Boedapest weigert toelating State of the Union rfttmtf'/Gouden Virginia-tweeling In Zion is lipstick verboden W E' E Groeiende onrust en ontevredenheid Hongarije Spanningen in Madrid V.N. benoemen commissie van onderzoek voor Hongarije Boer wil een douane unie, maar handelt er niet naar President Koerner ten grave gedragen De rassenkwestie Binnenlandse politiek Omstreden kwestie in Spanje opgelost Edgar Tijtgat overleden Tussen neus en lippen Halbstarken Appèl Anti-snurk Slechts in gedeelten Eenheden der communistische militie gereed in te grijpen Senator wil troepen van V.S. terugtrekken Israëliërs trekken zich verder terug Stage voor pries terstudenten in fabrieken Politieke meeting grondig verstoord „Een broedende kip kakelt niet' Recht van overgang tot protestantisme erkend Algerijnse reactie op Mollets verklaring „Niet-ideaal" Volledige inlichtingen Ruwe bejegening Twee grootse gouden Virginia's! Beide King SizeBeide dus extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer rokenProbeer ze beide Essex met superfilter of zonder. mètof zonder filter Politie verbiedt betoging van Falangisten Oostenrijkse bisschop: In Parijs GABRIELA MISTRAL OVERLEDEN Piccard weer naar de stratosfeer VRIJDAG 11 JANUARI 1957 PAGINA 5 MINISTER MANSHOLT: Na een fel debat, dat twee dagen heeft geduurd, heeft de Algemene Ver gadering van de V.N. gisteravond met 59 tegen acht stemmen, bij tien ont houdingen, besloten een speciale com missie in te stellen om inlichtingen te verzamelen over de toestand in Hon garije. De commissie, waarin vertegen woordigers van Australië, Denemarken, Tunesië, Uruguay en Ceylon zitting hebben, moet aan de Algemene Ver gadering verslag over haar bevindin gen uitbrengen. In de resolutie, waar in tot de instelling van deze commis sie werd besloten de elfde die de V.N. in verband met de Hongaarse kwestie hebben aangenomen wordt een beroep gedaan op Hongarije en de Sovjet-Unie de commissieleden toe te staan zich vrij in Hongarije te bewe- (Vervolg van pagina 1) Sprekend over binnenlandse aangele genheden zei Eisenhower, dat men voor rang moet geven aan de bouw van scholen, waar de kinderen van alle ras sen van zullen profiteren. In dit ver band verklaarde hij: „Wij hebben veel reden om trots te zijn op de voortgang, die ons volk maakt op het gebied van wederzijds begrip de voornaamste steunpilaar voor de burgerrechten en de rechten van de mens. Gestaag ko- men wj) nader tot het doel van een eerlijke en gelijke behandeling van de burgers, ongeacht hun ras of huids kleur. Doch er moet ongelukkigerwijze nog veel worden gedaan. Vorig jaar heeft de regering een uit vier punten bestaand program ter versterking van de burgerrechten bjj het Congres aan bevolen. Ik dring er bij het Congres op aan, dat het dit program tot wet maakt". De president kondigde aan, dat het Congres van hem of van de hoofden van de ministeries en bureaus aanbe velingen tegemoet kan zien betreffende financiële en belastingzaken, de mili taire en de burgerlijke verdediging, jus titie de landbouweconomie, de binnen- ^„,1 U1,te,?-Mlnc'se handel, de dringend noodzakelpke verhoging van de postta- neven, de ontwikkeling van de hulp bronnen, de arbeidswetgeving en betref fende belangrijke aspecten van de volks gezondheid en het onderwijs. Daarnaast zullen ook speciale aanbe velingen worden gedaan op het gebied van de kernenergie en openbare wer ken. Ook zal de regering er naar blij ven streven, concurrentie tussen haar en het particuliere bedrijfsleven te voor komen. Een gedeelte van de aanbeve lingen zal speciaal worden genoemd in de begrotingsboodschap, die de presi dent binnen een week tot het Congres zal richten. In deze boodschap zal ook Worden gezegd, hoeveel de regering no dig denkt te hebben voor de onder scheidene posten. De voorstellen voor de binnenlandse politiek, die de president noemde, om vatten maatregelen om de inkomsten van de boeren te verbeteren, scholen te bouwen, de natuurlijke hulpbronnen te beschermen en de voordelen van de huidige wetten op de gezondheid, het onderwijs cn de sociale voorzieningen uit te breiden. De president merkte hier bij op, dat veel van de nu voorgestelde maatregelen vorig jaar reeds aan het Congres waren voorgesteld, doch niet afgehandeld. Eisenhower betuigde zijn instemming met het streven van de Westeuropese landen om te komen tot een gemeen schappelijke markt en samenwerking op het gebied van de kernenergie. (Rtr, A.F.P.. U.P.) De Spaanse regering heeft een wet uitgevaardigd, die een heftig omstre den probleem met betrekking tot het Protestantisme in Spanje tot oplossing brengt. Voortaan kunnen Spanjaarden, die zich niet meer als katholiek be schouwen, een burgerlijk huwelijk aan gaan zonder dat zij eerst voor de pries ter getrouwd zijn. Voorheen werd het burgerlijk huwelijk slechts als voldoende beschouwd voor degenen, die niet katholiek gedoopt wa ren. Ook was het noodzakelijk dat beide personen aan deze voorwaarden volde den. Katholieken, die tot het Protestan tisme waren overgegaan en talrijke pro testanten van geboorte moesten dan ook voor het burgerlijke huwelijk zich aan de voorschriften der Katholieke Kerk houden en eerst hun huwelijk door de priester laten inzegenen. Deze schen ding der gewetensvrijheid was voor de protestanten onverdraaglijk en naar me ning van vele Vooraanstaande katholie ken uiterst onredelijk. De wet betekent dus in feite de er kenning van het recht van overgang tot het Protestantisme. Vroeger bleven de ze protestanten katholiek in de %in der wet en bleven zij onderworpen aan de bepalingen zoals die zijn vastgelegd in het Concordaat tussen de Spaanse re gering en de H. Stoel. (K.N.P.) De secretaris-generaal van de „Alge rijnse nationale beweging", Moulay Merbah, heeft gisteren naar aanleiding van de verklaring, die premier Mollet van Frankrijk "/oensdag over Algerije aflegde, gezegd, dat een staken van het vuren slechts mogelijk is, indien het ge paard gaat met politieke garanties en een internationale controle. gen. Nog voor de resolutie was aange nomen had de Hongaarse regering gis teravond echter reeds via radio Boeda pest laten weten, dat de commissie niet in Hongarije zal worden toegela ten. Een officiële woordvoerder noem de de resolutie „een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije, die zonder precedent is." Onder de 59 landen, die voor de resolutie hebben gestemd bevinden zich naast de westelijke Grote Drie ook Nederland en Indonesië. Rusland en de meeste Russische satellietlanden waaronder ook Polen stemden tegen. Egypte en enkele andere lan den uit het Midden-Oosten onthielden zich, evenals Indië en Joegoslavië. De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann verklaarde, dat zijn land weliswaar de resolutie had mede-ondertekend, doch dat hij daar niet trots op was. ,',De resolutie is niet ideaal, maar zij geeft uiting aan het thans bereikbare. De Sovjet-Unie heeft de rechten van haar buurstaten vertrapt en z;j heeft de Verenigde Naties ver hinderd het instrument te vervaardi gen, nodig om haar beslissing t.a.v. Hongarije uit te voeren. Dit is een tra gische gang van zaken," aldus mr. Schürmann. De Nederlandse afgevaar digde zei niet te menen dat het enig nut zou hebben voor te geven dat de Sovjet-Unie anders was, dan zij zelf had aangetoond te zijn. „De volkerenorganisatie moet thans, en met de grootst mogelijke kracht, de maatregelen uitvoeren, die kunnen lei den tot een verbetering van de toestand van het Hongaarse volk. Het krachtig ste wapen, waarover de V.N. beschik ken, is het wakker schudden en houden van de openbare wereldmening, tenein de druk op de Sovjet-Unie uit te oefe nen. Om dit te bereiken, moeten de volkeren zo volledig en betrouwbaar mogelijk worden ingelicht. De voorge stelde commissie van onderzoek zou zich van de naakte feiten op de hoogte kunnen stellen en zjj zou er tevens voor kunnen zorgen, dat de aandacht der wereld op het Hongaarse drama ge richt blijft," aldus de Nederlandse ver tegenwoordiger in de algemene verga dering. De Britse vertegenwoordiger Allan Noble drong er bij zjjn mede-afgevaar digden op aan niet te verslappen in hun pogingen om vrijheid en zelfbe schikking voor het Hongaarse volk te verkrijgen. „Aan de Sovjet-autoriteiten moet duidelijk worden gemaakt, dat de Verenigde Naties nimmer de stelling zullen aanvaarden dat de Sovjet-Unie over enig speciaal recht beschikt om de Oosteuropese volken ruw te bejege nen." „Elke staat, die lid is der V.N., behoort het wereldgeweten wakker te houden," verklaarde hij. Noble noemde de verklaring, welke de regering-Kadar zondag j.l.na met Russische autoriteiten gevoerde be sprekingen, te Boedapest heeft uitgege ven, de „wensdroom van een bankroet bewind," waaraan de Britse afgevaar digde toevoegde: „Een bankroet stel sel kan zich geen kredietwaardigheid verwerven door eenvoudigweg over te gaan tot de uitgifte van vals geld." (Rtr.-A. F. P.-U.P.) De kunstschilder Edgar Tijdgat is de afgelopen nacht op 77-jarige leeftijd in zijn woning te Sint Lambrechts-Woluwe bij Brussel overleden. Tijtgat is 28 april 1879 te Brussel geboren. Hij bezocht de academie van schone kunsten te Brussel. Hij was lid van de vrije academie van België (stichting Edmond Picard), lid van de koninklijke Vlaamse academie, commandeur in de orde van Leopold II en officier in de Leopoldsorde en de kroonorde. Als schilder, etser en illustrator laat Edgar Tijtgat een belangrijk oeuvre na: meer dan 500 schilderijen, een honderd tal aquarellen alsmede talrijke tekenin gen en etsen. anneer men zou menen, dat het leven er in Amerika mo dern en mondain aan toe gaat, dan zou men bij een bezoek aan het plaatsje Zion wel op zijn veronderstelling terugkomen. In Zion namelijk is de verkoop van lip stick, sigaretten, schoenen met ho ge hakken, kristalnylons en meer van dergelijke zaken ten strengste verboden. Niet zo maar, maar bij een heuse wet. Bovendien worden dansfeesten en andere vormen van vermakelijkheid met besliste ge strengheid geweerd. Rapporten, waarin het probleem van de zogenaamde „Halbstar ken" de moeilijk grijpbare jongeren in Duitsland tot in de tails is uitgewerkt, laten weten, dat tot de oorzaken van de problemen de navolgende trieste feiten behoren: Meer dan 3 miljoen gezinnen in West Duitsland zijn vaderloos. Er zijn meer dan 400.000 gescheiden moe ders. Vijfentwintig procent van het totaal aantal van 14-jarige en oudere kinderen heeft niet eens een eigen bed gen, dan „levert" Sylvia dus slechts haar tanden. Slechts heur haar mag worden gepubliceerd, wanneer een bepaald merk shampoo moet worden aangeprezen en als het bijvoorbeeld om de verwijdering van eksterogen gaat, dan kan men Sylvia's tenen „huren" maar meer ook niet I en nachtwaker uit Liverpool is wel bijzonder rijk met kinderen gezegend. Hij heeft er maar liefst vijf en twintig. Onze nachtwa ker is er gelukkig mee, ofschoon het hem zijn vrouw de nodige zorgen kost om alle kinders bij en uit elkaar te en Japanse professor heeft on langs op een medisch congres in Tokio uit de doeken gedaan, dat het hem gelukt is om een reme die tegen het snurken toe te passen. Hij had bij een snurk-patiënt een ge deelte van diens gehemelte wegge nomen, hetgeen inderdaad het ver rassende resultaat opleverde, dat de man niet meer snurken kon. De dankbare echtgenote van de voor malige snurker had de professor na dien een fraaie ruiker gezonden. Het Britse fotomodel Sylvia Mar riott heeft de firma's, waar voor zjj pleegt te poseren, la ten weten, dat zij niet langer „com pleet" beschikbaar is. Zjj verhuurt zich thans slechts in „gedeelten" dat brengt meer op, vindt Syl via, die dat zij gezegd door Moeder Natuur zeer goedgunstig is bejegend. Wanneer een tandpasta-fir ma de tanden van Sylvia via adver tenties aan den volke bloot wil leg- houden. De nachtwaker heeft kortge leden enige bijzondere huishoudelijke maatregelen getroffen, waardoor het zijn vrouw en hemzelf wat eenvou diger is geworden, het huisgezin te overzien. De oudste twee kinderen zullen voortaan iedere morgen en avond appèl houden. Bovendien heeft pa nachtwaker in de gang van zijn huis een bord met schuifjes laten maken, waarop de kinderen zelf bij houden of ze „uit" of „thuis" zijn. De oudste zoon van de nachtwaker, die in dienst is, heeft van zijn com mandant een trompet cadeau gekre gen, waarmee hij nu thuis zijn broers en zusjes aan tafel „blaast". Dé ontevredenheid over de economi sche en politieke toestanden in Hon garije neemt voortdurend toe. Eenhe den der communistische militie worden gereed gehouden om te kunnen ingrij pen. Ontslagen, klachten over te gerin ge betaling en beschuldigingen, dat de door de Kussen gesteunde regering-Ka dar arbeidersleiders uit het Stalinisti sche tijdperk weer op het kussen ver heft, veroorzaken onrust onder de ar beiders in Boedapest en elders in Hon garije, aldus verneemt Reuter uit de Hongaarse hoofdstad. De arbeidersraad van het Donau-ei- land Csepel, waar zich de grootste fa brieken van Hongarjje bevinden, heeft in een resolutie verklaard „niet werke loos te kunnen toezien, terwijl leden van de arbeidersraden zonder aanwijs bare redenen worden gearresteerd en van de raden wordt gezegd, dat zjj broei nesten van tegenrevolutionairen zjjn." Voorts werd verklaard, dat de Hongaar se arbeidersleiders van gevoelen zjjn onder de huidige omstandigheden hun „verplichtingen tegenover de arbeiders, om het tot stand komen van een maat schappij te bevorderen, waarin zij als vrjje, onafhankelijke en democratische mensen een leven zonder vrees kunnen leiden, niet te kunnen nakomen." De arbeidersraad van Csepel heeft evenwel, na klachten der arbeiders, dat het ontbinden der arbeidersraden hun het enige wapen uit handen had geslagen, dat zjj in hun geschil met de regering-Kadar konden gebruiken, besloten zijn beslissing tot ontbinding teniet te doen. Met tommyguns bewapende leden der communistische veiligheidspolitie en een heden Russische infanterie zijn woens dag naar Csepel gezonden, waar toen stormachtige bijeenkomsten wer den gehouden, waarop de arbeiders de Senator Hubert Humphrey, de voor zitter van de subcommissie van de Ame rikaanse Senaat voor buitenlandse be trekkingen, heeft er bjj de Amerikaan se regering op aangedrongen de moge lijkheid van terugtrekking der Ameri kaanse troepen in West-Duitsland te overwegen. Volgens hem kan hier door wellicht de hereniging van Duits land bevorderd en de spanning tussen Oost en West verminderd worden. Humphrey zei dat hjj het eens is met George Kennan voormalig Ameri kaans ambassadeur in Moskou en op steller van de anti-communistische poli tiek van de regeringTruman dat scheiding tussen de Amerikaanse en Russische strijdkrachten in Europa de eerste noodzakelijke stap naar ontwape ning van de wereld is. (Reuter) toestand, ontstaan na het aftreden der arbeidersraden, bespraken. Ook giste ren waren eenheden der veiligheidspoli tie de gehele dag paraat. In een gloei lampenfabriek te Ujpest is maandag een 2A-uurs proteststaking gehouden. De Israëlische troepen op het schier eiland Sinah zullen zich voor dinsdag vanuit hun huidige posities 25 km ver der naar het oosten terugtrekken en daarbij El Arisj ontruimen, zo heeft generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen verklaard. De Israëlische stafchef, generaal Dajan, met wie Burns gisteren drie kwartier gesproken heeft, heeft met een voorstel hiertoe ingestemd. De Israëliërs zullen echter Sjarm Sjeik, de Egyptische basis die de toegang tot de Golf van Akaba be heerst, niet ontruimen. (Rtr-A.F.P.) In een rede voor het elide agrarische congres van de Partij van de Arbeid heeft minister Mansholt niet willen spreken over de eisen van de landbouw, die thans in het kader van de natio nale vraagstukken door de minister raad worden bekeken. „Een broedende kip kakelt niet", zo zeide de minister. „In Den Haag zitten dertien broedende kippen en ik hoop dat het niet op al leen maar kalkeieren zal zijn." In zjjn toespraak heeft hij de nood zaak van de Westeuropese douaneunie aangetoond. Van belangstelling voor en medeieven met het al of niet tot stand komen van deze unie heeft de minister bjj de landbouwers weinig bespeurd. In deze indolentie moet verandering komen, omdat het omvormen van het nationa le landbouwbeleid tot een Europees landbouwbeleid gedragen moet worden door de boer. Mer wil de douane-unie wel, maar men handelt er niet naar. De minister constateerde een zekere verbetering in de uitvoer van landbouw- produkten. Het dieptepunt voor vele artikelen is reeds goeddeels voorbjj. De afzet van (Van onze correspondent in Spanje) In Madrid is het gisteren bjjna tot ongeregeldheden gekomen, toen radi- kale elementen uit de Falange besloten een aanhankelijkheids-betoging te hou den voor het huis van minister Jese Luis Arrese, die woensdag aan generaal Franco zijn ontslag heeft aangeboden. Franco heeft het ontslag niet aanvaard en zijn minister aangeraden enige tjjd „rust te nemen." Daar sedert de stu dentenrelletjes in februari van het vo rige jaar alle straatbetogingen in- Spanje verboden zijn, heeft de politie de Falangistische actie niet toegestaan. Zoals bekend is de Falange ontstemd over het lange uitbljjven van de nieuwe Spaanse constitutie. Zij vreest dat on der de toenemende invloed van de mo narchisten, het leger en de kerk haar positie als enig toegelaten politieke par- tjj wordt bedreigd. Onder druk van de monarchisten is reeds geruime tjjd gele. den het Falangistische ontwerp van de grondwet, dat ten doel had de macht van de Falange aanzienljjk te vergroten, naar een studiecommissie teruggewe zen. Het lange uitbljjven van een herziene versie, heeft, vooral onder -het extre me deel der Falangisten, misnoegen ge wekt. De monarchisten verlangen dat in de nieuwe Grondwet het herstel der monarchie wordt vastgelegd, of dat ge neraal Franco tenminste enige voorzie ningen voor dit herstel treft. Verwacht wordt dat in de kabinets zitting van vandaag generaal Franco enige wjjzigingen in de regering zal aankondigen. Vooral voor priesterstudenten, die later in de industriegebieden te werk zullen worden gesteld, is het van be lang, dat zij in hun studietijd enige we ken in fabrieken werkzaam zijn, zo heeft Mgr. Rusch, bisschop van Innsbruck verklaard, tijdens een bijeenkomst van priesters, welke deze week te Wenen werd gehouden. De bisschop achtte een dergelijke sta ge van groot belang, omdat de pries terstudenten dan de moeilijkheden der arbeiders beter leren begrijpen, hun taal kennen en met hun zorgen en problemen meeleven. Ook leren zjj dan zien hoe groot de invloed van het milieu is. Om echter deze weken vruchtbaar te doen zjjn achtte Mgr. Rusch het nood zakelijk, dat na afloop ervan de stu denten hun ervaringen kunnen toetsen. Op deze wijze zullen zij ook inzicht krij gen in het vraagstuk hoe verbetering gebracht kan worden in sfeer en kli maat in de fabrieken. Het is reeds ge bleken, aldus Mgr. Rusch, dat degenen, die het fabrieksleven hebben leren ken nen, ook een betere kijk hebben gekre gen op het leven der arbeiders. de eieren is niet zo eenvoudig. „Ik wens te wel, dat wij met Denemarken tot overeenstemming konden komen over beheersing van produktie en afzet", zei- de minister Mansholt in dit verband. Ondanks het feit, dat wjj een derde deel van de agrarische produktie uit voeren, wordt de afzet mede beïnvloed door de bedrijfsstruktuur. Bepalend voor de positie van de landbouw is de ver houding met de landen, die wij op de wereldmarkt ontmoeten, Denemarken, Australië, Nieuw Zeeland en Canada. Ons knelpunt ligt niet in de inspanning en de capaciteiten van de boer, maar wel in de omstandigheden, waaronder hij individueel moet werken. Het beleid zal er op gericht moeten zjjn het aantal boeren te verminderen en de bedrijven door cultuurtechnische werken, krediet, arbeidsvoorziening, juiste omvang enz. gezond te maken. De landbouw staat voor de noodzaak een vergelijkbare economische prestatie met andere bedrijfstakken te leveren. De gemeenschap is bereid de juiste be loning voor de produktieve arbeid te geven. Anderzijds wil de gemeenschap offers brengen om dit te verwezenlij ken. door daartoe de opgesomde mo gelijkheden te scheppen Maar dan zal de landbouw geen bodemloze put mogen zjjn en duidelijk moeten verklaren be reid te zjjn de struktuurvraagstukken aan te pakken. De komende vier jaren zullen te dien aanzien beslissend zjjn. Regering, parlement en landbouw-orga- nisaties zullen daartoe veel grondleg- gend werk moeten verrichten, aldus de minister. Demonstranten hebben gisteravond een politieke bijeenkomst in de Parjjse „Velodrome d'Hiver", waar de radica le leider Mendès-France het woord zon voeren, verstoord door in het midden van de zaal brand te stichten en de vijfduizend toehoorders met traangae- bommen te bestoken. Terwijl de brandweer poogde het vuur te blussen, gingen de politieke te genstanders elkaar met stukken meu bilair te lijf. Een aantal personen liep lichte verwondingen op. Temidden van de verwarring riep Mendès-France door een microfoon: „Ik wil mijn vrienden niet langer blootstellen aan het geweld van deze bruten. De vergadering is af gelopen." Bij de overval zouden zowel communisten als Poujadisten betrokken zjjn geweest. De bijeenkomst was belegd in ver band met de tussentijdse verkiezingen in het eerste Parijse kiesdistrict. De Chileense dichteres en Nobelprijs winnares Gabriela Mistral, wier toe stand de laatste dagen zij leed aan kanker reeds reden tot ongerustheid gaf, is donderdagmorgen in de ouder dom van 68 jaar in het ziekenhuis van Hampstead in de Amerikaanse staat New York overleden. De dichte res, wier eigenlijke naam Lucila Godoy Alcayaga luidde, werd op 7 april 1889 te Vicuna in Chili geboren. Zij begon haar loopbaan als onderwijzeres en kreeg in 1921 opdracht van de regering het onderwijs in haar land te hervor men. Ook was zij verscheidene jaren rectrix van een lyceum. Zij vertegen woordigde Chili bij vele gelegenheden in tal van landen, ook in Europa. Op 34-jarige leeftijd gaf zij haar eerste dichtbundel uit. Voorts schreef ze een autobiografie (Gebed van een school juffrouw); van haar andere proza-werk moet de levensbeschrijving van Selma Lagerlöf worden genoemd. In 1945 kreeg Gabriela Mistral de Nobelprijs voor letterkunde. Professor A. Piccard, die indertijd met een ballon met druk-gondel een hoogte van 16.000 meter heeft bereikt, wil een nieuwe poging doen om tot een hoogte van 30.000 te komen. Op een persconferentie te Munchen verklaarde Piccard woensdag, dat hjj voor zijn nieuwe stratosfeervlucht niet een maar verscheidene ballons wil ge bruiken. Door de uitzetting van het gas op de gewenste hoogte zou een ballon te grote afmetingen krijgen. President Koerner van Oostenrijk is gisteren ter aarde besteld. Men ziet hier de lijkstoet met aan het hoofd mgr. Koenig, aartsbisschop van Wenen, op de Ring. (Teiefoto) Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5