrust- laan en de Kamperlaan verbeterd zijn, kan het verkeer van de Schipholweg met bestemming Aerdenhout, Zandvoort of Bollenstreek buiten het Houtplein ge houden worden, terwijl het verkeer op de Wagenweg belangrijk kan worden ontlast. Voortgegaan werd met de asfalte- ringswerken en andere verkeerstechni sche verbeteringen. De spoorwegen kun nen binnenkort beginnen met het ma ken van definitieve ontwerpen voor de viaducten bij de Westergracht en de pijlslaan, terwijl 'n plan gemaakt wordt voor een voetgangers- en wielrijderstun neltje bij de Munterslaan. Schetsont werpen voor de viaducten bij de Frie se Varkenmarkt en Oostersingelgracht worden door N.S. uitgewerkt. In de Waarderpolder werd de bouw van een constructiewerkplaats voltooid en zjjn vier nieuwe objecten in aan bouw. Er zal een voorstel komen om in de Waarderpolder een werkplaats voor vakontwikkeling te bouwen, die eventueel later als industriehal kan wor den gebruikt. De gas en elektraproduktie nam op nieuw toe, terwijl voor deze bedrijven evenals voor het waterbedrijf nieuwe be langrijke installaties in bedrijf werden genomen. De omzet van het slachthuis nam toe. Het terrein bestemd voor de uitbrei ding van de Noorderbegraafplaats met een gedeelte voor rooms-katholieken is thans opgehoopt. Dit voorjaar zal een begin worden gemaakt met de verjon ging van de Haarlemmerhout een pro ject dat 20 a 25 jaar in beslag neemt. Omstreeks 1 juli zal het Reinalda-park met huisvuil zijn volgestort en voor de tijd van vijf jaar is een overeenkomst aangegaan om het stadsvuil per schuit af te voeren na die datum. Heuglijk was het bezoek van ko ningin Juliana en het groothertoge lijk paar van Luxemburg aan 't Frans Halsmuseum. Omtrent de plaatsing van het Hildebrandmonument wordt gezegd; „Ik kan evenwel nog niet met zekerheid zeggen, dat wij in dit jaar de hoge voor de onthullingsplech tigheid zullen moeten opdoffen!" Het Frans Halsmuseum trok meer bezoekers dan ooit. Nieuwe kunstwer ken konden worden aangekocht en de Vishal toonde zich een bijzonder ge schikte expositieruimte. Twee stadorga- nisten werden benoemd en er werd een beslissing genomen over de restauratie van het orgel en de grote Kerk. Het or gelconcours verheugde zich in een toe nemende belangstelling evenals de stadsbibliotheek. Een groter aantal vreemdelingen dan ooit bezocht Haar lem, terwijl de feestelijke herdenking van Pieter Langendijk met annex het landjuweel voor amateurtoneel, de kof- fiewèek en de lichtvaart door het Spaar- ne als belangrijke gebeurtenissen kon den worden genoteerd. De opgravingen in het stadhuis ver diepten de inzichten in de historie, maar gaven ook aanleiding tot nieuwe vra gen. Het oude gedeelte van het stadhuis wordt steeds meer in oude luister her steld en voor representatieve doelein den gebruikt. De moeilijkheden bij het huisvesten van scholen namen steeds meer toe. In september werd een katholieke am bachtsschool voor jongens geopend, ter wijl de oprichting van een protestantse ambachtsschool in voorbereiding is. De stichting van een tweede neutrale huis houdschool voor meisjes is door de Kroon goedgekeurd. De culturele vor ming van de jeugd werd uitgebreid met museumrondleidingen enop het gebied van middelbaar onderwijs ging Haar lem deelnemen aan de vorming van een „onderwijskundig studiecentrum". De sportterreinen in Noord-Akendam kunnen in gebruik genomen worden wanneer de beide kleedhuizen gereed zjjn. Zes gymnastiekzalen werden ver beterd en voor de jeugd kon belangrijk werk worden gedaan. Met een woord van dank aan de leden van de raad, de ambtenaren en allen die inhet belang van de gemeente ge werkt hebben besloot de burgemeester zijn nieuwjaarsrede met de woorden: „Moge Gods hulp ons tot dit alles in het nieuwe jaar in staat stellen en moge Zijn zegen rusten op Uw aller taak en op al hetgeen, dat U dierbaar Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 24 december 1956 is aan: Pieter Drijver, koopman, wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, Huygensstraat 30. Voorlopig surséance van betaling ver leend, met benoeming van mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51, tot be windvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 4 maart 1957 des namiddags te 2 uur. Als makelaar in onroerende goederen werd op dinsdag 8 januari 1957 beëdigd: Pieter Bart, wonende te Zaandam, Lan- gestraat 13. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 De crediteuren van de Chemische In dustrie Rids te Haarlem en haar doch terondernemingen de Kleurstof fenfa- briek Colora te Zandvoort en de Orga nisch Chemische Industrie Ossendrecht fOcio) hebben in grote meerderheid in gestemd met het verzoek van directie en bewindvoerders van dit concern om een definitieve surséance van betaling te verlenen gedurende anderhalf jaar, ingaande 23 juni 1956, de dag waarop een voorlopige surséance van betaling werd verleend. De schuldenlast van het concern beloopt ongeveer negen mil joen gulden. Daarvan heeft de Staat een -ïypothecaire vordering van 5 miljoen op de Ocio en de Maatschappij tot Fi nanciering voor het Nationaal Herstel (Herstelbank) een van 775.000,- op de Rids. Twee buitenlandse bedrijven hebben belangstelling getoond voor deelneming in Rids en aanverwante industrieën, waarbij concentratie van de onderne mingen te Ossendrecht als de beste op- possing wordt gezien. Naar bewindvoer ders hebben medegedeeld is dit voor hands de enige manier waarop gewone crediteuren nog kans maken, dat er van hun vorderingen iets terecht komt. De Haarlemse rechtbank zal 29 januari over het verzoek tot surséance beslissen. Het plaatskaartenkantoor van de NS te Haarlem zal warden gemoderniseerd Aangezien de verkoop aan de vijf lo ketten in de hal van het station niet mag stagneren werd dezer dagen in de grote ruimte een noodlokaliteit ge reedgemaakt waarin eveneens vijf lo ketten zullen komen. Vrijdagmorgen wordt dit noodgebouw in gebruik ge nomen. Het publiek zal uiteraard met een enigszins mindere service genoegen moeten nemen. Men hoopt binnen zeven a acht we ken het werk klaar te hebben. Er zullen nieuwe loketten komen, uitgerust met de moderne Zwitserse Ballmankasten, die reeds geplaatst zijn aan de ingang van het station bij het Kennemerplein en die uitstekend voldoen. De lokettist heeft minder tijd nodig om de kaartjes uit te kiezen omdat hij midden tussen de liggende kast een plaats heeft. Het aantal loketten wordt niet uitgebreid, ofschoon de spoorwegen verwachten, dat dit in de nabije toekomst wel nood zakelijk zal zijn. Naast de ingrijpende verbetering aan de loketten zal het in terieur van de stationshal gerestaureerd worden. Er zal een grote lichtkroon wor den geplaatst, zoals er een hangt in de stationshal te Amsterdam. Het abonne menten- en bagagekantoor wordt niet gerestaureerd. Het spoorwegbouwbe drijf zal het werk uitvoeren. Een 19-jarige Haarlemse scholier is aangehouden omdat men hem van dief stal van een grammofoonplaat, verdacht. De jongeman heeft bekend uit een win kel in het centrum 12 platen te hebben weggenomen. Hedenmorgen is op de r.-k. Begraaf plaats Valkenburg aan de Glipperweg te Heemstede begraven de heer P. Com mandeur, die zaterdag te Heemstede op 79-jarige leeftijd is overleden. De over ledene heeft zich in een lange reeks van jaren bijzonder verdienstelijk ge maakt voor het katholieke onderwijs in Oud-Schoten. Afkomstig uit Noordwijk was het de heer Commandeur, die eind augustus 1906 in functie trad als eer ste hoofd van de toen opgerichte school in de parochie van Sint Bavo in het vroegere Schoten. Met weinig mid delen en onder vrij primitieve omstan digheden begon destijds het katholie ke onderwijs te Schoten in een gebouw tje, waarin thans de jeugdherberg Jan Gijzen gevestigd is. Thans zijn er in de parochie van On ze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo drie scholen met tezamen ongeveer veertienhonderd leerlingen: de Sint Philomenasehool voor meisjes, een Interparochiële V.G.L.O.-school en de Sint-Bavo, jongenschool. Voor dit alles werd vijftig jaar geleden door de heer Commandeur onder moeilijke om standigheden de grondslag gelegd. De verdiensten van deze pioniersarbeid werden in juli van het afgelopen jaar gememoreerd bij de viering van het vijftigjarig bestaan van laatstgenoemde school. Ook buiten zijn eigenlijke onderwijs taak heeft de heer Commandeur een innemende, begrijpende persoonlijkheid, die allesbehalve deed denken aan de ouderwetse „schoolmeester-met-de- plak" zich verdiensten verworven in het parochieleven te Oud-Schoten. Als er iets te organiseren viel, werd nim mer tevergeefs een beroep op ham ge daan. De overledene is voorts o.m. ja renlang lid geweest van het zanekoor in de Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten-parochie. De voorbereidingen voor de vijftien de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, welke van donderdag 28 februa ri tot en met vrijdag 8 maart in het Krelagehuis wordt gehouden, zijn thans in het laatste stadium gekomen. Van de zijde van het bedrijfsleven werd weer een verheugende belangstelling ge toond. De beursdirectie moest in sa menwerking met de Commissie van ge kegelde standhouders en de advies-com missie tot een selectie overgaan. De modeshow wordt vernieuwd: zij zal langer duren en met een „cultuur historisch tintje" worden ingeleid, na melijk met enige fraaie klederdrachten uit de tijd van de oude Grieken en Egyptenaren. De kapsels der man nequins zullen daarbij worden aange past. Uiteraard zal ook de Parijse voor jaarsmode van 1957 op de show niet ontbreken. Anders dan vorige jaren zal de mo deshow overdag gratis toegankelijk zijn. In verband met de bijzondere drukte in de avonduren zal 's avonds de toe gangsprijs gehandhaafd blijven. Voor het Haarlemse Wit Gele Kruis was het gisteravond weer een histo risch ogenblik, toen begonnen werd met een serie lezingen over allerhande on derwerpen in de sfeer van het Kruis werk; een activiteit, waarvan de leden zonder enige kosten kunnen profiteren. Werd gisteravond gesproken over „De juiste voeding", voor deze en de twee volgende maanden staan nog lezingen op het programma over „Hoe helpen huisgenoten hun zieken", „Rheumatiek- bestrijding", „Ouderdom komt met ge breken", „Kankerbestrijding ook van de angst". De voorzitter van het Wit Gele Kruis in Haarlem, de heer R. Schlatmann, maakte van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen, die nog met bewonde rende blikken rondkeken in een der even comfortabele als praktische zaal tjes van de jongste aanwinst naast het „oude" W.G.K.-pand in het Kenaupark, te attenderen op het feit, dat het Haar lems Wit Gele Kruis dit jaar zijn zil veren jubileum zal vieren. In kort be stek gaf hij 'n overzicht van een kwart eeuw historie, welke begonnen werd met de overname van de wijkziekenverple- ging van de Mariastichting. Met twee, ook „overgenomen", lekenzusters werd toen met de zogenaamde kuratieve ge zondheidszorg begonnen. Uit het eerste ledental, 300 (vooral zieken) groeide in de loop der jaren de respectabele ver eniging met 12.000 leden. Die leden kun nen geteld worden als gezinnen, zodat het Wit Gele Kruis zijn werk doet ten dienste van 50.000 mensen. Daarnaast werd de kraamzorg ter hand genomen met 1 verzorgster en 2 bakers (met opleiding). Dat getal 3 is nu 60 geworden, allen kraamverzorg sters, die per jaar in 1200 gezinnen hulp bieden. Een stap verder was het ter hand nemen van de preventieve ge zondheidszorg onder het oude adagium „voorkomen is beter dan genezen". De moedercursussen, de zuigelingen- en kleuterzorg hebben in deze reeds ge lukkige resultaten te zien gegeven. De heer Schlatmann wees er op, van hoe groot belang de preventie is. In het begin van deze eeuw stierven er per 10.000 bevallingen nog 100 kraamvrou wen; in 1955 was dat getal gereduceerd Advertentie Bjj gelegenheid van zjjn zilveren ju bileum als penningmeester van de r.-k. V.V. „Geel Wit" is de heer M. van Huizen, tijdens een hem door het be stuur van Geel Wit aangeboden recep tie, het bondsonderscheidingsteken van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. verleend. De fraaie speld werd door de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling, uitgereikt. De Haarlemse postduivenvereniging „De Snelpost" heeft in het gymnastiek lokaal van de broederschool aan het Teylerplein een tentoonstelling gehou den. Er waren 242 inzendingen, waaron der zeer fraaie. Keurmeester was de heer L. Gimbrère. De schoonste duif, tevens de schoonste oude doffer was die van de heer B. van Soest. De an dere prijswinnaars waren: J. Nottrot (oude duivin), J. de Graaf (jonge dof fer), J. de Boer (jonge duivin) en W. Harkmans (damesduif). In de Bidderzaal van het Haarlemse stadhuis heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, de heer Ch. E. Visser, gisteravond zijn traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken. In deze toespraak klonk de bevreesdheid van de industrie door, die zich zorgen maakt over de extra belasting, die in 1956 haar deel geworden is als gevolg van de in dat jaar getroffen loonmaatregelen en de in de ko mende jaren nog te treffen loonmaatregelen. Het feit, dat in 1956 de pro- duktie der industrie met ongeveer zes procent is gestegen ondanks het nij pend tekort aan arbeidskrachten achtte spreker een gevolg van de voort geschreden mechanisatie en automatisatie in het arbeidsproces. De perso neelssterkte in de gehele Nederlandse industrie blijkt in het eerste halfjaar van 1956 in vergelijking met het overeenkomstige tijdvak van 1955 met nog geen drie procent te zijn toegenomen, die van de arbeiders daarentegen met nauwelijks een procent. Hieruit blijkt wel de behoefte tot het aantrek ken door de industrie van meer hoofdarbeiders, en past in het proces van toenemende mechanisatie en vooral van automatisatie. aanzien van de investeringsbeperking zjj erkend, dat hoewel de ge volgen daarvan over overheid en par ticuliersbedrijfsleven verdeeld dienen te worden, de overheid procentsgewijs de grootste veren zal moeten laten. Daarnaast acht de SER het prijsstabi- lisatiebeleid van essentiële betekenis. Bezwaar maakte de voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel te gen de basis van het SER-rapport, de evenwichtige verdeling tussen investe ring en consumptie, welke ten aanzien van het voor de toekomst economisch meest gewenste willekeurig gekozen is. Beperking van de investerings mogelijkheden van de industrie raakt in feite haar levensader. Want daar door kan de industrie door mechanisa tie en automatisatie van het arbeids proces zo efficiënt mogelijk produceren, waardoor weer het produktievolume toeneemt en het reële inkomen en de consumptie per hoofd van de bevolking stijgen. Nederland moet op de export markt concurrerend kunnen blijven pro duceren en voor de binnenlandse markt eveneens zo goedkoop mogelijk. In dit toekomstlicht gezien kan deze basis van het SER-rapport de toets der kri tiek niet doorstaan. Daar komt bii. dat de SER ten aanzien van de overheids- beperkingen opmerkt, dat zij de moge lijkheden daartoe bij rijk, provincie en De grotere produktie heeft echter niet tot een evenredige grotere export geleid, maar werd opgenomen door de binnenlandse vraag, gestimuleerd door de loonsverhogingen. De poging van de regering om door de loonmaatregelen een zekere ioondifferentiatie te verkrij gen kan volgens de heer Visser nauwe lijks geslaagd heten. De consumptie vergroting heeft een sterke overtrek king van de invoer tot gevolg gehad en verbetering kan slechts worden verkre gen door de uitvoer in straffer tempo dan in 1956 het geval was te vergroten. Gezien onze liberalisatieverplichtingen ten aanzien van de invoer kan immers aan invoerbeperking bezwaarlijk wor den gedacht. Teneinde het verstoorde evenwicht te herstellen heeft de demissionnaire re gering zich op 5 september 1956 tot de SER gericht met een verzoek om een bestedingsrapport. Zoals bekend is in middels al gebleken, dat de door de SER aanbevolen bestedingsbeperking van 700 miljoen te laag is geschat. Ten gemeente niet kan overzien, terwijl een dergelijke opmerking bij haar aanbe veling tot beperking in de particuliere sector geheel ontbreekt. Het zou echter belangrijk zijn, wan neer door de aanbevelingen van de SER bereikt zou kunnen zorden, dat een rem wordt aangelegd ten opzichte van het streven van perfectionisme, dat onze staathuishouding steeds meer ken merkt. Als voorbeeld hiervan noemde de heer Visser met name de op de Rijksbegroting uitgetrokken gelden voor de emigratie, welke bij het bestaande gebrek aan arbeidskrachten niet in het belang van ons land genoemd kan wor den. Verdergaande op het thema der prijs- stabilisatie merkte spreker op, dat de industrie hoewel zij ten volle instemt met dit beleid, toch wel mag verwach te: dat de beoordeling van de toelaat baarheid van prijsverhogingen met ken nis van zaken en met begrip voor de industriële belangen zal plaats vinden. De ervaring van de industrie op dit punt Is nu niet bepaald bemoedigend. Bovendien dreigt door prijsstabilisatie he* gevaar van kwaliteitsvermindering, en de kwaliteitsstabilisatie is al bijzon der moeilijk te controleren. De voorzitter van de Kamer van Koophandel weigerde zich aan te sluen bij het protest, dat van verschil lende zijden is aangetekend tegen de verhoging van tarieven door overheids bedrijven. Hij toonde zich juist voor stander van het berekenen van de kost prijs voor de gebruikers, in plaats van deze prijs te laag te stellen en daardoor het ontstane verlies ten laste van het algemeen te brengen. Tenslotte, na op gemerkt te hebben, dat de industrie bereid moet zijn onder de huidige om standigheden in een jaar waarin de welvaartscurve onderbroken wordt, haar volle medewerking te verlenen aan de getroffen maatregelen, ook al blijft detail kritiek mogelijk, richtte de heer Visser zich speciaal tot de mid denstand met het verzoek de handen ineen te slaan om gezamenlijk op te treden tegen het hamstereuvel. Samenvattend zei de voorzitter van de Haarlemse Kamer: „Nederland heeft geïndustrialiseerd, doch dit pro ces is nog niet voltooid. Moge het be sef groeien, dat de industrie niet het lastdier mag worden, waarvan men de krachten overschat". tot 7 per 10.000. In diezelfde tijd liep de zuigelingensterfte terug met 88 pet. Sprekend over andere activiteiten van het Wit Gele Kruis memoreerde de heer Schlatmann de grootmoeder cursus, die onlangs is begonnen, de gymnastieklessen voor de aanstaande moeders, en nu dan de voorlichting over de lichamelijke gezondheidszorg, welke bestaat in cursussen en gratis lezingen. Dinsdag 15 januari begint de eerste les in een serie van zes, een kleutercursus. Met de voorlichting op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg wordt in april begonnen, wanneer het W.G.K. in Haarlem start met een Medisch opvoedkundig Bu reau. Steen voor steen is het Kruiswerk op gebouwd en in Haarlem staat het W.G.K zonder twijfel aan de spits en men mag er met trots van gewagen, dat een kruis- bureau als in het Haarlemse Kenau park zijn weerga in den lande nog niet heeft. Als goed voorzitter toonde de heer Schlatmann tenslotte aan, dat niet al leen degenen, die op welke manier dan ook bij het W.G.K. werkzaam zijn, maar ook de 'eden zelf een verantwoor delijke taak hebben. Wordt men mis schien primair lid ten eigen bate, uit het oog mag niet worden verloren, dat het lidmaatschap ook de medemens ten goede komt. In dat verband bracht spr. de parabel van de barmhartige Samari taan ter sprake, welke hij van een ac tuele commentaar voorzag. Nadat de heer Schlatmann de leden op gewekt had ook zelf propaganda te maken voor hun eigen kruisvereniging, deed mej. de Groot, diëtiste, haar woordje over „De juiste voeding", een causerie, welke met belangstelling be luisterd werd. De bridgeclub „Het Garenkokers- kwartier" organiseert op zaterdag 12 januari een bridgedrive in samenwer king met het district Kennemerland. De opbrengst van deze drive is bestemd voor de hulp aan de Hongaarse vluch telingen. Liefhebbers voor dit kaart- treffen" kunnen zich opgeven bij de heer J. D. A. Viskil, Tempeliersstraat 19, tel. 18927, en de heer N. Dirkse, Burg. Sandbergstraat 15, tel. 17397. De drive wordt gehouden in „Dreefzicht" en begint om half acht. Een inwoner van Harlingen vond dinsdagavond aan de Amstel te Amsterdam op de plaats, waar hij enige uren tevoren zijn wagen had geparkeerd, een andere auto van hetzelfde merk en dezelfde kleur als zijn eigen auto. Later bleek, dat een Haarlemmer bij vergissing met de wagen van de Harlinger was weggereden. De contactsleuteltjes van de beide auto's waren gelijk. Aan niets had de Haarlemmer gemerkt, dat hij in andermans wagen reed. De Gemeenschap Haarlem en Om streken van het Humanistisch Verbond heeft zich in een adres tot de Haar lemse gemeenteraad gericht om te pro testeren tegen het voorstel van B. en W. om een subsidie beschikbaar te stel len voor het doen geven van Bijbel- onderwijs op openbare lagere scholen. Het Humanistisch Verbond verklaart van oordeel te zijn. dat het bijbelonder wijs door leerkrachten van de scholen zelf gegeven dient te worden en niet door personen die vanwege een of meer dere kerkgenootschappen zijn aange wezen, terwijl het gevaar groot geacht wordt, dat dit bijbelonderwijs verande ren zal in godsdienstonderwijs. In het schrijven aan de Raad deelt het Humanistisch Verbond mee, dat „de kennis van de inhoud van de bijbel ook voor buitenkerkelijken gewenst is, omdat deze kennis nodig is om zich een begrip te vormen van de levens opvattingen van gelovige landgenoten en omdat kennis van bijbelse verhalen onmisbaar is voor het begrijpen van vele cultuuruitingen". Men heeft er ech ter bezwaar tegen, dat dit bijbelonder wijs gegeven wordt door of vanwege de kerkgenootschappen. Formeel be zwaar heeft men dan ook tegen de toe passing van artikel 26 van de Lager Onderwijswet, waarin sprake is van „godsdienstonderwijs"Godsdienston derwijs wordt op kosteh van de kerk genootschappen door speciale gods dienstonderwijzers gegeven in daartoe door de gemeente beschikbaar te stel len lokalen. De bedoeling van het gods dienstonderwijs is het geloof in een evangeliserende kerk bij de kinderen te /ekken of te versterken. Het feit, dat nu artikel 26 wordt toe gepast om bijbelonderwijs door anderen dan de klasse-onderwijzers te doen ge ven op kosten van de gemeenten, heeft protest gewekt bij het Humanistisch Verbond. Daarbij wordt de vrees uit gesproken, dat de gelovige christen die bijbelonderwijs moet geven, zonder daarbij van zijn eigen geloof te mogen getuigen, in de praktijk daarin geen voldoening zal vinden en dat het ge vaar dus groot is, dat het bijbelonder wijs veranderen zal in godsdienstonder wijs. Het Humanistisch Verbond vraagt de raad dan ook welke waarborgen men heeft, dat deze verandering niet zal plaatsvinden, omdat het hier onder wijs aan zeer jonge kinderen betreft, die niet tot zelfstandig oordelen in staat zijn, en omdat de overheid geen enkele controle heeft op dit onderwijs. In over weging wordt gegeven zich niet met het voorstel accoord te verklaren, of wanneer zulks toch geschiedt, dat de voorwaarde gesteld wordt dat bijbel onderwijs alleen gegeven wordt aan kin deren, wier ouders hebben meegedeeld daarop prijs te stellen. Over de kring Haarlem-Noord van de K.A.B. zal zondagavond om 8 uur in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat Jan v. Ostade's cabaretgezelschap de „Volle Maan" laten schijnen. Dit ter gelegenheid van het eigen jaarfeest van deze kring. (Van onze parlementaire redacteur) In zijn antwoord aan de Eerste Kamer heeft de ministerpresident, dr. W. Drees, vanmorgen medegedeeld dat in wat men wel „de kwestie Soestdijk" noemt een zodanige rust is ingetreden dat het hem beter voorkwam geen mededelingen hier over te doen of er beschouwingen aan te wijden. Dr. Drees sprak van „een zaak met persoonlijke en politieke kanten". Hij was verheugd dat de situatie, ook wat betreft de houding van de (buiten landse) pers, er thans geen aanleiding toe geeft de zaak weer op te rakelen. De communist Geugjes had inlichtingen ge vraagd over de bron van de publikatie. In het clublokaal van de B.V. 't Cen trum aan de Spekstraat 8 zijn de wed strijden begonnen om het biljartkam pioenschap van Haarlem, eerste klas lihre. In deze klasse zijn de grensge- middelden 4.50 en 7. Op de voor dit toernooi uitstekende wedstrijdtafel zijn tot nog toe prestaties van behoorlijk ge halte geleverd. Het is na twee avonden wel duidelijk, dat iedere speler alle par tijen moet „vechten" om aan de caram- bolagg van de tegenstander het hoofd te bieden en daarnaast gelegenheid te vinden rustig en zonder angst voor moeilijke stootbeelden een goede serie op te bouwen. De eerste klas is een zeer interessante klas. Haar spelers zijn genoeg biljarter om systematisch en in stijl te caramboleren en af en toe uit te schieten met zuiver gevoel voor de amorti en de rappel, waarvan een fraaie reeks het gevolg kan zijn. De sterke kant van de eerste klassers is dikwijls ook het bandenspel en dan spe ciaal éénbanders. Dat dit over het al gemeen geen fragiele verzamelstoten zijn wordt wel beseft, maar men accep teert het eenvoudig. Van de acht par tijen, die thans achter de rug zijn, moet die van L. Engwerda (OV.S.) tegen E. Koopman (Scheywijk, Beverwijk) ge noemd worden. Engwerda had aan 20 beurten voldoende om zijn linkshandige tegenstander ver achter zich te laten. Hij deed dit op rustige manier, een en kele keer een riskante stoot wagend, maar vooral zeker van zich zelf en niet beduusd voor een even oplaaiende te genstand. Overigens lijkt het niet licht om de grootste favoriet voor de titel aan te wijzen. Aan de leiding staan thans twee spelers met elk twee ge wonnen partijen: A. Corver (D.E.S.) en W. van Nassau (Hof van Holland). M. van de Putten van de organiserende vereniging 't Centrum neemt de derde plaats in met twee winstpartijen en een verliespartij. Vanavond om zeven uur wordt het toernooi voortgezet met de volgende ontmoetingen: T. Kroon (Park Sociëteit) - E. Koopman (Scheywijk) W. van Nassau (Hof van Holland) - A. Corver (D.E.S.)M. Heiligenberg (D.E.S.) - E. Koopman; L. Engwerda (OV.S.) - A Corver. De uitslagen waren; M. v.d. Putten 200 32 39 6.25 H. v. Meeuwenoord 128 32 25 4.00 L. Engwerda 172 30 35 5.73 M. v.d. Putten 200 30 31 6.66 T. Kroon 200 33 31 6.06 H. v. Meeuwenoord 143 33 21 4.33 E. Koopman 148 30 16 4.93 W. v. Nassau 200 30 29 6.66 A. Corver 200 34 30 5.88 M. Heiligenberg 189 34 23 5.55 E. Koopman 117 20 20 5.85 L. Engwerda 200 20 41 10.00 A. Corver 200 30 22 6.66 T. Kroon 144 30 25 4.80 M. v.d. Putten 123 40 19 3.07 W. v. Nassau 200 40 22 5.00 Arbeiders van de dienst van Publie ke Werken Bloemendaal zijn bezig de bestrating te maken in een nieuwe laan nabij de Noordlaan in Bloemen- daal-noord, waar vierentwintig woning wetwoningen gebouwd zullen worden. Het plateau aan de Hoge Duin-en- daalsweg tegenover huize Bethanië nadert d<-, voltooing. Er wordt nu een grondkerende muur gemetseld, waarna ook de overige werkzaamheden ter vol tooiing van het plateau spoedig zullen zjjn voltooid. Arbeiders van de dienst \an Publieke Werken van Bloemendaal zijn begonnen met het doortrekken van de ventweg voor het flatgebouw Hartenlust aan de Bloemendaalseweg in de richting van de dr. D. Bakkerlaan. Indertijd heeft de gemeente de hiertoe benodigde grond aangekocht ter verbetering van de on overzichtelijke verkeerssituatie ter plaatse. <Nlet utftciÊJt «uer«en> 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 31', pCt Ned. 1950 314 Ned 1954 3»4 Ned 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inscb Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij cei A.K.U Van Berkei's Patent CaJvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogoven» cert Unilever Cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mij Ned Scheepv Unle H V-A Dell Mij Cert A'dam 2(4 .56 1 A'dam '56 n A'dam '56 III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electrlo General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Vorig Opening slot 9/1 91% 88% 88>i-% 88 85(4 1 85(4 1 86A 86% 84% 83% 89 H 89^/4 87(4 t 170§ 214% 214% x 183 309 206 290 346(4 350 284 229(4 233 165 166.40 87 85 186 186% 172(4 173 173 17284 102(4 100% 109 1061/4 96 102 102(4 7/1 72(4 190(4 68(4 58 42(4 127% 40 34(4 56% 43 86(4 46 44% 37 71 8/1 72% 186 68% 57(4 42% 126% 3974 34>4 56% 43 86 45% 45(4 37 70% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5