Uit Kennemerland Het ledental groeit niet met de stad mee Grote activiteit van Velser Gemeenschap Velsen-Beverwijk hebben voor BB 2750 man nodig Alle materiaal van het rijk is ontvangen VHA en Ambon eindigen met goede eindsprint m Koude zomer en polio hebben het zwemmen beïnvloed Ttlontiei Welfare-werk neemt grotere vormen aan Ir. A. Ingen-Housz lid van verdienste Grote vraag naar werkkrachten Hoe spelen de r.-k. clubs? r Ch. Visser weer voorzitter Slottoernooi voor Ardey en ODOS Kampioen Mahn onderscheiden Snel gegroeid bedrijf beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' ORANJETEAM TRAINT "WEER ZAALHANDBALCOMPETITIE R.K.N.H.B. Appel geblesseerd WOENSDAG 9 JANUARI 1957 PAGINA 7 Rode Kruis Beverwijk RIOLERINGEN IN OOSTERWIJK TENTOONSTELLING VOGELVREUGD WIELERWEDSTRIJDEN IN BEVERWIJK V erkeersovertredingen beboet Door stalen pijp getroffen CASTR1CUM Dammen Elckerlyc UITGEEST Ruit stuk; horloge kwijtgeraakt Brand VELSEN-IJMUIDEN Arbeidsbeurs Kamer van Koophandel Om de organisatie van de bescherming bevolking in de A-kring Velsen- Beverwijk volledig te kunnen bemannen zijn momenteel circa 2.750 goed geoefende en voor hun taak berekende noodwachters nodig. Naargelang de bevolkingsaanwas der tot deze kring behorende gemeenten Velsen en Be verwijk toeneemt, zal naar verhouding ook het aantal noodwachters uit breiding behoeven. Op 1 januari 1955 bedroeg het aantal noodwachters, dat zich had aangegeven, in ronde cijfers 1.800, waarvan 550 in Beverwijk en 1.250 in Velsen. Tot en met 15 december meldden zich 320 nieuwe vrij willigers, maar om verschillende redenen bedankten er 240, zodat het aan tal noodwachters in werkelijkheid slechts met 80 toenam. In Beverwijk verminderde het aantal met 10, in Velsen steeg het met 90. Van de 1.880 de opleiding van de overige noodwachters zal, voor zover dezen een oplei- de opleiding van de overige noodwachters zal, voor zover deze een oplei ding nodig hebben, in het begin van 1957 worden begonnen. Nieuw magazijn (Van onze handbalmedewerker) Op enige wedstrijden in de lagere regionen na, die op een nog nader te bepalen tijdstip vermoedelijk in de Apollohal te Amsterdam zullen wor den gespeeld voor zover zij tenminste nog van ingrijpend belang zijn voor de stand op de ranglijsten behoort de zaalhandbalcompetitie 1956 '57 van de Katholieke Nederlandse Handbalbond, district Amsterdam, tot het verleden. Doch alvorens tot een korte beschouwing van de laatste competitieavond over te gaan, dient te worden vermeld, dat hier en daar de standenlijstjes, zoals wij die aan de hand van de uitslagen regelmatig bij hielden, niet geheel en al een beeld van de werkelijkheid geven. Gebleken is namelijk, dat soms een vereniging verstek heeft laten gaan, hetgeen een bepaalde puntenverdeling tot gevolg had, terwijl voorts, zoals later pas kon worden nagegaan, andere factoren, o.m. het uitkomen met ongerech tigde spelers, nacorrecties bij de competitieleiding noodzakelijk maakten. In overleg met laatstgenoemde instantie zijn wjj echter nu in staat, de juiste stand van zaken te publiceren. Dit leidt o.m. tot de conclusie, dat in poule B bij de dames AOG reeds vorige week het afdelingskampioenschap blijkt te hebben behaald. Gerrit Schulte-trofee INBREKER AANGEHOUDEN Waardig besluit Keeltabletten helpen direct! Ski wedstrijden Oosteuropeanen niet naar Grindelwald KARSTEN behaalt dubbele tenniszege ZATOPEK stopt met de wedstrijdsport Hongaarse voetballers in het buitenland Ronde van Nederland begint in Luik Hongaarse kunstrijders naar Wenen gevlucht Duitser krijgt Olympisch diploma van verdienste Zwemsters vijf weken naar Zuid-Afrika Italië leidt voor de bridge-titel Nog steeds neemt het ledental der afdeling Beverwijk van het Neder- landsche Roode Kruis af, weliswaar gering, maar gezien in het raam van de bevolkingstoename is deze achteruitgang groot. Beverwijk telt ongeveer zevenduizend gezinnen, terwijl de afdeling slechts 1400 leden heeft. Nog deze maand en ook in februari zal daarom een grootscheepse ledenwerf actie plaats hebben, die zich in het bijzonder zal concentreren op de nieuwe woonwijken. Het heilzame werk dat deze instelling zowel plaatselijk als nationaal en internationaal verricht men denke hierbij aan de hulp verlening aan Hongarije zal de Beverwijkse ingezetenen ongetwijfeld stimuleren zich aan te sluiten, temeer daar het lidmaatschap slechts 1.10 per jaar bedraagt. Tijdens de jaarvergadering van het Rode Kruis in het colonnegebouw is ten aanzien van het ledental uitvoerig van gedachten ge wisseld. De begroting voor het jaar 1957 werd vastgesteld, terwijl enkele bestuursmutaties plaatsvonden. Bestudering der begroting, die met een nadelig saldo van 300 sluit met een bedrag van 10.500, doet in het bijzonder het welfarewerk opvallen, waarvoor 2.600 is uitgetrokken, ter wijl dit werk in 1956 nog was begroot op 600. De panningmeesteresse me vrouw van der Laan lichtte de post toe door mede te delen dat het welfarewerk enorm is uitgebreid. Steeds meer zie ken maken zich verdienstelijk met het vervaardigen van fraaie handwerken en andere gebruiksvoorwerpen waarmee grote bedragen aan materiaal gemoeid zijn. De verkoop van deze artikelen neemt gelukkig naar evenredigheid toe. Een ander probleem doet zich echter voor, namelijk het tekort aan welfare leidsters. De uitbreiding van het werk maakt het noodzakelijk dat meerdere krachten zich geven. Aan een nieuwe opleidingscursus zal dan ook zeer bin nenkort begonnen worden. Het is ech ter noodzakelijk dat wil de cursus door gang vinden, minstens vijftien gega digden zich melden. Een dringend be roep wordt dan ook gedaan op die dames die over enige vrije tijd beschikken, zich op te geven bij mevrouw Scherpen- huizen, Duinvlietstraat 122 .Velsen- noord of bij mevrouw van der Laan, Lijsterbeslaan 15 Beverwijk. De jaar lijkse inzameling is begroot op 5.000; men verwacht echter dat dit bedrag hoger zal worden, de kosten van inza meling zullen ongeveer 500 bedragen. De colonne vergt 2400, de bloedtrans fusie en plasmadienst 1100, voor de traditionele boottocht van enkele zie ken is een -bedrag van 300 in de be groting opgenomen. De vice-voorzitter de heer R. J. Vos, die bij afwezigheid van de heer G. W. P. Stoutenbeek de vergadering leidde, sprak in zijn openingswoord de hoop uit in dit nieuwe jaar op de onontbeerlijke steun van velen te mogen rekenen die het vele werk van het Rode Kruis mo gelijk maakt. De taken van wijkleiders en leidsters, collectanten, transportco lonne, welfare en andere afdelingen kunnen niet vervuld worden zonder daadwerkelijke steun en hulp. Grote be wondering moet men hebben voor het werk van het nationale rode kruis ten aanzien van de hulpverlening aan Hon garije en trots mag men zijn aan dit werk ook een klein steentje te hebben bijgedragen. Na de begroting die zonder stem ming werd goedgekeurd kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren ir. A. H. Ingen-JTous/, J. Achterhof en E. F. Pelzer. Laatst genoemden werden bij acclamatie herko zen terwijl ir. Ingen-Housz zich genood zaakt zag te bedanken. In de vacature ontstaan door het aftreden van ir. In gen-Housz werd gisteravond nog niet door een benoeming voorzien. Het be stuur wenst zich hierover te beraden en zal in een eerstvolgende vergadering hierop terugkomen. De open plaats, ontstaan bij het heengaan van de heer Melchers is thans ingenomen door de heer G. L. Taffijn, een kandidaat van het bestuur. Tegenkandidaten waren niet aanwezig, terwijl zonder stemming de benoeming werd goedgekeurd. De heer Taffijn zal de werkzaamheden van mevrouw van der Laan overnemen om dat laatstgenoemde deze functie niet langer meer kon waarnemen. Mevrouw van der Laan blijft evenwel in het be stuur zitting nemen. Voorzitter de heer R. J. Vos speet het dat ir. Ingen-Housz uit het bestuur trad hoewel hij diens besluit moest res pecteren. Grote waardering had spre ker voor dit scheidende bestuurslid dat vanaf de oprichting van de afdeling Be verwijk in het bestuur zitting had. Van af 1926 was ir. Ingen-Housz bestuurslid, Dinsdag 22 januari zal de directeur van Openbare Werken in het openbaar aanbesteden het maken van rioleringen In het uitbreidingsplan Oosterwijk (eerste fase). De grote bondskampioens-tentoonstel- ling, die „Vogelvreugd" te Beverwijk in het Jozefhuis te Velsen-noord organi seert, wordt donderdag 10 januari om half acht door burgemeester mr, M. M. Kwint van Velsen geopend. Er is een zeer groot aantal inzen dingen ongeveer 800 zodat deze tentoonstelling een zeer bijzondere be looft te worden. In Beverwijk zullen dit jaar niet min der dan vier wielerronden georgani seerd worden op de wielerbaan van het nieuwe sportpark, namelijk op 5 of 12 mei,10 juni, 7 juli en 11 augustus (Beverwijkse feestweek). Op 13 april ronde van Velsen-noord en 1 september ronde van Heemskerk. Zonder een speciale verkeerscontrole te houden, heeft de Beverwijkse politie gisteren verschillende overtreders be keurd: o.m. een zestal wielrijders, die zonder voor- of achterlicht reden. De arbeider van de Amsterdamse Ballast Mij F. Z. uit Alkmaar was op het fundament van de vierde hoogoven bezig betonijzer te vlechten, toen twee collega's, die enkele meters van hem af een stalen steiger bouwden door een misverstand een stalen pijp lieten val len. Deze pijp trof Z., die in gebukte houding stond, op de rug. Hij is ter observatie in het Roode Kruiszieken- uhis te Beverwijk opgenomen. terwijl hij van 1930 tot 1945 de voorzit tershamer hanteerde. Zeer veel werk heeft het scheidende bestuurslid voor de afdeling en het ziekenhuis verricht waar voor de bijzondere waardering en dank werd uitgesproken. Dubbel erkentelijk was de voorzitter ook voor de bemid deling die ir. Ingen-Housz verleende bij de financiering van het ziekenhuis waar hij het bestuur de richting aanwees. Voor diens grote verdienste heeft het bestuur hem als ere-lid benoemd. Woor den van dank werden ook gesproken aan mevrouw van der Laan voor haar accuratesse en goede financieel beleid. De ledenwerfactie zal deze maand starten. Bewoners van nieuwe wijken krijgen een circulaire en folder in de brievenbus, waarna huisbezoek zal vol gen. Tijdens de rondvraag werd een sug gestie gedaan om in elke woonwijk van ae gemeente een lid aan te wijzen die van dit rayon een ledenlijst zal bezit ten, aan de hand waarvan hij de leden stand kan waarnemen en zo nodig dit rayon bewerken. Hiermede wordt be reikt dat doorlopend actie gevoerd wordt. Het bestuur zegde toe dit plan nader te zullen uitwerken. De r.-k. damclub St. Thomas heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende partijen. Afd. I: C. ReindersTh. Graas 02; A. de ZeeuwC. Reinders 02. Afd. II: R. StetC. Juffermans, af- gebr.; S GroentjesL. de Ridder 20; M. Kroone—de Vries, 02; C. Ory C. Bakker 20. Donderdag komt voor de kunstkring Elckerlyc niet Carmiggelt maar Hen ri Knap een causerie houden. Toen de familie R. aan de Middel weg tegen het middernachtelijk uur met kennissen zat te kaarten, verstoorde eensklaps het gerinkel van glas de rust. Een nader onderzoek wees uit dat in de grote spiegelruit een kogelrond gat was ontstaan. Toen men zich naar buiten begaf, ontdekte men wel een drietal personen uit Bakkum, doch dezen verklaarden zich nergens van bewust te zijn. Door de Rijkspolitie werd een onderzoek in gesteld haar deze vreemde geschiede nis. De zaak werd voor de bewoner des te erger toen hij bemerkte dat hij tijdens zjjn onderzoekingen zijn arm bandhorloge was kwijtgeraakt, hetwelk niet werd terug gevonden. Een begin van brand ontstond in een woning aan de Tulpstraat. De brand, ontstaan in de schoorsteen, kon met beperkte blusmiddelen worden gedoofd. De schade bleef zeer beperkt. Omdat het aantal gesteunde werkne mers voor de beoordeling van de situ atie op de arbeidsmarkt geen juiste maatstaf is, wordt in het verslag over 1956 van de gemeente Velsen een aantal cijfers verstrekt van het gewestelijk ar beidsbureau te IJmuiden. Ingeschreven waren op 31 maart 68 geheel werklo zen, waartegenover een vraag naar ar beidskrachten van werkgeverszijde stond van 678. Op 30 juni stonden in geschreven 32 geheel werklozen tegen een aanvraag van werkgeverszijde van 766 arbeidskrachten. Per 30 september waren deze aantallen resp. 41 en 743, terwijl op het einde van het jaar 60 geheel werklozen stonden ingeschreven, waarvan een groot deel behoort tot de moeilijk plaatsbaren, terwijl er een aan vraag van werkgeverszijde was naar 635 arbeidskrachten. Gedurende het gehele jaar vervoeg den zich bij het arbeidsbureau te IJmui den als werkzoekenden 1.150 personen. Hiertegenover stond aan aanvragen van werkgeverszijde een aantal van 2.950. Van de 1.150 werkzoekenden wer den in Velsen 565 personen geplaatst en in de rest van Nederland 85 perso nen. De overigen vonden zelf emplooi. Van de 2.950 aanvragen werden er 565 voorzien van de bij het bureau IJmui den ingeschreven werkzoekenden, terwijl van buiten werden aangetrokken 1.675 personen. Over de stichting „De Velser Ge meenschap" zegt het verslag over 1956, behorende bij de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. M. M. Kwint het vol gende: Een belangrijk deel van het culturele werk wordt gestimuleerd of verricht door de Velser Gemeenschap. Voor nieuwe inwoners werden begroetings bijeenkomsten georganiseerd. Verder werden in het afgelopen jaar weer een stijlvolle herdenking en viering van de 4e en 5e mei gehouden, waarbij zowel (Zondag 13 januari) 1. HOLLANDIA—DEM 2. HBC—ZANDVOORTMEEUWEN 3. ALCM. VICTRIX—VITESSE 4. CSV—ADO 5. WIJK AAN ZEE—VELSEN 6. WSB—HILLEGOM 7. TYBB—LAAKKWARTIER 8. ONZE GEZELLEN—BLOEMEND. 9. GEEL-WIT—ASV ARSENAL 10. WARMUNDA—DOSR De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag op ons bureau zijn. Advertentie GROTE NIEUWJAARSBLOEMENSHOW Hyacinten - Tulpen - Narcissen 812 januari 1957 Geopend van 922 uur Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving werd de heer Ch. E. Visser met meerderheid van stemmen herkozen tot voorzitter van de Haarlemse Kamer. Tot ondervoor zitters werden gekozen de heren B. F. Enschedé en Th. S. J. Hooij. Zonder hoofdelijke stemming gingen de leden van de Kamer akkoord met het voor stel inzake de samenstelling van de vas te commissies. Na de gewone zitting, die gehouden werd in de raadzaal van het Haar lemse stadhuis en die geopend werd door de nestor van de Kamer, de heer B. W. Lasschuit, kwamen de leden bij een in de met kaarsen verlichte Ridder zaal voor het aanhoren van de nieuw jaarsrede van de voorzitter. De bijeen komst werd bijgewoond door de com missaris der koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, het college van B. en W. van Haarlem en talrijke bur gemeesters uit de omliggende gemeen ten. Na de rede van de heer Visser, die van een aardige kanttekening werd voorzien door Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, waren de aan wezigen nog enige tijd de gast van het Haarlemse gemeentebestuur. In de loop van 1956 heeft een onder zoek naar het aantal bedrijven, dat ver plicht is tot het nemen van maatregelen op het gebied van de bedrijfszelfbe scherming, zijn beslag gekregen. Van de 56 bedrijven in de kring, waarop het betreffende besluit van toepassing is, hebben er 36 voldaan aan de verplich ting een beschermingsplan in te dienen. De materiaal-positie van de organi satie bescherming bevolking in deze kring is thans zodanig, dat alle door het rijk toegezegde in bruikleen te ver strekken materialen en gereedschappen zijn ontvangen. Dit betekent, dat bij een eventueel intreden van een toestand van paraatheid de organisatie kan be schikken over volledige uitrustingen voor 10 reddingsploegen, 5 pioniersploe- gen, 6 bomdemonteerploegen, 3 mobie le geneeskundige groepen (waaronder 24 gewonden-transportploegen), 1 ber- gingsgroep, 1 identificatiegroep, bene vens ten behoeve van de B.B.-brand- weer naast het brandweermaterieel der gemeenten Beverwijk en Velsen over 12 eveneens door het rijk in bruikleen verstrekte bluseenheden van middel en groot vermogen, die even eens volledig zijn uitgerust. Deze door het rijk verstrekte goederen vertegen woordigen een waarde van rond 350.000. Daarnaast zijn door de kring- raad VelsenBeverwijk ten behoeve van de wijk- en blokploegen der georgani seerde zelfbescherming tot dusverre aangekocht 36 blokploegwagens, 42 vol ledige blokploeguitrustingen, 42 volledi ge blok-E.H.B.O.-uitrustingen, 22 volle dig uitgeruste rijdende blokmotorbrand- spuiten, ieder met een capaciteit van 500 liter per minuut. De aankoop van het resterende voor de zelfbescherming be nodigde materieel za, overeenkomstig het vastgestelde aankoopplan, verdeeld over de eerstvolgende drie jaren, ge schieden. De waarde van het door de kringraad aangeschafte materiaal be draagt rond 150.pOO, zodat de totale waarde van het in de B.B.-organisatie geïnvesteerde materiaal etc. circa 500.000 bedraagt. Aangezien de opslagruimte in het huidige centraal magazijn der B.B., dat thans gevestigd is op de beide zolderverdiepingen van het pand Snel- liusstraat 41 te IJmuiden, ten enen ma le onvoldoende is om al dit materiaal te bevatten en te onderhouden, zodat bederf niet is uitgesloten, zal ter ver vanging van het huidige magazijn bin nenkort worden overgegaan tot de bouw van een voor zijn doel geëigend nieuw magazijn met een daaraan ver bonden studie- en recreatiecentrum. Dit zal gebouwd worden op een ter rein achter huize Kriemhilde aan de Zeeweg te Driehuis, waarin sedert mei 1956 het bureau van de kringraad en dat van de dienst zijn onderge bracht. Van de P.T.T. werd de toezegging ontvangen, dat binnenkort zal worden overgegaan tot het totstandbrengen van de nog resterende aan te sluiten induc tor-verbindingen, zomede tot het aan brengen van de alarmeringsinstallaties voor de sirenes. Van de 20 in deze kring de jeugd als de bejaarden actief wer den betrokken. De feestelijkheden 's avonds vonden plaats in de wijken en werden grotendeels verzorgd door de amateurverenigingen. De volksmuziekschool ontwikkelde zich gunstig en zag haar leerlingenaantal met 120 stijgen. Ongeveer 900 leerlin gen volgen thans de lessen. Aan de volksmuziekschool zijn 18 leerkrachten verbonden. Ook de Velser Kunstkring „Voor allen" had een vruchtbaar jaar. Een enquête onder de abonnees spreekt van grote tevredenheid over de gehouden voorstellingen. De voorstellingen voor de schooljeugd verkeren in een moei lijke situatie, orrdat het Rex-theater hiervoor niet meer beschikbaar is. De commissie culturele vorming van de schooljeugd zoekt ijverig naar een geschikte oplossing. De .verschillende secties van de Vel ser Gemeenschap ontwikkelden een gro te activiteit, terwijl een steeds hechtere samenwerking onder de verenigingen groeiende is. Een nieuwe activiteit is de totstandkoming van de sectie sociaal werk, waarin de diverse sociale instel lingen elkaar ontmoeten. Op 15 novem ber werd de eerste lezing over revalida tie door deze sectie georganiseerd, waarvoor een grote belangstelling bleek te bestaan en op 12 december vond de eerste lunch-instuif voor maatschappe lijke werk(st)ers plaats, waaraan door velen werd deelgenomen. geprojecteerde alarmsirenes zijn er thans 16 geplaatst. Over de opstellings plaatsen van de overige 4 sirenes zijn nog besprekingen gaande. Eveneens worden nog besprekingen gevoerd in zake de bouw van de beide door het rijk goedgekeurde openbare schuilplaat sen voor 100 personen, welke respectie velijk te Beverwijk en aan het Moer- bergplantsoen nabij de Kennemerlaan te IJmuiden zijn geprojecteerd. Het heeft kampioen DTS bij de heren in poule A nog heel wat moeite gekost, de laatste ontmoeting, tegen VDO, in een overwinning om te zetten. Na spannende strijd moesten de Over-IJ'ers met eer volle cijfers (9-8) de vlag strijken. Het debuut van VHA is dit seizoen zonder twijfel succesvol te noemen. De familiecombinatie uit Aalsmeer toonde zich op de valreep met royaal verschil de meerdere van hekkensluiter Wils kracht Turnen: 12-5. Hoewel het uitein delijke verschil met DTS nog altijd vijf punten bedraagt, mag toch voor het volgende seizoen in VHA een ernstige gegadigde voor de titel worden gezien. In het restaurant van het stadion „De Vliert" te Den Bosch is dinsdagavond aan Frans Mahn, de amateur wereld kampioen 1956 op de weg, de „Gerrit Schulte-trofee" uitgereikt. Mahn kwam in het bezit van de zil veren coupe omdat hij in 1956 bijzon der goede resultaten had geboekt en omdat hij voorts getoond heeft sportief te zijn en over strijdlust en wedstrijd inzicht te beschikken. Bij de velen, die hulde brachten aan de jonge wereldkampioen bevonden zich o.a. de secretaris van de sportcommis- sie van de K.N.W.U., de heer John van Eek, de directeur van het Olym pisch Stadion te Amsterdam, de heer D. Bessem, Arie van Vliet, houder van de trofee in 1955 en vele anderen in de kringen van de wielersport. Arie van Vliet (links) heeft dinsdagavond de Gerrit Schulte-trofee overgedragen aan de „wielrenner van 1956": Frans Mahn (midden). De plechtigheid vond plaats onder het waakzaam oog van Gerrit Schulte zelf in het sportpark „De Vliert" te Den Bosch. Het bedrijf bad-, was- en zwemin richtingen onderging in 1956 een ver dere uitbreiding. Op 12 juli werden de gemeentelijke zelfwasserij en het bad huis aan de Snelliusstraat in dienst ge steld. De zelfwasserij was een experi ment voor de gemeente. Het gebruik neemt echter regelmatig toe en steeds meer huisvrouwen vinden de weg naar deze inrichting. Van 12 tot eind juli werd 1.228 kg was behandeld, alsmede 17 overalls. In november werd 3.880,5 kg was behandeld en werden 96 overalls, 8 kielen en jassen, 23 broeken en 3 stuks diversen gewassen. Het badhuis aan de Snelliusstraat verheugde zich van het moment van openstelling af in een druk bezoek. Het blijkt, dat deze inrichting in een lang gevoelde behoef te voorziet. Het bezoek bestaat voor ruim 38 pet uit kinderen (bij Spaarn- berg is dit 21 pet) en ook het aantal kuipbaden is boven normaal. Gemid deld worden per maand meer dan 2.000 baden hier genomen. Ondanks de niet beperkte outillage is dit badhuis zelfs al te klein gebleken. Het Velserbad heeft een kleine te ruggang in het aantal bezoekers moe ten boeken. Van 1 maart tot 1 decem ber werden 231.076 bezoekers geno teerd, in de overeenkomstige periode van 1956 waren het er 226.141. Deze teruggang is veroorzaakt door het zomerseizoen, dat bijzonder slecht was en dat ook zijn terugslag geeft op overdekte baden. Bovendien heeft de polio-epidemie een angst bij de bevol king teweeggebracht voor het zwem men. Het verschil met 1955 is juist in de maanden juli en augustus tot uiting gekomen. Het zeer grote bezoek ge durende de openingsmaand maart 1955 leverde in vergelijking met de normale maart-maand van 1956 rond 3.000 be zoekers meer op. Indien zich de voor genoemde bijzondere omstandigheden niet hadden voorgedaan, dan zou een jaarbezoek van rond 300.000 personen als normaal mogen worden aangeno men. Het schoolzwemmen nam een steeds groter vlucht. Van 1 maart tot 1 decem ber namen 84.026 kinderen aan het schoolzwemmen deel en over dezelfde periode van 1956 waren dit 92.028 kin deren. Ook het aantal stortbaden be weegt zich in opgaande lijn. Maakten van 1 maart tot 1 december 1955 20.407 personen gebruik van deze afde ling van het Velserbad, over de over eenkomstige periode van 1956 was dit aantal opgelopen tot 22.104. Trok het openluchtbad De Heerendui nen 37.996 bezoekers in 1955, in het af gelopen jaar was dit aantal 28.594. De teruggang is uitsluitend toe te schrij ven aan de abnormaal slechte zomer en aan de vele poliogevallen in den lande. Het mindere bezoek bedroeg in Velsen circa 25 pet. Daar het bezoek aan openluchtbaden elders in den lan de is teruggelopen met 33 tot 50 pet vergeleken met 1955, steekt Velsen hier bij gunstig af. Over 1955 werden in het badhuis Spaarnberg te Santpoort van 1 januari tot 1 december 19.545 stort- en kuip baden. Over dezelfde periode van 1956 bedroeg dit aantal 20.869, dus 1.324 meer. Het bezoek beweegt zich nog steeds in opgaande lijn. De Velsense recherche heeft vannacht in Lunteren aangehouden de 27-jarige loswerkman H. P„ gedomicilieerd te Haarlem, als verdacht van de inbraken die vrijdagavond en vrijdagnacht in Velsen-noord werden gepleegd. Uit achtergelaten stille getuigen kon men met medewerking van een onderafde ling van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag de dader identificeren en kort daarop is hij aangehouden. De man die tevoren reeds enige keren met de politie in aanraking is geweest in verband met vermogensdelicten is opge sloten in het hoofdbureau van politie te Velsen. Hij heeft een bekentenis af gelegd. De samenhang met andere in braken die de laatste maanden in Vel sen zijn gepleegd, wordt nog nagegaan. Zoals wij reeds eerder opmerkten, is het herstel van Ambon bepaald opmer kelijk. Ditmaal werd het 'n zege van 9-7 op SVA, dat in enkele weken tijds heel wat terrein heeft moeten prijsgeven. Het had tenminste maar bitter weinig gescheeld of deze ploeg had met de een na laatste plaats op de ranglijst genoegen moeten nemen na de aanvan kelijk zo fraaie tweede positie. De eindstand in deze afdeling is: DTS VHA Ambon SVA VDO Wilskr. Tm. 10 10 10 10 10 10 19 13 9 8 7 4 103—65 83—66 76—82 68—88 81—80 56—88 Daar afgelopen zaterdag voor de da mes in poule B AOGWiskracht Turnen niet kon worden gespeeld, mogen wij dus volstaan met het geven van de laatst bijgewerkte standen, die het volgende beeld te zien geven: POULE A ODOS 8 7 0 1 14 46-11 ADO 8 5 1 2 11 32—20 NEA 8 4 0 4 8 28—33 TOB 8 3 1 4 7 29—33 HSV 8 0 0 8 0 2—40 POULE B AOG 9 8 0 1 16 63—29 Wilskr. Tm. 9 6 0 3 12 46—35 DCG 10 5 1 4 11 65—42 SVA 10 5 1 4 11 42—45 Ambon 10 4 0 6 8 33—32 TYBB 10 0 0 10 0 18—82 Advertentie Tegen pijnen en griep. Geschikt voor (je gevoeligste maag» want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiaros. Als besluit en tevens hoogtepunt van de competitie was voor zondagavond in de RAI een toernooi georganiseerd, waarbij naast de sterkste ploegen uit het diocees óók drie buitenlandse clubs, t.w. Saxiona 1, Saxiona 2, Ardey en Ko meet, alle uit Duitsland, present waren. Dat deze teams wel degelijk iets in hun mars hebben, blijkt wel uit het feit, dat alleen Saxiona.2 niet tot de eindstrijd wist door te dringen. De heren van DTS stonden in de halve eindstrijd voor de zware taak, de Nederlandse eer te verdedigen. Zij brachten het er met een alleszins ver diende derde plaats in de eindrangschik king beslist niet slecht af. Het werd namelijk een eervolle nederlaag met 3-6 tegen Saxiona, dat het later op de avond moest afleggen tegen Ardey, welke als eerste eindigde met een over winning van 2-1. In de verliezersronde klopte DTS toen Komeet met 4-2. Bij de dames had er bij het ingaan van de demi-finales alle schijn van, dat AOG als overwinnaar uit het strijd perk zou treden. Deze veronderstelling kreeg nog méér vaste voet, toen de Alkmaarse dames met veelzeggende cij fer (9-3) zegevierden over HVP, terwijl ODOS daarentegen met moeite Wils kracht Turnen de baas bleef: 2-1. De kampioenen uit Amsterdam-oost lieten zich hierdoor echter allerminst intimi deren en in een wedstrijd, die een surplus aan spanning bracht, slaagden zij er zowaar in, hun gevreesde tegen standsters met één enkele voltreffer naar de tweede plaats te verwijzen. Wilskracht Turnen werd hier, door een zege in de verliezersronde van 4-3 op HVP, derde. Advertentie Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland hebben hun teams, welke waren inge schreven voor de internationale skiwed- strijden voor dames en heren, van 9 tot en met 12 januari in Grindelwald (Zwit serland) te houden, teruggetrokken. Deze stap is genomen als gevolg van de mededeling van verleden maand door het centrale comité van de Zwitserse Skifederatie, dat haar leden niet in wed strijden uitkomen, waaraan Russen deel nemen, ongeacht of deze wedstrijden in Zwitserland zelf worden georganiseerd of in een land, behorend tot het ooste lijk blok. Onze landgenoot Karsten heeft een dubbele overwinning behaald in het toernooi van de internationale tennis club van Cannes. In de finale van het herendubbelspel won hij, met de Frans man Bertrand, in twee sets van Oli vier en Chauffour (beiden Frankrijk). De cijfers waren 63 en 75. In de finale van het gemengd-dubbel spel versloeg hij, met Gaby Karsten, het Franse koppel Christiane Ortelli- Pace in drie sets. De setstanden waren 6—3, 3—6 en 10—8. Vorige week had Karsten reeds het herendubbelspel voor veteranen van het toernooi van de internationale club van Monte-Carlo gewonnen. Bij zijn aankomst te Moskou heeft Emil Zatopek, wereldrecordhouder op de 15.000 m, de 20.000 m, de 30.000 m en het uurrecord aan journalisten medegedeeld, dat h\j besloten heeft zich uit de wed strijdsport terug te trekken. De Oostenrijkse voetbalkampioen Ra pid, die een tournee door Zuid-Amerika maakt, heeft in Costa Rica tegen Hare- diano met 72 verloren. De Zweedse sportjournalisten hebben de skieër Sixten Jemberg uitgeroepen tot „Zweeds sportman van 1956". Bijna anderhalf uur achter elkaar zijn 18 van de 19 uitgenodigde voetballers dinsdag door de trainer Donnenfeld op het knusse O.D.C.-terrein in Boxtel be zig gehouden tijdens de eerste trainings avond voor de wedstrijd tegen Spanis ten bate van de Hongaarse vluchtelin gen, die op 30 januari a.s. in Madrid wordt gespeeld. Donnenfeld heeft de leiding van de training voor deze wedstrijd in handen gekregen, omdat de nieuwe bondsoefen- meester, George Hardwick, pas op 15 ja nuari in dienst van de K.N.V.B treedt. Geen seconde heeft de Oostenrijker zijn pupillen de gelegenheid gegeven op ad«m te komen. In straf tempo werd een programma afgewerkt, waarin de balbehandeling en de conditie de voor naamste rol toebedeeld kregen. Alleen Appel moest aan de kant toekijken. Hij heeft in de wedstrijd tegen Sparta j.l. zondag een spier in zijn rechter dijbeen verrekt en het ziet er naar uit, dat hö a.s. zondag niet zal kunnen spelen. De beide keepers, De Munck en Pie- ters Graafland, werden door Donnen feld afzonderlijk onder handen genomen terwijl de anderen over het prachtig verlichte veld in groepjes verdeeld, hun oefeningen met de bal afwerkten onder het wakend ook van de heren Hoolboom, Steïnvoorte, Kruyver en Pellikaan. De FIFA heeft aan de aangesloten landelijke organisaties bekendgemaakt, dat alleen die spelers van Hongaarse clubs, die in het bezit zijn van een toe stemming tot overschrijving, afgegeven door de Hongaarse voetbalbond, ge rechtigd zijn voor een buitenlandse club uit te komen. De Ronde van Nederland, die dit jaar van 6 tot en met 13 mei wordt gehou den, zal in Luik starten. Het is duidelijk dat de organisatoren hopen buitenlandse cracks die op 4 en 5 mei deelnemen aan het zgn. Ardennen-weekeinde, dat ein digt met Luik-Bastenaken-Luik, te ani meren in de Ronde van Nederland te starten. De route die thans aan het mi nisterie van Waterstaat ter goedkeuring is voorgelegd, luidt als volgt: Luik - Ver- viers - Maastricht - Heerlen - Sittard - Roermond - Venlo - Nijmegen - Am- hem - Doetinchem - Hengelo - Ensche de - Oldenzaal - Almelo - Zwolle - As sen - Groningen - Leeuwarden - Afsluit dijk - Den Helder - Hoorn - Alkmaar - IJmuiden - Halfweg - Alphen a/d Rijn - Woerden - Gouda - Rotterdam - Dor drecht - Moerdijk - Waalwijk - Breda - Roosendaal - Tilburg - 's-Hertogen- bosch - Culemborg - Utrecht - Amster dam. De Hongaarse kunstrijkampioenen van 1955 en 1956, respectievelijk Csako en Szenes, zijn uit Hongarije gevlucht en in Oostenrijk aangekomen. Zij hopen d« training op een baan te Wenen te kun nen voortzetten. Het Internationaal Olympisch Comité heeft de Duitser Carl Diem, het hoofd van de sporthogeschool te Keulen, onderschei den met het Olympisch diploma van ver dienste. De onderscheiding werd hem door het in Melbourne gehouden congres toege kend, aldus de secretaris van het IOC, Otto Mayer, op grond van zijn verdiensten voor de amateursport en die voor de ontwikkeling van de Olympische beweging. Diem was secretaris van het organisa tiecomité van de Olympische Spelen in 1936, die te Berlijn zijn gehouden. Het is de 31ste keer. dat het Olympische diploma van verdienste wordt uitgereikt. Dé Robbenrwemsters Lenie de Njjs, Mary Kok, Atie Voorbij, Greetje Kraan en Rita Kroon zullen met hun trainer Jan Stender woensdag 30 januari a.s. per vliegtuig vanuit Amsterdam voor een trip van vijf weken door Zuid-Afrika en Rhodesia vertrekken. De president van de Zuid-Afrikaanse zwembond, Taylor, heeft meegedeeld, dat de zwemsters onder meer zullen uitkomen op de Zuid-Afrikaanse kam pioenschappen welke in februari te Bu- lawayo worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de meisjes in 17 wed strijden verdeeld over de vijf weken, zullen storten. In de strijd om het wereldkampioen schap bridge tussen de Verenigde Sta ten en Italië, hebben de Italianen na 72 van <ïe 224 spelen een voorsprong van 780 punten. De Italiaanse ploeg bestaat uit Ava- relli, Belladonna. Chiaradia, d'Alelio, Siniscalzo en Forquet. Zij hebben het opgenomen tegen Goren, Seamon, mrs. Sobel, Leventritt. Kovtchou en Ogust. De eerste zitting had de Italianen een voorsprong van 1.310 punten opgele verd. Maandagavond, in de tweede zit ting. liep deze voorsprong terug tot 320 punten, maar een sterke finish van de Italianen bracht het verschil weer op 990. Dinsdagmiddag liepen zij zelfs uit tot 1100 punten, maar 's avonds werkten de Amerikanen een flink deel van hun achterstand weg. Het verschil bedraagt nu, zoals gezegd, 780 punten. Voor de toeschouwerd wordt elk bod en het afspelen op een groot scherm ge projecteerd. Tot Amerika's sportvrouw nummer een van 1956 is de 26-jarige Olympische kampioene van 1952 en 1956 in het toren- en schoonspringen, Pat Mc Cor- mick uitgeroepen. Bij de Canadese voetbalbond is een invitatie binnengekomen dit jaar een Canadees voetbalteam een toer door Rusland te laten maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7