Accijnsverhoging gedistilleerd schiet aan doel voorbij Gary Davis in de V.S. toegelaten Algemeen levens- middelenbedr i j f met breed assortiment Vier doden op 25 jaar katechese Agrb-gola Hogere prijzen ^rukken verbruik „De vrijheid van de zee' the first Virginia King Size cigaret of finest quality Meer aandacht voor commerciële er varing dan theoretische warenkennis Protest nevenbedrijven bouwbedrijf tegen ontwerp-vestigingsbesluit Mr. Burger keert zich tegen links Mgr. Mutsaerts consacreert zijn coadjutor VOORZITTER PRODUKTSCHAP Wereldpaspoort echter niet erkend Protestantse reacties op de benoeming van mr. Kolfschoten ADVIES VAN S.E.R.-COMMISSIE Hoofdaannemers souden gespecialiseerd werk self kunnen verrichten In het verkeer Weduwe te Nieuwland niet vermoord JSr ■°So£,£Si,^JltSh'Z Frater Bellarminus Mol Mgr. Lemmens draagt weer H. Mis op VRIJDAG 11 JANUARI 1957 PAGINA 3 Wagen uit militaire kolonne door trein gegrepen Rechtbankbeslissing Bisschoppen van Haarlem en Breda co-consecratoren te&e&nv Ufijff kjulfy+t' otvfoudAli/i 60 Bisschop dankt voor medeleven In de derde openbare vergadering van het produktschap voor gedistilleer de dranken heeft de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hjj opmerkte, dat de bedrijfstak in het afgelopen jaar zware slagen heeft moeten incasseren. De laatste was de zwaarste: de accijns verhoging, die volgende week een feit wordt. De voorzitter, die lid is van de Eerste Kamer, zei teleurgesteld te zijn, dat men bij de behandeling van het be treffende wetsontwerp geen gedegen bestrijding van de regering heeft kun nen constateren. Er is voor hem geen enkele aanleiding om aan te nemen, dat de minister zijn doel: een beduidend hogere opbrengst voor de schatkist be reiken zal. Hij merktê op, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat door de maat regelen van de overheid, waardoor in de bedrijfstak de prijzen van gedistil leerd in de Horeca-bedrijven voor de vreemdeling te hoog zullen worden, weer een gedeelte van de aantrekke lijkheid van ons land voor de vreem deling zal worden weggenomen. De voorzitter zei, dat een belangrijke groep van bedrijfsgenoten de horeca bedrijven door deze accijnsverhoging, de verhoging van de benzineprijs en het zondagsrijverbod, wel extra zwaar wordt getroffen. Aanhakend op de belangrijke nieuw jaarsrede van de voorzitter van de SER, waarin deze wees op de wense lijkheid de bedrijfslichamen meer arm slag te geven om zelf beslissingen te treffen, zei hij, dat de ervaring, die men tot nu toe heeft opgedaan, het pro duktschap op dit punt niet geheel ge rust doet zijn. Hij noemde hier de ver nietiging van de door het bedrijfsleven zo belangrijk geachte minimumprijsver ordeningen. Voorts het feit, dat bij een zo diep-ingrijpende maatregel als ac cijnsverhoging, niet het advies van het produktschap is gevraagd. Bij de bronsgieterij Binder te Haur- iem is het monument „De vrijheid van ie zee", dat eind februari of begin IMSet te Willemstad op Curasao ont- 1to«W zal worden, gereed gekomen. Het te vervaardigd door de beeldhouwer Fred. Carasso te Amsterdam. Ten aanzien van de positieve werk zaamheden van het produktschap in het komende jaar, ziet fijj als eerste werk zaamheid het verzamelen van gegevens, betrekking hebbend op de afzet van gedistilleerde dranken. In de loop van dit jaar zal een aanvang worden ge maakt met het verzamelen van een voudige gegevens. De directeur van de immigratie dienst van New York, Edward Shaugh- nessy, heeft wereldburger nummer 1, Gary Davir voorwaardelijk (op ere woord) in de V.S. toegelaten. Deze voorwaardelijke toelating betekent ech ter geen erkenning van de geldigheid van het wereldpaspoort" van Davis, aldus is verklaard. De toelating werd door de wereldburger zelf beschouwd als „de beste toepassing van de ver klaring der V.N. over de rechten van de mens, welke onder meer voorzien in de mogelijkheid om zich vrij in de wereld te verplaatsen". Hy was verder van mening, dat het hier wel degelijk een „feitelijke erkenning" van zijn we reldpaspoort betreft. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de toelating van Davis tot de V.S. nog moeilijkheden met zich zou brengen. Niet vatbaar, naar het schijnt, voor ontmoediging weigerde Davis gis termorgen bij zyn aankomst in New York te zeggen of hij eveneens onvatbaar is voor de pokken. Hij ver klaarde het toestel, dat hem van Am sterdam naar New York gebracht had, niet te zullen verlaten als de Ameri kaanse autoriteiten zijn wereldpas poort" niet erkenden. De immigratie-autoriteiten weiger den dit en vroegen Davis zijn Ameri kaans paspoort te laten zien. Hij bleef echter koppig volhouden dat hij slechts zijn „wereldpaspoort" wilde tonen en moest daarom aanvankelijk aan boord van het vliegtuig blijven, dat 's mid dags weer naar Nederland moest ver trekken. Voor de K.L.M. vormde de aanwezigheid van Davis een probleem, want een vliegtuig mag niet tanken als er nog een passagier aan boord is. Ten slotte werd Davis echter voorwaarde lijk in de V.S. toegelaten, zodat de K.L.M. met tanken kon beginnen. In sommige protestantse kringen blijkt de benoeming van een katholiek tot burgemeester van Den Haag grote in druk te hebben gemaakt. Zo is er een actiecomité gevormd om tegen deze be noeming te protesteren. Mede als gevolg van de benoeming zal er zaterdagavond een „bezinnings- ure" worden gehóuden, waarop het woord zal worden gevoerd door twee hervormde en een gereformeerde predi kant. Wat deze bezinningsavona betreft wordt verklaard, dat men geen actie wil voeren tegen de nieuwe burgemeester, doch zich naar aanleiding van de be noeming wil bezinnen over de positie van ons volk als protestantse natie. Gisteravond is op een onbewaakte overweg onder Acht te Eindhoven een militaire vrachtwagen door de personen trein 's-Hertogenbosch-Eindhoven ge grepen. De wagen werd door de trein op het tweede spoor geworpen, doch de chauffeur bleef ongedeerd. De veronge lukte auto was de zesde wagen in een militaire kolonne, die de overweg pas seerde. Advertentie Door extra lengte een natuurlijk filter Meer dan tweeduizend schilders, lood gieters en andere ondernemers in het nevenbouwbedrijf zijn donderdag in protestvergadering te Utrecht bijeenge komen om op initiatief van de stichting Federatie ondernemers nevenbedrijf bouwbedrijf een resolutie aan te nemen, waarin de 17.000 aangesloten bedriiven hun afkeuring v'tspreken over het ont- werp-vestigingsbesluit bouwnij verheids- bedrijven 1956. De patroonsbetogen in hun resolutie, dat geen van de betrokken groeperin gen om dit ontwerp gevraagd heeft en dat alle een eigen vestigingsbesluit wil len behouden, aangepast aan de nieuwe vestigingswet bedrijven 1954. De onder nemers in de nevenbedrijven worden door de bevoegdheden, die in het nieu we ontwerp worden gegeven aan de aannemers en de bouwbedrijven, ern stig en onrechtvaardig ondermijnd in hun positie. Bovendien zal het werk voor de PBO ernstig belemmerd wor den, aldus de resolutie, die ter kennis van de commissie adviezen vestigings regelingen vdn de SER gebracht werd. Vier sprekers betoogden onder grote bijval, dat het nieuwe ontwerp de hoofd aannemers in staat steit behalve tim mer. en metselwerk ook andere, ge specialiseerde, werkzaamheden te ver richten, terwijl zij niet behoeven te vol doen aan de eisen, die het vestigings besluit aan de nevenbedrijven stelt ten aanzien van vakbekwaamheid enz. Ontkend werd, dat de hoofdaanne mers goedkoper zouden kunnen werken In studio „Irene" van de Nederlandse Televisie Stichting waren donderdagavond maquettes te zien van de komende grote wereldtentoonstelling in Brussel. Behalve een maquette van het gehele tentoonstellingscomplex, was er ook een model van het „atomium" en een maquette van het Nederlandse paviljoen. Op de foto ziet men een van de „Fair Hostesses", die als gastvrouwen ojp de ten toonstelling zullen fungeren, bij de maquette van het Nederlandse paviljoen, met op de achtergrond het „atomium". dan de schilders, stukadoors, steenhou wers, enz. Momenteel dreigt er voor de 17.000 nevenbedrijven nog geen ge vaar, maar wanneer de 18.000 hoofd aannemers bij een eventuele laagcon junctuur en werkloosheid het gespecia liseerde werk zelf gaan verrichten, ko rren de nevenbedrijven In grote moei lijkheden. Nabij het viaduct over de Hoofdstraat te Driebergen -Rijsenburg is op rijksweg 12 een vrachtauto met aanhangwagen tegen een stilstaande personenauto ge botst. De bestuurder van deze perso nenauto, de heer M. uit Maarsbergen, werd daarbij z° ernstig gewond, dat hij in het Zeister ziekenhuis is overle den. De naast hem in de wagen zitten de heer van de L. uit Maarsbergen werd zwaar gewond. De met stenen be laden vrachtauto botste in volle vaart tegen de achterzijde van het vierper- soons wagentje aan, dat geheel werd vernield. In Boekelo is de 47-jarige mevrouw G. J. Grietjes-van Braam uit Ensche de, die op een bromfiets reed, aange reden door een Duitse auto die van bad Boekelo onderweg was naar Hengelo. De vrouw werd zo ernstig gewond dat zij spoedig na het ongeluk is overleden. De 59-jarige heer A. de Kleijn uit Veenendaal werd toen hij op de Ker- kewijk te Veenendaal de voorrangsweg per rijwiel wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. Met inwendige kneuzingen is hij naar zijn woning over gebracht, waar hij aan de verwondin gen is bezweken. Hij was gehuwd en had 3 kinderen. Op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, is de 78-jarige voetganger J. de V. tijdens het oversteken aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het Tweede Kamer-lid de heer Bur ger heeft aan de minister van justitie de volgende vraag gesteld: Indien het juist is, dat recent de rechtbank te Haarlem een automobilist heeft veroordeeld tot een maand hech tenis en 5 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid ter zake van rechts inhalen, wil de minister dan mededelen, of even eens een vervolging is ingesteld tegen en, zo ja, welke straf is opgelegd aan de automobilist, die zich kennelijk aan het niet zo zeldzaam voorkomende de lict heeft schuldig gemaakt van node loos links rijden, ten gevolge waarvan het rechts inhalen blijkbaar mogelijk was? Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, zal hangende de be slissing van het Vaticaan op 12 februa ri de nieuwe bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, tot bisschop consacreren. Tijdens deze plechtigheid, die om half tien begint, fungeren de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en de bisschop van Breda, mgr. dr. Jos Baeten, als co- consecratoren. Mgr. Bekkers neemt 27 januari officieel afscheid van zijn paro chie te Tilburg waar hij dan precies een jaar als pastoor werkzaam is ge weest. Van zondag 13 januari af zal hij in het paars gekleed gaan. Verschenen is het aan de staatsse cretaris van economische zaken op diens verzoek uitgebrachte advies van de on der voorzitterschap van de Wageningse hoogleraar dr. Th. L. M. Thurlings staande commissie „adviezen vesti gingsregelingen van de sociaal-econo mische raad inzake de parallellisatie op het gebied van de Ievensmiddelen- handel." Het rapport beperkt zich, in overeenstemming met het algemene ka rakter van de adviesaanvraag, tot het aangeven vati enkele grote lijnen en gaat alleen in op de algemene vraag stukken, die zich in dit verband voor doen, zonder dat het zich uitspreekt over de vraag, hoe de toekomstige ves- tigingsbesluiten op het aangegeven ge- bied er naar de mening van de com missie concreet uit dienen te zien. Met betrekking tot de eisen van vak bekwaamheid voor de detailhandel bepleit de commissie een verlegging van accent. Zij meent, dat in tal van gevallen de waarde van een warenken nis omtrent herkomst en samenstelling der artikelen op de achtergrond is gekomen en dat het zwaartepunt meer op de commerciële bedrijfsvoering moet komen te liggen. Het belang van het algemeen vormend karakter van de examenopleiding wordt door de commissie sterk naar voren gebracht. Daardoor wordt de adspirant-onderne- mer beter voor zijn taak toegerust dan met parate theoretische kennis, die spoedig vervluchtigt en door nieu we vakontwikkeling wordt achter haald. De beschouwingen van de commissie monden uit in haar voorstel om, met behoud van de bestaande bedrijfsinde ling, een afzonderlijk en nieuw begrip „algemeen levensmiddelenbedrijf" te introduceren, toegankelijk hetzij door het behalen van het daarmede corres ponderende algemene diploma hetzij via het diploma voor één der bestaande, minder breed gesorteerde, bedrijven, uit de sfeer van de levensmiddelenhan del. In laatstbedoeld geval zal in be ginsel met aantekeningen op bestaande diploma's moeten worden gewerkt of met zelfstandig te verwerven deel-di- ploma's, zoals reeds voor de broodver koop dus los van de vervaardiging van brood bestaat. De commissie ziet drie karakteristie ke trekken van het nieuwe detailhan delstype „algemeen levensmiddelenbe drijf". Allereerst dat van een breed as sortiment, waarin de groep der voe- dings- en genotmiddelen een kenmer kend bestanddeel vormt In de tweede plaats dat het daarin gaat om artikelen, die tot de dagelijkse behoefte van de con sument behoren: daarom beperkt het as sortiment zich niet tot de voedings- en genotmiddelen, maar om deze kern heen groeperen zich een krans van ar tikelen, die eveneens liggen op het ter rein, dat door de routine-aankopen van de consument wordt bestreken. Bij wij ze van voorbeeld worden genoemd een voudige kosmetische artikelen, genees middelen, huishoudelijke artikelen, par fumerieën, reinigingsmiddelen e.d. Tenslotte wordt het assortiment van dit bedrijf hoofdzakelijk gevormd door Achtte de politie aanvankelijk wur ging nog het meest waarschijnlijk, thans heeft de districtscommandant van de rijkspolitie in Zeeland, majoor van Bal- legooyen de Jong zojuist medegedeeld dat het onderzoek in de zaak van de dood aangetroffen weduwe te Nieuwland in een zodanig stadium is gekomen, dat met aan zekerheid grenzend, waar schijnlijkheid kan worden gezegd, dat niet aan moord behoeft te worden ge dacht. Uit deze mededeling zou volgen dat de weduwe zelfmoord heeft gepleegd. Dit jaar „ik weet geen da- turn, maar het moet in het be- gin van 1932 geweest zijn" is het 25 jaar geleden, dat fra- f™" ter Bellarminus Mol met een bescheiden leesboekje voor de lagere school zijn publicist!- HHR sche arbeid begon, die zou uit- 1 t< groeien tot een omvangrijk oeuvre, dat op alle katholieke jÊÊÊÊÊÊ» lagere scholen bekend is en waardering geniet. Het eerste 9HKE boekje groeide uit tot een serie van maar liefst 28 deeltjes, ge- ESHHEI volgd door een nieuwe serie van 22 stuks. Na dit aanloopje p. waagde frater Bellarminus zich MM» op meer gespecialiseerd terrein ||||BWi|8teS^p, jmBMB en werkte hij, met medewer- JBBB king van anderen, een volledi- ge schoolmethode voor gods- dienstonderricht uit, dat ten- slotte de vorm kreeg van een wekelijks tijdschrift „Op Weg" met uitgewerkte les- r sen voor priesters en onderwij- M - JH zers, waarin katechese, bijbel en liturgie in organische sa- menhang behandeld worden. Hij is tevens hoofdredacteur ui kleuterscholen, en onlangs werd hij redactiesecretaris van „Getuigenis", een nieuw driemaandelijks tijdschrift voor liturgisch-bijbelse katechese in L. O. en M. O. Het moet wel een grote liefde voor het onderwijs zijn, die deze rus tige kloosterling bezielt, om jaar in - jaar uit met dit werk bezig te zijn. De showroom van de uitgeverij St.-Gregoriushuis te Utrecht wemelt van boekjes en tijdschriften, die mede zijn naam dragen. Het onderwijs is hem dan ook niet vreemd. Geboren in 1909 te Zwolle, trad hij in 1927 in de congregatie van de Broeders van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, kortweg de fraters van Utrecht. Nog vóór zijn eeuwige gelofte (1933) begon hij al te schrijven, aanvankelijk in zijn „vrije" tijd, want overdag stond hij gedurende tien jaar voor de klas. Zijn pedagogisch inzicht ver diepte hij tijdens een internationale cursus, die dr. Maria Montessori in Amsterdam gaf. „Ik heb van haar lessen veel geleerd en ik ben er nog dagelijks dankbaar voor". Het is niet mogelijk een volledige opsomming te geven van zijn vele publikaties: Schoolboeken voor kerkgeschiedenis en liturgie, een fijnzin nig gebedenboekje voor kinderen (met bijzonder mooie illustraties van Otto van Rees), een bijbelse leergang, enz. Bovendien en daar is hij met recht trots op werkte frater Bellarminus vijf jaar, met mede werking van illustratoren, aan een serie Nederlandse bijbelplaten voor de scholen. De serie is onlangs gereed gekomen en vindt ook in het bui tenland reeds aftrek. Bijna onbegrijpelijk is het, dat hij naast dit werk nog tijd kan vinden voor spreekbeurten op ouderavonden, cursussen voor onderwijzers en katechetische lessen, die hem door het hele land voeren. Wij hebben hem maar niet naar liefhebberijen gevraagd; die zul len er niet zijn, tenzij hetgeen ons waarschijnlijk lijkt frater bel larminus zijn dagelijkse werk als liefhebberij beschouwt. Dit werk moet men wel liefhebben; het enthousiasme, waarmee hij er na 25 jaar over vertelt, getuigt er van. verpakte, c.q. gestandaardiseerde arti kelen, m.a.w. het assortiment heeft een brede en tegelijk „ondiepe" samenstel ling, zodat bijzondere technologische wa renkennis voor de uitoefening van dit bedrijf niet behoeft te worden verlangd. Het nieuwe bedrijfstype ziet de commis sie dus breder dan het huidige kruide- niersbedrijf. Wel brengt de commissie nog deze beperking aan, dat alleen die artikelen tot het algemene levensmidde lenbedrijf kunnen worden gerekend, wel ke in consumptierijpe vorm aan het pu bliek ter beschikking kunnen worden gesteld. Advertentie Van het moment af dat ik §de eerste zin van mijn lezing had uitgesproken, had het mannetje op de eerste rij mij geboeid aangekeken. Overdreven geboeid vond ik. Er lag zelfs iets eerbie digs in zijn blik, dat mij hinderde. En hij hield niet op mij zijn gewaardeerde aandacht te schenken. Integendeel, hij verzonk in steeds diepere concentratie. Ik trachtte nog hem voorbij te zien en ook eens naar een ander te kijken. Maar zo'n man krijgt op zijn beurt een magnetische aantrekkingskracht, waar aan men, spreker zijnde, niet ontkomt. Na enige tijd sprak ik alleen voor hem. Ik zag slechts zijn kogelronde, ietwat kalende hoofd. En niets is ontmoedi- gender dan een redevoering uitspreken voor één persoon. Het klamm*e angst zweet brak mij dan ook spoedig uit. Het „dames en heren" dat men er toch af en toe tussen moet werpen wilde mij nauwelijks meer over de lippen komen. Ik begon die man te haten; grondig en diep. „Straks ga ik hem vertellen, dat-ie ergens anders moet gaan zitten", dacht ik, „óf ik vraag hem of hij op het podium wil komen". Maar in de pauze kwam hij zelf naar mij toe. „Mag ik me even voorstellen", zei hij. Ik kon het hem niet weigeren. Hij zei, dat hij het zeer interessant had gevonden, dat hij over hetzelfde onderwerp ook eens een lezing had gehouden, maar dat hij het toen heel anders had aangepakt. En hij zette nauwkeurig uiteen welk een diepgaan de kennis van zaken hij bezat Na eni ge minuten was ik nergens meer. Mijn onderwerp had ineens een heel andere achtergrond. „Maar ik ben benieuwd naar Uw conclusies", zei hij tenslotte met drei gende onverschilligheid. Ik overwoog koortsachtig hem via de telefoon met de meeste spoed naar huis te laten roepen. Maar voer zoiets maar eens a bout portant uit. Ik overleefde de discussie-toe, alhoe wel het mannetje de ene strikvraag na de andere stelde. Na afloop liep hij nog even met mij op. Hij had het weer zeer interessant gevonden. Maar toen hij mij ten afscheid de hand drukte zei hij sec: „Als U weer eens mijn boek be spreekt. moet U het wel eerst lezen". En hij wilde zich verwijderen. Maar ik hield hem tegen en vroeg: „Welk boek?" „U begrijpt best, dat ik „De sociale achtergronden van de wijkcentra" be doel", zei hij strak. En ik had gesproken over humor in de journalistiek. Sinds verleden week is er in de ge zondheidstoestand van mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, een duidelijke vooruitgang merkbaar. Voor het eerst sedert ruim twee maanden heeft de bisschop het H. Misoffer weer kunnen opdragen. Tevens heeft hij een bezoek gebracht aan de basiliek van O. L. Vrouw Sterre der Zee te Maas tricht en zich na afloop in een woord van dank tot de gelovigen binnen en buiten zijn diocees gericht, om hen te bedanken voor de blijken van medele ven, die hij tijdens zijn ziekte heeft ondervonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3